جای جوش روی صورت (اسکار ، آکنه)

جای جوش روی صورت (اسکار ، آکنه)

فهرست مطالب

در بسیاری از افراد جوش های چرکی صورت و بدن بدون برجای گذاشتن هر گونه اسکار بهبود می یابد. اما در گروه کوچکی از بیمارانی که آکنه های شدید و گاهی مواقع خفیف دارند ممکن است جای جوش صورت به شکل قرمزی جای جوش یا لک های قهوه ای رنگ؛ فرورفتگی و چال شدن پوست و گاهی به صورت اسکار هیپرتروفیک باقی بماند. برای درمان جای جوش چه باید کرد؟

انواع جای جوش

مقایسه انواع جای جوش و اسکار آکنه

جای جوش روی صورت و آکنه به دو شکل کلی دیده می شود. در یک گروه ممکن است اسکار آکنه به شکل فرو رفته در پوست دیده شود. این حالت ممکن است به سه شکل زیر نمایان می‌شود:

اسکار فرورفته به شکل Boxcar (شبیه نوعی واگن باری)

در شکل زیر می‌توانید جای جوش فرورفته به شکل boxcar را مشاهده کنید:

جای جوش فرورفته به شکل Boxcar

اسکار فرو رفته به شکل  Icepick (شبیه نیزه یخ خرد کن)

در شکل زیر اسکار فرو رفته به شکل Icepick را مشاهده کنید:

جای جوش فرو رفته به شکل Icepick

جای جوش و اسکار آکنه ممکن است به شکل برجستگی و اسکار هیپرتروفیک باشد. در اینگونه موارد معمولا التهاب بافتی شدیدی رخ داده است.

همچنین اسکار آکنه ممکن است به شکل قرمزی نسبتا پایدار بعد از بهبودی جوش ها باشد. ممکن است جای جوش به شکل لک های قهوه ای روی پوست باشد.

اسکار فرو رفته به شکل Rolling ( شبیه نوعی غلطک نورد) 

جای جوش فرو رفته به شکل Rolling ( شبیه نوعی غلطک نورد)

از بین بردن جای جوش

نوع درمان جوش صورت را که انتخاب می کنید، به شدت مشکل و همچنین نوع پوست شما بستگی دارد. در انتخاب بهترین گزینه برای پوست، هیچ کس به اندازه متخصص نمی تواند به شما کمک کند. در ادامه از بین بردن جای جوش‌های مختلف را بررسی می‌کنیم.

از بین بردن قرمزی جای جوش صورت

از بین بردن قرمزی جای جوش صورت

برای درمان لکه ها و قرمزی جوش بر روی پوست می توان از روش های درمانی مختلف استفاده کرد.

مصرف ویتامین سی

اولین گزینه مصرف ویتامین سی است؛ این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی شناخته می شود که به سلامت بدن شما در داخل و خارج کمک می کند. طبق تحقیقات کلینیک کلیولند، این ویتامین می تواند در کاهش ظاهر قرمزی و لکه جوش به شما کمک کند. این اتفاق در اثر بالا رفتن میزان تولید کلاژن رخ می دهد.

آزلاییک اسید

آزلاییک اسید نیز به داشتن فواید ضد التهابی خود معروف است و در زمینه جوش های فعال و قرمزی جای آن ها می تواند به شما کمک کند. از جمله دیگر مواد پیشنهادی که مصرف آن ها در این زمینه فواید زیادی دارد می توان به ماندالیک اسید، نیاسینامین، هیدروکینون، رتینوئید ها و… اشاره کرد. شایان ذکر است که محصولات متعددی در بازار وجود دارند که هر کدام حاوی مقادیر مناسب از این مواد هستند.

داروهای شیمیایی

یکی دیگر از راهکارهای رایج درمان جای جوش قرمز مصرف قرص های شیمیایی است. داروهای شیمیایی در واقع لایه بالایی پوست را که زخم ها و قرمزی‌های جوش در آن هستند را پاک کرده و لایه زیرین که نرم و صاف است را نمایان می‌کند.

لیزر جای جوش

لیزر جای جوش قبل و پس از درمان

از سالها پیش تاکنون اقدامات زیادی برای درمان جای جوش و زخم جراحی و اسکارهای باقی مانده و کلویید به کار رفته اند، از جمله تزریق داخل ضایعه، کرایوتراپی، پانسمان های فشاری و ژل های سیلیکونی، فلوئورویوراسیل،  رادیوتراپی، اینترفرون و جراحی مجدد و حتی لیزر، ولی هنوز درمان قطعی و پذیرفته شده ای برای تمامی بیماران  وجود ندارد.

در بعضی موارد حتی ممکن است پس از صرف مدت های طولانی و هزینه های سنگین مجددا اسکار و جای جوش و زخم جراحی ایجاد گردد. متاسفانه میزان عود این حالت حتی پس از استفاده از انواع روش های درمانی بالا است.

شاید یکی از بهترین پاسخ های درمانی برای درمان جای جوش مربوط به استفاده همزمان از لیزر دی اکسید کربن در همراهی با سایر روش ها نظیر ساب سیژن، میکرونیدلینگ، تزریق چربی، پلاسماتراپی و PRP باشد.

بهترین سن برای لیزر جای جوش

حداقل سن برای انجام لیزر حداقل 14 سال به بالا است.

حتماً بخوانید: درمان جوش زیر پوستی

درمان جای جوش قهوه ای

درمان جای جوش قهوه ای

زمانی که لکه های تیره و قهوه ای پس از بهبود نقص پوستی و جوش شروع به شکل گیری می کنند، شاهد تغییر رنگ پوستی خواهیم بود. با این که تغییر رنگ در نوع خود خطرناک نیست، اما از لحاظ زیبایی و روانی می تواند برای افراد ناراحتی به وجود آورد.

گاهی اوقات وقتی به درمان قرمزی جای جوش نمی‌پردازید، این لکه‌ها به لکه های تیره تغییر رنگ می دهند. برای رفع جای جوش قهوه‌ای می‌توانید از  روشن کننده های پوستی استفاده کنید. تعدادی  محصول وشن کننده طبیعی و بی ضرر در بازار موجود است که حاوی ویتامین C، ویتامین A، کوجیک اسید ( گرفته شده از عصاره قارچ) یا آربوتین ( گرفته شده از نوعی توت) می‌‌باشند.

اگر شما با مشکل تغییر رنگ پوستی در اثر جوش دست و پنجه نرم می کنید باید بگوییم که تنها نیستید. با متخصص پوست خود در این زمینه مشورت کرده و در مورد بهترین داروهای غیر تجویزی و یا درمان های حرفه ای از وی سوال بپرسید.

علت ماندن جای جوش

عوامل متعددی در ایجاد جای زخم دخالت دارند که شامل عمق و اندازه زخم و یا برش و محل آسیب، سن، وراثت، جنسیت و قومیت، سوابق پزشکی و دارویی و نظائر آن می باشد.

مطالعات نشان داده است اکثر افرادی که اسکار باقی مانده دارند از یک استعداد ژنتیکی رنج می برند که واکنش های بافتی شدیدتری به التهاب دارند.

یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه برای کاهش اسکار ، درمان سریع آکنه و جوش های صورت می باشد به گونه ای که التهاب به حداقل ممکن کاهش یابد.

همانگونه که اشاره شد در اکثر مواقع جوش ها و آکنه صورت و بدن بدون برجای گذاشتن اسکار بهبود می یابند. در موارد زیر شانس باقی ماندن جای جوش افزایش می یابد.

بروز التهاب شدید

(درد شدید، قرمزی شدید، تورم شدید) در موارد آکنه حاد. در اینگونه موارد معمولا پس از بهبودی آکنه، جای جوش صورت باقی خواهد ماند.

عدم درمان به موقع یا درمان ناکافی آکنه

در مواقعی که افراد درمان مناسب را برای آکنه انجام نمی دهند شانس بروز اسکار آکنه افزایش می یابد.

درمان جای جوش

دستکاری و ترکاندن جوش های در فاز التهابی و حاد

هرگونه دستکاری جوش ها در فاز حاد باعث گسترش عفونت و افزایش واکنش های التهابی شده و در نهایت شانس بروز اسکار را افزایش می دهد.

شرایط ژنتیکی

افرادی که سابقه مثبت خانودگی اسکار آکنه دارند در معرض خطر بیشتری برای بروز اسکار آکنه دارند. این افراد نیاز به مراقبت های گسترده تری دارند.

نکات مهم در درمان جای جوش صورت

 

در صورتی که خود یا یکی از بستگانتان مبتلا به آکنه یا جوش های زیر پوستی یا جای جوش روی صورت و بدن هستید:

 • حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 • به هیچ عنوان جوش ها فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 • بهداشت پوست خود را رعایت کنید
 • الزما شستشوی مداوم با صابون کمک کننده نیست
 • از میوه و سبزیجات تازه به صورت منظم در رژیم غذایی استفاده کنید
 • به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
 • حتما برای تشخیص و شناسایی عامل زمینه ساز جوش ها و آکنه به پزشک مراجعه کنید
 • ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 • در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

درخواست نوبت

از دکتر بپرسید درخواست نوبت با واتساپ

درخواست نوبت با تلگرام

دکتر عباس انتظاری ؛ بهترین دکتر برای درمان جای جوش

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر راحیل چهارشنبه ۶ خرداد ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من سالها پیش اپیلاسیون دست و پا انجام میدادم. مشکلی نداشتم. اما یکی از این دفعات بعد از گذشت دو هفته از اپیلاسیون بازوهام خارش شدید گرفت و بعدش جوشهای ریز بیرون ریخت. هر درمانی که کردم این جوشها از بین نرفتن. البته دیگه خارشی در کار نیست ولی الان سالها میگذره. اما نه تنها جوشهای بازوهام از بین نرفته بلکه از دو سال پیش قسمت پایین دستهام هم به همین صورت شدن. حالا من اسم جوش میذارم روشون ولی بیتر میشه گفت دونه های ریز و قرمز هستن. بعضی چاها هم منافذ پوستم هست که قرمزه. تو اینتر نت که تحقیق کردم فهمیدم به این بیماری اصطلاحا" پوست مرغی میگن. البته روی باسن و پاهام هم این مشکل رو دارم ولی دستهام بیشتر اذیتم میکنن چون نمیتونم هر لباسی که دوست دارم رو بپوشم. میدونم که درمان خاص و دائمی فعلا واسه این ناراحتی وجود نداره . کرمهای موضعی و لایه بردار و مرطوب کننده هم زیاد برام جواب نداده ضمن اینکه من زیاد حوصله استفاده مداوم از این جور داروها رو ندارم و وقتی زود جواب نمیگیرم بیشتر ناامید و افسرده میشم. حالا سوال من از شما اینه که آیا لیزر کردن موهای دستم باعث میشه این دونه ها از بین بره؟ بعضی جاها خوندم که میتونه موثر باشه.اگر جواب مثبته لطفا بفرمائید آیا این لیزر در سطوح خاصی از پوست باید انجام بشه به منظور رفع این مشکل یا همون لیزری که برای از بین بردن موها انجام میشه کفایت میکنه؟ و اینکه وقتی موهای دست خیلی ضخیم نیستند هم آیا اصلا لیزر موها فایده ای داره و جواب میده یا نه؟ سوال بعدیم اینه که آیا این میکرودرمی که تو سایتتون در مورد صحبت شده برای این مشکل دست های من هم جواب میده یا ربطی به این مشکل نداره؟
  ببخشید یه سوال دیگه هم در مورد صورتم داشتم. زیر چشمهای من از این دونه های چربی خیلی ریز داره. پوست صورتم زیاد جوش نمیزنه و از دور که میبینیم مشکل خاصی نداره ولی از نزدیک که میبینم جوشهای ریز پوستی دارم. و لکه های خیلی ریز حالت کک و مک البته خیلی کم. میخواستم ببینم واسه صورتی مثل من هم میکرودرم استفاده میشه یا خیر. ممنون میشم پاسخ بدید.
  قبلا از راهنمایی هاتون تشکر میکنم. همچنین از سایت خوب و مفیدتون.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ خرداد ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام راحیل جان
   در ابتدا باید از ابراز لطفت تشکر کنم
   اما در مورد بایماری کراتوز پیلار ( یا همان پوست مرغی) باید ذکر کنم در اکثر موارد این بیماری نیاز به درمان ندارد و با رعایت برخی نکات و مراقبت مشکل مرتفع خواهد شد. اما در مواردی که از نظر ظاهری و زیبایی آزار دهند باشد اقدامات متعددی نظیر کرم های موضعی، صابون، لیزر موی زائد و در گروهی از موارد لیزر فراکشنال CO2 کمک کننده است
   در مورد کک و مک نیز بهترین اقدام استفاده از ضد آفتاب است. البته میکرودرم نیز کمک کننده است
   در مورد مشکلات زیر چشم نیز معمولا نیاز به اقدام درمانی نیست ولی اگر آزار دهنده باشد باید از لیزر استفاده نمود
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و آزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
 • تصویر کاربر نسترن شنبه ۱۱ بهمن ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید من دختری20ساله هستم که دور چشام سیاه و کبود تو سوال قبلی دوستمون جواب داده بودید لیزرمفیدمی خواستم بدونم ضرر نداره لیزر و اینکه هزینش تا چه حدودی میشه؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۱ بهمن ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام نسترن جان
   مهمترین اقدام شناسایی نوع و علت سیاهی دور چشم است. در بسیاری از موارد با تغییرات الگوی زندگی و تغذیه مشکل کاهش می یابد. لیزر اخرین گام است و برای همه کاربرد ندارد
   بهتره معاینه بشی
   موفق
 • تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۱۷ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام. من 45 سال سن دارم مدت سه هفته است که متوجه یک زگیل در سر خود شده ام به پزشک عمومی مراجعه کردم گفتند زگیل است و فعلا نیاز به هیچ درمانی نیست اما من نگرانم. چکار باید بکنم . بهترین شیوه درمان چیست دکتر جان؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام فرشاد جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد اگر بنا به تشخیص همکارمان ضایعه زگیل باشد معمولا اقدام خاصی لازم نیست ولی در صورتی که نگران هستی یا شک به ضایعات دیگر مطرح باشد بهتره در اولین فرصت یک نمونه برداری و بررسی سیتوپتاولوژیک به عمل بیاد. روش درمان پس از مشخص شدن قطعی ضایعه انتخاب خواهد شد
   موفق
 • تصویر کاربر آرتمیس سه شنبه ۲ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  دخترم لب سمت چبش همانزیوم بزرگی داره یک سالونیمه هست هربیمارستانی بردیم گفتن برای درمتن زوداست چه کاربایدکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام آرتمیس جان
   نگران نباش.
   معمولا طی 5 تا 7 سال اول زندگی ضایعات بهبود می یابند
   برای درمان تا حداقل 5 سالگی باید صبور بود
   موفق
 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۵ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  دیدگاه شما در انظار بررسی است.

  س آقا دکتر.مناز سن ۱۴ساگی دچار شوره سر شدم والان ۲۲سالمه.و در سن۱۶سالگی و بر شوره سر چربی بیش ازحد روی بینی واطراف وپیشونی وداخل گوش وصورتم شدم که اگه یک روز انو نشورم به شور تبدیل میشه ومنافذ باز به وجود اومده من خواستم ببینم دلیلش چیه واین بماریم چیه دکتر رفتم لایه بردار وشامپو کتوکنازل داد خوب نشودم بدنم هم خیلی چربه اگه یه روز حموم نرم حالت پندش بهم دست میدم اما موقعی که میرم حموم چندش خوب میشه و صورتم هم بعد نیمساعت انگار ن انگار که شستمش در ضمن من بیماری دیستروفی عضلانی دارم.ورو ویلچرم چندساله راهنمایی کنیید.سپاسگزارم
  راستی پشت کولم رو شونههام هم جوش هس ن زیاد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۵ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام مجتبی جان
   بهترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز جوش ها است. البته دیستروفی عضلانی عامل زمینه ساز آن نیست
   ممکنه نیاز به یک دوره 6 ماهه درمان باشد
   علی الحستب ضد آفتاب فراموشت نشه
   روزی 2 بار با صابون کلیندا صورتت را شستشو بده
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر