دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

فهرست مطالب

افراد نیمه‌جنس‎گرا هیجان و تمایل را به یکدیگر پیوند می‌زنند.

نیمه‌جنس‌گرایی نوعی گرایش جنسی است که در برخی موارد به سمت طیف بی‌جنس‌گرایی سوق پیدا می‌کند. فرد نیمه‌جنس‌گرا تنها در صورتی که در چارچوب پیوند عاطفی و یا عاشقانه قوی قرار گیرد؛ جذبه و تمایل جنسی را تجربه می‌کند.

در کنار نیمه‌جنس‌گرا بودن؛ گرایش‌های دگرجنس‌گرای احساسی، هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی هم وجود دارند. ممکن است در برخی موارد نیمه‌جنس‌گرایی در حالت مبهمی میان بی‌جنس‌گرایی و گرایش‌های جنسی دیگر قرار داشته باشد.

افرادی که در طیف بی‌جنس‌گرایی یا نیمه‌جنس‌گرایی جای نگیرند؛ به احتمال بیشتری می‌توانند کشش و تمایل جنسی را تجربه کنند. البته تجربه این حس‌ها لزوما به این معنی نیست که آ‌ن‌ها نسبت به کشش جنسی پیش‌آمده اقدام خاصی انجام می‌دهند. البته این احتمال هم وجود دارد که شخص نسبت به افراد غریبه، افراد مشهور و سرشناس، افراد ناشناس و حتی افرادی که دوست ندارد؛ هیجان جنسی داشته باشد. از سوی دیگر افراد نیمه‌جنس‌گرا معمولا تنها جذب اشخاصی می‌شوند که قبلا پیوند مستحکمی با آن‌ها داشته‌اند

گرایش جنسی و احساسی چیست؟

گرایش جنسی افراد می‌تواند با گرایش احساسی آن‌ها هم‌سو باشد یا نباشد. گرایش احساسی به روش جنسیتی مرتبط است که هر فرد به آن طریق، کشش احساسی خود را نشان می‌دهد.

گرایش افراد دگرجنس‌گرای احساسی به سمت جنس مخالف است اما گرایش افراد هم‌جنس‌گرای احساسی به جنس موافق است. افراد هم جنس‌گرا و دوجنس‌گرا به هر دو جنس گرایش دارند.

از آن‌جایی که جاذبه جنسی افراد نیمه‌جنس‌گرا فقط در چارچوب ارتباط عاشقانه یا عاطفی اتفاق می‌افتد؛ معمولا گرایش احساسی آن‌ها تعیین‌کننده جنسیتی است که دوست دارند با او رابطه جنسی برقرار کنند.

دمی سکشوال

پژوهش‌ درباره نیمه‌جنس‌گرایی چه می‌گویند؟

پژوهش زیادی راجع به این موضوع انجام نشده است. اگرچه گرایش نیمه‌جنس‌گرایی، گرایش جدیدی نیست اما لغت اختصاص‌یافته به این گرایش جدید است. گفته می‌شود که این واژه در سال 2006 ابداع شده است و از همان زمان استفاده از آن شروع شده است.

آیا مردان هم دمی سکشوال هستند؟

اعتقاد فرهنگی رایجی وجود دارد که می‌گوید زنان تنها زمانی نسبت به برقراری رابطه جنسی اشتیاق دارند که عاشق فرد باشند اما مردان همیشه مشتاق برقراری رابطه جنسی هستند. به‌هرحال هر دو این اعتقادها اشتباه بوده و منعکس‌کننده اصل‌گرایی جنسیتی پیچیده‌ای است. هویت جنسیتی و گرایش جنسی دو مقوله متفاوت و متمایز هستند.

احتمال نیمه‌جنس‌گرا بودن در هر دو جنس زن و مرد و افراد تراجنسی و هم‌سوجنسی وجود دارد. برخی افراد تا زمانی که ارتباط هیجانی نداشته باشند؛ نمی‌توانند نسبت به شخص جاذبه جنسی داشته باشند اما برخی دیگر به راحتی و در بیشتر مواقع کشش جنسی را تجربه می‌کنند. هر دو این موارد جزو طیف معمول علاقه جنسی هستند.

دمی سکشوال

آیا نیمه‌جنس‌گراها از برقراری رابطه جنسی لذت می‌برند؟

همان‌طور که گرایش‌های جنسی افراد مختلف است؛ میزان رضایت از رابطه جنسی و علاقه اشخاص به این رابطه هم متفاوت است. ممکن است برخی افراد نیمه‌جنس‌گرا در بستر یک رابطه عاطفی خوب؛ میل جنسی بالایی داشته باشند و مشتاق برقراری رابطه جنسی باشند.

احتمال دارد دسته‌ای دیگر از رابطه جنسی لذت ببرند اما به طور موقت تنها دوست داشته باشند در رابطه جنسیشان، علاقه جنسی شریک جنسی یا همسرشان را انجام دهند (به جای این‌که علاقه خودشان را دنبال کنند و به آن اهمیت دهند).

به طور کلی رابطه جنسی برای افراد نیمه‌جنس‌گرا و افرادی که در دسته افراد بی‌جنس‌گرا هستند؛ اهمیت زیادی ندارد. البته این جمله به این معنا نیست که آن‌ها نمی‌توانند رضایت جنسی را تجربه کنند.

نشانه‌های دمی سکشوال یا نیمه‌جنس‌گرایی چیست؟

آیا شک دارید که نیمه‌جنس‌گرا هستید یا نه؟ بزرگ‌ترین سرنخ این است که بررسی کنید آیا تنها در زمانی که از لحاظ احساسی و هیجانی به شخصی پیوند خورده‌اید؛ فرد برایتان جاذبه جنسی دارد یا نه. از دیگر نشانه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نماد یا پرچم افراد نیمه‌جنس‎‌گرا

در پرچم نیمه‌‎جنس‌گرایی یک مثلث سیاه یا درجه نظامی در سمت چپ قرار دارد. این مثلث روی سه خط افقی قرار دارد: یک نوار پهن سفید، یک نوار نازک بنفش و یک نوار پهن طوسی.

دمی سکشوال

رنگ‌های این پرچم با پرچم بی‌جنس‌گرایی یکسان است اما طراحی متفاوتی دارد. این موضوع منعکس‌کننده این است که افراد نیمه‌جنس‌گرا بخشی از جامعه افراد بی‌جنس‌گرا هستند اما در عین حال این دو گروه با یکدیگر تفاوت دارند.

آیا افراد نیمه‌جنس‌گرا، دگرباش جنسی هستند؟

راجع به این‌که افراد بی‌جنس‌گرا (از جمله افراد نیمه‌جنس‌گرا) در دسته دگرباش‌های جنسی قرار می‌گیرند یا نه؛ توافق همه‌جانبه‌‎ای وجود ندارد. بسیاری از افراد جنبه نیمه‌جنس‌گرایی جامعه دگرباش‌ها را در نظر می‌گیرند اما همه این گونه نیستند.

احتمال بیشتری وجود دارد که افراد نیمه‌جنس‌گرایی که در دسته هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی و/یا متنوع جنسی قرار دارند؛ در جامعه دگرباش‌ها جای داشته باشند. جواب صحیحی راجع به همه افراد وجود ندارد.

دمی سکشوال اجباری چیست؟

یک محقق استرالیایی در سال 2014 راجع به مفهومی با نام «نیمه‌جنس‌گرایی اجباری» صحبت کرد.

او معتقد بود این موضوع، مبحث بسیاری از رمان‌های عاشقانه است. این مفهوم نشان‌دهنده این اعتقاد است که رابطه جنسی تنها زمانی لذت‌بخش است که در بستر عشق باشد (حداقل برای زنان و راجع به عشق حقیقی).

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی

در بسیاری از رمان‌های عاشقانه مردانی که قبلا از لحاظ جنسی عادی بوده‌اند؛ پس از عاشق شدن تبدیل به فردی نیمه‌جنس‌گرا می‌شوند. در واقع آن‌ها دیگر نسبت به هیچ زنی به جز شریک جنسی یا معشوقه یا همسرشان، جاذبه جنسی احساس نمی‌کنند.

اگرچه ممکن است در دنیای واقعی هم چنین اتفاقی رخ دهد اما این‌گونه داستان‌ها روایتی کاملا پیچیده هستند که به فرهنگ تجاوز جنسی کمک می‌کنند. ممکن است این طور تعبیر شود که افرادی (به خصوص مردان) که علاقه جنسی دارند؛ تنها کاری که می‌توانند بکنند این است که نسبت به ارضای این جاذبه و علاقه اقدام کنند.

در واقعیت ممکن است افراد تصمیم بگیرند که رمانتیک باشند و از لحاظ جنسی به شریک جنسیشان وفادار بمانند اما در عین حال نسبت به دیگران کشش جنسی داشته باشند (این موضوع ربطی به جنسیت ندارد).

سخن آخر درباره دمی سکشوال ها یا نیمه جنس گراها

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا.م یکشنبه ۱۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  باسلام صورتم جوش میزد که با رفتن به دکتر تاثیری نداشت تا اینکه یه دارو ساز یک کرم شب بهم تجویز کرد الان حدودا6 ماه استفاده کردم تقریبا جوشها رو کنترل کرده ولی اگر دوشب نزنم صورتم قرمز میشه وفکر کنم داخلش ازکورتون استفاده شده که تصمیم گرفتم استفاده نکنم ویک سوال دیگه میکرودرم ابریژن برای جای جوش تاثیر داره من یه جلسه رفتم بعد دیگه ترسیدم صورتم بدتر بشه نرفتم البته قبل از استفاده از کرم رفتم درطی این6 ماه جز این کرم از هیچی استفاده نکردم ومیترسم قطعش کنم صورت پراز جوش بشه ممنون میشم راهنماییم کنین .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلاک جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عوامل زمینه ساز جوش ها است
   در غیر اینصورت نتایج درمانی کوتاه مدت خواهد بود
   برای درمان ممکن است میاز به مصرف داروهای موضعی؛ داروی خوارکی و حتی لیزر باشد
   میکرودرم معمولا موثر است
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر پریا پنجشنبه ۱۳ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر امروز یه دانه کوچک در سمت راست دهانه واژنم دیدم .. درد ندارم و تغییری هم در وضعیتم ایجاد نشده.. فقط میخواستم بدونم خطرناک نباشه.. در ضمن امیزش هم نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۳ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی چنانچه رابطه جنسی نداشتی جای نگرانی نیست
   ولی به هر حال بهتره برای معاینه به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با سلام دو روز است که یک جوش قرمز رنگ روی کیسه بیضه پدیدار شده
  باید چیکار بکنم؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   ممکنه نیاز به تخلیه ضایعه باشد
   موفق
 • تصویر کاربر نادر شنبه ۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام دکتر اگر زگیل هست میشه کمکم کنید . من شهرستان هستم از راه دور معالجه بفرمایید نگران ویزیت هم نباشید شماره حساب بفرمایید بفرستم . به چه راهی میتوانم خود درمانی کنم آیا میتوانم از پماد انجمادی استفاده بکنم خیلی ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی به احتمال زیاد زگیل تناسلی مطرح باشد و نیاز به درمان های تهاجمی خواهد داشت
   بهتره هرچه سریعتر برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   در ضمن در صورتی که دسترسی به پزشک نداشته باشی می توانی برای معاینه از راه دور و مشاوره به صورت آنلاین و تصویری از طریق لینک زیر وقت مشاوره را بگیری و از طریق برنامه imo با گوشی موبایل از راه دور معاینه بشی و در صورت امکان اقدامات لازم و مشاوره های لازم را بگیری
   http://online.drentezari.com
   موفق
 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر دختری 10 ساله دارم که یکدفعه دچار خارش پوست وقرمزی شد وکمی هم متورم بعد از مراجعه به دکتر نصف امپول دگزامتازون وشربت هیدروکسی زین استفاده کردم ولی فردای ان روز قرمزی ها بیشتر شد وتمامی نواحی بدن را گرفت دوباره به دکتر متخصص اطفال مراجعه کردم ایشان هم امپول هیدروکرتیزون و قرص پردنیزولون روزی پنج عدد سه تا بعد از صبحانه ودو تا بعد از نهار تا چهار روز الان یک روز از مراجعه به دکتر گذشته ولی دخترم خوب نشده خیلی نگرانم لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه یک اشکال خونی یا پلاکتی مطرح باشد
   بهتره با پزشک اطفال بیشتر مشورت کنی
   موفق
 • تصویر کاربر M.shak شنبه ۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  من 22 سالمه و 7 ساله که ازدواج کردم و نزدیک به 5 ساله که فعالیت جنسی دارم و بچه ای ندارم
  از 6 ماه پیش درد زیادی در زمان پریودی داشتم و خونریزی زیاد که سونو دادم گفتن عفونته ولی مشکلی نیست بعد از استفاده از پماد واژینال و قرص دوباره ماه بعد همون دردها بود که به پزشک دیگه ای مراجعه کردم و بعد سونو کیست نابوتین معلوم شد و بدون تست پاپ اسمیر فریز شدم.
  بعد فریز دردهای رحمی داشتم و معلوم شد حامله ام که بعد یکماه از فریز سقط شد.
  بعد سقط دردهای قبلی من افزونتر شد و دوباره به دکتر دیگه ای مراجعه کردم که در زمان معاینه شک به توده های زگیل مانندی کرد که روی لبه های لابیا هست که پرسید حالت کنگره مانندی که داره مادرزادیه یا بوجود اومده.؟
  حالا من دردهای قاعدگی زیادی دارم و در حالت عادی خونریزی ندارم و مثل دردی که زمان ادرار زیاد هستش به دستشویی میرم و اونجا رحمم خونریزی فراوانی داره و خونش روشنه.
  قسمت بیرونی لبه ها خیلی درد میکنه و همش حس اینکه پاره شده دارم و واقعا پاره پاره است.
  روی قسمت فرجم هم حس اینکه اب تکون میخوره دارم و صداهای بلندی داره.حالا میخواستم بدونم من ممکنه سرطان داشته باشم؟ چون من دردام روز به روز افزونتر میشه و عفونتهای عود کننده ای دارم و هنوووز کسی متوجه مشکل من نشده. در ضمن تا الان هیچ دکتری به من تست پاپ اسمیر نداده فقط همین دکتر اخری که شک به زگیل تناسلی داشت. و بعد از زمان پریودی باید انجامش بدم.
  ایا من مشکوک به سرطانم بنظرتون؟
  پریودیامم به موقع است و سر 7 روز پاک میشم و درد و خونریزی هنگام مقاربت ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام شود
   در صورتی که ضایعات مشکوک باشد بهتره یک نمونه برداری نیز انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر پدیده شنبه ۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم هزینه رو بدونم؟و یک جلسه چقدر تاثیر داره؟از کجا بفهمم کدوم مرکز خوبه؟آیا در اثر میکرودرم پوست میسوزه چون دیدم بعضیا انگار سوخته پوستشون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی در خصوص هزینه ها داد
   موفق
 • تصویر کاربر Amir جمعه ۷ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام
  ضمن عرض تشکر از شما و سایت بسیار خوبتون
  میخواستم بگم که من آزمایش خون دادم و طبق گفته پزشک کم خونی ندارم ولی شاید همون طور که گفتید ریزش ابروهام علتش مشکلات هورمونی باشه چون من جاهایی دیگه از بدنم یا صورتم موهای زیادی رشد کرده و فکر میکنم که مشکل هورمونی دارم!
  لطفا اگه راه در مانی وجود داره تا این مشکل را بر طرف کرد بگید ممنون میشم. البته بگم که من هنوز ازدواج نکردم و 18سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۷ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته پرموئی در مردان طبیعی است اما ریزش ابرو ممکن است همراه با اختلالات هورمونی باشد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر بات انجام بشه. به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر اعظم جمعه ۷ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  خواهش میکنم به سوالم جواب بدین من همسر مردی هستم که مدت 8 ساله این بیماری داره و تنها خوب نشده بلکه بدتر هم شده خیلی دکتر رفته با جرات بگم 20 تا دکتر بیشتر رفته اما خوب نشده بیماری دیگه داره همه چیزو تو گندمگون بهم میزنه داروها دیگه جواب نمیده اگه لطف کنید و بگید چیکار باید بکنیم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۷ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   پسوریازیس یک بیماری مزمن است و گاهی مواقع نیاز به روش های مختلف درمانی دارد
   توصیه می کنم به بیمارستان رازی تهران مراجعه کنید
   موفق
 • تصویر کاربر ناشناس چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر....پسری 20 ساله هستم که تقریبا از 3 ماه پیش زایعه گوشتی شبیه به زگیل را بر روی بدنه التم مشاهده کردم....بعدش دقت کردم بعد از 2 هفته به 4 تا رسید!...اما الان که دقت میکنم 2 ماه میشود که همان چهار تا مانده و یکی از بین رفته(نمیدانم چجوری)و 2 تای دیگر کوچک تر بنظر می ایند....خدایی نکرده زبانم لال رابطه هم نداشتم....ِایا ممکن است که ویروس از بین رفته باشه؟؟؟ خیلی خجالت میکشم برای خانواده ام مطرح کنم....ایا اگر زایعات را از بین ببرم و در اینده هنگام رابطه با همسرم از کاندوم استفاده کنم احتمال انتقال بیماری به صفر میرسد؟؟(با توجه به اینکه پزشک زایعات را از بین ببرد)....لطفا پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی و به شدت مسری است
   کاندوم از انتقال آن پیشگیری نمی کند
   بهتره هرچه سریعتر برای درمان اقدام گردد
   لیزر بهترین روش درمانی با کمترین میزان عود می باشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر