مروری بر اختلال کم‌میلی جنسی

مروری بر اختلال کم‌میلی جنسی

فهرست مطالب

این اختلال موجب احساس اضطراب برای شخص و تنش در رابطه می‌شود.

اختلال کم‌میلی جنسی نوعی اختلال جنسی است که می‌تواند موجب نارضایتی جنسی در فرد شود. اگر بخواهیم صرفا راجع به اختلال کم‌میلی جنسی صحبت کنیم؛ باید بگوییم که کسی که به این اختلال دچار شود نسبت به برقراری رابطه جنسی و مسائل مربوط به آن بی‌میل است.

دسته‌ای از افراد در همه طول عمر دچار این اختلال هستند و عده‌ای دیگر ممکن است بعدها به این اختلال دچار شوند (حتی اگر قبلا زندگی جنسی سالم و رضایت‌بخشی داشته‌اند). همه انسان‌ها می‌توانند به اختلال کم‌میلی جنسی دچار شوند اما این اختلال در زنان رایج‌تر است؛ چنان‌چه حدود یک سوم زنان بزرگسال کشور آمریکا به این اختلال مبتلا هستند.

علائم اختلال کم‌میلی جنسی

اختلال کم‌میلی جنسی بسیار رایج است اما به ندرت پیش می‌آید که این اختلال به درستی تشخیص داده شود. برخی از نشانه‌های این اختلال موارد زیر هستند:

اختلال کم‌میلی جنسی

به ندرت پیش می‌آید که افراد بخواهند هر لحظه رابطه جنسی داشته باشند. البته این موضوع به مواردی چون شرایط زندگی فرد و میزان میل جنسی شخص هم وابسته است. به‌هرحال اگر از نبود میل جنسی ناراضی هستید و احساس می‌کنید که پیشامد این حالت در رابطه‌تان، فاصله و مشکل ایجاد کرده است؛ باید بگوییم که این حالت یکی از نشانه‌های بزرگ ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی است.

اگرچه ممکن است بسیاری از مردان و زنان میل جنسی پایینی داشته باشند اما آن‌چه موجب می‌شود این حالت در دسته اختلال کم‌میلی جنسی قرار گیرد؛ نداشتن افکار یا تخیلات جنسی و تمایل جنسی است که می‌تواند منجر به پریشانی در روابط یا شریک زندگی شخص شود.

آیا نیمه‌جنس‌گراها از برقراری رابطه جنسی لذت می‌برند؟

دلیل کم‌میلی جنسی چیست؟

موانع روحی و جسمی زیادی هستند که می‌توانند بر میل جنسی فرد تاثیر بگذارند و با گذشت زمان، بی‌میلی پیش‌آمده به اختلال کم‌میلی جنسی تبدیل شود.

یکی از پژوهش‌های منتشرشده در مجله انجمن پزشکی آمریکا نشان داده بود که وجود اختلال جنسی که منجر به ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی شود؛ بیشتر در مردان و زنانی شایع است که در وضعیت روحی یا جسمی ضعیفی قرار دارند.

تغییرات هورمونی بر میل جنسی اثر دارد؟

البته تغییرات هورمونی مختلف در زنان هم می‌تواند منجر به اختلال کم‌میلی جنسی شود (مثل گذراندن دوران یائسگی). پژوهشی نشان داد که میزان ابتلا به این اختلال در زنانی که هنوز به دوران یائسگی نرسیده‌اند، حدود 26.7% است؛ در حالی که این درصد در زنان یائسه به 52.4% می‌رسد.

یعنی وقتی زنان وارد دوران یائسگی می‌شوند؛ شیوع اختلال کم‌میلی جنسی آن‌ها تقریبا دو برابر می‌شود. گذراندن تغییرات هورمونی دیگری مانند دوره بارداری و شیردهی هم می‌تواند منجر به کاهش میل جنسی و ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی شود.

با ده فایده جسمی رابطه جنسی آشنا شوید

ابتلا به بیماری‌های خاص و کم میلی جنسی

عوارض جانبی برخی بیماری‌ها، کاهش میل جنسی است. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرطان سینه
 • دیابت
 • بی‌اختیاری ادرار
 • بیماری تیروئید
 • فشار خون بالا
 • مولتیپل اسکلروزیس

اثر سبک زندگی بر میل جنسی

یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی، سبک زندگی است.
به‌خصوص اگر پس از یک روز کاری خسته‌کننده به خانه برمی‌گردید یا باید از فرزند، فرزندان یا والدین پیر خود نگه‌داری کنید. ممکن است دوست داشته باشید در پایان روز یک قهوه بنوشید ولی باید بدانید که مصرف زیاد کافیین بر میزان میل جنسی تاثیر می‌گذارد.

این موضوع در مورد سیگار کشیدن هم صدق می‌کند. سیگار کشیدن میزان جریان خون و در پی آن میل جنسی را کاهش می‌دهد

اختلال کم‌میلی جنسی

البته برخی داروهای تجویزی (مانند مهارکننده‌های بازجذب سروتونین) هم می‌توانند منجر به کاهش میل جنسی و ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی شوند.

در نهایت یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی؛ وضعیت کلی سلامت روحی و رابطه فرد است. اضطراب، افسردگی، مسائل مربوط به تصویر بدن و سابقه مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفتن یا تجربه‌های جنسی بد در میل جنسی فرد نقش دارند.

مشکلات ارتباطی یا قطع ارتباط با شریک زندگی نیز می‌تواند باعث کم شدن میل جنسی شود و اگر نسبت به رفع یا درمان این موارد اقدامی صورت نگیرد؛ با گذشت زمان فرد به اختلال کم‌میلی جنسی مبتلا خواهد شد.

تشخیص کم شدن میل جنسی

مهم‌ترین بخش روند تشخیص اختلال کم‌میلی جنسی این است که باید راجع به بی‌میلی جنسی خود با پزشک صحبت کنید.

پزشک پس از آگاهی از این موضوع برای تشخیص دقیق عوامل کاهش میل جنسی، چند آزمایش مختلف انجام می‌دهد.

از جمله این آزمایش‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

اگر زن هستید؛ به شما توصیه می‌کنیم که به متخصص زنان هم مراجعه کنید. متخصص زنان می‌تواند با انجام معاینه‌های فیزیکی مختلف ؛ میزان خشکی واژن، ضخامت بافت یا هر گونه درد واژینال که منجر به کاهش میل جنسی می‌شود را بررسی کند.

درمان کم شدن میل جنسی

پس از تشخیص دلیل ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی، راه‌های درمانی مختلفی برای درمان و کنترل این اختلال پیشنهاد می‌شود. نوع درمان پیشنهادی به عوامل دخیل در ابتلا به این اختلال بستگی دارند. ممکن است ترکیبی از چند روش درمانی مختلف به شما پیشنهاد شود (برای مثال مشاوره و مصرف دارو).

درمان کم شدن میل جنسی

شناخته‌شده‌ترین روش‌های درمانی شامل موارد زیر هستند:

??مصرف دارو : پزشک با بررسی داروهای مصرفی شما (داروهای تجویزی و بدون نسخه) در صورت لزوم در مصرف آن‌ها تعادل ایجاد می‌کند. اگر در حال مصرف داروی خاصی نباشید یا داروهای تجویزشده ربطی به میل جنسی نداشته باشند.
پزشک داروهای دیگری برای افزایش میل جنسیتان تجویز خواهد کرد. وایلیسی (تزریق برملانوتید) یکی از انواع این داروهاست.

??هورمون ‌درمانی : اگر به دلیل خشکی واژن یا درد در این ناحیه دچار اختلال کم‌میلی جنسی شده باشید؛ ممکن است پزشکتان برای راحتی بیشتر در رابطه جنسی استروژن مصرف کند.
این هورمون می‌تواند نشانه‌های بی‌میلی جنسی را رفع کند.

??تغییر سبک زندگی : ممکن است پزشک برای بهبود میل جنسیتان علاوه بر راه‌های درمانی بالا، در سبک زندگی‌تان نیز تغییر ایجاد کند.

از جمله این تغییرات می‌توان به ورزش مداوم، ارائه راه‌هایی برای سازگاری با اضطراب، ترک سیگار و مصرف الکل کم‌تر و برقراری ارتباط صمیمانه با همسر یا شریک جنسی اشاره کرد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صادق شنبه ۲۱ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام.
  من دو سه ساله که اکنه شدید روی صورت و پشت گردنم دارم . اگر لیزر کنم هزینه درمان تقریبا چقدر میشود؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۱ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   هزینه ها بدون معاینه قابل پیش بینی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر Ali سه شنبه ۱۷ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من پسری 14 ساله هستم که در قسمت بالای آلت تناسلی هم جوش زیر پوستی به وجود آمده که در آن دو مو پیدا کردم و جدا کردم . بسیار نگرانم این چیست و درد هم ندارد باید چکار کنم آیا درمانی لازم دارد؟ ممکن است از راه طب سنتی قابل حل شدن باشد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۷ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام پسرم
   نگران نباش. سعی کن ناحیه را با شامپو و بتادین شستشو بدی
   در صورتی که این مسئله باقی ماند برای معاینه به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۵ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  همین مدل ریش رو که عکسش رو فرستادم خدمت تون رو برای صورتم گذاشتم.
  حالا میخوام بدونم چجوری میشه کاری کنم که نرم شه ..
  میخام بزارم پرتر بشه ولی نرم نیس .. وز داره ..

  چی استفاده کنم ؟ مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۵ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   از نظر پزشکی اقدام موثری برای این منظور وجود ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر حمیدرضا دوشنبه ۹ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود 4 ماه هست که سرم رو prp کردم و دارو های کتمیل کننده مصرف می کنم مثل ماینوکسیدیل و فیناستراید و ... ولی هنوز بعد 4 ماه تاثیری ندیدم میشه منو راهنمایی کنید که باید دوباره این کار رو انجام بدم یا هنوز برای تاثیر قابل توجه زود هست؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۹ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکن است نیاز به تکرار جلسات درمانی باشد ولی معمولا صبر و پیگیری لازم است
   موفق
 • تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۸ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر انتظاری .بنده پسری 22 ساله هستم که در پوست بیضه ی چپ بر امدگی های قرمز رنگی دارم .متاسفانه در تشخیص این که زیگیل است یا انژیوکراتوم ناتوانم .لطفا با توجه به عکس ارسالی بیان کنید که مشکل چیست .در ضمن رابطه جنسی نداشتم .لطفا بیان کنید که ایا راه درمان دارد یا خیر .چون می خواهم از بین برود. مدت ابتلا به این مشکل 4 سال می باشد. با تشکر .اقای دکتر اگر امیدی به از بین رفت این مشکل هست حتما بگویید که به مطبتان مراجعه کنم.چون پیش دو تا دکتر رفتم و گفتند انژیوکراتوم هست و درمانی ندارد.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۸ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد در ضمن عکس ارسالی نیز قابل مشاهده نیست ولی در صورتی که آنژیوکراتوم مطرح باشد اصولا نیازی به درمان نیست ولی ممکن است بتوان آنها را از بین برد
   موفق
 • تصویر کاربر z چهارشنبه ۴ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  در بعضی از نواحی صورت دچار خشکی شدید و پوسته پوسته شدن شدم، قبلا شبیه این حالت را در پوست سر داشتم که در فصل سرما شدید میشود، روی صورتم هم گاهی در سطح خیلی کم ایجاد و رفع میشود، ولی به یکباره در سطح بیشتری با خشکی و سوزش بیشتر روی صورتم این حالت ایجاد شده و درنواحی ایجاد شده رنگ پوستم کمی قرمز شده. شاید در اثر استفاده از سیمان باشد که دو روز پیش استفاده کردم. راه درمان چیست؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۴ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که درماتیت تماسی مطرح باشد باید یک دوره درمان خوراکی یا تزریقی و در گروهی از افراد کرم موضعی استفاده گردد
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر سالی جمعه ۲۸ اسفند ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید بنده دختری ۲۸ ساله هستم که ۸ ماه پیش,بصورت اتفاقی متوجه ضایعات زگیل مانند ردیفی متصل به هم در ناحیه یکی از لبه های پره های داخلی شدم که از لحاظ ظاهری بصورت انگشتی و ساقه دار بود. تااینکه این اواخر لبه دیگر هم دچار این ضایعات ولی باشکل متفاوت شد(گل کلمی)! بامراجعه به متخصص زنان تشخیص زگیل تناسلی و درخواست ازمایش شد درحالیکه تاکنون هیچ رابطه جنسی خارج از عرف, به جز نامزدم نداشته ام و به دلیل اعتماد چندین ساله به ایشون, احتمال هرنوع بیماری مقاربتی را منتفی میدانستم!!! موضوعی که به شدت نگرانم کرده تورم و سفت شدن غده لنفاوی سمت چپ گردن و درد نقطه ای در ناحیه غده لنفاوی شکمی و کشاله ران است.. آیا این علایم مربوط به زگیل تناسلی و خطرناک است و نشانه درگیری بدن بااین بیماریست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ اسفند ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام سالی جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا درگیری غدد لنفاوی نیاز به بررسی بیشتر دارد
   معمولا در زگیل تناسلی (بدون عوارض) درگیری غدد لنفاوی دیده نمی شود مگر اینکه عوارض یا عفونت ثانویه اضافه شده باشد
   حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر فواد یکشنبه ۲۳ اسفند ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 272 مشاهده پرسش
  به تعداد 3عدد دونه مانند که ریز هستند با فاصله 1 میلیمتری با ابعاد تیم میلیمتر تا 1میلیمتر رو تنه الت تناسلیم پیدا کردم چند ماهه نگرانم که چی میتونه باشه لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ اسفند ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام فواد جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه فوردایس یا پاپول مرواریدی یا زگیل تناسلی مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر اسفندیاری یکشنبه ۱۶ اسفند ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر در سوال قبلیمگفته بودم ازکرم رژودرم برای برطرف کردن جای جوش جوش های سر سیاه استفاده میکنم وشماگفتید که باید ازمحلول خوراکی و یا کرم موضعی استفاده کنم میشه نام چند تا شو بگین که من ازش استفاده کنم و هزینه بالایی نداشته باشه راستی من شنیدم جای جوش و اکنه به صورت کامل خوب نمی شه ومحلول هافقط اون رو کمرنگ میکنند ایا این درسته لطفا را حلی پیشنهاد کنید کم کم دارم مشکل عصبی پیدا میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ اسفند ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره هرگونه تجویز داروی جدید با نظر پزشک معالج باشد
   ممکنه داروهای جدید همراه با عوارض باشد
   موفق
 • تصویر کاربر ونوس سه شنبه ۱۱ اسفند ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من ونوسم
  آقای دکتر جواب آزمایش هورمونی رو براتون میفرستم اگرممکنه برام دارو تجویز کنید تا راه لیزر هم که گفتید ادامه بدم.آخه توشهرمون دکترمتخصص نیس.فقط لیزر میکنن انجام دادم اماباز برگشته
  تی4=6:4
  تی3=1:2
  تی اس اچ=1:9
  ال اچ=2:2
  تستسترون=0:4
  پرولاکشن=12:5
  اف اس اچ=19:4
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ اسفند ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره با پزشک معالجت مشورت کنی
   هرگونه تجویز دارو به صورت خودسرانه ممکنه باعث عوارض جدی باشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر