دلایل ترنس یا دو جنسه شدن جنین

دلایل ترنس یا دو جنسه شدن جنین

فهرست مطالب

این‌که خودمان را به چه جنسی بشناسیم: مرد، زن، بی‌جنسیت و…

هویت جنسی تعریف جنسیتی است که هر فرد خودش را با آن می‌شناسد: مرد، زن یا جنسیت‌های دیگر. هویت جنسی با جنسیت و گرایش جنسی متفاوت است.

آن‌دسته از افرادی که هویت جنسیشان با جنسیتی که هنگام تولد داشته‌اند تطبیق ندارد، تراجنسی هستند درحالی که وقتی هویت جنسی فرد با جنسیتی که هنگام تولد داشته‌، منطبق باشد؛ به او هم‌سوجنسی می‌گویند.

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

حتی اگر از هویت جنسی فرد پرسیده شود؛ باز هم این کار به شیوه‌ای انجام نمی‌شود که بتوان از این داده‌ها به عنوان یک متغیر ثابت در پژوهش‌ها استفاده کرد. به همین دلیل در تخمین تعداد افراد تراجنسی تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

موسسه ویلیامز در سال 2016 یکی از بهترین برآوردها را از جمعیت افراد تراجنسی آمریکا ارائه داد. این پژوهش نشان داد که بین 0.3 تا 0.8% از جمعیت هر ایالت، تراجنسی هستند. برآورد کلی این پژوهش‌ها  برابر است با 0.6% آن جمعیت.

این تخمین حاکی از این است که حدود 1.4 میلیون فرد بزرگسال  تراجنسی در آمریکا وجود دارد اما احتمالا با گذشت زمان این میزان افزایش می‌یابد زیرا هویت تراجنسی بیشتر در افراد جوان قابل مشاهده است.

عوامل پزشکی برای تغییر جنسیت

برای تغییر هویت جنسی افراد نیازی به انجام درمان‌های پزشکی یا روان‌شناسی نیست اما اگر هویت جنسی فرد با جنسیت و بدن او در تضاد باشد؛ ممکن است شخص به آشفتگی جنسیتی دچار شود.

احتمال دارد برخی افراد مبتلا به آشفتگی جنسی مجبور شوند تحت عمل جراحی قرار گیرند یا دارو مصرف کنند. در ضمن شاید نیاز باشد این افراد از مشاوره‌ها و حمایت‌های یک روان‌پزشک یا روان‌شناس هم بهره ببرند.

آیا ممکن است شما دمی سکشوال و نیمه جنس گرا باشید؟

اصطلاحات مرتبط

اصطلاحات و موضوعات مرتبط با هویت جنسی به سرعت تغییر می‌کنند. برخی از واژه‌های رایج شامل موارد زیر هستند:

??هم‌سوجنسی: کسی که هویت جنسیش با جنسیتی که هنگام تولد داشته است؛ تطبیق داشته باشد

(برای مثال وقتی فرد با هویت جنسی مونث شناخته می‌شود و در هنگام تولد نیز همین جنسیت به او نسبت داده شده است یعنی فرد یک زن هم‌سوجنس است).

??دو جنسه: وقتی فرد هم هویت جنسی مردانه داشته باشد و هم زنانه.

??آشفتگی جنسیتی: هنگامی که هویت جنسی فرد با بدن او تطبیق نداشته باشد؛ احساس ناراحتی و رنجی پیش می‌آید که به آن آشفتگی جنسیتی گفته می‌شود.

??سرخوشی جنسیتی: احساس رضایت و شادی که فرد نسبت به هویت جنسی یا درک خود نسبت به هویت جنسی‌اش دارد.

??ابراز هویت جنسی: به ابراز جنسی فرد مثل طرز لباس پوشیدن یا مدل موی او، ابراز هویت جنسی گفته می‌شود.

??جهت‌گیری جنسی: تمایل جنسی هر فرد نسبت به جنسیت دیگر (این مورد با هویت جنسی تفاوت دارد. از جمله جهت‌گیری‌های جنسی رایج می‌توان به جهت‌گیری‌های جنسی دگرجنس‌گرا، هم‌جنس‌گرا، دوجنس‌گرا، همه‌جنس‌گرا و بی‌جنس‌گرا اشاره کرد).

??تراجنسی: وقتی هویت جنسی فرد با جنسیتش هنگام تولد تطبیق نداشته باشد.

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

درمان اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

همان‌طور که قبل‌تر هم توضیح دادیم؛ هویت جنسی نیاز به درمان ندارد. در واقع در بسیاری از مناطق استفاده از روش‌های درمانی مختلف برای تغییر هویت جنسی فرد غیراخلاقی و مجرمانه است اما ممکن است برای درمان آشفتگی جنسیتی برخی از افراد که هویت جنسی متفاوتی دارند از عمل جراحی استفاده شود یا برای او دارو تجویز شود.

درمان بالینی آشفتگی جنسیتی شامل تجویز هورمون‌ها و/یا داروهای مسدودکننده هورمون برای جلوگیری از ایجاد خصوصیات ثانویه جنسی نامتناسب با هویت جنسی فرد یا کمک به ایجاد خصوصیاتی است که متناسب با هویت جنسی او باشد.

عمل جراحی و مصرف دارو در اختلال هویت جنسی

هر دو روش درمانی عمل جراحی و مصرف دارو هدفی مشترک دارند اما عمل جراحی برای به اتمام رساندن تغییراتی است که با مصرف دارو رفع نشده‌اند. برای مثال می‌توان از جراحی بالاتنه برای مردانه کردن سینه مرد تراجنسی استفاده کرد که قبل از انجام این عمل جراحی، سینه‌های زنانه و بزرگی داشته است.

واژینوپلاستی یا فادیوپلاستی برای ترنس ها؟

از واژینوپلاستی برای ایجاد واژن در یک زن تراجنسی استفاده می‌شود و روش‌های جراحی فادیوپلاستی یا متودیوپلاستی نیز برای ایجاد آلت تناسلی در یک مرد تراجنسی کاربرد دارند.

البته همه افراد تراجنسی یا کسانی که به آشفتگی جنسیتی دچار هستند؛ علاقه‌ای به انجام عمل جراحی یا مصرف دارو ندارند. عوامل مختلفی وجود دارند که تعیین می‌کنند

این روش‌ها برای کدام دسته از این افراد مناسب است. ممکن است با توجه به روش‌های درمانی پشت‌سرگذاشته‌شده (مصرف داروهایی خاص یا انجام عمل جراحی) دیگر فرد تراجنسی نباشد یا به هویت جنسی معتبری دست یافته باشد

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

اختلال هویت جنسیتی و ابعاد اجتماعی آن

باید بدانید که فرد مبتلا به آشفتگی جنسیتی با هویت جنسی خود مشکلی ندارد. درواقع به همین دلیل است که در روش‌های تشخیصی مورد استفاده برای حمایت‌های بالینی و انجام روش‌های جراحی مختلف مرتبط با تغییر جنسیت؛ به جای واژه «اختلال هویت جنسی»از واژه «آشفتگی جنسیتی» استفاده می‌شود.

به طور کلی هویت هیچ فردی منجر به بروز اختلال نمی‌شود اما مشکل از جایی شروع می‌شود که بدن شخص با هویتش تطبیق نداشته باشد. البته تبعیض و بدنامی‌های نسبت‌داده‌شده به افراد تراجنسی هم می‌تواند موجب نابسامانی در سلامت جسمانی و روانی اشخاص شود.

حمایت از تراجنسی ها

رییس جمهور باراک اوباما قدمی در جهت حمایت از افراد تراجنسی و منع قوانین تبعیضی علیه این افراد برداشت. درضمن این تغییرات موجب شد که دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی هم در سطح دولت فدرال و هم در بسیاری از ایالت‌ها گسترش یابد.

به دستور دولت ترامپ وزارت دادگستری تلاش کرده است تا هویت جنسی را به عنوان یک دسته‌بندی محافظت‌شده در نظر بگیرد و آن را از حوزه‌های داخلی و خارجی پزشکی حذف کند.

بنابراین ممکن است همان قوانینی که مانع از تبعیض جنسی در مناطق دیگر می‌شوند؛ در کشور آمریکا منجر به حمایت از تراجنسی‌ها شوند.

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من چند ساله که دچار پاپول شدم.میخواستم ببینم ایا در ازدواجم مشکل پیش نمیاد و یا قبلش باید به همسرم بگم یا مهم نیست
  ممنون و خسته نباشید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   پاپول مرواریدی کاملا طبیعی است و خطری ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۵ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،من مشکل هورمونی ندارم ولی پرموهستم(هیرسوتیستم)رنگ پوستم سبزه و موهام مشکی هستن،میخواستم ببیتم تا چند وقت بعدلیزر موها برنمیگردن؟با بارداری چطور؟موهای کرکی گردن رو هم از بین میبره؟
  ممنون از جوابتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام
   بعد از اتمام جلسات لیزر باید حداقل سالانه یک بار لیزر تکرار شود
   در غیر اینصورت طی 2 تا 5 سال موها مجددا رشد خواهند نمود
   موفق
 • تصویر کاربر Mohammad سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام من دچار أين بيماري شدم البته خارج إز كشور هستم و إز داروهاي ٍCefixime 400هر ١٢ ساعت ١ عدد / azithromycin500روزي ١ عدد استفاده ميكنم . مي خواستم ببينم همين كافيه يا نه و چند روز بايد استفاده كنم . إز راهنمايي تون ممنون ميشم و ترشح عفونا هم دو روز شروع شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   با توجه به شذت بیماری ممکن است نیاز به تجویز داروهای دیگری نیز باشد
   بهتره به نزدیکترین پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر زهره دوشنبه ۱۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 1097 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام حضور دکتر گرامی
  دختر 31 ساله و ساکن کرمانشاه هستم، تقریبا از دوران کودکی خال گوشتی 5-6 میلیمتری برجسته قهوه ای رنگ روی لبم قرار دارد (رنگ پوستم روشن است) که در واقع بیشتر حجم خال بالای لب قرار گرفته و مقدار کمی از آن نیز خود لب را درگیر کرده است که با یک نقطه به صورتم متصل نیست (کل خال با پوست تماس دارد). در1-2 سال اخیر به چند پزشک متخصص از جمله جراح پلاستیک و زیبایی، جراح عمومی و نیز متخصص پوست در کرمانشاه برای برداشتن آن مراجعه کرده ام، که اکثر آنها روش جراحی را پیشنهاد کردند و البته اظهار داشتند که حتما یک خط عمودی از جای خال باقی خواهد ماند و بنده و مخصوصا خانواده ام را با شنیدن این پاسخ ها از برداشتن آن منصرف شدیم، چرا که صورت خانمی که جای زخم بخیه روی آن باشد خیلی بدتر از وجود خال است، با این همه دیدن خال اعصابم را به هم می ریزد و خیلی مایلم با روشی که اسکار آن باقی نماند، خالم را بردارم. اکنون تقاضامندم اگرراهی برای برداشتن این خال وجود دارد که اسکار آن باقی نماند، مثلا همین تکنولوژی آر اف که توضیح فرمودید را معرفی بفرمایید. البته متاسفانه با توجه به قدیمی بودن سیستم گوشی تلفن همراهم امکان فرستادن عکس وجود ندارد.
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا بتوان با RF و لیزر با آنرا از بین برد
   معمولا در این شرایط اسکار آن بسیار کمتر از جراحی خواهد بود
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر كتايون شنبه ۱۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  با سلام و تشكر
  پزشك معالج دوهفته پيش خال سر بيني من رو برداشت و تاكييد كرد كه احتمال عود خال خيلي زياد هست
  (به دليل اينكه سر بيني كاملا در معرض افتاب هست) البته من مرتب ضد افتاب استفاده ميكنم
  بعد از خوب شدن زخم حاصل از برداشتن خال به مدت يكي دو روز اثري از تيرگي پوست و خال نبود ولي از ٤ روز پيش محل خال دوباره مقداري تيره شده
  ايا اين تيرگي به خاطر اثار زخم بعد از بردشتن خال هست يا خال به همين سرعت عود كرده ؟
  با تشكر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش و حتما با پزشک معالجت نیز بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر پيمان پنجشنبه ۸ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام من از ديشب متوجه شدم يك عدد برامدگي شبيه جوش ولي سفتدر انتهاي الت تناسليم به وجود اومده و كمي منو نگران كرده روش به رنگ پوسته ولي سفته و گاها احساس خارش مي كنم البته در چند روز اخير من مواد خوراكي با طبع گرم زياد مصرف كردم مثل زنجبيل . ممنون مي شم كمكم كنيد .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۸ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمالا یک فولیکولیت یا آبسه زیر جلدی مطرح باشد
   کمپرس گرم انجام بده و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر مرجان یکشنبه ۴ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. من دختری 26 ساله ام که از وقتی یادمه یک خال برجسته روی سینه ام داشتم پیش چند تا دکتر رفتم به من گفتن با جراحی برمیدارن تا اینکه هفته پیش دکتری پیشنهاد کرد چون خالم برجسته اس وکاملن به پوست نچسبیده دور خال رو با نخ میبنده که خودش بیفته وبعد جاشو فریز میکنه چون ایشون معتقد بودن اینجور خال ها خوش خیمن من هم وسوسه شدم این کار و انجام دادم وایشون هم مایع ای دادن که به محض افتادن خال بندازم توش بدم پاتالوژی ولی الان به شدت پشیمون شدم وخیلی نگران که این روش خطرناک باشه و عواقب بدی داشته باشه ایا این کار میتونه در اینده برام خطر ساز بشه؟ واینکه این خال بدخیمه؟ بیشتر از ملانوم شدن میترسم لطفن کمکم کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   توکل بر خدا. انشالله که مشکل خاصی نیست
   مطابق نظر پزشک معالجت اقدام کن
   موفق
 • تصویر کاربر فرناز پنجشنبه ۱ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب,چند روزی هست که در ناحیه مقعد یک توده بسیار ریز برجسته به رنگ پوستم مشاهده کردم با بررسی بیشتر اطراف ناحیه واژن هم توده های برجسته به رنگ پوستم و رنگ صورتی مشاهده کردم کم رنگ هستند و باعث نگرانی خیلی زیاد در من شده اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی یا مولوسکوم یا اسکین تگ مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد همچنین بهتره پاپ اسمیر برات انجام شود
   در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد بهتره هرچه سریعتر درمان آغاز گردد که معمولا لیزر بهترین روش درمانی است
   موفق
 • تصویر کاربر سپند سه شنبه ۲۳ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  من ٤ سال پيش زگيل تناسلى گرفتم و با ٣ مرحله rf درمان شد.. شنيدم تا آخر عمر در بدنم ميماند و بايد قبل از ابتلا واكسن گارامايسين ميزدم..
  الان چند جوش ريز و درشت صورتى اطراف و در ميان موهاى آلتم هست كه بعد از رسيده شدن فشارش كه ميدهم يك دانه سفيد و يك قطره خون خارج ميشود..تشخيص و درمانم چيست و آيا با زگيل ها ارتباط دارند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۳ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   با این سابقه بهتره هرچه سریعتر برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری احتمالی به پزشک مراجعه شود
   موفق
 • تصویر کاربر شبنم شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با سلام من روی صورتم 4 تا خال گوشتی و چند تا خال ریز سحطی دارم که عکسشون رو هم براتون میفرستم آیا با لیزر Rf میتونم از اینها خلاص بشم و هزینه اش چقدر هست ؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   گرچه بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمال درمان با هر دو روش وجود دارد
   هزینه ها قابل پیش بینی نیست
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر