همه چیز درباره دیسپلازی مقعد و درمان دیسپلازی مقعدی

همه چیز درباره دیسپلازی مقعد و درمان دیسپلازی مقعدی

فهرست مطالب

زگیل تناسلی که با نام کوندیلوما آکومیناتا نیز شناخته می شود، یک بیماری است که نواحی اطراف یا درون مقعد و پوست نواحی تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد. این زوائد در ابتدا به صورت زائده های کوچک و به اندازه سر سوزن هستند که می توانند رشد کرده و کل ناحیه مقعد را بپوشانند.

زگیل های تناسلی اغلب به رنگ پوست یا قهوه ای هستند. این زگیل ها معمولا سبب ایجاد درد و ناراحتی نشده و امکان دارد بیماران از ابتلای خود به این بیماری اطلاع نداشته باشند. برخی بیماران علائمی همچون خارش، خونریزی، ترشحات مخاطی و یا احساس وجود یک توده در ناحیه مقعد را تجربه می کنند.

عامل بروز زگیل ها ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که از طریق تماس مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. ویروس پاپیلومای انسانی رایج ترین بیماری منتقل شونده جنسی به شمار می آید.

 

زگیل های مقعدی چگونه شناسایی می شوند؟

احتمال دارد، بیماران پس از آگاهی از بیماری خود ناراحت شوند. باید در نظر داشت که زگیل های مقعدی الزاما از طریق رابطه جنسی مقعدی ایجاد نمی شوند.

هر گونه تماس با ناحیه مقعد (همچون تماس دست یا ترشحات شریک جنسی) می تواند به ابتلا به عفونت HPV منجر شود. امکان دارد، آلودگی به ویروس سال ها پیش اتفاق افتاده و در اثر رابطه با شرکای جنسی قبلی بروز دهد اما فرد به تازگی به زگیل های مقعدی دچار گردد.

زگیل مقعدی و خطرات آن چیست؟

با اینکه صحبت درباره این موضوع برای بیماران دشوار و حساس است اما پزشک حضور یا عدم حضور برخی عوامل خطر را از بیمار سوال می کند. از جمله این عوامل خطر می توان به سابقه رابطه جنسی مقعدی، ابتلا به ویروس ایدز یا ضعف سیستم ایمنی اشاره کرد. ضعف سیستم ایمنی می تواند ناشی از مصرف دارو به دلیل پیوند عضو، بیماری التهابی روده، آرتریت روماتوئید و موارد دیگر باشد. معاینه فیزیکی باید ابتدا بر معاینه مقعد و راست روده تمرکز داشته و سپس ناحیه پرینه از جمله آلت تناسلی مردانه و زنانه را در بر گیرد.

معاینه دیجیتال مقعد باید جهت رد احتمال وجود هر گونه تومور یا توده انجام شود. آنوسکوپی معمولا با هدف مشاهده درون کانال مقعدی و بررسی زگیل های بیشتر انجام می شود. در این فرایند، ابزاری کوچک و هم اندازه با یک انگشت جهت به تصویر کشیدن داخل روده به مقعد وارد می شود. اسپکولوم واژینال نیز برای معاینه داخل واژن زنان به کار می رود.

دیسپلازی مقعدی چیست؟

دیسپلازی مقعدی چیست

برخی زگیل ها دارای تغییرات غیر طبیعی هستند. پزشک متخصص پاتولوژی پس از برداشته شدن زگیل ها، نمونه ای را در زیر میکروسکوپ قرار داده و از نظر وجود این تغییرات بررسی می کند. این تغییرات دیس پلازی مقعدی نام داشته و بر اساس شدت بیماری یا تغییرات سطح بندی می شوند. این تغییرات تحت عناوین نئوپلازی داخلی کم یا زیاد (LGAIN و HGAIN) به پزشک گزارش می شوند.

سلول هایی که در حال بدخیم شدن بوده اما هنوز به عمق پوست نفوذ نکرده اند با عنوان HGAIN شناخته می شوند. در حالی که این بیماری یک زمینه برای بروز سرطان مقعد است اما خود سرطان نبوده و به روشی متفاوت از سرطان مقعد درمان می شود.

دیسپلازی مقعد همچون دیسپلازی دهانه رحم از عفونت HPV منشا می گیرد. وضعیت بیماران مبتلا به دیس پلازی مقعدی باید با دقت توسط پزشک پایش شده و هر گونه ضایعه جدید به سرعت معاینه شود.

از آنجایی که نئوپلازی داخلی زیاد خطر ابتلا به دیس پلازی دهانه رحم را افزایش می دهد، انجام معاینه زنانه به زنان مبتلا توصیه می شود.

دیسپلازی مقعدی چیست

چه کسی در معرض خطر بالای ابتلا به دیسپلازی مقعد قرار دارد؟

عوامل خطر ابتلا به دیس پلازی مقعد شامل موارد زیر می شوند:

دیس پلازی مقعدی چگونه درمان می شود؟

امکان دارد، پایش و انجام معاینه متداول به عنوان درمان دیس پلازی مقعد در نظر گرفته شود. متخصصان در زمینه تعیین بهترین درمان دیس پلازی مقعدی اتفاق نظر ندارند.

از آنجایی که خطر بالای بازگشت زگیل ها پس از درمان وجود دارد، پزشکان بسته به عوامل خطر بیمار و در دسترس بودن فرایند های غربالگری در محل زندگی او پایش دقیق علائم و انجام معاینه فیزیکی را در هر 3 تا 6 ماه توصیه می کند. با این حال، به دلیل وجود خطر بالای ابتلا به دیس پلازی دهانه رحم، ارجاع بیمار به پزشک متخصص زنان توصیه می شود.

دیسپلازی مقعدی چیست

آیا یک جلسه درمانی مشکل را رفع می کند؟

در صورت شدید بودن بیماری، جراح ترجیح می دهد که فرایند را در چند مرحله انجام دهد. علاوه بر این، بازگشت زگیل ها در 50 درصد بیماران اتفاق می افتد. ویروس عامل بروز زگیل ها می تواند به مدت چندین ماه مخفیانه در پوست باقی مانده و تا زمان بروز زگیل های جدید هیچ گونه علامتی ایجاد نکند. زگیل های جدید را می توان در مطب پزشک درمان کرد. گاهی اوقات، زگیل های جدید به قدری سریع رشد می کنند که درمان در مطب ممکن نبوده یا نسبتا دردناک است. در این موارد، فرایند جراحی به دو یا سه جلسه درمانی تقسیم می شود.

در مواردی که ضایعات خفیف باشد با نظر پزشک می توان در یک جلسه با استفاده از تکنولوژی لیزر ضایعات را درمان نمود
 

آیا این زگیل ها باید برداشته شوند؟

بلی. این زگیل ها در صورت عدم درمان معمولا بزرگ تر شده و تکثیر می یابند. عدم درمان زگیل ها خطر ابتلا به سرطان مقعد را افزایش می دهد. خوشبختانه، خطر بروز سرطان مقعد در این بیماران بسیار نادر است.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صادقی چهارشنبه ۳ آذر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ارادت
  فرمودین چون خارج از کشور هستم و چند بار واتساپ صحبت کردم بگم خدمتتون
  لطفا میگین این برجستگی چی هست؟
  و اصولا از طریق ماساژ زگیل تناسلی منتقل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳ آذر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی نشان دهنده هیپرپلازی سباسه است که معمولا خطری ندارد و نیازی به درمان نیست

   شانس انتقال زگیل تناسلی از طریق ماساژ در محیط های آلوده نیز وجود دارد گرچه شایعترین راه انتقال ویروس تماس جنسی است

   موفق

 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  باسلام مدت 2سالی هست که به زگیل تناسلی دچار هستم و البته بصورت چند دانه خیلی ریز در پشت آلت. همسرم نیز دچار شده.و مدام آزمایش پاپ اسمیر می‌دهد.سئوال اینجاست که آیا با گذر زمان و تقویت بدن احتمال پاک شدن هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

 • تصویر کاربر زینب دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من از پیارسال زگیل تناسلی گرفتم و آزمایش اینا دادم گفتند اچ‌پی‌وی و باید توسط دکتر پوست درمان شه و راهشم ایزر و این چیزا و دکتر بهم محلول اسید سالسیک دادن و زگیل ها از بین رفت بعد از از بین رفتنشون من ۳دوره گارداسیلم رو زدم ولی الان باز زگیل زدم خیلی کوچیک ولی ۳تا شده که نواحی مقعدمم هست باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر Ram شنبه ۱۵ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  چنتا لک سیاه و یا قهوه ای زیر التم هست ک تا بیضم هستن
  میخاستم بدونم ایا زیگیل هستن
  اگه هستن برا درمانش چ کار کنم
  ممنون مبشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکسهای ارسالی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است

   چنانچه ملانوزیس مطرح باشد معمولا درمانی لازم ندارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۸ آبان ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۶ ماه پیش متوجه شدم زگیل مقعدی دارم رفتم دکتر زنان ایشون از زگیل هام تست گرفتن ک نتیجه hpv منفی شد بااسید سالیسیلک زگیل هام ازبین رفت و دیگر هم درنیومد اما یکماه پیش متوجه شدم داخل مقعدم یچیزی اذیتم میکنه حس خارش و سوزش خیلی زیادی دارم یچیزی اندازه یه نخود داخل مقعدم هست ک خیلی هم سفت شده ب دکتر مراجعه کردم گفتن زگیله و باید با لیزر برداشته بشه اما من میترسم ک زگیل سرطانی نباشه باید چیکار کنم آقای دکتر ممنون از پاسخگوییتون..
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ آبان ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   برای ارزیابی از نظر شانس بروز بدخیمی بهتره نمونه برداری انجام شود 

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

 • تصویر کاربر صباح یکشنبه ۷ شهریور ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام یه مدته تو آلت تناسلیم جوش یالکه های صورتی دراومدن ودارن بزرکترمیشن دردندارن پوسته پوسته میشن.بعی وقتادورالتم ایجادخارش میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۷ شهریور ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

   ممکنه نوعی زگیل تناسلی مطرح باشد

   موفق

 • تصویر کاربر الناز جمعه ۵ شهریور ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام من زگیل مقعدی داشتم ۱۴روز ‌پیش کرایو انجام داد چند روز پیش دکتر چک کرد اصلا ضایعه نمونده ولی فقط شب ها خارش مقعدی دارم میشه لطف کنید بفرمایید ممکنه علتش چی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۵ شهریور ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   این حالت به دنبال کرایوتراپی طبیعی است

   موفق

 • تصویر کاربر Karimi دوشنبه ۴ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام من دچار زگیل تناسلی هستم متاسفانه به مقعدم هم سرایت کرده با محلول ترکیبی پدوفلین بنزوین که خودتون داده بودین میشه برای مقعد هم استفاده کرد؟فقط یک دونه کوچک دارم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۴ مرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   استفاده از محلول پدوفیلین برای ناحیه مقعد بسیار باید با احتیاط همراه باشد

   معمولا آزار دهنده است

   در صورت عدم موفقیت یا بروز عوارض بهتره در اولین فرصت به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آذین جمعه ۱۸ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر انتظاری
  ایا شما واکسن hpv هم تزریق میکنید ؟ و ایا برای سن من و همسرم که به ترتیب ۳۵ و ۴۰ سال می باشیم اثری دلرد یا خیر ؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۰( 4 ماه پیش)

   سلام 

   پاسخ هر دو سوال خیر است

 • تصویر کاربر رها جمعه ۴ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من زگیل تناسلی دارم از نوع کم خطرش..تازه دوران بارداریم تموم شده زایمانم هم سزارین بوده..خیلی وقت بود تو ناحیه ی کشاله ی ران ۲ تا زائده میدیم که به زگیل نسبتشون میدادم ولی یکیشون مثل پوست اضافه بود(یا گوشت اضافه)امروز دیدم مثل جوش چرکی که ملتهب میشه شده و دست که میزنم درد میگیره!این یعنی چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ تیر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   کمپرس گرم کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر