علت جوش های واژن و راه های درمان

علت جوش های واژن و راه های درمان

فهرست مطالب

در صورت مشاهده یک برآمدگی بر روی واژن یا لب های آن، این مطلب می تواند برای شما مفید باشد.

مشاهده یک برآمدگی، توده یا راش پوستی بر روی واژن می تواند نگران کننده باشد. برآمدگی ها و توده های روی واژن به طرز شوکه کننده ای رایج بوده و می توانند به دلایل مختلف بروز دهند.

با اینکه در اغلب موارد، توده های یافت شده کاملا بی خطر هستند اما باید جهت کسب آرامش خاطر به پزشک مراجعه شود. افراد باید به پزشک مراجعه کرده و اجازه ندهند که احساس خجالت مانع این پیگیری شود. در این مطلب رایج ترین عوامل توده ها و برجستگی های روی واژن بررسی شده اند.

اغلب در هنگام صبحت در این زمینه، کلمه واژن اشاره به نواحی داخلی (خود واژن) و بیرونی (فرج) اندام تناسلی زنانه دارد. به همین دلیل، در هنگام صحبت درباره برآمدگی های واژن، منظور ناحیه بیرونی اندام تناسلی زنانه یعنی فرج است. در صورت مشاهده یک توده یا برآمدگی در ناحیه فرج باید به پزشک عمومی یا متخصص بیماری های زنان مراجعه کرد. جدی بودن یا نبودن این مشکل چندان به احساس و ظاهر آن بستگی ندارد. به همین دلیل، تشخیص پزشکی بسیار حیاتی است.

از آنجایی که ناحیه فرج در هر فرد منحصر به فرد است، زنان باید حالت طبیعی ناحیه فرج خود را بشناسند. زنان باید ناحیه فرج خود را همچون سینه های خود به صورت مرتب بررسی کرده و متوجه تغییرات آن باشند.

زنان باید با توده ها و برآمدگی های غیر طبیعی در فرج خود آشنا باشند. بهترین راه برای این کار بررسی فرج به کمک یک آینه 1 تا 2 بار در سال است.

7 عامل احتمالی بروز توده و برجستگی بر روی واژن

7 عامل احتمالی بروز توده و برجستگی بر روی واژن

در این مطلب جهت آرامش خاطر زنان، رایج ترین عوامل، علائم و گزینه های درمانی برآمدگی های واژن و فرج بیان شده اند:

کیست بارتولن و توده روی واژن

غده های بارتولن در دو طرف ورودی فرج وجود داشته و این ناحیه را مرطوب می کنند. مجاری این غده ها نسبتا طولانی بده و می توانند به آسانی مسدود شوند. این غده ها درهنگام انسداد مجاری نیز به تولید ترشحات ادامه داده و در نتیجه آن کیست تشکیل می شود.

علائم کیست بارتولن

این کیست می تواند تا به اندازه یک توپ گلف بزرگ شده و نسبتا دردناک باشد.

درمان کیست بارتولن

در صورت کوچک بودن و مخصوصا عدم وجود علائم نیازی به درمان نیست. با این حال، در صورت بزرگ و یا دردناک شدن کیست، بیمار به درمان پزشکی نیاز خواهد داشت. پزشک متخصص زنان می تواند با انجام یک فرایند جراحی کوچک این کیست را تخلیه کند.

دانه های فوردایس

این دانه ها به وسیله غده های سباسه (غده چربی) ایجاد شده و برآمدگی های کوچکی به رنگ سفید یا زرد هستند.

علائم دانه های فوردایس

دانه های فوردایس معمولا سبب ایجاد درد نشده و ضرری برای فرد ندارند.

درمان دانه های فوردایس

این موارد نیازی به درمان ندارند. توصیه پزشکان، نادیده گرفتن آن ها است.

محل ایجاد دانه‌های فوردایس

ورید های واریسی روی واژن

این موارد ورید هایی متورم هستند که اغلب در دوران بارداری به وجود می آیند. در دوران بارداری وزن جنین جریان خون برخی ورید ها را مختل کرده و سبب تورم آن ها می شود. این ورید ها همچنین در زنانی بروز می دهند که به مدت های طولانی می ایستند.

علائم ورید های واریسی

این علائم شامل مشاهده ورید های متورم و پیچ خورده، احساس درد، حساسیت به لمس و احساس فشار یا پری در فرج می شوند.

درمان ورید های واریسی

این ورید ها اغلب به صورت خود به خود رفع شده و نیاز چندانی به درمان نیست. البته، در برخی زنان این ورید ها به حالت طبیعی باز نگشته و سبب بروز درد و ناراحتی شدید می شوند. در این موارد، بیمار به جراح عروق ارجاع داده می شود.

تگ (زائده) های پوستی واژن

این برجستگی های کوچک پوستی بسیار رایج هستند. تگ های پوستی زائده هایی خوش خیم و کوچک هستند که معمولا در نواحی چین خورده پوست بروز می دهند. به همین دلیل، این زائده ها معمولا در ناحیه فرج وجود دارند.

علائم تگ های پوستی واژن

تگ های پوستی هیچ علامتی نداشته و بی خطر هستند. البته گاهی اوقات امکان دارد این موارد برای فرد ناراحت کننده بوده یا با زگیل های تناسلی اشتباه گرفته شوند.

درمان تگ های پوستی واژن

در صورت مشاهده این زائده ها می توان نسبت به برداشت یا بریدن آن ها اقدام کرد.

(زائده) های پوستی واژن

موهای زیر پوستی روی واژن

موی زیر پوستی به مو هایی گفته می شود که به جای رشد به بیرون از پوست، پیچ خورده و در داخل پوست رشد می کنند. تراشیدن، موم گذاری یا کندن مو ها از عوامل بروز مو های زیر پوستی هستند.

علائم موهای زیر پوستی

موهای زیر پوستی می توانند سبب ایجاد بر آمدگی هایی کوچک، دردناک و حساس به لمس در پوست شوند.

درمان مو های زیر پوستی

لایه برداری ناحیه مبتلا به مو های زیر پوستی می تواند به بازگشت این مو ها به سطح پوست کمک کند. همچنین، اعمال کمپرس گرم آب و نمک در تسکین ناراحتی ناشی از عفونت موی زیر پوستی مفید است.

زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی برآمدگی های کوچک و شبیه به گل کلم هستند. این برجستگی ها توسط انواع 6 و 11 ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. این زگیل ها با اینکه عامل سرطان نیستند اما واگیر دار بوده و می توانند از طریق تماس مستقیم پوستی یا اشتراک گذاری اسباب بازی های جنسی به دیگران منتقل شوند.

علائم زگیل های تناسلی

بیماران ممکن است علاوه بر برآمدگی های شبیه به گل کلم، احساس خارش، ناراحتی یا خونریزی را نیز تجربه کنند.

درمان زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی با استفاده از پماد های مخصوص، نیتروژن مایع، لیزر درمانی یا جراحی درمان می شوند. در صورت تصور بر ابتلای خود به زگیل تناسلی باید جهت تشخیص و درمان به پزشک عمومی، متخصص زنان یا کلینیک های سلامت جنسی مراجعه کرد.

در حالی که زگیل های تناسلی قابل درمان هستند اما ویروس HPV در بدن باقی مانده و می تواند در زمانی دیگر سبب بروز زگیل های جدید شود.

خارش واژن و سرطان

سرطان فرج بسیار نادر بوده و عوامل بروز آن کاملا مشخص نیستند. با این حال، خطر ابتلا به سرطان فرج همگام با افزایش سن بیشتر شده و افراد مصرف کننده سیگار یا مبتلا به برخی انواع ویروس HPV در معرض خطر بالا تری قرار دارند.

علائم سرطان فرج

سرطان فرج اغلب به صورت یک توده سفت یا زخم بروز داده و می تواند سبب درد و خارش شود. دیگر علائم نیز می توانند شامل خونریزی یا احساس سوزش در هنگام دفع ادرار شوند.

درمان سرطان فرج

در صورت نگرانی در این زمینه باید به پزشک مراجعه کرد. بیمارانی که از نظر ابتلا به سرطان فرج مشکوک هستند به سرعت جهت انجام نمونه برداری به متخصص زنان ارجاع داده می شوند. پس از تشخیص سرطان، جراحی و پرتو درمانی برای بیمار تجویز می شود.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سپیده پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  این لک دو ساله کنار واژن من ایجاد شده..
  یه مدت برای رفع کیستم قرص ال دی مصرف کردم دقیقا از همون موقع این لک ایجاد شد. ب دکترم نشونش دادم گفت شاید بخاطر عفونت قارچیه ک ایجاد شده.. نگفت زگیله. اصلا زیاد نشده بزرگم نشده. با دست قابل لمس نیس اصلا .. رنگ پوستم فقط تغییر کرده.. البته یکی دو تا هم از اینا دارم نزدیک سوراخ مقعد.. هموروئید هم دارم ..
  من با شریک جنسیم رابطه مقعدی و اورال داشتم ولی هیچ چیز مشکوک دیگه ای تو هیچکدوممون ندیدم. نه تو واژن نه دهن. میشه راهنماییم بفرمایین؟ این زگیله؟ ممنون میشم از نگرانی نجاتم بدین. دو سه تا از این لکا هم هس که یه میلی مترم نیستن. هر سه تای این لکا توی دوره ای ک ال دی مصرف کردم و عفونت قارچی داشتم دراومد. ۴ ساله هم با شریکم رابطه دارم هیچ لک و خالی ندیدم اطراف آلت تناسلیش.. لک اصلا برجستگی نداره دس ک میزنم نمیفهمم. دلیل برجسته دیده شدنش توی عکس بخاطر ریشه موئه.
  1. تصویر کاربر سپیده سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)
   توضیحاتمو کامل تر کنم .. من وزنمو هم زیاد کردم تو این دو سال.. پارتنرم ک میگه تو خیلی وسواسی. ولی من واقعا خیلی نسبت ب زگیل حساسم. دست خودم نیس. الان دو ساله این لکا همونجوری موندن. ن بزرگ شدن نه جای دیگم دراومده.
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام من چند وقتی هستش که هر چند وقت یک بار ناحیه تناسلیم از بیرون ملتهب میشه بعد هم یه چیزایی شبیه دونه میزنه که بعضی اوقات خونی هم میشن لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر دلبر جمعه ۲۶ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 2روز واژنم یه چیزی شبیه به جوش در اومده تا دیروز 1بود ولی الان بیشتر شده چه کار باید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۶ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سونیا چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر من در ناحیه لبه بیرونی واژنم از حدود یک ماه پیش جوش زده بود الان امروز دیدم ورمش یکم بیشتر شده و اینکه هیچ درد و خارجی ندارند فقط موقع فشار دادن یکم درد داره از پماد تریامسبنولون ان ان خودم استفاده کردم از دیروز
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر جانا سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام لطفان راهنمای کنید آقای دکتور چند روزه این جوش ای ریز اذیت میکنن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   سلام

   روزانه یک بار با بتادین ضفونی شود

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر مرجان چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر من مبتلا به تبخال از نوع ۶ لو ریسک هستم خودم خانم هستم و پیش شما اومدم نامزدم دقیقا لای پاشون ینی کنار آلت تناسلیشون منتهی روی خط لای پاشون یه زایده دارن میخواستم بپرسم برا ایشونم تبخال تناسلی هست یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر نفیسه شنبه ۲۰ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من یک توده زیرپوستی اندازه گردو در سمت راست دهانه واژنم دارم ولی درد نداره.میشه کمکم کنید علتش رو بفهمم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Hasti78 دوشنبه ۱۵ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مدتیه متوجه وجود این زائده ها شدم میخواستم بدونم اینا مربوط به پاپیلوماتوز یا زگیل تناسلی
  خارش و سوزش و درد نداره و اتفاقی متوجهشون شدم
  البته چند دفعه هم سرکه سیب استفاده کردم که ببینم باعث تغییر رنگشون میشه یا نه ، اما تغییر رنگ نداشتن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی وستیبولار پاپولوزیس مطرح است معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۴ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  جوش گوشتی روی واژن چیست ولی نه خارش دارم نه چیزی فقط جوش گوشتی در میارم بعد خود بخود میفتن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد 

 • تصویر کاربر هلسا یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کسی که زگیل دهانی داره.و ابمیوه میخوره.بچه دو ساله بیاد و همون ابمیوه و همون نی الوده رو تو دهنش بکنه بخوره.بچه هم مبتلا میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران بچه نباش

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر