با انواع خال پوستی آشنا شوید

با انواع خال پوستی آشنا شوید

فهرست مطالب

انواع خال در واقع ضایعات پوستی مسطح یا برجسته هستند که ناشی از به هم خوردن ترکیب طبیعی بافت های پوست ناشی از افزایش یا عملکرد غیر طبیعی سلولهای رنگدانه ساز پوست هستند. در حقیقت خالها یک تومور خوش خیم سلولهای رنگدانه ساز است. خالهای مادر زادی در موقع تولید ممکن است بسیار کمرنگ باشند و به همین دلیل ممکن است مورد توجه واقع نشوند.

اکثر خالها ضایعه ها خوش خیم هستند و هیچگونه خطر سرطانی شدن وجود ندارد و معمولا نیاز به اقدام درمانی ندارند مگر در برای زیبایی

اکثریت خالها اکتسابی هستند و به طور طبیعی حدود ۸۰ درصد مردم دارای یک یا چند خال ملانوسیتی هستند می باشند. این خالها بیشتر در دوران کودکی و بلوغ ایجاد می شوند و پس از سن ۳۵ سالگی پیدایش خال جدید کمتر دیده می شود.Nevus

خالهای اکتسابی نتیجه تجمع خوش خیم سلولهای ملانوستیک که ناشی از تکثیر سلول های رنگدانه ای پوست (ملانوسیتها) است در محل اتصال درم به اپیدرممی‌باشند. به خالهای اکتسابی، خالهای ملانوسیتی هم گفته می‌شود. در دوران کودکی بیش از 90 درصد از خالهای دارای تکثیر ملانوسیتی در محل اتصال درم و اپیدرم ایجاد می‌شوند.

در حدود یک درصد از کل نوزادان تازه متولد شده دچار خالهای مادرزادی هستند. این خالها در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ هستند. این ضایعات ممکن است گاهی به اندازه‌ای بزرگ باشند که قسمتی یا تمامی تنه یا اندام را درگیر نمایند. عموما خالها بی‌خطر هستند؛ مگر آنکه بدخیم یا سرطانی تبدیل شوند.

انواع خال پوستی

1- خال گوشتی

خال گوشتی یا مول شایعترین فرم خال در انسان بوده و در بیش از ۸۰ درصد از افراد بالای ۱۲ سال حداقل یک یک چند خال گوشتی وجود دارد. این حالت دارای تظاهرات بالینی متعددی بوده و بسته به محل قرار گرفتن آن در لایه های پوست طبقه بندی می گردد.

خالهای جانکشنال junctional nevus معمولا” پس از ۲ سالگی شروع شده و به تدریج بزرگتر شده و زیادتر می گردند و در حوالی بلوغ از بین می روند. این نوع ضایعه حاشیه صاف و مدور دارند. این ضایعه در محل اتصال درم و اپی درم ایجاد می گردد. اندازه این نوع خال بین یک میلی متر تا یک سانتیمتر است و رنگ آن نوع از قهوه ای روشن تا سیاه متغیر است و شایعترین محل آن نیز کف دست و پا و نواحی تناسلی میباشد.

خال جانکشنال
خال جانکشنال

2- خال های مرکب

نوع دوم ضایعه به نام خال های مرکب Compound Nevus معروف است و معمولا هم در درم و هم در اپی درم هستند و در کف دست پا دیده نمی شوند. این نوع محدوده نامنظم دارد و به شکل یک گنبدی بزرگ برجسته، مدور یا بیضی و متقارن بوده، رنگ آن از قهوه‌ای روشن تا تیره متغیر است. در دوران بلوغ، اغلب خالهای مرکب درشت و پررنگ‌تر بوده و موهای زبری از داخل آنها به خارج رشد می‌نماید. اینگونه ضایعات می‌توانند در هر نقطه‌ای از سطوح جلدی – مخاطی ، ملتحمه و حنجره دیده شوند. شایعترین محل آنها در تنه بدن می‌باشد.

خال مرکب در تنه
خال مرکب در تنه

3- انواع خال درمال

نوع سوم خالها را خال های درمال intradermal Nevus گویند. این نوع معمولا گنبدی شکل بوده و به تدریج به رنگ پوست در می آیند و معمولا هیچگاه دچار پیگمانتاسیون و رنگی شدن شدید نمی‌شوند. رنگ آین خال ها قهوه‌ای کمرنگ بوده که به تدریج تبدیل به قرمز گوشتی می‌شوند. گاهی نیز ممکن است چند عدد مو در داخل آنها جوانه بزند و  معمولا کم عروق هستند ولی گاهی پرعروق می‌شوند و عمدتا در بالغین دیده می‌شوند.

خال درمال در صورت
خال درمال در صورت
خال درمال در پلک چشم
خال درمال در پلک چشم

خالهای پوستی عموما ماهیت خوش خیم دارند و به ندرت امکان دارد که ماهیت بدخیم پیدا کنند؛ لذا می توان اکثر آنها را به حال خود گذاشت. اما در مواردی که از نظر زیبایی ناخوشایند باشند و یا در مواردی که تحریک مداوم و مکرر وجود داشته باشد نظیر خالهایی در دست، آرنج، ریش و سبیل با استفاده از روش های لیزری یا جراحی میتوان آنها را برداشت.

4- خال ملانوسیتی مادرزادی

در بدو تولد ممکن است بسیار کم رنگ باشند و به همین دلیل احتمال دارد به آنها توجه نشود. خالهای ملانوسیتی مادرزادی کوچک و متوسط معمولا سرعت رشد کمتری نسبت به سرعت رشد شیرخواران دارند و با گذشت زمان کوچک می‌شوند.

خالهای ملانوسیتی مادرزادی درشت، معمولا بلافاصله بعد از تولد دیده شده و والدین را نگران می‌کنند. شایعترین مناطق درگیری عبارتند از: قسمت تحتانی پشت و رانها. این خالها ممکن است به اندازه‌ای بزرگ شوند که قسمتی از اندام را فرا بگیرند. در مواردی موهای زبری بر روی آنها رشد می‌کند.

اینگونه خالها با توجه به اندازه آنها به سه گروه کوچک (زیر 1.5 سانتیمتر) ، متوسط (بین 1.5 تا 20 سانتیمتر) و بزرگ (بیش از 20 سانتیمتر) طبقه بندی می شوند.

خال ملانوستیک مادرزادی بزرگ
خال ملانوستیک مادرزادی بزرگ

شانس بروز بدخیمی در این خالها فقط بین 6 – 4 درصد در تمام عمر می باشد. خالهای کوچک و متوسط فقط در دوران بعد از بلوغ امکان بدخیمی دارند و به همین دلیل چنانچه این خالها رشد غیر طبیعی دارند تا سنین 12 – 10، در مورد برداشتن باید اقدام کرد. از آنجا که خالهای درشت خطر بالایی برای بدخیمی دارند و از نظر زیبایی نیز برای بیمار قابل تحمل نیستند باید حتی‌الامکان در سنین پایین تر، برداشته شوند.

5- خال دیسپلاستیک

در حدود 3 – 2 درصد از بالغین جوان به اینگونه خالها مبتلا هستند. این ضایعات معمولا از جنس خالهای مرکب هستند و مهمترین مشخصه پاتولوژیک آنها ، وجود آتیپی ساختمانی و سلولی است. در انواع ارثی و خصوصا در افرادی که قبلا حداقل یکبار دچار ملانومای بدخیم شده‌اند، وجود این ضایعه به عنوان یک ریسک فاکتور برای ابتلا به ملانوم بدخیم محسوب می‌شود. از نظر بالینی نیز معمولا ضایعاتی هستند که قطری بیش از 5 میلیمتر داشته و دارای حاشیه‌ای نامنظم و درجاتی از التهاب و پیگمانتاسیون و نامنظم می‌باشند.

بهترین روش برخورد با آنها، تهیه شرح حال و پیگیری و نظارت می‌باشد. به مجرد ایجاد هر گونه تغییری باید این خالها را برداشت.

خال دیسپلاستیک در پشت
خال دیسپلاستیک در پشت

6- خال های هاله‌دار

اینگونه خال ها معمولا ضایعه رنگی می باشد که توسط هاله‌ای از پوست روشن ولی نرمال، احاطه شده است و مخصوصا در حوالی دوره بلوغ دیده می‌شوند. شایعترین محل درگیری نیز پشت بدن می‌باشد. در افراد جوان فقط نیاز به دادن اطمینان از طرف پزشک به بیمار است. در بیماران مسن‌تر، تشخیص افتراقی اصلی آن ملانوم بدخیم است. باید خاطر نشان کرد که هاله روشن در ملانوم بدخیم ، نامنظم بوده و ضایعه مرکزی نیز دارای مشخصات ملانوم بدخیم می‌باشد. در صورت وجود هر گونه شک بالینی باید اقدام به برداشتن خال کرد.

خال هاله دار در صورت یک دختر
خال هاله دار در صورت یک دختر

7- خال های آبی

به صورت یک پاپول آبی رنگ با سطح صاف و اندکی برجسته می‌باشد که معمولا قطری کمتر از یک سانتیمتر دارد. شایعترین محل درگیری اندامها ، سر و صورت است. این خال را به دو نوع شایع و سلولی تقسیم می‌کنند.

رشد پیشرونده و تبدیل این خال به ملانوم بدخیم نادر است.

در صورتی که از نظر زیبایی مساله ساز باشد می‌توان آن را برداشت. باید توجه داشت که این خالها باید به صورت عمقی و تا چربی زیر جلوی برداشته شوند، زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار عود شوند.

خال آبی در سر یک مرد
خال آبی در سر یک مرد

 

توصیه می کنم کلیپ زیر را مشاهده فرمائید. در این ویدیو روند درمان یک خال مادرزادی روی صورت نشان داده شده است

در صورتی که مبتلا به خال در صورت یا بدن دارید و مایل به از بین بردن خال  هستید: 

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. ممکن است قبل از آغاز درمان نیاز به نمونه برداری و بررسی پاتولوژیک باشد.
 3. انتخاب نوع و روش درمانی پس از معاینه و ارزیابی های تکملی توسط پزشک خواهد بود و بهترین روش از بین بردن خال قابل پیش بینی نیست.
 4. در صورتی که نیاز به انجام لیزر یا آر اف باشد معمولا درد یا خونریزی پس از برداشتن خال نادر یا بسیار ناچیز است.
 5. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید:

درخواست نوبت

از دکتر بپرسید درخواست نوبت با واتساپ

درخواست نوبت با تلگرام

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب،بنده رویِ قفسه ی سینه سپت چپم یه خال به طول۲بندانگشت وعرض حدودا۱ونیم سانت که رنگش قهوه ایی تیرس وحاشیه نامنظم اما به شکل کلی مستطیل طوره که روش منافذباز وبزرگی دیده میشه وهمچنین روش مو وکرک داره،از بدو تولدم داشتم،دکترای زیادی رفتم وهرکسی یه چیزی گفته،قصد جراحی دارم خیلی از همکاراتون گفتن توچندمرحله باید انجام بشه،خیلیام گفتن خطرناکه عملش،یه عده گفتن برگشت داره وعده ایی هم گفتن ردبخیش گوشت اضافه خواهد داد،خواستم اگرامکانش هست راهنمایی کوتاهی کنیددرباره ی عمل
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به سایز و شکل ضایعه و محل قرارگیری ضایعه بهترین روش جراحی است و احتمال بروز گوشت اضافه به شکل کلوئید نیز وجود دارد این احتمال حدود 15 درصد است

   معمولا پزشکان ریسک ها را به بیمار گوشزد می کنند و انتخاب با خود بیمار است

   موفق

 • تصویر کاربر 000 دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر روی الت خال های زدم گوشتی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  2. تصویر کاربر 000 دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   ممکنه جدی باشه آقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   احتمالا جای نگرانی نیست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مژگان سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب. دکتر عزیز روی پوست سر پدرم یک خال که به نظرم غیر عادیه دراومده، خیلی سپاسگزار می شم راهنماییم کنید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای نمونه برداری از ضایعه به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من وقتی به دنیا اومدم دقیقا بین بینیم هم ردیف با چشمم و پایین ابروم ی سوراخ دارم اولش ی دونه بوده که با مراجعه ب دکتر اون چرکاشو خالی کردن و بعد از دوبار خالی کردن تبدیل به سوراخ شده میخواستم بپرسم چ دکتری تخصص بررسی این موارد رو داره و اینکه اگر شما همچین پدیده ای رو دیدین یا حدسیاتتون چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود تا امکان بررسی دقیقتر وجود داشته باشد

   موفق

  2. تصویر کاربر رها سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   موهای سفید و سیاه در میاد ازش
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   این حالت ممکنه نوعی اختلال مادرزادی که باعث بروز کیست می شود باشد

   هیچگونه خطری نداشته و نیازی به درمان ندارد

   در صورتیکه از نظر ظاهری آزاردهنده باشد می توان با جراحی یا لیزر آنرا اصلاح نمود

   موفق

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عرفان دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پنج سالی میشه چند جای بدنم خال زده بعد دورش سفید شده و بزرگ شده چکار باید بکنم ؟
  لطفاً راهنمایی کنید 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام 

   سوال تکراری است

   کد رهگیری قبلی: Fv7d868559

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر عرفان دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک پنج سالی میشه چند جای بدنم خال زده و اطرافش سفید شده چکار باید بکنم؟ راهنماییم کنید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام من دوتا سوراخ روی سرم دارم ک دوتاش تقریبا یک سانتی مترهم نمیشن ازتوش مو دراومده بعضی وقتا یکم میخاره یا میسوزه خیلی کم جوری ک حس نمیشه خیلی مادرزادگی بوده بنظرتون خطرناکع سرطانه باید برداشت یا چه کرد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست

   موفق

 • تصویر کاربر امیرحسین سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من تقریبا از ده سالگی بر اثر یک اتفاق بین دو تا ابروهام زخم شد و تبدیل به خال شد و تا الان ۳ بار با لیزر برداشتمش ولی هر بار بعد ۲ ماه برمیگرده اخرین بار هم پنج سال پیش برداشتم که برگشت میخواستم بدونم کدوم روش برای برداشتن خال ریشه دار بهتره ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ستاره یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر من چند تا خال قهوه ای سوخته داخل صورتم دارم.... خیلی اذیتم میکنه همش تو فکر خال صورتمم داره دیوونم میکنه پدر و مادرم قبول نمیکنن لیزرش کنم میگن برو پولشو بهت میدیم آتیشش بزن اما لیزر نکن.... اگه میشه چند تا راه حل طبیعی بهم بگین.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا لیزر عارضه جدی یا خطرناکی ندارد

   راه حل خانگی برای درمان خالها معمولا موثر نیست

   موفق

 • تصویر کاربر شراره سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  مراجعه داشتم به چشم پزشک برای خال روی پلک. که فرمودن اگر جراحی انجام بشه خال رو کامل برنمیدارن...چون اگر کامل برداشته بشه جای ضایعه مشخص میشه و یا امکان رشد مجدد هست؟!
  آقای دکتر رو اعتماد به نفس و ظاهر چشمم تاثیر منفی گذاشته... لطفا راهنمایی بفرمایید🙏😔🌹
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   ممکنه با تکنیک های جدیدتر نظیر رادیوسرجری یا لیزر امکان حذف ضایعه وجود داشته باشد

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر