علت جوش های واژن و راه های درمان

علت جوش های واژن و راه های درمان

فهرست مطالب

در صورت مشاهده یک برآمدگی بر روی واژن یا لب های آن، این مطلب می تواند برای شما مفید باشد.

مشاهده یک برآمدگی، توده یا راش پوستی بر روی واژن می تواند نگران کننده باشد. برآمدگی ها و توده های روی واژن به طرز شوکه کننده ای رایج بوده و می توانند به دلایل مختلف بروز دهند.

با اینکه در اغلب موارد، توده های یافت شده کاملا بی خطر هستند اما باید جهت کسب آرامش خاطر به پزشک مراجعه شود. افراد باید به پزشک مراجعه کرده و اجازه ندهند که احساس خجالت مانع این پیگیری شود. در این مطلب رایج ترین عوامل توده ها و برجستگی های روی واژن بررسی شده اند.

اغلب در هنگام صبحت در این زمینه، کلمه واژن اشاره به نواحی داخلی (خود واژن) و بیرونی (فرج) اندام تناسلی زنانه دارد. به همین دلیل، در هنگام صحبت درباره برآمدگی های واژن، منظور ناحیه بیرونی اندام تناسلی زنانه یعنی فرج است. در صورت مشاهده یک توده یا برآمدگی در ناحیه فرج باید به پزشک عمومی یا متخصص بیماری های زنان مراجعه کرد. جدی بودن یا نبودن این مشکل چندان به احساس و ظاهر آن بستگی ندارد. به همین دلیل، تشخیص پزشکی بسیار حیاتی است.

از آنجایی که ناحیه فرج در هر فرد منحصر به فرد است، زنان باید حالت طبیعی ناحیه فرج خود را بشناسند. زنان باید ناحیه فرج خود را همچون سینه های خود به صورت مرتب بررسی کرده و متوجه تغییرات آن باشند.

زنان باید با توده ها و برآمدگی های غیر طبیعی در فرج خود آشنا باشند. بهترین راه برای این کار بررسی فرج به کمک یک آینه 1 تا 2 بار در سال است.

7 عامل احتمالی بروز توده و برجستگی بر روی واژن

7 عامل احتمالی بروز توده و برجستگی بر روی واژن

در این مطلب جهت آرامش خاطر زنان، رایج ترین عوامل، علائم و گزینه های درمانی برآمدگی های واژن و فرج بیان شده اند:

کیست بارتولن و توده روی واژن

غده های بارتولن در دو طرف ورودی فرج وجود داشته و این ناحیه را مرطوب می کنند. مجاری این غده ها نسبتا طولانی بده و می توانند به آسانی مسدود شوند. این غده ها درهنگام انسداد مجاری نیز به تولید ترشحات ادامه داده و در نتیجه آن کیست تشکیل می شود.

علائم کیست بارتولن

این کیست می تواند تا به اندازه یک توپ گلف بزرگ شده و نسبتا دردناک باشد.

درمان کیست بارتولن

در صورت کوچک بودن و مخصوصا عدم وجود علائم نیازی به درمان نیست. با این حال، در صورت بزرگ و یا دردناک شدن کیست، بیمار به درمان پزشکی نیاز خواهد داشت. پزشک متخصص زنان می تواند با انجام یک فرایند جراحی کوچک این کیست را تخلیه کند.

دانه های فوردایس

این دانه ها به وسیله غده های سباسه (غده چربی) ایجاد شده و برآمدگی های کوچکی به رنگ سفید یا زرد هستند.

علائم دانه های فوردایس

دانه های فوردایس معمولا سبب ایجاد درد نشده و ضرری برای فرد ندارند.

درمان دانه های فوردایس

این موارد نیازی به درمان ندارند. توصیه پزشکان، نادیده گرفتن آن ها است.

محل ایجاد دانه‌های فوردایس

ورید های واریسی روی واژن

این موارد ورید هایی متورم هستند که اغلب در دوران بارداری به وجود می آیند. در دوران بارداری وزن جنین جریان خون برخی ورید ها را مختل کرده و سبب تورم آن ها می شود. این ورید ها همچنین در زنانی بروز می دهند که به مدت های طولانی می ایستند.

علائم ورید های واریسی

این علائم شامل مشاهده ورید های متورم و پیچ خورده، احساس درد، حساسیت به لمس و احساس فشار یا پری در فرج می شوند.

درمان ورید های واریسی

این ورید ها اغلب به صورت خود به خود رفع شده و نیاز چندانی به درمان نیست. البته، در برخی زنان این ورید ها به حالت طبیعی باز نگشته و سبب بروز درد و ناراحتی شدید می شوند. در این موارد، بیمار به جراح عروق ارجاع داده می شود.

تگ (زائده) های پوستی واژن

این برجستگی های کوچک پوستی بسیار رایج هستند. تگ های پوستی زائده هایی خوش خیم و کوچک هستند که معمولا در نواحی چین خورده پوست بروز می دهند. به همین دلیل، این زائده ها معمولا در ناحیه فرج وجود دارند.

علائم تگ های پوستی واژن

تگ های پوستی هیچ علامتی نداشته و بی خطر هستند. البته گاهی اوقات امکان دارد این موارد برای فرد ناراحت کننده بوده یا با زگیل های تناسلی اشتباه گرفته شوند.

درمان تگ های پوستی واژن

در صورت مشاهده این زائده ها می توان نسبت به برداشت یا بریدن آن ها اقدام کرد.

(زائده) های پوستی واژن

موهای زیر پوستی روی واژن

موی زیر پوستی به مو هایی گفته می شود که به جای رشد به بیرون از پوست، پیچ خورده و در داخل پوست رشد می کنند. تراشیدن، موم گذاری یا کندن مو ها از عوامل بروز مو های زیر پوستی هستند.

علائم موهای زیر پوستی

موهای زیر پوستی می توانند سبب ایجاد بر آمدگی هایی کوچک، دردناک و حساس به لمس در پوست شوند.

درمان مو های زیر پوستی

لایه برداری ناحیه مبتلا به مو های زیر پوستی می تواند به بازگشت این مو ها به سطح پوست کمک کند. همچنین، اعمال کمپرس گرم آب و نمک در تسکین ناراحتی ناشی از عفونت موی زیر پوستی مفید است.

زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی برآمدگی های کوچک و شبیه به گل کلم هستند. این برجستگی ها توسط انواع 6 و 11 ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. این زگیل ها با اینکه عامل سرطان نیستند اما واگیر دار بوده و می توانند از طریق تماس مستقیم پوستی یا اشتراک گذاری اسباب بازی های جنسی به دیگران منتقل شوند.

علائم زگیل های تناسلی

بیماران ممکن است علاوه بر برآمدگی های شبیه به گل کلم، احساس خارش، ناراحتی یا خونریزی را نیز تجربه کنند.

درمان زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی با استفاده از پماد های مخصوص، نیتروژن مایع، لیزر درمانی یا جراحی درمان می شوند. در صورت تصور بر ابتلای خود به زگیل تناسلی باید جهت تشخیص و درمان به پزشک عمومی، متخصص زنان یا کلینیک های سلامت جنسی مراجعه کرد.

در حالی که زگیل های تناسلی قابل درمان هستند اما ویروس HPV در بدن باقی مانده و می تواند در زمانی دیگر سبب بروز زگیل های جدید شود.

خارش واژن و سرطان

سرطان فرج بسیار نادر بوده و عوامل بروز آن کاملا مشخص نیستند. با این حال، خطر ابتلا به سرطان فرج همگام با افزایش سن بیشتر شده و افراد مصرف کننده سیگار یا مبتلا به برخی انواع ویروس HPV در معرض خطر بالا تری قرار دارند.

علائم سرطان فرج

سرطان فرج اغلب به صورت یک توده سفت یا زخم بروز داده و می تواند سبب درد و خارش شود. دیگر علائم نیز می توانند شامل خونریزی یا احساس سوزش در هنگام دفع ادرار شوند.

درمان سرطان فرج

در صورت نگرانی در این زمینه باید به پزشک مراجعه کرد. بیمارانی که از نظر ابتلا به سرطان فرج مشکوک هستند به سرعت جهت انجام نمونه برداری به متخصص زنان ارجاع داده می شوند. پس از تشخیص سرطان، جراحی و پرتو درمانی برای بیمار تجویز می شود.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما دکتر محترم و عرض خسته نباشید ...
  تا سن 7-8 ساالگی که خیلی کم بیرون میرفتم و زمان هایی که بیرون میرفتم از ساعت 5 عصر به بعد بود پوستم در اون زمان کاملا سفید بود اما طی سال های آتی ( 6-7 سال ) به شکل تدریجی ابتدا پوست دستم و صورتم حالت قرمزی پیدا کرد ولی من در پی درمانش نرفتم و همینطور به بیرون رفتنم ادامه دادم تا که الان پوستم مقاری از یرنزگی سیاه تر شده و با رنگ بدنم کاملا متفاوته ، لطف کنید بگید آیا با کرم های لایه بردار و ... خوب میشه یا باید کار دیگری کرد در ضمن چه مدت طول میکشه تا پوست دوباره سفید نشه ( مثلا سه ماه آفتاب به پوستم نخوره آیا بازم سفید میشه یا باید بیشتر از اینا صبر کنم ) ، ممنون از پاسخگوییتون ...
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام مسعود جان
   سعی کن از ضد آفتاب به صورت منظم استفاده کنی
   ممکنه با کرم های موضعی، صابون و حتی لیزر اوضاع خیلی بهتر بشه
   موفق
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر عباس انتظاری
  من الان یک جلسه است لیزرکردم برای جای حوش. خواستم بپرسم چقد بعد از لیزر جای زخم ها می رود؟ لطفا من را رهنمایی کنید. من لیزر که کردم صورتم جوشهای ریزی زده علتش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام مریم جان
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   بعد از لیزر جای جوش (البته در بعضی از انواع لیزر) ممکن است تا چند هفته نیاز به مراقبت بعدی باشد
   در این مورد حتما با پزشک خودت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر کوشا دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید؛

  من 25 سال دارم و واقعا از دست مو های زائد بدنم کلافه شدم،خیلی ها میگن لیزر پوست رو خراب می کنه،درد ناک و ازار دهندست،خیلی های هم میگم علی و خوبه،نی خواستم نظر تخصصی شما رو در این زمینه بدونم.

  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام کوشا جان
   معمولا لیزر هیچگونه عارضه نگران کننده ای ندارد
   موفق
  2. تصویر کاربر کوشا سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   می خواستم بدونم که مکمل های ورزشی که استفاده می کنم در رشد مو ها تاثیر داره؟

   چون من می خوام بدن سازی رو به طور جدی دنبال کنم ،این مو ها هم که مارو خسته کرده،من تمام روش هارو امتحان کردم ،تیغ ، موبر هیچی جواب نداده

   اکه از لیزر مطمئن بشم ،مزاحم شما میشم و جلسات رو با جدیت دنبال می کنم،من در استان گیلان ،بندر انزلی ساکن هستم

   شرمنده اگه سئوال زیاد میپرسم و پر حرفی کردم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ع.م شنبه ۶ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  حدود یکسال است خال گوشتی در ناحیه زیرشکم در جایی که موی زائد رشد میکنه در آوردم و پایه خیلی سستی داره و به تازگی دست بهش میزنم کمی میسوزه، و روی کلاهک آلت تناسلی بنده هم یک خال وجود دارد آیا باعث دردسر نمیشود در آینده؟ و آیا ربطی به زود انزالی داری؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره معاینه بشی
   احتمال دارد زگیل تناسلی برات مطرح باشد که در اینگونه موارد باید حتما یک بررسی پاتولوژیک برات به عمل بیاد
   در اولین فرصت و هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر ع.ش-1 دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  با سلام.
  اقای دکترمن یه سوال داشتم.من تعدادی برجستگی تو ناحیه فورشت خلفی دارم که دو تا دکتر زنان رفتم و هر دو نفر گفتن شباهتی به زگیل نداره . یکی از دکتر ها برای من ازمایش ژنوتایپینگ از خون وداد.هر جهمن در اینترنت سرچ میکنم دلیل این کارو نمی فههم. ایشون اصرار دارن ازمایش درستی. ایا تست خون و انجام pcr ایا در شناخت ویروس اونم 2 سال بعد از اخرین تماس نقش دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد.
   ولی معمولا نمونه برداری از ضایعه نتایج بهتری دارد
   موفق
 • تصویر کاربر mahsa دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  salaam man 24 salame va poostam tanhaa moshkelesh ine ke kheili hasase va kako mak mizane vase jelogiri azash chekar konam?
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام مهسا جان
   مهمترین اقدام برای پیشگیری از کک و مک استفاده منظم و مداوم از ضد آفتاب است
   برای کک و مک های موجود نیز اقدامات متعددی از قبیل کرم های موضعی، لایه برداری و میکرودرم ابریژن و حتی لیزر ممکن است مورد نیاز باشد
   اگر تهران هستی در اولین فرصت بیا مطب تا ببینمت
   علی الجساب ضد آفتاب فراموشت نشه
   موفق
 • تصویر کاربر مهسا.م چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۲( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام.من دختری 26 ساله هستم و حدود 10 سال است که هپاتیت ب دارم....
  در ناحیه کمرم و کتف خیلی خال و لک قهوه ای رنگ دارم.میخواستم ببینم علتش ممکنه بیماریم باشه و برای درمانش چه کاری باید بکنم؟
  لطفا اسمم ذکر نشه.
  با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۲( 7 سال پیش)
   سلام مهسا جان
   بهتره معاینه بشی
   راستش با سابقه هپاتیت ب اینگونه ضایعات عموما بهتره هرچه زودتر تحت درمان قرار گیرند و یک نمونه برداری و بررسی پاتولوژیک نیز انجام شود
   با کلیه سوابق دارویی و آزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
 • تصویر کاربر farzaneh جمعه ۲۵ بهمن ۹۲( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  salam aghaye dr
  rastesh man 2,5 hast ke joushhaye vahshatnaki mizanam, 3 dore ghorshaye anibiotic estefade kardam javab nadad, 1 doure ghorse spirinolactone khordam baz am asar nakard, alan hodoude 2 mah hast ke ghorse Roacutan mikhoram rouzi 1 adad, dar zemn 27 sale hastam ba vazne 65. ba masrafe in ghorse akhir joushham kam shode vali anooz am joush mizanam, soal man inae aya age doreye in ghorsa tamoum she joush doubare mizanam??????????? va chon kheili jaye joush roo souratam mounde be nazare shoma mise beboune laser jahasho az bein bord?
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۵ بهمن ۹۲( 7 سال پیش)
   سلام فرزانه جان
   راستش مهمترین بخش در درمان جوش صورت شناسایی عامل زمینه ساز آن است در غیر اینصورت اکثر درمان ها موقتی خواهند بود.
   یکی از مشکلات زمینه ای بسیار شایع یک اختلال هورمونی زمینه ای است و بدون درمان آن نیز اکثر اقدامات مثمر ثمر نخواهند بود.
   در مورد جای جوش بدون معاینه نمی توان نظر دقیق داد اما معمولا لیزر به خوبی جای جوش ها را از بین می برد. گاهی مواقع ممکن است نیاز به چندین جلسه لیزر باشد. درمان جای جوش نیازمند صبر و حوصله و پیگیری زیاد است
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق آزمایشگاهی و دارویی بیا تا ببینمت
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر