دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

فهرست مطالب

افراد نیمه‌جنس‎گرا هیجان و تمایل را به یکدیگر پیوند می‌زنند.

نیمه‌جنس‌گرایی نوعی گرایش جنسی است که در برخی موارد به سمت طیف بی‌جنس‌گرایی سوق پیدا می‌کند. فرد نیمه‌جنس‌گرا تنها در صورتی که در چارچوب پیوند عاطفی و یا عاشقانه قوی قرار گیرد؛ جذبه و تمایل جنسی را تجربه می‌کند.

در کنار نیمه‌جنس‌گرا بودن؛ گرایش‌های دگرجنس‌گرای احساسی، هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی هم وجود دارند. ممکن است در برخی موارد نیمه‌جنس‌گرایی در حالت مبهمی میان بی‌جنس‌گرایی و گرایش‌های جنسی دیگر قرار داشته باشد.

افرادی که در طیف بی‌جنس‌گرایی یا نیمه‌جنس‌گرایی جای نگیرند؛ به احتمال بیشتری می‌توانند کشش و تمایل جنسی را تجربه کنند. البته تجربه این حس‌ها لزوما به این معنی نیست که آ‌ن‌ها نسبت به کشش جنسی پیش‌آمده اقدام خاصی انجام می‌دهند. البته این احتمال هم وجود دارد که شخص نسبت به افراد غریبه، افراد مشهور و سرشناس، افراد ناشناس و حتی افرادی که دوست ندارد؛ هیجان جنسی داشته باشد. از سوی دیگر افراد نیمه‌جنس‌گرا معمولا تنها جذب اشخاصی می‌شوند که قبلا پیوند مستحکمی با آن‌ها داشته‌اند

گرایش جنسی و احساسی چیست؟

گرایش جنسی افراد می‌تواند با گرایش احساسی آن‌ها هم‌سو باشد یا نباشد. گرایش احساسی به روش جنسیتی مرتبط است که هر فرد به آن طریق، کشش احساسی خود را نشان می‌دهد.

گرایش افراد دگرجنس‌گرای احساسی به سمت جنس مخالف است اما گرایش افراد هم‌جنس‌گرای احساسی به جنس موافق است. افراد هم جنس‌گرا و دوجنس‌گرا به هر دو جنس گرایش دارند.

از آن‌جایی که جاذبه جنسی افراد نیمه‌جنس‌گرا فقط در چارچوب ارتباط عاشقانه یا عاطفی اتفاق می‌افتد؛ معمولا گرایش احساسی آن‌ها تعیین‌کننده جنسیتی است که دوست دارند با او رابطه جنسی برقرار کنند.

دمی سکشوال

پژوهش‌ درباره نیمه‌جنس‌گرایی چه می‌گویند؟

پژوهش زیادی راجع به این موضوع انجام نشده است. اگرچه گرایش نیمه‌جنس‌گرایی، گرایش جدیدی نیست اما لغت اختصاص‌یافته به این گرایش جدید است. گفته می‌شود که این واژه در سال 2006 ابداع شده است و از همان زمان استفاده از آن شروع شده است.

آیا مردان هم دمی سکشوال هستند؟

اعتقاد فرهنگی رایجی وجود دارد که می‌گوید زنان تنها زمانی نسبت به برقراری رابطه جنسی اشتیاق دارند که عاشق فرد باشند اما مردان همیشه مشتاق برقراری رابطه جنسی هستند. به‌هرحال هر دو این اعتقادها اشتباه بوده و منعکس‌کننده اصل‌گرایی جنسیتی پیچیده‌ای است. هویت جنسیتی و گرایش جنسی دو مقوله متفاوت و متمایز هستند.

احتمال نیمه‌جنس‌گرا بودن در هر دو جنس زن و مرد و افراد تراجنسی و هم‌سوجنسی وجود دارد. برخی افراد تا زمانی که ارتباط هیجانی نداشته باشند؛ نمی‌توانند نسبت به شخص جاذبه جنسی داشته باشند اما برخی دیگر به راحتی و در بیشتر مواقع کشش جنسی را تجربه می‌کنند. هر دو این موارد جزو طیف معمول علاقه جنسی هستند.

دمی سکشوال

آیا نیمه‌جنس‌گراها از برقراری رابطه جنسی لذت می‌برند؟

همان‌طور که گرایش‌های جنسی افراد مختلف است؛ میزان رضایت از رابطه جنسی و علاقه اشخاص به این رابطه هم متفاوت است. ممکن است برخی افراد نیمه‌جنس‌گرا در بستر یک رابطه عاطفی خوب؛ میل جنسی بالایی داشته باشند و مشتاق برقراری رابطه جنسی باشند.

احتمال دارد دسته‌ای دیگر از رابطه جنسی لذت ببرند اما به طور موقت تنها دوست داشته باشند در رابطه جنسیشان، علاقه جنسی شریک جنسی یا همسرشان را انجام دهند (به جای این‌که علاقه خودشان را دنبال کنند و به آن اهمیت دهند).

به طور کلی رابطه جنسی برای افراد نیمه‌جنس‌گرا و افرادی که در دسته افراد بی‌جنس‌گرا هستند؛ اهمیت زیادی ندارد. البته این جمله به این معنا نیست که آن‌ها نمی‌توانند رضایت جنسی را تجربه کنند.

نشانه‌های دمی سکشوال یا نیمه‌جنس‌گرایی چیست؟

آیا شک دارید که نیمه‌جنس‌گرا هستید یا نه؟ بزرگ‌ترین سرنخ این است که بررسی کنید آیا تنها در زمانی که از لحاظ احساسی و هیجانی به شخصی پیوند خورده‌اید؛ فرد برایتان جاذبه جنسی دارد یا نه. از دیگر نشانه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نماد یا پرچم افراد نیمه‌جنس‎‌گرا

در پرچم نیمه‌‎جنس‌گرایی یک مثلث سیاه یا درجه نظامی در سمت چپ قرار دارد. این مثلث روی سه خط افقی قرار دارد: یک نوار پهن سفید، یک نوار نازک بنفش و یک نوار پهن طوسی.

دمی سکشوال

رنگ‌های این پرچم با پرچم بی‌جنس‌گرایی یکسان است اما طراحی متفاوتی دارد. این موضوع منعکس‌کننده این است که افراد نیمه‌جنس‌گرا بخشی از جامعه افراد بی‌جنس‌گرا هستند اما در عین حال این دو گروه با یکدیگر تفاوت دارند.

آیا افراد نیمه‌جنس‌گرا، دگرباش جنسی هستند؟

راجع به این‌که افراد بی‌جنس‌گرا (از جمله افراد نیمه‌جنس‌گرا) در دسته دگرباش‌های جنسی قرار می‌گیرند یا نه؛ توافق همه‌جانبه‌‎ای وجود ندارد. بسیاری از افراد جنبه نیمه‌جنس‌گرایی جامعه دگرباش‌ها را در نظر می‌گیرند اما همه این گونه نیستند.

احتمال بیشتری وجود دارد که افراد نیمه‌جنس‌گرایی که در دسته هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی و/یا متنوع جنسی قرار دارند؛ در جامعه دگرباش‌ها جای داشته باشند. جواب صحیحی راجع به همه افراد وجود ندارد.

دمی سکشوال اجباری چیست؟

یک محقق استرالیایی در سال 2014 راجع به مفهومی با نام «نیمه‌جنس‌گرایی اجباری» صحبت کرد.

او معتقد بود این موضوع، مبحث بسیاری از رمان‌های عاشقانه است. این مفهوم نشان‌دهنده این اعتقاد است که رابطه جنسی تنها زمانی لذت‌بخش است که در بستر عشق باشد (حداقل برای زنان و راجع به عشق حقیقی).

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی

در بسیاری از رمان‌های عاشقانه مردانی که قبلا از لحاظ جنسی عادی بوده‌اند؛ پس از عاشق شدن تبدیل به فردی نیمه‌جنس‌گرا می‌شوند. در واقع آن‌ها دیگر نسبت به هیچ زنی به جز شریک جنسی یا معشوقه یا همسرشان، جاذبه جنسی احساس نمی‌کنند.

اگرچه ممکن است در دنیای واقعی هم چنین اتفاقی رخ دهد اما این‌گونه داستان‌ها روایتی کاملا پیچیده هستند که به فرهنگ تجاوز جنسی کمک می‌کنند. ممکن است این طور تعبیر شود که افرادی (به خصوص مردان) که علاقه جنسی دارند؛ تنها کاری که می‌توانند بکنند این است که نسبت به ارضای این جاذبه و علاقه اقدام کنند.

در واقعیت ممکن است افراد تصمیم بگیرند که رمانتیک باشند و از لحاظ جنسی به شریک جنسیشان وفادار بمانند اما در عین حال نسبت به دیگران کشش جنسی داشته باشند (این موضوع ربطی به جنسیت ندارد).

سخن آخر درباره دمی سکشوال ها یا نیمه جنس گراها

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مونیسا چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دکترمراجعه کردم وبهم ازمایش hpv دادند وگفتن مبتلا ب زگیل تناسلی شدم واسیب شناسی وپاپ اسمیربرم بعد یک محلول دست سازبا پمادویتامین ad دادن بزنم رو زگیلها اوایل کم بود ومن واسه شیو موها ازتیغ استفاده کردم والان هم زیادترشده زگیلها وهم درست کنارمقعدهم یکدونه واطرافش هم مثل جوشهای چرکی ولی چرکنداره زده من باهمسرم اوایل نزدیکی داشتم کاندوم ولی ایشون دوست نداشت وخبرنداره اینها واگیرداره بدون کاندوم ولی بعد نزدیکی میشوره همه جاش رو ممکنه اونم مبتلا شده باشه یانه ؟وراه درمان چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   زگیل تناسلی بسیار مسری است و واگیر دار است
   بهتره هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرد
   لیزر سریعترین روش با کمترین میزان عود می باشد
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من چند وقته متوجه این ضایعه گوشتی روی الت تناسلی ام شده ام
  لطفا اگر مقدور نگاه به عکس بکنید و راهنمایی بفرمایید
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بر اساس عکس ارسالی بهتره هرچه سریعتر از نظر زگیل تناسلی بررسی های لازم انجام گردد
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر نوری07 جمعه ۲۴ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون از پاسخ شما فقط یه سوال چه چیزی باعث بوجود امدن این عارضه شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۴ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   آنژیوکراتوم نوعی اختلال عروقی در پوست است
   موفق
 • تصویر کاربر شاهین چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام
  در ناحیه کیسه بیضه ها دو تا لکه تیره دیدم.نمیدونم چه مدته که هستند.تو ناحیه ختنه گاه هم 1 دونه شبیه پاپول مرواریدی هست.تازه متاهل شدم تماس جنسی از طریق دست زدن به الت داشتم.توصیه شما چیست؟
  خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و بررسی از نظر زگیل تناسلی اقدام کنی
   ممکنه نیاز به نمونه برداری نیز باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مانداناهاشمی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام حضورجناب دکترانتظاری
  مادرم 84سال سن دارندچندسالی است به bcc مبتلاشده اندپوست بسیارحساسی دارندوبرای پرتودرمانی یکی ازاقوام که پزشک هستندگفتندعوارض داردخواستم ازجنابعالی بپرسم آیاامکان مداوای ایشان با پمادباکرایوهست؟لازم به ذکراست زیرچشم راستشان درگیراست وکناربینیشان زخم شده است.باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا در موارد محدود ممکن است حتی با درمان دارویی نیز بیماری محدود شود
   پیشنهاد می کنم برای درمان مادر عزیز و محترم به بیمارستان رازی تهران مراجعه کنید
   ممکنه کرایوتراپی کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر نفس شنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت جناب دکتر
  بنده حین رابطه با نامزدم متوجه شدم یک ضایه زگیل مانند روی بیضه ایشون هست.طبق گفته ایشون این ضایعه 8 سال میشه که ایجاد شده وتغییری نکرده.من چه طوری میتونم بفهمم این ضایعه از طریق تماس جنسی ایجاد شده وخطرناکه یا اینکه یک ضایعه معمولی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهترین راه تشخیص قطعی ضایعات نمونه برداری و HPV PCR می باشد
   موفق
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  ضایعاتی بر روی الت تناسلی بنده امده که انرا بسیار بد شکل کرده لطفا راه حلی به بنده پیشنهاد کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   عکس ارسالی قابل مشاهده نیست
   مجددا اقدام کن
   موفق
 • تصویر کاربر زینب دوشنبه ۶ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۱۶سالمه و دخترم حدوده ۸ماه خود ارضایی داشتم ازمایش هورمون و کم خونی. هم دادم سالمم فقط ویتامین dکم بود ک از مکمل استفاده می کنم موهام شدید می ریزه به نظرتون دلیلش خود رضایی هم هس و چیکار کنم تا خوب شم مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۶ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه کمبود برخی از ریز مغذی ها یا کم خونی مطرح باشد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر رامین یکشنبه ۵ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  با سلام و سپاس فراوان من چند بار برای درمان جوشهای زیر پوستی خود {میلیا} به دوکتر مراجع کرده ام اما بعد از مدتی دوباره این نوع جوشها در صورت من بیشتر شده است . سوال بند این است که برای پیش گیری و درمان قطعی این ارضه چه نوع درمانی را باید پیش بگیرم . ممنون می شوم اگر لطف شما شامل حال بنده بشود . با سپاس فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۵ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا میلیا نیاز به درمان ندارد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری و زیبایی آزار دهنده باشد می توان با لیزر آن را از بین برد
   موفق
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام پوست خشک دارم چندین نوع کرم ضد آفتاب مثل اون سی گل ودوکری همگی مخصوص پوست خشک خریدم ولی جذب پوستم نمیشن لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   کرم ضد آفتاب نباید جذب شود بلکه باید به عنوان محافظ روی پوست بماند
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر