خواص پودر ویتامین ث c برای پوست صورت

خواص پودر ویتامین ث c برای پوست صورت

فهرست مطالب

ویتامین ث مادۀ مغذی ضروری است که عملکردهای بسیاری در بدن دارد. انسان‌ها برخلاف بسیاری از حیوانات، نمی‌توانند ویتامین ث بسازند. شما باید ویتامین ث را از رژیم خود از طریق غذاهایی مثل مرکبات، فلفل دلمه‌ای و سبزیجات برگ‌دار دریافت کنید.

ویتامین ث به ویژه برای حفظ پوست شاداب حائز اهمیت است. سلول‌های پوستی شما از این ویتامین برای حفاظت از استرس ایجادشده با آلودگی، سیگار کشیدن و اشعۀ فرابنفش استفاده می‌کنند. پوست شما ویتامین ث را برای ایجاد کلاژن نیز نیاز دارد. کلاژن پروتئینی است که بیش از 70 درصد وزن خشک پوست را می‌سازد.

ویتامین ث پودری محصول نسبتا جدیدی در بازار است، اما به تازگی محبوبیت کسب کرده است. این محصول می‌تواند با سرم یا مرطوب‌کننده‌ مخلوط شود تا به حفاظت از صورت شما کمک کند و نشانه‌های پیری را کاهش دهد.

فواید ویتامین ث پودری برای پوست صورت

همۀ اشکال ویتامین ث نمی‌توانند از پوست عبور کنند. به منظور استفادۀ پوست از ویتامین ث، این ویتامین باید به شکل آسکوربیک اسید باشد. اما، آسکوربیک اسید ناپایدار است و به هنگام مواجهه با گرما، اکسیژن یا نور تجزیه می‌شود.

ویتامین ث به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند

ویتامین ث فراوان‌ترین آنتی‌اکسیدان در پوست است. سلول‌های پوست ویتامین ث را برای حفاظت از آسیب فاکتورهای محیطی ذخیره می‌کنند.

ویتامین ث پودری برای صورت

اشعۀ فرابنفش، آلودگی و سیگار کشیدن می‌توانند با ایجاد رادیکال‌های آزاد به پوست آسیب بزنند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که الکترون‌ها را از سلول‌ها جذب می‌کنند و موجب آسیب می‌شوند.

ویتامین ث تولید کلاژن را افزایش می‌دهد

کلاژن بیشترین میزان وزن خشک پوست را در بر می‌گیرد. بدن ویتامین ث را برای سنتز این پروتئین نیاز دارد. بسیاری از علائم نقص ویتامین ث اسکوروی به واسطۀ سنتز ناقص کلاژن ایجاد می‌شوند.

در مطالعه‌ای در سال 2015، گروهی از 60 زن سالم محلولی مبتنی بر ویتامین ث را بر روی صورت خود به مدت 60 روز استفاده کردند. محققان پی بردند که محلول ویتامین ث در القای سنتز کلاژن بسیار موثر بود.

ویتامین ث، ویتامین ای را مجددا ذخیره می‌کند

ویتامین ای آنتی‌اکسیدان مهم دیگری است که پوست را از آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند.

بعد از قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید، سطوح ویتامین ای کاهش می‌یابد. پژوهشی در این زمینه پی برده است که ویتامین ث به ذخیره ‎سازی مجدد ویتامین ای بعد از قرار گرفتن در معرض خورشید کمک می‌کند.

مقدار محدودی پژوهش در مورد اثر پودر ویتامین ث بر صورت وجود دارد. اما، بر اساس تحقیقی که از اشکال موضعی دیگر ویتامین ث استفاده می‌کند، احتمالا ویتامین ثِ پودری فواید زیر را داشته باشد:

پودر ویتامین ث برای درمان آسیب‌دیدگی با خورشید

احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای صورت به کاهش ظاهر شدن لکه‌های تیره ایجادشده با آسیب خورشید کمک کند. ویتامین ث موضعی تولید ملانین را که رنگ تیرۀ لکه‌های پوستی را موجب می‌شود، مهار می‌کند.

پودر ویتامین ث برای جلوگیری از افتادگی پوست

پوست به هنگام مسن‌تر شدن به طور طبیعی کلاژن کمی تولید می‌کند. کاهش در میزان کلاژن فاکتوری است که موجب می‌شود پوست به هنگام پیری افتاده شود.

احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای صورت به بهبودی تولید کلاژن پوست کمک کند، به ویژه اگر زمان زیادی را در زیر نور خورشید گذرانده باشید یا در رژیم غذایی خود ویتامین ث کمی دریافت کنید.

ویتامین ث پودری برای صورت

پودر ویتامین ث برای چین و چروک

هر چه مسن‌تر شوید، احتمال دارد که پوست شما کمتر حالت کشسانی داشته باشد و نازک‌تر شود، که می‌تواند موجب چین و چروک شود. اگرچه تشکیل چین و چروک به لحاظ ژنتیکی عمدتا ناگریز است، مواجهۀ مکرر با پرتوهای فرابنفش می‌تواند کلاژن و الاستین را تجزیه کند و به طور غیرمنتظره پوست شما را پیر ‌کند.

به کار بردن ویتامین ث برای صورت احتمالا صورت را از آسیب خورشید محافظت می‌کند.

ویتامین ث برای التیام زخم

بدن ویتامین ث را در همۀ مراحل التیام زخم نیاز دارد. احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای زخم، التیام آن را سرعت ببخشد و موجب کاهش اثر زخم شود.

ویتامین ث برای حفاظت پوست از خورشید و آلودگی

پوست دائما در معرض پرتوهای آسیب‌رسان فرابنفش و آلودگی در جو است که می‌تواند موجب استرس اکسیداتیو شود.

ویتامین ث به عنوان آنتی‌اکسیدان برای حفاظت پوست از این استرس عمل می‌کند. احتمالا به کار بردن پودر ویتامین ث برای صورت به اشباع کردن مقدار ویتامین ث‌ای که سلول‌ها در دسترس دارند کمک کند.

ادعاهای ثابت‌نشده در مورد ویتامین ث پودری برای صورت

برخی از افراد ادعا می‌کنند که ویتامین ث پودری احتمالا موجب عوامل زیر شود، اما این ادعاها تنها بر اساس شواهد داستانی و غیررسمی است.

ویتامین ث برای گودی‌های زیر چشم

برخی مردم ادعا می‌کنند که ویتامین ث به آنها در کاهش گودی‌های زیر چشم کمک می‌کند. احتمالا ویتامین ث به گودی‌های چشم با تحریک تولید کلاژن کمک می‌کند.

ویتامین ث برای لایه‌برداری

زمانی که ویتامین ث پودری را با مرطوب‌کننده یا لوسیون ترکیب می‌کنید، احتمالا محلول بافت زبر و ریگ‌مانندی داشته باشد. احتمالا این بافت ریگ‌مانند به لایه‌برداری صورت کمک می‌کند.

ویتامین ث پودری برای صورت

پودر ویتامین ث را از کجا تهیه کنیم

می‌توانید پودر ویتامین ث را به صورت آنلاین از بسیاری از داروخانه‌ها و در فروشگاه‌هایی که محصولات مراقبت بهداشتی می‌فروشند، پیدا کنید.

تصور بر این است که ویتامین ث پودری پایدارتر از اشکال دیگر ویتامین ث باشد.

شما می‌توانید این ویتامین را با سرم‌ها و لوسیون‌های پوستی مخلوط کنید تا به بهبود سلامتی پوستتان کمک کند. برای حصول بهترین نتایج، باید کمتر از نسبت 4 به 1 ویتامین ث به لوسیون یا سرم استفاده کنید.

چگونه ویتامین ث پودری را برای صورت خود به کار ببرید

زمانی که ویتامین ث پودری را برای صورت خود به کار می‌برید، حائز اهمیت است که مطمئن شوید که از پودر به منظور استفادۀ موضعی استفاده می‌کنید. احتمالا به کار بردن ویتامین ث خردشده به منظور اینکه به عنوان مکمل خورد شود موثر نخواهد بود.

اینجا چگونگی به کار بردن ویتامین ث پودری بر روی صورت خود وجود دارد:

 1. مقدار کمی از پودر را به کف دست خود اضافه کنید. احتمالا بستۀ مربوطه دستورالعمل‌های ویژه در مورد اینکه چه میزان باید استفاده شود، در اختیار شما قرار خواهد داد.

 2. پودر ویتامین ث را با سرم یا لوسیون در کف دست خود ترکیب کنید. پژوهشی در این زمینه پی برده است که برای اینکه ویتامین ث سودمند باشد، باید حداقل 8 درصد از محلول را تشکیل دهد. غلظتی بالاتر از 20 درصد احتمالا موجب تحریک پوست می‌شود.

 3. محلول را یا برای کل صورت یا به عنوان درمان یک لکه به کار ببرید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید. طی 3تا 5 روز آینده دکتر به سوال شما پاسخ خواهند داد 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۸ شهریور ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته‌ نباشید
  دختری۲۲ ساله هستم صورت و بدنم جوش های زیادی دارد.بیشتر آنتی بیوتیک هارو مصرف کردم اما خوب نشدم.دکتر برام قرص آکنوتن تجویز کرده.
  میخواستم ببینم مصرف کنم یا نه؟چه مدت مصرف کنم؟؟عوارض خطرناکی خواهد داشت؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۸ شهریور ۱( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۵ شهریور ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من انگشت دستم ۶ سال پیش زگیل داشت چندین بار فریز کردم اما هیچ تاثیری نداشت تا پیش یه دکتری رفتم و ایشون یه امپولی که اسمش و نمیدونم و از هلال احمر گرفتمش و تو یخ باید جا به جا میشد و تجویز کردم که گرفتم و بعد از تزریق زگیلم سیاه شد و افتاد
  این امپول چی بود؟الان یکی دیگه از انگشت های دستم زگیل زده و بزرگ شده،شما این تزریق و انجام میدید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ شهریور ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   تزریق بلئومایسین در موارد خفیف توصیه نمی شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر alireza سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من دو ماهی نیم هست که با تجویز متخصص پوست نورم اسکین مصرف میکنم و اینکه من ۷۰ کیلو هستم الان یک ماهی هست که هر چند روز جوش های زیادی میزنم
  سوالم از شما این بود که دکتر من برای تجویز روزی دو عدد راکوتان در شک بود و در نهایت بهم گفت یک روز یه عدد روزی بعدی دو عدد مصرف کن به نظر شما میتونم روزی دو عدد کنم راکوتانو تا بتونه رو پوستم اثر بهتری داشته باشه چون من ۷۰ کیلو وزنمه و باید روزی دو تا رو مصرف کنم
  لطفا راهنمایی کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   هرگونه تغییر در دوز دارو باید با نظر پزشک معالج باشد

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام گردد

   موفق

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳ مرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر انتظاری،من الان یک سالی هست که در قسمت پوست آلت تناسلیم به رنگ قرمز در میاد و الان جدیداً هم به قسمت کلاهک آلت هم کشیده شده،درد نداره زائده هم نیست بخصوص موقع ارتباط جنسی این مشکل بیشتر نمود پیدا میکنه،متاهل هستم و هیچ گونه ارتباط نامشروعی رو هم نداشتم و از کاندوم هم استفاده نمیکنم و همچنین از ژل و... هم استفاده نمیکنم،ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ مرداد ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آتش دوشنبه ۳ مرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  زگیلهای روی آلتم و دستگاه تناسلیم دارم صورتی رنگند ودرد ندارند حتی هنگام نزدیکی آیا عفونتی هیتند وخطرناکن وچگونه درما ن میشوند ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ مرداد ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتیکه زگیل تناسلی مطرح باشد باید هرچه سریعتر درمان گردد. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۲۰ تیر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  حدودا ۳_۴ ساله که خالی سمت چپ صورتم ظاهر شده که تا یک ماه پیش خیلی مشکلی باهاش نداشتم. اما حدود یک ماهه که از یک طرف این خال مرموز زائده ای بیرون زده که خودم احتمال میده بخاطر پرتو رادیولوژی دندانپزشکی باشه. خیلی نگران این خال هستم و میخوام نمونه برداری کنم . لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ تیر ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رویا دوشنبه ۱۳ تیر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام در هاله سینه لکه های قهوه ای وجود دارد متاهلم و فرزند ۵ ساله دارم نگرانم مشکلی باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۳ تیر ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی طبیعی است

   موفق

 • تصویر کاربر مريم سه شنبه ۳۱ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  دكتر (ر) هستم امروز صبح باتون صحبت كردم من كار اشتباهي كردم واكسن زدم اين زمان؟كي از استرس خطرناك بودن واكسن رد ميشه دكتر ؟بايد چكار كنم تب قطع نشه بعد از سه روز ؟ و از انروز استامنوفن و تا كي بخورم و تب و اندازه بگيرم ؟دكتر ترس مريض شدنه الان يه طرف
  و ترس عوارض واكسن يطرف
  و اينكه دكتر بنظرتون توي اون پنج درصدم؟😭 من نميتونم اضطرابم و كنترل كنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۱ خرداد ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش

   استامینوفن تا 3 روز اینده ادامه یابد

   صبور باش

 • تصویر کاربر Sara شنبه ۲۸ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ببخشید من ی سوال داشتم من جوشام رفته ولی جای قرمزیش مونده میشه راهنمایی کنین برای لز بین بردن این جاها
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ خرداد ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر بهنام یکشنبه ۱۵ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دو تا از این خال ها ۱۵ سال میشه زیر بغلام هستن چند ماهه در بعضی از نکات بدنم مثل گردنم دور کمرم هم در اومدن در بدن نامزدم هم تازه دیده میشن اینا خالن یا زگیل؟لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۵ خرداد ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر