دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

فهرست مطالب

افراد نیمه‌جنس‎گرا هیجان و تمایل را به یکدیگر پیوند می‌زنند.

نیمه‌جنس‌گرایی نوعی گرایش جنسی است که در برخی موارد به سمت طیف بی‌جنس‌گرایی سوق پیدا می‌کند. فرد نیمه‌جنس‌گرا تنها در صورتی که در چارچوب پیوند عاطفی و یا عاشقانه قوی قرار گیرد؛ جذبه و تمایل جنسی را تجربه می‌کند.

در کنار نیمه‌جنس‌گرا بودن؛ گرایش‌های دگرجنس‌گرای احساسی، هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی هم وجود دارند. ممکن است در برخی موارد نیمه‌جنس‌گرایی در حالت مبهمی میان بی‌جنس‌گرایی و گرایش‌های جنسی دیگر قرار داشته باشد.

افرادی که در طیف بی‌جنس‌گرایی یا نیمه‌جنس‌گرایی جای نگیرند؛ به احتمال بیشتری می‌توانند کشش و تمایل جنسی را تجربه کنند. البته تجربه این حس‌ها لزوما به این معنی نیست که آ‌ن‌ها نسبت به کشش جنسی پیش‌آمده اقدام خاصی انجام می‌دهند. البته این احتمال هم وجود دارد که شخص نسبت به افراد غریبه، افراد مشهور و سرشناس، افراد ناشناس و حتی افرادی که دوست ندارد؛ هیجان جنسی داشته باشد. از سوی دیگر افراد نیمه‌جنس‌گرا معمولا تنها جذب اشخاصی می‌شوند که قبلا پیوند مستحکمی با آن‌ها داشته‌اند

گرایش جنسی و احساسی چیست؟

گرایش جنسی افراد می‌تواند با گرایش احساسی آن‌ها هم‌سو باشد یا نباشد. گرایش احساسی به روش جنسیتی مرتبط است که هر فرد به آن طریق، کشش احساسی خود را نشان می‌دهد.

گرایش افراد دگرجنس‌گرای احساسی به سمت جنس مخالف است اما گرایش افراد هم‌جنس‌گرای احساسی به جنس موافق است. افراد هم جنس‌گرا و دوجنس‌گرا به هر دو جنس گرایش دارند.

از آن‌جایی که جاذبه جنسی افراد نیمه‌جنس‌گرا فقط در چارچوب ارتباط عاشقانه یا عاطفی اتفاق می‌افتد؛ معمولا گرایش احساسی آن‌ها تعیین‌کننده جنسیتی است که دوست دارند با او رابطه جنسی برقرار کنند.

دمی سکشوال

پژوهش‌ درباره نیمه‌جنس‌گرایی چه می‌گویند؟

پژوهش زیادی راجع به این موضوع انجام نشده است. اگرچه گرایش نیمه‌جنس‌گرایی، گرایش جدیدی نیست اما لغت اختصاص‌یافته به این گرایش جدید است. گفته می‌شود که این واژه در سال 2006 ابداع شده است و از همان زمان استفاده از آن شروع شده است.

آیا مردان هم دمی سکشوال هستند؟

اعتقاد فرهنگی رایجی وجود دارد که می‌گوید زنان تنها زمانی نسبت به برقراری رابطه جنسی اشتیاق دارند که عاشق فرد باشند اما مردان همیشه مشتاق برقراری رابطه جنسی هستند. به‌هرحال هر دو این اعتقادها اشتباه بوده و منعکس‌کننده اصل‌گرایی جنسیتی پیچیده‌ای است. هویت جنسیتی و گرایش جنسی دو مقوله متفاوت و متمایز هستند.

احتمال نیمه‌جنس‌گرا بودن در هر دو جنس زن و مرد و افراد تراجنسی و هم‌سوجنسی وجود دارد. برخی افراد تا زمانی که ارتباط هیجانی نداشته باشند؛ نمی‌توانند نسبت به شخص جاذبه جنسی داشته باشند اما برخی دیگر به راحتی و در بیشتر مواقع کشش جنسی را تجربه می‌کنند. هر دو این موارد جزو طیف معمول علاقه جنسی هستند.

دمی سکشوال

آیا نیمه‌جنس‌گراها از برقراری رابطه جنسی لذت می‌برند؟

همان‌طور که گرایش‌های جنسی افراد مختلف است؛ میزان رضایت از رابطه جنسی و علاقه اشخاص به این رابطه هم متفاوت است. ممکن است برخی افراد نیمه‌جنس‌گرا در بستر یک رابطه عاطفی خوب؛ میل جنسی بالایی داشته باشند و مشتاق برقراری رابطه جنسی باشند.

احتمال دارد دسته‌ای دیگر از رابطه جنسی لذت ببرند اما به طور موقت تنها دوست داشته باشند در رابطه جنسیشان، علاقه جنسی شریک جنسی یا همسرشان را انجام دهند (به جای این‌که علاقه خودشان را دنبال کنند و به آن اهمیت دهند).

به طور کلی رابطه جنسی برای افراد نیمه‌جنس‌گرا و افرادی که در دسته افراد بی‌جنس‌گرا هستند؛ اهمیت زیادی ندارد. البته این جمله به این معنا نیست که آن‌ها نمی‌توانند رضایت جنسی را تجربه کنند.

نشانه‌های دمی سکشوال یا نیمه‌جنس‌گرایی چیست؟

آیا شک دارید که نیمه‌جنس‌گرا هستید یا نه؟ بزرگ‌ترین سرنخ این است که بررسی کنید آیا تنها در زمانی که از لحاظ احساسی و هیجانی به شخصی پیوند خورده‌اید؛ فرد برایتان جاذبه جنسی دارد یا نه. از دیگر نشانه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نماد یا پرچم افراد نیمه‌جنس‎‌گرا

در پرچم نیمه‌‎جنس‌گرایی یک مثلث سیاه یا درجه نظامی در سمت چپ قرار دارد. این مثلث روی سه خط افقی قرار دارد: یک نوار پهن سفید، یک نوار نازک بنفش و یک نوار پهن طوسی.

دمی سکشوال

رنگ‌های این پرچم با پرچم بی‌جنس‌گرایی یکسان است اما طراحی متفاوتی دارد. این موضوع منعکس‌کننده این است که افراد نیمه‌جنس‌گرا بخشی از جامعه افراد بی‌جنس‌گرا هستند اما در عین حال این دو گروه با یکدیگر تفاوت دارند.

آیا افراد نیمه‌جنس‌گرا، دگرباش جنسی هستند؟

راجع به این‌که افراد بی‌جنس‌گرا (از جمله افراد نیمه‌جنس‌گرا) در دسته دگرباش‌های جنسی قرار می‌گیرند یا نه؛ توافق همه‌جانبه‌‎ای وجود ندارد. بسیاری از افراد جنبه نیمه‌جنس‌گرایی جامعه دگرباش‌ها را در نظر می‌گیرند اما همه این گونه نیستند.

احتمال بیشتری وجود دارد که افراد نیمه‌جنس‌گرایی که در دسته هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی و/یا متنوع جنسی قرار دارند؛ در جامعه دگرباش‌ها جای داشته باشند. جواب صحیحی راجع به همه افراد وجود ندارد.

دمی سکشوال اجباری چیست؟

یک محقق استرالیایی در سال 2014 راجع به مفهومی با نام «نیمه‌جنس‌گرایی اجباری» صحبت کرد.

او معتقد بود این موضوع، مبحث بسیاری از رمان‌های عاشقانه است. این مفهوم نشان‌دهنده این اعتقاد است که رابطه جنسی تنها زمانی لذت‌بخش است که در بستر عشق باشد (حداقل برای زنان و راجع به عشق حقیقی).

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی

در بسیاری از رمان‌های عاشقانه مردانی که قبلا از لحاظ جنسی عادی بوده‌اند؛ پس از عاشق شدن تبدیل به فردی نیمه‌جنس‌گرا می‌شوند. در واقع آن‌ها دیگر نسبت به هیچ زنی به جز شریک جنسی یا معشوقه یا همسرشان، جاذبه جنسی احساس نمی‌کنند.

اگرچه ممکن است در دنیای واقعی هم چنین اتفاقی رخ دهد اما این‌گونه داستان‌ها روایتی کاملا پیچیده هستند که به فرهنگ تجاوز جنسی کمک می‌کنند. ممکن است این طور تعبیر شود که افرادی (به خصوص مردان) که علاقه جنسی دارند؛ تنها کاری که می‌توانند بکنند این است که نسبت به ارضای این جاذبه و علاقه اقدام کنند.

در واقعیت ممکن است افراد تصمیم بگیرند که رمانتیک باشند و از لحاظ جنسی به شریک جنسیشان وفادار بمانند اما در عین حال نسبت به دیگران کشش جنسی داشته باشند (این موضوع ربطی به جنسیت ندارد).

سخن آخر درباره دمی سکشوال ها یا نیمه جنس گراها

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهه سه شنبه ۲۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.بنده 28 سالمه که تقریبا 6 ماه پیش متوجه تغییر پوست سمت راست صورتم شدم.به دکتر مراجعه کردم و تشخیصشون زگیل صورت بود.خودشونم تردید داشتند و داروی (ALDARA) رو بمن تجویز کردند که بعد از مطالعه متوجه شدم این دارو برای زگیل ناحیه تناسلی مورد استفاده قرار می گیره.حالا می خواستم ببینم با توجه به عکسی که براتون میفرستم تجویزشون درسته؟وایا باید این دارو رو استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بهتره یم ارزیابی دقیقتر نیز به عمل آید ولی ممکنه آلدرا نیز کمک کننده باشد
   برای درمان گاهی نیاز به اقدامات متعددی نظیر دارویهای موضعی یا خوراکی و حتی لیزر است
   نگران نباش و با نظر پزشک معالجت اقدامات درمانی را پیگیری کن
   موفق
 • تصویر کاربر ندا شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  با سلام،آقای دکتر من می خواستم بدونم اگر به شریک جنسیت مطمئن باشی وهمچنین از خودت هم مطمئن باشی،اما رابطه مقعدی طولانی مدت با شریک جنسیت داشته باشی مثلا در حدود 5سال ممکنه باعث ایجاد زیگیل تناسلی بشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که هر دو نفر سالم باشند امکان ایجاد زگیل تناسلی وجود نخواهد داشت
   موفق
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام
  طاعات و عبادات قبول
  راستش من تازه عقد کردم حقیقتش تازه متوجه شدم که خانمم در قسمت ران ها و پاهاش موی زیادی داره که الحق باعث بی رغبتی من شده است و خواستم کمکم کنید که چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهترین اقدام در این ئضعیت استفاده از لیزر موهای زائد می باشد
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر زهره شنبه ۱۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام.وقت شما بخیر.من یک دختر 23 ساله هستم که مدت 9 ماه میشه عقد کردم..در دوران تجردم هم جوش صورت داشتم اما به ندرت جوش از قسمت گونه و لپ هام در می اومد.بعد عقدم به شدت جوش های بزرگ اما نه چرکی بلکه ابدار از لپ و گونم ریخت بیرون..همه میگن به خاطر عقدته.اما من و همسرم رابطه جنسی کامل تا حالا نداشتیم. که بخوام بگم به خاطر اون تغییر در بدنم باشه این جوش ها..خیلی پیگیری کردم و انواع کرم لایه بردار و محلول رو به تجویز دکتر استفاده کردم.دکتر حتی برام آزمایش کامل هرمونی نوشت و انجام دادم و نتیجه این شد که جوش ها هرمونی هستن..قرص اسپیرونو لاکتون 25 برام تجویز کردن و من الان با وجون این که صد تا از این قرص رو مصرف کردم و هنوزم دارم مصرف میکنم اصلا جوش ها خوب نشده...لطفا راهنمایی کنین برای نابودیه کامل جوش ها چکار کنم..به شدت روی اعتماد به نفسم تاثیر منفی گذاشته این موضوع خصوصا که تازه ازدواج کردم و این مشکل پیش اومدهدر ضمن من یک کیست کوچک در ناحیه تناسلی دارم که به تشخیص دکتر نیازی به مصرف قرص برای برطرف شدنش نبوده و بعد از ازدواجم یا خودش برطرف میشه یا با عمل باید برش داشت.میخوام بدونم آیا این کیست باعث این جوش ها شده.لطفا بگین من چه کنم برای نابودیه کامل جوش ها
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   به احتمال خیلی زیاد مشکل اصلی همین کیست های تخمدانی باشد که باید کنترل گردد
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر جمال پنجشنبه ۱۰ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  با سلام. پسری هستم سی ساله. در دوران نامزدی هستم که با نامزد خود رابطه جنسی داشته ام که پس از مدتی متوجه ضایعاتی روی بدن وی شدم که با مراجعه به دکتر مشخص شد زگیل می باشد که تحت درمان لیزری قرار گرفت و همچنان ویزیت مداوم می شود. دکتر معالج خواهان مراجعه بنده به پزشک نیز شد که پس از معاینه توسط پزشک دیگر گفتن ه علایم زگیل در بنده وجود دارم.چون در سایت های متلف خوانده ام که از راه رابطه جنسی می باشد و من قبل از دوران نامزدی با کسان دیگر رابطه داشتم لذا دچار عذاب وجدان شدیدی می باشم و خیلی نیز پشیمان هستم.الان قرار است نامزدم واکسینه شود . خواهش میکنم راهنمایی های کاملی در این زمینه به بنده بفرمایین که ایا این واکسن تاثیری در بهبود نامزدم دارد و آیا خودم نیز به پیگیری های بیشتر و واکسن نیاز دارم. ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۰ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که سیستم ایمنی بدن تقویت شود احتمال حذف ویروس توسط بدن وجود دارد
   واکسن نیز کمک کننده است
   حتما با پزشک معالج بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر دريا جمعه ۴ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشيد
  من تقريبا يك ماه و نيمه كه يه خال گوشت كوچك داشتم كه چون با ليزر نشد با جراحي كردن و بخيه درش اوردم دوتا كرم به نام هاي اسكاركريم و كلوبتازول بهم دادن كه روز و شب بزنم الان حس ميكنم داره روش گوشت مياد و خطي كه بريده شده بود قرمزه ميترسم ممكنه كمكم كنيد كه جاش قراره بمونه يا نه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش جانم. حتما با پزشک معالجت مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام. بنده نزدیک به چهار سال هست که روی آلتم تعدادی خال میبینم.اما متاسفانه دو سه ماه پیش متوجه شدم که زگیل تناسلیه نه خال. چون تعدادش هم زیاد شده. یکبار رفتم برای درمان؛ یک محلول برام ساخت اما نتیجه نداد.مستاصل شدم که کرایو انجام بدم یا لیزر؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که ضایعات زیاد باشند معمولا لیزر بهترین روش درمانی است و در مقایسه با کرایو میزان عود کمتری دارد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر نیما چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام.اطراف سر آلت تناسلی بنده 2 سالی است که دانه های ریز و همرنگ سر التم بوجود آمده.با توجه به تحقیقاتی که انجام دادم احتمال بیماریه pearly penis papules میباشد.آیا استفاده از کرم آلفا هیدروکسی اسید برای درمان مناسب میباشد؟با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   پاپول مرواریدی اصلا نیازی به درمان ندارد. در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر تنها روش برداشتن آنها است.
   کرم های موضعی اثری ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر بهارفاطمی سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشیدسوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنیدمن دوباررفتم اپیلاسیون ناحیه تناسلی دفعه اول پرجوش سرسفیدشدکه هرچی محلول ضدعفونی زدم نرفتم تادوهفته ب25روزبعدش رفتم واسه دفعه دوم ایندفعه جوش سرسفیدنزداماجوش زیرپوستی سرخ زده که خیلی بزرگه ودردناک وکمی خارش الان ده روزه اصلاخوب نشدن واول یدونه بودحالا6تاشدن کرم هیدروکورتیزونم زدم بازم خوب نشدن اگرمیشه بگیدچی استفاده کنم ک سریع برن این دونه هاواینکه ایامن پوستم واسه اپیلاسیون حساسه یانه میتونم بازم برم ممنونم اگرپاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   راستش بهترین اقدام استفاده از لیزر است
   در غیر اینصورت ممکن است استفاده از مواد ضد عفونی کننده کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر اسما یکشنبه ۱۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من دختری 26 ساله ام که چند روزی است در اطراف مقعد و واژن جوشهای درشت و ریزی را مشاهده کردم و در این رابطه بسیار میترسم
  ممنون میشم من رت راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه هرپس یا تبخال مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر