خال روی بیضه نشانه چیست؟

خال روی بیضه نشانه چیست؟

فهرست مطالب

بروز لکه ها و یا خال بر روی کیسه بیضه آقایان می تواند یکی از عوامل نگران کننده باشد؛ اما بیشتر این نوع خال های گوشتی، خوش خیم هستند و ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند.

با این حال…

برخی بیماری ها نیز میتوانند منجر به ایجاد این خال های سیاه بر روی بیضه ها شوند. در این مقاله پیرامون مشکلات و شرایط به وجود آورنده این لکه های سیاه روی کیسه بیضه صحبت کرده و همچنین گزینه های درمانی در دسترس را نیز بررسی خواهیم کرد.

علت خال سیاه در ناحیه تناسلی مردان چیست؟

خال گوشتی در ناحیه تناسلی

لکه در ناحیه تناسلی ممکن است به صورت موقت یا دائمی بر روی کیسه بیضه آقایان پدیدار شوند. در ادامه از جمله رایج ترین علل شکل گیری این لکه ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

1- ضربه و کبودی

آسیب دیدگی فیزیکی و ضرب می تواند به رگ های خونی کوچک بدن آسیب برساند و در نتیجه خون در داخل این بافت ها جمع می شود. در نتیجه شاهد شکل گیری نواحی تیره و با پوست حساس هستیم که به آن ها کبودی گفته می شود. اکثر این کبودی ها در عرض دو هفته از بین می روند.

درمان کبودی و ضرب

بیشتر کبودی ها در صورت استفاده از بسته های یخ و یا گرمای متعادل بهبود پیدا می کنند. برخی کرم های موجود در بازار نیز برای کاهش درد و التهاب کارساز هستند.

2- پیاز موهای تیره یا درونی

معمولا پس از اصلاح موها به کمک وکس یا ژیلت، موهایی که بعدها رشد می کنند به نسبت قبل تیره تر هستند. اگر یک مو در مراحل اولیه از رشد خود در زیر پوست فرد گیر کند، شاهد ایجاد یک برآمدگی تیره و یا با رنگ خاص بر روی پوست خواهیم بود.  موهایی که در زیر پوست رشد می کنند معمولا دردناک بوده و ورم می کنند.

درمان پیاز موهای تیره

مشکل موهای رشد کرده در درون پوست را معمولا می توان با لایه برداری حل کرد. در این روش ، لایه سلول های مرده پوست را از بین می برند و در نتیجه موهای فرد دیگر مانعی جهت رشد عادی را نخواهند داشت.

3- جوش ها و جوش های سرسیاه روی بیضه

این مشکلات پوستی معمولا در اثر عفونت های ضعیف و یا منافذ بسته شده پوستی به وجود می آیند. جوش ها از جمله موارد بسیار شایع در بین افراد هستند و ممکن است به شکل لکه های تیره بر روی کیسه بیضه آقایان پدیدار شوند.

اکثر جوش های عادی و جوش های سر سیاه آسیبی به همراه ندارند. این موارد معمولا با خود مراقبتی های خانگی نظیر بهداشت مناسب و کمپرس های گرم در عرض چند ماه بهبود می یابند.

درمان جوش های سرسیاه و لکه های سیاه بر روی کیسه بیضه

بهترین راه جهت درمان جوش سر سیاه تناسلی، لایه برداری ناحیه مورد نظر، تمیز و خشک نگه داشتن این منطقه است. جوش های بزرگتر نیز به کمپرس های گرم واکنش خوبی نشان می دهند. این کار به خون اجازه گردش هرچه بهتر در ناحیه مورد نظر را خواهد داد و در نتیجه برآمدگی های روی پوست متلاشی شده و جذب خواهند شد.

4- هایپرپیگمانتاسیون

مشکل هایپرپیگمانتاسیون زمانی رخ می دهد که برخی از نواحی پوست، رنگدانه های بیشتری داشته باشند. این مشکل می تواند خود را با انواع مختلفی از ضایعات پوستی نشان دهد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کک مک
 • خال ها
 • لکه های خورشیدی
 • علائم کش آمدن
 • لکه های در اثر بالا رفتن سن

ضایعات هایپرپیگمانتاسیون عموما آسیبی به فرد وارد نمی کنند و به جز تغییر رنگ پوست همراه با هیچ علائمی نیستند.

درمان هایپرپیگمانتاسیون

در بیشتر موارد، نیازی به درمان این مشکل در بیماران نیست. افراد ممکن است بخواهند ضایعات قابل توجه پوستی را به شکل جراحی از بین ببرند به خصوص زمانی که مشکل ساز باشند.

5- آنژیوکراتوما

آنژیوکراتوما

در این حالت شاهد گشاد شدن رگ های خونی کوچک زیر پوست هستیم و ضایعات پوستی غیر سرطانی به رنگ قرمز و یا آبی دیده خواهند شد. این ضایعات معمولا لبه های قابل مشاهده ای دارند:

 • اندازه یک الی ۸ میلی متری
 • ضخامت غیر نرمال
 • به شکل رندم بر روی کیسه بیضه پخش می شوند

اگر این ضایعات پوستی تحریک شوند، به عنوان مثال فرد آن ها را به شکل تصادفی خارش دهد احتمال خون ریزی آن ها وجود دارد و گاهی اوقات شاهد ایجاد تاول های خونی هستیم.

ضایعات مربوط به آنژیوکراتوما معمولا آسیبی به همراه ندارند و خبری از علائم در آن ها نیست. با این حال گاهی اوقات افراد آن ها را با بیماری های انتقالی از راه رابطه جنسی و سرطان اشتباه می گیرند.

ریسک ایجاد این ضایعات پوستی با بالا رفتن سن بیشتر می شود. پسران ۱۶ ساله با ریسک ۶ دهم درصدی شکل گیری ضایعات بر روی کیسه بیضه های خود روبرو هستند. این ریسک برای افراد بالای ۷۰ سال به ۱۷ درصد می رسد.

درمان آنژیوکراتوما

این موارد معمولا همراه با آسیب خاصی نیستند و در نتیجه نیازی به درمان ندارند. ممکن است در صورت ایجاد مشکل و یا جهت زیبایی ظاهر پوست افراد بخواهند به کمک عمل جراحی این موارد را بردارند. پزشک معمولا یک بیوپسی از ضایعات پوستی مورد نظر تهیه کرده تا از سرطانی نبودن آن اطمینان حاصل کند.

تکنیک های مورد استفاده در این حوزه لیزر درمانی، برش و یا تراشیدن هستند. همچنین برخی افراد ممکن است بخواهند ضایعات پوستی آن ها منجمد یا به کمک جریان الکتریکی سوزانده شود.

6- درماتیت اسکروتوم

درماتیت نوعی التهاب مزمن پوستی در افراد است. پوست کیسه بیضه ها در آقایان بسیار باریک است و در نتیجه خیلی زود تحریک شده و با التهاب مواجه می شود. قرار گرفتن در معرض موادی که به آن آلرژی دارید و تحریک کننده ها ، به خصوص به شکل مکرر و ادامه دار ، می تواند منجر به ایجاد درماتیت در این ناحیه از بدن شود.

خارش، خاراندن و مالیدن پوست التهابی نیز منجر به تحریک رگ های خونی کوچک زیر پوست می شود. در نتیجه شاهد کبودی و ایجاد شدن لکه های تیره بر روی پوست کیسه بیضه ها خواهید بود.

با این که ممکن است هر فرد نسبت به مواد خاصی آلرژی داشته باشد و واکنش نشان دهد، برخی از مواد شیمیایی پتانسیل بیشتری در ایجاد درماتیت دارند.

از جمله علل رایج به وجود آمدن درماتیت تناسلی:

 • رنگ های پارچه لباس
 • مواد شیمیایی درون شوینده های لباس
 • اسپرم کش ها و روان کننده ها
 • ضد عفونی کننده های موضعی و آنتی بیوتیک ها
 • فشار به خاطر لباس زیر یا وسایل ورزشی محافظتی

به شکل بسیار نادر، ممکن است لکه های سیاه بر روی بیضه ها نشانه مشکلات شدید و جدی بدنی باشند که از جمله این مشکلات می توان به ایدز و یا سرطان پوست اشاره کرد.

پزشک معالج آزمایشی های متعددی را انجام می دهد تا علت اصلی ایجاد لکه های روی کیسه بیضه را مشخص کند. ممکن است بتوان علت اصلی را تنها با معاینه اولیه مشخص کرد اما در برخی موارد باید از آزمایش های پیچیده و تخصصی استفاده شود.

از جمله تست هایی که برای تشخیص علت بروز لکه ها روی کیشه بیضه تجویز می شوند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آزمایش شمارش کامل خون
 • آزمایشات مربوط به عملکرد کبد و کلیه
 • غربالگری برای عفونت های انتقالی جنسی ، مانند ایدز و هپاتیت B و C
 • آزمایش میزان رسوب گلبول های قرمز ( که می تواند میزان التهاب را نشان دهد)
 • بیوپسی ، که شامل گرفتن نمونه ای از پوست برای مطالعه و بررسی خواهد بود
 • سونوگرافی از ناحیه پایین شکم و دستگاه تناسلی

درمان درماتیت کیسه بیضه

بهترین راهکار جهت درمان درماتیت کیسه بیضه ها جلوگیری از قرار گرفتن در معرض تحریک کننده ها و موادی است که به آن آلرژی دارید. در نتیجه علت اصلی به وجود آمدن التهاب پوستی مورد هدف قرار گرفته می شود. جهت کاهش علائم، پوست را چند بار در روز به آرامی با صابون و آب نسبتا گرم شست و شو دهید. نشستن در وان آب گرم حمام که نمک اپسوم یا جوی دو سر در آن باشد، نیز کمک حال شما خواهد بود.

در صورتی که مشکل درماتیت جدی بوده و تا طولانی مدت پایدار باشد، پزشک معالج می تواند کرم های استروئید را جهت کم شدن میزان خارش پوست تجویز کند.

7- خال گوشتی روی بیضه

خال گوشتی روی دستگاه تناسلی می تواند یک خال معمولی و یا زگیل تناسلی باشد. دلیل ایجاد زگیل های تناسلی، ویروس اچ پی وی است. زگیل های تناسلی از جمله رایج ترین عفونت های انتقالی از راه تماس جنسی به شمار می روند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ( سی دی سی ) در گزارش خود تخمین زده است که از هر صد فردی که در ایالات متحده آمریکا زندگی جنسی دارند، یک نفر با مشکل زگیل تناسلی روبرو است.

زگیل های تناسلی ممکن است به شکل برآمدگی های سفید یا به رنگ پوست ظاهر شوند و در برخی افراد شبیه به گل کلم هستند. با این حال ، برخی دیگر ممکن است تیره بوده و وسط آن ها سیاه باشد.

درمان زگیل تناسلی

درمان عفونت های انتقالی از راه ارتباط جنسی معمولا به اندازه و ناحیه شکل گیری ضایعات پوستی بستگی دارد. درمان های عادی و بدون نیاز به تجویز برای زگیل های عادی برای زگیل های تناسلی مناسب نیستند.

در حالی که هنوز هیچ درمانی برای زگیل های تناسلی وجود ندارد، اما افراد می توانند آن ها را از بدن خود بردارند:

– لیزر زگیل تناسلی

– منجمد کردن یا کرایوتراپی زگیل ها

– سوزاندن زگیل های تناسلی با یک دستگاه خاص

– بریدن آن ها به کمک چاقوی جراحی

– استفاده از کرم ها و یا سایر داروهای تجویزی

واکسن گارداسیل می تواند مقاومت لازم در مقابل دو نوع از ویروس اچ پی وی را در حدود ۹۰ درصد افراد فراهم آورد.

عکس خال گوشتی در ناحیه تناسلی

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

فرق گوشت اضافه و زگیل

زیگیل تناسلی به صورت خال گوشتی در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد نمایان می شود. زگیل ها، برآمدگی های پوستی‌ توپر و شبیه خال گوشتی با ابعاد متنوع از یک میلی متر تا چندین سانتی متر هستند که‌ ممکن است به صورت متعدد و حتی خوشه‌ ای باشند. این ضایعات معمولا فاقد درد، سوزش و خارش بوده و مسری تر از زگیل معمولی سایر نواحی بدن هستند.

عموما زگیل تناسلی در کشاله ران، ناحیه تناسلی و یا در اطراف مقعد به وجود می آید. این زائده های پوستی می توانند از لحاظ اندازه و شکل با هم متفاوت باشند. برخی از آنها شبیه به لکه های صاف سفید رنگ هستند و برخی دیگر به شکل برآمدگی هایی شبیه به خوشه های کوچک گل کلم ظاهر می شوند.

در برخی موارد زگیل تناسلی اصلا با چشم دیده نمی شود.

دکتر عباس انتظاری متخصص زگیل تناسلی در تهران

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید.

درخواست نوبت

از دکتر بپرسید درخواست نوبت با واتساپ

درخواست نوبت با تلگرام

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد دكتر چند تا از اين ضايعات پهن روي بيضه دارم شبيه خال يا زگيل نيس پهنه
  عكس فرستادم محبت كنيد نظر بديد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم 

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمالا زگیل تناسلی مطرح است 

   در موارد مشکوک می توان تست HPV PCR استفاده نمود 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود 

   موفق

 • تصویر کاربر امبر چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر ،
  من ۳۶ سالمه ی مدته این دونه ها رو پوست بیضه هام در اومده روی موی رگها هستن ، بعضی وقتا سیاه رنگن بعضی وقتا قهوه ای ،امکانش هست عکس رو ی نگاهی بندازید .و اگه لطف کنید بگید ب کدوم پزشک متخصص باید مراجعه کنم خیلی ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   به نزدیکترین پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  اقای ۳۶سالهای هستم حدود ۲۰روزی هست که متوجه خالهای سیاه ودرشت کنار بیضه ام شده ام علت چست وبه چه دکتری باید مراجعه کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال زگیل تناسلی وجود دارد

   به نزدیکترین پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر mozh یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من حدودا ۸ ماه پیش شاهد چند ضایع گوشتی کنار کشاله رانم شدم، کنجکاو شدم و رفتم دکتر زنان
  پاپ اسمیر دادم hpv مثبت شد،چند نوعِ هی ریسک داشتم
  کلپوسکوپی گرفتن ،دهانه رحمم ضایع نداشت
  واکسن تجویز کردن زدمشون
  بعد ۶ ماه فرستادنم ازمایشگاه **** تهران
  حالا جواب رو گرفتم لطف میکنید ببینید آزمایشاتمو و یه عکس میفرستم،
  آیا این زیگیله؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   آزمایش آرسالی جای نگرانی ندارد

   مطابق فرمایشات پزشک معالج اقدام کن

   موفق

  2. تصویر کاربر mozh شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   دکتر یعنی از بدنم دفع شده؟؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   احتمالا بله

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ب شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام دو مورد برجستگی در پوست بیضه مشاهده کردم آیا زگیل است
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس ارسال کن تا بررسی دقیقتر انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام اقایی دکتر تورو خدا کمکم کنید سوالم اینه که ایا hpvبا آزمایش خون مشخص میشود یا نه خسته نباشید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   HPV با آزمایش خون قابل شناسایی نیست

   فقط باید نمونه بافتی برداشته شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام .دکتر جان من ۳۹ سالمه و از حدود ۲۰ سالگی دونه های ریز مشکی که حالت نرم دارند روی بیضه هام بوجود اومدن و بواش یواش تو این ۲۰ سال زیاد شدن .البته هیچوقت اذیتم نکردن فقط خیلی خیلی کم و گاهی وقتا کنده میشدند که خون زیادی میومد الانم رفتم دو جلسه کرایو تراپی انجام دادم ولی بازم چند تا دونه مونده .خانمم خیلی نگرانه که زگیل تناسلی باشن ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه آنژیوکراتوم مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد و هیچگونه خطری نیز ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   اصلا نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر Hami سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر بزرگوار ممنون میشم این سوال منو جواب بدید

  اگه چند سال قبل یک ضایعه به اندازه سر سوزن که به تشخیص دکتر زگیل خفیف بوده فریز شده باشه(به زگیل بودن اون ضایعه شک دارم) و هیچ عودی نکرده باشه، و آزمایش اچ پی وی هم منفی باشه ،با توجه به اینکه میگن از بدن ظرف دو سال اگه عود نکنه یعنی خارج شده و ریشه کن شده، باز هم باید به همسر آینده این موضوع رو اطلاع داد و واکسن تزریق کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   در صورتیکه تست منفی باشد نیازی به اقدام خاصی نیست

   موفق

 • تصویر کاربر حامد جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  این خالی ک میبینین دوبار تا حالا درش آوردم مث ی چیز اضافه میمونه رو التم بنظرتون آیا ضرر دارد یا ن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   علیک سلام

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر س.م.ع.م.ک یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام ب طور یکدفعه روی کلاهک آلت ۴ خال سیاه رنگ و تعداد زیادی خالهای قرمز ریز ک با دقت دیده می‌شوند زده شده . عکس رو ارسال کردم ، نگران شدم . می‌خوام بدونم اینها چی هستن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   هرگونه تظاهرات ناگهانی باید مورد ارزیابی دقیقتر قرار گیرند

   بهتره برای نمونه برداری احتمالی به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر