زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

فهرست مطالب

زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

یکی از شایعترین علل زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی بیماری زگیل تناسلی مقعدی است .

علاوه بر زگیل ، گوشت اضافه مقعدی در مواردی نظیر هموروئید یا بواسیر ، فیشر، آبسه ، فیستول و دیسپلازی و همچنین برخی سرطان های ناحیه نیز دیده می شود 

در برخی موارد ضایعات به شکل زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی و در برخی موارد دیگر به شکل گوشت اضافه مقعدی یا حتی بیرون زدگی عروق خونی است.

در اینجا سعی داریم در خصوص زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی به صورت مختصر مطالبی را ارائه کنیم

گوشت اضافه مقعدی

زگیل تناسلی که با نام کوندیلوما آکومیناتا نیز شناخته می شود، یک بیماری است که نواحی اطراف یا درون مقعد و پوست نواحی تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد. این زوائد در ابتدا به صورت زائده های کوچک و به اندازه سر سوزن هستند که می توانند رشد کرده و کل ناحیه مقعد را بپوشانند. گاهی به شکل گوشت اضافه در مقعد دیده می شود

دلیل گوشت اضافه مقعدی و زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

زگیل های تناسلی اغلب به رنگ پوست یا قهوه ای هستند. این زگیل ها معمولا سبب ایجاد درد و ناراحتی نشده و امکان دارد بیماران از ابتلای خود به این بیماری اطلاع نداشته باشند. برخی بیماران علائمی همچون خارش، خونریزی، ترشحات مخاطی و یا احساس وجود یک توده در ناحیه مقعد را تجربه می کنند.

شایعترین علت بروز زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی بیماری زگیل تناسلی مقعدی است

دلیل گوشت اضافه مقعدی و زگیل مقدی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که از طریق تماس مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. ویروس پاپیلومای انسانی رایج ترین بیماری منتقل شونده جنسی به شمار می آید.

لذا در مورد گوشت اضافی در مقعد باید حتما بررسی های دقیق انجام شد

گوشت اضافه در مقعد و زگیل های مقعدی چگونه شناسایی می شوند؟

احتمال دارد، بیماران پس از آگاهی از بیماری خود و دیدن خال گوشتی مقعد ناراحت شوند.

باید در نظر داشت که گوشت اضافه در ناحیه مقعدی الزاما از طریق رابطه جنسی مقعدی ایجاد نمی شوند.

لذا علت گوشت اضافه مقعدی الزاما رابطه جنسی پرخطر نیست

هر گونه تماس با ناحیه مقعد (همچون تماس دست یا ترشحات شریک جنسی) می تواند به ابتلا به عفونت HPV منجر شود. امکان دارد، آلودگی به ویروس سال ها پیش اتفاق افتاده و در اثر رابطه با شرکای جنسی قبلی بروز دهد اما فرد به تازگی به زگیل های مقعدی دچار گردد.

زگیل مقعدی و خطرات آن چیست؟

با اینکه صحبت درباره گوشت اضافه کنار مقعد برای بیماران دشوار و حساس است اما پزشک حضور یا عدم حضور برخی عوامل خطر را از بیمار سوال می کند.

از جمله این عوامل خطر می توان به سابقه رابطه جنسی مقعدی، ابتلا به ویروس ایدز یا ضعف سیستم ایمنی اشاره کرد. ضعف سیستم ایمنی می تواند ناشی از مصرف دارو به دلیل پیوند عضو، بیماری التهابی روده، آرتریت روماتوئید و موارد دیگر باشد.

معاینه فیزیکی برای گوشت اضافه اطراف مقعد باید ابتدا بر معاینه مقعد و راست روده تمرکز داشته و سپس ناحیه پرینه از جمله آلت تناسلی مردانه و زنانه را در بر گیرد.

معاینه دیجیتال مقعد باید جهت رد احتمال وجود هر گونه تومور یا توده انجام شود. هر نوع گوشت اضافه ناحیه مقعدی یا گوشت اضافه دور مقعد باید بررسی گردد

آنوسکوپی معمولا با هدف مشاهده درون کانال مقعدی و بررسی زگیل های بیشتر انجام می شود. در این فرایند، ابزاری کوچک و هم اندازه با یک انگشت جهت به تصویر کشیدن داخل روده به مقعد وارد می شود.

اسپکولوم واژینال نیز برای معاینه داخل واژن زنان به کار می رود.

دیسپلازی مقعدی چیست؟

دیسپلازی مقعدی چیست

برخی از زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی و زگیل ها دارای تغییرات غیر طبیعی هستند. پزشک متخصص پاتولوژی پس از برداشته شدن زائده گوشتی در مقعد، نمونه ای را در زیر میکروسکوپ قرار داده و از نظر وجود این تغییرات بررسی می کند. این تغییرات دیس پلازی مقعدی نام داشته و بر اساس شدت بیماری یا تغییرات سطح بندی می شوند. این تغییرات تحت عناوین نئوپلازی داخلی کم یا زیاد (LGAIN و HGAIN) به پزشک گزارش می شوند.

سلول هایی که در حال بدخیم شدن بوده اما هنوز به عمق پوست نفوذ نکرده اند با عنوان HGAIN شناخته می شوند. در حالی که این بیماری یک زمینه برای بروز سرطان مقعد است اما خود سرطان نبوده و به روشی متفاوت از سرطان مقعد درمان می شود.

دیسپلازی مقعد همچون دیسپلازی دهانه رحم از عفونت HPV منشا می گیرد. وضعیت بیماران مبتلا به دیس پلازی مقعدی باید با دقت توسط پزشک پایش شده و هر گونه ضایعه جدید به سرعت معاینه شود.

از آنجایی که نئوپلازی داخلی زیاد خطر ابتلا به دیس پلازی دهانه رحم را افزایش می دهد، انجام معاینه زنانه به زنان مبتلا توصیه می شود.

زگیل های مقعدی و افزایش شانس ابتلا به دیسپلازی

چه کسی در معرض خطر بالای ابتلا به دیسپلازی مقعد قرار دارد؟

عوامل خطر ابتلا به دیس پلازی مقعد شامل موارد زیر می شوند:

دیس پلازی مقعدی چگونه درمان می شود؟

امکان دارد، پایش و انجام معاینه متداول به عنوان درمان دیس پلازی مقعد در نظر گرفته شود. متخصصان در زمینه تعیین بهترین درمان دیس پلازی مقعدی اتفاق نظر ندارند.

از آنجایی که خطر بالای بازگشت زگیل ها پس از درمان وجود دارد، پزشکان بسته به عوامل خطر بیمار و در دسترس بودن فرایند های غربالگری در محل زندگی او پایش دقیق علائم و انجام معاینه فیزیکی را در هر 3 تا 6 ماه توصیه می کند. با این حال، به دلیل وجود خطر بالای ابتلا به دیس پلازی دهانه رحم، ارجاع بیمار به پزشک متخصص زنان توصیه می شود.

دیسپلازی مقعدی چیست

از بین بردن زائده گوشتی مقعدی و زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

آیا زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی طی یک جلسه درمانی قابل درمان است؟

در صورت شدید بودن بیماریو زیاد بودن زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی، پزشک ترجیح می دهد که فرایند را در چند مرحله انجام دهد. علاوه بر این، بازگشت زگیل ها در 50 درصد بیماران اتفاق می افتد. ویروس عامل بروز زگیل ها می تواند به مدت چندین ماه مخفیانه در پوست باقی مانده و تا زمان بروز زگیل های جدید هیچ گونه علامتی ایجاد نکند.

زگیل های جدید را می توان در مطب پزشک درمان کرد. گاهی اوقات، زگیل های جدید به قدری سریع رشد می کنند که درمان در مطب ممکن نبوده یا نسبتا دردناک است. در این موارد، فرایند جراحی به دو یا سه جلسه درمانی تقسیم می شود.

در مواردی که ضایعات خفیف باشد با نظر پزشک می توان در یک جلسه با استفاده از تکنولوژی لیزر ضایعات را درمان نمود

آیا این زگیل ها باید برداشته شوند؟

بلی. از بین بردن گوشت اضافه مقعدی ضروری است.  در صورت عدم درمان معمولا بزرگ تر شده و تکثیر می یابند. عدم درمان زگیل ها خطر ابتلا به سرطان مقعد را افزایش می دهد. خوشبختانه، خطر بروز سرطان مقعد در این بیماران بسیار نادر است.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری در تهران

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صادقی چهارشنبه ۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ارادت
  فرمودین چون خارج از کشور هستم و چند بار واتساپ صحبت کردم بگم خدمتتون
  لطفا میگین این برجستگی چی هست؟
  و اصولا از طریق ماساژ زگیل تناسلی منتقل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی نشان دهنده هیپرپلازی سباسه است که معمولا خطری ندارد و نیازی به درمان نیست

   شانس انتقال زگیل تناسلی از طریق ماساژ در محیط های آلوده نیز وجود دارد گرچه شایعترین راه انتقال ویروس تماس جنسی است

   موفق

 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  باسلام مدت 2سالی هست که به زگیل تناسلی دچار هستم و البته بصورت چند دانه خیلی ریز در پشت آلت. همسرم نیز دچار شده.و مدام آزمایش پاپ اسمیر می‌دهد.سئوال اینجاست که آیا با گذر زمان و تقویت بدن احتمال پاک شدن هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

 • تصویر کاربر زینب دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من از پیارسال زگیل تناسلی گرفتم و آزمایش اینا دادم گفتند اچ‌پی‌وی و باید توسط دکتر پوست درمان شه و راهشم ایزر و این چیزا و دکتر بهم محلول اسید سالسیک دادن و زگیل ها از بین رفت بعد از از بین رفتنشون من ۳دوره گارداسیلم رو زدم ولی الان باز زگیل زدم خیلی کوچیک ولی ۳تا شده که نواحی مقعدمم هست باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر Ram شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 400 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  چنتا لک سیاه و یا قهوه ای زیر التم هست ک تا بیضم هستن
  میخاستم بدونم ایا زیگیل هستن
  اگه هستن برا درمانش چ کار کنم
  ممنون مبشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکسهای ارسالی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است

   چنانچه ملانوزیس مطرح باشد معمولا درمانی لازم ندارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۸ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۶ ماه پیش متوجه شدم زگیل مقعدی دارم رفتم دکتر زنان ایشون از زگیل هام تست گرفتن ک نتیجه hpv منفی شد بااسید سالیسیلک زگیل هام ازبین رفت و دیگر هم درنیومد اما یکماه پیش متوجه شدم داخل مقعدم یچیزی اذیتم میکنه حس خارش و سوزش خیلی زیادی دارم یچیزی اندازه یه نخود داخل مقعدم هست ک خیلی هم سفت شده ب دکتر مراجعه کردم گفتن زگیله و باید با لیزر برداشته بشه اما من میترسم ک زگیل سرطانی نباشه باید چیکار کنم آقای دکتر ممنون از پاسخگوییتون..
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   برای ارزیابی از نظر شانس بروز بدخیمی بهتره نمونه برداری انجام شود 

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

 • تصویر کاربر صباح یکشنبه ۷ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام یه مدته تو آلت تناسلیم جوش یالکه های صورتی دراومدن ودارن بزرکترمیشن دردندارن پوسته پوسته میشن.بعی وقتادورالتم ایجادخارش میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۷ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

   ممکنه نوعی زگیل تناسلی مطرح باشد

   موفق

 • تصویر کاربر الناز جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام من زگیل مقعدی داشتم ۱۴روز ‌پیش کرایو انجام داد چند روز پیش دکتر چک کرد اصلا ضایعه نمونده ولی فقط شب ها خارش مقعدی دارم میشه لطف کنید بفرمایید ممکنه علتش چی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   این حالت به دنبال کرایوتراپی طبیعی است

   موفق

 • تصویر کاربر Karimi دوشنبه ۴ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  با سلام من دچار زگیل تناسلی هستم متاسفانه به مقعدم هم سرایت کرده با محلول ترکیبی پدوفلین بنزوین که خودتون داده بودین میشه برای مقعد هم استفاده کرد؟فقط یک دونه کوچک دارم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۴ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   استفاده از محلول پدوفیلین برای ناحیه مقعد بسیار باید با احتیاط همراه باشد

   معمولا آزار دهنده است

   در صورت عدم موفقیت یا بروز عوارض بهتره در اولین فرصت به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آذین جمعه ۱۸ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر انتظاری
  ایا شما واکسن hpv هم تزریق میکنید ؟ و ایا برای سن من و همسرم که به ترتیب ۳۵ و ۴۰ سال می باشیم اثری دلرد یا خیر ؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام 

   پاسخ هر دو سوال خیر است

 • تصویر کاربر رها جمعه ۴ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من زگیل تناسلی دارم از نوع کم خطرش..تازه دوران بارداریم تموم شده زایمانم هم سزارین بوده..خیلی وقت بود تو ناحیه ی کشاله ی ران ۲ تا زائده میدیم که به زگیل نسبتشون میدادم ولی یکیشون مثل پوست اضافه بود(یا گوشت اضافه)امروز دیدم مثل جوش چرکی که ملتهب میشه شده و دست که میزنم درد میگیره!این یعنی چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   کمپرس گرم کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر