خواص پودر ویتامین ث c برای پوست صورت

خواص پودر ویتامین ث c برای پوست صورت

فهرست مطالب

ویتامین ث مادۀ مغذی ضروری است که عملکردهای بسیاری در بدن دارد. انسان‌ها برخلاف بسیاری از حیوانات، نمی‌توانند ویتامین ث بسازند. شما باید ویتامین ث را از رژیم خود از طریق غذاهایی مثل مرکبات، فلفل دلمه‌ای و سبزیجات برگ‌دار دریافت کنید.

ویتامین ث به ویژه برای حفظ پوست شاداب حائز اهمیت است. سلول‌های پوستی شما از این ویتامین برای حفاظت از استرس ایجادشده با آلودگی، سیگار کشیدن و اشعۀ فرابنفش استفاده می‌کنند. پوست شما ویتامین ث را برای ایجاد کلاژن نیز نیاز دارد. کلاژن پروتئینی است که بیش از 70 درصد وزن خشک پوست را می‌سازد.

ویتامین ث پودری محصول نسبتا جدیدی در بازار است، اما به تازگی محبوبیت کسب کرده است. این محصول می‌تواند با سرم یا مرطوب‌کننده‌ مخلوط شود تا به حفاظت از صورت شما کمک کند و نشانه‌های پیری را کاهش دهد.

فواید ویتامین ث پودری برای پوست صورت

همۀ اشکال ویتامین ث نمی‌توانند از پوست عبور کنند. به منظور استفادۀ پوست از ویتامین ث، این ویتامین باید به شکل آسکوربیک اسید باشد. اما، آسکوربیک اسید ناپایدار است و به هنگام مواجهه با گرما، اکسیژن یا نور تجزیه می‌شود.

ویتامین ث به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند

ویتامین ث فراوان‌ترین آنتی‌اکسیدان در پوست است. سلول‌های پوست ویتامین ث را برای حفاظت از آسیب فاکتورهای محیطی ذخیره می‌کنند.

ویتامین ث پودری برای صورت

اشعۀ فرابنفش، آلودگی و سیگار کشیدن می‌توانند با ایجاد رادیکال‌های آزاد به پوست آسیب بزنند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که الکترون‌ها را از سلول‌ها جذب می‌کنند و موجب آسیب می‌شوند.

ویتامین ث تولید کلاژن را افزایش می‌دهد

کلاژن بیشترین میزان وزن خشک پوست را در بر می‌گیرد. بدن ویتامین ث را برای سنتز این پروتئین نیاز دارد. بسیاری از علائم نقص ویتامین ث اسکوروی به واسطۀ سنتز ناقص کلاژن ایجاد می‌شوند.

در مطالعه‌ای در سال 2015، گروهی از 60 زن سالم محلولی مبتنی بر ویتامین ث را بر روی صورت خود به مدت 60 روز استفاده کردند. محققان پی بردند که محلول ویتامین ث در القای سنتز کلاژن بسیار موثر بود.

ویتامین ث، ویتامین ای را مجددا ذخیره می‌کند

ویتامین ای آنتی‌اکسیدان مهم دیگری است که پوست را از آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند.

بعد از قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید، سطوح ویتامین ای کاهش می‌یابد. پژوهشی در این زمینه پی برده است که ویتامین ث به ذخیره ‎سازی مجدد ویتامین ای بعد از قرار گرفتن در معرض خورشید کمک می‌کند.

مقدار محدودی پژوهش در مورد اثر پودر ویتامین ث بر صورت وجود دارد. اما، بر اساس تحقیقی که از اشکال موضعی دیگر ویتامین ث استفاده می‌کند، احتمالا ویتامین ثِ پودری فواید زیر را داشته باشد:

پودر ویتامین ث برای درمان آسیب‌دیدگی با خورشید

احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای صورت به کاهش ظاهر شدن لکه‌های تیره ایجادشده با آسیب خورشید کمک کند. ویتامین ث موضعی تولید ملانین را که رنگ تیرۀ لکه‌های پوستی را موجب می‌شود، مهار می‌کند.

پودر ویتامین ث برای جلوگیری از افتادگی پوست

پوست به هنگام مسن‌تر شدن به طور طبیعی کلاژن کمی تولید می‌کند. کاهش در میزان کلاژن فاکتوری است که موجب می‌شود پوست به هنگام پیری افتاده شود.

احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای صورت به بهبودی تولید کلاژن پوست کمک کند، به ویژه اگر زمان زیادی را در زیر نور خورشید گذرانده باشید یا در رژیم غذایی خود ویتامین ث کمی دریافت کنید.

ویتامین ث پودری برای صورت

پودر ویتامین ث برای چین و چروک

هر چه مسن‌تر شوید، احتمال دارد که پوست شما کمتر حالت کشسانی داشته باشد و نازک‌تر شود، که می‌تواند موجب چین و چروک شود. اگرچه تشکیل چین و چروک به لحاظ ژنتیکی عمدتا ناگریز است، مواجهۀ مکرر با پرتوهای فرابنفش می‌تواند کلاژن و الاستین را تجزیه کند و به طور غیرمنتظره پوست شما را پیر ‌کند.

به کار بردن ویتامین ث برای صورت احتمالا صورت را از آسیب خورشید محافظت می‌کند.

ویتامین ث برای التیام زخم

بدن ویتامین ث را در همۀ مراحل التیام زخم نیاز دارد. احتمالا به کار بردن ویتامین ث برای زخم، التیام آن را سرعت ببخشد و موجب کاهش اثر زخم شود.

ویتامین ث برای حفاظت پوست از خورشید و آلودگی

پوست دائما در معرض پرتوهای آسیب‌رسان فرابنفش و آلودگی در جو است که می‌تواند موجب استرس اکسیداتیو شود.

ویتامین ث به عنوان آنتی‌اکسیدان برای حفاظت پوست از این استرس عمل می‌کند. احتمالا به کار بردن پودر ویتامین ث برای صورت به اشباع کردن مقدار ویتامین ث‌ای که سلول‌ها در دسترس دارند کمک کند.

ادعاهای ثابت‌نشده در مورد ویتامین ث پودری برای صورت

برخی از افراد ادعا می‌کنند که ویتامین ث پودری احتمالا موجب عوامل زیر شود، اما این ادعاها تنها بر اساس شواهد داستانی و غیررسمی است.

ویتامین ث برای گودی‌های زیر چشم

برخی مردم ادعا می‌کنند که ویتامین ث به آنها در کاهش گودی‌های زیر چشم کمک می‌کند. احتمالا ویتامین ث به گودی‌های چشم با تحریک تولید کلاژن کمک می‌کند.

ویتامین ث برای لایه‌برداری

زمانی که ویتامین ث پودری را با مرطوب‌کننده یا لوسیون ترکیب می‌کنید، احتمالا محلول بافت زبر و ریگ‌مانندی داشته باشد. احتمالا این بافت ریگ‌مانند به لایه‌برداری صورت کمک می‌کند.

ویتامین ث پودری برای صورت

پودر ویتامین ث را از کجا تهیه کنیم

می‌توانید پودر ویتامین ث را به صورت آنلاین از بسیاری از داروخانه‌ها و در فروشگاه‌هایی که محصولات مراقبت بهداشتی می‌فروشند، پیدا کنید.

تصور بر این است که ویتامین ث پودری پایدارتر از اشکال دیگر ویتامین ث باشد.

شما می‌توانید این ویتامین را با سرم‌ها و لوسیون‌های پوستی مخلوط کنید تا به بهبود سلامتی پوستتان کمک کند. برای حصول بهترین نتایج، باید کمتر از نسبت 4 به 1 ویتامین ث به لوسیون یا سرم استفاده کنید.

چگونه ویتامین ث پودری را برای صورت خود به کار ببرید

زمانی که ویتامین ث پودری را برای صورت خود به کار می‌برید، حائز اهمیت است که مطمئن شوید که از پودر به منظور استفادۀ موضعی استفاده می‌کنید. احتمالا به کار بردن ویتامین ث خردشده به منظور اینکه به عنوان مکمل خورد شود موثر نخواهد بود.

اینجا چگونگی به کار بردن ویتامین ث پودری بر روی صورت خود وجود دارد:

 1. مقدار کمی از پودر را به کف دست خود اضافه کنید. احتمالا بستۀ مربوطه دستورالعمل‌های ویژه در مورد اینکه چه میزان باید استفاده شود، در اختیار شما قرار خواهد داد.

 2. پودر ویتامین ث را با سرم یا لوسیون در کف دست خود ترکیب کنید. پژوهشی در این زمینه پی برده است که برای اینکه ویتامین ث سودمند باشد، باید حداقل 8 درصد از محلول را تشکیل دهد. غلظتی بالاتر از 20 درصد احتمالا موجب تحریک پوست می‌شود.

 3. محلول را یا برای کل صورت یا به عنوان درمان یک لکه به کار ببرید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الی سه شنبه ۲۷ دی ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من صورتم جای جوشام مونده وقهوه ای شد کم کم داره لک میشه خواهشا یه کرم از بین برنده جای جوش بگید استفاده کنم شرایط دکتررفتن ندارم ممنون و همینطور یک ضد آفتاب بدون چربی که همیشه بتونم استفاد کنم پوست صورتم خیلی چربه جوشدار دارای لک ممنون میشم اگه راهنماییم کنید باتشکرازشما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ دی ۱( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   کرم ویتامین سی آردن صبح و عصر بزن

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نیکا چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 3جلسه لیزر موهای زائد رفتم که متوجه لکه های سفید روی صورتم شدم می خاستم ببینم اثر لیزر بوده یا دلیل دیگه ایی داره و اینکه آیا درمان داره یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی ممکنه ناشی از عوارض لیزر موهای زائد باشد

   موفق

 • تصویر کاربر لیلی یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر میخاستم ببینم آیا کرم ویپ دست ساز برای صورت عوارض نداره آخه میگن گیاهیه ولی من بازم میترسم استفاده کنم چون میترسم بجای اینکه جوش و جای جوش از بین ببره بیشتر میکنه بنظرتون این کرم خوبه یانه آیا شما توصیه میکنید و برای صورتم ضررنداره دعا میکنم که سلامتی همیشگی و عمر طولانی داشته باشین آقای دکتر اینم از عکس کرم چون بعد از استفاده بعضیا میگن صورت به حالت قبلی خود برمیگرده حتی بیشتر لک میشه میخاستم نظرتون بپرسم مرسی آقای دکتر ببخشید وقتتونو میگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   اکثر مواردی که در مورد این قبیل کرم ها در شبکه های مجازی و فروشگاه های آنلاین نوشته می شود بیشتر جنبه غیر علمی دارد 

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سايه دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر وقتتون بخير
  من با ي آقايي كه مبتلا به اچ پي وي هستن ارتباط سطحي داشتم اما من در اين ارتباط لباس زير نخي تنم بود و ايشون آلت تناسليشون رو براي مدت زمان كوتاهي به روي لباس زير من ماليدن آيا امكان انتقال اچ پي وي به من با وجود اين حد ازارتباط وجود داره ممنون ميشم پاسخ بديد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   شانس انتقال در این شرایط وجود ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید من از بچگی خال در صورت و بدنم داشتم و معمولی بودن

  ب تازگی 2 خال کوچک در بازو و دست ب وجود اومده و خیلی خیلی نگرانم و ذهنم درگیره ایا مشکلی هست؟
  شکلشون هم عادیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام من ی دختر 16ساله ام ک از هشت ساله گی واژنم گوشت اضافه داشته علت اون چیه باکره هستم و التن 16سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سالار دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید آقای دکتر خواستم بگم خیلی ببخشید من آلت تناسلیم یه لکه برجستگی داره حالت گوشتی، بعضی موقعه ها خارش داره، واینکه یه چندتایی حالت نقطه نقطه دورش هست، واینکه آیا روشی هست برای تغییر رنگ آلت تناسلی چون واقعا رنگ خودش کدر ماننده
  سپاس بی کران 🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام دکتر میشه درمان قارچ کشاله ران و بگید اخه چقد طکل میکشه خکب شا من ک همهی درمانارو انجام دادم پس چرا خوب نمیشه الان دوماهه از کلوتریمازول استفادا میکنم ولی انگار ن انگار داروی قوی تر از کلوتریمازول چیه
  امکان داره تا ابد بمونه؟توروخدا ی جواب درست بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۰ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام من به بهداشت عمومی خودم خیلی اهمیت میدم همیشه سعی میکنم تمیز باشم اما احساس میکنم به زگیل تناسلی مبتلا شدم اول یه جوش بود اما الان زخم شده و بعضی وقت ها چرکی میشه سفید هم هست اما جوش جوش نیست کامل شده نمیدونم چیکار کنم امیدوارم شما بگید ایا زگیله یا تبخال
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳۰ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی زگیل تناسلی یا تبخال مطرح نیست

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Ar پنجشنبه ۱۲ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  اقای دکترسلام من چندماه ی دانه ای زیرالت وسط در وسط پایین ختنه گاهم دانه ای هست سفته که بعضی اوقات فشارمیدم مثل خمیر ازش درمیاد چرک سفیدسفت خیلی کم گاهیم هیچی گفتید پمادو بهتادین استفاده کنید الان دوهفتس تغییری نکرده الان چندماه اینجوریه بندازشم ب اندازه نصف نخد.چی باید بکنم چی هست این عکسم میزارم لطفا خواهشن پاسخگوباشید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۱ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   ژل موضعی مترونیدازول هر 8 ساعت یک بار بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر