منو

زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

فهرست مطالب

زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

یکی از شایعترین علل زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی بیماری زگیل تناسلی مقعدی است .

علاوه بر زگیل ، گوشت اضافه مقعدی در مواردی نظیر هموروئید یا بواسیر ، فیشر، آبسه ، فیستول و دیسپلازی و همچنین برخی سرطان های ناحیه نیز دیده می شود 

در برخی موارد ضایعات به شکل زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی و در برخی موارد دیگر به شکل گوشت اضافه مقعدی یا حتی بیرون زدگی عروق خونی است.

در اینجا سعی داریم در خصوص زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی به صورت مختصر مطالبی را ارائه کنیم

گوشت اضافه مقعدی

زگیل تناسلی که با نام کوندیلوما آکومیناتا نیز شناخته می شود، یک بیماری است که نواحی اطراف یا درون مقعد و پوست نواحی تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد. این زوائد در ابتدا به صورت زائده های کوچک و به اندازه سر سوزن هستند که می توانند رشد کرده و کل ناحیه مقعد را بپوشانند. گاهی به شکل گوشت اضافه در مقعد دیده می شود

دلیل گوشت اضافه مقعدی و زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

زگیل های تناسلی اغلب به رنگ پوست یا قهوه ای هستند. این زگیل ها معمولا سبب ایجاد درد و ناراحتی نشده و امکان دارد بیماران از ابتلای خود به این بیماری اطلاع نداشته باشند. برخی بیماران علائمی همچون خارش، خونریزی، ترشحات مخاطی و یا احساس وجود یک توده در ناحیه مقعد را تجربه می کنند.

شایعترین علت بروز زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی بیماری زگیل تناسلی مقعدی است

دلیل گوشت اضافه مقعدی و زگیل مقدی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که از طریق تماس مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. ویروس پاپیلومای انسانی رایج ترین بیماری منتقل شونده جنسی به شمار می آید.

لذا در مورد گوشت اضافی در مقعد باید حتما بررسی های دقیق انجام شد

گوشت اضافه در مقعد و زگیل های مقعدی چگونه شناسایی می شوند؟

احتمال دارد، بیماران پس از آگاهی از بیماری خود و دیدن خال گوشتی مقعد ناراحت شوند.

باید در نظر داشت که گوشت اضافه در ناحیه مقعدی الزاما از طریق رابطه جنسی مقعدی ایجاد نمی شوند.

لذا علت گوشت اضافه مقعدی الزاما رابطه جنسی پرخطر نیست

هر گونه تماس با ناحیه مقعد (همچون تماس دست یا ترشحات شریک جنسی) می تواند به ابتلا به عفونت HPV منجر شود. امکان دارد، آلودگی به ویروس سال ها پیش اتفاق افتاده و در اثر رابطه با شرکای جنسی قبلی بروز دهد اما فرد به تازگی به زگیل های مقعدی دچار گردد.

زگیل مقعدی و خطرات آن چیست؟

با اینکه صحبت درباره گوشت اضافه کنار مقعد برای بیماران دشوار و حساس است اما پزشک حضور یا عدم حضور برخی عوامل خطر را از بیمار سوال می کند.

از جمله این عوامل خطر می توان به سابقه رابطه جنسی مقعدی، ابتلا به ویروس ایدز یا ضعف سیستم ایمنی اشاره کرد. ضعف سیستم ایمنی می تواند ناشی از مصرف دارو به دلیل پیوند عضو، بیماری التهابی روده، آرتریت روماتوئید و موارد دیگر باشد.

معاینه فیزیکی برای گوشت اضافه اطراف مقعد باید ابتدا بر معاینه مقعد و راست روده تمرکز داشته و سپس ناحیه پرینه از جمله آلت تناسلی مردانه و زنانه را در بر گیرد.

معاینه دیجیتال مقعد باید جهت رد احتمال وجود هر گونه تومور یا توده انجام شود. هر نوع گوشت اضافه ناحیه مقعدی یا گوشت اضافه دور مقعد باید بررسی گردد

آنوسکوپی معمولا با هدف مشاهده درون کانال مقعدی و بررسی زگیل های بیشتر انجام می شود. در این فرایند، ابزاری کوچک و هم اندازه با یک انگشت جهت به تصویر کشیدن داخل روده به مقعد وارد می شود.

اسپکولوم واژینال نیز برای معاینه داخل واژن زنان به کار می رود.

دیسپلازی مقعدی چیست؟

دیسپلازی مقعدی چیست

برخی از زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی و زگیل ها دارای تغییرات غیر طبیعی هستند. پزشک متخصص پاتولوژی پس از برداشته شدن زائده گوشتی در مقعد، نمونه ای را در زیر میکروسکوپ قرار داده و از نظر وجود این تغییرات بررسی می کند. این تغییرات دیس پلازی مقعدی نام داشته و بر اساس شدت بیماری یا تغییرات سطح بندی می شوند. این تغییرات تحت عناوین نئوپلازی داخلی کم یا زیاد (LGAIN و HGAIN) به پزشک گزارش می شوند.

سلول هایی که در حال بدخیم شدن بوده اما هنوز به عمق پوست نفوذ نکرده اند با عنوان HGAIN شناخته می شوند. در حالی که این بیماری یک زمینه برای بروز سرطان مقعد است اما خود سرطان نبوده و به روشی متفاوت از سرطان مقعد درمان می شود.

دیسپلازی مقعد همچون دیسپلازی دهانه رحم از عفونت HPV منشا می گیرد. وضعیت بیماران مبتلا به دیس پلازی مقعدی باید با دقت توسط پزشک پایش شده و هر گونه ضایعه جدید به سرعت معاینه شود.

از آنجایی که نئوپلازی داخلی زیاد خطر ابتلا به دیس پلازی دهانه رحم را افزایش می دهد، انجام معاینه زنانه به زنان مبتلا توصیه می شود.

زگیل های مقعدی و افزایش شانس ابتلا به دیسپلازی

چه کسی در معرض خطر بالای ابتلا به دیسپلازی مقعد قرار دارد؟

عوامل خطر ابتلا به دیس پلازی مقعد شامل موارد زیر می شوند:

دیس پلازی مقعدی چگونه درمان می شود؟

امکان دارد، پایش و انجام معاینه متداول به عنوان درمان دیس پلازی مقعد در نظر گرفته شود. متخصصان در زمینه تعیین بهترین درمان دیس پلازی مقعدی اتفاق نظر ندارند.

از آنجایی که خطر بالای بازگشت زگیل ها پس از درمان وجود دارد، پزشکان بسته به عوامل خطر بیمار و در دسترس بودن فرایند های غربالگری در محل زندگی او پایش دقیق علائم و انجام معاینه فیزیکی را در هر 3 تا 6 ماه توصیه می کند. با این حال، به دلیل وجود خطر بالای ابتلا به دیس پلازی دهانه رحم، ارجاع بیمار به پزشک متخصص زنان توصیه می شود.

دیسپلازی مقعدی چیست

از بین بردن زائده گوشتی مقعدی و زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

آیا زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی طی یک جلسه درمانی قابل درمان است؟

در صورت شدید بودن بیماریو زیاد بودن زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی، پزشک ترجیح می دهد که فرایند را در چند مرحله انجام دهد. علاوه بر این، بازگشت زگیل ها در 50 درصد بیماران اتفاق می افتد. ویروس عامل بروز زگیل ها می تواند به مدت چندین ماه مخفیانه در پوست باقی مانده و تا زمان بروز زگیل های جدید هیچ گونه علامتی ایجاد نکند.

زگیل های جدید را می توان در مطب پزشک درمان کرد. گاهی اوقات، زگیل های جدید به قدری سریع رشد می کنند که درمان در مطب ممکن نبوده یا نسبتا دردناک است. در این موارد، فرایند جراحی به دو یا سه جلسه درمانی تقسیم می شود.

در مواردی که ضایعات خفیف باشد با نظر پزشک می توان در یک جلسه با استفاده از تکنولوژی لیزر ضایعات را درمان نمود

آیا این زگیل ها باید برداشته شوند؟

بلی. از بین بردن گوشت اضافه مقعدی ضروری است.  در صورت عدم درمان معمولا بزرگ تر شده و تکثیر می یابند. عدم درمان زگیل ها خطر ابتلا به سرطان مقعد را افزایش می دهد. خوشبختانه، خطر بروز سرطان مقعد در این بیماران بسیار نادر است.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری در تهران

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ماهی یکشنبه ۵ آذر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام من چند ساله یه حفره بسته زیر مقعدم هست.زیرش وقتی لمسش میکنم چیزی نیست نه سفته نه دردناکه.در حد یک فرورفتگی هستش که فکر میکنم مادر زادی باشه ولی تا الان مشکلی نداشته.نه درد نه سوزش نه خارش.از دنبالچه که میاد به سمت پایین اول این فرورفتگیه و بعد بلافاصله مقعدمه.این چیز خاصیه؟از وقتی وزن کم کردم وقتی سرپا میشینم یکمی عمیقتر شده بخاطر افتادگی عضلات اطراف
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۵ آذر ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر خسروابادی سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بای سوراخ معقدم یه تیکه گوشت اضافه داره به اندازه نیم سانت نه درد دارم نه خونریزی چیکار باید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر یا جراحی باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۷ آبان ۲( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسر هستم ۱۷ سالم هست و تا حالا رابطه جنسی نداشتم اما یکم پایین تر از بیضه هام یه توده گوشتی نرم هست که میتونم لمسش کنم چون امده بالا مثل زیگیل اما خب فقط یه دونه هست دیگه نیست نمیدونم از کی هستش فکر کنم یکی دوساله ممکنه زیگیل باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 4 هفته پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر کامیار جمعه ۵ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  بنده چند ساله سیگار می کشم و حدوده دو سال سینوس پیلونیدال داشتم که عفونت داشت و همیشه به سمت مقعد ترشحاتش روی پوست این منطقه میومد.
  خواستن ببینم این ضایعات در چه حدی است و چگونه درمانش کنم
  سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۵ آبان ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر ستاره دوشنبه ۱ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام و درود ، به تازگى متوجه وجود گوشت زائده مانندي در اطراف خروجي مقعدم شده ام ، آخرين رابطه جنسي پر خطرم به سه ماه پيش مربوط است ، اما اين زايده نه درد دارد و نه ترشح و فقط با لمس آن متوجه وجودش شدم ، آيا اين زايده ها اچ پى وى هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ آبان ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و تست HPV PCR به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر F دوشنبه ۱ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دکتر این دونه ها چی هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ آبان ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی موفق

 • تصویر کاربر نازنین جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  شبیه گل کلم هست و سیاه شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر اصغر جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خوبی؟
  بعد از کرایو تراپی جای زخمش ترشحات زرد و سبز داره و انگار عفونت کرده چی بمالم بهش چیکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   این حالت بعد از کرایوتراپی شایع است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک معالج مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر شادی جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر دکتر جان
  چند روز بود ک ترشحات زیادی داشتم ، رنگ خاکستری با بوی بد و با دو بسته قرص مترونیدازول خوب شدم اما مجدد بعد از یک هفته ترشحاتم شدید تر شد ب رنگ ، سبز رنگ با بوی ماهی مرده خیلی شدید ، امرو هم توی برسی واژنم ، پشت لابی‌ها یک دانه بزرگ صورتی رنگ و نرم ، شبیه به حفره دیدم ک کنار این دانه یک ضایعه شبیه ، یک رشته ، بیرون زدگی داره ، یه چیزی شبیه به انگشت ، یا نخ ، ضمن اینکه سوزش خارش نداشتم تا الان و فقط درد مختصری زیر شکمم رحم احساس میکنم
  خیلی ترسیدم لا دیدن این ضایعه حفره شکل و رشته کنارش تورو خدا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ب شنبه ۱ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر افای دکتر من چند روزه یه دونه اندازه عدس کنار سوراخ مقعدم زده درد نداره ولی برجسته اس میخاستم ببینم چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ مهر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر