مروری بر اختلال کم‌میلی جنسی

مروری بر اختلال کم‌میلی جنسی

فهرست مطالب

این اختلال موجب احساس اضطراب برای شخص و تنش در رابطه می‌شود.

اختلال کم‌میلی جنسی نوعی اختلال جنسی است که می‌تواند موجب نارضایتی جنسی در فرد شود. اگر بخواهیم صرفا راجع به اختلال کم‌میلی جنسی صحبت کنیم؛ باید بگوییم که کسی که به این اختلال دچار شود نسبت به برقراری رابطه جنسی و مسائل مربوط به آن بی‌میل است.

دسته‌ای از افراد در همه طول عمر دچار این اختلال هستند و عده‌ای دیگر ممکن است بعدها به این اختلال دچار شوند (حتی اگر قبلا زندگی جنسی سالم و رضایت‌بخشی داشته‌اند). همه انسان‌ها می‌توانند به اختلال کم‌میلی جنسی دچار شوند اما این اختلال در زنان رایج‌تر است؛ چنان‌چه حدود یک سوم زنان بزرگسال کشور آمریکا به این اختلال مبتلا هستند.

علائم اختلال کم‌میلی جنسی

اختلال کم‌میلی جنسی بسیار رایج است اما به ندرت پیش می‌آید که این اختلال به درستی تشخیص داده شود. برخی از نشانه‌های این اختلال موارد زیر هستند:

اختلال کم‌میلی جنسی

به ندرت پیش می‌آید که افراد بخواهند هر لحظه رابطه جنسی داشته باشند. البته این موضوع به مواردی چون شرایط زندگی فرد و میزان میل جنسی شخص هم وابسته است. به‌هرحال اگر از نبود میل جنسی ناراضی هستید و احساس می‌کنید که پیشامد این حالت در رابطه‌تان، فاصله و مشکل ایجاد کرده است؛ باید بگوییم که این حالت یکی از نشانه‌های بزرگ ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی است.

اگرچه ممکن است بسیاری از مردان و زنان میل جنسی پایینی داشته باشند اما آن‌چه موجب می‌شود این حالت در دسته اختلال کم‌میلی جنسی قرار گیرد؛ نداشتن افکار یا تخیلات جنسی و تمایل جنسی است که می‌تواند منجر به پریشانی در روابط یا شریک زندگی شخص شود.

آیا نیمه‌جنس‌گراها از برقراری رابطه جنسی لذت می‌برند؟

دلیل کم‌میلی جنسی چیست؟

موانع روحی و جسمی زیادی هستند که می‌توانند بر میل جنسی فرد تاثیر بگذارند و با گذشت زمان، بی‌میلی پیش‌آمده به اختلال کم‌میلی جنسی تبدیل شود.

یکی از پژوهش‌های منتشرشده در مجله انجمن پزشکی آمریکا نشان داده بود که وجود اختلال جنسی که منجر به ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی شود؛ بیشتر در مردان و زنانی شایع است که در وضعیت روحی یا جسمی ضعیفی قرار دارند.

تغییرات هورمونی بر میل جنسی اثر دارد؟

البته تغییرات هورمونی مختلف در زنان هم می‌تواند منجر به اختلال کم‌میلی جنسی شود (مثل گذراندن دوران یائسگی). پژوهشی نشان داد که میزان ابتلا به این اختلال در زنانی که هنوز به دوران یائسگی نرسیده‌اند، حدود 26.7% است؛ در حالی که این درصد در زنان یائسه به 52.4% می‌رسد.

یعنی وقتی زنان وارد دوران یائسگی می‌شوند؛ شیوع اختلال کم‌میلی جنسی آن‌ها تقریبا دو برابر می‌شود. گذراندن تغییرات هورمونی دیگری مانند دوره بارداری و شیردهی هم می‌تواند منجر به کاهش میل جنسی و ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی شود.

با ده فایده جسمی رابطه جنسی آشنا شوید

ابتلا به بیماری‌های خاص و کم میلی جنسی

عوارض جانبی برخی بیماری‌ها، کاهش میل جنسی است. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرطان سینه
 • دیابت
 • بی‌اختیاری ادرار
 • بیماری تیروئید
 • فشار خون بالا
 • مولتیپل اسکلروزیس

اثر سبک زندگی بر میل جنسی

یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی، سبک زندگی است.
به‌خصوص اگر پس از یک روز کاری خسته‌کننده به خانه برمی‌گردید یا باید از فرزند، فرزندان یا والدین پیر خود نگه‌داری کنید. ممکن است دوست داشته باشید در پایان روز یک قهوه بنوشید ولی باید بدانید که مصرف زیاد کافیین بر میزان میل جنسی تاثیر می‌گذارد.

این موضوع در مورد سیگار کشیدن هم صدق می‌کند. سیگار کشیدن میزان جریان خون و در پی آن میل جنسی را کاهش می‌دهد

اختلال کم‌میلی جنسی

البته برخی داروهای تجویزی (مانند مهارکننده‌های بازجذب سروتونین) هم می‌توانند منجر به کاهش میل جنسی و ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی شوند.

در نهایت یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی؛ وضعیت کلی سلامت روحی و رابطه فرد است. اضطراب، افسردگی، مسائل مربوط به تصویر بدن و سابقه مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفتن یا تجربه‌های جنسی بد در میل جنسی فرد نقش دارند.

مشکلات ارتباطی یا قطع ارتباط با شریک زندگی نیز می‌تواند باعث کم شدن میل جنسی شود و اگر نسبت به رفع یا درمان این موارد اقدامی صورت نگیرد؛ با گذشت زمان فرد به اختلال کم‌میلی جنسی مبتلا خواهد شد.

تشخیص کم شدن میل جنسی

مهم‌ترین بخش روند تشخیص اختلال کم‌میلی جنسی این است که باید راجع به بی‌میلی جنسی خود با پزشک صحبت کنید.

پزشک پس از آگاهی از این موضوع برای تشخیص دقیق عوامل کاهش میل جنسی، چند آزمایش مختلف انجام می‌دهد.

از جمله این آزمایش‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

اگر زن هستید؛ به شما توصیه می‌کنیم که به متخصص زنان هم مراجعه کنید. متخصص زنان می‌تواند با انجام معاینه‌های فیزیکی مختلف ؛ میزان خشکی واژن، ضخامت بافت یا هر گونه درد واژینال که منجر به کاهش میل جنسی می‌شود را بررسی کند.

درمان کم شدن میل جنسی

پس از تشخیص دلیل ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی، راه‌های درمانی مختلفی برای درمان و کنترل این اختلال پیشنهاد می‌شود. نوع درمان پیشنهادی به عوامل دخیل در ابتلا به این اختلال بستگی دارند. ممکن است ترکیبی از چند روش درمانی مختلف به شما پیشنهاد شود (برای مثال مشاوره و مصرف دارو).

درمان کم شدن میل جنسی

شناخته‌شده‌ترین روش‌های درمانی شامل موارد زیر هستند:

??مصرف دارو : پزشک با بررسی داروهای مصرفی شما (داروهای تجویزی و بدون نسخه) در صورت لزوم در مصرف آن‌ها تعادل ایجاد می‌کند. اگر در حال مصرف داروی خاصی نباشید یا داروهای تجویزشده ربطی به میل جنسی نداشته باشند.
پزشک داروهای دیگری برای افزایش میل جنسیتان تجویز خواهد کرد. وایلیسی (تزریق برملانوتید) یکی از انواع این داروهاست.

??هورمون ‌درمانی : اگر به دلیل خشکی واژن یا درد در این ناحیه دچار اختلال کم‌میلی جنسی شده باشید؛ ممکن است پزشکتان برای راحتی بیشتر در رابطه جنسی استروژن مصرف کند.
این هورمون می‌تواند نشانه‌های بی‌میلی جنسی را رفع کند.

??تغییر سبک زندگی : ممکن است پزشک برای بهبود میل جنسیتان علاوه بر راه‌های درمانی بالا، در سبک زندگی‌تان نیز تغییر ایجاد کند.

از جمله این تغییرات می‌توان به ورزش مداوم، ارائه راه‌هایی برای سازگاری با اضطراب، ترک سیگار و مصرف الکل کم‌تر و برقراری ارتباط صمیمانه با همسر یا شریک جنسی اشاره کرد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرزاد سه شنبه ۱۱ اسفند ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  اگر سیستم ایمنی بدن با بیماری hpv 6 مقابله کند و آن را دفع نماید...باز هم خطر ابتلا و انتقال و یا عود بیماری وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ اسفند ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در این وضعیت شانس انتقال بیماری تا حدود زیادی کاهش خواهد یافت
   موفق
 • تصویر کاربر ليلا یکشنبه ۹ اسفند ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشيد ممنون از پاسخ خوبتون
  شما ايام عيد هم مطب هستيد، ميخوام براي يه چکاپ کامل وتشخيص عامل زمينه ساز اين بيماري بيام تهران
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ اسفند ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام لیلا جان
   مطب از تاریخ 25 اسفند تا 15 فروردین تعطیل است
   پیشاپیش سال نو را به تو تبریک می گویم
   موفق
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۳ اسفند ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر پسری هستم 29 ساله با پوستی سبزه و موهایی مشکی
  برای رفع موارد زیر راهنمایی بفرمایید:
  1- خال پوستی روی سر آلت تناسلی
  2- خال روی کیسه بیضه
  3- پرمویی آلت تناسلی
  در توضیح پرمویی آلت تناسلی باید عرض کنم موهای ضخیمی روی بدنه و شفت آلت تناسلی من وجود دارند که تا ناحیه ختنه گاه رشد کرده اند و بسیار آزار دهنده و دردسر سازند بطوری که حتی پس از رفع آنها توسط روشهای معمول (استفاده از موبر و تیغ و اپیلاتور)، ریشه موها بصورت برجستگی هایی زبر روی پوست ملموس و نمایان میباشند و چند سالی است که ریشه موها بزرگتر و برجسته تر شده اند.
  تصاویر مربوطه ضمیمه میباشند
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ اسفند ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام حسین جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد در ضمن عکس ارسالی نیز قابل مشاهده نیست
   ولی برای از بین بردن موها می توان از لیزر موهای زائد استفاده نمود
   برای ضایعاتی که اشاره می کنی ممکنه نیاز به نمونه برداری نیز باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر یاسمن چهارشنبه ۲۸ بهمن ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من حدود دو ماه پیش ضایعاتی روی واژنم مشاهده کردم رفتم پیش یه دکتر عمومی گفتن که زگیل تناسلیه فقط با مشاهده بعدش تست پی سی ار نوشتن جواب تست اومد برای تایپ های 16 و 18 و انواع خطرناک دیگه جواب منفی بود . تو این تست درمورد تایپ های کم خطر نبود . دکتر خود آزمایشگاه گفتن که چیزی نیست و ارزش آزمایش نداره . من میخوام این زگیل ها رو برطرف کنم میخواستم بدونم ممکنه که اینا اصلا زگیل نباشه ؟ عکسشو رو ضمیمه کردم . در ضمن اینها خیلی سفت و خشک هستن مخصوصا اونایی که قسمت بیرونی ان . حالا برم سراغ درمان یا خودبه خود از بین میره ؟ با توجه که تایپ پر خطر نبوده امکانه گسترشش هست یا نه ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۸ بهمن ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام یاسمن جان
   در صورتی که پس از نمونه برداری ، گزارش آزمایش منفی باشد نگرانی زیادی بابت زگیل نباید داشت ولی ضایعات را می توان با لیزر از بین برد
   موفق
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۴ بهمن ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خیلی ممنون از سایت خوبتون....جناب دکتر من از دوسال پیش یواش یواش صورتم شروع کرد به جوش زدن اوایل خیلی بد نبود بعد با گذشت یکسال کم کم بیشتر شد بعد فقطم سمته راسته صورتم بغل لبم تا گوشم جوش میزد به پیشنهاد یکی از فامیلامون کرم اداپالین گرفتم و بعد از چند مدت صورتم بدتر شد قطعش کردم و یه دکتر رفتم که چنتا کرم با یه کپسول بهم داد که بهتر شد صورتم ولی موقتی بود که از اوایل مهرماه امسال صورتم دیگ خیلی بدتر شد حتی سمته چپه صورتمم جوش زده و سمته راستم که دیگ افتضاح‌ شده جاشم بصورت لک میمونه پیشونیمم جوش میزنه....الانم تحت درمان یه متخصص طب سنتی هستم که بهم گفته کبدت چربه و جوشایه عصبی میزنی یعنی از استرسه بعد واسم سه چهار دوره زالو درمانی تجویز کرده که یه دورشو انجام دادم ولی تاثیره زیادی ندیدم بخدا دیگ حتی خجالت میکشم برم پیشه فامیلامون....میخواستم ببینم شما نظرتون چیه واقعا کمک لازمم...
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۴ بهمن ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام محمد جان
   جوش صورت و بدن علل متعددی دارد که برای درمان موفق باید آنها را شناسایی و تا حد امکان کنترل نمود
   درمان نیازمند صبر و حوصله و پیگیری فراوان است
   معمولا برای موفقیت درمان باید چندین اقدام را همزمان انجام داد
   به نظر من بهتره یک سری ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   مصرف میوه و سبزیجات تازه کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر Shahin جمعه ۹ بهمن ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  س آقای وکتر من در خصوص بیماری پوستی خودم یه چکاب کامل گرفتم که در قسمت مربوط به hiv
  Hiv...0.10........positive>=1
  Negative<1
  زده آیا من ایدز دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ بهمن ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   حتما با یکی از همکاران عفونی مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۹ بهمن ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  باسلام ودرود برشما اقای دکتر
  بنده سه چهاروزاست که زیرختنه گاه زخمی شبیه پارگی ایجاد شده وقط درهنگام نزدیکی مشگل دارم وسوزس دارد.
  1-آیانیاز به درمان دارد 2-آیابه همسرم سرایت می کندوواگیردار است3-راه درمانش چیست؟
  بانشکرفراوان ازجنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ بهمن ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام عباس جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما برات مطرح باشه
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشه
   ممکنه عفونی بوده که در این حالت احتمال سرایت به همسر نیز وجود دارد
   موفق
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۴ بهمن ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام.. پسری 26 ساله هستم.. که دچار زود انزالی غیر عادی هستم.. دقیقا بعد از لمس رگ زیر آلتم نزدیک به کلاهک منی از بدنم خارج می شود و هیچ کنترلی بر روی آن ندارم.. جلوی آلتم کمی قرمز است و مویرگهای آلتم قرمز و بعضاً کبود می باشد.. این کبودی رگها تا پایین آلت و همینطور بر روی پوست بیضه هایم نیز مشاهده می شود. همچنین دانه های سفید رنگی در انتهای آلت و همینطور بیضه هایم وجود دارد. یکسال می شود که به این عارضه مبتلا شده ام و یک بار به پزشک مراجعه کردم که ظاهر آنرا نرمال تشخیص داد اما قرص سفولکسین و کرم ان ان داد که هیچ اتفاقی برایم نیفتاد.. لطفاً کمک کنید دکتر.. یا وقت بدید برسم حضورتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ بهمن ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   گرچه بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا مورد نگران کننده ای مطرح نباشه
   موفق
 • تصویر کاربر سروش چهارشنبه ۱۶ دی ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  با درود خدمت آقاي دكتر
  مدتي است كه چند ضايعه شبيه جوشهايه خيلي كوچك و ريز روي آلت من بوجود آمده ولي نه درد و نه چرك دارن خاستم راهنمايي كنيد عكس هم پيوست كردم
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۶ دی ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام سروش جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی ممکنه زگیل تناسلی مطرح باش
   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر و درمان به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه نیاز به نمونه برداری نیز باشد
   موفق
 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۱۶ دی ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان. فرجامتون نیک. اون خالی که عرض کردم روی آلت تناسلیم وجود داره صرفأ یه خال معمولی شبیه خال صورت و البته بدون برجستگی می باشد و زگیل نمی باشد. حالا شما بفرمایین که روش درمان چیست؟ و هزینه چقدر؟
  با سپاس
  آرزوی کامیابی و سربلندی....
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۶ دی ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام آرش جان
   بهتره معاینه بشی ممکنه نیاز به جراحی یا نمونه برداری باشه
   هزینه ها قابل پیش بینی نیست
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر