علت جوش های واژن و راه های درمان

علت جوش های واژن و راه های درمان

فهرست مطالب

در صورت مشاهده یک برآمدگی بر روی واژن یا لب های آن، این مطلب می تواند برای شما مفید باشد.

مشاهده یک برآمدگی، توده یا راش پوستی بر روی واژن می تواند نگران کننده باشد. برآمدگی ها و توده های روی واژن به طرز شوکه کننده ای رایج بوده و می توانند به دلایل مختلف بروز دهند.

با اینکه در اغلب موارد، توده های یافت شده کاملا بی خطر هستند اما باید جهت کسب آرامش خاطر به پزشک مراجعه شود. افراد باید به پزشک مراجعه کرده و اجازه ندهند که احساس خجالت مانع این پیگیری شود. در این مطلب رایج ترین عوامل توده ها و برجستگی های روی واژن بررسی شده اند.

اغلب در هنگام صبحت در این زمینه، کلمه واژن اشاره به نواحی داخلی (خود واژن) و بیرونی (فرج) اندام تناسلی زنانه دارد. به همین دلیل، در هنگام صحبت درباره برآمدگی های واژن، منظور ناحیه بیرونی اندام تناسلی زنانه یعنی فرج است. در صورت مشاهده یک توده یا برآمدگی در ناحیه فرج باید به پزشک عمومی یا متخصص بیماری های زنان مراجعه کرد. جدی بودن یا نبودن این مشکل چندان به احساس و ظاهر آن بستگی ندارد. به همین دلیل، تشخیص پزشکی بسیار حیاتی است.

از آنجایی که ناحیه فرج در هر فرد منحصر به فرد است، زنان باید حالت طبیعی ناحیه فرج خود را بشناسند. زنان باید ناحیه فرج خود را همچون سینه های خود به صورت مرتب بررسی کرده و متوجه تغییرات آن باشند.

زنان باید با توده ها و برآمدگی های غیر طبیعی در فرج خود آشنا باشند. بهترین راه برای این کار بررسی فرج به کمک یک آینه 1 تا 2 بار در سال است.

7 عامل احتمالی بروز توده و برجستگی بر روی واژن

7 عامل احتمالی بروز توده و برجستگی بر روی واژن

در این مطلب جهت آرامش خاطر زنان، رایج ترین عوامل، علائم و گزینه های درمانی برآمدگی های واژن و فرج بیان شده اند:

کیست بارتولن و توده روی واژن

غده های بارتولن در دو طرف ورودی فرج وجود داشته و این ناحیه را مرطوب می کنند. مجاری این غده ها نسبتا طولانی بده و می توانند به آسانی مسدود شوند. این غده ها درهنگام انسداد مجاری نیز به تولید ترشحات ادامه داده و در نتیجه آن کیست تشکیل می شود.

علائم کیست بارتولن

این کیست می تواند تا به اندازه یک توپ گلف بزرگ شده و نسبتا دردناک باشد.

درمان کیست بارتولن

در صورت کوچک بودن و مخصوصا عدم وجود علائم نیازی به درمان نیست. با این حال، در صورت بزرگ و یا دردناک شدن کیست، بیمار به درمان پزشکی نیاز خواهد داشت. پزشک متخصص زنان می تواند با انجام یک فرایند جراحی کوچک این کیست را تخلیه کند.

دانه های فوردایس

این دانه ها به وسیله غده های سباسه (غده چربی) ایجاد شده و برآمدگی های کوچکی به رنگ سفید یا زرد هستند.

علائم دانه های فوردایس

دانه های فوردایس معمولا سبب ایجاد درد نشده و ضرری برای فرد ندارند.

درمان دانه های فوردایس

این موارد نیازی به درمان ندارند. توصیه پزشکان، نادیده گرفتن آن ها است.

محل ایجاد دانه‌های فوردایس

ورید های واریسی روی واژن

این موارد ورید هایی متورم هستند که اغلب در دوران بارداری به وجود می آیند. در دوران بارداری وزن جنین جریان خون برخی ورید ها را مختل کرده و سبب تورم آن ها می شود. این ورید ها همچنین در زنانی بروز می دهند که به مدت های طولانی می ایستند.

علائم ورید های واریسی

این علائم شامل مشاهده ورید های متورم و پیچ خورده، احساس درد، حساسیت به لمس و احساس فشار یا پری در فرج می شوند.

درمان ورید های واریسی

این ورید ها اغلب به صورت خود به خود رفع شده و نیاز چندانی به درمان نیست. البته، در برخی زنان این ورید ها به حالت طبیعی باز نگشته و سبب بروز درد و ناراحتی شدید می شوند. در این موارد، بیمار به جراح عروق ارجاع داده می شود.

تگ (زائده) های پوستی واژن

این برجستگی های کوچک پوستی بسیار رایج هستند. تگ های پوستی زائده هایی خوش خیم و کوچک هستند که معمولا در نواحی چین خورده پوست بروز می دهند. به همین دلیل، این زائده ها معمولا در ناحیه فرج وجود دارند.

علائم تگ های پوستی واژن

تگ های پوستی هیچ علامتی نداشته و بی خطر هستند. البته گاهی اوقات امکان دارد این موارد برای فرد ناراحت کننده بوده یا با زگیل های تناسلی اشتباه گرفته شوند.

درمان تگ های پوستی واژن

در صورت مشاهده این زائده ها می توان نسبت به برداشت یا بریدن آن ها اقدام کرد.

(زائده) های پوستی واژن

موهای زیر پوستی روی واژن

موی زیر پوستی به مو هایی گفته می شود که به جای رشد به بیرون از پوست، پیچ خورده و در داخل پوست رشد می کنند. تراشیدن، موم گذاری یا کندن مو ها از عوامل بروز مو های زیر پوستی هستند.

علائم موهای زیر پوستی

موهای زیر پوستی می توانند سبب ایجاد بر آمدگی هایی کوچک، دردناک و حساس به لمس در پوست شوند.

درمان مو های زیر پوستی

لایه برداری ناحیه مبتلا به مو های زیر پوستی می تواند به بازگشت این مو ها به سطح پوست کمک کند. همچنین، اعمال کمپرس گرم آب و نمک در تسکین ناراحتی ناشی از عفونت موی زیر پوستی مفید است.

زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی برآمدگی های کوچک و شبیه به گل کلم هستند. این برجستگی ها توسط انواع 6 و 11 ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. این زگیل ها با اینکه عامل سرطان نیستند اما واگیر دار بوده و می توانند از طریق تماس مستقیم پوستی یا اشتراک گذاری اسباب بازی های جنسی به دیگران منتقل شوند.

علائم زگیل های تناسلی

بیماران ممکن است علاوه بر برآمدگی های شبیه به گل کلم، احساس خارش، ناراحتی یا خونریزی را نیز تجربه کنند.

درمان زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی با استفاده از پماد های مخصوص، نیتروژن مایع، لیزر درمانی یا جراحی درمان می شوند. در صورت تصور بر ابتلای خود به زگیل تناسلی باید جهت تشخیص و درمان به پزشک عمومی، متخصص زنان یا کلینیک های سلامت جنسی مراجعه کرد.

در حالی که زگیل های تناسلی قابل درمان هستند اما ویروس HPV در بدن باقی مانده و می تواند در زمانی دیگر سبب بروز زگیل های جدید شود.

خارش واژن و سرطان

سرطان فرج بسیار نادر بوده و عوامل بروز آن کاملا مشخص نیستند. با این حال، خطر ابتلا به سرطان فرج همگام با افزایش سن بیشتر شده و افراد مصرف کننده سیگار یا مبتلا به برخی انواع ویروس HPV در معرض خطر بالا تری قرار دارند.

علائم سرطان فرج

سرطان فرج اغلب به صورت یک توده سفت یا زخم بروز داده و می تواند سبب درد و خارش شود. دیگر علائم نیز می توانند شامل خونریزی یا احساس سوزش در هنگام دفع ادرار شوند.

درمان سرطان فرج

در صورت نگرانی در این زمینه باید به پزشک مراجعه کرد. بیمارانی که از نظر ابتلا به سرطان فرج مشکوک هستند به سرعت جهت انجام نمونه برداری به متخصص زنان ارجاع داده می شوند. پس از تشخیص سرطان، جراحی و پرتو درمانی برای بیمار تجویز می شود.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
  • تصویر کاربر فلاحی یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
    سلام آقای دکتر انتظاری
    روزبخیر

    ممنونم که به سوالم پاسخ دادید.الان متوجه شدم که نحوه طرح سوالم باعث شده که منظورم به دستی به شما منتقل نشده ، اصل سوال بنده درباره ادامه مصرف قرص اسیکلویر بود آقای دکتر .که آیا با توجه به عوارضی که خدمت شما در پیام قبلی عرض کردم آیا ادامه مصرف این قرص همچنان باید ادامه داشته باش؟ یا امکان جایگزینی قرص دیگری به جای این قرص وجود داره ؟
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
      سلام جانم
      هرگونه تغیر در نوع دارو یا کاهش و افزایش دوز آن باید زیر نظر پزشک معالج باشد.
      اما معمولا عوارض موقتی است و ضرورتی برای تغییر آن وجود ندارد مگر در موارد خاص
      موفق
  • تصویر کاربر آمنه جمعه ۱۰ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
    سلام آقای دکتر، دختر 20 ساله ای هستم که پوست چرب و حساسی دارم که همیشه پوسته پوسته میشه وملتهبه.رنگ پوست خودم هم سفیده و این پوسته ها خیلی به چشم میان و باعث ظاهر بدی برام میشن، من چندین سال بود که جوش داشتم و دکتر پوست های مختلف رفتم، جوشم که از نوع زیر پوستی هست طی این چند سال گاهی خوب بود و گاهی دوباره تشدید شده، قرص هاو پماد های هم که بهم دادن اثرشون تا چند ماه باقی مونده و بعد دوباره همون آش و همون کاسه. من دیگ ب جوش زدن گهگاه عادت کردم چون دکترای پوستم ن دلیلشو بهم گفتن و نه درمانشون بطور دایمی موثر بود.الان مشکل اصلیم پوسته های صورتم که اصلن نمیدونم چرا با اینکه نوع پوستم چربه بازشدیدا پوسته میده، این پوسته دادن هم زیاد و کم میشه، کرم های مرطوب کننده هم پوسته هامو بدتر میکنن، آقای دکتر من باید چکار کنم؟ برام مقدور نیست که به شهر شما بیام چون راهم دوره،لطفن راهنماییم کنید. درضمن اگ پاکسازی پوست انجام بدم از شر این پوسته ها خلاص میشم؟
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۰ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
      سلام جانم
      البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
      معمولا درمان طولانی مدت نیاز است
      نگران نباش و یک ارزیابی دقیقتر از نظر عوامل هورمونی انجام بده
      موفق
  • تصویر کاربر فائزه جمعه ۳ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
    خس8ته نباشید.از بین بردن یک خال گوشتی تناسلی چند جلسه نیاز دارد
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
      سلام چانم
      البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا امکان درمان با لیزر طی یک جلسه وجود دارد
      موفق
  • تصویر کاربر سهیل چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
    سلام جناب دکتر
    8 ماه پیش متوجه زگیل تناسلی بر روی آلتم شدم که نمیدونم از کی ایجاد شده بود و چرا!
    شاید از همسرم به من یا برعکس ولی دقیقا بعد از عقدم شکل گرفت
    بعد از مراجعه به پزشک کرایو کردم،همسرم هیچ زگیلی نداشت
    بعد از اون برای آزمایش pcr رفتیم و جواب آزمایش من و همسرم(همسرم در حالت باکرگی این آزمایشو داد) منفی بود(با وجود اینکه به تشخیص دکتر من زگیل داشتم و کرایو هم کرده بودم)
    همسرم واکسن گارداسیل در 3 مرحله تزریق کرد و در این مدت هم رابطه جنسی با تماس مستقیم نداشتیم
    در این مدت هم من هیچ نشانه دیگری از زگیل نداشتم
    آیا از بدنم دفع شده؟
    آیا احتمال بازگشت مجدد هست؟
    آیا رابطه برای همسرم دیگه بعد از تزریق واکسن خطرناک نیست و احتمال ابتلا نداره؟
    ممنون بابت پاسخگوییتون
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
      سلام جانم
      در صورتی که آزمایش منفی باشد جای نگرانی نیست
      ولی بهتره ارزیابی های منظم و معاینات ادواری انجام شود
      موفق
  • تصویر کاربر معصومه سه شنبه ۱۷ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
    باسلام خدمت جناب دکتر انتظاری .من چند وقت هست با کوچکترین ناراحتی یا فشار عصبی کل بدنم شروع به خارش میکنه و قرمز و ملتهب میشه و بعد فشار در قفسه سینه گلو و معده .انگار که درد در کل بدن میپیچه گوشم داغ میشه و بعد خیلی قرمز میشه .چشم درد و سر درد هم دارم.ازمایش کلی دادم .سونوگرافی از کلیه معده و تمام ناحیه شکم و کبد دادم ولی دکتر گفت تو ازمایش و سونو چیزی نشون نمیده.خواهشا کمکم کنید نمیدونم چه کار کنم.لطفا جواب رو در تلگرام بدهید.با سپاس فراوانظ
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۷ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
      سلام جانم
      البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در گروهی از افراد کهیر کولینرژیک ممکن است علائمی به این شکل نشان دهد
      درمان نیاز مند صبر و حوصله و پیگیری فراوان است
      گاهی برای شناسایی دقیق آن نیاز به آزمون های متعدد است
      صبور باش و با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
      موفق
  • تصویر کاربر سحر شنبه ۱۴ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
    حدود شش ماه تو لب كوچك پايين كليتوريس يه چيز قهوه اي كوچك شبيه خال ايجاد شده ،خيلي مشغول فكرم ،فقط يكدونه ست، مجرد ٢٧ ساله ام ، تاحال هم رابطه اي نداشتم
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۴ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
      سلام سحر جان
      البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بهتره هرچه سریعتر برای ارزیابی دقیقتر ضایعه و نمونه برداری احتمالی به پزشک مراجعه کنی
      ممکنه زگیل تناسلی یا کراتوز سبوریک یا کیست بارتولن و نظائر آن مطرح باشد
      موفق
  • تصویر کاربر پدرام پنجشنبه ۱۲ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
    با سلام و تشکر خانم مبتلا به زگیل تناسلی با ضایعه قابل رویت و یا بی ضایعه قابل رویت.ایا مجاز به شیردهی است ؟ در کل احتمال درگیری کودک با ویروس افزایش میمیابدایا استفاده از رابط سینه کمکی میکند؟ ایا خانم مجاز به وضع حمل طبیعی است؟ حتی اگر ضایعه فعالی درکانال وضع حمل به چشم رویت نشود؟ شیردهی سبب افزایش ریسک ابتلای سیستم تنفسی نوزاد به ویروس اچ پی وی میگردد؟ تمنا میکنم بطور کامل راهنمایی بفرمایید .
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۲ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
      سلام جانم
      آلودگی به ویروس HPV در زمان بارداری و زایمان همواره باید کنترل شود. زمانی که ضایعه فعال وجود دارد زایمان طبیعی ممنوع بوده و باید سزارین انجام شود
      آلودگی به این ویروس محدودیتی برای شیر دهی نیست
      موفق
  • تصویر کاربر کاظمی جمعه ۲۸ اسفند ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
    ببخشید اقای دکتر.. من یه چیزی شبیه گوشت اضافه روی التم زده ، میخواستم بدونم جوش هست یا کیست؟ آیا ضرری داره یا نه؟ نزدیکی بدون کاندوم هم داشتم...
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ اسفند ۹۴( 5 سال پیش)
      سلام جانم
      هرگونه گوشت اضافی روی آلت باید از نظر زگیل تناسلی بررسی گردد
      در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد بهتره هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد. رابطه جنسی بهتره تا قبل از درمان وجود نداشته باشد
      موفق
  • تصویر کاربر نیکو سه شنبه ۱۱ اسفند ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
    سلام
    سه روزه این ناحیه به شدت متورم شده و درد میکنه ... به مرور زمان بدتر شد و درد هم تشدید شد ... وقتی لمس میشه انگار یک توپ هست ولی حرکت نمیکنه ... دردناک و آزاردهندست ...
    این چی میتونه باشه و راه درمانش چیه ؟
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ اسفند ۹۴( 5 سال پیش)
      سلام نیکو جان
      معمولا بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه آبسه زیر جلدی مطرح باشد
      بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
      موفق
  • تصویر کاربر اصف دوشنبه ۳ اسفند ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
    سلام دکتر من اصفم فبلا پیام دادم راجب یک جوش روی اندام تناسلیم .15سالمه.اون جوش که گفتم بزرگ تر داره میشه و حس یه دونه کوچیک مثل همون روی کیسه بیضه ام هم زده الان هم به نظرتون مشکل مهمی نیستش.با تشکر
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ اسفند ۹۴( 5 سال پیش)
      سلام آصف جان
      البته معمولا جای نگرانی نیست ولی بد نیست برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
      موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر