دلایل ترنس یا دو جنسه شدن جنین

دلایل ترنس یا دو جنسه شدن جنین

فهرست مطالب

این‌که خودمان را به چه جنسی بشناسیم: مرد، زن، بی‌جنسیت و…

هویت جنسی تعریف جنسیتی است که هر فرد خودش را با آن می‌شناسد: مرد، زن یا جنسیت‌های دیگر. هویت جنسی با جنسیت و گرایش جنسی متفاوت است.

آن‌دسته از افرادی که هویت جنسیشان با جنسیتی که هنگام تولد داشته‌اند تطبیق ندارد، تراجنسی هستند درحالی که وقتی هویت جنسی فرد با جنسیتی که هنگام تولد داشته‌، منطبق باشد؛ به او هم‌سوجنسی می‌گویند.

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

حتی اگر از هویت جنسی فرد پرسیده شود؛ باز هم این کار به شیوه‌ای انجام نمی‌شود که بتوان از این داده‌ها به عنوان یک متغیر ثابت در پژوهش‌ها استفاده کرد. به همین دلیل در تخمین تعداد افراد تراجنسی تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

موسسه ویلیامز در سال 2016 یکی از بهترین برآوردها را از جمعیت افراد تراجنسی آمریکا ارائه داد. این پژوهش نشان داد که بین 0.3 تا 0.8% از جمعیت هر ایالت، تراجنسی هستند. برآورد کلی این پژوهش‌ها  برابر است با 0.6% آن جمعیت.

این تخمین حاکی از این است که حدود 1.4 میلیون فرد بزرگسال  تراجنسی در آمریکا وجود دارد اما احتمالا با گذشت زمان این میزان افزایش می‌یابد زیرا هویت تراجنسی بیشتر در افراد جوان قابل مشاهده است.

عوامل پزشکی برای تغییر جنسیت

برای تغییر هویت جنسی افراد نیازی به انجام درمان‌های پزشکی یا روان‌شناسی نیست اما اگر هویت جنسی فرد با جنسیت و بدن او در تضاد باشد؛ ممکن است شخص به آشفتگی جنسیتی دچار شود.

احتمال دارد برخی افراد مبتلا به آشفتگی جنسی مجبور شوند تحت عمل جراحی قرار گیرند یا دارو مصرف کنند. در ضمن شاید نیاز باشد این افراد از مشاوره‌ها و حمایت‌های یک روان‌پزشک یا روان‌شناس هم بهره ببرند.

آیا ممکن است شما دمی سکشوال و نیمه جنس گرا باشید؟

اصطلاحات مرتبط

اصطلاحات و موضوعات مرتبط با هویت جنسی به سرعت تغییر می‌کنند. برخی از واژه‌های رایج شامل موارد زیر هستند:

??هم‌سوجنسی: کسی که هویت جنسیش با جنسیتی که هنگام تولد داشته است؛ تطبیق داشته باشد

(برای مثال وقتی فرد با هویت جنسی مونث شناخته می‌شود و در هنگام تولد نیز همین جنسیت به او نسبت داده شده است یعنی فرد یک زن هم‌سوجنس است).

??دو جنسه: وقتی فرد هم هویت جنسی مردانه داشته باشد و هم زنانه.

??آشفتگی جنسیتی: هنگامی که هویت جنسی فرد با بدن او تطبیق نداشته باشد؛ احساس ناراحتی و رنجی پیش می‌آید که به آن آشفتگی جنسیتی گفته می‌شود.

??سرخوشی جنسیتی: احساس رضایت و شادی که فرد نسبت به هویت جنسی یا درک خود نسبت به هویت جنسی‌اش دارد.

??ابراز هویت جنسی: به ابراز جنسی فرد مثل طرز لباس پوشیدن یا مدل موی او، ابراز هویت جنسی گفته می‌شود.

??جهت‌گیری جنسی: تمایل جنسی هر فرد نسبت به جنسیت دیگر (این مورد با هویت جنسی تفاوت دارد. از جمله جهت‌گیری‌های جنسی رایج می‌توان به جهت‌گیری‌های جنسی دگرجنس‌گرا، هم‌جنس‌گرا، دوجنس‌گرا، همه‌جنس‌گرا و بی‌جنس‌گرا اشاره کرد).

??تراجنسی: وقتی هویت جنسی فرد با جنسیتش هنگام تولد تطبیق نداشته باشد.

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

درمان اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

همان‌طور که قبل‌تر هم توضیح دادیم؛ هویت جنسی نیاز به درمان ندارد. در واقع در بسیاری از مناطق استفاده از روش‌های درمانی مختلف برای تغییر هویت جنسی فرد غیراخلاقی و مجرمانه است اما ممکن است برای درمان آشفتگی جنسیتی برخی از افراد که هویت جنسی متفاوتی دارند از عمل جراحی استفاده شود یا برای او دارو تجویز شود.

درمان بالینی آشفتگی جنسیتی شامل تجویز هورمون‌ها و/یا داروهای مسدودکننده هورمون برای جلوگیری از ایجاد خصوصیات ثانویه جنسی نامتناسب با هویت جنسی فرد یا کمک به ایجاد خصوصیاتی است که متناسب با هویت جنسی او باشد.

عمل جراحی و مصرف دارو در اختلال هویت جنسی

هر دو روش درمانی عمل جراحی و مصرف دارو هدفی مشترک دارند اما عمل جراحی برای به اتمام رساندن تغییراتی است که با مصرف دارو رفع نشده‌اند. برای مثال می‌توان از جراحی بالاتنه برای مردانه کردن سینه مرد تراجنسی استفاده کرد که قبل از انجام این عمل جراحی، سینه‌های زنانه و بزرگی داشته است.

واژینوپلاستی یا فادیوپلاستی برای ترنس ها؟

از واژینوپلاستی برای ایجاد واژن در یک زن تراجنسی استفاده می‌شود و روش‌های جراحی فادیوپلاستی یا متودیوپلاستی نیز برای ایجاد آلت تناسلی در یک مرد تراجنسی کاربرد دارند.

البته همه افراد تراجنسی یا کسانی که به آشفتگی جنسیتی دچار هستند؛ علاقه‌ای به انجام عمل جراحی یا مصرف دارو ندارند. عوامل مختلفی وجود دارند که تعیین می‌کنند

این روش‌ها برای کدام دسته از این افراد مناسب است. ممکن است با توجه به روش‌های درمانی پشت‌سرگذاشته‌شده (مصرف داروهایی خاص یا انجام عمل جراحی) دیگر فرد تراجنسی نباشد یا به هویت جنسی معتبری دست یافته باشد

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

اختلال هویت جنسیتی و ابعاد اجتماعی آن

باید بدانید که فرد مبتلا به آشفتگی جنسیتی با هویت جنسی خود مشکلی ندارد. درواقع به همین دلیل است که در روش‌های تشخیصی مورد استفاده برای حمایت‌های بالینی و انجام روش‌های جراحی مختلف مرتبط با تغییر جنسیت؛ به جای واژه «اختلال هویت جنسی»از واژه «آشفتگی جنسیتی» استفاده می‌شود.

به طور کلی هویت هیچ فردی منجر به بروز اختلال نمی‌شود اما مشکل از جایی شروع می‌شود که بدن شخص با هویتش تطبیق نداشته باشد. البته تبعیض و بدنامی‌های نسبت‌داده‌شده به افراد تراجنسی هم می‌تواند موجب نابسامانی در سلامت جسمانی و روانی اشخاص شود.

حمایت از تراجنسی ها

رییس جمهور باراک اوباما قدمی در جهت حمایت از افراد تراجنسی و منع قوانین تبعیضی علیه این افراد برداشت. درضمن این تغییرات موجب شد که دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی هم در سطح دولت فدرال و هم در بسیاری از ایالت‌ها گسترش یابد.

به دستور دولت ترامپ وزارت دادگستری تلاش کرده است تا هویت جنسی را به عنوان یک دسته‌بندی محافظت‌شده در نظر بگیرد و آن را از حوزه‌های داخلی و خارجی پزشکی حذف کند.

بنابراین ممکن است همان قوانینی که مانع از تبعیض جنسی در مناطق دیگر می‌شوند؛ در کشور آمریکا منجر به حمایت از تراجنسی‌ها شوند.

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۱ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام.من نوع 51و68این ویروس را دارم،میشه راجع به این توضیح بدین؟من سرطان میگیرم؟؟؟27سال دارم زن هستم،فعلا هیچ زگیلی نزدم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۱ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورذت کنترل و درمان مناسب امکان حذف ویروس توسط سیستم دفاعی بدن وجود دارد
   حتما برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر Minoo یکشنبه ۶ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  با سلام من دچار خشكى و خارش شديد پوست در ناحيه تناسلى ميباشم اين ناحيه به شدت خشك بوده و دچارخارش شديد و پوسته پوسته و سفيدرنگ ميشود و من مجبورم آنقدر اين قسمت را بخارونم كه زخم ميشود به دكتر زنان مراجعه كردم ولى داروها و كرمهاى تجويز شده فقط چند روز اثر داشته و مجدداً مشكل بر ميگردد همچنين رو قسمت ساق پاها و شكمم لكه هاى قهوه اى وجود دارد كه روز به روز بيشتر ميشوند با مراجعه به متخصص پوست تشخيص بيمارى مرفه آ داده شد ولى تا به حال به هيچ درمانى پاسخ نداده ممكن هست مرا راهنمايى بفرماييد كه براى رفع مشكل چه كارى بايد انجام دهم.؟و آيا بايد حضورى به شما مراجعه نمايم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۶ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به بیمارستان رازی تهران مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر راضیه جمعه ۴ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  من اپیلاسون میکنم امادر قسمت اندام تناسلی معمولا جوش هایی میزنم که موها در زیر اب میمونند و کاملا سفت میشه و حتی تایک ماه از بین نمیرن و خیلی سفت است و درد داره و حتی مایعی هم خارج نمیشه اما من با موچین باتلاش فروان درش میارم تاجایی که زخم میشن.اما ایا درامانی دارد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   ممکنه آکنه ژنیتال مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر Omid چهارشنبه ۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از سایت خوبتون.بنده کشور آذربایجان مشغول کار هستم و امکان ویزیت حضوری ندارم،مدتی هست چندجوش ریز قرمز رنگ کوچک در ناحیه آلت تناسلی مشاهده کردم،اقدام به درمان خودسرانه نکردم تا با سایت خوب شما ارتباط برقرار کردم.جهت درمان چه پیشنهادی میکنید؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما یا حتی برخی آلودگی های قارچی یا انگلی نیز برات مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   همچنین می توانید از طریق لینک زیر برای ویزیت آنلاین اقدام کنی.
   لینک تعیین وقت ویزیت آنلان: http://online.drentezari.com
   موفق
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۴ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب. من دختری 35 ساله و مجرد هستم. نزدیک به15 سال است با مشکل موهای زائد سر میکنم، ابتدا فقط در ناحیه چانه و خیلی کم بود. تا 2 سال قرص اسپیرونولاکتون و کامپاند مصرف کردم، با قطع کامپاند دچار سردردهای وحشتناکی شدم. دیگه ادامه ندادم. اما بعد یک سال حجمم موها خیلی زیاد شد. 8 جلسه لیزر کردم، اما به شش ماه نرسیده منطقعه وسیعتری از صورت و زیر چانه را در گیر کرد. و بعد به نوک سینه ها،خط سینه، روی شکم و کشاله ران هم رسید. موهای ناحیه شرمگاهی آنقدر زیاد شده اند که نواحی بافت نرم را هم درگیر کرده و حتی روی کلیتوریس هم چند تار موی خیلی ضخیم هست. متاسفانه اصلاح آنها خیلی سخت است. آزمایش جدیدا فقط پرولاکتین بالا را نشان داد که به دلیل ورم هیپوفیز و یک غده 2 میلیمتری در کنار آن تشخیص داده شد.
  دکتر از دست موها کلافه شده ام. خواهش کمکم کنید. در صورت نیاز از نواحی عکس خدمتتان ارسال نمایم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا برای از بین بردن موهای زائد لیزر بهترین روش است
   همچنین باید عوامل زمینه ساز را شناسایی نمود
   اختلالات هورمونی شایعترین علت بیماری است که حتما باید کنترل گردد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و لیزر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر سعيد دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشي
  چندسوال در مورد كيستِ اپيدرمال داشتم:
  ١-چه چيزي باعث بروز اين بيماري ميشود؟
  ٢-اگر درمان نشود و در همين حال باقي بماند چه ضرري براي بيمار دارد؟
  ٣-آيا در زندگي زناشويي خطري همسرِ بيمار را تهديد ميكند و آيا واگير دارد؟؟
  ٤-درصورت درمان توسط ليزر براي فرد بيمار ضرري ندارد؟(مثلاً از لحاظِ بچه دار شدنِ فرد دچار مشكل نميشود)
  ٥-هزينه ي ليزر چقدر است؟؟
  ٦-من شهرستان هستم براي ليزر و درمان به چه متخصصي مراجعه كنم؟
  ممنون ميشم به سوالاتم پاسخ بدين
  با تشكر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   کیست اپیدرمال یک زمینه ژنتیکی دارد
   درمان از نظر پزشکی لازم نیست
   هیچگونه خطری ندارد
   در صورت درمان هیچگونه خطری ندارد
   هزینه ها قابل پیش بینی نیست
   به نزدیکترین پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر مريم یکشنبه ۲۳ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام. من يه دانه بزرگ انداره لوبياي قرمز و كاملا زير پوستم در كنار آلتم وجود داره بسيار هم صفت و محكم هست.. خيلي نگرانم بايد چه كار كنم،؟ و اگر نياز به پزشك دارد بايد نزد كدام متخصص بروم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در اولین فرصت به پزشک زنان یا پوست مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر زيبا پنجشنبه ۲۰ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام،آقاي دكترحدود ٨ ساله كه با تغيير دماي بدنم مثل گرم شدن، استرس،ورزش و مخصوصا با بالا رفتن دماي بدنم در اثر فعاليت مثل رَاه رفتن بدنم كهير ميزنه گاهي خيلي شديد طوري همه بدنم كهير ميزنه،ميتونه در زمان حاملگي روي بچه ام تاثير بذاره،وبرأي درمانش چيكار بايد بكنم ؟بيماري تالاسمي مينور و كمبود پلاكت دارم ميتونه علتش اينا باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   کهیر علل متعددی دارد از جمله اختلالات خونی
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر و مشاوره ژنتیک نیز به عمل بیاد
   موفق
 • تصویر کاربر شادی سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.ممنون ار اینکه وقت میزارین پاسخ میدین.من تووصورتم قسمت چانه موهای زائد دارم جواب آزمایشم هورمون تستسترونم1.3بود که دکتر برام قرص اسپیرونولاکتون و دگزامتازون نوشت و الان دوماهه دارم میخورم.با توجه به اینکه میخوام باردار شم تا کی باید مصرف کنم داروهارو؟آیا در حین بارداری دوباره هورمونم بالا نمیره؟چه مدت بعد از قطع قرص میتونم اقدام به بارداری کنم؟باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بهتره حداقل 3 ماه قبل از بارداری از داروهای هورمونی استفاده نگردد
   حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر khahsayar چهارشنبه ۱۲ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من به تازگی تست آزمایش کلی خون و ادرار داده ام و هیچ مشکلی در آن نبوده است. ولی به تازگی شریک جنسی ام دارای hpv مثبت نوع 31 است. آیا من هم مبتلا شده ام؟ و چه باید بکنم. در ضمن هیچکدام از علائم مذکور را ندارم.
  با تشکر
  خشایار
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره یک بررسی دقیقتر برات انجام بشه
   ممکنه برخی داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی کمک کننده باشد
   موفق
  2. تصویر کاربر khahsayar چهارشنبه ۱۲ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   آقای دکتر خیلی ممنونم از راهنمایتان
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر