با انواع خال پوستی آشنا شوید

با انواع خال پوستی آشنا شوید

فهرست مطالب

انواع خال در واقع ضایعات پوستی مسطح یا برجسته هستند که ناشی از به هم خوردن ترکیب طبیعی بافت های پوست ناشی از افزایش یا عملکرد غیر طبیعی سلولهای رنگدانه ساز پوست هستند. در حقیقت خالها یک تومور خوش خیم سلولهای رنگدانه ساز است. خالهای مادر زادی در موقع تولید ممکن است بسیار کمرنگ باشند و به همین دلیل ممکن است مورد توجه واقع نشوند.

اکثر خالها ضایعه ها خوش خیم هستند و هیچگونه خطر سرطانی شدن وجود ندارد و معمولا نیاز به اقدام درمانی ندارند مگر در برای زیبایی

اکثریت خالها اکتسابی هستند و به طور طبیعی حدود ۸۰ درصد مردم دارای یک یا چند خال ملانوسیتی هستند می باشند. این خالها بیشتر در دوران کودکی و بلوغ ایجاد می شوند و پس از سن ۳۵ سالگی پیدایش خال جدید کمتر دیده می شود.Nevus

خالهای اکتسابی نتیجه تجمع خوش خیم سلولهای ملانوستیک که ناشی از تکثیر سلول های رنگدانه ای پوست (ملانوسیتها) است در محل اتصال درم به اپیدرممی‌باشند. به خالهای اکتسابی، خالهای ملانوسیتی هم گفته می‌شود. در دوران کودکی بیش از 90 درصد از خالهای دارای تکثیر ملانوسیتی در محل اتصال درم و اپیدرم ایجاد می‌شوند.

در حدود یک درصد از کل نوزادان تازه متولد شده دچار خالهای مادرزادی هستند. این خالها در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ هستند. این ضایعات ممکن است گاهی به اندازه‌ای بزرگ باشند که قسمتی یا تمامی تنه یا اندام را درگیر نمایند. عموما خالها بی‌خطر هستند؛ مگر آنکه بدخیم یا سرطانی تبدیل شوند.

انواع خال پوستی

1- خال گوشتی

خال گوشتی یا مول شایعترین فرم خال در انسان بوده و در بیش از ۸۰ درصد از افراد بالای ۱۲ سال حداقل یک یک چند خال گوشتی وجود دارد. این حالت دارای تظاهرات بالینی متعددی بوده و بسته به محل قرار گرفتن آن در لایه های پوست طبقه بندی می گردد.

خالهای جانکشنال junctional nevus معمولا” پس از ۲ سالگی شروع شده و به تدریج بزرگتر شده و زیادتر می گردند و در حوالی بلوغ از بین می روند. این نوع ضایعه حاشیه صاف و مدور دارند. این ضایعه در محل اتصال درم و اپی درم ایجاد می گردد. اندازه این نوع خال بین یک میلی متر تا یک سانتیمتر است و رنگ آن نوع از قهوه ای روشن تا سیاه متغیر است و شایعترین محل آن نیز کف دست و پا و نواحی تناسلی میباشد.

خال جانکشنال
خال جانکشنال

2- خال های مرکب

نوع دوم ضایعه به نام خال های مرکب Compound Nevus معروف است و معمولا هم در درم و هم در اپی درم هستند و در کف دست پا دیده نمی شوند. این نوع محدوده نامنظم دارد و به شکل یک گنبدی بزرگ برجسته، مدور یا بیضی و متقارن بوده، رنگ آن از قهوه‌ای روشن تا تیره متغیر است. در دوران بلوغ، اغلب خالهای مرکب درشت و پررنگ‌تر بوده و موهای زبری از داخل آنها به خارج رشد می‌نماید. اینگونه ضایعات می‌توانند در هر نقطه‌ای از سطوح جلدی – مخاطی ، ملتحمه و حنجره دیده شوند. شایعترین محل آنها در تنه بدن می‌باشد.

خال مرکب در تنه
خال مرکب در تنه

3- انواع خال درمال

نوع سوم خالها را خال های درمال intradermal Nevus گویند. این نوع معمولا گنبدی شکل بوده و به تدریج به رنگ پوست در می آیند و معمولا هیچگاه دچار پیگمانتاسیون و رنگی شدن شدید نمی‌شوند. رنگ آین خال ها قهوه‌ای کمرنگ بوده که به تدریج تبدیل به قرمز گوشتی می‌شوند. گاهی نیز ممکن است چند عدد مو در داخل آنها جوانه بزند و  معمولا کم عروق هستند ولی گاهی پرعروق می‌شوند و عمدتا در بالغین دیده می‌شوند.

خال درمال در صورت
خال درمال در صورت
خال درمال در پلک چشم
خال درمال در پلک چشم

خالهای پوستی عموما ماهیت خوش خیم دارند و به ندرت امکان دارد که ماهیت بدخیم پیدا کنند؛ لذا می توان اکثر آنها را به حال خود گذاشت. اما در مواردی که از نظر زیبایی ناخوشایند باشند و یا در مواردی که تحریک مداوم و مکرر وجود داشته باشد نظیر خالهایی در دست، آرنج، ریش و سبیل با استفاده از روش های لیزری یا جراحی میتوان آنها را برداشت.

4- خال ملانوسیتی مادرزادی

در بدو تولد ممکن است بسیار کم رنگ باشند و به همین دلیل احتمال دارد به آنها توجه نشود. خالهای ملانوسیتی مادرزادی کوچک و متوسط معمولا سرعت رشد کمتری نسبت به سرعت رشد شیرخواران دارند و با گذشت زمان کوچک می‌شوند.

خالهای ملانوسیتی مادرزادی درشت، معمولا بلافاصله بعد از تولد دیده شده و والدین را نگران می‌کنند. شایعترین مناطق درگیری عبارتند از: قسمت تحتانی پشت و رانها. این خالها ممکن است به اندازه‌ای بزرگ شوند که قسمتی از اندام را فرا بگیرند. در مواردی موهای زبری بر روی آنها رشد می‌کند.

اینگونه خالها با توجه به اندازه آنها به سه گروه کوچک (زیر 1.5 سانتیمتر) ، متوسط (بین 1.5 تا 20 سانتیمتر) و بزرگ (بیش از 20 سانتیمتر) طبقه بندی می شوند.

خال ملانوستیک مادرزادی بزرگ
خال ملانوستیک مادرزادی بزرگ

شانس بروز بدخیمی در این خالها فقط بین 6 – 4 درصد در تمام عمر می باشد. خالهای کوچک و متوسط فقط در دوران بعد از بلوغ امکان بدخیمی دارند و به همین دلیل چنانچه این خالها رشد غیر طبیعی دارند تا سنین 12 – 10، در مورد برداشتن باید اقدام کرد. از آنجا که خالهای درشت خطر بالایی برای بدخیمی دارند و از نظر زیبایی نیز برای بیمار قابل تحمل نیستند باید حتی‌الامکان در سنین پایین تر، برداشته شوند.

5- خال دیسپلاستیک

در حدود 3 – 2 درصد از بالغین جوان به اینگونه خالها مبتلا هستند. این ضایعات معمولا از جنس خالهای مرکب هستند و مهمترین مشخصه پاتولوژیک آنها ، وجود آتیپی ساختمانی و سلولی است. در انواع ارثی و خصوصا در افرادی که قبلا حداقل یکبار دچار ملانومای بدخیم شده‌اند، وجود این ضایعه به عنوان یک ریسک فاکتور برای ابتلا به ملانوم بدخیم محسوب می‌شود. از نظر بالینی نیز معمولا ضایعاتی هستند که قطری بیش از 5 میلیمتر داشته و دارای حاشیه‌ای نامنظم و درجاتی از التهاب و پیگمانتاسیون و نامنظم می‌باشند.

بهترین روش برخورد با آنها، تهیه شرح حال و پیگیری و نظارت می‌باشد. به مجرد ایجاد هر گونه تغییری باید این خالها را برداشت.

خال دیسپلاستیک در پشت
خال دیسپلاستیک در پشت

6- خال های هاله‌دار

اینگونه خال ها معمولا ضایعه رنگی می باشد که توسط هاله‌ای از پوست روشن ولی نرمال، احاطه شده است و مخصوصا در حوالی دوره بلوغ دیده می‌شوند. شایعترین محل درگیری نیز پشت بدن می‌باشد. در افراد جوان فقط نیاز به دادن اطمینان از طرف پزشک به بیمار است. در بیماران مسن‌تر، تشخیص افتراقی اصلی آن ملانوم بدخیم است. باید خاطر نشان کرد که هاله روشن در ملانوم بدخیم ، نامنظم بوده و ضایعه مرکزی نیز دارای مشخصات ملانوم بدخیم می‌باشد. در صورت وجود هر گونه شک بالینی باید اقدام به برداشتن خال کرد.

خال هاله دار در صورت یک دختر
خال هاله دار در صورت یک دختر

7- خال های آبی

به صورت یک پاپول آبی رنگ با سطح صاف و اندکی برجسته می‌باشد که معمولا قطری کمتر از یک سانتیمتر دارد. شایعترین محل درگیری اندامها ، سر و صورت است. این خال را به دو نوع شایع و سلولی تقسیم می‌کنند.

رشد پیشرونده و تبدیل این خال به ملانوم بدخیم نادر است.

در صورتی که از نظر زیبایی مساله ساز باشد می‌توان آن را برداشت. باید توجه داشت که این خالها باید به صورت عمقی و تا چربی زیر جلوی برداشته شوند، زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار عود شوند.

خال آبی در سر یک مرد
خال آبی در سر یک مرد

 

توصیه می کنم کلیپ زیر را مشاهده فرمائید. در این ویدیو روند درمان یک خال مادرزادی روی صورت نشان داده شده است

در صورتی که مبتلا به خال در صورت یا بدن دارید و مایل به از بین بردن خال  هستید: 

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. ممکن است قبل از آغاز درمان نیاز به نمونه برداری و بررسی پاتولوژیک باشد.
 3. انتخاب نوع و روش درمانی پس از معاینه و ارزیابی های تکملی توسط پزشک خواهد بود و بهترین روش از بین بردن خال قابل پیش بینی نیست.
 4. در صورتی که نیاز به انجام لیزر یا آر اف باشد معمولا درد یا خونریزی پس از برداشتن خال نادر یا بسیار ناچیز است.
 5. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید:

درخواست نوبت

از دکتر بپرسید درخواست نوبت با واتساپ

درخواست نوبت با تلگرام

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من تقریبا از ده سالگی بر اثر یک اتفاق بین دو تا ابروهام زخم شد و تبدیل به خال شد و تا الان ۳ بار با لیزر برداشتمش ولی هر بار بعد ۲ ماه برمیگرده اخرین بار هم پنج سال پیش برداشتم که برگشت میخواستم بدونم کدوم روش برای برداشتن خال ریشه دار بهتره ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ستاره یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر من چند تا خال قهوه ای سوخته داخل صورتم دارم.... خیلی اذیتم میکنه همش تو فکر خال صورتمم داره دیوونم میکنه پدر و مادرم قبول نمیکنن لیزرش کنم میگن برو پولشو بهت میدیم آتیشش بزن اما لیزر نکن.... اگه میشه چند تا راه حل طبیعی بهم بگین.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا لیزر عارضه جدی یا خطرناکی ندارد

   راه حل خانگی برای درمان خالها معمولا موثر نیست

   موفق

 • تصویر کاربر شراره سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  مراجعه داشتم به چشم پزشک برای خال روی پلک. که فرمودن اگر جراحی انجام بشه خال رو کامل برنمیدارن...چون اگر کامل برداشته بشه جای ضایعه مشخص میشه و یا امکان رشد مجدد هست؟!
  آقای دکتر رو اعتماد به نفس و ظاهر چشمم تاثیر منفی گذاشته... لطفا راهنمایی بفرمایید🙏😔🌹
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   ممکنه با تکنیک های جدیدتر نظیر رادیوسرجری یا لیزر امکان حذف ضایعه وجود داشته باشد

   موفق

 • تصویر کاربر منصور جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام خواستم ببینم اگه من خال زیرپشت قفسه سینه ام را بردارم خطر داره یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا خطری ایجاد نخواهد کرد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ali پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشي اغاي دكتر من خيلي وقت پيش ي خال كوچيك تو سرم داشتم و هيچ تغييري نكرده بود و هيچ مشكليم نداشت مثله خارش يادرد اما الان ي سالي ميشه بزرگ شده ايا احتمالش هس سرطاني باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرایطی که ذکر کردی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد

   موفق

 • تصویر کاربر Moon دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید‌.من یه خال گوشتی در دیواره چشم چپم دارم .ایا میتونم انو بردارم ؟؟ و امکان داره که دوباره رشد کنه ؟.به اندازه دو.سه میلی متره.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا با روش های نوین همچون رادیوسرجری یا لیزر امکان درمان وجود دارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر نارسیس چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام
  در موردد خال مادرزادی می خواستم بپرسم که این نوع خال قابل برداشتن هست یا نه؟ و اینکه آیا با ازدواج با جنین شخصی امکان انتقال به بچه دارد؟
  احتمالا خال ملانوسیتی می باشد.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در اکثر موارد قابل برداشتن است 

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر انواری سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  دختری ۱۰ ساله دارم که تقریبا از حدود ۲ سالگی دو خال روی بازویش زد، یکی بزرگتر از دیگری. با افزایش سن خالها هم کمی بزرگ میشدند که خوب به حساب رشد پوست در آن ناحیه قلمداد کردم. خال بزرگتر الان ۶ میلیمتر است و یکرنگ و مسطح بوده ولی شکل منظم ندارد.
  ممکنست نگران کننده باشد و لازم به بررسی می‌باشد؟
  سپاس از توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد. ای کاش یک عکس با کیفیت ارسال کرده بودی

   ولی با توجه به شرح حالی که ذکر می کنی در اکثر موارد جای نگرانی نیست

   خیالت راحت باشه

   ولی بهتره بعد از عادی شدن شرایط بحرانی کشور از نظر کرونا برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   نگران نباش

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام الان مدتی هست الت تناسلی من .جوش های ریز ریز زده باید چی کار کنم از چه دارویی استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   عکس ارسالی نشان دهنده بیماری مولوسکوم است
   معمولا با تقویت سیستم ایمنی بدن کاملا مهار خواهد شد
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://drentezari.com/%D9%85%D9%88%D9%84%D9%88%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%85-%D8%B9%D9%81%D9%88%D9%86%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F/
   معمولا دارو خیلی کمک کننده نیست
   سریعترین روش درمانی استفاده از لیزر است
   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر پري یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشيد.خانمي هستم ٣٢ ساله ساكن بوشهر.صورتم مقداري بخاطر افتاب و گرما تيره شده (البته پوستم سبزه هست)و مقداري كمي لك داره و جاي جوش تو صورتمه.پوستم چرب ولي جوش نميزنه.اين جاي جوشا براي قبلا هستش.ميخواستم پوستم كمي روشنتر و جاي لك و جوشهاي صورتم كم رنگ شه و به نوعي صورتم صاف شه؟صورتم جاي اسكار و تو رفتگي نداره.بايد چيكار كنم؟چه روشي از همه ي روشها بهتره براي صورت من كه مشكل خيلي جدي نداره؟اخه اطرافيانم خيلي منو از ليزر ميترسونن.ميگن خطرناكه.ميگن اولش خيلي خوبه ولي بعد از چند ماه مشكلات پوستيت برميگرده .خيلي نگران و مرددم.خواهش ميكنم راهنماييم كنيد.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر