مروری بر اختلال کم‌میلی جنسی

مروری بر اختلال کم‌میلی جنسی

فهرست مطالب

این اختلال موجب احساس اضطراب برای شخص و تنش در رابطه می‌شود.

اختلال کم‌میلی جنسی نوعی اختلال جنسی است که می‌تواند موجب نارضایتی جنسی در فرد شود. اگر بخواهیم صرفا راجع به اختلال کم‌میلی جنسی صحبت کنیم؛ باید بگوییم که کسی که به این اختلال دچار شود نسبت به برقراری رابطه جنسی و مسائل مربوط به آن بی‌میل است.

دسته‌ای از افراد در همه طول عمر دچار این اختلال هستند و عده‌ای دیگر ممکن است بعدها به این اختلال دچار شوند (حتی اگر قبلا زندگی جنسی سالم و رضایت‌بخشی داشته‌اند). همه انسان‌ها می‌توانند به اختلال کم‌میلی جنسی دچار شوند اما این اختلال در زنان رایج‌تر است؛ چنان‌چه حدود یک سوم زنان بزرگسال کشور آمریکا به این اختلال مبتلا هستند.

علائم اختلال کم‌میلی جنسی

اختلال کم‌میلی جنسی بسیار رایج است اما به ندرت پیش می‌آید که این اختلال به درستی تشخیص داده شود. برخی از نشانه‌های این اختلال موارد زیر هستند:

اختلال کم‌میلی جنسی

به ندرت پیش می‌آید که افراد بخواهند هر لحظه رابطه جنسی داشته باشند. البته این موضوع به مواردی چون شرایط زندگی فرد و میزان میل جنسی شخص هم وابسته است. به‌هرحال اگر از نبود میل جنسی ناراضی هستید و احساس می‌کنید که پیشامد این حالت در رابطه‌تان، فاصله و مشکل ایجاد کرده است؛ باید بگوییم که این حالت یکی از نشانه‌های بزرگ ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی است.

اگرچه ممکن است بسیاری از مردان و زنان میل جنسی پایینی داشته باشند اما آن‌چه موجب می‌شود این حالت در دسته اختلال کم‌میلی جنسی قرار گیرد؛ نداشتن افکار یا تخیلات جنسی و تمایل جنسی است که می‌تواند منجر به پریشانی در روابط یا شریک زندگی شخص شود.

آیا نیمه‌جنس‌گراها از برقراری رابطه جنسی لذت می‌برند؟

دلیل کم‌میلی جنسی چیست؟

موانع روحی و جسمی زیادی هستند که می‌توانند بر میل جنسی فرد تاثیر بگذارند و با گذشت زمان، بی‌میلی پیش‌آمده به اختلال کم‌میلی جنسی تبدیل شود.

یکی از پژوهش‌های منتشرشده در مجله انجمن پزشکی آمریکا نشان داده بود که وجود اختلال جنسی که منجر به ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی شود؛ بیشتر در مردان و زنانی شایع است که در وضعیت روحی یا جسمی ضعیفی قرار دارند.

تغییرات هورمونی بر میل جنسی اثر دارد؟

البته تغییرات هورمونی مختلف در زنان هم می‌تواند منجر به اختلال کم‌میلی جنسی شود (مثل گذراندن دوران یائسگی). پژوهشی نشان داد که میزان ابتلا به این اختلال در زنانی که هنوز به دوران یائسگی نرسیده‌اند، حدود 26.7% است؛ در حالی که این درصد در زنان یائسه به 52.4% می‌رسد.

یعنی وقتی زنان وارد دوران یائسگی می‌شوند؛ شیوع اختلال کم‌میلی جنسی آن‌ها تقریبا دو برابر می‌شود. گذراندن تغییرات هورمونی دیگری مانند دوره بارداری و شیردهی هم می‌تواند منجر به کاهش میل جنسی و ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی شود.

با ده فایده جسمی رابطه جنسی آشنا شوید

ابتلا به بیماری‌های خاص و کم میلی جنسی

عوارض جانبی برخی بیماری‌ها، کاهش میل جنسی است. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرطان سینه
 • دیابت
 • بی‌اختیاری ادرار
 • بیماری تیروئید
 • فشار خون بالا
 • مولتیپل اسکلروزیس

اثر سبک زندگی بر میل جنسی

یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی، سبک زندگی است.
به‌خصوص اگر پس از یک روز کاری خسته‌کننده به خانه برمی‌گردید یا باید از فرزند، فرزندان یا والدین پیر خود نگه‌داری کنید. ممکن است دوست داشته باشید در پایان روز یک قهوه بنوشید ولی باید بدانید که مصرف زیاد کافیین بر میزان میل جنسی تاثیر می‌گذارد.

این موضوع در مورد سیگار کشیدن هم صدق می‌کند. سیگار کشیدن میزان جریان خون و در پی آن میل جنسی را کاهش می‌دهد

اختلال کم‌میلی جنسی

البته برخی داروهای تجویزی (مانند مهارکننده‌های بازجذب سروتونین) هم می‌توانند منجر به کاهش میل جنسی و ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی شوند.

در نهایت یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی؛ وضعیت کلی سلامت روحی و رابطه فرد است. اضطراب، افسردگی، مسائل مربوط به تصویر بدن و سابقه مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفتن یا تجربه‌های جنسی بد در میل جنسی فرد نقش دارند.

مشکلات ارتباطی یا قطع ارتباط با شریک زندگی نیز می‌تواند باعث کم شدن میل جنسی شود و اگر نسبت به رفع یا درمان این موارد اقدامی صورت نگیرد؛ با گذشت زمان فرد به اختلال کم‌میلی جنسی مبتلا خواهد شد.

تشخیص کم شدن میل جنسی

مهم‌ترین بخش روند تشخیص اختلال کم‌میلی جنسی این است که باید راجع به بی‌میلی جنسی خود با پزشک صحبت کنید.

پزشک پس از آگاهی از این موضوع برای تشخیص دقیق عوامل کاهش میل جنسی، چند آزمایش مختلف انجام می‌دهد.

از جمله این آزمایش‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

اگر زن هستید؛ به شما توصیه می‌کنیم که به متخصص زنان هم مراجعه کنید. متخصص زنان می‌تواند با انجام معاینه‌های فیزیکی مختلف ؛ میزان خشکی واژن، ضخامت بافت یا هر گونه درد واژینال که منجر به کاهش میل جنسی می‌شود را بررسی کند.

درمان کم شدن میل جنسی

پس از تشخیص دلیل ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی، راه‌های درمانی مختلفی برای درمان و کنترل این اختلال پیشنهاد می‌شود. نوع درمان پیشنهادی به عوامل دخیل در ابتلا به این اختلال بستگی دارند. ممکن است ترکیبی از چند روش درمانی مختلف به شما پیشنهاد شود (برای مثال مشاوره و مصرف دارو).

درمان کم شدن میل جنسی

شناخته‌شده‌ترین روش‌های درمانی شامل موارد زیر هستند:

??مصرف دارو : پزشک با بررسی داروهای مصرفی شما (داروهای تجویزی و بدون نسخه) در صورت لزوم در مصرف آن‌ها تعادل ایجاد می‌کند. اگر در حال مصرف داروی خاصی نباشید یا داروهای تجویزشده ربطی به میل جنسی نداشته باشند.
پزشک داروهای دیگری برای افزایش میل جنسیتان تجویز خواهد کرد. وایلیسی (تزریق برملانوتید) یکی از انواع این داروهاست.

??هورمون ‌درمانی : اگر به دلیل خشکی واژن یا درد در این ناحیه دچار اختلال کم‌میلی جنسی شده باشید؛ ممکن است پزشکتان برای راحتی بیشتر در رابطه جنسی استروژن مصرف کند.
این هورمون می‌تواند نشانه‌های بی‌میلی جنسی را رفع کند.

??تغییر سبک زندگی : ممکن است پزشک برای بهبود میل جنسیتان علاوه بر راه‌های درمانی بالا، در سبک زندگی‌تان نیز تغییر ایجاد کند.

از جمله این تغییرات می‌توان به ورزش مداوم، ارائه راه‌هایی برای سازگاری با اضطراب، ترک سیگار و مصرف الکل کم‌تر و برقراری ارتباط صمیمانه با همسر یا شریک جنسی اشاره کرد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر aghigh جمعه ۴ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خواهشمیگنم جواب منو بدین : من ده ساله رزاسه دارم الان سی سالمه ، میخوام لیزر کنم ( فقط گونه هام قرمزن) لطفا بفرمایید ۱) با چند جلسه لیزر جواب میده ۲) بعد از لیزر چند روز طول میکشه پوست سفید بشه ۳) رزاسه با لیزر صد در صد خوب میشه؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   روازسه معمولا نیاز به درمان های طولانی مدت دارد
   تعداد جلسات لیزر و میزان موفقیت در بین افراد مختلف متفاوت است
   موفق
 • تصویر کاربر رز چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام
  همسر من مبتلا به زگيل مردانه است .تقريبا بعد از هر معاشقه يا تماس جنسي أطراف دهان من زخمي شبيه طب خال ديده ميشود كه بعد از ٢-٣ ماه خوب ميشود
  لطفا راهنمايي كنيد كه من هم به اين بيماري مبتلا و به چه پزشكي براي تشخيص بايد مراجعه كنيم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   حتما به اتفاق همسرت برای درمان به پزشک مراجعه کن
   می تونی به پزشک عمومی، پوست ارولوژی یا عفونی مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشد خدمت آقای دکتر-1 سالی هست که چند خال گوشتی قهوه ای اطراف آلتم ظاهر شده.اولش یکی و کم کم تعدادشون به 8 عدد پراکنده و هر کدوم اندازه حرف O کییورد کامپیوتر رسیده.با توجه به توضیحات این پیج واسم دلهره ایجاد شده که مبادا با این وضع با توجه به اینکه در شرف ازدواج هستم در آینده واسم مشکلی پیش بیاد.حالا خواستم منو راهنمایی کنید که دقیقا به چه نوع پزشگی مراجعه کنم و ایا کلا این مساله قابل حل هست؟؟ با تشکر فراوان سجاد از خوزستان(شهر دزقول)
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی مطرح باشد
   به پزشک عمومی، پزشک خانواده ، پوست یا ارولوژیست مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدلب بالای من کوچک تر از لب پایین هست وقصد دارم پروتز کنم الان دو دل هستم ک انجام بدم به نظر شما تزریق خطی بهتره یا اینکه شما نظری دیگری دارید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا تزریق خطی و تزریق متقاطع باید انجام شود
   حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر ابوذرمیرزاوند چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتربنده نزدیک به۱سال هست دچارزگیل تناسلی شده ام که بارهابه دکترمراجعه کردم که ازداروی پودوفلین استفاده کردم که دوباره زگیلها عودمیشدن بعدفریزکردم نزدیک به۵جلسه بعدمدتی دوباره برمیگردن البته زگیلهای ریز وسرقهوای میباشند.ازهمه مهمترالان داخل التم درگیرشده که دکترعملش کردبعدچندوقت جای دیگه عودشد.بعدفریزکردم هم عودمیشه توروخدابگیدچکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   متاسفانه امکان از بین بردن 100 درصد ویروس وجود ندارد . لذا همواره احتمال عود بیماری مطرح است
   کمترین میزان عود پس از درمان با لیزر و بیشتر میزان عود به دنبال فریز دیده می شود
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام دخترم 6ساله دارای خال در حال رشد ایا میشود ان را برداشت.؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که خال در حال رشد باشد باید هرچه سریعتر نمونه برداری شده و برداشته شود
   موفق
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۱۳ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر مردی هستم 27 ساله روی آلتم یک سرس دونه های ریز ولی روشن تر از رنگ پوست از خیلی وقت پیش وجود داشته الان مشکوک به زگیل شده ام آیا درسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۳ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که به زگیل تناسلی مشکوک باشیم بهتره یک نموئه برداری و HPV PCR انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۲ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  باسلام،حدود 5 سال پیش باشخصی اشنا شدم که باوی اقدام به ارتباط جنسی برای اولین بار کردم سال گذشته ایشان دچار زگیل تناسلی شد وحتی همسرش نیز مبتلا شداما خوشبختانه آزمایش hpvمن منفی بود اما رابطه ما ادامه داشت اما با کاندوم البته چند ماه پیش ناخواسته بدون پوشش نیز ارتباط داشتیم که دوباره آزمایش hpvانجام دادم وخوشبختانه باز هم منفی بود سوال من اینه که ایا ارتباط مقعدی ما که با الودگی مقعد وخونریزی همراه بوده عامل این ویروس بوده یاخیر،و اینکه من نگران مبتلا شدن خودم هستم درحالیکه متاسفانه تحت هیچ شرایطی بخاطر علاقه شدید من به این شخص که نمیتونم قطع ارتباط داشته باشم ودرحال حاضر نمیدونم چه اقدامی برای مبتلا نشدن انجام بدم و اینکه باتوجه به اینکه من 40 سال دارم ایا میتونم از واکسن hpv استفاده کنم یا خیر؟ لطفا منو راهنمائی کنید،باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی واکسن معمولا توصیه نمی شود
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر نوید سه شنبه ۱۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام ...من 25سالمه و از20سالگی کهیرمیزنم منتهی زمانی که ورزش میکنم,بدنسازی کارمیکنم.کهیر ازصورت مثل جای پشه تورم میکنه...من دکتررفتم فقط یکسری پرهیزاتوبمن گفت.سال پیش,زانوموعمل کردم بعده عملم همه چیزخوردم ورزش کردم مثل ادم های عادی کهیریم نزد ولی الان چندروزه میزنه میشه کمک کنین .امکان داره ازسینوزیت باشه؟ یاچربی بدن..لطفاراهنمایی ام کنین.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   کهیر علل مختلفی نظیر گرما، سرما، برخی از داروها، استرس، مشکلات داخلی و .... دارد
   مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز آن است
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر سپیده سه شنبه ۱۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  میخواستم از شما راجع به عمل لیزرلیپولیزر جهت برداشتن چربی های زائد شکم و سایر نواحی بدن سوال بپرسم،
  آیا شما این روش رو تأیید میکنید؟
  اگر پاسختون مثبته برای چه افرادی مناسبه و آیا خود شما این عمل رو انجام میدید؟؟؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   من در این مورد تجربه کافی را ندارم
   بهتره با سایر همکاران مشورت کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر