تجربه کسانی که زگیل تناسلی دارند [داستان نیما]

تجربه کسانی که زگیل تناسلی دارند [داستان نیما]

فهرست مطالب

زگیل های تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های جنسی هستند. نزدیک به تمام افراد فعال جنسی حداقل در طول زندگیشان به یکی از انواع ویروس های پاپیلوما انسانی (HPV) آلوده خواهند شد، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. احتمال بروز زگیل تناسلی در مردان بیشتر از زنان است. زگیل تناسلی با تبخال دستگاه تناسلی فرق دارد. تبخال تناسلی را ویروس هم‌خانواده تبخال صورت ایجاد می‌کند.

تجربه کسانی که زگیل تناسلی دارند چگونه است؟

من نیما م 28 ساله، متاهل و ساکن تهران هستم. داستان من از جایی شروع شد که ضایعاتی شبیه جوش بر روی ناحیه تناسلی خود مشاهده کردم. در نگاه اول آنها بسیار شبیه به جوش معمولی بودند و شاید دلیل اصلی من برای عدم پیگیری درمان نیز همین بود. اما متاسفانه حدود 9 ماه بعد، این ضایعات بزرگتر شده و گسترش پیدا کردند.

اما با جست و جوی علائم خود در اینترنت متوجه شدم که بیماری به اسم زگیل تناسلی وجود دارد که بسیار شبیه به ضایعات تناسلی من است و از همه بدتر اینکه زگیل های تناسلی با منشا ویروس های پرخطر عموما بدون علامت بوده یا ضایعات نسبتا ریزتری ایجاد می کنند و ممکن است فقط به صورت یک لک خود را نشان دهند.

یادم می آید آن شب تا صبح نخوابیدم! ترس ابتلای همسرم به زگیل تناسلی و احتمال سرطانی بودن آنها مرا دیوانه می کرد. فردای آن روز به مطب یکی از پزشکان متخصص مراجعه کردم آن هم با یک سوال بزرگ، که فرق زگیل با جوش چه بوده است؟ چرا که اگر همان روز اول، تشخیص من درست بود، کار به اینجا نمی کشید!

فرق زگیل تناسلی با جوش تناسلی

زگیل تناسلی معمولا به شکل یک ضایعه برجسته با قوام گوشتی یا لک تظاهر می کند ولی جوش تناسلی به شکل برجستگی تاولی شکل حاوی ماده سفید با حاشیه قرمز است.

جوش های تناسلی یا ژنیتال آکنه یک عفونت میکروبی است و در افراد با اضافه وزن یا افرادی که لباس های تنگ می پوشند یا افرادی که در محیط های گرم و مرظوب هستند، دیده می شود و با یک دور مصرف آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی برطرف خواهند شد در حالی که زگیل تناسلی یک آلودگی ویروسی است که عمدتا به دنبال رابطه جنسی با فرد آلوده ایجاد می شود و درمان آن نیاز به اقدامات متعددی دارد.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل تناسلی مردان از طریق تماس جنسی منتقل می شود، شامل تماس دهانی، واژن و رابطه مقعدی. زگیل های تناسلی همیشه از طریق چشم انسان قابل مشاهده نیستند. آن ها ممکن است خیلی کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. نوک زوائد ممکن است شبه به گل کلم باشد و ممکن است با لمس نرم یا کمی برآمده احساس شود. آن ها ممکن است به صورت دسته ای از زگیل ها یا فقط یک زگیل تک ایجاد شوند. زگیل تناسلی ممکن است باعث ایجاد ترشح از واژن، خارش، خونریزی و سوزش شود.

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در محل های زیر ظاهر شود:

❇ آلت تناسلی

❇ کیسه بیضه

❇ کشاله ران

❇ ران

❇ درون، یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان ممکن است در محل های زیر ظاهر شود:

❇ درون واژن یا مقعد

❇ بیرون واژن یا مقعد

❇ سرویکس رحم

شما می توانید از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا شوید:

❇ تماس پوست به پوست، شامل رابطه مقعدی و واژن

❇ اشتراک وسایل جنسی

❇ ندرتا رابطه جنسی دهانی

❇ همچنین ویروس می تواند در طی زایمان از طریق مادر به نوزاد منتقل شود، اما این مورد نادر است.

شما از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا نمی شوید:

❇ بوسیدن

❇ مواردی مانند حوله، کارد و چنگال، لیوان یا صندلی توالت

⚠ توجه

زگیل های تناسلی ممکن است روی لب ها، دهان، زبان یا گلو افرادی که رابطه دهانی با فرد آلوده داشته اند نیز ظاهر شوند.

روش های تشخیص زگیل تناسلی

آزمایش hpv

ابتدا دکتر از من در مورد ابتلا یا عدم ابتلا به سایر بیماری های جنسی مانند: هپاتیت، ایدز، سفلیس و هرپس سوالاتی پرسید و در نهایت زمانی که علت اصلی ابتلا به زگیل تناسلی یعنی روابط جنسی متعدد یا محافظت نشده را از ایشان شنیدم، یاد یک خاطره ی نه چندان خوشایند افتادم.

به این دلیل که اغلب مشخص کردن زگیل تناسلی سخت است، ممکن است پزشک شما یک محلول رقیق استیک اسید را روی ناحیه تناسلی شما بمالد تا زگیل ها سفید شوند. بعد از آن، ممکن است پزشک زگیل ها را از طریق یک ذره بین مخصوص به اسم کولپوسکوپ ببیند.

✅ آزمایش پاپ اسمیر

برای خانم ها، مهم است که پاپ اسمیر و بررسی لگنی منظم داشته باشند، چیزی که می تواند به مشخص کردن تغییرات لگنی و واژنی که به دلیل زگیل تناسلی ایجاد شده اند یا علائم ابتدایی سرطان سرویکس – عارضه احتمالی عفونت با HPV تناسلی– کمک کند.

طی آزمایش پاپ اسمیر، پزشکتان برای باز نگه داشتن واژن شما از وسیله ای بنام اسپکولوم استفاده می کند. بعد از آن پزشکتان از یک وسیله بلند استفاده می کند تا از سلول های سرویکس نمونه کوچکی بگیرد. سرویکس ارتباط بین واژن و رحم شما است. سلول ها با میکروسکوپ برای یافتن اختلالات مشاهده می شوند.

✅ آزمایش HPV

فقط تعداد کمی از انواع HPV با سرطان سرویکس در ارتباط هستند. نمونه ی سلول های سرویکس، که در طی پاپ اسمیر گرفته شده اند، می توانند برای آزمایش HPV استفاده شوند.

این آزمایش معمولا به خانم های بالاتر از 30 سال توصیه می شود. این آزمایش برای خانم های جوان تر مفید نیست زیرا دستگاه ایمنی بدن آن ها معمولا می تواند حتی انواع HPV که باعث ایجاد سرطان می شوند را نیز بدون درمان از بین ببرد.

راستش من به بیماری دیگری مبتلا نبودم. تنها شک من، رابطه ی جنسی با یک نفر آن هم درست 8 ماه پیش از عقد من با همسرم بود.

خوشبختانه طی معاینه ی بالینی اولیه تشخیص پزشک این بود که نیازی به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی نیست و زگیل های تناسلی من از نوع خوش خیم هستند. خوب تا حدودی خیال من راحت شده بود اما همچنان مشکل اصلی پا برجا بود:

درمان زگیل های تناسلی و شرایط سلامت همسرم

بر اساس تحقیقات من در اینترنت، معمولا زگیل های تناسلی را به روش کرایوتراپی یا لیزر درمان می کنند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما نمیدانستم بر اساس وضعیت کنونی من کدام روش بهتر است؟

لیزر زگیل تناسلی بهتر است یا کرایوتراپی؟

دکتر  متخصص زگیل تناسلی با توجه به سابقه ی چندین ساله ی خود در زمینه ی درمان زگیل اظهار کرد: در روش لیزر، ضایعات زگیل تناسلی سریعا تبخیر می شوند و معمولا تا عمق مناسبی نفوذ نموده و طی یک جلسه ضایعات زگیل تناسلی از بین می روند. این روش با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی (بسته به نظر پزشک و با توجه به شدت ضایعه) انجام می شود و میزان موفقیت بسیار بالایی دارد و شانس عود و بازگشت ضایعه نیز حدود 3 درصد است.

این تکنیک در تمامی ضایعات چه ضایعات خیلی بزرگ و چه ضایعات کوچک قابل انجام است. در این روش ضایعه بلافاصله از بین خواهد رفت. از مزایای این روش سرعت و کیفیت بسیار بالا و عدم ایجاد اسکار و عود بسیار کم می توان نام برد. این تکنیک معمولا هزینه بالاتری نسبت به سایر روش ها دارد. لیزر درمانی حتما باید در شرایط مناسب و با استفاده از هود یا وکیوم مناسب برای مکش بخار های سمی حاصل از درمان انجام شود.

کرایوتراپی با استفاده از نیتروژن مایع انجام می شود و باعث منجمد شدن ضایعه می شود. در کرایوتراپی معمولا نیازی به بی حسی یا بیهوشی نیست. در این روش معمولا ضایعه پس از درمان ابتدا بزرگتر خواهد شد و پس از چند روز سیاه شده و از بین می رود. کرایوتراپی معمولا اولین روش درمانی در ضایعات کوچک است و در ضایعات بزرگ یا متعدد معمولا موفقیت کمی دارد . میزان عود بیماری در این روش نسبتا بالا و حدود 60 درصد است. از مزایای این روش میتوان به راحتی نسبی در زمان انجام کار نام برد . از معایب این روش میتوان به عود نسبتا بالا‏ و نیاز به جلسات متعدد درمانی اشاره نمود.

در نهایت با توجه به معاینه بالینی و به پیشنهاد پزشک متخصص، روش لیزر درمانی برای من انتخاب شد که فیلم درمان زگیل تناسلی با لیزر را در زیر می توانید ببینید:

 

فیلم درمان زگیل تناسلی مردان با لیزر توسط دکتر عباس انتظاری

 

راستش آن روز که به خانه برگشتم حال خوبی نداشتم. زگیل های من به کمک لیزر درمان شده بود اما نکته ی اصلی همسرم بود که نمیدانستم چطور باید مساله را با او بازگو می کردم.

زگیل تناسلی همسرم

من همسرم را خیلی دوست داشتم و به هیچ عنوان نمیخواستم او را از دست بدهم. راستش به خاطر کرونا، مراسم ازدواج ما عقب افتاده بود و در دوران عقد، فقط یک بار با هم رابطه جنسی داشتیم که تمام روح و روان من درگیر همان یک بار بود! که ای کاش آن یک بار هم نبود!

در صحبت هایی که با دکتر عباس انتظاری داشتم ایشان گفتند که استفاده از کاندوم احتمال انتقال زگیل را کاهش می دهد با این حال کاندوم مراقبت 100 درصد ایجاد نمی کند و اگر زگیل روی کشاله ی ران و یا بالای آلت باشد، احتمال انتقال وجود دارد. با این حال دکتر به من توصیه کردند که حتما همسرم نیز معاینه شوند.

تقریبا هر روز که از خواب بیدار میشدم، تلفن را برمیداشتم تا همه چیز را برایش بگویم اما نمی توانستم. تا اینکه یک ماه بعد، برای همسرم مشکلی پیش آمد که نیاز به انجام تست پاپ اسمیر داشت و از آنجا که سن او بیشتر از 30 سال بود، متخصص زنان به همسرم پیشنهاد داده بود که با توجه به شیوع بیماری های جنسی، تست HPV را نیز انجام دهد. خوشبختانه نتیجه ی هر دو تست او منفی بود و من بعد از  یک ماه بالاخره با خیال راحت خوابیدم.

الان که در حال نگارش این متن هستم، حدود 3 ماه از درمان من می گذرد و فعلا خبری از عود مجدد زگیل ها نیست. نا گفته نماند که بعد از درمان، حتما حتما می بایست به توصیه های پزشک گوش دهید چرا که در غیر این صورت امکان عود مجدد آنها، فارغ از هر روش درمانی وجود دارد.

من واقعیت را هنوز به همسرم نگفته ام و نمیدانم که روزی همه چیز را خواهم گفت یا نه، اما الان قدر پایبندی در روابط را بیش از قبل می دانم؛ پایبندی که می تواند سلامتی عزیزترین آدم های زندگی تان را به همراه داشته باشد.

آیا درمان زگیل تناسلی با پماد امکان پذیر است؟

اگر زگیل های شما باعث ایجاد ناراحتی نشوند، ممکن است نیاز به درمان نداشته باشید. اما اگر علائم شما که شامل خارش، سوزش و درد هستند یا زگیل های تناسلی قابل مشاهده باشند و باعث ایجاد تنش روانی در شما گردند، پزشکتان می تواند با دارو یا جراحی به از بین بردن آن کمک کند. در هر حال، احتمال بازگشت ضایعات بعد از درمان وجود دارد. برای خود ویروس درمان وجود ندارد.

✅ دارو و پماد برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان می تواند شامل استفاده مستقیم پماد روی پوست باشد. از جمله این پمادها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

➖ ایمی کوئیمود (آلدرا، زیکلارا)

این پماد به نظر می رسد توانایی دستگاه ایمنی شما برای مبارزه با زگیل های تناسلی را افزایش دهد. وقتی پماد روی پوست شما است، از رابطه جنسی خودداری کنید. این پماد ممکن است کاندوم و دیافراگم را ضعیف کند و ممکن است پوست شریک جنسی شما را تحریک کند. یکی از عوارض جانبی احتمالی قرمزی پوست است. دیگر عوارض جانبی ممکن است شامل تاول، خارش یا درد بدن، سرفه، راش پوستی یا خستگی باشد.

➖ پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)

پودوفیلین یک ماده با پایه ی گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را تخریب می کند. این محلول باید توسط پزشکتان استفاده شود. پودوفیلوکس حاوی ماده فعال مشابه است، اما قابل استفاده توسط خودتان در خانه است.

ممکن است پزشک شما ابتدا استفاده از پودوفیلوکس را توصیه کند و احتیاط های لازم برای جلوگیری از ایجاد تحریک در پوست اطراف را به شما بگوید. هیچگاه از این دارو برای درمان زگیلهای تناسلی داخلی استفاده نکنید. استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نشده است. عوارض جانبی ممکن است شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشد.

➖ تری کلرواستیک اسید (TCA)

 این درمان شیمیایی زگیل های تناسلی را می سوازند و می تواند برای زگیل های درونی نیز استفاده شود. عوارض جانبی می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشند.

➖ Sinecatechins

 این کرم یا پماد برای درمان زگیل های تناسلی خارجی و زگیل های درون یا اطراف مقعد استفاده می شود. عوارض جانبی اغلب خفیف هستند و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد باشند.

⚠ توجه

سعی نکنید زگیل تناسلی را با داروهای درمان کننده بدون نسخه برای زگیل، درمان کنید. این داروها برای استفاده در نواحی حساس بافت تناسلی مناسب نیستند. استفاده از داروهای بدون نسخه برای این هدف حتی می تواند باعث ایجاد درد و تحریک بیشتری شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی

استفاده از کاندوم در هر بار که شما رابطه جنسی دارید می تواند به صورت چشمگیری خطر قرارگیری در معرض زگیل تناسلی را کاهش دهد. گرچه استفاده از کاندوم می تواند خطر را کاهش دهد، اما 100 درصد موثر نیست و شما می توانید همچنان به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

✅ واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی که به اسم واکسن گارداسیل شناخته می شود، در برابر چهار گونه HPV که باعث ایجاد سرطان می شوند محافظت ایجاد می کند و برای پیشگیری از زگیل تناسلی در مردان و زنان نیز استفاده می شود. در سال 2014 سازمان غذا و دارو امریکا واکسنی که گارداسیل 9 نام دارد را تایید کرد، چیزی که از ایجاد 9 گروه HPV، محافظت می کند.

واکسن دیگری که سرواریکس نام دارد، از ایجاد سرطان سرویکس محافظت می کند اما از زگیل تناسلی خیر.

کمیته ی مشورتی بین المللی استفاده معمول از واکسن HPV را برای دختران و پسران 11 تا 12 ساله توصیه کرده است. اگر در این سن واکسیناسیون کامل صورت نگیرد، برای دختران و زنان تا 26 سالگی و برای پسران تا 21 سالگی دریافت واکسن گارداسیل توصیه شده است.

واکسن در صورتی که  قبل از برقراری رابطه جنسی دریافت شود بیشترین تاثیر را خواهد داشت. تحقیقات نشان داده است که افراد زیر 21 سال و 21 تا 30 ساله که واکسن HPV را دریافت می کنند می توانند خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را تا 50 درصد کاهش دهند.

عوارض واکسن معمولا خفیف هستند و شامل زخم در محل تزریق (بالای بازو)، سردرد، تب درجه پایین یا علائم شبیه به آنفولانزا هستند. بعضی اوقات سرگیجه یا غش کردن بعد از تزریق رخ می دهد، مخصوصا در افراد بزرگسال.

شما می توانید با موارد زیر از انتقال زگیل پیشگیری کنید:

❇ استفاده از کاندوم در تمام رابطه های جنسی واژن، مقعدی و دهانی. اما اگر ویروس در ناحیه ای از پوست که با کاندوم پوشیده نشده است وجود داشته باشد، ممکن است منتقل شود.

❇ در هنگامی که تحت درمان زگیل تناسلی هستید، رابطه جنسی نداشته باشید.

ضررهای زگیل تناسلی

عوارض زگیل تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ سرطان

سرطان سرویکس با عفونت HPV ارتباط نزدیکی دارد. بعضی از انواع خاص HPV همچنین با سرطان ولو، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو نیز در ارتباط هستند. عفونت HPV همیشه منجر به ایجاد سرطان نمی شود، اما برای خانم ها مهم است که به صورت منظم آزمایش پاپ اسمیر داشته باشند، به خصوص اگر با انواع پرخطر HPV آلوده شده باشند.

✅ مشکلات هنگام بارداری

زگیل تناسلی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی هنگام بارداری شود. زگیل ها می توانند بزرگ شوند و ادرار کردن را مشکل کنند. زگیل های روی دیواره تناسلی ممکن است توانایی دیواره برای متسع شدن هنگام زایمان را کاهش دهند. زگیل های بزرگ روی ولو یا درون واژن می توانند هنگام اتساع در طی زایمان خونریزی کنند.

ندرتا، نوزادی که از مادر مبتلا به زگیل تناسلی متولد می شود، ممکن است در دهان یا گلویش به زگیل مبتلا شود. ممکن است نیاز به جراحی باشد تا اطمینان حاصل شود که زگیل راه هوایی را مسدود نکرده باشد

پاسخ دکتر: سوال بسیار خوبی است و شما تنها کسی نیستید که در مورد چگونگی انتقال زگیل تناسلی سردرگم شده است. HPV با تماس پوست به پوست منتقل می شود. در ویروس تناسلی، این تماس می تواند تناسلی، مقعدی یا احتمالا رابطه دهانی با کسی که به این عفونت مبتلا است باشد.

همچنین ممکن است ویروس توسط انگشت از دستگاه تناسلی یک فرد به فرد دیگر منتقل شود. زگیل تناسلی از طریق ارتباط معمولی مانند بغل کردن، دست دادن، یا حمام مشترک یا دوش گرفتن مشترک با فردی منتقل نمی شود. به همین صورت، جکوزی و استخر خطری برای انتقال HPV نیستند (مگر این که زوجین وقتی در این مکان هستند رابطه جنسی برقرار کنند!)

تا زمانی که از حوله یا لباس دیگران استفاده نکرده اید خیالتان از استخر و جکوزی راحت باشد

بیشتر موارد HPV بدون خطر هستند و توسط دستگاه ایمنی از بین می روند، اما برای خانم ها بسیار مهم است که آزمایش پاپ اسمیر منظم داشته باشند (بیشتر متخصصان توصیه می کنند که از 21 سالگی شروع به انجام آن کنند، حتی اگر هیچ وقت رابطه جنسی نداشته اند). اگر شما سن شما 26 سال یا کمتر است، همچنین می توانید برای HPV واکسن بزنید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  درود
  آقای دکتر خواشتم بدونم زیگیل تناشلی سر التم یا فقط پوست خودشه.
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی طبیعی است

   موفق

 • تصویر کاربر حس پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر
  دکتر همانطور که در تصویر مشاهده می کنید این زواءد گوشتی در الت تناسلی بنده بوجود آمده اند بنظرتان زگیل هستند؟ و اگر زگیل هستند باید به چه دکتری مراجعه کنم ممنون میشم نظرتان رابفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی طبیعی است

   موفق

 • تصویر کاربر ح.ح پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  جناب دکتر عرض ادب واحترام و خسته نباشید. جناب دکتر حدود ۲یا۳ ماه هست که با یکی دوتا جوش مواجه شدم روی کیسه بیضه و تقریبا همون ۳ ماه پیش با پودر موبر اصلاح کردم و یکی دوتا مو که مونده بود رو کندم از همون تایم این اتفاق افتاد نه دردی داره نه خارشی اخرین رابطه ای که داشتم هم ۴سال پیش بود ودرحالت عادی همونطور که تو عکس مشاهده میکنید معلوم نیست و باید پوست رو بکشم ممنون میشم ازتون راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر ح.ح چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)
   .
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر A.a سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقا هستم و ۳۷ سال دارم ممنون میشم بمن بگید این لکه ها زگیل هست یا خال و لکه ی بی خطر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۸ فروردین ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  چند وقتیه بین اتصال پا وبیضه چندتا گوشتی ایجاد شده نه میسوزدونه خارش دار
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ فروردین ۱( 2 ماه پیش)

   علیک سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

 • تصویر کاربر فریدون جمعه ۸ مرداد ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  پای من۴سال است میخچه زده الان با چسب میخچه از بین میرود آیا
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۸ مرداد ۰( 10 ماه پیش)

   علیک سلام

   چسب میخچه معمولا باعث تشدید ضایعات زگیل کف پا در این شرایط خواهد شد

   ویدئو زیر را با دقت ببین

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان بده دو سال پیش مبتلا به اچ پی.وی شدم کرایو کردم اصلا عود هداشتم دو هفته پیش در تقریبا کشاله ران متوجه زگیل شدم رابطم نداشتم در روی دستم زگیل فعال هست ایا امکان انتقال هست و آیا سرطان آلت تناسلی در مراحل اولیه میشه شناسایی کرد تا دردسر نشه و اینکه تو این دو سال از بین نرفته میتونه باز دفع بشه یا دیگه مزمن شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن 

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

   موفق

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام من یک زائده جوش مانند داشتم طبق عکس که با گذشت چندین ماه،الان ۴ زائده شده، میخواستم ببینم ایا زگیل تناسلی هست؟ که بیام برای درمان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی زیاد است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر بیا مطب تا ببینمت

   موفق

 • تصویر کاربر Sh.a یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام.من دخترم و 22 سالمه.4 ساله یک عدد دانه در نزدیکی مقعدم ود دارد به رنگ.پوست است سوزش و خارش و خون ریزی و هیچ علایم خاصی نداره از نظرتون این چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد یک پایل هموروئید یا فیشر مطرح است که خطری ندارد

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

    

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  با سلام ده سال پیش نزد دکتر جهت درمان زگیل الت تناسلی رفتم‌ حدود پانزده زگیل که قهوه ای رنگ‌بودند‌را با وسلیه خاصی سوزاند ولی سه عدد از این زگیلها بر روی الت من مانده و‌این‌ده سال مقداری بزرگ‌شده اند و‌مشکلی‌هم‌برای خانمم‌ پیش نیامده است امکان‌دارد‌زگیل نباشد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمال سبوریک کراتوزیس یا زگیل تناسلی وجود دارد

   مورد اول خطرناک نیست ولی مورد دو باید هرچه سریعتر درمان شود

   برای اطمینان بهتره یک نمونه برداری و تست HPV PCR انجام شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر