زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

فهرست مطالب

زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

یکی از شایعترین علل زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی بیماری زگیل تناسلی مقعدی است .

علاوه بر زگیل ، گوشت اضافه مقعدی در مواردی نظیر هموروئید یا بواسیر ، فیشر، آبسه ، فیستول و دیسپلازی و همچنین برخی سرطان های ناحیه نیز دیده می شود 

در برخی موارد ضایعات به شکل زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی و در برخی موارد دیگر به شکل گوشت اضافه مقعدی یا حتی بیرون زدگی عروق خونی است.

در اینجا سعی داریم در خصوص زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی به صورت مختصر مطالبی را ارائه کنیم

گوشت اضافه مقعدی

زگیل تناسلی که با نام کوندیلوما آکومیناتا نیز شناخته می شود، یک بیماری است که نواحی اطراف یا درون مقعد و پوست نواحی تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد. این زوائد در ابتدا به صورت زائده های کوچک و به اندازه سر سوزن هستند که می توانند رشد کرده و کل ناحیه مقعد را بپوشانند. گاهی به شکل گوشت اضافه در مقعد دیده می شود

دلیل گوشت اضافه مقعدی و زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

زگیل های تناسلی اغلب به رنگ پوست یا قهوه ای هستند. این زگیل ها معمولا سبب ایجاد درد و ناراحتی نشده و امکان دارد بیماران از ابتلای خود به این بیماری اطلاع نداشته باشند. برخی بیماران علائمی همچون خارش، خونریزی، ترشحات مخاطی و یا احساس وجود یک توده در ناحیه مقعد را تجربه می کنند.

شایعترین علت بروز زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی بیماری زگیل تناسلی مقعدی است

دلیل گوشت اضافه مقعدی و زگیل مقدی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که از طریق تماس مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. ویروس پاپیلومای انسانی رایج ترین بیماری منتقل شونده جنسی به شمار می آید.

لذا در مورد گوشت اضافی در مقعد باید حتما بررسی های دقیق انجام شد

گوشت اضافه در مقعد و زگیل های مقعدی چگونه شناسایی می شوند؟

احتمال دارد، بیماران پس از آگاهی از بیماری خود و دیدن خال گوشتی مقعد ناراحت شوند.

باید در نظر داشت که گوشت اضافه در ناحیه مقعدی الزاما از طریق رابطه جنسی مقعدی ایجاد نمی شوند.

لذا علت گوشت اضافه مقعدی الزاما رابطه جنسی پرخطر نیست

هر گونه تماس با ناحیه مقعد (همچون تماس دست یا ترشحات شریک جنسی) می تواند به ابتلا به عفونت HPV منجر شود. امکان دارد، آلودگی به ویروس سال ها پیش اتفاق افتاده و در اثر رابطه با شرکای جنسی قبلی بروز دهد اما فرد به تازگی به زگیل های مقعدی دچار گردد.

زگیل مقعدی و خطرات آن چیست؟

با اینکه صحبت درباره گوشت اضافه کنار مقعد برای بیماران دشوار و حساس است اما پزشک حضور یا عدم حضور برخی عوامل خطر را از بیمار سوال می کند.

از جمله این عوامل خطر می توان به سابقه رابطه جنسی مقعدی، ابتلا به ویروس ایدز یا ضعف سیستم ایمنی اشاره کرد. ضعف سیستم ایمنی می تواند ناشی از مصرف دارو به دلیل پیوند عضو، بیماری التهابی روده، آرتریت روماتوئید و موارد دیگر باشد.

معاینه فیزیکی برای گوشت اضافه اطراف مقعد باید ابتدا بر معاینه مقعد و راست روده تمرکز داشته و سپس ناحیه پرینه از جمله آلت تناسلی مردانه و زنانه را در بر گیرد.

معاینه دیجیتال مقعد باید جهت رد احتمال وجود هر گونه تومور یا توده انجام شود. هر نوع گوشت اضافه ناحیه مقعدی یا گوشت اضافه دور مقعد باید بررسی گردد

آنوسکوپی معمولا با هدف مشاهده درون کانال مقعدی و بررسی زگیل های بیشتر انجام می شود. در این فرایند، ابزاری کوچک و هم اندازه با یک انگشت جهت به تصویر کشیدن داخل روده به مقعد وارد می شود.

اسپکولوم واژینال نیز برای معاینه داخل واژن زنان به کار می رود.

دیسپلازی مقعدی چیست؟

دیسپلازی مقعدی چیست

برخی از زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی و زگیل ها دارای تغییرات غیر طبیعی هستند. پزشک متخصص پاتولوژی پس از برداشته شدن زائده گوشتی در مقعد، نمونه ای را در زیر میکروسکوپ قرار داده و از نظر وجود این تغییرات بررسی می کند. این تغییرات دیس پلازی مقعدی نام داشته و بر اساس شدت بیماری یا تغییرات سطح بندی می شوند. این تغییرات تحت عناوین نئوپلازی داخلی کم یا زیاد (LGAIN و HGAIN) به پزشک گزارش می شوند.

سلول هایی که در حال بدخیم شدن بوده اما هنوز به عمق پوست نفوذ نکرده اند با عنوان HGAIN شناخته می شوند. در حالی که این بیماری یک زمینه برای بروز سرطان مقعد است اما خود سرطان نبوده و به روشی متفاوت از سرطان مقعد درمان می شود.

دیسپلازی مقعد همچون دیسپلازی دهانه رحم از عفونت HPV منشا می گیرد. وضعیت بیماران مبتلا به دیس پلازی مقعدی باید با دقت توسط پزشک پایش شده و هر گونه ضایعه جدید به سرعت معاینه شود.

از آنجایی که نئوپلازی داخلی زیاد خطر ابتلا به دیس پلازی دهانه رحم را افزایش می دهد، انجام معاینه زنانه به زنان مبتلا توصیه می شود.

زگیل های مقعدی و افزایش شانس ابتلا به دیسپلازی

چه کسی در معرض خطر بالای ابتلا به دیسپلازی مقعد قرار دارد؟

عوامل خطر ابتلا به دیس پلازی مقعد شامل موارد زیر می شوند:

دیس پلازی مقعدی چگونه درمان می شود؟

امکان دارد، پایش و انجام معاینه متداول به عنوان درمان دیس پلازی مقعد در نظر گرفته شود. متخصصان در زمینه تعیین بهترین درمان دیس پلازی مقعدی اتفاق نظر ندارند.

از آنجایی که خطر بالای بازگشت زگیل ها پس از درمان وجود دارد، پزشکان بسته به عوامل خطر بیمار و در دسترس بودن فرایند های غربالگری در محل زندگی او پایش دقیق علائم و انجام معاینه فیزیکی را در هر 3 تا 6 ماه توصیه می کند. با این حال، به دلیل وجود خطر بالای ابتلا به دیس پلازی دهانه رحم، ارجاع بیمار به پزشک متخصص زنان توصیه می شود.

دیسپلازی مقعدی چیست

از بین بردن زائده گوشتی مقعدی و زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

آیا زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی طی یک جلسه درمانی قابل درمان است؟

در صورت شدید بودن بیماریو زیاد بودن زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی، پزشک ترجیح می دهد که فرایند را در چند مرحله انجام دهد. علاوه بر این، بازگشت زگیل ها در 50 درصد بیماران اتفاق می افتد. ویروس عامل بروز زگیل ها می تواند به مدت چندین ماه مخفیانه در پوست باقی مانده و تا زمان بروز زگیل های جدید هیچ گونه علامتی ایجاد نکند.

زگیل های جدید را می توان در مطب پزشک درمان کرد. گاهی اوقات، زگیل های جدید به قدری سریع رشد می کنند که درمان در مطب ممکن نبوده یا نسبتا دردناک است. در این موارد، فرایند جراحی به دو یا سه جلسه درمانی تقسیم می شود.

در مواردی که ضایعات خفیف باشد با نظر پزشک می توان در یک جلسه با استفاده از تکنولوژی لیزر ضایعات را درمان نمود

آیا این زگیل ها باید برداشته شوند؟

بلی. از بین بردن گوشت اضافه مقعدی ضروری است.  در صورت عدم درمان معمولا بزرگ تر شده و تکثیر می یابند. عدم درمان زگیل ها خطر ابتلا به سرطان مقعد را افزایش می دهد. خوشبختانه، خطر بروز سرطان مقعد در این بیماران بسیار نادر است.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری در تهران

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Ali دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر،من نزدیک داخل رانم چند زگیل زده بودم که دکتر جراحی اش کرد و خوب شد،میخواستم بدونم با به ارگاسم رسیدن و خیس شدن ناحیه تناسلی مجدد زگیل زده میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا مشکلی ایجاد نخواهد شد

   معاینات ادواری فراموش نشود

   موفق

 • تصویر کاربر ثمین یکشنبه ۸ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام دکتر .من متوجه یه خال شدم زیر بیضه نامزدم یعنی روی رانش میشه گفت پایین تر از بیضه یه خال که یکم پهن و قهوه ایه .دکتر ممکنه زگیل تناسلی باشه در این ناحیه زگیل اصلا بوجود میاد؟ممکنه روی ران ایجاد بشه اصلا؟نگرانم چون بعد رابطه متوجهش شدن و خودش اصلا خبر نداشت که اون قسمتش خال داره دکتر عکسشم گذاشتم ولی واضح نیست امیدوارم بتونید تشخیصش بدید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر ثمین شنبه ۷ آبان ۱( 3 ماه پیش)
   دکتر بک بازم با اون شخص رابطه جنسی داشتم اگه زگیل باشه ممکنه منطق شده باشه بمن خیلییی نگرانم
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۸ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   این احتمال مطرح است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Aaa چهارشنبه ۴ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام دکتر یه دونه روی آلتم در اومده میخواستم ببینم تشخیص شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۴ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر مجتبی سه شنبه ۲۶ مهر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام و درود وقت بخیر.من حدودا یک پیش احساس میکردم بعد از ادرار یکم گرمایه بیش از حد رو حس میکنم که یکم سوزش داشت ولی نه در حدی که درد آور باشه بیشتر یه حسه کرختی داشتم.بعد از چهار پنج ماه خارش شدید بیضه ها و آلت تناسلیم و داخل ران و باسن شروع شد.درمان گال رو شروع کردم با پماد پرمترین و حجامت هم کردم بهتر شدم ولی خارش داشتم هم‌چنان بعد دو سه ماه دوباره اوج گرفت خارش ها تا حدی که آلت تناسلیم زخم شد و پوسته پوسته شد دونه هایه ملتهب زدم ، پیش متخصص رفتم و دوباره درمان گال رو شروع کردم پماد پرمترین زدم دو عرض یک هفته دوبار.بهتر شدم دیگه ران پام خارش نداشت و بیضه و آلت تناسلیم خیلی خیلی خیلی کم خارش داشت ولی دونه هایه ملتهب همچنان بودن.من نمیدونم گال دارم و یا hpv یا قارچ و باکتری.ممنون میشم لطف کنید راهنماییم کنید🙏❤️
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ مهر ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آرتین چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشد من چندوقتی هست که بغل الت تناسلی یک زائده قرمز کوچک که برای خیلی ها مورد مشاهده نیست هست و یک خال به هادازه ماش بزرگ هم نمیشن از این زائده ها در گردن و زیربغل هم هست و شکل اسکین تگ من ۱۵ سال سن دارم پسر هستم
  در بچگی ۱۰ سالم بود از یکی گول خوردم و رابطه برقرار شد ولی رابطه مقعدی نبود و فقط رابطه دهانی بود و کمی تماس با الت میشه گفت زگیل تناسلی ولی مطمئنم که فرد مقابل مبتلا نیست ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آلیس چهارشنبه ۱۳ مهر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام ، گفتین در صورتی که خانمی اچ پی وی پرخطر داشته باشه ، شریک جنسیش میتونه واکسن بزنه، واکسن برای آقایون تا چه سنی موثر میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۳ مهر ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   واکسن در سنین زیر 26 سال توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۲۰ تیر ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من حدودا یک ماه پیش چند زائده قسمت پایین واژنم دیدم رفتم دکتر و پلاسما انجام دادم و از زائده‌ها نمونه برداری کردم و بردم آزمایشگاه جواب تستم منفی شد میخواستم ببینم امکان داره چی بوده باشن؟و امکان داره جواب تست اشتباه باشه دکترم گفتن که امکان اشتباه نیست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ تیر ۱( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   تست صحیح است

   مطابق فرمایشپزشک معالج اقدام شود

   موفق

 • تصویر کاربر En یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  من چند وقت پیش از سمنان اومدم پیشتون جهت ویزیت ، برام آزمایش نوشتین.
  آزمایشات رو دادم و جواب آمادست و خدمتتون ارسال کردم ، در حال حاضر باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به جواب آزمایش ویروس از نوع کم خطر است

   در مواردی که تعداد ضایعات کم باشد می توان از محلول موضعی پدوفیلین نیز استفاده نمود

   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۱ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  روی الت تناسلی تعدادی جوش دیده میشود که نه خارش دارد و نه درد ولی حدودا یکماه هست که بوجود امده
  دارو و راه رفع ان چیست؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۱ اسفند ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر F سه شنبه ۱۶ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام من زگیل تناسلی دارم دختر باکره ام ۲۲سالمه و دکتر چند جلسه کرایو نوشته سه بار رفتم تاثیر چندانی نداشته دارویی هم برام جز قطره پودوفیلین نداده چیکار کنم بنظرتون ؟ راست میگن کرایو دوباره باعث میشه عود بیشتری کنه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۶ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی هترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   کرایوتراپی معمولا نیاز به جلسات مکرر دارد و شانس عود نسبتا بالا است

   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد ب

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر