با انواع خال پوستی آشنا شوید

با انواع خال پوستی آشنا شوید

فهرست مطالب

انواع خال در واقع ضایعات پوستی مسطح یا برجسته هستند که ناشی از به هم خوردن ترکیب طبیعی بافت های پوست ناشی از افزایش یا عملکرد غیر طبیعی سلولهای رنگدانه ساز پوست هستند. در حقیقت خالها یک تومور خوش خیم سلولهای رنگدانه ساز است. خالهای مادر زادی در موقع تولید ممکن است بسیار کمرنگ باشند و به همین دلیل ممکن است مورد توجه واقع نشوند.

اکثر خالها ضایعه ها خوش خیم هستند و هیچگونه خطر سرطانی شدن وجود ندارد و معمولا نیاز به اقدام درمانی ندارند مگر در برای زیبایی

اکثریت خالها اکتسابی هستند و به طور طبیعی حدود ۸۰ درصد مردم دارای یک یا چند خال ملانوسیتی هستند می باشند. این خالها بیشتر در دوران کودکی و بلوغ ایجاد می شوند و پس از سن ۳۵ سالگی پیدایش خال جدید کمتر دیده می شود.Nevus

خالهای اکتسابی نتیجه تجمع خوش خیم سلولهای ملانوستیک که ناشی از تکثیر سلول های رنگدانه ای پوست (ملانوسیتها) است در محل اتصال درم به اپیدرممی‌باشند. به خالهای اکتسابی، خالهای ملانوسیتی هم گفته می‌شود. در دوران کودکی بیش از 90 درصد از خالهای دارای تکثیر ملانوسیتی در محل اتصال درم و اپیدرم ایجاد می‌شوند.

در حدود یک درصد از کل نوزادان تازه متولد شده دچار خالهای مادرزادی هستند. این خالها در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ هستند. این ضایعات ممکن است گاهی به اندازه‌ای بزرگ باشند که قسمتی یا تمامی تنه یا اندام را درگیر نمایند. عموما خالها بی‌خطر هستند؛ مگر آنکه بدخیم یا سرطانی تبدیل شوند.

انواع خال پوستی

1- خال گوشتی

خال گوشتی یا مول شایعترین فرم خال در انسان بوده و در بیش از ۸۰ درصد از افراد بالای ۱۲ سال حداقل یک یک چند خال گوشتی وجود دارد. این حالت دارای تظاهرات بالینی متعددی بوده و بسته به محل قرار گرفتن آن در لایه های پوست طبقه بندی می گردد.

خالهای جانکشنال junctional nevus معمولا” پس از ۲ سالگی شروع شده و به تدریج بزرگتر شده و زیادتر می گردند و در حوالی بلوغ از بین می روند. این نوع ضایعه حاشیه صاف و مدور دارند. این ضایعه در محل اتصال درم و اپی درم ایجاد می گردد. اندازه این نوع خال بین یک میلی متر تا یک سانتیمتر است و رنگ آن نوع از قهوه ای روشن تا سیاه متغیر است و شایعترین محل آن نیز کف دست و پا و نواحی تناسلی میباشد.

خال جانکشنال
خال جانکشنال

2- خال های مرکب

نوع دوم ضایعه به نام خال های مرکب Compound Nevus معروف است و معمولا هم در درم و هم در اپی درم هستند و در کف دست پا دیده نمی شوند. این نوع محدوده نامنظم دارد و به شکل یک گنبدی بزرگ برجسته، مدور یا بیضی و متقارن بوده، رنگ آن از قهوه‌ای روشن تا تیره متغیر است. در دوران بلوغ، اغلب خالهای مرکب درشت و پررنگ‌تر بوده و موهای زبری از داخل آنها به خارج رشد می‌نماید. اینگونه ضایعات می‌توانند در هر نقطه‌ای از سطوح جلدی – مخاطی ، ملتحمه و حنجره دیده شوند. شایعترین محل آنها در تنه بدن می‌باشد.

خال مرکب در تنه
خال مرکب در تنه

3- انواع خال درمال

نوع سوم خالها را خال های درمال intradermal Nevus گویند. این نوع معمولا گنبدی شکل بوده و به تدریج به رنگ پوست در می آیند و معمولا هیچگاه دچار پیگمانتاسیون و رنگی شدن شدید نمی‌شوند. رنگ آین خال ها قهوه‌ای کمرنگ بوده که به تدریج تبدیل به قرمز گوشتی می‌شوند. گاهی نیز ممکن است چند عدد مو در داخل آنها جوانه بزند و  معمولا کم عروق هستند ولی گاهی پرعروق می‌شوند و عمدتا در بالغین دیده می‌شوند.

خال درمال در صورت
خال درمال در صورت
خال درمال در پلک چشم
خال درمال در پلک چشم

خالهای پوستی عموما ماهیت خوش خیم دارند و به ندرت امکان دارد که ماهیت بدخیم پیدا کنند؛ لذا می توان اکثر آنها را به حال خود گذاشت. اما در مواردی که از نظر زیبایی ناخوشایند باشند و یا در مواردی که تحریک مداوم و مکرر وجود داشته باشد نظیر خالهایی در دست، آرنج، ریش و سبیل با استفاده از روش های لیزری یا جراحی میتوان آنها را برداشت.

4- خال ملانوسیتی مادرزادی

در بدو تولد ممکن است بسیار کم رنگ باشند و به همین دلیل احتمال دارد به آنها توجه نشود. خالهای ملانوسیتی مادرزادی کوچک و متوسط معمولا سرعت رشد کمتری نسبت به سرعت رشد شیرخواران دارند و با گذشت زمان کوچک می‌شوند.

خالهای ملانوسیتی مادرزادی درشت، معمولا بلافاصله بعد از تولد دیده شده و والدین را نگران می‌کنند. شایعترین مناطق درگیری عبارتند از: قسمت تحتانی پشت و رانها. این خالها ممکن است به اندازه‌ای بزرگ شوند که قسمتی از اندام را فرا بگیرند. در مواردی موهای زبری بر روی آنها رشد می‌کند.

اینگونه خالها با توجه به اندازه آنها به سه گروه کوچک (زیر 1.5 سانتیمتر) ، متوسط (بین 1.5 تا 20 سانتیمتر) و بزرگ (بیش از 20 سانتیمتر) طبقه بندی می شوند.

خال ملانوستیک مادرزادی بزرگ
خال ملانوستیک مادرزادی بزرگ

شانس بروز بدخیمی در این خالها فقط بین 6 – 4 درصد در تمام عمر می باشد. خالهای کوچک و متوسط فقط در دوران بعد از بلوغ امکان بدخیمی دارند و به همین دلیل چنانچه این خالها رشد غیر طبیعی دارند تا سنین 12 – 10، در مورد برداشتن باید اقدام کرد. از آنجا که خالهای درشت خطر بالایی برای بدخیمی دارند و از نظر زیبایی نیز برای بیمار قابل تحمل نیستند باید حتی‌الامکان در سنین پایین تر، برداشته شوند.

5- خال دیسپلاستیک

در حدود 3 – 2 درصد از بالغین جوان به اینگونه خالها مبتلا هستند. این ضایعات معمولا از جنس خالهای مرکب هستند و مهمترین مشخصه پاتولوژیک آنها ، وجود آتیپی ساختمانی و سلولی است. در انواع ارثی و خصوصا در افرادی که قبلا حداقل یکبار دچار ملانومای بدخیم شده‌اند، وجود این ضایعه به عنوان یک ریسک فاکتور برای ابتلا به ملانوم بدخیم محسوب می‌شود. از نظر بالینی نیز معمولا ضایعاتی هستند که قطری بیش از 5 میلیمتر داشته و دارای حاشیه‌ای نامنظم و درجاتی از التهاب و پیگمانتاسیون و نامنظم می‌باشند.

بهترین روش برخورد با آنها، تهیه شرح حال و پیگیری و نظارت می‌باشد. به مجرد ایجاد هر گونه تغییری باید این خالها را برداشت.

خال دیسپلاستیک در پشت
خال دیسپلاستیک در پشت

6- خال های هاله‌دار

اینگونه خال ها معمولا ضایعه رنگی می باشد که توسط هاله‌ای از پوست روشن ولی نرمال، احاطه شده است و مخصوصا در حوالی دوره بلوغ دیده می‌شوند. شایعترین محل درگیری نیز پشت بدن می‌باشد. در افراد جوان فقط نیاز به دادن اطمینان از طرف پزشک به بیمار است. در بیماران مسن‌تر، تشخیص افتراقی اصلی آن ملانوم بدخیم است. باید خاطر نشان کرد که هاله روشن در ملانوم بدخیم ، نامنظم بوده و ضایعه مرکزی نیز دارای مشخصات ملانوم بدخیم می‌باشد. در صورت وجود هر گونه شک بالینی باید اقدام به برداشتن خال کرد.

خال هاله دار در صورت یک دختر
خال هاله دار در صورت یک دختر

7- خال های آبی

به صورت یک پاپول آبی رنگ با سطح صاف و اندکی برجسته می‌باشد که معمولا قطری کمتر از یک سانتیمتر دارد. شایعترین محل درگیری اندامها ، سر و صورت است. این خال را به دو نوع شایع و سلولی تقسیم می‌کنند.

رشد پیشرونده و تبدیل این خال به ملانوم بدخیم نادر است.

در صورتی که از نظر زیبایی مساله ساز باشد می‌توان آن را برداشت. باید توجه داشت که این خالها باید به صورت عمقی و تا چربی زیر جلوی برداشته شوند، زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار عود شوند.

خال آبی در سر یک مرد
خال آبی در سر یک مرد

 

توصیه می کنم کلیپ زیر را مشاهده فرمائید. در این ویدیو روند درمان یک خال مادرزادی روی صورت نشان داده شده است

در صورتی که مبتلا به خال در صورت یا بدن دارید و مایل به از بین بردن خال  هستید: 

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. ممکن است قبل از آغاز درمان نیاز به نمونه برداری و بررسی پاتولوژیک باشد.
 3. انتخاب نوع و روش درمانی پس از معاینه و ارزیابی های تکملی توسط پزشک خواهد بود و بهترین روش از بین بردن خال قابل پیش بینی نیست.
 4. در صورتی که نیاز به انجام لیزر یا آر اف باشد معمولا درد یا خونریزی پس از برداشتن خال نادر یا بسیار ناچیز است.
 5. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید:

درخواست نوبت

از دکتر بپرسید درخواست نوبت با واتساپ

درخواست نوبت با تلگرام

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سید چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلان و عرض ادب
  خدمت دکتر عزیز حاستم بدونم اسم این خالی که بالای لبم از کوچیکی هست چیه و آیا امکان برداشتن وجود داره ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی نوع Mole مطرح است که معمولا خطری نداشته و قابل درمان با روش جراحی یا روش های نوین نظیر ردایوسرجری نیز می باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نبی یکشنبه ۴ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام من چند سالی میشه بین هردو سینه م خال قهوه ای داشتم الان بزرگ شده احتمال سرطان داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  من ۵ تا خال در ناحیه پلک زیر چشم و بینی دارم. که از موقعی که ماسک میزنم نسبتا حساس شدم. دکتر ی گفته که اینها زگیل هستند و میشه برداشت. اما خال‌های من شبیه زگیل نیستن.‌نطر شگا دکتر محترم چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   علیک سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۱۷ سالمه سه حدود ۷ ۸ تا نقطه سیاه روی صورتم هست که برجستگی نداره میخواستم بدونم خال هست یا نه و راه درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس ضایعات ارسال شود

   موفق

 • تصویر کاربر تینا سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر برادرم 29 سالشه در چندسال گذشته چند خال کوچیک روی پوستش ظاهر شده که بعضی هاشون در حد شاید کمتر از نیم میلیمتر و درحد نقطه هستن و ثابت هستن مثلا روی انگشت دست و پا بوده و اصلا تغییری در این سالها نداشت جدیدا هم یک خاله شاید اندازه 1 میلمتر روی گونه صورتشون در اومده ایا این خطرناکه ؟ چون شنیدم تا 35 سالگی طبیعی هست خال جدید میشه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   اکثرا جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر روبا سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام .کودکم وقتی بدنیا اومد یک خال روی سرش داشت الان متوجه شدم به صورت یه نقطه کنار خال قبلی بزرگ شده .انگار داره اندازه خال به صورت نامنطم زیاد میشه .مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر معصومه جمعه ۱۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام. پسر من از بدو تولد یه خال حدود یه میلیمتری قهوه ای پشت کمرش داشت. الان نه سالشه و این خال خیلی گوشتی شده حدود ۴میلی متر و اطرافش هم قهوه ای هستش. درد یا چیزی نداره‌ و همش داره بزرگتر میشه. چکار کنیم براش.😔
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر گیسو جمعه ۱۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  باسلام بنده دوستی دارم که خال های ریز بی رنگ داشته و چند سال پیش پمادی با تجویز پزشک مصرف میکنه متاسفانه زیادتر میشن وبیشتر قسمت جلویی بالاتنه درگیر هست ویک عدد بزرگ در صورت دارن وچون خانم هستن به خاطر همین نمیتونن ازدواج کنن واعتماد به نفس پایینی پیدا کردن. برای ایشون چه نجویزی دارین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   توصیه می کنم با روش های جدیدی همچون رادیوسرجری یا لیزر ضایعات طی یک جلسه برداشته شوند

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آنا سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام من روی صورتم یک لکه کمرنگ در حد نیم سانت تا یک سانت است ک شبیه ماه گرفتگیه ک توی لکه ۴تا خال کوچیک قهوه ای داره ک پوستیه از مادرزادی بوده و هرچی بزرگتر میشم پر رنگ تر میشه آیا ممکنه برداشتنش باعث سرطان بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در موارد مشکوک قبل از برداشتن ضایعه بهتره نمونه برداری انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر Mati جمعه ۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد
  متوجه شدم در سر پدرم تعدادي برجستگي هست كه خودشون ميگن مربوط به ده سال پيش هست اما اخيراً يكي از اونها قهوه اي رنگ شده و تعدادشون بيشتر شده
  به پزشك مراجعه كردن و بهشون ژل راكوتان و ويتامين A و شامپو دادن
  آيا بايد معاينه جدي تري شوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به سن و شرایط ضایعات پزشک معالج تصمیم خواهد گرفت ولی معمولا بهتره نمونه برداری نیز انجام شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر