مروری بر جوش واژینال ؛ از تشخیص تا درمان

مروری بر جوش واژینال ؛ از تشخیص تا درمان

فهرست مطالب

جوش‌های واژینال همانگونه که از اسم آنها مشخص است، جوش‌هایی هستند که روی سطح یا در اطراف ناحیه خارجی آلت تناسلی ایجاد می‌شوند. جوش‌های واژینال زمانی ایجاد می‌شوند که آلودگی، عرق یا باکتری درون یک روزنه پوستی جمع شوند و باعث ایجاد عفونت شوند. ظاهر آنها شبیه به جوش‌هایی است که در نقاط دیگر بدن دیده می‌شوند. اما هر برآمدگی یا توده‌ای که در ناحیه تناسلی دیده می‌شود، جوش واژینال نیست. بیماری‌های عفونی یا غیرعفونی دیگری هم هستند که ممکن است با جوش واژینال اشتباه گرفته شوند.

علائم جوش واژینال

جوش‌های واژینال مانند بقیه جوش‌هایی هستند که در نقاط دیگر بدن دیده می‌شوند. این جوش‌ها اغلب به شکل برآمدگی‌های کوچک و قرمز با نوک سفید هستند. گاهی اوقات نوک آنها تیره است یا سطح آنها به طور کامل قرمز است. برخی جوش‌های واژینال ممکن است چرکی، همراه با ورم یا دردناک باشند.

عوامل دیگری هستند که باعث ایجاد نقاط برآمده روی ناحیه خارجی اندام تناسلی می‌شوند که با جوش واژینال اشتباه گرفته می‌شوند. به عنوان مثال، مولوسکوم یا زگیل آبکی (Molluscum Contagiosum) باعث ایجاد برآمدگی‌هایی با فرورفتگی‌هایی روی سطح آن می‌شود که به راحتی با جوش اشتباه گرفته می‌شوند اما مسری نیستند. ویروس HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی در زنان شود و تبخال تناسلی هم باعث ایجاد زخم می‌شود. تمامی این موارد ممکن است در معاینه معمولی با جوش واژینال اشتباه گرفته شوند. به ویژه اگر برجستگی روی سطح یا اطراف ناحیه تناسلی خارجی نباشد، این اشتباه بیشتر رخ می‌دهد.

علت جوش واژن

جوش‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که منفذهای پوست بسته شوند. این امر می‌تواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد. یکی دیگر از علتهای جوش واژینال، عوامل خارجی است.

عدم رعایت بهداشت

رعایت نکردن بهداشت (حتی تعویض نکردن لباس پس از ورزش) می‌تواند خطر جوش واژینال را افزایش دهد. همچنین التهاب ناشی از لوبریکانت یا دیگر مایعات بدن هم به ایجاد جوش کمک می‌کنند.

تراشیدن موهای زائد

یک عامل شایع دیگر، تراشیدن موی زاید است. تراشیدن موهای زاید می‌تواند منجر به موهای زیرپوستی و فولیکولیت یا عفونت فولیکول مو شود. علائم آن اغلب شبیه به جوش‌های دیگر و درمان آنها هم مشابه با جوش‌های دیگر است.

لباس‌های تنگ

فولیکولیت یا عفونت فولیکول مو همچنین می‌تواند به دلیل پوشیدن لباسهای تنگ یا عرق سوزی ایجاد شود.

بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی مختلف به ویژه زگیل آبگی می توانند باعث ایجاد نقاط برآمده اطراف ناحیه تناسلی شوند که در ابتدا به شکل جوش به نظر می‌رسند.

در صورتی‌که هرگونه برآمدگی جدید مشاهده کردید بهتر است با پزشک مشورت کنید تا مشخص شود جوش است یا عفونتی دیگر.

پیشگیری از جوش واژینال

برای پیشگیری از تکرار ایجاد و بروز جوش واژینال، موارد زیر را رعایت کنید:

تشخیص جوش واژن

تشخیص جوش واژن

برای تشخیص جوش واژینال، پزشک باید جوش‌ها را معاینه کند. شاید بتواند بر اساس ظاهر آنها، ماهیت آنها را تشخیص دهد. شما باید به پزشک خود موارد زیر را بگویید:

اگر نقاط برآمده نزدیک واژن به شکل جوش نباشند، پزشک احتمالاً در مورد رابطه جنسی اخیر از شما سؤال می‌کند.

تشخیص جوش چرکی واژن

اگر نمی‌دانید که نقاط برآمده یا ضایعات روی ناحیه تناسلی (یا حتی دیگر قسمت‌های بدن) چه چیزی هستند، به پزشک مراجعه کنید. اگر جوش تناسلی نباشند باید برای عفونت معاینه شوید. اگر از لحاظ جنسی فعال هستید باید احتیاط کرده و موارد ایمنی را رعایت کنید. اگر برجستگی‌ها با درد، چرک یا ترشح همراه هستند، بهترین کار این است که سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در این صورت، اگر برجستگی‌ها جوش نباشند، می‌توان درمان مناسب را برای آنها در پیش گرفت.

درمان جوش واژینال

درمان جوش واژینال

اگر پزشک شما تأیید کرده است که جوش تناسلی دارید، برای درمان چند گزینه در اختیار دارید. از همه مهم‌تر باید روی بهداشت و تمیز نگه داشتن پوست تمرکز کنید. اگر جوش‌ها با خارش یا درد همراه باشند، می‌توانید یک دستمال تمیز را با آب گرم خیس کنید و روی جوشها قرار دهید. سپس پوست را خشک کنید. اگر مطمئن نیستید که جوش‌ها مسری نیستند، هر بار از یک حوله تمیز مجزا استفاده کنید.

ممکن است پزشک درمان موضعی هم تجویز کند. این دارو می‌تواند آنتی بیوتیک، آنتی هیستامین یا داروی ضدجوش باشد. اما برای درمان جوش‌های واژینال، نباید از داروهای ضد آکنه بدون نسخه استفاده کنید مگر اینکه پزشک آن را تأیید کند.

اگر از موادی مانند بنزوئیل پروکساید استفاده می‌کنید، باید از مقادیر کم و تنها به صورت موضعی روی پوست سطح خارجی ناحیه تناسلی استفاده کنید. پمادهای ضد آکنه را نباید روی سطوح داخلی یا خارجی ناحیه تناسلی یا هر نقطه حساس بدن استفاده کنید مگر اینکه تحت تجویز و نظارت مستقیم دکتر باشد.

خودداری از فشار دادن جوش واژن

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد جوش‌های واژینال بدانید این است که نباید آنها را فشار دهید. حتی اگر جوش‌ها ساده باشند، در اطراف ناحیه تناسلی تعریق و ترشحات دیگر زیادی وجود دارند. این یعنی اگر جوش‌های واژینال را فشار دهید، ممکن است عفونت کنند که در این صورت دردناک می‌شوند و ممکن است نیاز به درمان دارویی داشته باشید.

همچنین ممکن است این ضایعات جوش نباشند و اگر آنها را فشار دهید، احتمال دارد به دیگر قسمتهای ناحیه تناسلی و بدن سرایت کنند. همچنین دیگر ضایعات پوستی ناحیه تناسلی مانند جوش واژینال می‌توانند در نتیجه خارش، به عفونت ثانویه منجر شوند. بنابراین تا حد امکان از خاراندن یا فشار دادن جوش‌ها خودداری کنید.

 

دکتر عباس انتظاری، متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام.غیرازکرایوتراپی،بهترین راه درمان زگیل تناسلی چیست.چه پمادهایی ازبین برنده زگیل هستنی لطفاراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین من حدود۵ روزی هست که متوجه شدم کیست اندازه نخود در دهانه واژنم هست که نزدیک غده بارتولن هستش هیچ درد و خارشی هم ندارم ولی حدود ۲روز هم هست که کنارش یک کیست کوچیکم در اومده ایا میتونه هر دو جوش باشه؟ ۲۱سالمه رابطه جنسی واژینال نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در صورتیکه کیست بارتولن کوچک مطرح باشد معمولا نیازی به درمان نیست 

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر شجاع سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من خارج واژینال جوش های یکم بزرگ قرمز دراومدن حالت خارش وعفونت هم هستن چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۲ آبان ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند روز هست یک جوش کوچیک و سفت داخل لابیای مینور سمت چپم حس میکنم ولی دیده نمیشه ۲۰ سالم هست و رابطه جنسی نداشتم خیلی میترسم که کیست بارتولن باشه تقریبا نزدیک غده ی بارتولن هم هست ولی دردی حس نمیکنم مگر اینکه فشار بدم و خارش هم روز اول و دوم داشتم ولی از روز سوم نداشتم به نظر شما بارتولن هست یا جوش؟
  (این غده چند روز بعد از شیو کردنم به وجود اومد )
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر پری یکشنبه ۲ آبان ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .ببخشید تو یکی از لبه های واژنم دوتا قرمز رنگ گرد دراومده و داخل لبه واژن هستش نمیدونم جوش هس یا نه من جردم ایا خطرناکه؟؟؟چیکارکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من واژنم خیلی میخواره و جوشهایی دور و اطرافش میزنه و حتی این خارش و جوش ها به مقعد هم رسیده حتی صورتم و پاهامم داره جوش میزنه و میخواره نمیدونم چیکار کنم میشه راهنماییم کنید ممنون واقعا داره کلافم میکنه قرص های چرک خشک کن آزیترومایسین هم مصرف کردم اما خوب نشده مثل کهیر میمونه اما کهیر نیس سرشون سفیده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   ژل موضعی مترونیدازول کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر احمدی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  با سلام
  چند روزی است متوجه وجود دو جوش کوچک در یک سمت الت تناسلی و یک جوش کوچک دیگر در سمت دیگر ان شدم، که البته با سوزش همراه هستند و در لبه بیرونی هستند ( نزدیک دهانه واژن) و با کنار زدن لبه ها قابل رویت هستند. البته من چند سال گذشته واکسن هرپس تناسلی را زدم و طبق تصاویری هم که دیدم جوش من مشابه هرپس نبود. ایا مشکل من صرفا یک جوش درماتیت هست؟ آیا این جوش ها مستلزم درمان هستند؟ انجام رابطه جنسی تا زمان بهبود این ها، مشکل ساز است؟
  ممنون از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱ مهر ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

   موفق

 • تصویر کاربر مرضی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  جناب اقای دکتر
  ضمن سلام و تشکر از سایت خوب شما و اطلاع رسانیتون. ایا hpv16 در اقایان دارای علائم است؟ ایا قابلیت تشخیص دارد؟ من اخیرا متجوه شدم که دارای مشکلhpv16 در دهانه رحم هستم و درمان leep انجام دادم. میخوام بدونم ایا این بیماری در همسر من ضایعه داشته و ایشون به من چیزی نگفته. جواب این سوال برای من خیلی مهمه. لطفا بدون در نظر گرفتن مسایل خانوادگی به من پاسخ بدید. از لطفتون بسیار ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۲ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد HPV 16 در آقایان بدون علامت است

   موفق

 • تصویر کاربر ریحانه شنبه ۶ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من دوروزه احساس خارش و سوزش در دهانه واژن دارم.احساس می کنم جوش کوچکی در داخل دهانه رحم زدم.به تازگی پمادکوتریموکسازول و مترونیدازول و قرص کلیندامایسین و مترونیدازول مصرف کردم. ادرارم هم بو نمیده... دلیلش چی می تونه باشه. در ضمن وقتی با محلول جوش شیرین و دارو دهانه واژنم را شستشو میدم، لکه های کمرنگ خون بیرون میاد.انگار زخمه ولی دیده نمیشه...دلیل خطرناکی داره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره پاپ اسمیر برات انجام بشه

   ممکنه نوعی واژینیت مطرح باشد

   موفق

 • تصویر کاربر اعظم دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام،ادرارم کامل و به خوبی تخلیه نمی شد،سیستروسکوپی برام انجام دادن،گفتن تعداد زیادی زگیل در مجاری ادراری وجود دارد،همسرم فقط با من رابطه داشته و روی بدنش هم زگیل نداره،خواستم بدونم دلیل ایجاد زگیل های داخلی من چیه و راه درمانش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت از ضایعات نمونه برداری به عمل آید

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر