درمان عفونت تریکوموناس واژینالیس مقاوم

درمان عفونت تریکوموناس واژینالیس مقاوم

فهرست مطالب

تریکومونیازیس یک عفونت منتقل شونده جنسی رایج اما قابل درمان است. اغلب افراد مبتلا به این بیماری علائمی نداشته و از ابتلای خود بی خبر هستند. این فقدان علائم، انتشار نا آگاهانه عفونت را به دیگران بیشتر می کند. دارو های آنتی بیوتیک انگل عامل تریکومونیازیس را از بین می برند.

تریکومونیازیس چیست؟

تریکومونیازیس رایج ترین عفونت جنسی منتقل شونده و غیر ویروسی در جهان است. اغلب افراد این بیماری را تریش می نامند. نام این بیماری از انگل ایجاد کننده آن یعنی تریکوموناس واژینالیس می آید. تریکومونیازیس واگیر دار بوده و می تواند از طریق تماس جنسی و به صورت ناآگاهانه به افراد دیگر منتقل شود.

علائم عفونت تریکومونایی در زنان و مردان

تریکومونیازیس هر دو جنس را تحت تاثیر قرار می دهد. زنان مخصوصا افراد مسن در مقایسه با مردان بیشتر به این بیماری ابتلا می یابند. زنان سیاه پوست بیش از دیگران مستعد ابتلا به تریکومونیازیس هستند. افراد با انجام موارد زیر خطر ابتلای خود به این عفونت را افزایش می دهند:

 1. عدم استفاده از کاندوم در رابطه جنسی
 2. داشتن شرکای جنسی متعدد
تاثیر کاندوم برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی

آیا عفونت تریکومونایی واگیردار است؟

بلی، تریکومونیازیس به شدت واگیر دار و قابل انتشار است. این عفونت علاوه بر نواحی تناسلی می تواند مقعد، دهان و دست ها را نیز به خود آلوده کند.

دلیل و علت عفونت تریکوموناس

انگلی به نام تریکو موناس واژینالیس عامل بروز بیماری یاد شده است. افراد مبتلا از طریق روش های زیر می توانند این بیماری را به دیگران منتقل کنند:

 • رابطه جنسی واژن با واژن یا واژن با آلت تناسلی مردانه
 • رابطه جنسی مقعدی (زگیل مقعدی)
 • رابطه جنسی دهانی
 • تماس مستقیم پوست نواحی تناسلی بدون انزال
درباره زگیل تناسلی در دهان چه میدانید؟

علائم عفونت تریکومونایی واژن

یکی از دلایل انتشار ساده تریکومونیازیس تعداد بالای افراد مبتلایی (70 درصد) است که هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. افراد اغلب قبل از آن که از بیماری خود مطلع شوند، آن را به دیگران منتقل می کنند.

در واقع، مردان به ندرت علامتی از این عفونت نشان می دهند. علائم در صورت بروز، معمولا در روز 5 تا 28 پس از ابتلا پدیدار می شوند. از جمله علائم تجربه شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهترین روش تشخیص تریکوموناس واژینالیس

پزشک جهت تشخیص ابتلای فرد به تریکومونیازیس می تواند انجام آزمایش های زیر را تجویز کند:

معاینه فیزیکی: در زنان این فرایند شامل معاینه لگن نیز می شود.

تست آزمایشگاهی: پزشک نمونه ای از ترشحات تناسلی را از نظر ابتلا به علائم عفونت در زیر یک میکروسکوپ بررسی می کند.

درمان عفونت تریکوموناسیس واژن

تریکومونیازیس در صورت عدم درمان می تواند چندین ماه یا چندین سال دوام داشته باشد. این بیماری به صورت خود به خود برطرف نمی شود. در تمامی زمان ابتلا فرد می تواند این بیماری را به افراد دیگر انتقال دهد. دارو های آنتی بیوتیک خوراکی توانایی از بین بردن انگل تریکومونیازیس را دارند.

درمان تریکوموناس با مترونیدازول

پزشک دارو هایی همچون مترونیدازول (فلاژیل) یا تینیدازول (تیندامکس) را برای بیماران تجویز می کند. در هنگام قرار گرفتن تحت درمان، در نظر گرفتن نکات زیر ضروری است:

 • تنها یک دوز دارویی تا 95 درصد زنان مبتلا را درمان می کند.
 • مردان و زنان معمولا به 5 تا 7 روز مصرف دارو نیاز دارند.
 • فرد مبتلا باید به همراه شریک جنسی خود درمان شده زیرا در غیر اینصورت انتقال بیماری بین آن ها صورت می گیرد.
 • جهت فرصت دهی به دارو در از بین بردن عفونت و همچنین رفع شدن علائم باید تا یک هفته پس از اتمام دوره درمانی از برقراری رابطه جنسی اجتناب کرد. برقراری زود هنگام رابطه جنسی می تواند به عفونت مجدد منجر شود. جهت اطمینان از عدم ابتلای خود باید سه ماه دیگر با پزشک ملاقات کرد.
درمان تریکوموناس با مترونیدازول

عوارض قرص مترونیدازول برای عفونت واژن

در دوره مصرف دارو های مترونیدازول یا تینیدازول باید از مصرف الکل خودداری شود. این ترکیب می تواند سبب موارد شدید حالت تهوع، استفراغ و ضربان قلب سریع شود. این دارو ها می توانند سبب بروز عوارض جانبی زیر شوند:

 • سوزش سر دل
 • طعم فلز مانند در دهان
 • عفونت های قارچی واژن

با این که تریکومونیازیس به ندرت سبب بروز مشکلات بلند مدت می شود اما عدم درمان آن می تواند خطر ابتلای فرد به ویروس HIV یا عامل بیماری ایدز را بیشتر کند.

پیشگیری از تریکوموناس

افراد فعال از نظر جنسی می توانند جهت محافظت از خود در برابر ابتلا یا انتشار تریکومونیازیس و دیگر عفونت های منتقل شونده جنسی توصیه های زیر را انجام دهند:

از کاندوم استفاده کنید.

به طور منظم از نظر ابتلا به تریکومونیازیس و دیگر عفونت های جنسی آزمایش دهید.

در صورت ابتلا به تریکومونیازیس و دیگر بیماری های مقاربتی ، به دنبال درمان باشید.

در صوت ابتلا به تریکومونیازیس باید به شرکای جنسی خود اطلاع داد تا آنها نیز آزمایش داده و تحت درمان قرار گیرند.

در روابط جنسی خود تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشید.

تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید.

تریکوموناس واژینالیس در بارداری

تریکوموناس واژینالیس در بارداری

در صورت ابتلا به تریکومونیازیس در دوره بارداری یا شیر دهی، اغلب مصرف دارو های آنتی بیوتیک ایمن خواهد بود. تریکومونیازیس در صورت عدم درمان خطر ابتلا به موارد زیر را انجام می دهد:

 • زایمان زودرس (زایمان قبل از هفته 37 ام بارداری)
 • وزن پایین نوزاد (وزن کمتر از 2.5 کیلوگرم در هنگام تولد)

عدم درمان تریکوموناس

عدم درمان تریکومونیازیس خطر ابتلا به ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسان یا همان عامل ایدز را بیشتر می کند. عدم درمان این ویروس می تواند به ایدز منجر شود. زنانی که به تریکومونیازیس و ویروس ایدز ابتلا دارند با احتمال بیشتری هر دوی این بیماری ها را به شرکای خود انتقال می دهند.

به همین دلیل، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) به زنان مبتلا به ویروس ایدز توصیه می کند که حداقل هر ساله آزمایش ابتلا به تریکومونیازیس را انجام دهند.

آیا امکان ابتلای مجدد به تریکومونیازیس وجود دارد؟

ابتلای چند باره به تریکومونیازیس امکان پذیر است. تقریبا از هر 5 فرد درمان شده، 1 نفر ظرف سه ماه پس از درمان دوباره به عفونت مبتلا می شود.

جهت پیشگیری از عفونت مجدد، فرد و شرکای جنسی او باید به صورت همزمان تحت درمان با دارو های آنتی بیوتیک قرار گیرند. پس از اتمام درمان، جهت فرصت دهی به دارو در از بین بردن بیماری و همچنین رفع علائم باید به مدت هفته از برقراری رابطه جنسی خودداری کرد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محجود شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید ببخشید اقای دکتر شوهر من در ناحیه مقعد حدود سه ماه پیش جوش زده اونموقع کوچیک بود حدو 2*1 سانت ولی مرتب تخلیه کردن و تحت فشار گذاشتن الان در حدود ۱۲ سانت بزرگتر شده و قرمز و متورم و دردهم داره چه راهکاری پیشنهاد میدین در ضمن امروز پماد ویکتامول خریدن و استفاده کردن ممنون از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت به پزشک مراجعه شود

   هرگونه دستکاری ممکنه باعث بدتر شدن ضایعه گردد

   ممکنه نیاز به جراحی و تخلیه ابسه باشد

   موفق

 • تصویر کاربر مینا چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر برای درمان تریکوموناس مقاوم نهایتا به مصرف چند روز دارو نیاز هست؟ من ۱۰ روز هر ۸ساعت یک مترونیدازول ۵۰۰ استفاده کردم ایا کافیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا نیاز به دوره طولانی تری است ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر باران دوشنبه ۲۴ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  وقت‌بخیر
  خانمی ۳۴ ساله هستم، با مشورت و ارسال شرح حال خودم به دکتر متخصص زنان متوجه شدیم به عفونت واژن مبتلا شدم و درحال مصرف شیاف واژینال مترونیدازول ۵۰۰ هستم، برای درمان همزمان شریک جنسی که هیچ علامتی نداره، آیا ایشون هم باید مترونیدازول (خوراکی) مصرف کنن؟ اگر بله، چه دوز و تعدادی؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا در اینگونه موارد هر دو نفر باید درمان شوند

   حتما با پزشک معالج مشورت شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید آیا این زگیل تناسلی هست و یا اگر نیست چجوری درمانش کنم یک برآمدگی کوچک بر روی الت تناسلی هست نه درد داره و خارش می خواستم راهنمایی کنید باتشکر عکس هم فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.دکتر من ۵ ماه پیش ی رابطه مشکوک داشتم ک بعدش دچار مشکلات شدم ۲ماه واژنم قارچ آبکی داره ک درمان نمیشه و ب کلیه ام میزنه آیا این عفونت زیگیل تناسلی و چ طور درمان کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه مولوسکوم مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پسر هستم هم اکننون۲۹سالمه وقتی ۱۴ سالم بود رابطه جنسی بدون کاندوم داشتم با ۴ نفر همجنس الان هر چهار نفرشون ازدواج کردن و بچه دارن میخاستم بدونم این دانه های روی آلت تناسلی هم مربوط به رابطه جنسی است؟؟دانه های ریز که تعدادشون زیاده خیلی وقته روی آلت تناسلی ام است اما آن دانه بزرگه دو روزه که بوجود اومده که روز به روز داره کوچیکتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر رها سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام من یک ماهه اقدام کردم به بارداری.توی آزمایش پاپ اسمیر و معاینه لگن مشکل خاصی نداشتم فقط یک ذره عفونت قارچی داشتم که دارو مصرف کردم چند روز پیش توی آزمایش ادرار همسرم نشون داده که حاوی باکتری تریکوموناس هست پس مطمئنا از من گرفته.حالا که من اقدام کردم به بارداری اگه باردار شده باشم مشکلی پیش نمیاد؟ خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت درمان آنتی بیوتیکی مناسب آغاز گردد

   موفق

 • تصویر کاربر مینا دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام، آیا تریکوموناس در روابط روزمره و استفاده از توالت و ظرف مشترک یا بوسیدن و بغل کردن ممکنه از پدر و مادر به کودک منتقل بشه؟ برای درمان نیاز به ضدعفونی لباس و وسایل هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   خیر از این طرق منتقل نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر ساره چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  من ۳۸سال سن دارم که حدود یکی دوسالی هست که ضایعه بسیار کوچک سفید رنگ شفاف که انگار درونش آب یا چربی هست روی لبم بوجود اومده اوایل یکی دوبار فشارش دادم ازش یک مایع شفاف بیرون میمومد و کوچکتر میشد صاف میشد ولی مجدد برجسته میشه الان یه مدته خیلی رو اعصابمه قبلا من رابطه دهانی داشتم و همیشه هم تب خال میزدم و دقیقا جای همون تب خال این مونده خواستم راهنمایی کنید اینم عکسش هست البته با زبون زیر لبم گذاشتم تا مشخص تر باشه
  ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری به پزشک مراجعه شود

   از دستکاری ضایعه اجتناب شود

   موفق

 • تصویر کاربر Zahra شنبه ۸ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر من حدود دوسالی هست که حدود چهار انگشت بالای خط باسنم یک توده سفت لمس میشه که هیچ ترشح یا عفونتی نیست هرچی هست زیر پوسته و این قسمت خیلی مو داره و گاهی هم به ندرت درد میکنه آیا ممکنه کیست مویی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال این موضوع نیز وجود دارد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر