درمان خانگی زگیل پا در کودکان

درمان خانگی زگیل پا در کودکان

فهرست مطالب

از دوران گذشته همواره انسان ها با بیماری زگیل دست و پنجه نرم کرده اند، و درمان خانگی زگیل را به هر درمان دیگری ترجیح داده اند.

زگیل‌ها عفونت‌های پوستی هستند که به وسیله ویروس‌های پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد شوند. عفونت های پوستی بیشتر میان بچه‌های 1 تا 12 ساله شیوع دارد اما می‌تواند به بزرگسالان را انتقال یابد.

افزایش شیوع زگیل مربوط به زندگی در جمعیت های بالا، مکان هایی با عوامل اکولوژیک و محیطی نامناسب و نیز زندگی با استانداردهای پایین می باشد که افراد را در معرض ارگانیسم های عفونت زا، خراش ها، بریدگی ها و یا ضایعات کوچک پوستی و در نهایت ابتلا به عفونت های پوستی و زگیل قرار می دهد.

عفونت با ویروس های پاپیلومای انسانی که به صورت انواع زگیل های جلدی و مخاطی در انسان خود را نمایان می سازد، یکی از  بیماری های پوستی درکودکان و نوجوانان محصل می باشد. زگیل بیماری پوستی شایع و قابل انتقال است و می تواند منجر به مشکلات زیبایی، روانی و در صورت بروز در نواحی تحت تماس و فشار، سبب درد و التهاب گردد.

زگیل پا در کودکان

زگیل در هر سنی دیده شده و البته در 12 تا 16 سالگی به حداکثر خود می رسد. زگیل ها انواع مختلفی دارند که حدود 70 درصد آن ها از نوع معمولی  و 24 درصد از آنها نوع کف پایی هستند. راه سرایت زگیل، تماس مستقیم و غیر مستقیم است که البته وجود شکاف های کوچک در پوست برای انتقال ویروس لازم است.

زگیل تناسلی مردان

علت زگیل تناسلی در کودکان

در جوانان و بزرگسالان، زگیل هاى تناسلى از طریق رابطه جنسى انتقال پیدا مى کند. این زگیل ها ممکن است بزرگ یا کوچک باشند. حتى ممکن است سطحى صاف داشته باشند و یا اصلا قابل رویت نباشند. گاهی زگیل ممکن است باعث بروز خارش و یا حس ناراحتى شود.

با این حال، کودکان از روش هاى دیگر به این نوع زگیل ها مبتلا مى شوند.

کودکان و نونهالان از طریق روش هاى زیر به زگیل تناسلى مبتلا مى شوند:

 • در حین و یا پیش از تولد ( از مادر مبتلا به ویروس)
 • در حین تعویض پوشک ( از دستان آلوده به ویروس)
 • در حین حمام کردن ( استفاده مشترک از حوله فردى که به این ویروس مبتلا است)
 • با منتقل کردن زگیل هاى خود ( انتقال زگیل با دست خود به دیگر بخش هاى بدن)

انواع مختلف زگیل در کودکان

انواع زگیل در زیر توضیح داده شده اند.

زگیل هاى معمولى (common warts)

– این نوع زگیل ها معمولا روى انگشت ها، دست ها، زانوها، و آرنج ها به وجود مى آیند.

– این نوع زگیل ها معمولا کوچک هستند، به صورت یک برآمدگى سفت و برجسته هستند، و رنگى بین قهوه اى و خاکسترى دارند.

– سطح این زگیل ها زمخت و خشن است و ممکن است به شکل گل کلمى به نظر برسند که درون آن دانه هاى سیاه رنگى وجود دارد.

زگیل هاى صاف (flat warts)

– اندازه این نوع زگیل ها به قدر یک نوک سوزن است، نرم تر از دیگر انواع زگیل ها هستند و سطح صافى دارند.

– زگیل هاى صاف ممکن است صورتى، قهوه اى روشن، و یا زرد رنگ باشند.

– در اکثر کودکان این نوع زگیل ها در صورت آن ها پدید مى آید، ولى ممکن است به دیگر بخش هاى بدن منتقل شوند و یا به حالت خوشه اى شیوع پیدا کنند.

زگیل پا در کودکان

 زگیل هاى کف پا (plantar warts)

– این نوع زگیل ها در کف پا به وجود مى آیند.

– زگیل هاى کف پا مى توانند بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده باشند، به صورتى که انگار در حال راه رفتن روى سنگ ریزه هستید.

زگیل هاى فیشر (filiform warts)

– این نوع زگیل ها ظاهرى نخ مانند و رشته اى دارند، معمولا به رنگ گوشت هستند و اغلب در دهان، چشمان، بینی و یا اطراف آن رشد می کنند.

چرا بچه ها زگیل مى زنند؟

ویروس هایى که از خانواده پاپیلوم انسانى (HPV) هستند باعث بروز زگیل مى شوند. ویروس هاى HPV مانند دیگر میکروب ها هستند. ویروس هاى زگیل عاشق مکان هاى گرم و مرطوب مانند بریدگى هاى کوچک و یا خراشیدگى هاى ریز روى دست و پا، هستند.

به محض این که ویروس جاى گرم و مرطوبى را روى پوست پیدا کرد، فورا شروع به ثکثیر مى کند.

زگیل ها ممکن است براى چندین ماه به رشد و تکثیر ادامه دهند تا به اندازه اى برسند که قابت رویت باشند. پس اگر روزى متوجه زگیلى روى پوست خود شدید، ممکن است هرگز نفهمید که کى و چطور به ویروس HPV آلوده شده اید. اگر حوله اى، سطحى و یا هر چیز دیگرى را لمس کنید که فرد مبتلا به زگیل از آن استفاده کرده باشد، شما به راحتى به ویروس HPV مبتلا خواهید شد.

کودکانى که عادت به جویدن ناخن هاى خود دارند و یا ناخن هاى آن ها از ریشه چیده مى شود، بیشتر از دیگر بچه ها در معرض ابتلا به ویروس HPV هستند. در هر صورت، از کندن، مالیدن و یا خراش دادن زگیل ها ( خواه روى بدن خود شما، خواه روى بدن فرد دیگر) باید به شدت خودددارى کنید.

چرا بچه ها زگیل مى زنند؟

درمان زگیل تناسلی در کودکان

زگیل های معمولی اغلب خود به خود و در طى زمان از بین مى روند، ولى این مدت زمان ممکن است بین چند ماه تا یک سال هم طول بکشد. اگر زگیل دردناک باشد، مانع انجام فعالیتى شود (به دلیل ایجاد ناراحتى) و یا در جایى باشد که باعث خجالت زدگى فرد شود، ممکن است پزشک زگیل را حذف کند.

روش هاى مختلف حذف کردن زگیل در زیر توضیح داده شده است:

 • استفاده مستقیم از داروهاى تجویزى و یا بدون نسخه بر روى زگیل
 • سوزاندن زگیل با استفاده از جریان الکتریکی سبک
 • انجماد زگیل با نیتروژن مایع (به نام جراحی سرمایشى یا کرایوسرجرى، cryosurgery)
 • استفاده از لیزر درمانى

درمان زگیل در کودکان

✅ چند روز پس از درمان، ممکن است زگیل بیافتد. ولى ممکن است همچنان به مقدارى مراقبت و یا چند جلسه درمانى دیگر احتیاج داشته باشد.

✅ این گونه درمان ها ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشند تا عاقبت شما نتیجه اى مطلوب بگیرید.

✅  داروهاى زگیل حاوى مواد شیمیایى قوى هستند و در حین استفاده از آن ها حتما باید دقت کرد، چرا که این داروها مى توانند به پوست سالم آسیب وارد کنند.

✅  قبل از استفاده از داروهاى زگیل بر روى صورت یا نواحى دستگاه تناسلى، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

درمان زگیل دست کودکان

زگیل معمولی بیشتر در پشت دست ها و انگشتان به وجود می آید و ممکن است در سایر نواحی روی پوست نیز دیده شوند. درصدی از زگیل ها ممکن است در مدت 2 سال خود به خود از بین بروند. در این گروه درمان گیاهی زگیل می تواند زمان بهبودی را کوتاه تر نماید.

عوامل مختلفی مانند: سن، جنس، نقاط مختلف جغرافیایی و آلودگی با ویروس پاپیلومای انسانی بر میزان شیوع و بروز بیماری در نقاط مختلف بدن تاثیر می گذارد.

از آنجا که انواع ویروس های پاپیلومای انسانی خطرات بالقوه ای در بروز سرطان در انسان دارند، این ضایعات می توانند در تشخیص افتراقی تعدادی از ضایعات بدخیم پوست و مخاط از جمله سرطان سلول های سنگفرشی مورد استفاده قرار گیرند. از این رو شناسایی، تشخیص و درمان زود هنگام عفونت های ایجاد شده توسط ویروس های پاپیلومای انسانی، در جهت کاهش ناتوانی(موربیدیتی) حاصل ازسرطان های مرتبط می تواند مفید واقع شود

بر اساس مطالعاتی که در ایران انجام شده است حداکثر فراوانی زگیل ها در کودکان در ناحیه دستها 60 درصد و حداقل آن در ناحیه تناسلی 0.8 درصد بود. سایر نواحی در گیر در کودکان به ترتیب شامل گوش ها، صورت، گردن، آرنج و پا می باشد.

درمان زگیل دست کودکان

درمان گیاهی زگیل

بسیاری از خانواده ها با توجه به عدم دسترسی به پزشک ممکن است از اقدامات درمانی استاندارد، طبعیت نکنند و اقداماتی بر پایه تجویزهای غیر علمی یا محلی و درمان گیاهی زگیل انجام دهند که این پدیده می تواند خطرات متعددی را برای کودکان ایجاد نماید.

در اینجا سعی داریم نتایج مطالعات علمی با کاربرد خانگی و درمان گیاهی زگیل  را شرح دهم که اثرات مفید درمانی روی زگیل های معمولی در کودکان دارد. متاسفانه اکثر موراد درمان گیاهی زگیل روی بزرگسالان یا زگیل های نواحی تناسلی هیچگونه کاربردی نداشته و ممکن است روند تشخیص و درمان را با اختلال مواجه سازد.

همانگونه که اشاره شد درمان گیاهی زگیل و کاربرد گیاهان دارویی از قدیم برای درمان امراض مختلف و بیماری های پوستی انجام گرفته است. حتی، گاهی نیز به عنوان درمان اساسی و اصلی محسوب می شود.

امروزه هم طب گیاهی با داروهای گیاهی و گیاهان دارویی مورد توجه زیادی قرار گرفته و یکی از رویکردهای نوین پزشکی، استفاده بیشتر از گیاهان به منظور پیشگیری از بروز و درمان اصلی یا مکمل بیماری های جسمی می باشد

میخک گیاهی است حاوی فنل و سایر ترکیبات که دارای اثرات بی حسی موضعی و ضدعفونی کنندگی می باشد و می تواند به عنوان یکی از موارد درمان گیاهی زگیل  استفاده گردد.

درمان گیاهی زگیل

همچنین، سیاه دانه گیاهی است مدر، محرک ترشح شیر، شل کننده ی عضلات، ضد نفخ، ضد انگل و ضدعفونی کننده که ترکیب شیمیایی آن، روغن، ساپونین و اسانس است. این گیاه بر بهبود زگیل و درمان میخچه  موثر میباشد و در درمان گیاهی زگیل نیز کاربرد دارد.

برگ بید مجنون دارای کاربردهای درمانی مثل مدر، تب بر، ضد درد و التهاب، ضدعفونی کننده و رفع ضایعات پوستی است. ترکیبات آن شامل گلیکوزیدهای فنلی، سالیسیلات، تانن و فلاونوئیدها است و در درمان گیاهی زگیل موثر است.

زیتون دارای سکوایریدوئید، فلاونوئیدها و تری ترپن با اثرات التیام زخم سوختگی، کوفتگی، رفع سوزش و خارش ناشی از گزیدگی حشرات و درمان شوره سر است، که علاوه بر مصرف غذایی، سبب نرمی و التیام پوست می شود و برای درمان گیاهی زگیل نیز کاربرد دارد.

امروزه، درمـان هـای جـایگزین یـا مکمـل بـا اسـتفاده ازگیاهان دارویی برای درمان بیشتر بیماری ها استفاده مـی شـود. ویژگی هائی مثـل ضـدعفونی کننـدگی، بهبـود ضـایعاتپوستی و ترمیم زخم و التهاب، در گیاهان سیاه دانـه، میخـک وبرگ بید مجنون در مطالعات زیـادی گـزارش شـده اسـت

 نتایج بررسـی حاضـر، تـأثیر قابـل توجـه ایـن گیاهان را بر رفع و بهبود ضایعات زگیل معمـولی نـشان دادنـد.

لذا، باتوجه به مؤثر بودن گیاهان موردنظر، می توان آن ها را بـه عنوان درمان جایگزین یا مکمل زگیل معمـولی برای درمان گیاهی زگیل در منزل مـورد اسـتفاده قرار داد

علیرغم تأثیر گیاهان سیاه دانه، میخک و برگ بید مجنون بر ضایعات زگیل، حساسیت زا نبودن این گیاهان نیز از ویژگـیهای مثبت آن ها محسوب می گردد. باتوجه به تأثیر قابل توجه و بدون عارضه بودن گیاهان فـوق در درمـان زگیـل، مـی تـوانترکیب این گیاهان را به خصوص بـه صـورت بـدون اسـید، بـه عنوان درمان مکمل ضایعات زگیل معرفـی نمـود.

البتـه، انجـام بررسی های دیگری برای مقایـسه ی میـزان تـأثیر هـر یـک ازگیاهان میخک، سیاه دانه و بـرگ بیـد مجنـون، مطالعـۀ دقیـق عوارض هر یک از آن ها، مصرف طـولانی مـدت و همچنـین درگروه های سنی متفاوت لازم می باشد

به هرحال بهتر است کلیه مراحل درمانی زیر نظر پزشک پیگیری گردد تا اقدامات کنترلی مورد نیاز توسط تیم درمانی به عمل آید. در برخی از موارد زگیل نظیر زگیل روی آلت تناسلی به هیچ عنوان نباید از این ترکیبات استفاده گردد. در گروهی از موارد نیز نیاز به نمونه برداری و ارزیابی های دقیقتر می باشد.

پزشکان بسته به سن بیمار و نوع زیگیل، درمان‏های متفاوتی را به کار می‏برند. زگیل‏های معمولی را می‏توان با استعمال روزانه ترکیبات حاوی اسید سالیسیلیک ضعیف ، کرایوتراپی، کوتر، الکتروسرجری و لیزر درمان نمود. لیزر یکی از سریعترین و موثرترین روش های درمانی است

توصیه های دکتر انتظاری:

در صورتی که مبتلا به ضایعه مشکوک به زگیل روی صورت یا بدن  هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید و فقط به درمان گیاهی زگیل اکتفا نکنید
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید  درمان گیاهی زگیل فقط در گروه اندکی موثر است
 3. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک های احتمالی بیماری به پزشک مراجعه کنید
 4. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر alimoradi شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  باسلام
  با عرض پوزش الان به مدت دو هفته هست که کشاله رانم متورم و قرمز شده وخارش دارد که هنگام خاراندن همراه بالذت است ابتدا فکرکردم دچار سوختگی شدم و از پمادی که داشتم استفاده کردم اما کارساز نبود قرمزی به طور قرینه در دوطرف بین کشاله ران و پوست بیضه است
  لطفا راهنمایی فرمایید باتشکر
  عکسشو پیوست میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   عکس ارسالی را دیدم. با توجه به شرح حالی که ارائه می کنی ممکنه برخی آلودگی های قارچی یا نورودرماتیت برات مطرح باشه
   بهتره در اولین فرصت برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به ارزیابی های دقیقتر آزمایشگاهی باشه
   علی الحساب خوب این ناحیه را خشک نگه دار. لباس تنگ نپوش. از استخر و سونا پرهیز کن
   موفق
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام. پوست زیر آلت من از بالای بیصه تا تقریبا وسط زیر الت، دچار خشکی و در مواقع تحریک شدن، سوزش شده است.لطفا راهنماییم کنید چجور از شر این خشکی خلاص شوم.ایا چرب کردن با وازلین مفیده؟ الکل سفید چی؟ میتونم برا صدعفونی کردن بزنم روش؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام مهدی جان
   ممکنه بیماری پسوریازیس برات مطرح باشه که نیاز به درمان طولانی مدت است. استفاده از الکل ممکن است اوضاع را بدتر کند
   بهتره در اولین فرصت معاینه بشی.
   موفق
 • تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۲۱ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید
  من درناحیه تناسلی زگیل در آوردم و طریقه مبتلا شدن هم از صورت شریکم بود که ایشان تحت درمان بودن گرفتم.با روش فیریز و آر اف و مصرف داروهایی همچون ویرابکس 1000 میل درمان شدم.
  سوال اولم اینه که این همون زگیل است؟
  دوم اینکه ایویروس توی بدنم باقی می ماند؟برای درمان قطعی چکار انجام بدهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۱ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام بهار جان
   راستش زگیل تناسلی عموما در اثر رابطه جنسی منتقل می شود ولی امکان انتقال از سایر روش ها نیز وجود دارد
   متاسفانه امکان از بین بردن کامل ویروس از بدن وجود ندارد
   بهترین اقدام از بین بردن سریع ضایعات زگیل تناسلی است و لیزر یکی از بهترین روش ها است
   موفق
 • تصویر کاربر م.ک شنبه ۹ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام،
  من دختر بیست ساله ای هستم که خال های زیادی روی صورتم دارم.تمایل دارم که خال های صورتم رو بردارم.اما با توجه به نوع پوستم که به اصطلاح خیلی بد جوش میخوره و جای اکثر زخم های دوران بچگیم به صورت اسکار هنوز روی پوستم مونده،میخواستم ببینم چه روشی مناسب تره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۹ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه با لیزر بتوان با عوارض کمتری خالها را از بین برد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر پارسا یکشنبه ۲۶ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جون..دوتا خال رو کّ قطر تقريبا پنج ميليمتر داشتن تو گردنم بوسيله ليزر سوزوندم... چون يکيش پشت گردنم هست و دوروزه ليزر کردم توي خواب وقتي گردنم روي بالشت بود اين دلمه هاي تشکيل شده روي زخم کنده شد ..نگرانم که گودي بمونه.......کرم بيودرما دارم....بعد تترا ساکلين هم نوشته برام.......چ کار کنم کمترين اسکار بمونه ..و اگر مراقبت ديگه اي لازمه هم بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام پارسا جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا تا دو هفته بعد از لیزر بهتره از کرم ترمیم کننده استفاده بشه
   به نظر می رسد داروهایی که پزشک معالجت برات تجویز فرمودند بسیار مناسب باشه
   سعی کن به موقع از آنها استفاده کنی. می تونی روی برخی از آنها را پانسمان کنی تا کمتر در معرض آسیب باشد
   حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر بابک جمعه ۲۴ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر . حدودا 6 ماه پیش بعد از گذاشتن کلاه لبه دار, دور سرم برامدگی های زیادی درآورد مثل جوش های قرمز رنگ ملایم و بعد از چند روز برامدگی ها رفت و فقط لکه های خیلی کمرنگ صورتی موندش.دکتر رفتم گفتند چیزی نیست به مرور زمان خوب میشه . 1-2 ماه بعد در حال شستشوی سرم بودم که متوجه یک برامدگی مثل تاول ابکی یا جوش ابکی اندازه ته پاکن شدم . با فشار دست کمی ان را خالی کردم . تو اینترنت سرچ کردم و دیدم در بعضی عکس ها شباهت کمی با ملانوما دارد . دکتر رفتم گفتند زردزخم هست و کمی دارو دادند ولی خوب نشد فقط رنگش تیره تر شد. الان 4 ماه میگزره و هنوز هست. یک برامدگی کوچک تیره رنگ که انگار زیرش اب هست . جناب دکتر ملانوما هستش ؟ من علائم دیگه شو ندارم . خارش نداره . بزرگتر نشد . سفت نشد. شاخکی نشد . پوست پوست نشد. رنگ پوستم سبزه هست . زیر نور خورشید زیاد نیستم . رنگ چشم تیره . با فشار دست درد خفیفی داره .تقریبا تقارن هم داره .محو شدگی هم خیلی خیلی خیلی ناچیزه نسبت به عکس ها. ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۴ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام بابک جان
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیق داد ولی بر اساس شرح حالی که ذکر کردی بهتره هر چه سریعتر یک نمونه برداری از ضایعه برات انجام شود
   البته علل متعددی ممکن است مطرح باشد که درمان را متفاوت خواهد نمود
   موفق
 • تصویر کاربر دنیا دوشنبه ۲۰ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام .من چند وقته ک روی پاهام زگیل میزنه، الانم صورتم داره زگیل در میاره و صورتم خیلی بد شده، همش زگیل شده تورو خدا کمک کنید، از روش سوزوندن و فریز هم استفاده کردم اما فایده نداره.خواهش میکنم یه راهی بگید ک دیگه در نیارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام دنیا جان
   متاسفانه امکان پیشگیری از عود مجدد زگیل ها به صورت 100 درصد وجود ندارد. مهمترین اقدام تقویت سیستم ایمنی بدن و پرهیز از استرس است
   معمولا در بین روش های مختلف درمانی کمترین میزان عود با لیزر مشاهده می شود
   به نظر من بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر نوید یکشنبه ۵ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام
  لطفا بگویید pcrکه در اینترنت است چیست؟
  ویروس زگیل در خون می ماند؟احتمال دارد جاهای دیگر بدن مثل ریه و... را درگیر کند؟
  کسی که زگیل داشته است از نوع تناسلی یعنی بیماری جدی دارد وتحت درمان باید باشد؟
  واکسن بدتر آدم را با ویروس درگیر نمی کند؟برای کدام نوع است؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۵ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام نوید جان
   PCR یکی از روش های تشخیص آزمایشگاهی عفونت ها است
   ویروس HPV (زگیل تناسلی) همیشه در بدن باقی می ماند ولی ممکن است غیر فعال یا فعال باشد و احتمال آلودگی سایر نواحی بدن نیز وجود دارد
   بیماری زگیل تناسلی در اکثر موارد خطری ندارد ولی در گروهی از افراد شانس بدخیمی را افزایش می دهد
   واکسن معمولا برای مواردی که شانس بدخیمی دارند کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر و چهارشنبه ۱ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. دختری 23 ساله هستم . اقای دکتر من زیر بغلم کبود و تیره است و پوست بدن خودم گندمی. نسبتا عرق زیاد می کنم شهر ما هم گرم و خشک محیط اش .اما هر روز حمام میرم و لباس هام و تمیز نگه می دارم. محیط بیرون هم زیاد میرم. ولی سیاهی زیر بغلم خیلی زیاد. میشه بهم ی درمان قطعی بگین و باید چ کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه آکانتوزیس نیگریکانس مطرح باشد
   در این شرایط اقدامات متعددی برای درمان لازم است و حتی ممکن است پاسخ درمانی ضعیف باشد
   توصیه می کنم به یک پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر بهروز دوشنبه ۳۰ شهریور ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من در ترکیه با خانمی رابطه داشتم الان بعد از چند ماه تعدادی زگیل روی بدنه آلتم ظاهر شده آیا با کرایو در جلسه اول کاملا از بین میره یا نیاز به چند بار مراجعه دارم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳۰ شهریور ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام بهروز جان
   چنانچه ضایعه زگیل تناسلی کوچک باشد و حداکثر 2 یا 3 عدد باشد ممکن است بتوان با کرایو در یک جلسه درمان نمود در غیر اینصورت ممکن است میاز به چندین جلسه درمانی باشد
   لیزر یکی از سریعترین روش های درمانی با میزان عود بسیار کم می باشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر