همه چیز درباره رابطه جنسی در دوران قاعدگی

همه چیز درباره رابطه جنسی در دوران قاعدگی

فهرست مطالب

زنان در سنین باروری، هر ماه یک بار قاعده می شوند. اگر سختگیر نباشید، نیازی به اجتناب از فعالیت جنسی در دوران قاعدگی نیست. گرچه رابطه جنسی در قاعدگی ممکن است کمی کثیف باشد، اما بی خطر است.

داشتن رابطه جنسی هنگام قاعدگی چند مزیت از جمله تسکین دردهای قاعدگی و افزایش رطوبت واژن را به همراه دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رابطه جنسی در دوران قاعدگی، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

رابطه جنسی در دوران قاعدگی چند نکته مثبت دارد

ارگاسم ممکن است دردهای قاعدگی را تسکین دهد. دردهای قاعدگی در نتیجه انقباض رحم برای آزاد شدن پوشش آن می باشد. ارگاسم نیز باعث انقباض عضلات رحم می شود. سپس آزاد می شوند. این امر تا حدی از دردهای قاعدگی می کاهد.

تسکین دردهای قاعدگی

رابطه جنسی همچنین باعث ترشح ماده شیمیایی به نام اندورفین می شود که باعث احساس خوب می گردد. بعلاوه، فعالیت جنسی ذهن شما را به خود مشغول می کند، که ممکن است به شما در رفع ناراحتی قاعدگی کمک کند.

کوتاه شدن دوران قاعدگی

رابطه جنسی ممکن است قاعدگی شما را کوتاهتر کند. انقباضات عضلانی در طی ارگاسم، محتوای رحم را سریعتر بیرون می کشد. که می تواند منجر به کوتاه تر شدن قاعدگی می شود

رابطه جنسی در دوران قاعدگی

افزایش میل جنسی با سکس در دوران پریودی

میل جنسی شما در طول چرخه قاعدگی به دلیل نوسانات هورمونی تغییر می کند. بمیل جنسی سیاری از خانم ها در طی تخمک گذاری افزایش می یابد، یعنی حدود دو هفته قبل از قاعدگی. برخی دیگر میل جنسی بیشتری در دوران قاعدگی دارند.

رابطه جنسی در دوران پریودی ممکن است سردرد را تسکین دهد

حدود نیمی از زنان مبتلا به سردردهای میگرنی، در طول دوره های قاعدگی خود بیشتر به دچار آن ها می شوند. اگرچه اکثر زنان مبتلا به میگرن قاعدگی در هنگام حملات خود از رابطه جنسی اجتناب می کنند، اما بسیاری از افرادی که رابطه جنسی برقرار می کنند، از تسکین سردرد خود خبر می دهند.

سکس در دوران پریودی چه عوارض جانبی احتمالی دارد؟

بزرگترین نقطه ضعف رابطه جنسی در طول دوره قاعدگی، کثیف کاری آن است. خون ممکن است بر روی شما، شریکتان و ملحفه ها بریزد، به خصوص اگر شدت خونریزی شما شدید باشد.

علاوه بر آن، خونریزی ممکن است باعث خودآگاه شما شود. اضطراب ناشی از کثیف شدن می تواند لذت رابطه جنسی را کم کند.

اگر قصد دارید در دوران قاعدگی رابطه جنسی برقرار کنید و تامپون استفاده می کنید، حتما آن را از قبل خارج کنید.

اگر فراموش کنید که تامپون را از داخل واژن خود بردارید، رابطه جنسی باعث راندن آن به داخل واژن می شود که برای برداشتن آن باید به پزشک مراجعه کنید.

سکس در دوران پریودی

آیا احتمال بارداری در سکس زمان پریودی وجود دارد؟

اگر سعی در باردار شدن ندارید، در هر قسمت از چرخه قاعدگی، از وسایل محافظتی استفاده کنید. احتمال بارداری در دوران قاعدگی کمتر است، اما صفر نیست.

احتمال بارداری در زمان تخمک گذاری،حدود 14 روز قبل از شروع قاعدگی، زیاد است. با این وجود طول چرخه هر زن متفاوت است و طول چرخه شما می تواند ماهانه تغییر کند. اگر دوره قاعدگی شما کوتاه است، خطر باردار شدن در دوران قاعدگی بیشتر است.

همچنین توجه داشته باشید که اسپرم می تواند تا هفت روز در بدن شما زنده بماند. بنابراین، اگر چرخه شما 22 روزه می باشد و سریع پس از اتمام قاعدگی، تخمک گذاری می کنید، احتمال آزاد شدن تخمک در حالی که اسپرم هنوز در دستگاه تولید مثل شماست، وجود دارد.

آیا در سکس در دوران پریودی نیاز به استفاده از از کاندوم می باشد؟

استفاده از وسایل محافظتی شما را در برابر بیماری های مقاربتی محافظت می کند. در طول دوره قاعدگی ممکن است دچار بیماری های مقاربتی شوید و راحت تر آن را به شریکتان انتقال دهید؛ کنید زیرا ویروس هایی مانند ایدز در خون قاعدگی زنده می مانند.

برای کاهش احتمال بارداری و ابتلا به بیماری مقاربتی، از شریک خود بخواهید کاندوم لاتکس استفاده کند. اگر شما یا شریکتان به لاتکس حساسیت دارید، ازوسایل محافظتی دیگر استفاده کنید.

سایز و جنس کاندوم را چگونه انتخاب کنیم؟

نکاتی در مورد رابطه جنسی در دوران قاعدگی

در ادامه چند نکته برای داشتن رابطه جنسی راحت تر و تمیزتر در دوران قاعدگی آورده ایم:

 • با شریک خود صادق باشید. احساس خود از داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی را به وی بگویید و احساس وی در مورد آن را نیز بپرسید. اگر هرکدام از شما تردید دارید، درباره علل ناراحتی خود صحبت کنید.
 • اگر تامپون دارید، قبل از شروع رابطه جنسی، آن را بردارید.
 • حوله ای به رنگ تیره روی تخت پهن کنید تا خون بر روی آن بریزد. یا، برای جلوگیری از آشفتگی، در حمام رابطه جنسی برقرار کنید.
 • دستمال یا دستمال مرطوب کنار تخت بگذارید تا بعد از آن خودتان را تمیز کنید.
 • از شریک خود بخواهید از کاندوم لاتکس استفاده کند که از بارداری و بیماری های مقاربتی محافظت می کند.
 • اگر موقعیت جنسی معمول شما ناراحت کننده است، وضعیت دیگری را امتحان کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید به پهلو بخوابید و شریکتان پشت سر شما باشد.

آیا رابطه جنسی در دوران قاعدگی بی خطر است؟

شما قطعا می توانید در دوران قاعدگی، رابطه جنسی برقرار کنید. چه بسا ارگاسم در زنان می تواند دردهای قاعدگی شما را تسکین دهد. با این حال، رابطه جنسی در دوره قاعدگی (چه روز اول چه روز آخر) شما را از بارداری یا بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند.

آیا رابطه جنسی در دوران قاعدگی می تواند شما را باردار کند؟

اگرچه بسیار بعید است، اما پاسخ آن بله می باشد. زنان در حین قاعدگی قادر به بارداری نیستند، اما اسپرم در سیستم تولید مثل زنان تا پنج روز زنده می ماند. بنابرین برخی زنان در دوران قاعدگی با رابطه جنسی محافظت نشده شانس کمی برای بارداری دارند.

بارداری در سکس زمان پریودی

اگر شما با یک دختر در دوران قاعدگی او رابطه برقرار کنید، چه اتفاقی می افتد ؟

احتمال بارداری برای دختری که در دوره قاعدگی با یک پسر رابطه جنسی برقرار می کند، هنوز وجود  دارد.

در این مدت احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی نیز بیشتر می شود. در حقیقت، داشتن رابطه جنسی در هنگام قاعدگی می تواند انتشار برخی از بیماری های مقاربتی را حتی آسان تر کند. بنابراین همیشه در رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر S جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام
  مدتی است قسمت بین کلاهک و خود آلت تغییر رنگ داده و به رنگ سفید تبدیل شده است
  میخواستم علت آن را جویا شوم و اینکه بیماری حادی است یا خیر و یا اینکه درمانی دارد
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر