آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

با انواع خال پوستی آشنا شوید

 • دکتر عباس انتظاری
 • آخرین ویرایش : 04 تیر 99

انواع خال در واقع ضایعات پوستی مسطح یا برجسته هستند که ناشی از به هم خوردن ترکیب طبیعی بافت های پوست ناشی از افزایش یا عملکرد غیر طبیعی سلولهای رنگدانه ساز پوست هستند. در حقیقت خالها یک تومور خوش خیم سلولهای رنگدانه ساز است. خالهای مادر زادی در موقع تولید ممکن است بسیار کمرنگ باشند و به همین دلیل ممکن است مورد توجه واقع نشوند.

اکثر خالها ضایعه ها خوش خیم هستند و هیچگونه خطر سرطانی شدن وجود ندارد و معمولا نیاز به اقدام درمانی ندارند مگر در برای زیبایی

اکثریت خالها اکتسابی هستند و به طور طبیعی حدود ۸۰ درصد مردم دارای یک یا چند خال ملانوسیتی هستند می باشند. این خالها بیشتر در دوران کودکی و بلوغ ایجاد می شوند و پس از سن ۳۵ سالگی پیدایش خال جدید کمتر دیده می شود.Nevus

خالهای اکتسابی نتیجه تجمع خوش خیم سلولهای ملانوستیک که ناشی از تکثیر سلول های رنگدانه ای پوست (ملانوسیتها) است در محل اتصال درم به اپیدرممی‌باشند. به خالهای اکتسابی، خالهای ملانوسیتی هم گفته می‌شود. در دوران کودکی بیش از 90 درصد از خالهای دارای تکثیر ملانوسیتی در محل اتصال درم و اپیدرم ایجاد می‌شوند.

در حدود یک درصد از کل نوزادان تازه متولد شده دچار خالهای مادرزادی هستند. این خالها در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ هستند. این ضایعات ممکن است گاهی به اندازه‌ای بزرگ باشند که قسمتی یا تمامی تنه یا اندام را درگیر نمایند. عموما خالها بی‌خطر هستند؛ مگر آنکه بدخیم یا سرطانی تبدیل شوند.

انواع خال پوستی

1- خال گوشتی

خال گوشتی یا مول شایعترین فرم خال در انسان بوده و در بیش از ۸۰ درصد از افراد بالای ۱۲ سال حداقل یک یک چند خال گوشتی وجود دارد. این حالت دارای تظاهرات بالینی متعددی بوده و بسته به محل قرار گرفتن آن در لایه های پوست طبقه بندی می گردد.

خالهای جانکشنال junctional nevus معمولا” پس از ۲ سالگی شروع شده و به تدریج بزرگتر شده و زیادتر می گردند و در حوالی بلوغ از بین می روند. این نوع ضایعه حاشیه صاف و مدور دارند. این ضایعه در محل اتصال درم و اپی درم ایجاد می گردد. اندازه این نوع خال بین یک میلی متر تا یک سانتیمتر است و رنگ آن نوع از قهوه ای روشن تا سیاه متغیر است و شایعترین محل آن نیز کف دست و پا و نواحی تناسلی میباشد.

خال جانکشنال

خال جانکشنال

2- خال های مرکب

نوع دوم ضایعه به نام خال های مرکب Compound Nevus معروف است و معمولا هم در درم و هم در اپی درم هستند و در کف دست پا دیده نمی شوند. این نوع محدوده نامنظم دارد و به شکل یک گنبدی بزرگ برجسته، مدور یا بیضی و متقارن بوده، رنگ آن از قهوه‌ای روشن تا تیره متغیر است. در دوران بلوغ، اغلب خالهای مرکب درشت و پررنگ‌تر بوده و موهای زبری از داخل آنها به خارج رشد می‌نماید. اینگونه ضایعات می‌توانند در هر نقطه‌ای از سطوح جلدی – مخاطی ، ملتحمه و حنجره دیده شوند. شایعترین محل آنها در تنه بدن می‌باشد.

خال مرکب در تنه

خال مرکب در تنه

3- انواع خال درمال

نوع سوم خالها را خال های درمال intradermal Nevus گویند. این نوع معمولا گنبدی شکل بوده و به تدریج به رنگ پوست در می آیند و معمولا هیچگاه دچار پیگمانتاسیون و رنگی شدن شدید نمی‌شوند. رنگ آین خال ها قهوه‌ای کمرنگ بوده که به تدریج تبدیل به قرمز گوشتی می‌شوند. گاهی نیز ممکن است چند عدد مو در داخل آنها جوانه بزند و  معمولا کم عروق هستند ولی گاهی پرعروق می‌شوند و عمدتا در بالغین دیده می‌شوند.

خال درمال در صورت

خال درمال در صورت

خال درمال در پلک چشم

خال درمال در پلک چشم

خالهای پوستی عموما ماهیت خوش خیم دارند و به ندرت امکان دارد که ماهیت بدخیم پیدا کنند؛ لذا می توان اکثر آنها را به حال خود گذاشت. اما در مواردی که از نظر زیبایی ناخوشایند باشند و یا در مواردی که تحریک مداوم و مکرر وجود داشته باشد نظیر خالهایی در دست، آرنج، ریش و سبیل با استفاده از روش های لیزری یا جراحی میتوان آنها را برداشت.

4- خال ملانوسیتی مادرزادی

در بدو تولد ممکن است بسیار کم رنگ باشند و به همین دلیل احتمال دارد به آنها توجه نشود. خالهای ملانوسیتی مادرزادی کوچک و متوسط معمولا سرعت رشد کمتری نسبت به سرعت رشد شیرخواران دارند و با گذشت زمان کوچک می‌شوند.

خالهای ملانوسیتی مادرزادی درشت، معمولا بلافاصله بعد از تولد دیده شده و والدین را نگران می‌کنند. شایعترین مناطق درگیری عبارتند از: قسمت تحتانی پشت و رانها. این خالها ممکن است به اندازه‌ای بزرگ شوند که قسمتی از اندام را فرا بگیرند. در مواردی موهای زبری بر روی آنها رشد می‌کند.

اینگونه خالها با توجه به اندازه آنها به سه گروه کوچک (زیر 1.5 سانتیمتر) ، متوسط (بین 1.5 تا 20 سانتیمتر) و بزرگ (بیش از 20 سانتیمتر) طبقه بندی می شوند.

خال ملانوستیک مادرزادی بزرگ

خال ملانوستیک مادرزادی بزرگ

شانس بروز بدخیمی در این خالها فقط بین 6 – 4 درصد در تمام عمر می باشد. خالهای کوچک و متوسط فقط در دوران بعد از بلوغ امکان بدخیمی دارند و به همین دلیل چنانچه این خالها رشد غیر طبیعی دارند تا سنین 12 – 10، در مورد برداشتن باید اقدام کرد. از آنجا که خالهای درشت خطر بالایی برای بدخیمی دارند و از نظر زیبایی نیز برای بیمار قابل تحمل نیستند باید حتی‌الامکان در سنین پایین تر، برداشته شوند.

5- خال دیسپلاستیک

در حدود 3 – 2 درصد از بالغین جوان به اینگونه خالها مبتلا هستند. این ضایعات معمولا از جنس خالهای مرکب هستند و مهمترین مشخصه پاتولوژیک آنها ، وجود آتیپی ساختمانی و سلولی است. در انواع ارثی و خصوصا در افرادی که قبلا حداقل یکبار دچار ملانومای بدخیم شده‌اند، وجود این ضایعه به عنوان یک ریسک فاکتور برای ابتلا به ملانوم بدخیم محسوب می‌شود. از نظر بالینی نیز معمولا ضایعاتی هستند که قطری بیش از 5 میلیمتر داشته و دارای حاشیه‌ای نامنظم و درجاتی از التهاب و پیگمانتاسیون و نامنظم می‌باشند.

بهترین روش برخورد با آنها، تهیه شرح حال و پیگیری و نظارت می‌باشد. به مجرد ایجاد هر گونه تغییری باید این خالها را برداشت.

خال دیسپلاستیک در پشت

خال دیسپلاستیک در پشت

6- خال های هاله‌دار

اینگونه خال ها معمولا ضایعه رنگی می باشد که توسط هاله‌ای از پوست روشن ولی نرمال، احاطه شده است و مخصوصا در حوالی دوره بلوغ دیده می‌شوند. شایعترین محل درگیری نیز پشت بدن می‌باشد. در افراد جوان فقط نیاز به دادن اطمینان از طرف پزشک به بیمار است. در بیماران مسن‌تر، تشخیص افتراقی اصلی آن ملانوم بدخیم است. باید خاطر نشان کرد که هاله روشن در ملانوم بدخیم ، نامنظم بوده و ضایعه مرکزی نیز دارای مشخصات ملانوم بدخیم می‌باشد. در صورت وجود هر گونه شک بالینی باید اقدام به برداشتن خال کرد.

خال هاله دار در صورت یک دختر

خال هاله دار در صورت یک دختر

7- خال های آبی

به صورت یک پاپول آبی رنگ با سطح صاف و اندکی برجسته می‌باشد که معمولا قطری کمتر از یک سانتیمتر دارد. شایعترین محل درگیری اندامها ، سر و صورت است. این خال را به دو نوع شایع و سلولی تقسیم می‌کنند.

رشد پیشرونده و تبدیل این خال به ملانوم بدخیم نادر است.

در صورتی که از نظر زیبایی مساله ساز باشد می‌توان آن را برداشت. باید توجه داشت که این خالها باید به صورت عمقی و تا چربی زیر جلوی برداشته شوند، زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار عود شوند.

خال آبی در سر یک مرد

خال آبی در سر یک مرد

 

توصیه می کنم کلیپ زیر را مشاهده فرمائید. در این ویدیو روند درمان یک خال مادرزادی روی صورت نشان داده شده است

در صورتی که مبتلا به خال در صورت یا بدن دارید و مایل به از بین بردن خال  هستید: 

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. ممکن است قبل از آغاز درمان نیاز به نمونه برداری و بررسی پاتولوژیک باشد.
 3. انتخاب نوع و روش درمانی پس از معاینه و ارزیابی های تکملی توسط پزشک خواهد بود و بهترین روش از بین بردن خال قابل پیش بینی نیست.
 4. در صورتی که نیاز به انجام لیزر یا آر اف باشد معمولا درد یا خونریزی پس از برداشتن خال نادر یا بسیار ناچیز است.
 5. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.

در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من از بدو تولد روی ارنج دست راستم یه خال گوشتی دارم میخاستم بدونم چه نوع خالی هست ریشه داره یا نه و اینکه با چه عملی میتونم بردارمش و هزینه اش چقدره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 3 روز پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای تعیین نوع ضایعه نمونه برداری و ارزیابی سیتوپاتولوژیک انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده روی صورتم و بدنم خالهای زیادی دارم حدود 15سال پیش هشت خال را با جراحی برداشتم سه تاشون جاشون موند و برآمده شدند منتهی همرنگ پوستمن
  الان 15تا خال گوشتی ریز و درشت دارم که بعضی هاتون به مرور زمان ایجاد شدن و قبلاً نداشتم ، البته صورتم خالهای غیر گوشتی هم داره زیاد کم و مک هم دارم ، برا یه پوست یک دست چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا با چندین جلسه لیزر بتوان تا حدودی مشکل مطرح شده را کاهش داد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من روی نوک بینیم یک خال دارم زمانی که ۱۳ سالم بود از طریق آر اف برداشتم خیلی خال داشتم که این یکی باقی موند و حس میکنم با گذشت زمان الان بزرگ شده واقعا دیگه نمیخوام ببینمش روشی برای برداشتنش وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اینگونه موارد معمولا لیزر بسیار کارآمد است

   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر ملان شنبه ۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۵ سالمه میخاستم خال روی صورتم رو گوشتی هست رو بردارم بنظر شما تو این سن مناسبه؟و اینکه اگه بردارم جاش میمونه ؟خیلی برام مهمه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا مشکلی ایجاد نمی شود

   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر یگانه چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من الان ۳روز ۳تا خال برداشتم با جراحی میخواستم بپرسم که تا چه مدت بخیه هارو در بیارم واز چه کرم ترمیم کننده ای استفاده بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در مورد برداشتن بخیه با توجه به محل ضایعه باید اقدام نمود

   در هر صورت زودترین زمان برای ضایعات صورت 7 روز است

   حتما با پزشک معالجت مشورت کن

   موفق

 • تصویر کاربر Arezoo یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من یک ماه پیش خال های صورتن رو لیزر کردم وپماد ترمیمی درمالیفت استفاده میکنم هنوز جاش قهوه ای مونده چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   صبور باش این حالت طبیعی است

   مطابق فرمایشات پزشک معالجت اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام صورتم ۴تا خال ریز داره ریز که منظورم خال سیاه اعصابم خورده چجوری با چ کرمی بدون عمل و لیزر بردارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اینگونه موارد معمولا هیچگونه دارو یا کرم موثر نیست

   موفق

 • تصویر کاربر پریسا دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.من چند خال بالیزر برداشتم میخواستم ببینم مارک ضد افتابی که باید مصرف کنم فرقی نمیکند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   مارک ضد آفتاب تفاوت چندانی نمی کند

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من خال صورتم با پماد برداشتم ولی یه خورده گود شده چی بمالم که پوستم ترمیم بشه جاش نمونه
  1. تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   خال
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و با پزشک معالجت مشورت کن

   پماد سیکافیت کمک کننده است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Fateme سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من ده سال پیش یه خال گوشتی کنار بینی و خط لبخندم برداشتم جراحی شد ولی جاش سفید مونده من واقعا نمیدونم باید چیکارکنم جای عمل بینی هم مونده بنظر شما هیچ درمانی نداره؟ دلم میخاد خودکشی کنم ):
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   اصلا نگران نباش به مرور زمان این مسئله حل خواهد شد

   صبور باش و مطابق فرمایش پزشک معالجت اقدام کن

   موفق

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر