با انواع خال پوستی آشنا شوید

با انواع خال پوستی آشنا شوید

فهرست مطالب

انواع خال در واقع ضایعات پوستی مسطح یا برجسته هستند که ناشی از به هم خوردن ترکیب طبیعی بافت های پوست ناشی از افزایش یا عملکرد غیر طبیعی سلولهای رنگدانه ساز پوست هستند. در حقیقت خالها یک تومور خوش خیم سلولهای رنگدانه ساز است. خالهای مادر زادی در موقع تولید ممکن است بسیار کمرنگ باشند و به همین دلیل ممکن است مورد توجه واقع نشوند.

اکثر خالها ضایعه ها خوش خیم هستند و هیچگونه خطر سرطانی شدن وجود ندارد و معمولا نیاز به اقدام درمانی ندارند مگر در برای زیبایی

اکثریت خالها اکتسابی هستند و به طور طبیعی حدود ۸۰ درصد مردم دارای یک یا چند خال ملانوسیتی هستند می باشند. این خالها بیشتر در دوران کودکی و بلوغ ایجاد می شوند و پس از سن ۳۵ سالگی پیدایش خال جدید کمتر دیده می شود.Nevus

خالهای اکتسابی نتیجه تجمع خوش خیم سلولهای ملانوستیک که ناشی از تکثیر سلول های رنگدانه ای پوست (ملانوسیتها) است در محل اتصال درم به اپیدرممی‌باشند. به خالهای اکتسابی، خالهای ملانوسیتی هم گفته می‌شود. در دوران کودکی بیش از 90 درصد از خالهای دارای تکثیر ملانوسیتی در محل اتصال درم و اپیدرم ایجاد می‌شوند.

در حدود یک درصد از کل نوزادان تازه متولد شده دچار خالهای مادرزادی هستند. این خالها در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ هستند. این ضایعات ممکن است گاهی به اندازه‌ای بزرگ باشند که قسمتی یا تمامی تنه یا اندام را درگیر نمایند. عموما خالها بی‌خطر هستند؛ مگر آنکه بدخیم یا سرطانی تبدیل شوند.

انواع خال پوستی

1- خال گوشتی

خال گوشتی یا مول شایعترین فرم خال در انسان بوده و در بیش از ۸۰ درصد از افراد بالای ۱۲ سال حداقل یک یک چند خال گوشتی وجود دارد. این حالت دارای تظاهرات بالینی متعددی بوده و بسته به محل قرار گرفتن آن در لایه های پوست طبقه بندی می گردد.

خالهای جانکشنال junctional nevus معمولا” پس از ۲ سالگی شروع شده و به تدریج بزرگتر شده و زیادتر می گردند و در حوالی بلوغ از بین می روند. این نوع ضایعه حاشیه صاف و مدور دارند. این ضایعه در محل اتصال درم و اپی درم ایجاد می گردد. اندازه این نوع خال بین یک میلی متر تا یک سانتیمتر است و رنگ آن نوع از قهوه ای روشن تا سیاه متغیر است و شایعترین محل آن نیز کف دست و پا و نواحی تناسلی میباشد.

خال جانکشنال
خال جانکشنال

2- خال های مرکب

نوع دوم ضایعه به نام خال های مرکب Compound Nevus معروف است و معمولا هم در درم و هم در اپی درم هستند و در کف دست پا دیده نمی شوند. این نوع محدوده نامنظم دارد و به شکل یک گنبدی بزرگ برجسته، مدور یا بیضی و متقارن بوده، رنگ آن از قهوه‌ای روشن تا تیره متغیر است. در دوران بلوغ، اغلب خالهای مرکب درشت و پررنگ‌تر بوده و موهای زبری از داخل آنها به خارج رشد می‌نماید. اینگونه ضایعات می‌توانند در هر نقطه‌ای از سطوح جلدی – مخاطی ، ملتحمه و حنجره دیده شوند. شایعترین محل آنها در تنه بدن می‌باشد.

خال مرکب در تنه
خال مرکب در تنه

3- انواع خال درمال

نوع سوم خالها را خال های درمال intradermal Nevus گویند. این نوع معمولا گنبدی شکل بوده و به تدریج به رنگ پوست در می آیند و معمولا هیچگاه دچار پیگمانتاسیون و رنگی شدن شدید نمی‌شوند. رنگ آین خال ها قهوه‌ای کمرنگ بوده که به تدریج تبدیل به قرمز گوشتی می‌شوند. گاهی نیز ممکن است چند عدد مو در داخل آنها جوانه بزند و  معمولا کم عروق هستند ولی گاهی پرعروق می‌شوند و عمدتا در بالغین دیده می‌شوند.

خال درمال در صورت
خال درمال در صورت
خال درمال در پلک چشم
خال درمال در پلک چشم

خالهای پوستی عموما ماهیت خوش خیم دارند و به ندرت امکان دارد که ماهیت بدخیم پیدا کنند؛ لذا می توان اکثر آنها را به حال خود گذاشت. اما در مواردی که از نظر زیبایی ناخوشایند باشند و یا در مواردی که تحریک مداوم و مکرر وجود داشته باشد نظیر خالهایی در دست، آرنج، ریش و سبیل با استفاده از روش های لیزری یا جراحی میتوان آنها را برداشت.

4- خال ملانوسیتی مادرزادی

در بدو تولد ممکن است بسیار کم رنگ باشند و به همین دلیل احتمال دارد به آنها توجه نشود. خالهای ملانوسیتی مادرزادی کوچک و متوسط معمولا سرعت رشد کمتری نسبت به سرعت رشد شیرخواران دارند و با گذشت زمان کوچک می‌شوند.

خالهای ملانوسیتی مادرزادی درشت، معمولا بلافاصله بعد از تولد دیده شده و والدین را نگران می‌کنند. شایعترین مناطق درگیری عبارتند از: قسمت تحتانی پشت و رانها. این خالها ممکن است به اندازه‌ای بزرگ شوند که قسمتی از اندام را فرا بگیرند. در مواردی موهای زبری بر روی آنها رشد می‌کند.

اینگونه خالها با توجه به اندازه آنها به سه گروه کوچک (زیر 1.5 سانتیمتر) ، متوسط (بین 1.5 تا 20 سانتیمتر) و بزرگ (بیش از 20 سانتیمتر) طبقه بندی می شوند.

خال ملانوستیک مادرزادی بزرگ
خال ملانوستیک مادرزادی بزرگ

شانس بروز بدخیمی در این خالها فقط بین 6 – 4 درصد در تمام عمر می باشد. خالهای کوچک و متوسط فقط در دوران بعد از بلوغ امکان بدخیمی دارند و به همین دلیل چنانچه این خالها رشد غیر طبیعی دارند تا سنین 12 – 10، در مورد برداشتن باید اقدام کرد. از آنجا که خالهای درشت خطر بالایی برای بدخیمی دارند و از نظر زیبایی نیز برای بیمار قابل تحمل نیستند باید حتی‌الامکان در سنین پایین تر، برداشته شوند.

5- خال دیسپلاستیک

در حدود 3 – 2 درصد از بالغین جوان به اینگونه خالها مبتلا هستند. این ضایعات معمولا از جنس خالهای مرکب هستند و مهمترین مشخصه پاتولوژیک آنها ، وجود آتیپی ساختمانی و سلولی است. در انواع ارثی و خصوصا در افرادی که قبلا حداقل یکبار دچار ملانومای بدخیم شده‌اند، وجود این ضایعه به عنوان یک ریسک فاکتور برای ابتلا به ملانوم بدخیم محسوب می‌شود. از نظر بالینی نیز معمولا ضایعاتی هستند که قطری بیش از 5 میلیمتر داشته و دارای حاشیه‌ای نامنظم و درجاتی از التهاب و پیگمانتاسیون و نامنظم می‌باشند.

بهترین روش برخورد با آنها، تهیه شرح حال و پیگیری و نظارت می‌باشد. به مجرد ایجاد هر گونه تغییری باید این خالها را برداشت.

خال دیسپلاستیک در پشت
خال دیسپلاستیک در پشت

6- خال های هاله‌دار

اینگونه خال ها معمولا ضایعه رنگی می باشد که توسط هاله‌ای از پوست روشن ولی نرمال، احاطه شده است و مخصوصا در حوالی دوره بلوغ دیده می‌شوند. شایعترین محل درگیری نیز پشت بدن می‌باشد. در افراد جوان فقط نیاز به دادن اطمینان از طرف پزشک به بیمار است. در بیماران مسن‌تر، تشخیص افتراقی اصلی آن ملانوم بدخیم است. باید خاطر نشان کرد که هاله روشن در ملانوم بدخیم ، نامنظم بوده و ضایعه مرکزی نیز دارای مشخصات ملانوم بدخیم می‌باشد. در صورت وجود هر گونه شک بالینی باید اقدام به برداشتن خال کرد.

خال هاله دار در صورت یک دختر
خال هاله دار در صورت یک دختر

7- خال های آبی

به صورت یک پاپول آبی رنگ با سطح صاف و اندکی برجسته می‌باشد که معمولا قطری کمتر از یک سانتیمتر دارد. شایعترین محل درگیری اندامها ، سر و صورت است. این خال را به دو نوع شایع و سلولی تقسیم می‌کنند.

رشد پیشرونده و تبدیل این خال به ملانوم بدخیم نادر است.

در صورتی که از نظر زیبایی مساله ساز باشد می‌توان آن را برداشت. باید توجه داشت که این خالها باید به صورت عمقی و تا چربی زیر جلوی برداشته شوند، زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار عود شوند.

خال آبی در سر یک مرد
خال آبی در سر یک مرد

 

توصیه می کنم کلیپ زیر را مشاهده فرمائید. در این ویدیو روند درمان یک خال مادرزادی روی صورت نشان داده شده است

در صورتی که مبتلا به خال در صورت یا بدن دارید و مایل به از بین بردن خال  هستید: 

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. ممکن است قبل از آغاز درمان نیاز به نمونه برداری و بررسی پاتولوژیک باشد.
 3. انتخاب نوع و روش درمانی پس از معاینه و ارزیابی های تکملی توسط پزشک خواهد بود و بهترین روش از بین بردن خال قابل پیش بینی نیست.
 4. در صورتی که نیاز به انجام لیزر یا آر اف باشد معمولا درد یا خونریزی پس از برداشتن خال نادر یا بسیار ناچیز است.
 5. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید:

درخواست نوبت

از دکتر بپرسید درخواست نوبت با واتساپ

درخواست نوبت با تلگرام

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما. من ۶ سال پیش تو سن نوجوانی یک خال روی ناحیه گردن ام ایجاد شد.به سه متخصص پوست مراجعه کردم که سه نظر متفاوت دادن.یکی گفت درمان نداره.یکی گفت اگر لیزر کنیم جای خال سفید‌میشه.یکی هم گفت با لیزر قابل درمانه.میخواستم نظر‌شما‌ رو راجع به این موضوع بدونم. سوال دیگه ام اینه که اسم این خال چیه اقای‌دکتر؟... خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   در اینگونه موارد معمولا نتایج درمانی رضایت بخش نیست

   موفق

 • تصویر کاربر پری یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من روی صورتم خال دارم ۴ تا یکی از خال هام یکم گوشتی و تیره شده دورش روشن تره من تو ماه ششم بارداری هستم به پزشک مراجعه کردم بعد از معاینه گفتن چیزی نیست و جای نگرانی نیست من نه درد دارم نه خارش نه سوزش ولی خیلی از شکل خالم میترسم میتونم عکس خالم رو براتون بفرستم دکتر بهم گفت اصلا جای نگرانی نیست ولی بهتره بعد زایمان برش دارم از اول خالم همینطوری بوده ولی یکم بزرگتر و پررنگ تر شده تو دوران بارداریم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  2. تصویر کاربر پری یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)
   من ۲ تا متخصص پوست رفتم گفتن بخاطر بارداریه من تیروئید پرکار هم دارم خالم از اول این فرم بوده ولی رنگش منو میرسونه یکمم بزرگتر شده
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهری شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  آقای دکتر شما اطلاعاتی در رابطه با آنژیوکراتوم دارین،
  آیا با لیزر به صورت کلی برطرف خواهد شد؟
  آیا رابطه جنسی در بدتر شدن این زایده پوستی تاثیر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   آنژیوکراتوم ارتباطی به فعالیت جنسی ندارد

   برای ضایعات می توان از لیزر استفاده نمود ولی معمولا درمان نیاز ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  کنار بینیم چند وقتی میشه که جوش ماننده خیلی کم قهوه ایه ممکنه خال باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس ارسال شود ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه گردد

   موفق

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام من خوابیده بودم پاشدم دیدم خون اومده از اینجا و قیافه خال م ب این شکل در اومده‌‌. چن ماه پیش هم دو خال سمت راااست اینجوری هاله سفید شده قبلا اصلا ابنطوری نبودن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر من شنبه ۲ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز...
  ببخشید من شش ماه پیش متوجه یه لکه قهوه ای روی مچ دستم شدم همش نگرانم البته نمیدونم بزرگتر شده یا نه ولی اندازه اش تقریبا 5یا شش میلیمتر هست و اطرافش مشخص نیست خودش هم قهوه ای کمرنگه بنظرتون نیاز به نمونه برداری داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطی یکشنبه ۲۱ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته ونباشید بنده یه خانمم که گوشه بالای لبم یه خال هست که دربچه گی خیلی کوچیک بود بعداز ازدواج که باردارشدم دوران بارداری خالم بزرگ شد وبعدها از روی خالم مو دراورد که من میکندم والان فکر کنم چن سالی هم خارش دارم ویه خال دیگه کنار بینی ام کم بالاتر نزدیک چشمم خال دراومده نمیدونم ریشه خال اولمم هس یا نه ..خیلی هم نگرانم ..ممنون میشم علت رو بگین درضمن اقای دکتر خیلی دلم میخواد خال بزرگ رو بردارم ولی میترسم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۱ اسفند ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی با توجه به عکس ارسالی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   ممکن است بتوان بدون برجای گذاشتن اسکاری ضایعه را برداشت

   موفق

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من خال زیاد دارم و به تازگی خال های ریز میزنم ۳۲ سالمه سابقه ی کک و مک هم تو خاتواده مون داریم
  خال روی دست باز و روی سینه و هاله ی سینه دارم و شاید حدود چهل پنجاه تا بشه عکس هاشون روومیفرستم بفرماید نیاز به پیگری دارند
  تا اونجایی که یادمه تغییری نداشتن و از اول بودن ولی از این نگرانم چرا خال جدید میزنم و کک ومک هم به تازگی‌ روی بدنم میبینم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال بیماری خطرناکی مطرح نیست

   ممکن است بتوان با روش های نوین غیر جراحی ضایعه را برداشت

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر kambiz دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید روی صورتم یک خال بود اوایل دست کاری کردم دیدم داره بزرگ میشه دیگه دست نزدم دلیلش چیه و میشه درمان کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای نمونه برداری و ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر دلوین یکشنبه ۱۶ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام ایا زگیل تناسلی ب صورت خال سیاه هم دیده میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ بهمن ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی  در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر