دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

فهرست مطالب

افراد نیمه‌جنس‎گرا هیجان و تمایل را به یکدیگر پیوند می‌زنند.

نیمه‌جنس‌گرایی نوعی گرایش جنسی است که در برخی موارد به سمت طیف بی‌جنس‌گرایی سوق پیدا می‌کند. فرد نیمه‌جنس‌گرا تنها در صورتی که در چارچوب پیوند عاطفی و یا عاشقانه قوی قرار گیرد؛ جذبه و تمایل جنسی را تجربه می‌کند.

در کنار نیمه‌جنس‌گرا بودن؛ گرایش‌های دگرجنس‌گرای احساسی، هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی هم وجود دارند. ممکن است در برخی موارد نیمه‌جنس‌گرایی در حالت مبهمی میان بی‌جنس‌گرایی و گرایش‌های جنسی دیگر قرار داشته باشد.

افرادی که در طیف بی‌جنس‌گرایی یا نیمه‌جنس‌گرایی جای نگیرند؛ به احتمال بیشتری می‌توانند کشش و تمایل جنسی را تجربه کنند. البته تجربه این حس‌ها لزوما به این معنی نیست که آ‌ن‌ها نسبت به کشش جنسی پیش‌آمده اقدام خاصی انجام می‌دهند. البته این احتمال هم وجود دارد که شخص نسبت به افراد غریبه، افراد مشهور و سرشناس، افراد ناشناس و حتی افرادی که دوست ندارد؛ هیجان جنسی داشته باشد. از سوی دیگر افراد نیمه‌جنس‌گرا معمولا تنها جذب اشخاصی می‌شوند که قبلا پیوند مستحکمی با آن‌ها داشته‌اند

گرایش جنسی و احساسی چیست؟

گرایش جنسی افراد می‌تواند با گرایش احساسی آن‌ها هم‌سو باشد یا نباشد. گرایش احساسی به روش جنسیتی مرتبط است که هر فرد به آن طریق، کشش احساسی خود را نشان می‌دهد.

گرایش افراد دگرجنس‌گرای احساسی به سمت جنس مخالف است اما گرایش افراد هم‌جنس‌گرای احساسی به جنس موافق است. افراد هم جنس‌گرا و دوجنس‌گرا به هر دو جنس گرایش دارند.

از آن‌جایی که جاذبه جنسی افراد نیمه‌جنس‌گرا فقط در چارچوب ارتباط عاشقانه یا عاطفی اتفاق می‌افتد؛ معمولا گرایش احساسی آن‌ها تعیین‌کننده جنسیتی است که دوست دارند با او رابطه جنسی برقرار کنند.

دمی سکشوال

پژوهش‌ درباره نیمه‌جنس‌گرایی چه می‌گویند؟

پژوهش زیادی راجع به این موضوع انجام نشده است. اگرچه گرایش نیمه‌جنس‌گرایی، گرایش جدیدی نیست اما لغت اختصاص‌یافته به این گرایش جدید است. گفته می‌شود که این واژه در سال 2006 ابداع شده است و از همان زمان استفاده از آن شروع شده است.

آیا مردان هم دمی سکشوال هستند؟

اعتقاد فرهنگی رایجی وجود دارد که می‌گوید زنان تنها زمانی نسبت به برقراری رابطه جنسی اشتیاق دارند که عاشق فرد باشند اما مردان همیشه مشتاق برقراری رابطه جنسی هستند. به‌هرحال هر دو این اعتقادها اشتباه بوده و منعکس‌کننده اصل‌گرایی جنسیتی پیچیده‌ای است. هویت جنسیتی و گرایش جنسی دو مقوله متفاوت و متمایز هستند.

احتمال نیمه‌جنس‌گرا بودن در هر دو جنس زن و مرد و افراد تراجنسی و هم‌سوجنسی وجود دارد. برخی افراد تا زمانی که ارتباط هیجانی نداشته باشند؛ نمی‌توانند نسبت به شخص جاذبه جنسی داشته باشند اما برخی دیگر به راحتی و در بیشتر مواقع کشش جنسی را تجربه می‌کنند. هر دو این موارد جزو طیف معمول علاقه جنسی هستند.

دمی سکشوال

آیا نیمه‌جنس‌گراها از برقراری رابطه جنسی لذت می‌برند؟

همان‌طور که گرایش‌های جنسی افراد مختلف است؛ میزان رضایت از رابطه جنسی و علاقه اشخاص به این رابطه هم متفاوت است. ممکن است برخی افراد نیمه‌جنس‌گرا در بستر یک رابطه عاطفی خوب؛ میل جنسی بالایی داشته باشند و مشتاق برقراری رابطه جنسی باشند.

احتمال دارد دسته‌ای دیگر از رابطه جنسی لذت ببرند اما به طور موقت تنها دوست داشته باشند در رابطه جنسیشان، علاقه جنسی شریک جنسی یا همسرشان را انجام دهند (به جای این‌که علاقه خودشان را دنبال کنند و به آن اهمیت دهند).

به طور کلی رابطه جنسی برای افراد نیمه‌جنس‌گرا و افرادی که در دسته افراد بی‌جنس‌گرا هستند؛ اهمیت زیادی ندارد. البته این جمله به این معنا نیست که آن‌ها نمی‌توانند رضایت جنسی را تجربه کنند.

نشانه‌های دمی سکشوال یا نیمه‌جنس‌گرایی چیست؟

آیا شک دارید که نیمه‌جنس‌گرا هستید یا نه؟ بزرگ‌ترین سرنخ این است که بررسی کنید آیا تنها در زمانی که از لحاظ احساسی و هیجانی به شخصی پیوند خورده‌اید؛ فرد برایتان جاذبه جنسی دارد یا نه. از دیگر نشانه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نماد یا پرچم افراد نیمه‌جنس‎‌گرا

در پرچم نیمه‌‎جنس‌گرایی یک مثلث سیاه یا درجه نظامی در سمت چپ قرار دارد. این مثلث روی سه خط افقی قرار دارد: یک نوار پهن سفید، یک نوار نازک بنفش و یک نوار پهن طوسی.

دمی سکشوال

رنگ‌های این پرچم با پرچم بی‌جنس‌گرایی یکسان است اما طراحی متفاوتی دارد. این موضوع منعکس‌کننده این است که افراد نیمه‌جنس‌گرا بخشی از جامعه افراد بی‌جنس‌گرا هستند اما در عین حال این دو گروه با یکدیگر تفاوت دارند.

آیا افراد نیمه‌جنس‌گرا، دگرباش جنسی هستند؟

راجع به این‌که افراد بی‌جنس‌گرا (از جمله افراد نیمه‌جنس‌گرا) در دسته دگرباش‌های جنسی قرار می‌گیرند یا نه؛ توافق همه‌جانبه‌‎ای وجود ندارد. بسیاری از افراد جنبه نیمه‌جنس‌گرایی جامعه دگرباش‌ها را در نظر می‌گیرند اما همه این گونه نیستند.

احتمال بیشتری وجود دارد که افراد نیمه‌جنس‌گرایی که در دسته هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی و/یا متنوع جنسی قرار دارند؛ در جامعه دگرباش‌ها جای داشته باشند. جواب صحیحی راجع به همه افراد وجود ندارد.

دمی سکشوال اجباری چیست؟

یک محقق استرالیایی در سال 2014 راجع به مفهومی با نام «نیمه‌جنس‌گرایی اجباری» صحبت کرد.

او معتقد بود این موضوع، مبحث بسیاری از رمان‌های عاشقانه است. این مفهوم نشان‌دهنده این اعتقاد است که رابطه جنسی تنها زمانی لذت‌بخش است که در بستر عشق باشد (حداقل برای زنان و راجع به عشق حقیقی).

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی

در بسیاری از رمان‌های عاشقانه مردانی که قبلا از لحاظ جنسی عادی بوده‌اند؛ پس از عاشق شدن تبدیل به فردی نیمه‌جنس‌گرا می‌شوند. در واقع آن‌ها دیگر نسبت به هیچ زنی به جز شریک جنسی یا معشوقه یا همسرشان، جاذبه جنسی احساس نمی‌کنند.

اگرچه ممکن است در دنیای واقعی هم چنین اتفاقی رخ دهد اما این‌گونه داستان‌ها روایتی کاملا پیچیده هستند که به فرهنگ تجاوز جنسی کمک می‌کنند. ممکن است این طور تعبیر شود که افرادی (به خصوص مردان) که علاقه جنسی دارند؛ تنها کاری که می‌توانند بکنند این است که نسبت به ارضای این جاذبه و علاقه اقدام کنند.

در واقعیت ممکن است افراد تصمیم بگیرند که رمانتیک باشند و از لحاظ جنسی به شریک جنسیشان وفادار بمانند اما در عین حال نسبت به دیگران کشش جنسی داشته باشند (این موضوع ربطی به جنسیت ندارد).

سخن آخر درباره دمی سکشوال ها یا نیمه جنس گراها

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۸ آذر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  ایا لکه های قهوه ای روی دست وگردن وسینه فقابل درمان است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ آذر ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   در برخی موارد امکان درمان وجود دارد
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۲ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر وقتتون بخير
  آقاي دكتر من يه خانم٣٠ساله هستم كه يه جوش زير پوستي كه به رنگ سفيد هست تقريبا چند ماه هست آيا اين ميتونه زگيل تناسلي باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه مولوسکوم یا کیست اپیدرمال مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر عزیز
  من دو روز پیش با خانمی سکس واژینال با کاندوم داشتم. برای کاندوم هم هیچ مشکلی اعم از پارگی و ... پیش نیامد.
  خیلی نگران انتقال بیماری هایی مثل ایدز و رگیل هستم.
  ایا با وجود کاندوم از ابتدا و انتها آیا ممکن است مبتلا شوم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا کاندوم پیشگیری 100 درصد ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر م.عزیزی یکشنبه ۱۶ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  میخواستم در مورد مشکلی که اخیرا برام پیش اومده ازتون مشاوره بگیرم.معمولا عادت دارم با تیغ موهای پایین تنه مو اصلاح کنم. اما آخرین بار که این کار رو انجام دادم متاسفانه در ناحیه دهانه مقعد فکر میکنم تیغ یه خراش خیلی کوچیک ایجاد کرد که اونقد ریز بود با چشم دیده نمیشد اما یه لحظه با یه سوزشی همراه بود و دردش برطرف شد.ناگفته نماند که تیغش هم تمیز بود. از روز بعدش یه ذره احساس سوزش تو همون ناحیه رو داشتم که محلش نزاشتم و گفتم که زخمه و احتمالا داره ترمیم میشه. اما بعد یک هفته دیدم کم کم یه چیزی اندازه عدس به وجود اومد شبیه زگیل. منم کاریش نداشتم تا بعد ده روز دیدم دیگه خیلی بزرگ شد تقریبا اندازه یه نخود کوچیک.
  چند سال پیش هم همین موضوع برام پیش اومد و با یه سوزن خون لخته شده داخلشو خالی کردم و کلا خوب شد و باز چند ماه پیش هم همین اتفاق افتاد بعد چند روز که کاریش نداشتم و تحمل درد خود به خود از بین رفت. این دفعه هم تصمیم گرفتم با سوزن از شرش خلاص شم اما گویا بدترش کردم و حس میکنم بخاطر تحریک با سوزن بیشتر ورم کرده . نمیدونم باید چیکار کنم. به سرم زده به روش سنتی دمانش کنم یعنی با نخ ببندم تا خشک شه بیفته. در ضمن فک میکنم علت اصلیش این باشه که زخم در دهانه مقعده و موقع دفع کثیف میشه همون موقع چرک کرده و اینجوری شده. بازم هرچی تشخیص شما باشه.میدونم که میگید به پزشک مراجعه کن اما متاسفانه اولا واقعا روم نمیشه برای این قضیه، ثانیا پزشکی رو نمیشناسم تو شهرمون(بجنورد)که بتونم بهش مراجعه کنم. ثالثا شرم و حیا هم مانع از این میشه که این قضیه رو با خانواده یا کسی در میون بذارم و خیلی بخاطر این موضوع افسرده شدم .خواهشا اگه راه درمانی داره بهم بگید یا باید صبر کنم تا خودش از بین بره؟از اینم میترسم که نکنه نیاز به جراحی و لیزر و ... داشته باشه که متاسفانه درحال حاظر از لحاظ مالی واقعا تو وضعیت خوبی نیستم و حس میکنم کلا همه چی دست به دست هم داده که من به وسیله یه بیماری ناشناخته به لقاح الله بپیوندم!
  سعیم رو میکنم یه عکس هم ازش واستون بفرستم تا شاید بتونه کمک کنه برای تشخیص بهتر. ممنون میشم اگه جوابم رو به ایمیلم واسم بفرستید یا پیامک کنید. صمیمانه کمال تشکر رو ازتون دارم بخاطر سایت خوبتون و این سیستم مشاوره آنلاین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه هموروئید یا آبسه پری آنال مطرح باشد
   توصیه می کنم از اقدامات خودسرانه پرهیز کنی
   موفق
 • تصویر کاربر پوریا شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من تعدادی دونه رو آلتم دیدم و سرکه سیب خریدم 7 دقیقه روشون گذاشتم ولی هیچ حالت سفیدی دور و برشون اتفاق نیفتاد به نظر شما زگیلن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه فوردایس، مولوسکوم، یا زگیل تناسلی مطرح باشد
   موفق
 • تصویر کاربر شقایق جمعه ۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۱ سالمه ،عکسارو دیدم،به جوش ناحیه تناسلی دچار شدم،نمیدونم چیکار کنم جوشم تخلیه بشه؟ تورو خدا راهنمایی کنین
  من مجردم و رابطه جنسی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیازی به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر سینا جمعه ۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک پسر ۱۹ ساله هستم و یک جوش در ناحیه ی آلت تناسلی دارم که وقتی فشارش دادم ازش چرک بیرون آمد و احساس میکن بزرگ تر و سفت تر شده .لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه آبسه زیر جلدی مطرح باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام به صورت خلاصه بگم
  اولا من ناحیه تناسلی ام لک های قهوه ای زده مثک کک و مک برجسته نیست رنگ پوستم کمذنگ پر رنگ شده
  دوما ناحیه تناسلی ام لبه هاش بینهایت تیرست
  سوما خیلی شل و اویزونه
  مجردم میترسم ازدذواج کنم طرف طلاقم بده
  تو رو خدا کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه لیزر کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر رامین سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  با سلام مدتی است بر زیر پوست التم برجستگی سفید رنگ عدسی شکلی به وجود امده که تنها زمانی که پوست را می کشم قابل مشاهده است و می توان ان را با دست حرکت داد که در عکس دور ان خط مشکی کشیده ام قابل ذکر است که در گذشته بر التم جوش های سیاه نیز بوده است علت وراه درمان چیست ایا این برجستگی خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه کیست یا آبسه زیر جلدی مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری به پزشک مراجعه کنی
   معمولا لیزر بهترین روش درمانی است
   موفق
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر اگر انگشتان دست یا خود دست به زگیل تناسلی بخورد وبعد محکم مالیده شود به لب و مخاط دهان ایا الوده میشود خیلی نگرانم جوابمو زود بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمال انتقال در این شرایط نیز وجود دارد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر