دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

فهرست مطالب

افراد نیمه‌جنس‎گرا هیجان و تمایل را به یکدیگر پیوند می‌زنند.

نیمه‌جنس‌گرایی نوعی گرایش جنسی است که در برخی موارد به سمت طیف بی‌جنس‌گرایی سوق پیدا می‌کند. فرد نیمه‌جنس‌گرا تنها در صورتی که در چارچوب پیوند عاطفی و یا عاشقانه قوی قرار گیرد؛ جذبه و تمایل جنسی را تجربه می‌کند.

در کنار نیمه‌جنس‌گرا بودن؛ گرایش‌های دگرجنس‌گرای احساسی، هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی هم وجود دارند. ممکن است در برخی موارد نیمه‌جنس‌گرایی در حالت مبهمی میان بی‌جنس‌گرایی و گرایش‌های جنسی دیگر قرار داشته باشد.

افرادی که در طیف بی‌جنس‌گرایی یا نیمه‌جنس‌گرایی جای نگیرند؛ به احتمال بیشتری می‌توانند کشش و تمایل جنسی را تجربه کنند. البته تجربه این حس‌ها لزوما به این معنی نیست که آ‌ن‌ها نسبت به کشش جنسی پیش‌آمده اقدام خاصی انجام می‌دهند. البته این احتمال هم وجود دارد که شخص نسبت به افراد غریبه، افراد مشهور و سرشناس، افراد ناشناس و حتی افرادی که دوست ندارد؛ هیجان جنسی داشته باشد. از سوی دیگر افراد نیمه‌جنس‌گرا معمولا تنها جذب اشخاصی می‌شوند که قبلا پیوند مستحکمی با آن‌ها داشته‌اند

گرایش جنسی و احساسی چیست؟

گرایش جنسی افراد می‌تواند با گرایش احساسی آن‌ها هم‌سو باشد یا نباشد. گرایش احساسی به روش جنسیتی مرتبط است که هر فرد به آن طریق، کشش احساسی خود را نشان می‌دهد.

گرایش افراد دگرجنس‌گرای احساسی به سمت جنس مخالف است اما گرایش افراد هم‌جنس‌گرای احساسی به جنس موافق است. افراد هم جنس‌گرا و دوجنس‌گرا به هر دو جنس گرایش دارند.

از آن‌جایی که جاذبه جنسی افراد نیمه‌جنس‌گرا فقط در چارچوب ارتباط عاشقانه یا عاطفی اتفاق می‌افتد؛ معمولا گرایش احساسی آن‌ها تعیین‌کننده جنسیتی است که دوست دارند با او رابطه جنسی برقرار کنند.

دمی سکشوال

پژوهش‌ درباره نیمه‌جنس‌گرایی چه می‌گویند؟

پژوهش زیادی راجع به این موضوع انجام نشده است. اگرچه گرایش نیمه‌جنس‌گرایی، گرایش جدیدی نیست اما لغت اختصاص‌یافته به این گرایش جدید است. گفته می‌شود که این واژه در سال 2006 ابداع شده است و از همان زمان استفاده از آن شروع شده است.

آیا مردان هم دمی سکشوال هستند؟

اعتقاد فرهنگی رایجی وجود دارد که می‌گوید زنان تنها زمانی نسبت به برقراری رابطه جنسی اشتیاق دارند که عاشق فرد باشند اما مردان همیشه مشتاق برقراری رابطه جنسی هستند. به‌هرحال هر دو این اعتقادها اشتباه بوده و منعکس‌کننده اصل‌گرایی جنسیتی پیچیده‌ای است. هویت جنسیتی و گرایش جنسی دو مقوله متفاوت و متمایز هستند.

احتمال نیمه‌جنس‌گرا بودن در هر دو جنس زن و مرد و افراد تراجنسی و هم‌سوجنسی وجود دارد. برخی افراد تا زمانی که ارتباط هیجانی نداشته باشند؛ نمی‌توانند نسبت به شخص جاذبه جنسی داشته باشند اما برخی دیگر به راحتی و در بیشتر مواقع کشش جنسی را تجربه می‌کنند. هر دو این موارد جزو طیف معمول علاقه جنسی هستند.

دمی سکشوال

آیا نیمه‌جنس‌گراها از برقراری رابطه جنسی لذت می‌برند؟

همان‌طور که گرایش‌های جنسی افراد مختلف است؛ میزان رضایت از رابطه جنسی و علاقه اشخاص به این رابطه هم متفاوت است. ممکن است برخی افراد نیمه‌جنس‌گرا در بستر یک رابطه عاطفی خوب؛ میل جنسی بالایی داشته باشند و مشتاق برقراری رابطه جنسی باشند.

احتمال دارد دسته‌ای دیگر از رابطه جنسی لذت ببرند اما به طور موقت تنها دوست داشته باشند در رابطه جنسیشان، علاقه جنسی شریک جنسی یا همسرشان را انجام دهند (به جای این‌که علاقه خودشان را دنبال کنند و به آن اهمیت دهند).

به طور کلی رابطه جنسی برای افراد نیمه‌جنس‌گرا و افرادی که در دسته افراد بی‌جنس‌گرا هستند؛ اهمیت زیادی ندارد. البته این جمله به این معنا نیست که آن‌ها نمی‌توانند رضایت جنسی را تجربه کنند.

نشانه‌های دمی سکشوال یا نیمه‌جنس‌گرایی چیست؟

آیا شک دارید که نیمه‌جنس‌گرا هستید یا نه؟ بزرگ‌ترین سرنخ این است که بررسی کنید آیا تنها در زمانی که از لحاظ احساسی و هیجانی به شخصی پیوند خورده‌اید؛ فرد برایتان جاذبه جنسی دارد یا نه. از دیگر نشانه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نماد یا پرچم افراد نیمه‌جنس‎‌گرا

در پرچم نیمه‌‎جنس‌گرایی یک مثلث سیاه یا درجه نظامی در سمت چپ قرار دارد. این مثلث روی سه خط افقی قرار دارد: یک نوار پهن سفید، یک نوار نازک بنفش و یک نوار پهن طوسی.

دمی سکشوال

رنگ‌های این پرچم با پرچم بی‌جنس‌گرایی یکسان است اما طراحی متفاوتی دارد. این موضوع منعکس‌کننده این است که افراد نیمه‌جنس‌گرا بخشی از جامعه افراد بی‌جنس‌گرا هستند اما در عین حال این دو گروه با یکدیگر تفاوت دارند.

آیا افراد نیمه‌جنس‌گرا، دگرباش جنسی هستند؟

راجع به این‌که افراد بی‌جنس‌گرا (از جمله افراد نیمه‌جنس‌گرا) در دسته دگرباش‌های جنسی قرار می‌گیرند یا نه؛ توافق همه‌جانبه‌‎ای وجود ندارد. بسیاری از افراد جنبه نیمه‌جنس‌گرایی جامعه دگرباش‌ها را در نظر می‌گیرند اما همه این گونه نیستند.

احتمال بیشتری وجود دارد که افراد نیمه‌جنس‌گرایی که در دسته هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی و/یا متنوع جنسی قرار دارند؛ در جامعه دگرباش‌ها جای داشته باشند. جواب صحیحی راجع به همه افراد وجود ندارد.

دمی سکشوال اجباری چیست؟

یک محقق استرالیایی در سال 2014 راجع به مفهومی با نام «نیمه‌جنس‌گرایی اجباری» صحبت کرد.

او معتقد بود این موضوع، مبحث بسیاری از رمان‌های عاشقانه است. این مفهوم نشان‌دهنده این اعتقاد است که رابطه جنسی تنها زمانی لذت‌بخش است که در بستر عشق باشد (حداقل برای زنان و راجع به عشق حقیقی).

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی

در بسیاری از رمان‌های عاشقانه مردانی که قبلا از لحاظ جنسی عادی بوده‌اند؛ پس از عاشق شدن تبدیل به فردی نیمه‌جنس‌گرا می‌شوند. در واقع آن‌ها دیگر نسبت به هیچ زنی به جز شریک جنسی یا معشوقه یا همسرشان، جاذبه جنسی احساس نمی‌کنند.

اگرچه ممکن است در دنیای واقعی هم چنین اتفاقی رخ دهد اما این‌گونه داستان‌ها روایتی کاملا پیچیده هستند که به فرهنگ تجاوز جنسی کمک می‌کنند. ممکن است این طور تعبیر شود که افرادی (به خصوص مردان) که علاقه جنسی دارند؛ تنها کاری که می‌توانند بکنند این است که نسبت به ارضای این جاذبه و علاقه اقدام کنند.

در واقعیت ممکن است افراد تصمیم بگیرند که رمانتیک باشند و از لحاظ جنسی به شریک جنسیشان وفادار بمانند اما در عین حال نسبت به دیگران کشش جنسی داشته باشند (این موضوع ربطی به جنسیت ندارد).

سخن آخر درباره دمی سکشوال ها یا نیمه جنس گراها

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م دوشنبه ۱۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام
  من وهمسرم هردو 28 ساله هستیم تا به امروز هیچ گونه علایم زیگیل یا تبخال نداشتیم ایا میتونیم واکسن گارداسیل بزنیم و تو این سن تاثیر داره و هزینه رو هم بفرمایید.مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   استفاده از واکسن توصیه می شود
   قیمت هر دوز واکسن بین 240 تا 300 هزار تومان است
   موفق
 • تصویر کاربر هما دوشنبه ۱۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من در ایران نیستم به همین دلیل دسترسی به دکتر و صحبت کردن برام سخته تو این کشور ولی با توجه به عکس ها و توضیحات نوشته فکر میکنم مشکلم این بیماری باشه ودر ناحیه کشاله ران به شکل قرینه خارش و برجستگی که مثل جوش نیست و کشیده هست دارم که به شکل پهن هست یعنی اطراف برجسته هست و در ناحیه اطراف پوست مقعد و ناحیه تناسلی هست و خیلی هم خجالت میکشم برم دکتر اینجا لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم? با تشکر از شما در ضمن شماره موبایل چون برای خارج از کشور بود سیستم قبول نمیکرد و من شماره پدرم رو گذاشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی علی الحساب روزانه سه بار از کرم موضعی clotrimazol و صابون sulfur استفاده کن
   ولی در صورتی که نتایج رضایت بخش ایجاد نشد بهتره به نزدیکترین پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر بهمن دوشنبه ۱۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر انتظاری
  خیلی ممنون که این امکان رو فراهم کردین تا سوالمون رو مطرح کنیم. بنده قبلا یک بار ازتون درمورد مشکلم سوال کرده بودم که نوشته بودین جای نگرانی نیست . اون موقع ساکن تهران نبودم ولی الان ساکن تهرانم و در صورت ضرورت حضوری به خدمت میرسم
  تصاویری را آپلود کردم که نمیدانم مربوط به عفونت میباشد یا زگیل تناسلی یا ویروس و یا سرطان
  یکبار هم قبلا به مطب دکتر متخصص اورولوژی رفتم که ایشون گفتن بهتره دس نزنی و بذاری همین طوری باقی بمونه
  بازم نگرانم . لطفا راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   آنژیوکراتوم معمولا نیاز به درمان ندارد
   هیچونه خطری نیز ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر اشكان شنبه ۱۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  حدود ٤-٥ ماه هست
  درد ندارد
  راه درمان لطفأ ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   مراجعه به پزشک
 • تصویر کاربر آرمین جمعه ۱۶ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام. 22 سال سن دارم. دو روز پیش یکی از اقوام که سرما خورده بود رو دیدم و روز بعدش علاعم گلودرد در خودم پدیدار شد. اما بعد از یک روز تاول های ریزی کنار انگشان دستم شروع به ظاهر شدن کردند که عکس های اون رو براتون ارسال کردم. البته این رو هم اضافه کنم که به مدت 4 یا 5 بار از پماد هیدروکورتیزون 1 درصد برای سوختگی قسمتی از بیضه استفاده کردم که بعد از مصرف فکر کنم مقداری از پماد لای انگشتانم مونده باشه. دکتر آیا به نظر شما به سرما خوردگی ربط داره یا به خاطر پماد هستش و یا علت دیگه ای داره؟ آیا به نظر شما بیماری پوستیه و نیاز به درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۶ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه گردد
   موفق
 • تصویر کاربر ساسان جمعه ۱۶ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  با سلام
  من جوانی 27 ساله هستم. چندسالی هست که زیر پوست الت تناسلیم دانه های ریزی میبینم چه در قسمت پوستی که بیضه وجود داره چه قسمت نعوذ البته نوک التم و قسمت قارچی شکل الت که فکر کنم ختنه گاه گفته میشه دانه نداره. ایا این موضوع خطرناکه و بیماریه و اگر باید به پزشک مراجعه کنم به چه متخصصی باید رجوع کنم؟ و اینکه حتما باید پیش متخصص خاصی برم یا پزشک عمومی هم میشه؟ ممنون میشم پاسخ بدین و به ایمیلم ارسال کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۶ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   به نزدیکترین پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر مائده سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر...حقیقتش من یه لکه آبی رنگ درسمت راست صورتم دارم که چند بار درتهران لیرز انجام دادم بعد اومدم اهواز ادامه دادم اما نتیجه نگرفتم، خواستم بدونم آقای دکتر درمانی هم دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد در گروهی از موارد ممکن است نتایج درمانی رضایت بخش نباشد
   موفق
 • تصویر کاربر معصومه سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.
  من به تازگی متوجه شدم که به زگیل تناسلی مبتلا شدم. علتش رو نمیدونم چون رابطه جنسی نا مشروع نداشتم. همسرم هم علائمی نداره. میخواستم بدونم اگه بخوام واسه لیزر مراجعه کنم برای زگیلهای کوچک و در حدل 10 عدد هزینه لیزر چقدر میشه . من شهرستان هستم و تا تهران کلی فاصله دارم. اگه میشه لطفا بهم جواب بدین تا زودتر اقدام کنم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی لیزر بهترین روش درمانی است
   هزینه ها مشخص نیست ولی اصولا لیزر روش پرهزینه ای است
   موفق
 • تصویر کاربر رامین چهارشنبه ۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  با سلام، من همکار پزشک عمومی شما هستم. از یکسال پیش بطور ناگهانی زمانی که حمام رفته بوده متوجه ضایعه ای در ناحیه پوبیسم شدم. این پاپول زگیل مانند 1x1 سانته (کمی شبیه به سطح گل کلمه). سطحش 1تا2میلیمتر از پوست برآمده هست، خارش نداره، هیچوقت خونابه یا ترشحی نداشته و بعضی وقتها بعد از استحمام میشه با ناخن سطح اون رو تراشید. اندازه اون از زمان پدیدار شدنش ثابت مونده. من هیچ بیماری زمینه ای ندارم. بجز همسرم partner دیگه نداشته ام ، برای اصلاح ناحیه پوبیس از ماشین موزنی استفاده میکنم، هیچ ضایعۀ پوستی در ناحیه دیگه ای هم ندارم. به نظر شما آیا این یک Seborrhoeic wart هستش یا شما تشخیص دیگه ای دارید؟ بهترین درمانی که برای این ضایعه پیشنهاد میکنید چیه؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام دکتر عزیز
   البته همانگونه که مستحضرید بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به عکس ارسالی و شرح حالی که اشاره می فرمائید بیشتر به سبوریک کراتوزیس باید شک کرد
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر ضایعه نسبت به Excisional Biopsy اقدام فرمائید
   موفق
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲۵ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ی دختر 20 ساله هستم سه سال پیش روی دستم زگیل داشت به خاطربیماری لوپوس که دارم و
  داروهای کرتن که مصرف میکنم روز به روز به تعداد زگیل ها افزوده میشه لازم به ذکره که زگیل ها برامده نیستند و به حالت لک قرار دارند
  لطفا راهنماییم کنین راه درمانی نداره ؟؟؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۵ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه نیاز به داورهای موضعی یا لیزر باشه
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر