درمان اچ پی وی 16 چیست؟

درمان اچ پی وی 16 چیست؟

فهرست مطالب

ویروس اچ پی وی یا ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) از خانواده پاپیلوما ویروس می باشد. پاپیلوما ویروس دارای کوچک ترینDNA  ویروسی می باشد که می تواند ایجاد تومور نماید. این ویروس ها دارای انواع مختلفی بوده که محدوده عظیمی از حیوانات و انسان ها را آلوده می کنند. تاکنون بیش از صد نوع از HPV  در انسان شناسایی شده اند که حدود یک سوم آنها سلولهای اپیتلیال ناحیه تناسلی را آلوده می کنند.

ویروس اچ پی وی
ویروس اچ پی وی

ویروس hpv اچ پی وی که در دستگاه تناسلی ایجاد عارضه می کند به دو گروه تقسیم می شوند:

 1. گروه اول HPV  کم خطر (Low-risk) شامل انواع hpv 11  و hpv 6 که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند.
 2. گروه دوم HPV های پرخطر (High-risk) مانند انواع hpv 18  و  hpv 16 که باعث ایجاد زگیل تناسلی شده و در صورت عدم درمان، مسبب ایجاد سرطان در ناحیه دهانه رحم می شوند.

ویروس hpv  بافت اپی تلیال پوست و مخاطی ناحیه تناسلی، دست ها و یا پاها را آلوده می کنند و عامل بیماری های گوناگونی از قبیل زگیل های پوستی، زگیل کف پا، زگیل دهانی، زگیل دست، زگیل های حنجره و سرطان های ناحیه تناسلی می باشد که معمولاً به سمت بدخیم شدن پیشرفت می کند.

انواع  اچ پی وی 18 ،اچ پی وی 16 و اچ پی وی 31 به طور مداوم با دیسپلازی و تغییرات پیش بدخیمی به صورت متوسط تا شدید دهانه رحم درارتباط می باشند و به میزان کم تر با سرطان  های تهاجمی آلت تناسلی مرد ، سرطان اندام تناسلی زنان و همچنین سرطان های مقعد مرتبط هستند.

DNA ویروس در نمونه های سرطان های دهانه رحم تا 100 درصد یافت شده است؛ در حالیکه در زنانی که دارای بافت دهانه رحم سالم می باشند، در کمتر از 10 درصد موارد یافت شده است.

در اینجا قصد داریم نقش ویروس HPV را در سرطان های انسانی بررسی کنیم. سرطان عارضه ای است که در اثر تکثیر بی رویه سلول ها ناشی می شود. برای ایجاد سرطان، یک سیگنال اولیه لازم است که طی آن سلول، متحمل تغییرات ژنتیکی می شود. در سلول های سرطانی موتاژن های متنوع، ویروس های انکوژن و خطاهای همانندسازی، تنظیم چرخه سلولی را بر هم زده اند.

زگیل های تناسلی و سرطان مقعد
زگیل های تناسلی و سرطان مقعد

شواهد بسیاری نشان  میدهد که آلودگی با  گروه های پر خطر ویروس اچ پی وی ( پاپیلومای انسانی ) نظیرانواع اچ پی وی 16 و اچ پی وی 18 باعث سرطان دهانه رحم می شود؛ متاسفانه سرطان دهانه رحم دومین بدخیمی شایع در جهان و سومینن علت مرگ ناشی از سرطان در بین زنان می باشد.

⛔ ویروس ها عامل بسیاری از سرطان ها می باشند، به طوری که  با 20-15 درصد سرطان های انسان در ارتباط بوده و 80 درصد سرطان ها مربوط به سرطان دهانه رحم و سرطان کبد می باشد.

⛔ ویروس اچ پی وی سروتیپ های گوناگونی دارد هر نوع از آن ها با ضایعه خاصی در ارتباط می باشد.

⛔ ویروس hpv اچ پی وی از طریق تماس با زخم های کوچک پوست وارد بدن می شوند و باعث القای تکثیر بیش از حد سلولی در پوست و مخاط و ایجاد پاپیلوما یا زگیل در نواحی مختلف می کنند.

⛔ پاپیلوما یا زگیل اغلب خوش خیم می باشد اما ممکن است با وجود فاکتورهای محیطی و ژنتیکی، برخی از آن ها در انسان به شکل بدخیم تغییر ماهیت پیدا کنند. تا امروز، بیش از صد نوع مختلف ویروس اچ پی وی شناسایی شده است که ⅓ آن ها، سلول های ناحیه دستگاه تناسلی را آلوده می کنند.

 ویروس اچ پی وی 6 و 11

زگیل تناسلی مردان - زگیل های متعدد و همرنگ پوست
زگیل تناسلی مردان – زگیل های متعدد و همرنگ پوست

انواع ویروس اچ پی وی کم خطر مانند HPV-6 و HPV-11 عامل زگیل های خوش خیم می باشند و به سمت سرطانی شدن پیشرفت نمی کنند و معمولاً بهبود می یابند.

ویروس اچ پی وی ۱۶ و تیپ های خطرناک hpv

انواع پرخطر ویروس اچ پی وی شامل اچ پی وی ۱۶، 18، 31، 33، 45 HPV  که در ابتدا ضایعاتی شبیه خال روی آلت یا گوشت اضافه روی آلت و حتی کاملا شبیه زگیل معمولی روی آلت ایجاد می نمایند و در صورت عدم درمان به تدریج تغییر ماهیت داده و باعث ایجاد بدخیمی در این نواحی می شوند که بین انواع پر خطر ویروس اچ پی وی ۱۶ شیوع بیش تری داشته است.

قابل ذکر است که آلودگی با انواع پرخطرHPV  فقط محدود به دستگاه تناسلی نمی باشد و به عنوان مثال حدود 20 درصد سرطان های دهان و حنجره حاوی سروتیپ های پر خطر ویروس اچ پی وی می باشند.

زگیل تناسلی تیپ 16  – درمان اچ پی وی 16 چیست؟

دفع ویروس اچ پی وی به لحاظ علمی به هیچ عنوان صحت ندارد. در مقابل می بایست سیستم ایمنی افراد را تقویت کرد و نکاتی را مدنظر قرار داد که در پادکست صوتی زیر به طور کامل توسط دکتر انتظاری توضیح داده شده است:

پس با زگیل های تناسلی که بر روی پوست ظاهر شده اند، چه باید کرد؟

hpv چه علائم و نشانه هایی دارد؟

علائم اچ پی وی در زنان و مردان مشابه یکدیگر است با این تفاوت که محل ظاهر شدن زگیل ها و نوع سرطان متفاوت است.

# علائم hpv در زنان

سوال یکی از بیماران: آیا اگر اقایی با یک خانوم که بیماری hpv نوع 16 داشته رابطه جنسی داشته باشه و چند ماه بعد با خانوم دیگری تماس جنسی (بدون داشتن سکس و دخول صرفا تماس آلت جنسی) داشته باشه در صورتی که هیچ گونه علایمی نداشته باشه و حتی پزشک هم اونو مورد معاینه قرار داده باشه و هیچ موردی نداشته باشه، ممکنه خانوم دوم الوده شده باشه؟ تحت شرایطی که هر دو نفر بدون زخم یا عفونت باشن و نشانه هایی از زیگیل نباشه و از زمان تماس شون دو ماه گذشته باشه. چطور میشه مطمن شد که خانوم در الوده نشده باشه؟ و ایا این اقا باتوجه به اینکه 6 ماه از رابطه اش با خانوم بیمار گذشته و علایم نداشته الوده شده باشه؟

احتمال آلودگی در خانم دوم وجود دارد؛ منتها اگر علامتی ندارد، شانس آلودگی ایشان کمتر است. برای مطمئن شدن، خانم دوم می بایست تست پاپ اسمیر و hpv pcr بدهند.

ویروس اچ پی وی در زنان می تواند بر روی ناحیه ی تناسلی، دهان، مقعد و کشاله ی ران خود را به شکل زگیل های تناسلی نشان دهد. در ادامه چند عکس مختلف از زگیل تناسلی زنان برای شما قرار داده شده است:

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

#  علائم اچ پی وی در مردان

ویروس hpv در مردان می تواند بر روی آلت تناسلی، دروم مجرای ادراری، کشاله ران، دهان و مقعد باعث ایجاد زگیل های تناسلی شود که در صورت عدم درمان، منتشر شده و علاوه بر فرد، شریک جنسی او را نیز مبتلا می کنند. در زیر عکس زگیل تناسلی مردان در اطراف الت و همین طور مقعد نشان داده شده است؛ همانطور که می بینید در چنین حالتی، استفاده از کاندوم نیز نمی تواند مانع انتقال زگیل تناسلی شود.

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی عکس زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

 

عکس های بیشتر از زگیل تناسلی را مشاهده فرمائید

سرطان های ناشی از اچ پی وی  16 و 18

بدخیمی های ناشی از آلودگی به ویروس hpv اچ پی وی  پر خطر، در انسان، شامل چندین سرطان  اپیتلیال مخاطی است و سرطان دهانه رحم مهمترین سرطان از نظر سلامت عمومی میباشد. ویروس اچ پی وی  HPV  می تواند در  سرطانهای ناحیه تنا سلی مثل سرطان اندام تناسلی خارجی در زنان، سرطان آلت تناسلی مردان، سرطان مقعد و همچنین انواع سرطان های دهان وحنجره نقش داشته  باشد.

در جمعیت هایی که در معرض خطر بالا قرار دارند نظیر روسپی ها یا تن فروشان یا افرادی که رفتارهای پر خطر جنسی دارند  ممکن است عفونت ویروس اچ پی وی  HPV به طور هماهنگ در مکان های مختلف مخاطی وجود داشته باشد.

وضعیت ایمنی فرد آلوده به ویروس hpv یک پارامتر بسیار مهم است، به طوری که افرادی که در ایمنی سلولی دچار اختلال هستند، در معرض خطربیش تری برای ابتلا به عفونت مزمن ویروس اچ پی وی و سرطان قراردارند. در عمل افرادی که از سیگار یا مشروبات الکلی استفاده می کنند یا در معرض استرس شدید هستند، با توجه به سرکوب شدید سیستم ایمنی بدن، در معرض عفونت پایدار با ویروس اچ پی وی  و سرطان هستند.

1- سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم متداول ترین عامل مرگ به علت سرطان در بین زنان در دنیا می باشد. شیوع و مرگ و میرسرطان دهانه رحم بعد از سرطان پستان، دومین جایگاه را در کشورهای در حال توسعه به خود اختصاص داده است. تقریبا در تمامی موارد سرطان دهانه رحم ژنوم ویروس اچ پی وی شناسایی شده است. بنابراین کنترل و پیشگیری از این عفونت نقش بسیار مهمی در پیشگیری از سرطان دهانه رحم خواهد داشت.

عفونت مداوم با انواع پرخطر ویروس اچ پی وی  HPV بزرگترین فاکتور خطر برای ایجاد و توسعه بدخیمی های دستگاه تناسلی می  باشد

گزارشات نشان می دهند که حدود 70 درصد  بیوپسی های سرطان دهانه رحم، از تیپ 16 و  18 ویروس اچ پی وی جداسازی شده اند، نوع 16 (50 درصد )، نوع 18 (14  درصد)، نوع 31 (5 درصد) و دیگر انواع بیش از 23 درصد  موارد را به خود اختصاص می دهنداچ پی وی و سرطان سرویکس

2- سرطان مقعد

در ایالات متحده، سرطان مقعد حدود 2/2 درصد از  بدخیمی های دستگاه گوارش را به خود اختصاص می دهد، به طوری که سالانه 6230 مورد جدید تشخیص داده می شوند چندین مطالعه اپیدمیولوژیک و کلینیکی، رابطه بین ویروس hpv اچ پی وی  و سرطان مقعد را مشخص  کرده اند. اگرچه سرطان مقعد نادراست، اما هرساله شیوع آن حدود 2 درصد در بین زنان و مردان افزایش پیدا می کند. با این حال نسبت این سرطان در زنان، بالاتر از مردان می باشد. مطالعات گسترده ای مشخص کرده اند که 85 درصد بیماران مبتلا به سرطان مقعد از نظر اچ پی وی تیپ 16  مثبت گزارش شده اند و به مقدارکم تر (7 درصد ) HPV-18 جداسازی شده است و دیگر انواع جدا شده شامل انواع 31، 33 و 4555 می باشند.

3- سرطان سر و گردن

ضایعات متعدد دهانی با منشا زگیل تناسلی (خطر سرطان دهان و حلق افزایش می یابد)
ضایعات متعدد دهانی با منشا زگیل تناسلی (خطر سرطان دهان و حلق افزایش می یابد)

سرطان سلول سنگفرشی سر و گردن در حفره دهانی، بینی و حنجره  حلق رخ می دهد. در حالی که مصرف سیگار والکل جزء فاکتورهای خطر ساز این سرطان به شمارمی آیند، دانشمندان در جدیدترین مطالعات، با جداسازی پروتئین های  HPV  از سرطان های سلول سنگ فرشی دهانی به نقش سبب ساز این ویروس درسرطان های این ناحیه  پی برده اند. ویروس HPV  عامل  35-23 درصد از کل سرطان های سر و گردن به خصوص سرطان های دهان و حلق می باشد . ویروس HPV  عامل اغلب موارد بوده و این تایپ  در 87-68 درصد از کل سرطان های سر و گردن در دنیا جداسازی شده است.

4- سرطان مری

افراد مبتلا به سرطان مری برای تشخیص ویروس hpv مورد آزمایش قرار گرفتند و از این میان تقریباً 17 درصد  موارد، حاوی سکانس های ژنوم ویروس بودند. اکثر موارد  جدا شده  شامل انواع HPV-6, 11, 16, 18, 30 بودند و در این میان شیوع hpv 16 و 18، 27 درصد گزارش شده است.

5- سرطان پستان

سرطان پستان در خانم ها جزء سرطان های پیشرونده بوده و سومین علت شایع مرگ ناشی ازسرطان در سراسر جهان می باشد. بسیاری از مطالعات رابطه ای احتمالی بین وجود عفونت ویروسی و پاتوژنزسرطان پستان را نشان داده اند که از جمله ی این ویروس ها، می توان به ویروس HPV  اشاره کرد.

تعداد قابل توجهی از مطالعات اخیر گزارش کرده اندکه حدود 29 درصد از سرطان های پستان در انسان مربوط به انواع پرخطر ویروس HPV  نوع 16، 18 و 33 بوده است.

واکسن اچ پی وی

در صورتی که سن زیر ۲۶ سال دارید و هنوز تماس جنسی نداشته اید هر چه سریعتر نسبت به تزریق واکسن اقدام نمائید. تزریق واکسن یکی از موثرترین گام ها در پیشگیری از عفونت به ویروس  می باشد. برای آشنایی بیشتر با واکسن hpv روی لینک زیر کلیک کنید:

با گارداسیل بیشتر آشنا شوید

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۴ آذر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  اقای دکتر روی بیضه من یک خال گوشتی کوچک قرار دارد و در اطراف ان هم خال های کوچکتری هستند ویکبار به دلیل اصلاح مو زیر شکم مورد خراش قرار گرفت. حالا باید به دکتر بروم ؟و احتمال داشتن سرطان وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۴ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام سعید جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی برات مطرح باشه
   بهتره هرچه سریعتر برای درمان اقدام کنی
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۲۴ آذر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 477 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، با تشکر از راهنماییتون.
  پوست من گندمی و بعضی جاهاش هم سبزه روشن، دکتری که تو اهواز میخوام پیشش لیزیک کنم، میگه دستگاه دیود خوبه. از طرفی جایی خوندم این دستگاه جدیده و اثراتش هنوز مشخص نیست.
  دوم اینکه جایی خوندم که بعد دو سال موها دوباره بر می گرده ولی خیلی کمتر، حال سوال من اینه که اولا دستگاه دیود خوبه برا پوست من و نتیجه اش خوب میشه؟ دوم اینکه درسته که موها بر می گرده؟ میشه بعدش دوباره لیزیک کنم که اونهام از بین بره؟ اگه به تشخیص دکتر جلسات آعاخر فاصله اش زیاد شد، میشه تو اون فاصله باردار بشم و برا شیردهی ضرری نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۴ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام سارا جان
   لیزر مو به هیچ عنوان مادام العمر نیست و باید حداقل سالانه یک جلسه تکرار گردد
   تفاوت زیادی در نتایج دراز مدت لیزر برای دستگاه های مختلف وجود ندارد
   بهتره برات یک تست انجام بشه تا در صورتی که مناسب باشه جلسات را آغاز کنی
   لیزر در شیر دهی منعی ندارد ولی در بارداری بهتره انجام نشه
   موفق
 • تصویر کاربر Neo دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  برجستگی کوچک گنبدی شکل یا دندانه دار در اطراف سر آلت (glans) مرد:
  سلام ميخواستم بدونم اگه بخوام با ليزر بردارم درد داره؟ مثل عكسي كه گذاشتيد تو سايت شديد نيست كم تره ، هزينش چقدره
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   اکثر موارد پاپول مرواریدی از نظر پزشکی نیاز به درمان ندارد
   در صورتی که فرد از نظر زیبایی مایل به از بین بردن آنها باشد لیزر بهترین روش است. لیزر اصولا روش گرانقیمتی است و هزینه های آن قابل پیش بینی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر دینا جمعه ۱۳ آذر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 431 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر.من خانومی هستم که تازه عقد کردم بر رویه آلت تناسلی همسرم دو برآمدگی گوشتی نزدیک به سر آلت هست نسبتن بزرگ هستن همسرم به من گفته است که از کودکی بر رویه آلتش بودن ومسئله ای نیست پزشک طب صنعتی در محل کار معاینشون کرده وگفته چیزی نیست اما من میترسم که زگیل تناسلی باشند وبه من نیز مبتلا بشوم چه کار کنم.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۳ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که از نظر پزشک معالج زگیل تناسلی مطرح نباشد جای نگرانی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر شیوا پنجشنبه ۱۲ آذر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 1112 مشاهده پرسش
  با سلام .من 26 سالمه و مجردم مدت 2 سالی هست جوش میزنم و تمام ژل های شستشو پوستهای چرب تمام پن ها تمامی پرنیفاینرهای و داکسی سیکلین و...وخلاصه تمامیه محصولات ضد جوش مرغوب فرانسوی آلمانی و ایرانی رو استفاده کردم اما هیچ تاثیری نداشته آزمایش خون هم انجام دادم نه تیرویید داشتم نه کبد چرب نه تری گلیسیرید وکلام همه نرمال بودن.کسی بهم دزوسپتیو رو معرفی کرد؟به صورت خیلی کم خیلی کم پریودیام عقب میوفتهوآیا شما راه کاره خاصی رو بهم پیشنهاد مینید؟ایا این خرص رو یه دوره مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۱ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام شیوا جان
   البته مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز جوش ها است. علل متعددی نظیر اختلالات هورمونی، استرس، ...... مطرح است
   برای درمان نیز اقدامات متعددی نظیر کرم موضعی، داروی حوراکی و حتی لیزر کاربرد دارد
   توصیه می کنم حتما با نظر پزشک معالجت اقدام کنی
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و آزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
 • تصویر کاربر کیمیا یکشنبه ۸ آذر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  من به زگیل تناسلی های HPV 16 ,و 18 مبتلا هستم.بر روی لبم هم به تازگی زگیل گوشتی زده . آیا این آثار همان زگیل تناسلی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۸ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام کیمیا جان
   الزاما این ضایعه جدید همان زگیل تناسلی نیست ولی بهتره هر چه سریعتر یک نمونه برداری و ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر amin چهارشنبه ۴ آذر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  با سلام و عرضه خسته نباشید
  جوانی هستم 19 ساله که متوجه شدم دانه ای ( مانند جوش چرکی) روی سطح الت بوجود امده که با فشار دادن کمی سوزش به همراه داره میخواستم ببینم چی هست ؟ چگونه درمان میشود ؟ ایا نیازی به مراجعه به ارورولوژیست هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۴ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام امین جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد در ضمن عکس ارسالی نیز قابل مشاهده نیست
   توصیه می کنم در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنی
   موفق
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۴ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   به نظر من بهتره هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه نیاز به نمونه برداری باشه
   موفق
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۵ آذر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 384 مشاهده پرسش
  سلام دکتر .آیا این زگیل است ؟
  زیر آلتم و زیر کلاهک قسمت پشت یک دونه هم رنگ پوست هست و کنارش دقیقا چیزهایی مثل تبخال هست و دانه ها دارن به صورت خطی زیاد میشوند
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام احمد جان
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی چنانچه ضایعات در حال افزایش است بهتره هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنی
   اکیدا توصیه می کنم از هر گونه دستکاری، تیغ زدن و .... این ناحیه اجتناب کنی
   موفق
  2. تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۵ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   Mrc
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر n.n یکشنبه ۱ آذر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  درود و خسته نباشید.دکتر مدتیه ناحیه تناسلیم(پیشونی تناسلی زنانه) جوشایی مثل جوش صورت میزنه ابتدا بی دردو کوچیکه بعد بزرگ میشه و سر سفید بعد از یه مدت یا میترکه یا بعد از حموم نرم شده چرک سفید خارج میشه و چند قطره خون و از بین میره خواستم بدونم این چه مرضیه آخه بی نهایت تو روحیم تاثیر بد گذاشته.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نم یتوان نظر دقیقی داد ولی ممکنه آکنه تناسلی یا فولیکولیت مطرح باشه
   معمولا با یک دوره مصرف داروی موضعی یا خوراکی مشکل حل می شود
   در ضمن لیزر موهای زائد این ناحیه نیز کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۲۱ آبان ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشيد.
  جوشهای روی صورتم اكثرا به صورت زیر پوستی هستند ولي تعداد آنها كم است كه اگر آنهارا دست كاري هم نكنم باز رنگ آنها تیره می شود وتا مدتي جاي آنها مي ماند اگر امکان دارد برای رفع این جوشها ولك های باقی مانده از آنها راهنماییم كنید. باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۱ آبان ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام مرتضی جان
   مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز جوش ها است
   برای لک های و جای جوش باقیمانده اقدامات متعددی از قبیل صابون موضعی، کرم، داروی خوراکی و حتی لیزر ممکن است نیاز باشد
   چنانچه تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و ازمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   علی الحساب مصرف میوه و سبزیجات تازه را افزایش بده
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر