دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

فهرست مطالب

افراد نیمه‌جنس‎گرا هیجان و تمایل را به یکدیگر پیوند می‌زنند.

نیمه‌جنس‌گرایی نوعی گرایش جنسی است که در برخی موارد به سمت طیف بی‌جنس‌گرایی سوق پیدا می‌کند. فرد نیمه‌جنس‌گرا تنها در صورتی که در چارچوب پیوند عاطفی و یا عاشقانه قوی قرار گیرد؛ جذبه و تمایل جنسی را تجربه می‌کند.

در کنار نیمه‌جنس‌گرا بودن؛ گرایش‌های دگرجنس‌گرای احساسی، هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی هم وجود دارند. ممکن است در برخی موارد نیمه‌جنس‌گرایی در حالت مبهمی میان بی‌جنس‌گرایی و گرایش‌های جنسی دیگر قرار داشته باشد.

افرادی که در طیف بی‌جنس‌گرایی یا نیمه‌جنس‌گرایی جای نگیرند؛ به احتمال بیشتری می‌توانند کشش و تمایل جنسی را تجربه کنند. البته تجربه این حس‌ها لزوما به این معنی نیست که آ‌ن‌ها نسبت به کشش جنسی پیش‌آمده اقدام خاصی انجام می‌دهند. البته این احتمال هم وجود دارد که شخص نسبت به افراد غریبه، افراد مشهور و سرشناس، افراد ناشناس و حتی افرادی که دوست ندارد؛ هیجان جنسی داشته باشد. از سوی دیگر افراد نیمه‌جنس‌گرا معمولا تنها جذب اشخاصی می‌شوند که قبلا پیوند مستحکمی با آن‌ها داشته‌اند

گرایش جنسی و احساسی چیست؟

گرایش جنسی افراد می‌تواند با گرایش احساسی آن‌ها هم‌سو باشد یا نباشد. گرایش احساسی به روش جنسیتی مرتبط است که هر فرد به آن طریق، کشش احساسی خود را نشان می‌دهد.

گرایش افراد دگرجنس‌گرای احساسی به سمت جنس مخالف است اما گرایش افراد هم‌جنس‌گرای احساسی به جنس موافق است. افراد هم جنس‌گرا و دوجنس‌گرا به هر دو جنس گرایش دارند.

از آن‌جایی که جاذبه جنسی افراد نیمه‌جنس‌گرا فقط در چارچوب ارتباط عاشقانه یا عاطفی اتفاق می‌افتد؛ معمولا گرایش احساسی آن‌ها تعیین‌کننده جنسیتی است که دوست دارند با او رابطه جنسی برقرار کنند.

دمی سکشوال

پژوهش‌ درباره نیمه‌جنس‌گرایی چه می‌گویند؟

پژوهش زیادی راجع به این موضوع انجام نشده است. اگرچه گرایش نیمه‌جنس‌گرایی، گرایش جدیدی نیست اما لغت اختصاص‌یافته به این گرایش جدید است. گفته می‌شود که این واژه در سال 2006 ابداع شده است و از همان زمان استفاده از آن شروع شده است.

آیا مردان هم دمی سکشوال هستند؟

اعتقاد فرهنگی رایجی وجود دارد که می‌گوید زنان تنها زمانی نسبت به برقراری رابطه جنسی اشتیاق دارند که عاشق فرد باشند اما مردان همیشه مشتاق برقراری رابطه جنسی هستند. به‌هرحال هر دو این اعتقادها اشتباه بوده و منعکس‌کننده اصل‌گرایی جنسیتی پیچیده‌ای است. هویت جنسیتی و گرایش جنسی دو مقوله متفاوت و متمایز هستند.

احتمال نیمه‌جنس‌گرا بودن در هر دو جنس زن و مرد و افراد تراجنسی و هم‌سوجنسی وجود دارد. برخی افراد تا زمانی که ارتباط هیجانی نداشته باشند؛ نمی‌توانند نسبت به شخص جاذبه جنسی داشته باشند اما برخی دیگر به راحتی و در بیشتر مواقع کشش جنسی را تجربه می‌کنند. هر دو این موارد جزو طیف معمول علاقه جنسی هستند.

دمی سکشوال

آیا نیمه‌جنس‌گراها از برقراری رابطه جنسی لذت می‌برند؟

همان‌طور که گرایش‌های جنسی افراد مختلف است؛ میزان رضایت از رابطه جنسی و علاقه اشخاص به این رابطه هم متفاوت است. ممکن است برخی افراد نیمه‌جنس‌گرا در بستر یک رابطه عاطفی خوب؛ میل جنسی بالایی داشته باشند و مشتاق برقراری رابطه جنسی باشند.

احتمال دارد دسته‌ای دیگر از رابطه جنسی لذت ببرند اما به طور موقت تنها دوست داشته باشند در رابطه جنسیشان، علاقه جنسی شریک جنسی یا همسرشان را انجام دهند (به جای این‌که علاقه خودشان را دنبال کنند و به آن اهمیت دهند).

به طور کلی رابطه جنسی برای افراد نیمه‌جنس‌گرا و افرادی که در دسته افراد بی‌جنس‌گرا هستند؛ اهمیت زیادی ندارد. البته این جمله به این معنا نیست که آن‌ها نمی‌توانند رضایت جنسی را تجربه کنند.

نشانه‌های دمی سکشوال یا نیمه‌جنس‌گرایی چیست؟

آیا شک دارید که نیمه‌جنس‌گرا هستید یا نه؟ بزرگ‌ترین سرنخ این است که بررسی کنید آیا تنها در زمانی که از لحاظ احساسی و هیجانی به شخصی پیوند خورده‌اید؛ فرد برایتان جاذبه جنسی دارد یا نه. از دیگر نشانه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نماد یا پرچم افراد نیمه‌جنس‎‌گرا

در پرچم نیمه‌‎جنس‌گرایی یک مثلث سیاه یا درجه نظامی در سمت چپ قرار دارد. این مثلث روی سه خط افقی قرار دارد: یک نوار پهن سفید، یک نوار نازک بنفش و یک نوار پهن طوسی.

دمی سکشوال

رنگ‌های این پرچم با پرچم بی‌جنس‌گرایی یکسان است اما طراحی متفاوتی دارد. این موضوع منعکس‌کننده این است که افراد نیمه‌جنس‌گرا بخشی از جامعه افراد بی‌جنس‌گرا هستند اما در عین حال این دو گروه با یکدیگر تفاوت دارند.

آیا افراد نیمه‌جنس‌گرا، دگرباش جنسی هستند؟

راجع به این‌که افراد بی‌جنس‌گرا (از جمله افراد نیمه‌جنس‌گرا) در دسته دگرباش‌های جنسی قرار می‌گیرند یا نه؛ توافق همه‌جانبه‌‎ای وجود ندارد. بسیاری از افراد جنبه نیمه‌جنس‌گرایی جامعه دگرباش‌ها را در نظر می‌گیرند اما همه این گونه نیستند.

احتمال بیشتری وجود دارد که افراد نیمه‌جنس‌گرایی که در دسته هم‌جنس‌گرای احساسی، دوجنس‌گرای احساسی و همه‌جنس‌گرای احساسی و/یا متنوع جنسی قرار دارند؛ در جامعه دگرباش‌ها جای داشته باشند. جواب صحیحی راجع به همه افراد وجود ندارد.

دمی سکشوال اجباری چیست؟

یک محقق استرالیایی در سال 2014 راجع به مفهومی با نام «نیمه‌جنس‌گرایی اجباری» صحبت کرد.

او معتقد بود این موضوع، مبحث بسیاری از رمان‌های عاشقانه است. این مفهوم نشان‌دهنده این اعتقاد است که رابطه جنسی تنها زمانی لذت‌بخش است که در بستر عشق باشد (حداقل برای زنان و راجع به عشق حقیقی).

دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی

در بسیاری از رمان‌های عاشقانه مردانی که قبلا از لحاظ جنسی عادی بوده‌اند؛ پس از عاشق شدن تبدیل به فردی نیمه‌جنس‌گرا می‌شوند. در واقع آن‌ها دیگر نسبت به هیچ زنی به جز شریک جنسی یا معشوقه یا همسرشان، جاذبه جنسی احساس نمی‌کنند.

اگرچه ممکن است در دنیای واقعی هم چنین اتفاقی رخ دهد اما این‌گونه داستان‌ها روایتی کاملا پیچیده هستند که به فرهنگ تجاوز جنسی کمک می‌کنند. ممکن است این طور تعبیر شود که افرادی (به خصوص مردان) که علاقه جنسی دارند؛ تنها کاری که می‌توانند بکنند این است که نسبت به ارضای این جاذبه و علاقه اقدام کنند.

در واقعیت ممکن است افراد تصمیم بگیرند که رمانتیک باشند و از لحاظ جنسی به شریک جنسیشان وفادار بمانند اما در عین حال نسبت به دیگران کشش جنسی داشته باشند (این موضوع ربطی به جنسیت ندارد).

سخن آخر درباره دمی سکشوال ها یا نیمه جنس گراها

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نگار پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من باهمسرم رابطه دهانی داشتم توی دهانم کنار لپم زیگیل زده نوک زبانمم به صورت ریز و حالت پرز اضافه کنار زبانم هس برای درمانش دکتر گف اگه بزرگ تر شد بیا لیزر کن یعنی تعدادش زیاد و ریز هس چه درمانی برای این زیگیل های خیلی ریز مناسبه؟ و اینکه دکترای شیراز هیچ کمکی به من نکردن فقط منتظرن زیگیل ریز زبان و لپم بیشتر بشه اخه دلم طاقت نمیاره منتظر بمونم کل دهانم زیگیل بزنه چیکار کنم ترو خدا یه راه حلی بزارین ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر گندم سه شنبه ۱۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر؛تعدادی جوش های ریز یکدفه ای کنار باسنم و سوراخ مقعدم زده که بشدت میخاره و میسوزه جوری ک حتی برخورد لباسم با پوست اون ناحیه ایجاد سوزش میکنه،ایا تبخال تناسلیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در فاز حاد بیماری تبخال قرص و پماد آسیکلوویر کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رعنا سه شنبه ۱۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب
  من خانمی هستم که مدتی که رابطه دهانی داشتم با همسرم الان کساله رانم برامده و‌دردناک چند برآمدگی در روی اطراف و دستکاه تناسلیم دارم که دیت نیرنم‌دردناک هیچ بیرون زدگی ندارم ولی بدن درد و‌تب خفیف و‌اسهال هم دارم تشخیص دمتر تبخال تناسلی بود ایا درست هست چون اصلا چیزی شبیه تبخال ندارم وفقط ی جپش بسیار ریز دید ومعاینه کرد‌گفت شایدم‌جوش چرکی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای اطمینان بیشتر تست Anti HSV IgG - IgM انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر غرهاد چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام روز خوش
  بند یک سال دچار تبخال تناسلی شدم
  و یه طور دقیق هفته یکبار دچارش میشم
  و خیلی اذیتم میکنه
  به پزشک مراجعه کردم که بجز قرص و پماد اسکورید ندادن و افاقه نکرده
  سوال من اینه. که چطوری سیتم ایمنی بدنم تقویت کنم چه داروهای استفاد کنم چون واقعا از کار و زندگی انداختم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است 

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه 

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است 

   در فاز علامت دار باید قرص و پماد آسیکلوویر استفاده شود

   موفق

 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر آقای ۲۴ ساله هستم. ببخشید من نزدیک یک سال و نیم پیش نزدیکی محافظت نشده داشتم . روز بعد از نزدیکی ادرارم سیاه و کدر بود به دکتر ارولوژیست مراجعه کردم گفتن عفونت ادراری است انتی بیوتیک افلوکساسین و امپول جنتامایسین زدم . بعد از مصرف یک ماه همچنان خوب نشده بودم و مجدد دارو های داکسی سایکلین و لووفلوکساسین برای دو هفته مصرف کردم . همچنان علائمی مثل درد و سنگینی زیر شکم , سوزش ادرار و درد حین انزال , خارش و سوزش نوک الت و یک احساس داغ شدگی در طول آلتم مدام حس میکنم . مجدد مراجعه به دکتر داشتم گفتن ازمایش ادرار و semen و منی هردو عفونتی را نشان نمیدهند و گفتن التهاب پروستات داری یک ماه داری ملوکسیکام و قرص پروستاتان مصرف کردم اما همچنان علائمی مثل سوزش ادرار , خارج و سوزش نوک الت و ناحیه جنیتال , درد حین انزال و درد و سنگینی زیرشکم که معمولا موقعی که خوب میشوم و بهترم و درد ندارم مجدد بعد از انزال علائم تشدید میشوند . همراه پیش آبم هم یکسری چیزای خاکستری از نوک التم خارج میشوند . دکتر نوک آلتم هم یک برجستگی حس میکنم که بعد از نزدیکی بوحود آمده و قبلا نبوده که تصویرش را برای شما فرستادم اما دکتر ارولوژیست که مراجعه کردم متوجه آن نبودند . خیلی نگران هستم دکتر که بعد از این همه مدت خوب نشدم . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و اینکه من نیاز است آزمایش های std را انجام بدم چون تا حالا انجام نداددم و اینکه اگر بفرمایید که برای این مشکلم نیاز است مطب مراجعه کنم به شما که دقیقتر معاینه بشوم . سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   برای ارزیابی STD اقدامات آزمایشگاهی انجام بده

   شاید ویزیت از راه دور کمک کننده باشد نیازی به ویزیت حضوری در مطب نیست

   موفق

 • تصویر کاربر Alish شنبه ۱۵ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  خیلی وقته روی کلاهک الت تناسلی (لبه هاش) دونه های قرمز بدون درد و خارش زده و رفع نمیشه و من به خاطر حیا دکترم نرفتم خواهش میکنم راهنماییم کنید واز تصاویر مطالب به نظرم پاپول مرواریدی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر سایه جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من اومدم خونه خواهرم رو زمین خیلی کثیف بود.و پرزهای فرش با موهایی که رو زمین ریخته شده بود روی سرامیک به شکل توپ کوچولو شده بود ازین ور به اونور تکون میخوردن من حمام کردم و بدون حوله اومدم بیرون و اب بدنم رو اینا میریخت.بعد یکیش هم کف پام چسپید و من از خونه اومدم بیرون رفتم پیش بچم.بعد انگار از کف پای من جدا شده بود رو فرش خونمون مونده بود.بچم۲۰ ماهشه یهو دیدم همینا کف پاش چسپیده.من زن تمیزی ام و محاله ازین چیزا تو خونم.مطمئن شدم کف پای خودم چسپیده و ازونجا اوردمش.پای بچمو با اب شستم دستش هم شستم.اما باز همش نگران اون حمامی هستم که کردم چون زگیل دارم نگرانم اب چکیده باشه رو اونا و کف پامم چسپیده بعد کف پای بچم.اگه بچم اونجاشو خارونده باشه چی؟ چون دیگه پوشکش هم نمیکنم.فقط دیدم با دستش داره همون گوله موها رو از کف پاش جدا میکنه.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   مهم نیست

 • تصویر کاربر فافا یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  سلام، من حدودا یک سال هست که نامزد کردم، در طول عشق بازی کوتاهی که باهم داشتیم، هیچ حس جنسی، لذت جنسی یا چیز دیگرو حس نکردم به هیچ وجه، حس خوب دارم، اما لذت به هیچ وجه، ینی حتی از دست زدن و بوسیدن سینه هام توسط اون، هیج حسی بهم دست نمیده، البته من مشکل سندرم تخمدان پلی کیستیک دارم و چن وقته دارم قرص مصرف میکنم، خیلی نگرانم، میشه لطفا کمکم کنید؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   معمولا در اوایل روابط تجربه کافی وجود ندارد

   برخی موارد مصرف برخی داروها این پدیده را تشدید می کند

   صبور باش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ج یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر .....بنده با شما همکار وپزشک دانشجو هستم......
  سوالی از شما استاد گرامی دارم و اینکه کدام بیماری های مقاربتی باعث ناباروری میشوند لطفا نامشان را بگویید؟
  کسی با تجربه تر از شما نشناختم که بپرسم...لطفا جواب دهید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   از بین بماری های مقاربتی شایع، در صورت درمان به موقع تقریبا هیچکدام باعث ناباروری نمی شوند

   ولی در صورت عدم درمان به موقع و در صورت ایجاد ارکیت یا اپیدیدیمت یا سالپنژیت یا اندومتریت احتمال بروز ناباروری وجود دارد

   موفق

    

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۴ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر خسته نباشيد،فرموده بوديد براي درمان فوردايس بايد ليزر انجام بشه،خواستم بدونم هزينه ليزر و تعداد جلساتش چقدر هست و فاصله جلسات باهم چند روزه،همچنين من بيمه طلايي دارم آيا شما بيمه قبول ميكنيد؟
  با تشكر فراوان بخاطر وقتي كه گذاشتيد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۴ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   هرینه ها مشخص نیست و پس از معاینه قابل براورد است.
   با هیچکدام از بیمه ها پوشش داده نمی شود
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر