خواص پودر ویتامین ث c برای پوست صورت

خواص پودر ویتامین ث c برای پوست صورت

فهرست مطالب

ویتامین ث مادۀ مغذی ضروری است که عملکردهای بسیاری در بدن دارد. انسان‌ها برخلاف بسیاری از حیوانات، نمی‌توانند ویتامین ث بسازند. شما باید ویتامین ث را از رژیم خود از طریق غذاهایی مثل مرکبات، فلفل دلمه‌ای و سبزیجات برگ‌دار دریافت کنید.

ویتامین ث به ویژه برای حفظ پوست شاداب حائز اهمیت است. سلول‌های پوستی شما از این ویتامین برای حفاظت از استرس ایجادشده با آلودگی، سیگار کشیدن و اشعۀ فرابنفش استفاده می‌کنند. پوست شما ویتامین ث را برای ایجاد کلاژن نیز نیاز دارد. کلاژن پروتئینی است که بیش از 70 درصد وزن خشک پوست را می‌سازد.

ویتامین ث پودری محصول نسبتا جدیدی در بازار است، اما به تازگی محبوبیت کسب کرده است. این محصول می‌تواند با سرم یا مرطوب‌کننده‌ مخلوط شود تا به حفاظت از صورت شما کمک کند و نشانه‌های پیری را کاهش دهد.

فواید ویتامین ث پودری برای پوست صورت

همۀ اشکال ویتامین ث نمی‌توانند از پوست عبور کنند. به منظور استفادۀ پوست از ویتامین ث، این ویتامین باید به شکل آسکوربیک اسید باشد. اما، آسکوربیک اسید ناپایدار است و به هنگام مواجهه با گرما، اکسیژن یا نور تجزیه می‌شود.

ویتامین ث به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند

ویتامین ث فراوان‌ترین آنتی‌اکسیدان در پوست است. سلول‌های پوست ویتامین ث را برای حفاظت از آسیب فاکتورهای محیطی ذخیره می‌کنند.

ویتامین ث پودری برای صورت

اشعۀ فرابنفش، آلودگی و سیگار کشیدن می‌توانند با ایجاد رادیکال‌های آزاد به پوست آسیب بزنند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که الکترون‌ها را از سلول‌ها جذب می‌کنند و موجب آسیب می‌شوند.

ویتامین ث تولید کلاژن را افزایش می‌دهد

کلاژن بیشترین میزان وزن خشک پوست را در بر می‌گیرد. بدن ویتامین ث را برای سنتز این پروتئین نیاز دارد. بسیاری از علائم نقص ویتامین ث اسکوروی به واسطۀ سنتز ناقص کلاژن ایجاد می‌شوند.

در مطالعه‌ای در سال 2015، گروهی از 60 زن سالم محلولی مبتنی بر ویتامین ث را بر روی صورت خود به مدت 60 روز استفاده کردند. محققان پی بردند که محلول ویتامین ث در القای سنتز کلاژن بسیار موثر بود.

ویتامین ث، ویتامین ای را مجددا ذخیره می‌کند

ویتامین ای آنتی‌اکسیدان مهم دیگری است که پوست را از آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند.

بعد از قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید، سطوح ویتامین ای کاهش می‌یابد. پژوهشی در این زمینه پی برده است که ویتامین ث به ذخیره ‎سازی مجدد ویتامین ای بعد از قرار گرفتن در معرض خورشید کمک می‌کند.

مقدار محدودی پژوهش در مورد اثر پودر ویتامین ث بر صورت وجود دارد. اما، بر اساس تحقیقی که از اشکال موضعی دیگر ویتامین ث استفاده می‌کند، احتمالا ویتامین ثِ پودری فواید زیر را داشته باشد:

پودر ویتامین ث برای درمان آسیب‌دیدگی با خورشید

احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای صورت به کاهش ظاهر شدن لکه‌های تیره ایجادشده با آسیب خورشید کمک کند. ویتامین ث موضعی تولید ملانین را که رنگ تیرۀ لکه‌های پوستی را موجب می‌شود، مهار می‌کند.

پودر ویتامین ث برای جلوگیری از افتادگی پوست

پوست به هنگام مسن‌تر شدن به طور طبیعی کلاژن کمی تولید می‌کند. کاهش در میزان کلاژن فاکتوری است که موجب می‌شود پوست به هنگام پیری افتاده شود.

احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای صورت به بهبودی تولید کلاژن پوست کمک کند، به ویژه اگر زمان زیادی را در زیر نور خورشید گذرانده باشید یا در رژیم غذایی خود ویتامین ث کمی دریافت کنید.

ویتامین ث پودری برای صورت

پودر ویتامین ث برای چین و چروک

هر چه مسن‌تر شوید، احتمال دارد که پوست شما کمتر حالت کشسانی داشته باشد و نازک‌تر شود، که می‌تواند موجب چین و چروک شود. اگرچه تشکیل چین و چروک به لحاظ ژنتیکی عمدتا ناگریز است، مواجهۀ مکرر با پرتوهای فرابنفش می‌تواند کلاژن و الاستین را تجزیه کند و به طور غیرمنتظره پوست شما را پیر ‌کند.

به کار بردن ویتامین ث برای صورت احتمالا صورت را از آسیب خورشید محافظت می‌کند.

ویتامین ث برای التیام زخم

بدن ویتامین ث را در همۀ مراحل التیام زخم نیاز دارد. احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای زخم، التیام آن را سرعت ببخشد و موجب کاهش اثر زخم شود.

ویتامین ث برای حفاظت پوست از خورشید و آلودگی

پوست دائما در معرض پرتوهای آسیب‌رسان فرابنفش و آلودگی در جو است که می‌تواند موجب استرس اکسیداتیو شود.

ویتامین ث به عنوان آنتی‌اکسیدان برای حفاظت پوست از این استرس عمل می‌کند. احتمالا به کار بردن پودر ویتامین ث برای صورت به اشباع کردن مقدار ویتامین ث‌ای که سلول‌ها در دسترس دارند کمک کند.

ادعاهای ثابت‌نشده در مورد ویتامین ث پودری برای صورت

برخی از افراد ادعا می‌کنند که ویتامین ث پودری احتمالا موجب عوامل زیر شود، اما این ادعاها تنها بر اساس شواهد داستانی و غیررسمی است.

ویتامین ث برای گودی‌های زیر چشم

برخی مردم ادعا می‌کنند که ویتامین ث به آنها در کاهش گودی‌های زیر چشم کمک می‌کند. احتمالا ویتامین ث به گودی‌های چشم با تحریک تولید کلاژن کمک می‌کند.

ویتامین ث برای لایه‌برداری

زمانی که ویتامین ث پودری را با مرطوب‌کننده یا لوسیون ترکیب می‌کنید، احتمالا محلول بافت زبر و ریگ‌مانندی داشته باشد. احتمالا این بافت ریگ‌مانند به لایه‌برداری صورت کمک می‌کند.

ویتامین ث پودری برای صورت

پودر ویتامین ث را از کجا تهیه کنیم

می‌توانید پودر ویتامین ث را به صورت آنلاین از بسیاری از داروخانه‌ها و در فروشگاه‌هایی که محصولات مراقبت بهداشتی می‌فروشند، پیدا کنید.

تصور بر این است که ویتامین ث پودری پایدارتر از اشکال دیگر ویتامین ث باشد.

شما می‌توانید این ویتامین را با سرم‌ها و لوسیون‌های پوستی مخلوط کنید تا به بهبود سلامتی پوستتان کمک کند. برای حصول بهترین نتایج، باید کمتر از نسبت 4 به 1 ویتامین ث به لوسیون یا سرم استفاده کنید.

چگونه ویتامین ث پودری را برای صورت خود به کار ببرید

زمانی که ویتامین ث پودری را برای صورت خود به کار می‌برید، حائز اهمیت است که مطمئن شوید که از پودر به منظور استفادۀ موضعی استفاده می‌کنید. احتمالا به کار بردن ویتامین ث خردشده به منظور اینکه به عنوان مکمل خورد شود موثر نخواهد بود.

اینجا چگونگی به کار بردن ویتامین ث پودری بر روی صورت خود وجود دارد:

 1. مقدار کمی از پودر را به کف دست خود اضافه کنید. احتمالا بستۀ مربوطه دستورالعمل‌های ویژه در مورد اینکه چه میزان باید استفاده شود، در اختیار شما قرار خواهد داد.

 2. پودر ویتامین ث را با سرم یا لوسیون در کف دست خود ترکیب کنید. پژوهشی در این زمینه پی برده است که برای اینکه ویتامین ث سودمند باشد، باید حداقل 8 درصد از محلول را تشکیل دهد. غلظتی بالاتر از 20 درصد احتمالا موجب تحریک پوست می‌شود.

 3. محلول را یا برای کل صورت یا به عنوان درمان یک لکه به کار ببرید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جوادي شنبه ۱۷ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير. حدود ٨ ماه پيش انگشت شصت دستم موند لاي در ماشين و كبود شد. به تدريج با رشد ناخن، اين كبودي هم رشد كرد و بالا اومد. حالا اين قسمت صدمه ديده مثل يه تيكه گوشت اضافي از زير ناخن بيرون اومده ولي هنوز به گوشت وصله و خيلي هم درد داره. آب هم ميخوره چرك ميكنه . حالا بايد جراحي بشه يا دارو مشكلو حل ميكنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر زینب چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  پسرم انگست بزرگ پاش و کف پاش چند تا زگیل داره ، آیا میشه با( لیزر co2) از بین برد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   علیک سلام

   در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد 

 • تصویر کاربر حامد شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  چند کیست اپیترمال روی بیزه دارم حدود ۱۱ عدد با چه دسگاه لیزری از بین ببرمشون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   علیک سلام

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی 

 • تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۱ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید ،من موهام ۸ ساله ک ریزش شدید داره و ابرو و مژه هامم ۴ سال میشه ک ریزش گرفته ،هم موهای سرم و هم ابروهام چربی سفید گرد و سفت چسبیده به ریشه مو دارن و موهای من جنسش خشکه چرب نیس ولی چربی این مدلی داره، کلا همیشه لبام و کف پامم خشکه که باعث ریزش موم اینه هر راهی رو بگید رفتم ولی جواب نداده، هفته ای یه قرص و نیم لووتیروکسین میخورم چون TSH ام ۵ هست و کیست تخمدان هم دارم جالبه ک اونم خوب شد ولی باز موهام خوب نشدن و تو کل بدنم ب خصوص ران و گردن و دست و صورت چربی میلیا مدل میزنه توروخدا راهنمایی کنید ممون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم 

   کپسول زینک روزانه یک عدد میل شود

   احتمالا نیاز به داروهای تعدیل کننده هورمونی نظیر سیپروترون کامپاند نیز باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر موسی چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتراقای 38سله هستم صورتم مدام جوش ولک دارد لطفاراهنمایی بفرماییدیرای درمان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر خ شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  یه زائده ای روی آلت تناسلیم هست که احساس میکنم زگیل هستش
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   علیک سلام

   در ویدئو زیر سعی کردم این نحوه تشخیص زگیل تناسلی توسط بیمار را بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر مهناز شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۰ روزه ک آزمایش hpv16 26 مثبت شده همسرم روی آلتش چند تا دونه کوچک و طبیعی زگیل داره باید بره دکتر آزمایش بده یا ن ؟چجوری باید نزدیکی کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ویدئو زیر سعی کردم این نحوه تشخیص زگیل تناسلی توسط بیمار را بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره در اولین فرصت همسرت برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کند. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین.
  ی تیکه زگیل درامده روی التم چیکار کنم تا خوب بشه دردی نداره میترسم خطرناکی چیزی باشه
  اومدم با تیغ بکندمش امانشد خون اومد دیگه دستش نزدم
  ب نظر شما من چیکار کنم
  ممنون میشم پاسخ بدین واقعا نگرانم
  3 سال هست ک داماد شدم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتیکه زگیل تناسلی مطرح باشد معمولا دستکاری یا تیغ زدن باعث گسترش ضایعه خواهد شد

   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی.

   ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

 • تصویر کاربر ایلار دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خوبین
  من یه خانم 23سالع هستم که حدود هشت ماهه ازدواج کردم اوایل از مقعد رابطه داشتم با همسرم الان از واژن
  قبلاً از اپیلاسیون استفاده میکردم الان یه ماهی میشه از ژیلت استفاده میکنم
  موهای زیر پوستی در اطراف واژنم بود که اونا رو بر می داشتم با موچین
  شوهرم هم تو آلت تناسلیش چند تا لک مانند در اومده که خیلی کوچیکن شبیه جوش های خیلی خیلی کوچیکه
  الان میخاستم ببینم این ها زگیل هستن یا جوش
  البته اینم بگم که وقتی من اینا رو فشار میدم ن درد دارن ن چیزی بعضیا که درد دارن خیلی جزئی هستن و ماده سفید رنگ از توشون در میاد
  لطفاً جواب سوالمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   عکس های ارسالی کیفیت مناسبی ندارد

   مجددا آپلود شود

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

    

 • تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  خواهر من 20 پیش خال مادر زادی شو برداشت جواب پاتولوژی مشکوک بود تازه فهمیدم میگن احتمال بد خیمی داشته حالا مشکلی نداره ولی نگرانم نمیدونم چه کنم الان مشکلی نداره ولی خیلی فکرم ناراحته اون موقع چیزی نگفتن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   علیک سلام

   معاینات ادواری زیر نظر پزشک معالج انجام شود

   مطابق فرمایشات پزشک معالج اقدام گردد

    

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر