مروری بر اختلال کم‌میلی جنسی

مروری بر اختلال کم‌میلی جنسی

فهرست مطالب

این اختلال موجب احساس اضطراب برای شخص و تنش در رابطه می‌شود.

اختلال کم‌میلی جنسی نوعی اختلال جنسی است که می‌تواند موجب نارضایتی جنسی در فرد شود. اگر بخواهیم صرفا راجع به اختلال کم‌میلی جنسی صحبت کنیم؛ باید بگوییم که کسی که به این اختلال دچار شود نسبت به برقراری رابطه جنسی و مسائل مربوط به آن بی‌میل است.

دسته‌ای از افراد در همه طول عمر دچار این اختلال هستند و عده‌ای دیگر ممکن است بعدها به این اختلال دچار شوند (حتی اگر قبلا زندگی جنسی سالم و رضایت‌بخشی داشته‌اند). همه انسان‌ها می‌توانند به اختلال کم‌میلی جنسی دچار شوند اما این اختلال در زنان رایج‌تر است؛ چنان‌چه حدود یک سوم زنان بزرگسال کشور آمریکا به این اختلال مبتلا هستند.

علائم اختلال کم‌میلی جنسی

اختلال کم‌میلی جنسی بسیار رایج است اما به ندرت پیش می‌آید که این اختلال به درستی تشخیص داده شود. برخی از نشانه‌های این اختلال موارد زیر هستند:

اختلال کم‌میلی جنسی

به ندرت پیش می‌آید که افراد بخواهند هر لحظه رابطه جنسی داشته باشند. البته این موضوع به مواردی چون شرایط زندگی فرد و میزان میل جنسی شخص هم وابسته است. به‌هرحال اگر از نبود میل جنسی ناراضی هستید و احساس می‌کنید که پیشامد این حالت در رابطه‌تان، فاصله و مشکل ایجاد کرده است؛ باید بگوییم که این حالت یکی از نشانه‌های بزرگ ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی است.

اگرچه ممکن است بسیاری از مردان و زنان میل جنسی پایینی داشته باشند اما آن‌چه موجب می‌شود این حالت در دسته اختلال کم‌میلی جنسی قرار گیرد؛ نداشتن افکار یا تخیلات جنسی و تمایل جنسی است که می‌تواند منجر به پریشانی در روابط یا شریک زندگی شخص شود.

آیا نیمه‌جنس‌گراها از برقراری رابطه جنسی لذت می‌برند؟

دلیل کم‌میلی جنسی چیست؟

موانع روحی و جسمی زیادی هستند که می‌توانند بر میل جنسی فرد تاثیر بگذارند و با گذشت زمان، بی‌میلی پیش‌آمده به اختلال کم‌میلی جنسی تبدیل شود.

یکی از پژوهش‌های منتشرشده در مجله انجمن پزشکی آمریکا نشان داده بود که وجود اختلال جنسی که منجر به ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی شود؛ بیشتر در مردان و زنانی شایع است که در وضعیت روحی یا جسمی ضعیفی قرار دارند.

تغییرات هورمونی بر میل جنسی اثر دارد؟

البته تغییرات هورمونی مختلف در زنان هم می‌تواند منجر به اختلال کم‌میلی جنسی شود (مثل گذراندن دوران یائسگی). پژوهشی نشان داد که میزان ابتلا به این اختلال در زنانی که هنوز به دوران یائسگی نرسیده‌اند، حدود 26.7% است؛ در حالی که این درصد در زنان یائسه به 52.4% می‌رسد.

یعنی وقتی زنان وارد دوران یائسگی می‌شوند؛ شیوع اختلال کم‌میلی جنسی آن‌ها تقریبا دو برابر می‌شود. گذراندن تغییرات هورمونی دیگری مانند دوره بارداری و شیردهی هم می‌تواند منجر به کاهش میل جنسی و ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی شود.

با ده فایده جسمی رابطه جنسی آشنا شوید

ابتلا به بیماری‌های خاص و کم میلی جنسی

عوارض جانبی برخی بیماری‌ها، کاهش میل جنسی است. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرطان سینه
 • دیابت
 • بی‌اختیاری ادرار
 • بیماری تیروئید
 • فشار خون بالا
 • مولتیپل اسکلروزیس

اثر سبک زندگی بر میل جنسی

یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی، سبک زندگی است.
به‌خصوص اگر پس از یک روز کاری خسته‌کننده به خانه برمی‌گردید یا باید از فرزند، فرزندان یا والدین پیر خود نگه‌داری کنید. ممکن است دوست داشته باشید در پایان روز یک قهوه بنوشید ولی باید بدانید که مصرف زیاد کافیین بر میزان میل جنسی تاثیر می‌گذارد.

این موضوع در مورد سیگار کشیدن هم صدق می‌کند. سیگار کشیدن میزان جریان خون و در پی آن میل جنسی را کاهش می‌دهد

اختلال کم‌میلی جنسی

البته برخی داروهای تجویزی (مانند مهارکننده‌های بازجذب سروتونین) هم می‌توانند منجر به کاهش میل جنسی و ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی شوند.

در نهایت یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی؛ وضعیت کلی سلامت روحی و رابطه فرد است. اضطراب، افسردگی، مسائل مربوط به تصویر بدن و سابقه مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفتن یا تجربه‌های جنسی بد در میل جنسی فرد نقش دارند.

مشکلات ارتباطی یا قطع ارتباط با شریک زندگی نیز می‌تواند باعث کم شدن میل جنسی شود و اگر نسبت به رفع یا درمان این موارد اقدامی صورت نگیرد؛ با گذشت زمان فرد به اختلال کم‌میلی جنسی مبتلا خواهد شد.

تشخیص کم شدن میل جنسی

مهم‌ترین بخش روند تشخیص اختلال کم‌میلی جنسی این است که باید راجع به بی‌میلی جنسی خود با پزشک صحبت کنید.

پزشک پس از آگاهی از این موضوع برای تشخیص دقیق عوامل کاهش میل جنسی، چند آزمایش مختلف انجام می‌دهد.

از جمله این آزمایش‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

اگر زن هستید؛ به شما توصیه می‌کنیم که به متخصص زنان هم مراجعه کنید. متخصص زنان می‌تواند با انجام معاینه‌های فیزیکی مختلف ؛ میزان خشکی واژن، ضخامت بافت یا هر گونه درد واژینال که منجر به کاهش میل جنسی می‌شود را بررسی کند.

درمان کم شدن میل جنسی

پس از تشخیص دلیل ابتلا به اختلال کم‌میلی جنسی، راه‌های درمانی مختلفی برای درمان و کنترل این اختلال پیشنهاد می‌شود. نوع درمان پیشنهادی به عوامل دخیل در ابتلا به این اختلال بستگی دارند. ممکن است ترکیبی از چند روش درمانی مختلف به شما پیشنهاد شود (برای مثال مشاوره و مصرف دارو).

درمان کم شدن میل جنسی

شناخته‌شده‌ترین روش‌های درمانی شامل موارد زیر هستند:

??مصرف دارو : پزشک با بررسی داروهای مصرفی شما (داروهای تجویزی و بدون نسخه) در صورت لزوم در مصرف آن‌ها تعادل ایجاد می‌کند. اگر در حال مصرف داروی خاصی نباشید یا داروهای تجویزشده ربطی به میل جنسی نداشته باشند.
پزشک داروهای دیگری برای افزایش میل جنسیتان تجویز خواهد کرد. وایلیسی (تزریق برملانوتید) یکی از انواع این داروهاست.

??هورمون ‌درمانی : اگر به دلیل خشکی واژن یا درد در این ناحیه دچار اختلال کم‌میلی جنسی شده باشید؛ ممکن است پزشکتان برای راحتی بیشتر در رابطه جنسی استروژن مصرف کند.
این هورمون می‌تواند نشانه‌های بی‌میلی جنسی را رفع کند.

??تغییر سبک زندگی : ممکن است پزشک برای بهبود میل جنسیتان علاوه بر راه‌های درمانی بالا، در سبک زندگی‌تان نیز تغییر ایجاد کند.

از جمله این تغییرات می‌توان به ورزش مداوم، ارائه راه‌هایی برای سازگاری با اضطراب، ترک سیگار و مصرف الکل کم‌تر و برقراری ارتباط صمیمانه با همسر یا شریک جنسی اشاره کرد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میعاد دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام و عرض ادب ارزو میکنم حالتون خوب باشه و بسیار متشکر از بابت این زحمتی که برای جواب سوال میکشید
  استاد من قبل هم مزاحمتون شدم
  استاد من بعد از اخرین نزدیکی که داشتم با پارتنرم
  نزدیک به ۶ ماه پیش بعد از دو روز چیزی شبیه به قارچ و ۱ جوش قرمز رنگ زیر پوستی کنار دیواره التم ایجاد شد که با چند بار شستشو پوست نازکی ازش جدا شد البته چندید بار این اتفاق افتاد بعلاوه این که مثل ۱ جوش چرک سفید رنگ خارج شد بعد مزاحم شما شدم نزدیک ۱ تا ۲ ماه پیش شما پماد مترو نیدازول رو تجویز کردید به همرا شستشو با بتادین که البته شستشو با بتادین برای بنده مقدور نبود بعد از چند بار استعمال تا تغریبا دو هفته از اون جا مایع بی رنگ شبیه به چرک خارج شد و الان چیزی شبیه به جای زخم که البته کوچک شده مقدار قابل توجهی مونده هنوز ناگفته نمونه استاد که دو جا دیگه دونه های زیر پوستی قرمز رنگ شبیه به جوش اطراف التم به وجود اومد که یکی از اون نقاط با استعمال همون پماد مترو نیدازول کاملا خوب شد فقط ۱ اثر خیلی ناچیز مونده ولی ۱ جای دیگه از التم که دوتا نقطه شبیه جوش هست و البته متاخر تر خوب نشده هر بار بعد از شیو دیده شدن
  و سوال دیکه ایا من الوده به ویروس اچ پی وی یا اچ ای وی هستم ؟چه روش تشخیصی هست که من بتونم متوجه بشم به اچ پی وی الوده شدم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از زگیل دیده نمی شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۸ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. اقای دکتر من انتهای رانم و کیسه بیضه م خارش داشت که طبق دستور پزشک با پماد کورتیمازول 1 درصد خارش انتهای رانم حل شد ولی هنوز خارش کیسه بیضه دارم امکانش هست که کیسه بیضه م هم قارچ داشته باشه ؟ میشه لطفاً راهنمایی کنید شهرستان هستم وگرنه حضوری خدمت می رسیدم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ خرداد ۲( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رویا یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز
  دکتر این زائده درون واژنم هست و نگرانم کرده
  راهنماییم میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محراب شنبه ۹ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  من ۲بارع دارم سوال میکنم جواب نمی‌دین لطفا پاسخ بدین میخوام با دکتر در واتساپ در ارتباط باشم پول ویزیتم میدم
  امکانش هست یا ن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۹ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش)

   علیک سلام

   از طریق لینک زیر اقدام شود

   https://drentezari.com/visitonline

 • تصویر کاربر مهرناز یکشنبه ۲۸ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،دکتر جان من تقریبا ۱ ماه پیش کرونا گرفتم و همون ابتدای بیماریم روی زبان کوچکم برجستگیهایی دیدم اول فکر کردم التهاب گلوم هستش به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کردم تشخیص تبخال دهانی دادن و داروی اسایکلویر دیفین هیدرامین و مسکن تجویز کردن،الان با وجود اینکه ۱ ماه میگذره هنوز برجستگیها وجود داره به دکتر مراجعه کردم گفتن اینها جای تبخال هستش،الان می خوام بدونم با توجه به تجربه ی شنا تشخیص شما چی هست ممنون میشم راهنماییم کنید.تو این عکسا وضعیت فعلی زبان کوچکم هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ اسفند ۱( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من چن روز پیش دکتر رفتم خارش شدید داشتم دکتر ماینه کرد گفت تبخال تناسلی یا همان هرپس داری برام پماد قرص نوشته از امروزم سوزش دارم ب درد شدیدزخمامم داخل فرو رفتن میگه شاید شانکروئید داشته باشی چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

   ولی معمولا شانکروئید زخم منفرد دارد

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۷ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  با سلام من ماه قبل رفتم لیزر و یه هفته بعد لیزر تبخال تناسلی گرفتم حالا دقیق نمیدونم از لیزر گرفتم یا نه میخواستم ببینم اگه روی دستگاه لیزر سلفون بکشه باز هم ممکنه بمن سرایت کنه .. و میخواستم بدونم میتونم دوباره لیزر برم یعنی باز امکان داره تبخال ها برگردن یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ مهر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بهتره 24 ساعت قبل از جلسه لیزر قرص آسیکلوویر هر 6 ساعت مصرف شود

   موفق

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۸ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.یک بار برای معاینه حضوری خدمتتون اومده بودم.یه سوالی داشتم برای انجام تست ایدز در مراکز خصوصی نیاز به نسخه پزشک هست؟ و اینکه میتونم هزینه اون و حدودش رو بپرسم و اینکه نیاز به آمادگی خاصی هست مثل ناشتا بودن .خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   معمولا نسخه لازم است

   هزینه های آزمایش را نمی دانم

   آمادگی خاصی لازم نیست

 • تصویر کاربر افسانه دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان خسته نباشی
  اقای دکتر من تبخال تناسلی زدم اول دورتادور واژنم بود وحالا درحال حاظرروی کلتوریکسمم زدم بایدچیکارکنم هزارنوازمایشم دادم ولی هیچیم نبوده و من دخترم اصلا رابطه ای نداشتم وفقطم بیرون بدنم زدم قرصوپمادم دکترداذه امروز 2هفتس استفاده کردم داروهام اخرشونه وهنوز درگیرم چیکاربایدبکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرایطی که ذکر کردی احتمال تبخال تناسلی وجود ندارد

   ممکنه پسوریازیس یا اگزما نیز به همین صورت تظاهر کند

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  چند ماهیه روی کلاهک آلتم لکه های قرمز رنگ ایجاد شده که پوست روی اونها خشک و جدا میشه ولی بهبود پیدا نمیکنه و با کوچکترین سایش مجدداً لکه ها ظاهر میشه، میشه لطفاً بفرمایید آیا نشانه بیماری خاصیه؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   سلام مجدد، لکه ها سوزش و خارش ندارند.
   ممنون
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه که هیچکدام خطر جدی نداشته ولی ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر