خواص پودر ویتامین ث c برای پوست صورت

خواص پودر ویتامین ث c برای پوست صورت

فهرست مطالب

ویتامین ث مادۀ مغذی ضروری است که عملکردهای بسیاری در بدن دارد. انسان‌ها برخلاف بسیاری از حیوانات، نمی‌توانند ویتامین ث بسازند. شما باید ویتامین ث را از رژیم خود از طریق غذاهایی مثل مرکبات، فلفل دلمه‌ای و سبزیجات برگ‌دار دریافت کنید.

ویتامین ث به ویژه برای حفظ پوست شاداب حائز اهمیت است. سلول‌های پوستی شما از این ویتامین برای حفاظت از استرس ایجادشده با آلودگی، سیگار کشیدن و اشعۀ فرابنفش استفاده می‌کنند. پوست شما ویتامین ث را برای ایجاد کلاژن نیز نیاز دارد. کلاژن پروتئینی است که بیش از 70 درصد وزن خشک پوست را می‌سازد.

ویتامین ث پودری محصول نسبتا جدیدی در بازار است، اما به تازگی محبوبیت کسب کرده است. این محصول می‌تواند با سرم یا مرطوب‌کننده‌ مخلوط شود تا به حفاظت از صورت شما کمک کند و نشانه‌های پیری را کاهش دهد.

فواید ویتامین ث پودری برای پوست صورت

همۀ اشکال ویتامین ث نمی‌توانند از پوست عبور کنند. به منظور استفادۀ پوست از ویتامین ث، این ویتامین باید به شکل آسکوربیک اسید باشد. اما، آسکوربیک اسید ناپایدار است و به هنگام مواجهه با گرما، اکسیژن یا نور تجزیه می‌شود.

ویتامین ث به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند

ویتامین ث فراوان‌ترین آنتی‌اکسیدان در پوست است. سلول‌های پوست ویتامین ث را برای حفاظت از آسیب فاکتورهای محیطی ذخیره می‌کنند.

ویتامین ث پودری برای صورت

اشعۀ فرابنفش، آلودگی و سیگار کشیدن می‌توانند با ایجاد رادیکال‌های آزاد به پوست آسیب بزنند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که الکترون‌ها را از سلول‌ها جذب می‌کنند و موجب آسیب می‌شوند.

ویتامین ث تولید کلاژن را افزایش می‌دهد

کلاژن بیشترین میزان وزن خشک پوست را در بر می‌گیرد. بدن ویتامین ث را برای سنتز این پروتئین نیاز دارد. بسیاری از علائم نقص ویتامین ث اسکوروی به واسطۀ سنتز ناقص کلاژن ایجاد می‌شوند.

در مطالعه‌ای در سال 2015، گروهی از 60 زن سالم محلولی مبتنی بر ویتامین ث را بر روی صورت خود به مدت 60 روز استفاده کردند. محققان پی بردند که محلول ویتامین ث در القای سنتز کلاژن بسیار موثر بود.

ویتامین ث، ویتامین ای را مجددا ذخیره می‌کند

ویتامین ای آنتی‌اکسیدان مهم دیگری است که پوست را از آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند.

بعد از قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید، سطوح ویتامین ای کاهش می‌یابد. پژوهشی در این زمینه پی برده است که ویتامین ث به ذخیره ‎سازی مجدد ویتامین ای بعد از قرار گرفتن در معرض خورشید کمک می‌کند.

مقدار محدودی پژوهش در مورد اثر پودر ویتامین ث بر صورت وجود دارد. اما، بر اساس تحقیقی که از اشکال موضعی دیگر ویتامین ث استفاده می‌کند، احتمالا ویتامین ثِ پودری فواید زیر را داشته باشد:

پودر ویتامین ث برای درمان آسیب‌دیدگی با خورشید

احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای صورت به کاهش ظاهر شدن لکه‌های تیره ایجادشده با آسیب خورشید کمک کند. ویتامین ث موضعی تولید ملانین را که رنگ تیرۀ لکه‌های پوستی را موجب می‌شود، مهار می‌کند.

پودر ویتامین ث برای جلوگیری از افتادگی پوست

پوست به هنگام مسن‌تر شدن به طور طبیعی کلاژن کمی تولید می‌کند. کاهش در میزان کلاژن فاکتوری است که موجب می‌شود پوست به هنگام پیری افتاده شود.

احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای صورت به بهبودی تولید کلاژن پوست کمک کند، به ویژه اگر زمان زیادی را در زیر نور خورشید گذرانده باشید یا در رژیم غذایی خود ویتامین ث کمی دریافت کنید.

ویتامین ث پودری برای صورت

پودر ویتامین ث برای چین و چروک

هر چه مسن‌تر شوید، احتمال دارد که پوست شما کمتر حالت کشسانی داشته باشد و نازک‌تر شود، که می‌تواند موجب چین و چروک شود. اگرچه تشکیل چین و چروک به لحاظ ژنتیکی عمدتا ناگریز است، مواجهۀ مکرر با پرتوهای فرابنفش می‌تواند کلاژن و الاستین را تجزیه کند و به طور غیرمنتظره پوست شما را پیر ‌کند.

به کار بردن ویتامین ث برای صورت احتمالا صورت را از آسیب خورشید محافظت می‌کند.

ویتامین ث برای التیام زخم

بدن ویتامین ث را در همۀ مراحل التیام زخم نیاز دارد. احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای زخم، التیام آن را سرعت ببخشد و موجب کاهش اثر زخم شود.

ویتامین ث برای حفاظت پوست از خورشید و آلودگی

پوست دائما در معرض پرتوهای آسیب‌رسان فرابنفش و آلودگی در جو است که می‌تواند موجب استرس اکسیداتیو شود.

ویتامین ث به عنوان آنتی‌اکسیدان برای حفاظت پوست از این استرس عمل می‌کند. احتمالا به کار بردن پودر ویتامین ث برای صورت به اشباع کردن مقدار ویتامین ث‌ای که سلول‌ها در دسترس دارند کمک کند.

ادعاهای ثابت‌نشده در مورد ویتامین ث پودری برای صورت

برخی از افراد ادعا می‌کنند که ویتامین ث پودری احتمالا موجب عوامل زیر شود، اما این ادعاها تنها بر اساس شواهد داستانی و غیررسمی است.

ویتامین ث برای گودی‌های زیر چشم

برخی مردم ادعا می‌کنند که ویتامین ث به آنها در کاهش گودی‌های زیر چشم کمک می‌کند. احتمالا ویتامین ث به گودی‌های چشم با تحریک تولید کلاژن کمک می‌کند.

ویتامین ث برای لایه‌برداری

زمانی که ویتامین ث پودری را با مرطوب‌کننده یا لوسیون ترکیب می‌کنید، احتمالا محلول بافت زبر و ریگ‌مانندی داشته باشد. احتمالا این بافت ریگ‌مانند به لایه‌برداری صورت کمک می‌کند.

ویتامین ث پودری برای صورت

پودر ویتامین ث را از کجا تهیه کنیم

می‌توانید پودر ویتامین ث را به صورت آنلاین از بسیاری از داروخانه‌ها و در فروشگاه‌هایی که محصولات مراقبت بهداشتی می‌فروشند، پیدا کنید.

تصور بر این است که ویتامین ث پودری پایدارتر از اشکال دیگر ویتامین ث باشد.

شما می‌توانید این ویتامین را با سرم‌ها و لوسیون‌های پوستی مخلوط کنید تا به بهبود سلامتی پوستتان کمک کند. برای حصول بهترین نتایج، باید کمتر از نسبت 4 به 1 ویتامین ث به لوسیون یا سرم استفاده کنید.

چگونه ویتامین ث پودری را برای صورت خود به کار ببرید

زمانی که ویتامین ث پودری را برای صورت خود به کار می‌برید، حائز اهمیت است که مطمئن شوید که از پودر به منظور استفادۀ موضعی استفاده می‌کنید. احتمالا به کار بردن ویتامین ث خردشده به منظور اینکه به عنوان مکمل خورد شود موثر نخواهد بود.

اینجا چگونگی به کار بردن ویتامین ث پودری بر روی صورت خود وجود دارد:

 1. مقدار کمی از پودر را به کف دست خود اضافه کنید. احتمالا بستۀ مربوطه دستورالعمل‌های ویژه در مورد اینکه چه میزان باید استفاده شود، در اختیار شما قرار خواهد داد.

 2. پودر ویتامین ث را با سرم یا لوسیون در کف دست خود ترکیب کنید. پژوهشی در این زمینه پی برده است که برای اینکه ویتامین ث سودمند باشد، باید حداقل 8 درصد از محلول را تشکیل دهد. غلظتی بالاتر از 20 درصد احتمالا موجب تحریک پوست می‌شود.

 3. محلول را یا برای کل صورت یا به عنوان درمان یک لکه به کار ببرید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مريم سه شنبه ۳۱ خرداد ۱( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  دكتر (ر) هستم امروز صبح باتون صحبت كردم من كار اشتباهي كردم واكسن زدم اين زمان؟كي از استرس خطرناك بودن واكسن رد ميشه دكتر ؟بايد چكار كنم تب قطع نشه بعد از سه روز ؟ و از انروز استامنوفن و تا كي بخورم و تب و اندازه بگيرم ؟دكتر ترس مريض شدنه الان يه طرف
  و ترس عوارض واكسن يطرف
  و اينكه دكتر بنظرتون توي اون پنج درصدم؟😭 من نميتونم اضطرابم و كنترل كنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۱ خرداد ۱( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش

   استامینوفن تا 3 روز اینده ادامه یابد

   صبور باش

 • تصویر کاربر Sara شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ببخشید من ی سوال داشتم من جوشام رفته ولی جای قرمزیش مونده میشه راهنمایی کنین برای لز بین بردن این جاها
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر بهنام یکشنبه ۱۵ خرداد ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دو تا از این خال ها ۱۵ سال میشه زیر بغلام هستن چند ماهه در بعضی از نکات بدنم مثل گردنم دور کمرم هم در اومدن در بدن نامزدم هم تازه دیده میشن اینا خالن یا زگیل؟لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۵ خرداد ۱( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳سال پیش برای درمان به مطب شما مراجعه کردم درمان شدم واکسن هم زدم سوالم این من کامل درمان شدم یا این بیماری تو بدنم هست هنوز با این که درمان شدم و واکسن زدم و اینکه این واکسن برای یک سال تو بدن اعتبار داره و ممکنه آدم بعده واکسن مجدد زگیل بگیره؟؟؟
  و اینکه این عکس رو ببینید دوتا زایده رو بیضه های من دوسال هست درومده مثل جوش میمونه که توش پر از خون زیاد نشده درد هم نداره این چی هست نگرانم کرده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی نشان دهنده آنژیوکراتوم است که جای نگرانی ندارد

   واکسن اثربخشی بالایی دارد ولی 100 درصد موثر نیست

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سلمان سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام ، در آزمایش نشان داده شده نوع hpv در تصویر پیوست مربوط به خانم بنده و آزمایش خودم که مبتلا به چندین نوع hpv هستم نوع مشترکی وجود دارد یا نه . و اینکه این ابتلا اگر از رابطه جنسی انتقال پیدا کرده آیا نباید نوع hpv مشترکی در آزمایشات نشان داده شده باشد.، یا اینکه میتونه نوع مشترکی رو در این رابطه نداشته باشه و تغییر آن در دیگری فرق کند. ممنون میشم از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   در برخی موارد ممکن است نتایج آزمایش زوجین با هم تفاوت داشته باشد و این موضوع معمولا ناشی از مهار برخی از موارد در یکی از زوجین است

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده 19 سالمه حدود 5 خال سیاه مسطح اطراف واژن و مقعدم دارم که نمیدونم از کی در امده ممکنه خطرناک باشه یا ملانوما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمالا ملانوما بر اساس عکس ارسالی بسیار ناچیز است

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  2. تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر ممنون دکتر
   ممنکه خال معمولی باشه
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید الان نزدیک چند روزه که پایین تر از کلاهک الت ام دقیقا جایی که ختنه شدم یه جوش در امده و دقیقا نمیدانم جوش یا زگیل
  سنمم ۱۷ و رابطه جنسی ام نداشتم
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر mina شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام،
  ابتدا جوش زیر پوستی که چرکی شده و به صورت تاول سر باز میکند‌و‌ به صورت زخم سرباز میشود، در حال حاضر مجددا جوش زیر پوستی ایجاد شده و همین طور در حال پیشروی هستش، ممنون میشم بفرمایید این چه جوشی هست؟ راه درمان چیکار کنم؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی بهتره در اولین فرصت برای نمونه برداری از ضایعه به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام دکتر یه دونه هایی روی آلت من چند وقتی دیده میشه زیر پوستی و نوک آلت دقیقا مثل کسایی پوستشون پیس میشه شده ولی نمیدونم کجا مراجعه کنم حقیقتا خجالت میکشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد

   موفق

 • تصویر کاربر Ehsan سه شنبه ۳۰ فروردین ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با سلام بنده به مدت یک سال هست که دو عدد دانه کوچک روی کلاهک التم به وجود و با مراجعه به دکتر تشخیص دادند که زیگیل تناسلی نیست ولی بعد گذشت مدتی یکی از دانه ها متورم شده لطفا راهنمایی بفرمایید که چه نوع بیماری هست و راه درمانش چیست ممنون از دکتر محترم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ فروردین ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه آنژیوکراتوم آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر