خواص پودر ویتامین ث c برای پوست صورت

خواص پودر ویتامین ث c برای پوست صورت

فهرست مطالب

ویتامین ث مادۀ مغذی ضروری است که عملکردهای بسیاری در بدن دارد. انسان‌ها برخلاف بسیاری از حیوانات، نمی‌توانند ویتامین ث بسازند. شما باید ویتامین ث را از رژیم خود از طریق غذاهایی مثل مرکبات، فلفل دلمه‌ای و سبزیجات برگ‌دار دریافت کنید.

ویتامین ث به ویژه برای حفظ پوست شاداب حائز اهمیت است. سلول‌های پوستی شما از این ویتامین برای حفاظت از استرس ایجادشده با آلودگی، سیگار کشیدن و اشعۀ فرابنفش استفاده می‌کنند. پوست شما ویتامین ث را برای ایجاد کلاژن نیز نیاز دارد. کلاژن پروتئینی است که بیش از 70 درصد وزن خشک پوست را می‌سازد.

ویتامین ث پودری محصول نسبتا جدیدی در بازار است، اما به تازگی محبوبیت کسب کرده است. این محصول می‌تواند با سرم یا مرطوب‌کننده‌ مخلوط شود تا به حفاظت از صورت شما کمک کند و نشانه‌های پیری را کاهش دهد.

فواید ویتامین ث پودری برای پوست صورت

همۀ اشکال ویتامین ث نمی‌توانند از پوست عبور کنند. به منظور استفادۀ پوست از ویتامین ث، این ویتامین باید به شکل آسکوربیک اسید باشد. اما، آسکوربیک اسید ناپایدار است و به هنگام مواجهه با گرما، اکسیژن یا نور تجزیه می‌شود.

ویتامین ث به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند

ویتامین ث فراوان‌ترین آنتی‌اکسیدان در پوست است. سلول‌های پوست ویتامین ث را برای حفاظت از آسیب فاکتورهای محیطی ذخیره می‌کنند.

ویتامین ث پودری برای صورت

اشعۀ فرابنفش، آلودگی و سیگار کشیدن می‌توانند با ایجاد رادیکال‌های آزاد به پوست آسیب بزنند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که الکترون‌ها را از سلول‌ها جذب می‌کنند و موجب آسیب می‌شوند.

ویتامین ث تولید کلاژن را افزایش می‌دهد

کلاژن بیشترین میزان وزن خشک پوست را در بر می‌گیرد. بدن ویتامین ث را برای سنتز این پروتئین نیاز دارد. بسیاری از علائم نقص ویتامین ث اسکوروی به واسطۀ سنتز ناقص کلاژن ایجاد می‌شوند.

در مطالعه‌ای در سال 2015، گروهی از 60 زن سالم محلولی مبتنی بر ویتامین ث را بر روی صورت خود به مدت 60 روز استفاده کردند. محققان پی بردند که محلول ویتامین ث در القای سنتز کلاژن بسیار موثر بود.

ویتامین ث، ویتامین ای را مجددا ذخیره می‌کند

ویتامین ای آنتی‌اکسیدان مهم دیگری است که پوست را از آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند.

بعد از قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید، سطوح ویتامین ای کاهش می‌یابد. پژوهشی در این زمینه پی برده است که ویتامین ث به ذخیره ‎سازی مجدد ویتامین ای بعد از قرار گرفتن در معرض خورشید کمک می‌کند.

مقدار محدودی پژوهش در مورد اثر پودر ویتامین ث بر صورت وجود دارد. اما، بر اساس تحقیقی که از اشکال موضعی دیگر ویتامین ث استفاده می‌کند، احتمالا ویتامین ثِ پودری فواید زیر را داشته باشد:

پودر ویتامین ث برای درمان آسیب‌دیدگی با خورشید

احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای صورت به کاهش ظاهر شدن لکه‌های تیره ایجادشده با آسیب خورشید کمک کند. ویتامین ث موضعی تولید ملانین را که رنگ تیرۀ لکه‌های پوستی را موجب می‌شود، مهار می‌کند.

پودر ویتامین ث برای جلوگیری از افتادگی پوست

پوست به هنگام مسن‌تر شدن به طور طبیعی کلاژن کمی تولید می‌کند. کاهش در میزان کلاژن فاکتوری است که موجب می‌شود پوست به هنگام پیری افتاده شود.

احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای صورت به بهبودی تولید کلاژن پوست کمک کند، به ویژه اگر زمان زیادی را در زیر نور خورشید گذرانده باشید یا در رژیم غذایی خود ویتامین ث کمی دریافت کنید.

ویتامین ث پودری برای صورت

پودر ویتامین ث برای چین و چروک

هر چه مسن‌تر شوید، احتمال دارد که پوست شما کمتر حالت کشسانی داشته باشد و نازک‌تر شود، که می‌تواند موجب چین و چروک شود. اگرچه تشکیل چین و چروک به لحاظ ژنتیکی عمدتا ناگریز است، مواجهۀ مکرر با پرتوهای فرابنفش می‌تواند کلاژن و الاستین را تجزیه کند و به طور غیرمنتظره پوست شما را پیر ‌کند.

به کار بردن ویتامین ث برای صورت احتمالا صورت را از آسیب خورشید محافظت می‌کند.

ویتامین ث برای التیام زخم

بدن ویتامین ث را در همۀ مراحل التیام زخم نیاز دارد. احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای زخم، التیام آن را سرعت ببخشد و موجب کاهش اثر زخم شود.

ویتامین ث برای حفاظت پوست از خورشید و آلودگی

پوست دائما در معرض پرتوهای آسیب‌رسان فرابنفش و آلودگی در جو است که می‌تواند موجب استرس اکسیداتیو شود.

ویتامین ث به عنوان آنتی‌اکسیدان برای حفاظت پوست از این استرس عمل می‌کند. احتمالا به کار بردن پودر ویتامین ث برای صورت به اشباع کردن مقدار ویتامین ث‌ای که سلول‌ها در دسترس دارند کمک کند.

ادعاهای ثابت‌نشده در مورد ویتامین ث پودری برای صورت

برخی از افراد ادعا می‌کنند که ویتامین ث پودری احتمالا موجب عوامل زیر شود، اما این ادعاها تنها بر اساس شواهد داستانی و غیررسمی است.

ویتامین ث برای گودی‌های زیر چشم

برخی مردم ادعا می‌کنند که ویتامین ث به آنها در کاهش گودی‌های زیر چشم کمک می‌کند. احتمالا ویتامین ث به گودی‌های چشم با تحریک تولید کلاژن کمک می‌کند.

ویتامین ث برای لایه‌برداری

زمانی که ویتامین ث پودری را با مرطوب‌کننده یا لوسیون ترکیب می‌کنید، احتمالا محلول بافت زبر و ریگ‌مانندی داشته باشد. احتمالا این بافت ریگ‌مانند به لایه‌برداری صورت کمک می‌کند.

ویتامین ث پودری برای صورت

پودر ویتامین ث را از کجا تهیه کنیم

می‌توانید پودر ویتامین ث را به صورت آنلاین از بسیاری از داروخانه‌ها و در فروشگاه‌هایی که محصولات مراقبت بهداشتی می‌فروشند، پیدا کنید.

تصور بر این است که ویتامین ث پودری پایدارتر از اشکال دیگر ویتامین ث باشد.

شما می‌توانید این ویتامین را با سرم‌ها و لوسیون‌های پوستی مخلوط کنید تا به بهبود سلامتی پوستتان کمک کند. برای حصول بهترین نتایج، باید کمتر از نسبت 4 به 1 ویتامین ث به لوسیون یا سرم استفاده کنید.

چگونه ویتامین ث پودری را برای صورت خود به کار ببرید

زمانی که ویتامین ث پودری را برای صورت خود به کار می‌برید، حائز اهمیت است که مطمئن شوید که از پودر به منظور استفادۀ موضعی استفاده می‌کنید. احتمالا به کار بردن ویتامین ث خردشده به منظور اینکه به عنوان مکمل خورد شود موثر نخواهد بود.

اینجا چگونگی به کار بردن ویتامین ث پودری بر روی صورت خود وجود دارد:

 1. مقدار کمی از پودر را به کف دست خود اضافه کنید. احتمالا بستۀ مربوطه دستورالعمل‌های ویژه در مورد اینکه چه میزان باید استفاده شود، در اختیار شما قرار خواهد داد.

 2. پودر ویتامین ث را با سرم یا لوسیون در کف دست خود ترکیب کنید. پژوهشی در این زمینه پی برده است که برای اینکه ویتامین ث سودمند باشد، باید حداقل 8 درصد از محلول را تشکیل دهد. غلظتی بالاتر از 20 درصد احتمالا موجب تحریک پوست می‌شود.

 3. محلول را یا برای کل صورت یا به عنوان درمان یک لکه به کار ببرید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر P یکشنبه ۳ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عکس ارسالی رو نگاه کنید بنظر شما این ها چی هستن نه خارش دارند و نه دردو..
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ مرداد ۰( 2 روز پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی مشکل خاصی ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر سپیده سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  دکتر ، من ۲۸ سالم ،پوست نسبتا خشکی دارم و تیرگی دور چشم. پوستمم نازک ، به غیر از ضد افتاب از چیزی استفاده نمیکنم. میخوام لوازم بهداشتی برای صورت بخرم چه چیزایی تو این سن لازم ؟ کرم شب ؟ کرم روز ؟ سرم؟ ضد چروک ؟ کرم دور چشم ؟ نمیخام خود سرانه خرید کنم . چه مارک هایی خوب.؟بین دو ابرو و روی پیشانی چروک کوچیکی دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 6 روز پیش)

   سلام جانم

   کرم های شب حاوی AHA برند ایرانی هم خوب است

   یک شب در میان بزن

   ضد آفتاب با حداقل SPF 30 برندهای ایرانی هم خوب است هر 4 ساعت بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .صورتم لک داره از صد لک ژانولوما استفاده کردم صورتم خیلی قرمز شد دیگه استفاده نکردم .راهی واسه درمان لک قهوه ای وجود داره؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر ازاده شنبه ۱۹ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من دو هفته پیش برای سفیدی تناسلیم رفتم مطب زنان لیزر مونالیزا تاچ همونجا ژیلت زد برام موهای بیکینیمو بعد لیزر کلوبتازول و زینک اکساید زدم بعد گاز استریل گذاشتم و شورت پوشیدم و شلوارمو بعد دو روز به شدت جوش زده ناحیه پوپیس و کشاله هام پینه بسته و به شدت خارش.روزی دو بار گفتن کلوبتازول و زینک اکساید بمالم به موضع بعد یک هفته ترمیم کننده. الان دو هفته ست داغونم جوشای قرمز و پینه های کشاله که دارن تیره میشن لطفا راهنمایی کنید دکتردکتر زنان گفت یک هفته سیپروفلوکساسین ۵۰۰ و اسیکلوویر ۲۰۰ بخور و پماد جنتکس روزی دو بار بمال ولی اصلا فایده نداشت دکتر.حالا گفته ایتروکونازول بخور ولی من میخام شما راهنماییم بفرمایید ممنون میشم عکسشم فرستادم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۹ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   صبور باش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کنژ

   معمولا این عوارض موقتی و گذرا است

   موفق

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  لطفا جواب آزمایش و بررسی و اطلاع دهید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   علیک سلام

   آزمایش ارسالی طبیعی است و جای هیچگونه نگرانی ندارد

   در صورتیکه علائمی وجود دارد طبق برنامه برای ادامه بررسی اقدام به ویزیت مجدد در مطب گردد

 • تصویر کاربر مژگان جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.من حدود یک ماه و نیم پیش صورتم خیلی جوش میزد(بخاطر اختلالات هورمونی)و دکترم گفتن محلول اورین بیوتیک دو بار و کلیندومایسین یکبار بزنم.فوم شستشوی مدلین هم گرفتم.ژل جای جوش پرودرما.یکم بهتر شده ولی بازم بعضی جوشهام قرمزه.ایا پاکسازی پوست میتونم برم؟ چون زیر پوستی و سر سیاه هم دارم یا ملتهب میشه؟ پاکسازی پوست مخصوص اکنه و دستگاه درما اف
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   اقداماتی که تاکنون انجام دادی مناسب است

   نگران نباش و مطابق فرمایشات پزشک معالج اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر زیبا یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من دوباره سوال میکنم چون کد رهگیری رو گم کردم من یه تعداد ضایعات قسمت مقعدم بعد زایمان در اوردم آیا اینا زگیل یا منگوله گوشتی چون نوزاد دارم چطوری از نوزادم محافظت کنم خیلی حالم بد یه دونه هم روی دستم امروز در آورده نمیدونم چیه ممکن بخاطر استفاده زیاد از الکل باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   عکس به درستی ارسال نشده مجددا اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر سینا جمعه ۲۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.من از وقتی که یادم میاد و بچه بودم این زائده زیر آلتم بوده.نه درد داره نه سوزش و خارش زیادم نشده. باهمسرم رابطه م داشتم مشکلی براشون پیش نیومده.به یه دکتر دیگه نشون دادم گفتن احتمالا برا ختنه ست
  میخواستم ببینم نظر شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی نیز مطرح است

   برای اطمینان تست HPV PCR توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر رضایی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام من زیر شکمم یه برامدگی جوش مانند بوجود اومده حدوده چند ماه اطراف این برامدگی خارش دارد میشه بفرمایید چرا اینطوریه و درمانش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه 2 بار پماد کلوتریمازول بزن

   در صورت عدم بهبودی طی 2 هفته آینده بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  باسلام

  بنده روی ناحیه تناسلی خود از کودکی توده کوچک گوشتی مانند دارم که حالا نمیدانم که بخیه ختنه است یا زگیل . هیچ گونه قرمزی خاص ندارد و دردناک هم نیست رنگ پوست هم است

  به تازگی در نزدیکی آن دانه های نقطه مانند سفید ایجاد شده که آن ها هم ن درد دارند ن سوزش . لطف میفرمایید کمکم کنید که آیا زگیل دارم یا ن . نگران سلامت خودم و همسرم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر