آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

برداشتن خال با لیزر یا آر اف – بهترین روش چیست؟

برداشتن خال با لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش ها و در عین حال بسیار ایمن می باشد. خال صورت بجز در یکی دو جای استثنایی در هر کجای صورت که باشد ظاهر خوبی برای فرد ایجاد نمی کند.

اکثر خالها تجمع سلول های رنگدانه ای به نام ملانوسیت هستند. درون ملانوسیت ها ماده ی رنگی به نام ملانین تولید می شود ورنگ تولید شده باعث رنگی شدن سلول های ملانوسیت می شود. توزیع و فراوانی ملانوسیت ها تعیین کننده ی رنگ پوست است. تجمع بیش از حد ملانوسیت ها در مساحت کوچکی از پوست باعث ایجاد خال می شود. گاهی این تجمع با بالا آمدن پوست همان ناحیه همراه می شود که نتیجه ی آن خال برجسته است.

برداشتن خال با لیزر - خال های اطراف چشم به خوبی به لیزر پاسخ می دهند

برداشتن خال با لیزر – خال های اطراف چشم به خوبی به لیزر پاسخ می دهند

روش های متعددی برای برداشتن خال وجود دارد. یکی از روش های مرسوم جراحی است. اما مشکل بزرگ در روش جراحی، لزوم انجام برش عمیق جهت برداشتن خال است. همین برش عمیق موجب ایجاد جای زخم یا اِسکار می شود. به همین دلیل برداشتن خال با لیزر  بیشتر توسط افراد انتخاب می گردد زیرا شانس اسکار و باقی ماندن جای آن کمتر است.

 اِسکار یکی از معضلات زیبایی است و در عمل، درمان قطعی برای اسکار وجود ندارد. بنابراین توصیه می شود برای برداشتن خالها به هیچ وجه از روش های جراحی استفاده نشود و تا حد امکان برداشتن خال با لیزر  انجام گردد مگر در مواقع ضرورت که نتوان از آن کمک گرفت.

از دیگر روش های خال برداری استفاده از تکنیک کرایوسرجری یا به اصطلاح کرایو است. در این روش گاز اکسید نیتروژن به سطح پوستی مورد نظر زده می شود و بر اثر سرمای ایجاد شده عروق خونرسان به آن ناحیه یخ می زند و در نتیجه خون رسانی به ناحیه مختل می گردد.

اختلال در خونرسانی، مرگ بافتی یا نکروز را به همراه دارد و نهایتا خال به این شکل برداشته می شود. اشکال اصلی در روش کرایو، عدم تعیین عمق آسیب بافتی است زیرا قوام لایه های زیرین پوست تخمینی است و ممکن است سرمای زیاد باعث نکروز لایه های عمقی پوست و ایجاد اسکار گردد.

از مشکلات مهم و قابل توجه روش کرایو تغییر رنگ ناحیه ی عمل است به این معنی که ناحیه ی درمان شده کم رنگ تر یا پر رنگ تر از ناحیه ی اطراف می شود و متاسفانه تغییر رنگ ایجاد شده به روش های مرسوم پاسخ مناسب نداده و معمولا پایدار است.

از روش های بسیار قدیمی و منسوخ شده، برداشتن خالها به روش حرارتی یا کوتریزاسیون است که به دلیل عدم تعیین دقیق عمق آسیب بافتی و احتمال زیاد در ایجاد اسکار، به خصوص برای برداشتن خال های صورت توصیه نمی شود و تقریبا یک روش منسوخ شده در برداشتن خال است.

برداشتن خال با لیزر: خالهای متعدد روی پلک فوقانی و اطراف چشم یک زن 60 ساله با لیزر – قبل و یک ماه پس از درمان نتایج عالی است

برداشتن خال با لیزر: خالهای متعدد روی پلک فوقانی و اطراف چشم یک زن ۶۰ ساله با لیزر – قبل و یک ماه پس از درمان نتایج عالی است

یکی از بهترین روش ها برداشتن خال با لیزر  است. در روش برداشتن خال با لیزر  عمق آسیب بافتی به طور دقیق تعیین می شود  این روش برای خالهای مسطح پوستی و یا خالهای جانکشنال (ریشه دار) تنها روش است. حتی می توان از آروش برداشتن خال با لیزر جهت برداشتن خال های ناحیه ی اطراف چشم و پلک ها نیز با محافظت از چشم استفاده کرد. اما گران بودن تکنولوژی به کار رفته و آسیب بافتی مبتنی بر ایجاد حرارت و نتیجتا طولانی شدن زمان ترمیم از نکات قابل تامل برداشتن خال با لیزر  است. در این روش روند بهبودی اولیه تا ۲ هفته به طول می انجامد.

لیزر یکی از دقیقترین روش ها است که هیچگونه عارضه جانبی یا خطر ایجاد سرطان و یا عوارض جدی برای فرد ایجاد نمی کند.

برداشتن خال با لیزر - خال ملانوسیتیک جانکشنال با لیزر

برداشتن خال با لیزر – خال ملانوسیتیک جانکشنال با لیزر

یکی از روش های بسیار مدرن که در بسیاری از مراکز زیبایی به منظور خالبرداری از آن استفاده می شود روش رادیوفرکانسی یا آر. اف است. تکنولوژی آر. اف متکی بر تولید و انتقال امواج مایکرووِیو بر سطح پوست است. در این روش به آسانی می توان عمق آسیب بافتی را تعیین نمود و در صورت آگاهی پزشک از ساختمان های پوست و تسلط کافی بر تکنولوژی آر. اف RF احتمال ایجاد اسکار یا جای زخم تقریبا صفر است. از آنجا که اساس آر. اف بر ایجاد حرارت نیست معمولا بهبودی و ترمیم ضایعه ی ایجاد شده از سایر روش ها سریع تر است.

قیمت مقرون به صرفه ی روش آر. اف از دیگر نقاط قوت این تکنیک است. توانایی آر. اف در برداشتن خال های اطراف چشم و پلک (حتی لابه لای مژه ها) منحصر به فرد است و با هیچ روش دیگری به خوبی آر. اف نمی توان خال های این نواحی را برداشت. بر این اساس بهترین روش برداشتن خال و ضایعات مشابه پوستی آر. اف است.

خال گوشتی

برداشتن خال گوشتی صورت با آر اف

از ضایعاتی دیگری که به خوبی با آر اف قابل برداشتن است Skin Tag  یا میخچه های پوستی است. همچنین زگیل ها نیز به خوبی با آر اف قابل برداشتن است. البته در زگیل های راجعه با توجه به ماهیت ویروسی بیماری بهترین روش استفاده از لیزر و از بین بردن ویروس در عمق پوست می باشد.

زگیل پوستی در نواحی مختلف به خوبی به لیزر یا آر اف پاسخ می دهند

نمونه هایی از میخچه های پوستی Skin Tag که به آر اف پاسخ داده است، در زیر نشان داده شده است.

برداشته شدن میخچه های پوستی Skin Tag با آر اف

برای حذف خال با روش آر اف یا لیزر در صورتی که منعی از نظر پزشکی وجود نداشته باشد، با یک بی حسی موضعی بدون هر گونه درد یا خونریزی در مدت کوتاهی ضایعه از پوست حذف می گردد. معمولا طی ۲ هفته بهبودی اولیه حاصل خواهد شد.

میخچه روی پوست سبزه

در پوست های سبزه برای از بین بردن میخچه های پوستی لیزر نسبت به آر اف ارجح تر است

 

توصیه می کنم ویدئو زیر که روند درمان یک خال با لیزر را نشان داده است مشاهده فرمائید

 

 

در صورتی که مبتلا به خال در صورت یا بدن دارید و مایل به از بین بردن خال  هستید: 

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. ممکن است قبل از آغاز درمان نیاز به نمونه برداری و بررسی پاتولوژیک باشد.
 3. انتخاب نوع و روش درمانی پس از معاینه و ارزیابی های تکملی توسط پزشک خواهد بود و بهترین روش از بین بردن خال قابل پیش بینی نیست.
 4. در صورتی که نیاز به انجام لیزر یا آر اف باشد معمولا درد یا خونریزی پس از برداشتن خال نادر یا بسیار ناچیز است.
 5. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.

 

در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید.

 

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری و درمان خال صورت

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اشکان دوشنبه ۲۱ تیر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشد ... دکتر جان من رو کیسه بیضه م حدود 10 تا کیسه اپیدرمال دارم اونم سمت چپ... واقعا مشکلی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ تیر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   کیست اپیدرمال آلت نیاز به درمان ندارد
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است
   امکان از بین بردن با دارو وجود ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۲۰ تیر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  در ابتدا از راهنماییتون بسیار سپاسگزارم
  من دارویی را که معرفی کردید را تهیه کردم و طبق راهنمایی بروشور استفاده کردم
  یکروز در میان و با روشی که باید میزدم
  الان تقریبا 7 وعده استفاده کردم تقریبا زکیل ها از بین رفته ، در ابتدا بصورت زخم تبدیل شد و از بین رفتن ، کلا 23 تا زگیل بود که حدود 15 تاش از بین رفته و 8 تاش نزدیک خوب شدنه ، در قسمت پوست صمت چپ و راست بیضه ها بصورت التهاب و قرمز رنگ در امد
  جوریکه حس میکردم پوستش نازک شده، احساس کردم بخاطر برخورد دارو به اون قسمتهاست.
  پس شرت راحتتر پوشیدم. سمت چپ خوب شده ولی سمت راست بدتر شده و میسوزه ، استفاده دارو را متوقف کردم .
  خواهشا راهنمایی کنید.
  دکتر من در یک منطقه خاص در جنوب کشور در حال انجام وظیفه ام که کاملا گرم و شرجی میباشد.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۰ تیر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه در این وضعیت کرم زینک اکساید کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۲۰ تیر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 20 سال است با یک میخچه بزرگ و سمج درگیرم که انواع درمان ها را روی آن آزمایش کردم مثل فریز کردن و سوزاندن و اسید ریختن و... ولی از بین نرفت و در بعضی مواقع به شدت درد میگیرد و اذیت کننده است و یک پزشک عمل جراحی را توصیه کرد ولی پزشک دیگر گفت با عمل ممکن است سوراخ بزرگی در کف پایت ایجاد شود و راه رفتنت را دچار اشکال کند. لطفا راهنمایی کنید با این میخچه سمج چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۰ تیر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی به نظر میاد بهترین روش برای این حالت همان جراحی باشد
   توصیه می کنم با همکاران جراح یا ارتوپد نیز مشورت کنی
   موفق
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۸ تیر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  من3ماه پیش زگیل های تناسلی خودم رو که اطراف بیضه ها و روی آلت تناسلیم بصورت ریز و درشت و برنگ قهوه ای تیره بود رو توسط دکتر متخصص هیدروژنه کردم و دوباره بعداز 3ماه برگشته اما خیلی کمتر و ریزتر از گذشته هست؟؟ حالا بنظرشمادوباره هیدروژنه کنم یا لیزر کنم تا دوباره برگشت نداشته باشه این زگیل هل؟؟ در ضمن واکسن بزنم جواب میده یا خیر؟؟ سپاس سپاس سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره با پزشک معالجت مشورت کنی ولی کرایوتراپی معمولا عود بیشتری نسبت به لیزر دارد
   واکسن ممکنه کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۵ تیر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من یک سال پیش دچار زگیل در اطراف اندام تناسلی شده بودم که توسط لیزر درمان شدم ولی پس از مدتی الان چند زگیل کوچک در اطراف مقعد ایجاد شده و دوباره جای لیزر ملتهب شده و جای آن سوزش دارد می خواستم ببینم پوماد خاصی هست بشه با اون درمان کرد و نیاز به لیزر نباشه ?
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ تیر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا در اینگونه موارد ممکن است کرم آلدرا کمک کننده باشد
   بهتهر یک ارزیابی دقیقتر برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۱۰ تیر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام با آرزوی قبولی طاعات
  اینجانب 28 سال سن دارم 6 ماه از ازدواجم سپری شده و طی دو ماه اخیر دچار التهابات آلت تناسلی شده ام که بصورت لکه های سفید رنگی میباشد. گاها دچار خارش می باشد. این در حالی است که هیچ گونه مشکل مقاربتی و عفونتی از سمت همسرم وجود نداشته است.نمونه ای از عکس ضمیمه می باشد.
  پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم ضمن اینکه بنده ساکن تهران نمیباشم خواهشمند است راهنمایی فرمایید در صورت نیاز به مراجعه پزشک به چه متخصصی رجوع شود؟
 • تصویر کاربر فرشاد یکشنبه ۳۰ خرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  بنده حدود 8 سالی است که لکه هایی بر برخی نقاط بدن خود دارم که علائمی نظیر ویتیلیگو دارند. تا دوسال قبل زیر نظر متخصص به درمان میپرداختم که تا حدود 60 درصد هم درمان شدم ولی از فروردین سال قبل تمام لکه های بازگشته اند و حتی رشد داشته اند. آخرین لکه نیز بر گونه چپ یک ماه اخیر ایجاد شد.
  حال قصد ادامه مراحل درمان را دارم.
  لطفا در صورت امکان بنده را راهنمایی فرمایید.(حتی المقدور روشهای کم هزینه تر)
  باتشکر
  دانشجوی ساکن شرق تهران
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ خرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که ویتیلیگو مطرح باشد بهتره به بیمارستان رازی تهران مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر اصغر سه شنبه ۲۵ خرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکترانتظاری سلام خسته نباشید.
  از سال 1352 ( 1973) در شییکاگو هنگام تحصیل و قرار گرفتن در آفتاب مبتلا به بیماری روزاسه شدم ومدت 43 سال است که به این بیماری مبتلا هستم در طول این مدت به دکتر های متخصص و فوق تخصص پوست چه در خارج و چه در داخل مراجعه و از انواع دارو های خارجی پماد، کپسول ، کرم و ژل استفاده کرده ام ول بیماری بطور قطعی بهبود نشده و مرتبا" عود میکند و بصورت خیلی خفیف تر و محدود تر از عکس روی سایت تحت عنوان" تشدید روزاسه و اضافه شدن عفونت ثانویه روی قرمزی صورت در یک خانم جوان با مصرف خو دسرانه کورتون موضعی "میباشد آخرین بار دکتر مرا ویزیت کردند با این دارو ها
  ,Bitroy Acne gel+


  ,Tredizonit crem+ ,Lilac soap +Roaccutance 20 mg ,+Rozex 7.5 mg 075%
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ خرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا روزاسه نیاز به درمان های طولانی مدت دارد
   حتما با نظر پزشک معالج اقدامات درمانی را پیگیری کن
   صبور باشد
   موفق
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۴ خرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  من هر چند هفته یک بار بر روی بدنم کهیر میزنم هر بار تجمع کهیر ها روی یک عضو صورت میگیره و این بار در عضو تناسلی و کیسه بیضه این تجمع صورت گرفته و الان با گذشت سه روز کیسه بیضه و عضو تناسلی متورم شده و این طور بنظر میاد که در پوستشون آب جمع شده (هیچ دردی هم ندارم فقط خارش ناشی از کهیر وجود داره)
  حال با این اوصاف چه کنم.
  ممنون که وقت گذاشتین..
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ خرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   با این شرایط بهتره هرچه سریعتر به پزشک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۱ خرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  یه گوشت اضافی بغل الت تناسلی حدودا شبیه اپیدرمال دراورده لطفا در این مورد راهنمایی کنید که آیا به پزشک مراجعه شود یا نه راه درمان ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۱ خرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا کیست اپیدرمال خطری نداشته و نیازی به درمان ندارد
   در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد می توان آنها را اصلاح نمود
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر