آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

برداشتن خال با لیزر یا آر اف – بهترین روش چیست؟

برداشتن خال با لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش ها و در عین حال بسیار ایمن می باشد. خال صورت بجز در یکی دو جای استثنایی در هر کجای صورت که باشد ظاهر خوبی برای فرد ایجاد نمی کند.

اکثر خالها تجمع سلول های رنگدانه ای به نام ملانوسیت هستند. درون ملانوسیت ها ماده ی رنگی به نام ملانین تولید می شود ورنگ تولید شده باعث رنگی شدن سلول های ملانوسیت می شود. توزیع و فراوانی ملانوسیت ها تعیین کننده ی رنگ پوست است. تجمع بیش از حد ملانوسیت ها در مساحت کوچکی از پوست باعث ایجاد خال می شود. گاهی این تجمع با بالا آمدن پوست همان ناحیه همراه می شود که نتیجه ی آن خال برجسته است.

برداشتن خال با لیزر - خال های اطراف چشم به خوبی به لیزر پاسخ می دهند

برداشتن خال با لیزر – خال های اطراف چشم به خوبی به لیزر پاسخ می دهند

روش های متعددی برای برداشتن خال وجود دارد. یکی از روش های مرسوم جراحی است. اما مشکل بزرگ در روش جراحی، لزوم انجام برش عمیق جهت برداشتن خال است. همین برش عمیق موجب ایجاد جای زخم یا اِسکار می شود. به همین دلیل برداشتن خال با لیزر  بیشتر توسط افراد انتخاب می گردد زیرا شانس اسکار و باقی ماندن جای آن کمتر است.

 اِسکار یکی از معضلات زیبایی است و در عمل، درمان قطعی برای اسکار وجود ندارد. بنابراین توصیه می شود برای برداشتن خالها به هیچ وجه از روش های جراحی استفاده نشود و تا حد امکان برداشتن خال با لیزر  انجام گردد مگر در مواقع ضرورت که نتوان از آن کمک گرفت.

از دیگر روش های خال برداری استفاده از تکنیک کرایوسرجری یا به اصطلاح کرایو است. در این روش گاز اکسید نیتروژن به سطح پوستی مورد نظر زده می شود و بر اثر سرمای ایجاد شده عروق خونرسان به آن ناحیه یخ می زند و در نتیجه خون رسانی به ناحیه مختل می گردد.

اختلال در خونرسانی، مرگ بافتی یا نکروز را به همراه دارد و نهایتا خال به این شکل برداشته می شود. اشکال اصلی در روش کرایو، عدم تعیین عمق آسیب بافتی است زیرا قوام لایه های زیرین پوست تخمینی است و ممکن است سرمای زیاد باعث نکروز لایه های عمقی پوست و ایجاد اسکار گردد.

از مشکلات مهم و قابل توجه روش کرایو تغییر رنگ ناحیه ی عمل است به این معنی که ناحیه ی درمان شده کم رنگ تر یا پر رنگ تر از ناحیه ی اطراف می شود و متاسفانه تغییر رنگ ایجاد شده به روش های مرسوم پاسخ مناسب نداده و معمولا پایدار است.

از روش های بسیار قدیمی و منسوخ شده، برداشتن خالها به روش حرارتی یا کوتریزاسیون است که به دلیل عدم تعیین دقیق عمق آسیب بافتی و احتمال زیاد در ایجاد اسکار، به خصوص برای برداشتن خال های صورت توصیه نمی شود و تقریبا یک روش منسوخ شده در برداشتن خال است.

برداشتن خال با لیزر: خالهای متعدد روی پلک فوقانی و اطراف چشم یک زن 60 ساله با لیزر – قبل و یک ماه پس از درمان نتایج عالی است

برداشتن خال با لیزر: خالهای متعدد روی پلک فوقانی و اطراف چشم یک زن ۶۰ ساله با لیزر – قبل و یک ماه پس از درمان نتایج عالی است

یکی از بهترین روش ها برداشتن خال با لیزر  است. در روش برداشتن خال با لیزر  عمق آسیب بافتی به طور دقیق تعیین می شود  این روش برای خالهای مسطح پوستی و یا خالهای جانکشنال (ریشه دار) تنها روش است. حتی می توان از آروش برداشتن خال با لیزر جهت برداشتن خال های ناحیه ی اطراف چشم و پلک ها نیز با محافظت از چشم استفاده کرد. اما گران بودن تکنولوژی به کار رفته و آسیب بافتی مبتنی بر ایجاد حرارت و نتیجتا طولانی شدن زمان ترمیم از نکات قابل تامل برداشتن خال با لیزر  است. در این روش روند بهبودی اولیه تا ۲ هفته به طول می انجامد.

لیزر یکی از دقیقترین روش ها است که هیچگونه عارضه جانبی یا خطر ایجاد سرطان و یا عوارض جدی برای فرد ایجاد نمی کند.

برداشتن خال با لیزر - خال ملانوسیتیک جانکشنال با لیزر

برداشتن خال با لیزر – خال ملانوسیتیک جانکشنال با لیزر

یکی از روش های بسیار مدرن که در بسیاری از مراکز زیبایی به منظور خالبرداری از آن استفاده می شود روش رادیوفرکانسی یا آر. اف است. تکنولوژی آر. اف متکی بر تولید و انتقال امواج مایکرووِیو بر سطح پوست است. در این روش به آسانی می توان عمق آسیب بافتی را تعیین نمود و در صورت آگاهی پزشک از ساختمان های پوست و تسلط کافی بر تکنولوژی آر. اف RF احتمال ایجاد اسکار یا جای زخم تقریبا صفر است. از آنجا که اساس آر. اف بر ایجاد حرارت نیست معمولا بهبودی و ترمیم ضایعه ی ایجاد شده از سایر روش ها سریع تر است.

قیمت مقرون به صرفه ی روش آر. اف از دیگر نقاط قوت این تکنیک است. توانایی آر. اف در برداشتن خال های اطراف چشم و پلک (حتی لابه لای مژه ها) منحصر به فرد است و با هیچ روش دیگری به خوبی آر. اف نمی توان خال های این نواحی را برداشت. بر این اساس بهترین روش برداشتن خال و ضایعات مشابه پوستی آر. اف است.

خال گوشتی

برداشتن خال گوشتی صورت با آر اف

از ضایعاتی دیگری که به خوبی با آر اف قابل برداشتن است Skin Tag  یا میخچه های پوستی است. همچنین زگیل ها نیز به خوبی با آر اف قابل برداشتن است. البته در زگیل های راجعه با توجه به ماهیت ویروسی بیماری بهترین روش استفاده از لیزر و از بین بردن ویروس در عمق پوست می باشد.

زگیل پوستی در نواحی مختلف به خوبی به لیزر یا آر اف پاسخ می دهند

نمونه هایی از میخچه های پوستی Skin Tag که به آر اف پاسخ داده است، در زیر نشان داده شده است.

برداشته شدن میخچه های پوستی Skin Tag با آر اف

برای حذف خال با روش آر اف یا لیزر در صورتی که منعی از نظر پزشکی وجود نداشته باشد، با یک بی حسی موضعی بدون هر گونه درد یا خونریزی در مدت کوتاهی ضایعه از پوست حذف می گردد. معمولا طی ۲ هفته بهبودی اولیه حاصل خواهد شد.

میخچه روی پوست سبزه

در پوست های سبزه برای از بین بردن میخچه های پوستی لیزر نسبت به آر اف ارجح تر است

 

توصیه می کنم ویدئو زیر که روند درمان یک خال با لیزر را نشان داده است مشاهده فرمائید

 

 

در صورتی که مبتلا به خال در صورت یا بدن دارید و مایل به از بین بردن خال  هستید: 

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. ممکن است قبل از آغاز درمان نیاز به نمونه برداری و بررسی پاتولوژیک باشد.
 3. انتخاب نوع و روش درمانی پس از معاینه و ارزیابی های تکملی توسط پزشک خواهد بود و بهترین روش از بین بردن خال قابل پیش بینی نیست.
 4. در صورتی که نیاز به انجام لیزر یا آر اف باشد معمولا درد یا خونریزی پس از برداشتن خال نادر یا بسیار ناچیز است.
 5. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.

 

در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید.

 

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری و درمان خال صورت

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب---بعد اصلاح صورتم به صورت برعکس در زیر گوشهایم که انتهای ریشم بوده حالت لکه و پیسی ظاهر شده که بعد یک هفته هنوز نرفته استرس پیدا کردم چطور میتوانم مشکل را حل کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۰ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   بهتره در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر الیاس جمعه ۱۰ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر انتظاری
  نامزدم خانومی 24 ساله هست که مدتی با اکنه های شدیدی مواجه شده و طی این مدت که بیش از یک سال هست تمام پزشکان پوست ایشان رو معاینه و هر کدام راهی پیشنهاد دادن که به صورت مقطعی کمی باعث کاهش شدتش میشد
  تا اینکه وضعیت روحیشون که باعث کاهش اعتماد به نفسشون شده و تقریبا نا امید از درمان خودم با تحقیق در اینترنت با این سندروم اشنا شدم
  و ازشون در مورد نظم قاعدگی پرسیدم گویا بینظمی 2 روزه وجود داره و همچنین با توجه به اینکه عکسهای آکنه های حاصل از این مورد کاملا مشابه آکنه های ایشون هست کمی احساس شک کردم که شاید وجود این سندروم باعث باشه
  ایشون مدتهای زیادی نه ازمایش خون دادن و نه سونوگرافی شدن و تصمیم به این گرفتیم که با دکتر مربوط به این زمینه مشورت کنیم
  سوالی که الان ذهنم رو درگیر کرده اینه که اگر این سندروم وجودش ثابت بشه تا چه مدتی از شروع دارو جوشها رو به بهبودی میرن ؟ ایا درمان موازی برای پوست حین دارو درمانی این سندروم لازمه ؟ آیا برنامه غذایی میتونه کمکی کنه به بهبود سریعتر؟
  خیلی خیلی ممنونم
  الیاس فرقانی فر - گرگان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۰ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   جوش صورت علل متعددی دارد . یکی از علت های آن سندرم تخمدان پلی کیستیک است
   معمولا برای درمان باید اقدامات متعددی در زمینه اصلاح الگوی زندگی و ورزش و عادات تغذیه ای انجام شود
   گاهی نیاز به مصرف داروی خوراکی نیز می باشد
   نگران نباش و توصیه کن از استرس نیز پرهیز گردد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنید
   موفق
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ودرود جناب دکتر
  بنده با دختری اشنا شدم و قصد ازدواج دارم و با هیچ دختر دیگری تا بحال نبوده ام
  الت تناسلی دختر میتواند به صورت مادرزادی به چند صورت باشد منظورم اینست که پوسته خارجی گوشت نازک بیرونی میتواند باز باشد ویا در رابطه به این صورت در امده است اگر امکانش هست به صورت عکس برام لطفا توضیح بدید تا یقین پیدا کنم تا منظورم را تونسته ام بیان کنم .با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در این مورد با یکی از مشاورین خانواده مشورت کنی
   موفق
 • تصویر کاربر زهره پنجشنبه ۲۶ فروردین ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . من 34 سالمه.حدود 7 سال قبل موهای پشت لبم رو که البته زائد نبود و زیر چانه که موهاش زائد حساب میشد رو با دستگاه الکساندرا لیزر کردم و نتیجه کاملا رضایت بخشی داشتم.با وجود اینکه شارژ سالانه هم انجام ندادم . حدود 3 سال قبل قسمت دیگری از چانه موی زائد پیدا کردم که برای لیزر از دستگاه ای پی ال استفاده کردم.جلسه دوم پوست صورتم سوخت بطوری که زخم شد و من دیگه لیزر را ادامه ندادم و موهای زائدم هم رو به زیاد شدن هستند.لطفا راهنماییم کنید ایا دستگاه ای پی ال باعث زیاد شدن موهای زائد هم میشه ؟ و اینکه با توجه به اینکه لیزر ای پی ال از نظر هزینه نرخ کمتری داره مقرون بصرفه تر هست، ایا میتونم استفاده کنم ؟ رنگ پوستم معمولی هست ن زیاد روشن و ن تیره و موهای صورتم نازک و ضخیم هر دو تارو داره و تقریبا هم مشکی هست . قبلا از مشاوره و راهنماییتون سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۶ فروردین ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   استفاده از IPL معمولا بسیار رضایتبخش است. در صورتی که پاسخ مناسبی ایجاد شده است استفاده از ان بلامانع است
   موفق
 • تصویر کاربر reza پنجشنبه ۲۶ فروردین ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر دكتر.با مطالبی که گذاشته شده متوجه كیست اپیدرمال شدم.درمان كامل با لیزر انجام میشه؟ هزینه درمان حدوداً چقدر میشه؟ عكس اینجا آپ نشد.اگه امكانش هست تو تلگرام بفرستم.ممنون( 20 ساله)
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۶ فروردین ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   کیست اپیدرمال معمولا از نظر پزشکی نیاز به درمان ندارد از نظر ظاهری می توان آنها را با لیزر از بین برد
   هزینه ها قابل پیش بینی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۵ فروردین ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من با مطالعه سایت ها اقدام به ماساژ دادن آلت با منظور افزایش طول آن کردم همه چیز عادی بود تا اینکه یکساعت بعد بعد از مراجعه به دستشویی فهمیدم که آلتم یه حالت ادم مانند گرفته و به طور نا متوازن اطرافش متورم شده ولی هیچ اثری از خون مردگی و قرمزی نیست. هیچ دردی هم ندارم.میخواستم بدونم مشکل چیه؟ خطرناکه یانه و آیا نیاز بهمراجعه به پزشک دارد یا نه چون من شهر گرگان هستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۵ فروردین ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه هماتوم یا اگزما برات مطرح باشه
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. فعلا کمپرس سرد انجام بده
   موفق
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۵ فروردین ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه هماتوم یا اگزما برات مطرح باشه
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. فعلا کمپرس سرد انجام بده
   موفق
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۴ فروردین ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود یک ماه میشود که چند خال گوشتی کوچک به رنگ پوست کنار التم دیده میشود.که تعداد پنج عدد میباشد.خیلی نگرانم
  با همسرم حدود 8ماه میشود که رابطه جنسی داشتم .اما الان از هم جدا شده ایم .
  خواهش میکنم کمک کنید خیلی نگرانم.هر دو ما بهداشتمان را رعایت میکردیم .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۴ فروردین ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد بهتره در اولین فرصت تحت درمان قرار گیرد
   ممکنه نیاز به نمونه برداری از تو و همچنین همسرت باشد
   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر تینا پنجشنبه ۵ فروردین ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  بعد از سه هفته که لیزر کردم هنوز جای خال هام قرمزه،اوایل پماد آلفا و زینک اکساید مصرف کردم حالا ترمیم کننده اون میزنم, نگرانم قرمزی ها بمونه لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۵ فروردین ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   صبور باش و نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۹ اسفند ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بنده یک خال گوشتی کوچیک در زیر گردن داشتم که کنده شده و به جاش یه جوش سر سفید که اطرافش هم قرمز هست ایجاد شده ...میخواستم بپرسم خطرناک هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۹ اسفند ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام زهرا جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا جای نگرانی نیست
   سعی کن از دستکاری ناحیه پرهیز کنی
   موفق
 • تصویر کاربر سیاوش جمعه ۲۸ اسفند ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام من رفتم دکتر گفتن به زگیل تناسلی مبتلا شدی تعدادشون کمه (7-8)دونه ریز هم هستن .
  پیشنهاد درمانشون فریز کردنه ایا درسته یا لیزر کنم؟ کدوم روش بیشتر دردناکتره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ اسفند ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام سیاوش جان
   انتخاب روش درمان باید پس از معاینه صورت گردد
   حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر