تجربه کسانی که زگیل تناسلی دارند [داستان نیما]

تجربه کسانی که زگیل تناسلی دارند [داستان نیما]

فهرست مطالب

زگیل های تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های جنسی هستند. نزدیک به تمام افراد فعال جنسی حداقل در طول زندگیشان به یکی از انواع ویروس های پاپیلوما انسانی (HPV) آلوده خواهند شد، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. احتمال بروز زگیل تناسلی در مردان بیشتر از زنان است. زگیل تناسلی با تبخال دستگاه تناسلی فرق دارد. تبخال تناسلی را ویروس هم‌خانواده تبخال صورت ایجاد می‌کند.

تجربه کسانی که زگیل تناسلی دارند چگونه است؟

من نیما م 28 ساله، متاهل و ساکن تهران هستم. داستان من از جایی شروع شد که ضایعاتی شبیه جوش بر روی ناحیه تناسلی خود مشاهده کردم. در نگاه اول آنها بسیار شبیه به جوش معمولی بودند و شاید دلیل اصلی من برای عدم پیگیری درمان نیز همین بود. اما متاسفانه حدود 9 ماه بعد، این ضایعات بزرگتر شده و گسترش پیدا کردند.

اما با جست و جوی علائم خود در اینترنت متوجه شدم که بیماری به اسم زگیل تناسلی وجود دارد که بسیار شبیه به ضایعات تناسلی من است و از همه بدتر اینکه زگیل های تناسلی با منشا ویروس های پرخطر عموما بدون علامت بوده یا ضایعات نسبتا ریزتری ایجاد می کنند و ممکن است فقط به صورت یک لک خود را نشان دهند.

یادم می آید آن شب تا صبح نخوابیدم! ترس ابتلای همسرم به زگیل تناسلی و احتمال سرطانی بودن آنها مرا دیوانه می کرد. فردای آن روز به مطب یکی از پزشکان متخصص مراجعه کردم آن هم با یک سوال بزرگ، که فرق زگیل با جوش چه بوده است؟ چرا که اگر همان روز اول، تشخیص من درست بود، کار به اینجا نمی کشید!

فرق زگیل تناسلی با جوش تناسلی

زگیل تناسلی معمولا به شکل یک ضایعه برجسته با قوام گوشتی یا لک تظاهر می کند ولی جوش تناسلی به شکل برجستگی تاولی شکل حاوی ماده سفید با حاشیه قرمز است.

جوش های تناسلی یا ژنیتال آکنه یک عفونت میکروبی است و در افراد با اضافه وزن یا افرادی که لباس های تنگ می پوشند یا افرادی که در محیط های گرم و مرظوب هستند، دیده می شود و با یک دور مصرف آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی برطرف خواهند شد در حالی که زگیل تناسلی یک آلودگی ویروسی است که عمدتا به دنبال رابطه جنسی با فرد آلوده ایجاد می شود و درمان آن نیاز به اقدامات متعددی دارد.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل تناسلی مردان از طریق تماس جنسی منتقل می شود، شامل تماس دهانی، واژن و رابطه مقعدی. زگیل های تناسلی همیشه از طریق چشم انسان قابل مشاهده نیستند. آن ها ممکن است خیلی کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. نوک زوائد ممکن است شبه به گل کلم باشد و ممکن است با لمس نرم یا کمی برآمده احساس شود. آن ها ممکن است به صورت دسته ای از زگیل ها یا فقط یک زگیل تک ایجاد شوند. زگیل تناسلی ممکن است باعث ایجاد ترشح از واژن، خارش، خونریزی و سوزش شود.

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در محل های زیر ظاهر شود:

❇ آلت تناسلی

❇ کیسه بیضه

❇ کشاله ران

❇ ران

❇ درون، یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان ممکن است در محل های زیر ظاهر شود:

❇ درون واژن یا مقعد

❇ بیرون واژن یا مقعد

❇ سرویکس رحم

شما می توانید از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا شوید:

❇ تماس پوست به پوست، شامل رابطه مقعدی و واژن

❇ اشتراک وسایل جنسی

❇ ندرتا رابطه جنسی دهانی

❇ همچنین ویروس می تواند در طی زایمان از طریق مادر به نوزاد منتقل شود، اما این مورد نادر است.

شما از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا نمی شوید:

❇ بوسیدن

❇ مواردی مانند حوله، کارد و چنگال، لیوان یا صندلی توالت

⚠ توجه

زگیل های تناسلی ممکن است روی لب ها، دهان، زبان یا گلو افرادی که رابطه دهانی با فرد آلوده داشته اند نیز ظاهر شوند.

روش های تشخیص زگیل تناسلی

آزمایش hpv

ابتدا دکتر از من در مورد ابتلا یا عدم ابتلا به سایر بیماری های جنسی مانند: هپاتیت، ایدز، سفلیس و هرپس سوالاتی پرسید و در نهایت زمانی که علت اصلی ابتلا به زگیل تناسلی یعنی روابط جنسی متعدد یا محافظت نشده را از ایشان شنیدم، یاد یک خاطره ی نه چندان خوشایند افتادم.

به این دلیل که اغلب مشخص کردن زگیل تناسلی سخت است، ممکن است پزشک شما یک محلول رقیق استیک اسید را روی ناحیه تناسلی شما بمالد تا زگیل ها سفید شوند. بعد از آن، ممکن است پزشک زگیل ها را از طریق یک ذره بین مخصوص به اسم کولپوسکوپ ببیند.

✅ آزمایش پاپ اسمیر

برای خانم ها، مهم است که پاپ اسمیر و بررسی لگنی منظم داشته باشند، چیزی که می تواند به مشخص کردن تغییرات لگنی و واژنی که به دلیل زگیل تناسلی ایجاد شده اند یا علائم ابتدایی سرطان سرویکس – عارضه احتمالی عفونت با HPV تناسلی– کمک کند.

طی آزمایش پاپ اسمیر، پزشکتان برای باز نگه داشتن واژن شما از وسیله ای بنام اسپکولوم استفاده می کند. بعد از آن پزشکتان از یک وسیله بلند استفاده می کند تا از سلول های سرویکس نمونه کوچکی بگیرد. سرویکس ارتباط بین واژن و رحم شما است. سلول ها با میکروسکوپ برای یافتن اختلالات مشاهده می شوند.

✅ آزمایش HPV

فقط تعداد کمی از انواع HPV با سرطان سرویکس در ارتباط هستند. نمونه ی سلول های سرویکس، که در طی پاپ اسمیر گرفته شده اند، می توانند برای آزمایش HPV استفاده شوند.

این آزمایش معمولا به خانم های بالاتر از 30 سال توصیه می شود. این آزمایش برای خانم های جوان تر مفید نیست زیرا دستگاه ایمنی بدن آن ها معمولا می تواند حتی انواع HPV که باعث ایجاد سرطان می شوند را نیز بدون درمان از بین ببرد.

راستش من به بیماری دیگری مبتلا نبودم. تنها شک من، رابطه ی جنسی با یک نفر آن هم درست 8 ماه پیش از عقد من با همسرم بود.

خوشبختانه طی معاینه ی بالینی اولیه تشخیص پزشک این بود که نیازی به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی نیست و زگیل های تناسلی من از نوع خوش خیم هستند. خوب تا حدودی خیال من راحت شده بود اما همچنان مشکل اصلی پا برجا بود:

درمان زگیل های تناسلی و شرایط سلامت همسرم

بر اساس تحقیقات من در اینترنت، معمولا زگیل های تناسلی را به روش کرایوتراپی یا لیزر درمان می کنند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما نمیدانستم بر اساس وضعیت کنونی من کدام روش بهتر است؟

لیزر زگیل تناسلی بهتر است یا کرایوتراپی؟

دکتر  متخصص زگیل تناسلی با توجه به سابقه ی چندین ساله ی خود در زمینه ی درمان زگیل اظهار کرد: در روش لیزر، ضایعات زگیل تناسلی سریعا تبخیر می شوند و معمولا تا عمق مناسبی نفوذ نموده و طی یک جلسه ضایعات زگیل تناسلی از بین می روند. این روش با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی (بسته به نظر پزشک و با توجه به شدت ضایعه) انجام می شود و میزان موفقیت بسیار بالایی دارد و شانس عود و بازگشت ضایعه نیز حدود 3 درصد است.

این تکنیک در تمامی ضایعات چه ضایعات خیلی بزرگ و چه ضایعات کوچک قابل انجام است. در این روش ضایعه بلافاصله از بین خواهد رفت. از مزایای این روش سرعت و کیفیت بسیار بالا و عدم ایجاد اسکار و عود بسیار کم می توان نام برد. این تکنیک معمولا هزینه بالاتری نسبت به سایر روش ها دارد. لیزر درمانی حتما باید در شرایط مناسب و با استفاده از هود یا وکیوم مناسب برای مکش بخار های سمی حاصل از درمان انجام شود.

کرایوتراپی با استفاده از نیتروژن مایع انجام می شود و باعث منجمد شدن ضایعه می شود. در کرایوتراپی معمولا نیازی به بی حسی یا بیهوشی نیست. در این روش معمولا ضایعه پس از درمان ابتدا بزرگتر خواهد شد و پس از چند روز سیاه شده و از بین می رود. کرایوتراپی معمولا اولین روش درمانی در ضایعات کوچک است و در ضایعات بزرگ یا متعدد معمولا موفقیت کمی دارد . میزان عود بیماری در این روش نسبتا بالا و حدود 60 درصد است. از مزایای این روش میتوان به راحتی نسبی در زمان انجام کار نام برد . از معایب این روش میتوان به عود نسبتا بالا‏ و نیاز به جلسات متعدد درمانی اشاره نمود.

در نهایت با توجه به معاینه بالینی و به پیشنهاد پزشک متخصص، روش لیزر درمانی برای من انتخاب شد که فیلم درمان زگیل تناسلی با لیزر را در زیر می توانید ببینید:

 

فیلم درمان زگیل تناسلی مردان با لیزر توسط دکتر عباس انتظاری

 

راستش آن روز که به خانه برگشتم حال خوبی نداشتم. زگیل های من به کمک لیزر درمان شده بود اما نکته ی اصلی همسرم بود که نمیدانستم چطور باید مساله را با او بازگو می کردم.

زگیل تناسلی همسرم

من همسرم را خیلی دوست داشتم و به هیچ عنوان نمیخواستم او را از دست بدهم. راستش به خاطر کرونا، مراسم ازدواج ما عقب افتاده بود و در دوران عقد، فقط یک بار با هم رابطه جنسی داشتیم که تمام روح و روان من درگیر همان یک بار بود! که ای کاش آن یک بار هم نبود!

در صحبت هایی که با دکتر عباس انتظاری داشتم ایشان گفتند که استفاده از کاندوم احتمال انتقال زگیل را کاهش می دهد با این حال کاندوم مراقبت 100 درصد ایجاد نمی کند و اگر زگیل روی کشاله ی ران و یا بالای آلت باشد، احتمال انتقال وجود دارد. با این حال دکتر به من توصیه کردند که حتما همسرم نیز معاینه شوند.

تقریبا هر روز که از خواب بیدار میشدم، تلفن را برمیداشتم تا همه چیز را برایش بگویم اما نمی توانستم. تا اینکه یک ماه بعد، برای همسرم مشکلی پیش آمد که نیاز به انجام تست پاپ اسمیر داشت و از آنجا که سن او بیشتر از 30 سال بود، متخصص زنان به همسرم پیشنهاد داده بود که با توجه به شیوع بیماری های جنسی، تست HPV را نیز انجام دهد. خوشبختانه نتیجه ی هر دو تست او منفی بود و من بعد از  یک ماه بالاخره با خیال راحت خوابیدم.

الان که در حال نگارش این متن هستم، حدود 3 ماه از درمان من می گذرد و فعلا خبری از عود مجدد زگیل ها نیست. نا گفته نماند که بعد از درمان، حتما حتما می بایست به توصیه های پزشک گوش دهید چرا که در غیر این صورت امکان عود مجدد آنها، فارغ از هر روش درمانی وجود دارد.

من واقعیت را هنوز به همسرم نگفته ام و نمیدانم که روزی همه چیز را خواهم گفت یا نه، اما الان قدر پایبندی در روابط را بیش از قبل می دانم؛ پایبندی که می تواند سلامتی عزیزترین آدم های زندگی تان را به همراه داشته باشد.

آیا درمان زگیل تناسلی با پماد امکان پذیر است؟

اگر زگیل های شما باعث ایجاد ناراحتی نشوند، ممکن است نیاز به درمان نداشته باشید. اما اگر علائم شما که شامل خارش، سوزش و درد هستند یا زگیل های تناسلی قابل مشاهده باشند و باعث ایجاد تنش روانی در شما گردند، پزشکتان می تواند با دارو یا جراحی به از بین بردن آن کمک کند. در هر حال، احتمال بازگشت ضایعات بعد از درمان وجود دارد. برای خود ویروس درمان وجود ندارد.

✅ دارو و پماد برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان می تواند شامل استفاده مستقیم پماد روی پوست باشد. از جمله این پمادها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

➖ ایمی کوئیمود (آلدرا، زیکلارا)

این پماد به نظر می رسد توانایی دستگاه ایمنی شما برای مبارزه با زگیل های تناسلی را افزایش دهد. وقتی پماد روی پوست شما است، از رابطه جنسی خودداری کنید. این پماد ممکن است کاندوم و دیافراگم را ضعیف کند و ممکن است پوست شریک جنسی شما را تحریک کند. یکی از عوارض جانبی احتمالی قرمزی پوست است. دیگر عوارض جانبی ممکن است شامل تاول، خارش یا درد بدن، سرفه، راش پوستی یا خستگی باشد.

➖ پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)

پودوفیلین یک ماده با پایه ی گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را تخریب می کند. این محلول باید توسط پزشکتان استفاده شود. پودوفیلوکس حاوی ماده فعال مشابه است، اما قابل استفاده توسط خودتان در خانه است.

ممکن است پزشک شما ابتدا استفاده از پودوفیلوکس را توصیه کند و احتیاط های لازم برای جلوگیری از ایجاد تحریک در پوست اطراف را به شما بگوید. هیچگاه از این دارو برای درمان زگیلهای تناسلی داخلی استفاده نکنید. استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نشده است. عوارض جانبی ممکن است شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشد.

➖ تری کلرواستیک اسید (TCA)

 این درمان شیمیایی زگیل های تناسلی را می سوازند و می تواند برای زگیل های درونی نیز استفاده شود. عوارض جانبی می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشند.

➖ Sinecatechins

 این کرم یا پماد برای درمان زگیل های تناسلی خارجی و زگیل های درون یا اطراف مقعد استفاده می شود. عوارض جانبی اغلب خفیف هستند و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد باشند.

⚠ توجه

سعی نکنید زگیل تناسلی را با داروهای درمان کننده بدون نسخه برای زگیل، درمان کنید. این داروها برای استفاده در نواحی حساس بافت تناسلی مناسب نیستند. استفاده از داروهای بدون نسخه برای این هدف حتی می تواند باعث ایجاد درد و تحریک بیشتری شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی

استفاده از کاندوم در هر بار که شما رابطه جنسی دارید می تواند به صورت چشمگیری خطر قرارگیری در معرض زگیل تناسلی را کاهش دهد. گرچه استفاده از کاندوم می تواند خطر را کاهش دهد، اما 100 درصد موثر نیست و شما می توانید همچنان به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

✅ واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی که به اسم واکسن گارداسیل شناخته می شود، در برابر چهار گونه HPV که باعث ایجاد سرطان می شوند محافظت ایجاد می کند و برای پیشگیری از زگیل تناسلی در مردان و زنان نیز استفاده می شود. در سال 2014 سازمان غذا و دارو امریکا واکسنی که گارداسیل 9 نام دارد را تایید کرد، چیزی که از ایجاد 9 گروه HPV، محافظت می کند.

واکسن دیگری که سرواریکس نام دارد، از ایجاد سرطان سرویکس محافظت می کند اما از زگیل تناسلی خیر.

کمیته ی مشورتی بین المللی استفاده معمول از واکسن HPV را برای دختران و پسران 11 تا 12 ساله توصیه کرده است. اگر در این سن واکسیناسیون کامل صورت نگیرد، برای دختران و زنان تا 26 سالگی و برای پسران تا 21 سالگی دریافت واکسن گارداسیل توصیه شده است.

واکسن در صورتی که  قبل از برقراری رابطه جنسی دریافت شود بیشترین تاثیر را خواهد داشت. تحقیقات نشان داده است که افراد زیر 21 سال و 21 تا 30 ساله که واکسن HPV را دریافت می کنند می توانند خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را تا 50 درصد کاهش دهند.

عوارض واکسن معمولا خفیف هستند و شامل زخم در محل تزریق (بالای بازو)، سردرد، تب درجه پایین یا علائم شبیه به آنفولانزا هستند. بعضی اوقات سرگیجه یا غش کردن بعد از تزریق رخ می دهد، مخصوصا در افراد بزرگسال.

شما می توانید با موارد زیر از انتقال زگیل پیشگیری کنید:

❇ استفاده از کاندوم در تمام رابطه های جنسی واژن، مقعدی و دهانی. اما اگر ویروس در ناحیه ای از پوست که با کاندوم پوشیده نشده است وجود داشته باشد، ممکن است منتقل شود.

❇ در هنگامی که تحت درمان زگیل تناسلی هستید، رابطه جنسی نداشته باشید.

ضررهای زگیل تناسلی

عوارض زگیل تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ سرطان

سرطان سرویکس با عفونت HPV ارتباط نزدیکی دارد. بعضی از انواع خاص HPV همچنین با سرطان ولو، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو نیز در ارتباط هستند. عفونت HPV همیشه منجر به ایجاد سرطان نمی شود، اما برای خانم ها مهم است که به صورت منظم آزمایش پاپ اسمیر داشته باشند، به خصوص اگر با انواع پرخطر HPV آلوده شده باشند.

✅ مشکلات هنگام بارداری

زگیل تناسلی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی هنگام بارداری شود. زگیل ها می توانند بزرگ شوند و ادرار کردن را مشکل کنند. زگیل های روی دیواره تناسلی ممکن است توانایی دیواره برای متسع شدن هنگام زایمان را کاهش دهند. زگیل های بزرگ روی ولو یا درون واژن می توانند هنگام اتساع در طی زایمان خونریزی کنند.

ندرتا، نوزادی که از مادر مبتلا به زگیل تناسلی متولد می شود، ممکن است در دهان یا گلویش به زگیل مبتلا شود. ممکن است نیاز به جراحی باشد تا اطمینان حاصل شود که زگیل راه هوایی را مسدود نکرده باشد

پاسخ دکتر: سوال بسیار خوبی است و شما تنها کسی نیستید که در مورد چگونگی انتقال زگیل تناسلی سردرگم شده است. HPV با تماس پوست به پوست منتقل می شود. در ویروس تناسلی، این تماس می تواند تناسلی، مقعدی یا احتمالا رابطه دهانی با کسی که به این عفونت مبتلا است باشد.

همچنین ممکن است ویروس توسط انگشت از دستگاه تناسلی یک فرد به فرد دیگر منتقل شود. زگیل تناسلی از طریق ارتباط معمولی مانند بغل کردن، دست دادن، یا حمام مشترک یا دوش گرفتن مشترک با فردی منتقل نمی شود. به همین صورت، جکوزی و استخر خطری برای انتقال HPV نیستند (مگر این که زوجین وقتی در این مکان هستند رابطه جنسی برقرار کنند!)

تا زمانی که از حوله یا لباس دیگران استفاده نکرده اید خیالتان از استخر و جکوزی راحت باشد

بیشتر موارد HPV بدون خطر هستند و توسط دستگاه ایمنی از بین می روند، اما برای خانم ها بسیار مهم است که آزمایش پاپ اسمیر منظم داشته باشند (بیشتر متخصصان توصیه می کنند که از 21 سالگی شروع به انجام آن کنند، حتی اگر هیچ وقت رابطه جنسی نداشته اند). اگر شما سن شما 26 سال یا کمتر است، همچنین می توانید برای HPV واکسن بزنید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مری شنبه ۱ مهر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من مبتلا هستم به ویروس Hpv نوع 39 خیلی استرس دارم بهم کپسول پاورفیت رو روزی یک عدد تجویز کردن ضایعه ندارم فقط روی دستام دونه های قرمز مشاهده میشه و خودش از بین میره بدون دارو حتی آزمایش و نمونه برداری انجام دادم خوشبختانه خوب بود میخواستم بدونم اگه درمانم و ادامه بدم و پیگیری کنم از سرطان جلوگیری میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ مهر ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن 

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر علی جمعه ۳۱ شهریور ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 17سالمه یه چیزی مثل جوش پایین شکمم یعنی بالای آلتم درآمده نمی‌دونم زیگل هست یا جوش میشه راهنمایی کنید تا الان هم رابطه نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳۱ شهریور ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ساسان جمعه ۳۱ شهریور ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام خواستم بدونم اگه زگیل درمان شود ،میتوان به صورت نرمال مجدد رابطه داشت یا خیر و اینکه خود ویروس تا چه زمانی کامل از بدن خارج میشود .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳۱ شهریور ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   بله 

   معمولا ویروس طی 6 ماه تا 5 سال توسط سیستم ایمنی بدن مهار خواهد شد

   موفق

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشید ببخشید آقای دکتر من فعلا نتونستم به دکتر مراجعه کنم ممنون میشم با عکسی که میفرستم نظرتونو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند سالی هست یک زائده گوشتی منفرد در ختنه گاه دارم که نرم و بدون درده و تغییری هم نداشته بررسی میکنید زگیل است یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Good جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر من جدیدا یک نقطه روی واژنم دیدم دست زدم نرم و صاف بود ولی با چشم حس میکنم برجسته هست
  به دکتر مراجعه کردم گفتن چیزی نیست
  ولی خودم شک دارم با توجه به عکسی که فرستادم ایا ممکن هست زگیل تناسلی باشه؟ دونه تقریبا رنگ روشن و برجسته تر سمت چپ تصویر هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر احمدی جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر..من با اقای یکسال در رابطه هستم تازه فهمیدم زگیل تناسلی دارن.همه رابطه هامون بودن کاندکم بوده خودم هیچ علامی ندارم ولی رفتم ازمایش دادم هنوزجوابش نیومده خیلی نگرانم..یه مدتم هست دستام و پاهام جوش میزنه و میخواره این میتونه ربطی ب زگیل داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر sajad دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چند روزه متوجه این زائده ها در الت تناسلی شدم ضمن اینکه مجرد هستم و تا الان هیچ گونه رابطه ای نداشتم میخواستم بدونم این ها زگیل هستن یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر sajad دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر چند روزه متوجه چند زائده برجسته روی التم شدم میخواستم بدونم اینها زگیل هستن یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر صبا سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير چند تا سوال دارم :
  ١. ليزر با سري شخصي رفتم ولي عينك برا چشم يكي بود ممكنه دست كسي كه زگيل داشت به ناحيه باسنش خورده باشه و دستش رو به عينك زده باشه و بعد من عينك رو رو چشمم گذاشتم و دستم به عينك خورده باشه و بعد دستم به تنم خورد زگيل تناسلي بگيرم ؟
  ٢ ممكنه يكي زگيل داشته باشه و دستش فقط به رون پاي ما خورده باشه نه به اندام تناسلي و ادم مبتلا بشه ؟؟
  ٣ براي معاينه زنان خب شورتمون رو روي صندلي ميذارين ممكنه روي اون صندلي الودگي از قيل بوده باشه مثه زگيل و به ما منتقل بشه ..؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   در شرایطی که ذکر کردی امکان انتقال ویروس HPV وجود ندارد

   نگران نباش

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر