زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

فهرست مطالب

زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

یکی از شایعترین علل زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی بیماری زگیل تناسلی مقعدی است .

علاوه بر زگیل ، گوشت اضافه مقعدی در مواردی نظیر هموروئید یا بواسیر ، فیشر، آبسه ، فیستول و دیسپلازی و همچنین برخی سرطان های ناحیه نیز دیده می شود 

در برخی موارد ضایعات به شکل زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی و در برخی موارد دیگر به شکل گوشت اضافه مقعدی یا حتی بیرون زدگی عروق خونی است.

در اینجا سعی داریم در خصوص زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی به صورت مختصر مطالبی را ارائه کنیم

گوشت اضافه مقعدی

زگیل تناسلی که با نام کوندیلوما آکومیناتا نیز شناخته می شود، یک بیماری است که نواحی اطراف یا درون مقعد و پوست نواحی تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد. این زوائد در ابتدا به صورت زائده های کوچک و به اندازه سر سوزن هستند که می توانند رشد کرده و کل ناحیه مقعد را بپوشانند. گاهی به شکل گوشت اضافه در مقعد دیده می شود

دلیل گوشت اضافه مقعدی و زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

زگیل های تناسلی اغلب به رنگ پوست یا قهوه ای هستند. این زگیل ها معمولا سبب ایجاد درد و ناراحتی نشده و امکان دارد بیماران از ابتلای خود به این بیماری اطلاع نداشته باشند. برخی بیماران علائمی همچون خارش، خونریزی، ترشحات مخاطی و یا احساس وجود یک توده در ناحیه مقعد را تجربه می کنند.

شایعترین علت بروز زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی بیماری زگیل تناسلی مقعدی است

دلیل گوشت اضافه مقعدی و زگیل مقدی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که از طریق تماس مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. ویروس پاپیلومای انسانی رایج ترین بیماری منتقل شونده جنسی به شمار می آید.

لذا در مورد گوشت اضافی در مقعد باید حتما بررسی های دقیق انجام شد

گوشت اضافه در مقعد و زگیل های مقعدی چگونه شناسایی می شوند؟

احتمال دارد، بیماران پس از آگاهی از بیماری خود و دیدن خال گوشتی مقعد ناراحت شوند.

باید در نظر داشت که گوشت اضافه در ناحیه مقعدی الزاما از طریق رابطه جنسی مقعدی ایجاد نمی شوند.

لذا علت گوشت اضافه مقعدی الزاما رابطه جنسی پرخطر نیست

هر گونه تماس با ناحیه مقعد (همچون تماس دست یا ترشحات شریک جنسی) می تواند به ابتلا به عفونت HPV منجر شود. امکان دارد، آلودگی به ویروس سال ها پیش اتفاق افتاده و در اثر رابطه با شرکای جنسی قبلی بروز دهد اما فرد به تازگی به زگیل های مقعدی دچار گردد.

زگیل مقعدی و خطرات آن چیست؟

با اینکه صحبت درباره گوشت اضافه کنار مقعد برای بیماران دشوار و حساس است اما پزشک حضور یا عدم حضور برخی عوامل خطر را از بیمار سوال می کند.

از جمله این عوامل خطر می توان به سابقه رابطه جنسی مقعدی، ابتلا به ویروس ایدز یا ضعف سیستم ایمنی اشاره کرد. ضعف سیستم ایمنی می تواند ناشی از مصرف دارو به دلیل پیوند عضو، بیماری التهابی روده، آرتریت روماتوئید و موارد دیگر باشد.

معاینه فیزیکی برای گوشت اضافه اطراف مقعد باید ابتدا بر معاینه مقعد و راست روده تمرکز داشته و سپس ناحیه پرینه از جمله آلت تناسلی مردانه و زنانه را در بر گیرد.

معاینه دیجیتال مقعد باید جهت رد احتمال وجود هر گونه تومور یا توده انجام شود. هر نوع گوشت اضافه ناحیه مقعدی یا گوشت اضافه دور مقعد باید بررسی گردد

آنوسکوپی معمولا با هدف مشاهده درون کانال مقعدی و بررسی زگیل های بیشتر انجام می شود. در این فرایند، ابزاری کوچک و هم اندازه با یک انگشت جهت به تصویر کشیدن داخل روده به مقعد وارد می شود.

اسپکولوم واژینال نیز برای معاینه داخل واژن زنان به کار می رود.

دیسپلازی مقعدی چیست؟

دیسپلازی مقعدی چیست

برخی از زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی و زگیل ها دارای تغییرات غیر طبیعی هستند. پزشک متخصص پاتولوژی پس از برداشته شدن زائده گوشتی در مقعد، نمونه ای را در زیر میکروسکوپ قرار داده و از نظر وجود این تغییرات بررسی می کند. این تغییرات دیس پلازی مقعدی نام داشته و بر اساس شدت بیماری یا تغییرات سطح بندی می شوند. این تغییرات تحت عناوین نئوپلازی داخلی کم یا زیاد (LGAIN و HGAIN) به پزشک گزارش می شوند.

سلول هایی که در حال بدخیم شدن بوده اما هنوز به عمق پوست نفوذ نکرده اند با عنوان HGAIN شناخته می شوند. در حالی که این بیماری یک زمینه برای بروز سرطان مقعد است اما خود سرطان نبوده و به روشی متفاوت از سرطان مقعد درمان می شود.

دیسپلازی مقعد همچون دیسپلازی دهانه رحم از عفونت HPV منشا می گیرد. وضعیت بیماران مبتلا به دیس پلازی مقعدی باید با دقت توسط پزشک پایش شده و هر گونه ضایعه جدید به سرعت معاینه شود.

از آنجایی که نئوپلازی داخلی زیاد خطر ابتلا به دیس پلازی دهانه رحم را افزایش می دهد، انجام معاینه زنانه به زنان مبتلا توصیه می شود.

زگیل های مقعدی و افزایش شانس ابتلا به دیسپلازی

چه کسی در معرض خطر بالای ابتلا به دیسپلازی مقعد قرار دارد؟

عوامل خطر ابتلا به دیس پلازی مقعد شامل موارد زیر می شوند:

دیس پلازی مقعدی چگونه درمان می شود؟

امکان دارد، پایش و انجام معاینه متداول به عنوان درمان دیس پلازی مقعد در نظر گرفته شود. متخصصان در زمینه تعیین بهترین درمان دیس پلازی مقعدی اتفاق نظر ندارند.

از آنجایی که خطر بالای بازگشت زگیل ها پس از درمان وجود دارد، پزشکان بسته به عوامل خطر بیمار و در دسترس بودن فرایند های غربالگری در محل زندگی او پایش دقیق علائم و انجام معاینه فیزیکی را در هر 3 تا 6 ماه توصیه می کند. با این حال، به دلیل وجود خطر بالای ابتلا به دیس پلازی دهانه رحم، ارجاع بیمار به پزشک متخصص زنان توصیه می شود.

دیسپلازی مقعدی چیست

از بین بردن زائده گوشتی مقعدی و زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

آیا زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی طی یک جلسه درمانی قابل درمان است؟

در صورت شدید بودن بیماریو زیاد بودن زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی، پزشک ترجیح می دهد که فرایند را در چند مرحله انجام دهد. علاوه بر این، بازگشت زگیل ها در 50 درصد بیماران اتفاق می افتد. ویروس عامل بروز زگیل ها می تواند به مدت چندین ماه مخفیانه در پوست باقی مانده و تا زمان بروز زگیل های جدید هیچ گونه علامتی ایجاد نکند.

زگیل های جدید را می توان در مطب پزشک درمان کرد. گاهی اوقات، زگیل های جدید به قدری سریع رشد می کنند که درمان در مطب ممکن نبوده یا نسبتا دردناک است. در این موارد، فرایند جراحی به دو یا سه جلسه درمانی تقسیم می شود.

در مواردی که ضایعات خفیف باشد با نظر پزشک می توان در یک جلسه با استفاده از تکنولوژی لیزر ضایعات را درمان نمود

آیا این زگیل ها باید برداشته شوند؟

بلی. از بین بردن گوشت اضافه مقعدی ضروری است.  در صورت عدم درمان معمولا بزرگ تر شده و تکثیر می یابند. عدم درمان زگیل ها خطر ابتلا به سرطان مقعد را افزایش می دهد. خوشبختانه، خطر بروز سرطان مقعد در این بیماران بسیار نادر است.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری در تهران

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من وقتی که ۱۹ سالم بود متوجه شدم که در ناحیه تناسلی ام گوشت اضافه در آوردم به پزشک مراجعه کردم گفتن باید عمل بشین اما بعد ۵تا ۶ ماه دوباره رشد کرد دوباره به پزشک مراجعه کردم ولی فایده نداشت الان ۲۹ سالمه هنوز با این بیماری دست و پنجه نرم میکنم و این گوشت اضافه مدام در حال بزرگ شدنه نمیدونم باید چیکار کنم آقای دکتر لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال کن

   ممکنه لیزر بسیار موثر باشد

   موفق

 • تصویر کاربر M چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقاي دكتر سوالم از شما اينكه بدون لباس روي مانتويي كه چند ساعت قبلش به ويروس اچ پي وي آلوده شده و البته خشكلم هست بشينيم بطوري كه لباس به ناحيه تناسلي ما برخورد كنه در حد چند ثانيه آيا امكان انتقال ويروس هست؟و آيا اگر دستمان با اندام تناسلي آلوده فردي تماس داشته باشه با الكل هفتاد درصد بدون شستن با آب و صابون پاك ميشه؟ممنون از پاسخگوييتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   احتمال انتقال وجود ندارد

   شستشو با آب و صابون نیز کافی است

   موفق

 • تصویر کاربر سما سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما ،من خانم ۳۲ ساله هستم ،نزدیک ۱ ساله یک زایده روی اندام تناسلیم در اومده ،میخاستم ببینم زیگیله،فکرم خیلی درگیرشه .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی وجود دارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۲۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 394 مشاهده پرسش
  نوبت میخواستم برای درمان زگیل تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
   علیک سلام
   برای دریافت نوبت از طریق لینک زیر اقدام کن و روز و ساعت مورد نظر را انتخاب کن
   https://drentezari.com/appointment/
   یا با شماره تلفن 02122023107 تماس بگیر
 • تصویر کاربر pani پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد ، من ٣٨ سال سن دارم و ازدواج كردم .چند ماه پيش روي دستگاه تناسليم يه خال مثل زگيل بوجود اومد كه بعد رفتم ليزر كردمش اما بعد از اون ترشحات بسيار زياد شد و بعد رفتم دكتر به من ازمايش زگيل تناسلي دادن كه انجام دادم و گفتند مثبت ، و دكترم گفت واكسنش را هم خودت هم همسرت بايد بزني . و واكسن زدم الان ديگه ايران زندگي نميكنم ٢ ماه از واكسن گذشته و واكسن دوم هم خريدم كه فردا براي تزريق برم . فقط نميدونم واكسن سوم كي بزنم ؟ و آيا روي من تاثير داره ؟ و اينكه براي بچه دار شدن مشكلي براي خودم يا فرزندم ايجاد نميشه ؟ ميترسم كه بچه دار بشم بچه ام صورتش زگيل داشته باشه ، اينجام دكتر متخصص نيست همه زايمانا طبيعي و من واقعا ميترسم ، كلا از وقتي كه متوجه شدم مثبت ازمايشم حس جنسي ام هم كم شده . لطفا پاسخم را بديد ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   واکسن گارداسیل سوم را باید ۴ ماه بعد از دوز دوم
   تزریق کنی
   نگران ابتلا فرزندت نباش
   ولی بهتره معاینات ادواری در دوران بارداری به صورت منظم انجام شود
   زایمان نیز بهتر است به صورت سزارین باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سینا پنجشنبه ۲۶ اسفند ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام... چند تا جوش مانند کنار آلت تناسلی من بوجود اومده،اول فکر میکردم جوش هستن ولی امروز احساس کردم حالت گوشتی دارن،میتونم عکسش رو براتون ارسال کنم که اگر مشکوک به زگیل تناسلی هست حضوری مراجعه کنم من ساکن جزیره کیش هستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم
   عکس ارسالی نشان دهنده بیماری مولوسکوم است
   خوشبختانه زگیل تناسلی در عکس ارسالی مشاهده نمی شود
   نگران نباش ولی بهتره برای بررسی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   مقاله زیر را با دقت بخوان
   https://drentezari.com/مولوسکوم-عفونی-چیست؟/
   موفق

 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۶ بهمن ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر، سوالی که داشتم از حضور شما این بود که برا کسانی که در صدد ازدواج هستن تزریق واکسن ضرورت داره و اینکه آیا رابطه دهانی با همسر از نقطه نظر این بیماری خطرناک است؟ و با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ بهمن ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   این واکسن برای کلیه افراد زیر 26 سال بسیار کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر شاهين سه شنبه ۲۸ دی ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  من امروز فريز كردم زگيل تناسلي رو مي خواستم بدونم كي زخم ميشه و مي افته؟ و از كي كرم ترميمي رو بايد استفاده كنم؟ از الان كه زگيل هنوز هست يا بعد از اينكه افتاد؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۸ دی ۹۵( 6 سال پیش)
   علیک سلام
   حتما با پزشک معالجت مشورت کن
   ولی با توجه با شدت ضایعه از 10 تا 20 روز باید صبور بود
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۴ مرداد ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 429 مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  آیا این برجستگی که روی کشاله ران بنده است زگیل تناسلی است؟؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۴ مرداد ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام علی جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی به نظر می رسد عکس ارسالی تصویر زگیل تناسلی نباشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر