دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

فهرست مطالب

افراد نیمه‌جنس‎گرا هیجان و تمایل را به یکدیگر پیوند می‌زنند.

نیمه‌جنس‌گرایی نوعی گرایش جنسی است که در برخی موارد به سمت طیف بی‌جنس‌گرایی سوق پیدا می‌کند. فرد نیمه‌جنس‌گرا تنها در صورتی که در چارچوب پیوند عاطفی و یا عاشقانه قوی قرار گیرد؛ جذبه و تمایل جنسی را تجربه می‌کند.

در کنار نیمه‌جنس‌گرا بودن؛ گرایش‌های دگرجنس‌گرای احساسی، هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی هم وجود دارند. ممکن است در برخی موارد نیمه‌جنس‌گرایی در حالت مبهمی میان بی‌جنس‌گرایی و گرایش‌های جنسی دیگر قرار داشته باشد.

افرادی که در طیف بی‌جنس‌گرایی یا نیمه‌جنس‌گرایی جای نگیرند؛ به احتمال بیشتری می‌توانند کشش و تمایل جنسی را تجربه کنند. البته تجربه این حس‌ها لزوما به این معنی نیست که آ‌ن‌ها نسبت به کشش جنسی پیش‌آمده اقدام خاصی انجام می‌دهند. البته این احتمال هم وجود دارد که شخص نسبت به افراد غریبه، افراد مشهور و سرشناس، افراد ناشناس و حتی افرادی که دوست ندارد؛ هیجان جنسی داشته باشد. از سوی دیگر افراد نیمه‌جنس‌گرا معمولا تنها جذب اشخاصی می‌شوند که قبلا پیوند مستحکمی با آن‌ها داشته‌اند

گرایش جنسی و احساسی چیست؟

گرایش جنسی افراد می‌تواند با گرایش احساسی آن‌ها هم‌سو باشد یا نباشد. گرایش احساسی به روش جنسیتی مرتبط است که هر فرد به آن طریق، کشش احساسی خود را نشان می‌دهد.

گرایش افراد دگرجنس‌گرای احساسی به سمت جنس مخالف است اما گرایش افراد هم‌جنس‌گرای احساسی به جنس موافق است. افراد هم جنس‌گرا و دوجنس‌گرا به هر دو جنس گرایش دارند.

از آن‌جایی که جاذبه جنسی افراد نیمه‌جنس‌گرا فقط در چارچوب ارتباط عاشقانه یا عاطفی اتفاق می‌افتد؛ معمولا گرایش احساسی آن‌ها تعیین‌کننده جنسیتی است که دوست دارند با او رابطه جنسی برقرار کنند.

دمی سکشوال

پژوهش‌ درباره نیمه‌جنس‌گرایی چه می‌گویند؟

پژوهش زیادی راجع به این موضوع انجام نشده است. اگرچه گرایش نیمه‌جنس‌گرایی، گرایش جدیدی نیست اما لغت اختصاص‌یافته به این گرایش جدید است. گفته می‌شود که این واژه در سال 2006 ابداع شده است و از همان زمان استفاده از آن شروع شده است.

آیا مردان هم دمی سکشوال هستند؟

اعتقاد فرهنگی رایجی وجود دارد که می‌گوید زنان تنها زمانی نسبت به برقراری رابطه جنسی اشتیاق دارند که عاشق فرد باشند اما مردان همیشه مشتاق برقراری رابطه جنسی هستند. به‌هرحال هر دو این اعتقادها اشتباه بوده و منعکس‌کننده اصل‌گرایی جنسیتی پیچیده‌ای است. هویت جنسیتی و گرایش جنسی دو مقوله متفاوت و متمایز هستند.

احتمال نیمه‌جنس‌گرا بودن در هر دو جنس زن و مرد و افراد تراجنسی و هم‌سوجنسی وجود دارد. برخی افراد تا زمانی که ارتباط هیجانی نداشته باشند؛ نمی‌توانند نسبت به شخص جاذبه جنسی داشته باشند اما برخی دیگر به راحتی و در بیشتر مواقع کشش جنسی را تجربه می‌کنند. هر دو این موارد جزو طیف معمول علاقه جنسی هستند.

دمی سکشوال

آیا نیمه‌جنس‌گراها از برقراری رابطه جنسی لذت می‌برند؟

همان‌طور که گرایش‌های جنسی افراد مختلف است؛ میزان رضایت از رابطه جنسی و علاقه اشخاص به این رابطه هم متفاوت است. ممکن است برخی افراد نیمه‌جنس‌گرا در بستر یک رابطه عاطفی خوب؛ میل جنسی بالایی داشته باشند و مشتاق برقراری رابطه جنسی باشند.

احتمال دارد دسته‌ای دیگر از رابطه جنسی لذت ببرند اما به طور موقت تنها دوست داشته باشند در رابطه جنسیشان، علاقه جنسی شریک جنسی یا همسرشان را انجام دهند (به جای این‌که علاقه خودشان را دنبال کنند و به آن اهمیت دهند).

به طور کلی رابطه جنسی برای افراد نیمه‌جنس‌گرا و افرادی که در دسته افراد بی‌جنس‌گرا هستند؛ اهمیت زیادی ندارد. البته این جمله به این معنا نیست که آن‌ها نمی‌توانند رضایت جنسی را تجربه کنند.

نشانه‌های دمی سکشوال یا نیمه‌جنس‌گرایی چیست؟

آیا شک دارید که نیمه‌جنس‌گرا هستید یا نه؟ بزرگ‌ترین سرنخ این است که بررسی کنید آیا تنها در زمانی که از لحاظ احساسی و هیجانی به شخصی پیوند خورده‌اید؛ فرد برایتان جاذبه جنسی دارد یا نه. از دیگر نشانه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نماد یا پرچم افراد نیمه‌جنس‎‌گرا

در پرچم نیمه‌‎جنس‌گرایی یک مثلث سیاه یا درجه نظامی در سمت چپ قرار دارد. این مثلث روی سه خط افقی قرار دارد: یک نوار پهن سفید، یک نوار نازک بنفش و یک نوار پهن طوسی.

دمی سکشوال

رنگ‌های این پرچم با پرچم بی‌جنس‌گرایی یکسان است اما طراحی متفاوتی دارد. این موضوع منعکس‌کننده این است که افراد نیمه‌جنس‌گرا بخشی از جامعه افراد بی‌جنس‌گرا هستند اما در عین حال این دو گروه با یکدیگر تفاوت دارند.

آیا افراد نیمه‌جنس‌گرا، دگرباش جنسی هستند؟

راجع به این‌که افراد بی‌جنس‌گرا (از جمله افراد نیمه‌جنس‌گرا) در دسته دگرباش‌های جنسی قرار می‌گیرند یا نه؛ توافق همه‌جانبه‌‎ای وجود ندارد. بسیاری از افراد جنبه نیمه‌جنس‌گرایی جامعه دگرباش‌ها را در نظر می‌گیرند اما همه این گونه نیستند.

احتمال بیشتری وجود دارد که افراد نیمه‌جنس‌گرایی که در دسته هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی و/یا متنوع جنسی قرار دارند؛ در جامعه دگرباش‌ها جای داشته باشند. جواب صحیحی راجع به همه افراد وجود ندارد.

دمی سکشوال اجباری چیست؟

یک محقق استرالیایی در سال 2014 راجع به مفهومی با نام «نیمه‌جنس‌گرایی اجباری» صحبت کرد.

او معتقد بود این موضوع، مبحث بسیاری از رمان‌های عاشقانه است. این مفهوم نشان‌دهنده این اعتقاد است که رابطه جنسی تنها زمانی لذت‌بخش است که در بستر عشق باشد (حداقل برای زنان و راجع به عشق حقیقی).

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی

در بسیاری از رمان‌های عاشقانه مردانی که قبلا از لحاظ جنسی عادی بوده‌اند؛ پس از عاشق شدن تبدیل به فردی نیمه‌جنس‌گرا می‌شوند. در واقع آن‌ها دیگر نسبت به هیچ زنی به جز شریک جنسی یا معشوقه یا همسرشان، جاذبه جنسی احساس نمی‌کنند.

اگرچه ممکن است در دنیای واقعی هم چنین اتفاقی رخ دهد اما این‌گونه داستان‌ها روایتی کاملا پیچیده هستند که به فرهنگ تجاوز جنسی کمک می‌کنند. ممکن است این طور تعبیر شود که افرادی (به خصوص مردان) که علاقه جنسی دارند؛ تنها کاری که می‌توانند بکنند این است که نسبت به ارضای این جاذبه و علاقه اقدام کنند.

در واقعیت ممکن است افراد تصمیم بگیرند که رمانتیک باشند و از لحاظ جنسی به شریک جنسیشان وفادار بمانند اما در عین حال نسبت به دیگران کشش جنسی داشته باشند (این موضوع ربطی به جنسیت ندارد).

سخن آخر درباره دمی سکشوال ها یا نیمه جنس گراها

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  من یه نوجوان 16ساله هستم ...میخواستم بدونم برای معاینه به چه دکتری باید مراجعه کنم وایا دکتر موضوع رو پیش خودش نگه میداره یا به پدر ومادرم اطلاع میده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   برای معاینه به نزدیک ترین پزشک مراجعه کن
   پزشک تمام اسرار بیماران را نزد خودش نگه می دارد
   موفق
 • تصویر کاربر نسرین چهارشنبه ۱۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام.وقتتون بخیر.می خواستم بدونم بعد از دو هفته از میکرودرم، سولاریوم ایرادی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   اصولا سولاریوم نباید استفاده شود
   موفق
 • تصویر کاربر آيدا دوشنبه ۸ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام من خانمي ٢٢ ساله هستم و سه ساله ازدواج كردم ، داخل لبه ي سمت راست دستگاه تناسلي من لكه هايي سياه رنگ ايجاد شده اند اما بر جستگي ندارند و به صورت رديفي از بالا به پايين چند تا پشت سر هم قرار گرفتند و در قسمت داخلي نزديك به مجرا هستند (مثل جوش سر سياه اما بدون هيچ گونه برجستگي و درد ) . ايا اينها زيگيل هاي تناسلي هستند و خطر ناكند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه زگیل تناسلی یا کراتوز سبوریک یا بونوئید پاپولوزیس مطرح باشد
   در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد باید هرچه سریعتر درمان آغاز شود
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر ebrahim یکشنبه ۳۱ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر خسته نباشید.دوتا سوال داشتم .1-چرا التم در روز چندین بار به سمت داخل میرود و فقط کلاهک ان بیرون میماند(میخاستم بدونم ایا از لحاظ اعصاب و روان هست یا نه) 2-قبلا که خود ارضایی میکردم بعد از خروج منی سر کلاهکم میسوزخت و الان تقریبا یک ماهه که خودارضایی رو کنار گذاشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۱ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   این حالت طبیعی است و اقدام خاصی نیاز ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام.. باتشکر
  بنده مدت زیادی هستش که به این ضایعه پوستی دچارم..اذیتی برام نداره ولی ظاهر خوبی نداره..
  در ناحیه زیربازوی راستم هستش وتو این مدت زیاد خیلی رشد نکرده،یاخیلی کم رشد کرده..
  میخواستم از محضرتون بپرسم راه حل ودرمانی داره یا فقط سوزاندن تنها راهه..بعد آیا بازگشتی هم داره..چند وقتی هم هست که زیربغل دست چپم هم دونه ریز دراومده.. یعنی داره پخش میشه؟
  ممنون میشم..
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته در صورتی که خال اپیدرمال مطرح باشد معمولا جای هیچگونه نگرانی نیست و با جلسات لیزر قابل درمان است
   ممکن است زگیل مطرح باشد که در اینگونه موارد احتمال عود نیز وجود دارد و احتمال گسترش آن نیز وجود دارد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۵ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام
  من 22 سالمه و تا حالا نه خود ارضایی داشتم نه رابطه ی جنسی ولی مزاجم گرمه و با اینکه تقریبا هر شب جنب میشم اما خیلی تحت فشارم متاسفانه شرایط ازدواج رو ندارم و حتی اگه شرایطش رو میداشتم هم پدرم به شدت مخالف ازدواج تا قبل از 30 سالگیه و واقعا با این وضعیت خیلی دارم افسرده میشم. البته چند ماهی میشه که به توصیه ی دیگران هم رژیم غذاییمو اصلاح کردم هم مرتب ورزش میکنم تا خسته بشم بلکه فشار جنسی کم بشه ولی واقعا فایده ای نداشته، حتی روزه هم گرفتم اثرش خیلی کم و موقتی بود.
  دکتر شما میگید چیکار کنم؟ باور کنید از نظر روحی و روانی خیلی تحت فشارم
  از نظر جسمی هم که کاملا مشخصه ...
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   من در این مورد تجربه کافی ندارم
   بهتره با یکی از مشاورین خانواده مشورت کنی
   موفق
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۵ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  چند ماهي هست كه كه تعداد گوشت هاي اضافي اطراف گردنم كه خيلي هم ريز بوده به لحاظ رواني باعث نگراني من شده است و چون اكثراً با ژيلت اصلاح ميكنم احساس ميكنم تعداشون زياد شده ؛جديداً موقع اصلاح آلت تناسلي متوجه شدم دو عدد گوشت اضافي زير بيضه هام در اومدن احساس ميكنم شايد قبلاً از ژيلت هايي كه براي اصلاح گردن استفاده ميكردم اشتباهاً براي اصلاح اين ناحيه هم استفاده شده كه باعث شده اين قسمت هم دچار ضايعه پوستي شود ،راه حل برطرف شدن اين مشكل چيست ؛باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا ضایعات گردن از نوع اسکین تگ است و جای نگرانی خاصی نیست و حتی نیاز به درمان نیز ندارد مگر از نظر ظاهری و زیبایی آزار دهنده باشد
   اما ضایعات روی آلت تناسلی عموما از نوع زگیل تناسلی است که باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرد
   بهتره در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنی
   لیزر بهترین روش درمانی است
   موفق
 • تصویر کاربر پروانه چهارشنبه ۳۰ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دوماه پیش یک زایده گوشتی در ناحیه تناسلیم دیدم بهش توجهی نکردم تا اینکه باز امروز دیدمش و ذهنم رو بسیار به خودش مشغول کرد شبیه این عکساس در حالی که من تا بحال هیچ رابطه ای نداشتم و در یک خانواده پاییبند بزرگ شدم.کلا روحیمو از دست دادم و از این انگ میترسم.دکتر چیکار کنم ازتون خواهش میکنم زودتر کمکم کنیدوعکسشو براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۰ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه اسکین تگ مطرح باشد که اصلا چیز مهمی نیست
   همچنین اجتمال دارد که زگیل تناسلی مطرح باشد که باید هرچه سریعتر درمان گردد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۲۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشین.ی مدتیه جوش زیر پوستی در زیر شکم و بالای مثانه و آلتم زدم.میخاستم بدونم چ کاری میتونم بکنم ک اونو درمان کنم.خیلی اذیتم میکنه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی نوع بیماری است.
   برای درمان ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد لیزر بهترین روش درمانی است
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر آزاده شنبه ۲۶ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.من خانمی 35 ساله هستم که پوستم خشک و حساسه.یعنی روی گونه هام معمولا قرمزه.ضدآفتاب های مختلفی اعم از خارجی و ایرانی استفاده کردم.ولی هنوز نتونستم ضدافتاب مناسب برای پوستم را پیدا کنم.لطف می کنید مرا راهنمایی کنید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۶ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه ضد آفتاب فتودرم مکس کمک کننده باشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر