آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

با انواع خال پوستی آشنا شوید

 • دکتر عباس انتظاری
 • آخرین ویرایش : 27 اسفند 98

انواع خال در واقع ضایعات پوستی مسطح یا برجسته هستند که ناشی از به هم خوردن ترکیب طبیعی بافت های پوست ناشی از افزایش یا عملکرد غیر طبیعی سلولهای رنگدانه ساز پوست هستند. در حقیقت خالها یک تومور خوش خیم سلولهای رنگدانه ساز است. خالهای مادر زادی در موقع تولید ممکن است بسیار کمرنگ باشند و به همین دلیل ممکن است مورد توجه واقع نشوند.

اکثر خالها ضایعه ها خوش خیم هستند و هیچگونه خطر سرطانی شدن وجود ندارد و معمولا نیاز به اقدام درمانی ندارند مگر در برای زیبایی

اکثریت خالها اکتسابی هستند و به طور طبیعی حدود ۸۰ درصد مردم دارای یک یا چند خال ملانوسیتی هستند می باشند. این خالها بیشتر در دوران کودکی و بلوغ ایجاد می شوند و پس از سن ۳۵ سالگی پیدایش خال جدید کمتر دیده می شود.Nevus

خالهای اکتسابی نتیجه تجمع خوش خیم سلولهای ملانوستیک که ناشی از تکثیر سلول های رنگدانه ای پوست (ملانوسیتها) است در محل اتصال درم به اپیدرممی‌باشند. به خالهای اکتسابی، خالهای ملانوسیتی هم گفته می‌شود. در دوران کودکی بیش از 90 درصد از خالهای دارای تکثیر ملانوسیتی در محل اتصال درم و اپیدرم ایجاد می‌شوند.

در حدود یک درصد از کل نوزادان تازه متولد شده دچار خالهای مادرزادی هستند. این خالها در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ هستند. این ضایعات ممکن است گاهی به اندازه‌ای بزرگ باشند که قسمتی یا تمامی تنه یا اندام را درگیر نمایند. عموما خالها بی‌خطر هستند؛ مگر آنکه بدخیم یا سرطانی تبدیل شوند.

انواع خال پوستی

1- خال گوشتی

خال گوشتی یا مول شایعترین فرم خال در انسان بوده و در بیش از ۸۰ درصد از افراد بالای ۱۲ سال حداقل یک یک چند خال گوشتی وجود دارد. این حالت دارای تظاهرات بالینی متعددی بوده و بسته به محل قرار گرفتن آن در لایه های پوست طبقه بندی می گردد.

خالهای جانکشنال junctional nevus معمولا” پس از ۲ سالگی شروع شده و به تدریج بزرگتر شده و زیادتر می گردند و در حوالی بلوغ از بین می روند. این نوع ضایعه حاشیه صاف و مدور دارند. این ضایعه در محل اتصال درم و اپی درم ایجاد می گردد. اندازه این نوع خال بین یک میلی متر تا یک سانتیمتر است و رنگ آن نوع از قهوه ای روشن تا سیاه متغیر است و شایعترین محل آن نیز کف دست و پا و نواحی تناسلی میباشد.

خال جانکشنال

خال جانکشنال

2- خال های مرکب

نوع دوم ضایعه به نام خال های مرکب Compound Nevus معروف است و معمولا هم در درم و هم در اپی درم هستند و در کف دست پا دیده نمی شوند. این نوع محدوده نامنظم دارد و به شکل یک گنبدی بزرگ برجسته، مدور یا بیضی و متقارن بوده، رنگ آن از قهوه‌ای روشن تا تیره متغیر است. در دوران بلوغ، اغلب خالهای مرکب درشت و پررنگ‌تر بوده و موهای زبری از داخل آنها به خارج رشد می‌نماید. اینگونه ضایعات می‌توانند در هر نقطه‌ای از سطوح جلدی – مخاطی ، ملتحمه و حنجره دیده شوند. شایعترین محل آنها در تنه بدن می‌باشد.

خال مرکب در تنه

خال مرکب در تنه

3- انواع خال درمال

نوع سوم خالها را خال های درمال intradermal Nevus گویند. این نوع معمولا گنبدی شکل بوده و به تدریج به رنگ پوست در می آیند و معمولا هیچگاه دچار پیگمانتاسیون و رنگی شدن شدید نمی‌شوند. رنگ آین خال ها قهوه‌ای کمرنگ بوده که به تدریج تبدیل به قرمز گوشتی می‌شوند. گاهی نیز ممکن است چند عدد مو در داخل آنها جوانه بزند و  معمولا کم عروق هستند ولی گاهی پرعروق می‌شوند و عمدتا در بالغین دیده می‌شوند.

خال درمال در صورت

خال درمال در صورت

خال درمال در پلک چشم

خال درمال در پلک چشم

خالهای پوستی عموما ماهیت خوش خیم دارند و به ندرت امکان دارد که ماهیت بدخیم پیدا کنند؛ لذا می توان اکثر آنها را به حال خود گذاشت. اما در مواردی که از نظر زیبایی ناخوشایند باشند و یا در مواردی که تحریک مداوم و مکرر وجود داشته باشد نظیر خالهایی در دست، آرنج، ریش و سبیل با استفاده از روش های لیزری یا جراحی میتوان آنها را برداشت.

4- خال ملانوسیتی مادرزادی

در بدو تولد ممکن است بسیار کم رنگ باشند و به همین دلیل احتمال دارد به آنها توجه نشود. خالهای ملانوسیتی مادرزادی کوچک و متوسط معمولا سرعت رشد کمتری نسبت به سرعت رشد شیرخواران دارند و با گذشت زمان کوچک می‌شوند.

خالهای ملانوسیتی مادرزادی درشت، معمولا بلافاصله بعد از تولد دیده شده و والدین را نگران می‌کنند. شایعترین مناطق درگیری عبارتند از: قسمت تحتانی پشت و رانها. این خالها ممکن است به اندازه‌ای بزرگ شوند که قسمتی از اندام را فرا بگیرند. در مواردی موهای زبری بر روی آنها رشد می‌کند.

اینگونه خالها با توجه به اندازه آنها به سه گروه کوچک (زیر 1.5 سانتیمتر) ، متوسط (بین 1.5 تا 20 سانتیمتر) و بزرگ (بیش از 20 سانتیمتر) طبقه بندی می شوند.

خال ملانوستیک مادرزادی بزرگ

خال ملانوستیک مادرزادی بزرگ

شانس بروز بدخیمی در این خالها فقط بین 6 – 4 درصد در تمام عمر می باشد. خالهای کوچک و متوسط فقط در دوران بعد از بلوغ امکان بدخیمی دارند و به همین دلیل چنانچه این خالها رشد غیر طبیعی دارند تا سنین 12 – 10، در مورد برداشتن باید اقدام کرد. از آنجا که خالهای درشت خطر بالایی برای بدخیمی دارند و از نظر زیبایی نیز برای بیمار قابل تحمل نیستند باید حتی‌الامکان در سنین پایین تر، برداشته شوند.

5- خال دیسپلاستیک

در حدود 3 – 2 درصد از بالغین جوان به اینگونه خالها مبتلا هستند. این ضایعات معمولا از جنس خالهای مرکب هستند و مهمترین مشخصه پاتولوژیک آنها ، وجود آتیپی ساختمانی و سلولی است. در انواع ارثی و خصوصا در افرادی که قبلا حداقل یکبار دچار ملانومای بدخیم شده‌اند، وجود این ضایعه به عنوان یک ریسک فاکتور برای ابتلا به ملانوم بدخیم محسوب می‌شود. از نظر بالینی نیز معمولا ضایعاتی هستند که قطری بیش از 5 میلیمتر داشته و دارای حاشیه‌ای نامنظم و درجاتی از التهاب و پیگمانتاسیون و نامنظم می‌باشند.

بهترین روش برخورد با آنها، تهیه شرح حال و پیگیری و نظارت می‌باشد. به مجرد ایجاد هر گونه تغییری باید این خالها را برداشت.

خال دیسپلاستیک در پشت

خال دیسپلاستیک در پشت

6- خال های هاله‌دار

اینگونه خال ها معمولا ضایعه رنگی می باشد که توسط هاله‌ای از پوست روشن ولی نرمال، احاطه شده است و مخصوصا در حوالی دوره بلوغ دیده می‌شوند. شایعترین محل درگیری نیز پشت بدن می‌باشد. در افراد جوان فقط نیاز به دادن اطمینان از طرف پزشک به بیمار است. در بیماران مسن‌تر، تشخیص افتراقی اصلی آن ملانوم بدخیم است. باید خاطر نشان کرد که هاله روشن در ملانوم بدخیم ، نامنظم بوده و ضایعه مرکزی نیز دارای مشخصات ملانوم بدخیم می‌باشد. در صورت وجود هر گونه شک بالینی باید اقدام به برداشتن خال کرد.

خال هاله دار در صورت یک دختر

خال هاله دار در صورت یک دختر

7- خال های آبی

به صورت یک پاپول آبی رنگ با سطح صاف و اندکی برجسته می‌باشد که معمولا قطری کمتر از یک سانتیمتر دارد. شایعترین محل درگیری اندامها ، سر و صورت است. این خال را به دو نوع شایع و سلولی تقسیم می‌کنند.

رشد پیشرونده و تبدیل این خال به ملانوم بدخیم نادر است.

در صورتی که از نظر زیبایی مساله ساز باشد می‌توان آن را برداشت. باید توجه داشت که این خالها باید به صورت عمقی و تا چربی زیر جلوی برداشته شوند، زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار عود شوند.

خال آبی در سر یک مرد

خال آبی در سر یک مرد

 

توصیه می کنم کلیپ زیر را مشاهده فرمائید. در این ویدیو روند درمان یک خال مادرزادی روی صورت نشان داده شده است

در صورتی که مبتلا به خال در صورت یا بدن دارید و مایل به از بین بردن خال  هستید: 

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. ممکن است قبل از آغاز درمان نیاز به نمونه برداری و بررسی پاتولوژیک باشد.
 3. انتخاب نوع و روش درمانی پس از معاینه و ارزیابی های تکملی توسط پزشک خواهد بود و بهترین روش از بین بردن خال قابل پیش بینی نیست.
 4. در صورتی که نیاز به انجام لیزر یا آر اف باشد معمولا درد یا خونریزی پس از برداشتن خال نادر یا بسیار ناچیز است.
 5. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.

در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Sogand چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  جهت برداشتن خال برجسته کوچک (حدود ۲ میلی متر) در بالای لب چه روشی استفاده میشه؟ حدودا چند روز طول میکشه که بشه روش آرایش کرد؟
  تو یک جلسه انجام میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا روش استاندارد درمان خال ها جراحی است 

   ممکنه نیاز به نمونه برداری نیز باشد

   در مورادی که علائم خطر وجود مداشته باشد می توان از روش های غیر جراحی نیز استفاده نمود 

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سینا سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، آقای دکتر من یه خال در انگشت کوچیکی ی پای راست دارم برای از بین بردنش برای همیشه بهتر است چه کاری کنم توصیه ی شما چیست؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معولا درمان استاندارد خال ها جراحی است 

   در برخی موارد ممکن است بتوان از لیزر یا الکتروکوتر یا رادیوسرجری نیز استفاده نمود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یه خال تقریبا کوچیک کنار لبم دارم ، پیش دکتر متخصص پوست رفتم بهم گفت باید جراحی کنم واست ، و با لیزر میگن چون عمق داره چال میوفته ، من اما میترسم ک اگر جراحی کنم بخیه بخوره تا اخر جاش بمونه چیکارکنم بنظرتون ؟ اخه شصت دستم شیشه کوچیک رفت توش مجبور شدم جراحی کنن و بخیه کنم جاش مونده الان ۶ ماهه ، و ب هیچ عنوان جای بخیه ازبین نمیره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در سراسر جها روش درمان استاندارد خال ها جراحی است ملی اکثر بیماران با جای باقیمانده جراحی مشکل دارند

   سایر روش های جیگزین عبارتند از کرایوتراپی‏ و الکتروسرجری یا رادیوسرجری و لیزر

   انتخاب روش درمان با توجه به محل ضایعه و شرایط بیمار باید توسط پزشک معالج انجام شود

   هیچکدارم از روش های ذکر شده بدون عارضه نیست

   موفق

 • تصویر کاربر سونیا یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۸ اسفند ۳تا خال خیلی ریز سطحی از صورتم برداشتم ۲۵ اسفند بخیه کشیدم رنگ پوستم گندومیه اما الان جای خالها لک بزرگ قهوه ای افتاده خال خودم خیلی کوچیک بود هیچکس غیر خودم ندیده بود اما الان خیلی بزرگ و زشت کرم ترمیم کننده ام زدم چیکار کنم چقدر طول میکشه تا خوب بشه.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم 

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حالی که ذکر کردی این حالت طبیعی است و جای نگرانی نیست 

   این پدیده نیاز به اقدام خاصی ندارد و به مرور زمان از بین خواهد رفت 

   اصلا نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالجت اقدام کن 

   موفق

 • تصویر کاربر انوش شنبه ۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 10روز پیش برای برداشتن یک خال بزرگ گوشتی حدودا دو سانتی که بالای کشاله رانم قرار داشتدمراجعه کردم و به روش سوزاندن خال را برداشتند. الان جای آن ملتهب و دردناک است . از پماد تتراسایکلین استفاده میکردم ولی تفییری ایجاد نشد. چه دذرویی پیشتهاد میکنید که زودتر خوب شود
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم 

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا در اینگونه موارد نیاز به آنتی بیوتیک خوراکی یا تزریقی است 

   توصیه می کنم در صورت امکان به نزدیکترین کلینیک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنی تا آن موقع هر ۶ ساعت سفالکسین ۵۰۰ میل کن

   موفق

 • تصویر کاربر قنبری دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دیروز خالهای صورتم رو لیزر کردم میخوام ببینم کی صورتم رو بشورم و چکار کنم زودتر جاش خوب شه و تغذیه در بهبود سریعش تاثیر داره یا نه
  ممنون میسم جوابم رک بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   معمولا تا 24 ساعت بعد نباید شسته شود

   برای تسریع بهبودی معمولا کرم های ترمیم کننده نظیر سیکالفیت کمک کننده است

   رژیم غذایی حاوی زینک نیز کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر rezad جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من خال صورتم با روش پلاسما برداشتم. جای زخمش خوب بود ولی مشکلی که دارم پماد ترمیم کننده پوست روش میزنم بعد چند دقیقه خونریزی خفیفی پیدا میکنه و قرمزی جای زخم زیاد میشه. مجبور میشم با دستمال پاکش کنم. کلا وقتی خشکه ظاهر بهتری داره و خونریزی نداره ولی وقتی پماد میزنم خونریزی میکنه. از پماد استفاده بکنم یا نه؟ دو روزه خال برداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام جانم 

   این حالت طبیعی است و جای نگرانی نیست 

   تکرار پماد ها مطابق فرمایش پزشک معالج ضروری است 

   موفق

 • تصویر کاربر Abolfazl یکشنبه ۹ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  جناب دکتر من ی خال تقریبا بزرگ رو گردنم داشتن که دکتر پوست اونو با لیزر برام برداشت اما بعد یکسال دوبار عود کرد و رشد کرد دفعه دوم دکتر به وسیله جراحی اونو برداشت ولی دوباره بعد یکسال مثل گوشت اضافه خیلی بزرگتر از قبل رشد کرد دفعه سوم بردمش پیش دکتر جراح عمومی و دکتر جراحی کرد ولی دوباره داره برمیگرده باید چکار کنم ترو خدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ناحیه گردن و قفسه سینه شانس بروز کلوئید زیاد است و هرگونه اقدام نظیر جراحی ممکن است باعث بروز ضایعه به شکل گوش اضافه گردد

   در اینگونه موارد معمولا درمان دشوار بوده و ممکن است نیاز به اقدامات متعددی لازم باشد

   معمولا نتایج درمان در این شرایط رضایت بخش نیست

   بهتره با یکی از همکاران جراح پلاستیک نیز مشورت کنی

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من حدود 2ماه پیش 2تا خال ریز روی سینم و 2تا خال دیگم رو صورتم بود با کوتر سوزوندم باوجود اینک الان تحت درمانم ولی الان سینم علاوه بر قرمزی خیلی زیاد و بد ک بصورت لک بزرگی درومده و پوستم خیلی اسیب دیده دچار گوشت اضافه هم شده و روی صورتم هم لک خیلی بدی بجا گذاشته.
  خواستم از حضور شریفتون بپرسم چقد صبر کنم تا خوب شه ایا اصلا کاملا خوب میشه؟؟
  ایا میتونم لیرز کنم تا پوستم هم سینم هم صورتم هیچ اثری ازشون نمونه؟؟
  درصورت امکان چه لیرزی و کی انجام بدم ک هرچه زودتر بهبودی کاملو پیدا کنه واقعا نگران کننده و ازار دهندس برام.
  ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   حداقل 4 و حداکثر 8 ماه برای کاهش پروسه التهابی زمان لازم است

   صبور باش و مطابق فرمایشات پزشک معالجت اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر ترمه شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من چهار تا خال گوشتی در صورت داشتم که جراحی کردم ولی یکی از آنها از همون ابتدا تا حدی عفونت داشت و الان بعد کشیدن بخیه ذره ای برجستگی داره.آیا این جای برجستگی با پماد ترمیم کننده رفع میشه؟ و اینکه چه پمادی رو شما پیشنهاد میدید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   این حالت طبیعی است 

   نگران نباش و معاینات ادواری را پیگری کن

   مطابق فرمایشات پزشک معالجت اقدام کن

   موفق

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر