مجموعه تصاویر خطرناکترین بیماری های جنسی (std) رایج

مجموعه تصاویر خطرناکترین بیماری های جنسی (std) رایج

فهرست مطالب

بیماری های جنسی و مقاربتی بیشتر وقت‌ها علائم و نشانه‌های مشخصی دارند و از طریق همین علائم و نشانه‌ها قابل تشخیص هستند. با این وجود بسیاری از این بیماری ها هم به طور کلی هیچ علامت و نشانه‌ای ندارند.
در واقع بیشتر افراد مبتلا به بیماری های آمیزشی شبیه افراد سالم هستند. نه زخم خاصی روی بدن آن‌هاست، نه ترشحاتی دارند و نه هیچ نشانه دیگری که قابل توجه باشد. به همین دلیل فقط از طریق آزمایش می‌توانید مطمئن شوید که دچار بیماری مقاربتی هستید یا نه.

با این وجود طبیعی است که مردم با دیدن یک برآمدگی یا زخم شک کنند که آیا به بیماری های جنسی مبتلا شده‌اند یا نه. عکس‌های موجود در این مطلب به این منظور تهیه شده‌اند که به شما نشان دهند در جست‌وجوی چه نشانه‌هایی باشید. البته این عکس‌ها برای تشخیص شرایط و یا جایگزین کردن مراقبت‌های بهداشتی، مناسب نیستند.

فقط پزشک می‌تواند بیماری مقاربتی را تشخیص دهد و اصولا برای تشخیص، فرد باید چند آزمایش مختلف بدهد. البته تعدادی از بیماری های جنسی هستند که می‌توان آن‌ها را فقط از روی ظاهر تشخیص داد اما این موارد، استثنا هستند و شامل یک قاعده کلی نمی‌شوند.

تبخال دهانی

تبخال دهانی دور دهان

ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 عامل بیماری تبخال دهانی است. این بیماری به نام‌های Cold sores، fever blisters یا oral herpes هم شناخته می‌شود. تبخال دهانی تاول‌های دردناک و کوچکی است که در اطراف لب‌های فرد نمایان می‌شود. بیشتر وقت‌ها هفت تا ده روز طول می‌کشد که این تاول‌ها سوراخ و پوسته‌پوسته شده و درنهایت بهبود یابند.

تبخال دهانی به سادگی از راه بوسه سرایت می‌کند. هم‌چنین با برقراری رابطه جنسی دهانی می‌توان این ویروس را به اندام تناسلی شریک جنسی منتقل کرد.

تبخال دستگاه تناسلی

تبخال دستگاه تناسلی روی آلت

نشانه تبخال تناسلی گروهی از تاول‌های کوچک است که سر باز می‌کنند و تبدیل به زخم‌های دردناکی می‌شوند. در بیشتر موارد عامل ایجاد کننده این بیماری ویروس هرپس سیمپلکس 2 است.
ممکن است برخی افراد به این ویروس مبتلا شوند و هیچ نشانه خاصی نداشته باشند. برخی دیگر نشانه‌های خفیفی دارند (مثل قرمز شدن یا تاول‌های سر باز نکرده‌) که به راحتی می‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.

درمان سرکوب‌کننده نه تنها میزان بروز این بیماری را در فرد مبتلا کاهش می‌دهد بلکه احتمال سرایت این ویروس به شریک جنسی را هم کاهش می‌دهد.

در پایان باید اشاره کنیم که شخص تنها از طریق آزمایش می‌تواند بفهمد به تبخال دستگاه تناسلی مبتلا شده است یا نه. در واقع بسیاری از بیماران مبتلا به ویروس هرپس سیمپلکس 2 تنها زمانی متوجه می‌شوند به این ویروس مبتلا شده‌اند که شریک جنسیشان هم به این بیماری دچار شده باشد.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

ویروس پاپیلوم انسانی عامل ابتلا به بیماری زگیل تناسلی و پیشرفت بسیاری از سرطان‌های رحم و مقعد است.
زخم‌های مقعدی موجود در عکس وحشتناکند اما می‌توانند از زگیل تناسلی تصور خوبی به شما بدهند. به طور کلی این زگیل‌ها به رنگ پوست یا به رنگ سفید هستند، سطح نامنظمی دارند و بیشتر به گل‌کلم شباهت دارند. آن‌ها می‌توانند در اندازه‌های بزرگ یا کوچک و به صورت خوشه‌ای یا تکی نمایان شوند.
زگیل‌های تناسلی می‌توانند در ناحیه بیرونی اندام تناسلی زنان، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی مردان، کیسه بیضه یا مقعد ایجاد شوند که به عنوان زگیل تناسلی مردان ، زگیل تناسلی زنان و زگیل مقعدی شناخته می‌شوند. بیشتر مواقع این زگیل‌ها دردناک نیستند ولی بعضی وقت‌ها باعث می‌شوند احساس خارش داشته باشید.

متاسفانه نمی‌توان فقط با مشاهده زگیل‌ها به این نتیجه رسید که فرد مبتلا به این بیماری است. آزمایش زگیل تناسلی راه همیشگی تشخیص است. در ضمن هنوز هیچ آزمایش مقرون‌به‌صرفه‌ای برای تشخیص زگیل تناسلی مردان وجود ندارد. به همین دلیل بهتر است همیشه رابطه جنسی ایمن برقرار کنید تا خطر ابتلا به چنین عفونت‌هایی کاهش یابد.

التهاب میزراه مرتبط با بیماری های مقاربتی

ترشح آلت تناسلی مرد

معمولا وقتی مردان به سوزاک یا کلامیدیا مبتلا می‌شوند، هیچ علامت و نشانه‌ای وجود ندارد. ترشح آلت تناسلی و دیگر نشانه‌های التهاب میزراه از جمله قرمزی و تورم سر آلت و احساس درد و سوزش هنگام ادرار می‌توانند از نشانه‌های این بیماری باشند. در بعضی موارد ممکن است فقط وقتی فرد دچار انزال شده باشد، نشانه‌هایی در ترشحات شخص دیده شود.

احتمالا افرادی که به سوزاک مبتلا شده باشند، بیشتر از افراد مبتلا به کلامیدیا ترشحات دارند. معمولا افراد مبتلا به سوزاک ترشحات بسیار زیادی دارند. در بعضی موارد ممکن است این ترشحات فقط لکه زردی بر لباس زیر فرد بر جای بگذارند یا بر سر آلت فرد به شکل پوسته‌های خشک و لعاب‌داری ظاهر شوند.

از نشانه‌های دیگر این بیماری می‌توان به دردناک شدن و تورم بیضه‌ها و تکرر ادرار و افزایش میزان آن اشاره کرد. اگر گلوی فرد دچار عفونت شود، این ناحیه دچار خارش و زخم می‌شود.

التهاب گردن رحم مرتبط با بیماری های جنسی

التهاب گردن رحم که از درون اسپکولوم واژینال قابل مشاهده است

هنگامی که رحم ورم می‌کند، به آن التهاب گردن رحم می‌‌گویند. موارد زیادی می‌تواند عامل این بیماری باشد اما بیماری های جنسی مانند تریکومینوزیاسیس، سوزاک یا کلامیدیا از عوامل ایجادکننده التهاب گردن رحم هستند. معمولا تنها راه تشخیص التهاب دهانه رحم، معاینه لگن شخص است اگر چه این بیماری نشانه‌های دیگری نیز دارد از جمله:

سفلیس اولیه

سفلیس اولیه یکی از سه درجه تعریف‌شده برای عفونت سفلیس است. این بیماری با زخم‌های بازی قابل تشخیص است که به آن‌ها «شانکِر» می‌گویند. معمولا شانکرها گرد و بدون درد هستند. به همین دلیل تشخیص آن‌ها در گلو، واژن یا مقعد شخص کار سختی است.

نواحی بیرونی واژن به راحتی دچار شانکرهای سفلیسی می‌شوند و معمولا سه تا شش هفته طول می‌کشد که بدون هیچ درمانی بهبود یابند. البته بهبود خودبه‌خودی آن‌ها به این معنا نیست که عفونت اصلی از بین رفته است.

اگر عفونت سفلیسی درمان نشود، این بیماری می‌تواند سال‌ها در بدن شخص باقی بماند. در مرحله بعدی فاز دوم عفونت آغاز می‌شود که مواردی مانند خستگی، علائم شبیه آنفوالانزا و گاهی بروز برآمدگی های زگیل‌مانند در اطراف واژن شخص، از نشانه‌های این فاز است. پس از کمی تاخیر و چند سال بعد، مرحله سوم سفلیس آغاز می‌شود که وخیم‌ترین حالت این بیماری است.

شپش تناسلی

شپش تناسلی

به نظر می‌رسد شپش تناسلی بیشتر از این‌که یک نگرانی برای به خطر افتادن سلامت مردم باشد، نوعی عامل اذیت برای افراد باشد ولی حقیقت تلخ این‌جاست که با توجه به پژوهشی که در مجله بین المللی تحقیقات پیشرفته بیولوژی و پزشکی منتشر شد، هر سال بین شش تا دوازده میلیون آمریکایی «شپش» می‌گیرند.

شپش تناسلی شبیه شپش سر نیست. این بیماری بیشتر از راه برقراری تماس‌های جنسی نامشروع منتقل می‌شود و احتمال کمی وجود دارد که از راه لباس یا ملافه مشترک به افراد سرایت کند.

وقتی حشراتی که شبیه خرچنگ هستند در موهای ناحیه تناسلی دیده شوند و هم‌چنین فرد دچار خارش شده باشد، می‌توان به این نتیجه رسید که او به این بیماری مبتلا شده است. یکی دیگر از نشانه‌های این بیماری این است که تخم‌های بیضی‌شکل سفیدی به موهای این ناحیه می‌چسبند.

معمولا شپش تناسلی را می‌توان در ناحیه تناسلی فرد مشاهده کرد اما این بیماری می‌تواند به دیگر نواحی بدن که موهای ضخیم داشته باشند هم سرایت کند. اصولا شپش تناسلی در سر فرد یافت نمی‌شود. با تجویز لوسیون شپششی که 1% پرمترین داشته باشد یا نوعی موس که حاوی پیرِترین و پیپرونیل باتوکسیل باشد؛ می‌توان این بیماری را درمان کرد.

جَرب

جرب نوعی آلودگی پوستی است که توسط نوعی مایت (نوعی انگل) به نام هیره خارشی ایجاد می‌شود. حشرات بسیار ریزی که روی پوست زندگی می‌کنند و می‌توانند وارد بافت بدن شده و تخم‌گذاری کنند. این امر باعث ایجاد خارش و بثورات قرمز می‌شود. میزان خارش در شب بیشتر می‌شود.

در مرحله اول علائم و نشانه‌های جرب در آن دسته از نقاط بدن که پوست مرطوب‌تری دارند، ایجاد می‌شود مثلا بین انگشتان، روی مچ دست و پا و در ناحیه تناسلی فرد. تماس عادی با لباس‌ها، حوله‌ها و ملافه‌های تخت‌خواب می‌تواند راه دیگر انتقال جرب باشد.

معمولا تجویز داروهای موضعی مانند الیمیت(پرمترین)، یوراکس(کروتامیتون)، لیندان(گاماکسن) یا استرومکتول(ایورمکتین) برای درمان این بیماری موثر است.

نشانه‌های شانکرویید زودرس

شانکرویید زودرس

شانکرویید نوعی بیماری جنسی و مقاربتی باکتریایی است که در آمریکا نادر است. در سراسر دنیا نیز میزان بروز این بیماری رو به کاهش است، اگرچه هنوز هم در بخش‌هایی از آفریقا و کارائیب می‌توان آن را مشاهده کرد. در واقع اگر در این نواحی باشید و با فردی رابطه جنسی برقرار کنید، ممکن است به این عفونت دچار شوید.

معمولا نشانه‌ها بین 4 تا 10 روز بعد پدیدار می‌شوند. اگزماهای ایجادشده توسط این بیماری، جوش‌های برآمده پر از چرک قرمز رنگی هستند. این جوش‌ها می‌توانند تبدیل به زخم‌های شانکر مانندی شوند. البته این زخم‌ها به جای داشتن سطحی صاف، سطحی ناهموار دارند. زخم‌های ایجاد شده در این بیماری، برعکس بیماری سفلیس دردناک هستند.

معمولا با مصرف یک دوز آزیترومایسین خوراکی یا تزریق عضلانی سفتریاکسون می‌توان شانکرویید را درمان کرد.

نشانه‌های شانکرویید تاخیری

شانکرویید تاخیری

 شانکرویید در موارد حاد می‌تواند باعث ترکیدن گره‌های لنفاوی موجود در ناحیه کشاله ران شود. این گره‌ها نزدیک خط باسن هستند و توسط پاها، کشاله ران و نشیمن‌گاه محاصره شده‌اند.

تورم گره‌های لنفاوی کشاله ران (که به آن لنفادنوپاتی کشاله ران هم می‌گویند) یکی از نشانه‌های رایج شانکرویید است و معمولا تنها نشانه این عفونت همین است. اگرچه احتمال بسیار کمی وجود دارد که غدد لنفاوی پاره شوند ولی اگر نشانه‌ها نادیده گرفته شوند و درمان نشوند، ممکن است این اتفاق بیفتد.

دکتر عباس انتظاری، متخصص طب پیشگیری در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من زگیل مقعدی داشتم فریز کردم اگ رابطه داشته باشم ویروس منتقل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   تا بهبود کامل ضایعات رابطه جنسی باعث انتقال بیماری خواهد شد

   موفق

 • تصویر کاربر ۵۸۷۲۹ شنبه ۱۹ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام و سپاس از وقت وانرژی که برای خدمت ب خلق الله میگذارید
  بنده یک خال کوچک قهوه ای رنگ در انتهای ران راست در نزدیک بیضه ام داشتم و این اواخر احساس میکنم کمی رشد کرده و در اثر برخورد لباس یا دست هنگام طهارت و یا استحمام بادرد همرا میشود استدعا دارم در این مورد و را درمان آن راهنماییم کنید از ارائه درد به پزشک حضوری شرم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۹ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به عکس ارسالی احتمال اسکین تگ مطرح است که معمولا خطری ندارد ولی متاسفانه هیچگونه اقدام دارویی نیز روی آن اثری ندارد

   در صورت بروز درد، تورم یا تغییر رنگ بهتره ضایعه از پایه با روش مناسب برداشته شود

   موقتا شاید کمپرس گرم قدری از درد کم کند ولی بهتره خجالت را کنار بگذاری و برای درمان به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  واکسن گارداسیل چقد رواج داره؟ بعد اینکه وقتی میگن واکسن رو تزریق کنید ینی خود جامعه پزشکان هم این واکسن رو میزنن خودشون؟ عوارض نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   واکسن در سنین زیر 26 سال کمک کننده است

   در برخی کشورها به صورت روتین در برنامه کشوری قرار گرفته است

   در ایران هنوز به صورت روتین در برنامه واکسیناسیون کشوری نیست و به صورت اختیاری تزریق می شود

   معمولا عوارض جدی ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر رامین سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. حالتون خوبه؟ بنده 3-4 ماهی هست زگیل در من ایجاد شده که در حال درمانش هستم. از طرفی 9 سالی هست ازدواج کردم و در این مدت رابطه ای جز با همسر نداشتم. البته متاسفانه 10 سال پیش، رابطه ای با کسی دیگر داشتم که حس میکنم کمی خطرناک بوده. ولی آیا بعد 10 سال، آدم به این بیماری مبتلا میشه؟ خصوصا من که با کوچکترین مثلا هوای سرد، سرما میخورم و آدم خیلی قوی ای نیستم. چون در سایتها خوندم معمولا بعد 2 ماه تا دو سال زگیل ممکنه ظهور کنه. 10سال خیلی نیست؟؟ یا اینکه ممکنه مثلا درین اواخر مثلا از تیغ یا حوله آلوده استفاده کرده باشم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال مخفی بودن آلودگی تا مدتها طولانی وجود دارد

   احتمال انتقال از طریق راه های غیر جنسی نظیر تیغ آلوده یا حوله خیس نیز وجود دارد

   موفق

  2. تصویر کاربر رامین دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   تشکر دکتر عزیز. بنابراین زمان دقیقی برای این موضوع وجود نداره؟ یعنی مدت زمان طولانی که فرمودید چند سال هست؟ از نظر علمی 10 سال میتونه باشه؟ تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   امکانش هست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نفس جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام. چندماه پیش تبخال تناسلی گرفتم، آزمایش HIVوHBS-AgوHBc-AbوVDRLرودکترواسم نوشت وهمچنین پاپ اسمیررفتم که جواب همش خوب بودوhpvو , Us ASC مشکلی نشون نداده بود. البته 4ماه بعداز رابطه. الان سه تا دانه ی صورتی رنگ کوچیک قسمت بالای آلتم، یک هفتس بهم زده که ثابت مونده، نه خارش ونه سوزش ونه درد داره، میخاسم ببینم باوجودمنفی بودن تست پاپ اسمیرآیاامکانش هست که زگیل تناسلی باشه یانه؟ آیالازمه دوباره آزمایشات تکراربشه؟ وآیاهمین آزمایشاکه رفتم کافیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر طناز دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من در بالای ناحیه تناسلی دوتا مانند جوش قرمز زدم آیا ممکن هست زگیل تناسلی بلشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   از ضایعات عکس ارسال کن تا دقیقتر بررسی بشه

 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام یه مدته یه لکه روی التم به وجود اومده نه درد داره نه خارش و نه حتی برجستگی فقط یه لکه ی خالیه لطفا راهنماییم کنین نگرانم که چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه.

   مورد خطرناک یا نگران کننده ای نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  ممنونم فقط آقای دکتر با توجه ب عکس شما احتمال زگیل تناسلی میدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   احتمال این بیماری ناچیز است

 • تصویر کاربر Tabasom شنبه ۶ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام .چندتا دونه گوشت اضافه در راه مقعدام زده خیلی کوچک هست دیشب فهمیدم .برطرف میشه آیا؟خطرناکن ؟آیا امکان داره زیگل باشه ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه هموروئید یا زگیل مقعدی مطرح باشه.

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد.

   همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   نگران نباش در صورت اقدام به موقع و درمان سریع در اکثر موارد خطری نخواهد داشت

   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر Sahar چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام احساس میکنم در ناحیه واژن دچار برجستگی شدم که نمیدونم برای جوشه یا زگیل تناسلی. به نظر شما باید چیکار کنم؟ زگیل تناسلی چه علائمی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

    

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر