آزمایش hpv و یا زگیل تناسلی برای چیست؟

آزمایش hpv و یا زگیل تناسلی برای چیست؟

فهرست مطالب

اچ پی وی چیست

HPV اچ پی وی به اختصار کلمات ویروس پاپیلومای انسانی را نشان می‌دهد. زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری‌های مقاربتی (STD) است که در حال حاضر میلیون‌ها نفر را مبتلا کرده است. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌تواند هر دو جنسیت مرد و زن را تحت تاثیر قرار دهد. حتی زگیل تناسلی در کودکان نیز در برخی مناطق بسیار شایع است. بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا هستند از ابتلای خود به این بیماری آگاهی ندارند و هیچ گاه با علائم زگیل تناسلی روبرو نمی‌شوند. بنابراین آزمایش hpv و یا همان آزمایش زگیل تناسلی در برخی مواقع بسیار ضروری است.

انواع HPV

انواع متفاوتی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارند. بعضی از انواع این ویروس، به ایجاد مشکلات سلامتی جدی منجر می‌شوند. عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به طور معمول به دو دسته ویروس پاپیلومای پر خطر و کم خطر تقسیم می‌شوند.

ویروس HPV کم خطر

این نوع از بیماری می‌تواند به ایجاد زگیل تناسلی خفیف در ناحیه مقعد و نواحی جنسی منجر شود و بعضی موارد دهان بیماران را نیز آلوده می‌کند که اصطلاحاً زگیل تناسلی در دهان گفته می‌شود. عفونت‌های کم ریسک ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌توانند باعث ایجاد زگیل بر روی بازوها، دست‌ها، پا یا سینه شوند. زگیل‌های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مشکلات سلامتی جدی برای افراد ایجاد نمی‌کنند. این زگیل‌ها معمولا به خودی خود از بین می‌روند، یا پزشکان با جراحی‌های سرپایی قادر به برداشتن آنها هستند.

ویروس HPV پرخطر

بیشتر عفونت‌های خطرناک ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، با علائم همراه نیستند و ظرف مدت یک یا دو سال از بین می‌روند. اما این عفونت‌ها در بعضی موارد می‌توانند سال‌ها در بدن فرد باقی بمانند. عفونت‌هایی که برای زمان طولانی در بدن افراد باقی می‌مانند می‌توانند سرطان زا باشند. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل اصلی سرطان‌های دهانه رحم محسوب می‌شود. در صورتی که انواع پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) زمان زیادی ادامه پیدا کنند قادر به ایجاد سرطان‌های دیگر نظیر سرطان‌های مقعد، واژن، آلت، دهان و گلو نیز هستند.

آزمایش hpv چیست

آزمایش hpv به بررسی وجود نوع خطرناک ویروس در زنان می‌پردازد. با توجه به اینکه در 90 درصد موارد آلودگی ها با ویروس کم خطر است لذا پزشکان معمولا می‌توانند نمونه‌های کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را با معاینه زگیل‌ها تشخیص دهند و در صورت فقدان سایر علائم خطر یا فقدان رفتارهای پرخطر جنسی و بدین ترتیب نمونه کم خطر نیازی به آزمایش ندارد ولی در صورتیکه پزشک به موارد مشکوکی حین معاینه یا بررسی شرح حال بیمار برخورد کند بهتر است برای نمونه برداری و انجام آزمایش HPV PCR اقدام گردد

تست HPV PCR برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان
تست HPV PCR برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان

آزمایش زگیل تناسلی در مردان

با وجود این که مردان نیز در معرض ابتلا به این بیماری هستند،در اکثر متون علمی انجام آزمایش در مردان با نمونه برداری بافتی از ضایعه این آزمایش توصیه شده است. در افردا بدون علامت نمونه برداری از مایع منی یا سواب از مجرا نیز تا حدودی به تشخیص کمک می کند ولی موارد منفی کاذب نیز دیده می شود

آزمایش hpv برای چیست

آزمایش hpv برای چیست

این آزمایش برای بررسی نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که می‌تواند به سرطان دهانه رحم منجر شود، به کار می‌رود. این آزمایش معمولا به طور همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود، در آزمایش پاپ اسمیر به بررسی سلول‌های غیرطبیعی ای پرداخته می‌شود که می‌توانند به ایجاد سرطان دهانه رحم منجر شوند. آزمایشی که در آن آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و پاپ اسمیر به طور همزمان انجام می‌شوند، آزمایش همزمان نام دارد.

آزمایش زگیل تناسلی چه موقعی ضرورت دارد؟

افراد در صورتی که شرایط زیر را داشته باشند، باید به انجام آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بپردازند:

زنان در محدوده سنی 30 تا 65 سال

زنان در محدوده سنی 30 تا 65 سال باید این آزمایش را انجام دهند، انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می‌کند زنان در این گروه سنی، هر پنج سال آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را به همراه آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند.

نتایج غیرعادی آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر

زنانی که در آزمایش پاپ اسمیر خود نتایج غیرعادی داشته‌اند نیز باید به انجام این آزمایش بپردازند.

آزمایش زگیل تناسلی و یا همان آزمایش HPV برای زنان جوان تر از سی سال که نتایج پاپ اسمیر عادی دارند توصیه نمی‌شود مگر افرادی که خود یا شریک جنسی شان سابقه رفتارهای پرخطر جنسی داشته باشند

با اینکه سرطان دهانه رحم در این گروه سنی مشکل نادری محسوب می‌شود، با این حال عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در این گروه موضوعی شایع است که در صورت عدم کنترل به موقع ممکن است با عوارض جبران ناپذیری همراه باشد

بیشتر عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در زنان جوان در صورت مداخله موثر پزشک و اقدامات پیشگیرانه کنترل می‌شوند و به زندگی کاملا عادی بازخواهند گشت

آزمایش زگیل تناسلی چگونه است

برای انجام آزمایش hpv از بیمار خواسته می‌شود بر روی میز معاینه دراز بکشد، و زانوهای خود را خم کند. پای زنان در سازه ای به نام رکاب قرار می‌گیرد. در ادامه کادر درمان از یک ابزار پلاستیکی یا فلزی که اسپکولوم نام دارد برای باز کردن واژن استفاده می‌کند تا بدین ترتیب دهانه رحم قابل دست یابی شود. کادر درمانی در ادامه از یک اسپاتول پلاستیکی یا برس نرم برای برداشتن سلول‌های دهانه رحم استفاده می‌کند. اگر بیمار به طور همزمان در حال انجام آزمایش پاپ اسمیر نیز هست، کادر درمانی می‌تواند از نمونه برداشته شده برای هر دو آزمایش استفاده کند، یا ممکن است نمونه دیگری نیز برای این آزمایش برداشته شود.

اقدامات پیش از آزمایش HPV

بیمار نباید در زمان پریود خود به انجام این آزمایش بپردازد. همچنین پرهیز از فعالیت‌های مشخصی پیش از انجام آزمایش ضرورت دارند. دو روز قبل از آزمایش فرد نباید اقدامات بعدی را انجام دهد:

ایا تست hpv خطرناک است

هیچ خطری در آزمایش hpv وجود ندارد. در زمان انجام آزمایش، فرد ممکن است ناراحتی خفیفی را احساس کند. پس از آزمایش، خون ریزی اندک یا ترشحات واژنی دیگر معمول هستند.

تفسیر آزمایش hpv

نتایج آزمایش معمولا به صورت منفی یا مثبت ارائه می‌شوند، آزمایش منفی به معنی شرایط طبیعی و آزمایش مثبت به معنی شرایط غیرطبیعی رحم است.

جواب آزمایش hpv منفی

آزمایش منفی hpv بدین معنی است که هیچ ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) پرخطری یافت نشده است. در این شرایط پزشکان توصیه می‌کنند که پنج سال بعد یا زودتر (بسته به سن و سوابق سلامتی) برای غربالگری بعدی مراجعه شود.

جواب آزمایش hpv مثبت

در این شرایط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) پرخطر یافت شده است. این به معنای وجود سرطان در بدن فرد مبتلا نیست. این بدین معنی است که فرد در معرض ریسک بالاتر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارد. در این شرایط پزشک آزمایش‌های دیگری برای بررسی و تشخیص وضعیت فرد تجویز می‌کند. این آزمایش‌ها می‌توانند موارد بعدی باشند:

۱. کولپوسکوپی

کولپوسکوپی فرایندی است که در آن پزشک از یک ابزار بزرگ نمایی (کولپوسکوپ) برای نگاه کردن به واژن و دهانه رحم استفاده می‌کند.

۲. نمونه برداری از دهانه رحم

در این روش پزشک به برداشتن نمونه از دهانه رحم می‌پردازد تا نمونه در زیر میکروسکوپ بررسی شود.

۳. آزمایش‌های همزمان مستمر

انجام آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و پاپ اسمیر به طور هم‌زمان

واکسن hpv

واکسن hpv

باید بگوییم درمان صد در صد زگیل تناسلی وجود ندارد، اما بیشتر عفونت‌های این ویروس به خودی خود از بین می‌روند. فرد می‌تواند اقداماتی برای کاهش ریسک ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام دهد. برقراری رابطه جنسی با شرکای جنسی محدود و انجام روابط جنسی ایمن (استفاده از کاندوم) می‌تواند خطر ابتلای فرد را کاهش دهد. واکسیناسیون نیز می‌تواند به عدم ابتلای فرد کمک کند.

در ویدیو زیر در مورد واکسن زگیل تناسلی و انواع واکسن‌های موجود از زبان دکتر عباس انتظاری آشنا می‌شوید:

 

 

واکسن hpv چیست

واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، واکسنی ایمن و موثر است که از افراد در مقابل عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که معمولا موجب سرطان می‌شوند محافظت می‌کند. واکسن HPV خصوصا زمانی به خوبی عمل می‌کند که به فردی تزریق شود که پیش از این به این ویروس مبتلا نشده است. بنابرین توصیه می‌شود این واکسن پیش از شروع فعالیت جنسی افراد تزریق شود.

سن مناسب واکسن hpv

سن مناسب واکسن hpv

مرکز مراقبت و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) و آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند پسران و دختران در سنین 11 تا 12 سالگی برای این بیماری واکسینه شوند. به طور معمول انجام دو یا سه واکسیناسیون hpv برای تکمیل این فرآیند ضرورت دارد. این واکسیناسیون‌ها معمولا با فاصله چند ماهه انجام می‌شوند. تفاوت در تعداد دوزهای واکسیناسیون به سن کودک یا تجویز پزشک فرد بستگی دارد.

اگر سوالاتی در مورد واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) دارید، با کلیک بر روی ثبت پرسش، سوالات خود را از دکتر انتظاری بپرسید

دکتر عباس انتظاری، متخصص زگیل تناسلی در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۶ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  چند وقتی هست سه چهارتا دونه یکی روی کیسه بیضه ناحیه شرمگاهی و زیر شکمم در اومده . میخواستم ببینم ایا زگیل هست یا نه ؟ اخه قبلا زگیل مقعدی داشتم .
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ دی ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر H یکشنبه ۱۲ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام من حداقل حدود سه سال است یک ضایعه در ختنه گاه هم دارم. می خواستم بدونم آزمایشگاهی که hpv pcr انجام می دهد برای مردان هم که دارای ضایعه هستند این آزمایش را انجام می دهند یا این که فقط مخصوص زنان است. اگر برای مردان انجام می دهند دقت کافی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ دی ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   تست در مردان با نمونه برداری از مجاری ادراری انجام می شود

   اتلبته دقت نمونه برداری نسبت به نمونه برداری از بافت کمتر خواهد بود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام من یک ساله متوجه همچین ضایعاتی پرز مانند در لابیاها شدم و به دنبال ان مشکوک به زگیل تناسلی شدم و تست hpv pcr انجام دادم که از دهانه رحم نمونه برداری کردن و منفی بود و به چندین دکتر زنان مراجعه کرده یکی از ان ها گفت اناتومی بدنته و دیگری به استناد ازمایش گفت زگیل نیست ‌و بقیه اصلا متوجه اینها نشدن در معاینه! حال با این شرح حال نظر شما چیه جناب دکتر؟من خودم تو نت دیدم چیزی هست به نام وستیبولار پاپیلوماتوز حالا این hpv است یا وستیبولار من هر روز ذهنم درگیر شده تو این مدت خیلی ریز هستن و به صورت دون دون دو طرف همان طور که در عکس مشخصه ولی قرینه و خطی انگار نیستن ولی پایه هاشون جدا به نظر میرسه نظر شما چیه جناب دکتر بعد از تست منفی اصلا امکان شک به زگیل هست؟ ضمنا ازمایشگاه گفت DNA hpv بررسی شده و‌ ازمایش به صورت کیفی بوده هم انواع کم خطر و هم پر خطر ولی جوابشون فقط به صورت hpv pcr negative بود گفتن اگر این مثبت ه باید genotyping بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرایطی که ذکر کردی و نتیجه آزمایشات وستیبولار پاپولوزیس مطرح است که معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر نیل سه شنبه ۴ آبان ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر
  یه سوال در مورد زگیل مقعدی داشتم
  الان که من و نامزدم زگیل داریم باید چیکار کنیم؟ ینی دیگ نمیتونیم رابطه داشته باشیم....اخه شنیدم میگن با هر بار رابطه باعث تبادل ویروس میشه من به ایشون منتقل میکنم و ایشون به من و در نهایت در زمان کوتاه باعث سرطان میشه.اگر اینطور باشه که هر کسی که زگیل داره نباید تا اخر عمرش رابطه ای داشته باشه با توجه به اینکه میگن درمان نداره....دکتر جان از نظر شما درمان قطعی داره یا؟من الان باید چیکار کنم😔😔😔
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ آبان ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   تا زمان بهبود علائم بیماری باید از رابطه جنسی پرهیز شود

   واکسن گارداسیل ضروری است

   معاینات ادواری توصیه میشود

   موفق

 • تصویر کاربر Hm جمعه ۹ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من و همسرم مبتلا به ویروس HPV هستیم
  آیا زدن واکسن الان مفید هست یا نه؟
  سن ۳۵ و ۳۳
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ مهر ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهترین سن تزریق واکسن گارداسیل قبل از 26 سالگی و قبل از آلوده شدن است

   اثربخشی واکسن در شرایطی که ذکر کردی بسیار پایین خواهد آمد

   موفق

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۳ مهر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  درقسمت کلاهک آلت تناسلی جوشهای قرمزی دارم که دراثرفشاردادن آنهاشروع به خونریزی نموده وپس ازتحقیقات متوجه شدم که نام اینهاآنژیوکراتوم میباشد سوال من این است که آیادرمان قطعی برای آن وجودداردیاخیر؟ممنونراهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳ مهر ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه آنژیوکراتوم آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۴ مرداد ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام من شریک جنسی ام که مبتلا به زگیل تناسلی است فقط یک بار رابطه جنسی دهانی - ساک زد- داشتم البته بعد از ان آلتم را مرتب با صابون شستم و ادرا هم کردم و ایشان نیز اعلام میکنن که هیچ گونه ابتلای دهانی نداشتن در صورت دروغ گفتن ایشان یا هدم اطلاع ایشان آیا امکان ابتلا هست .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۴ مرداد ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال ابتلا در موارد بدون علامت وجود دارد ولی این احتمال زیاد نیست

   موفق

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  باسلام
  آیا امکان سرایت زگیل تناسلی به داخل روده از طریق کولونوسکوپی وچود دارد ؟ ( البته اگر قبلا وسایل کولونوسکوپی بخوبی ضدعفونی نشده باشند )
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   از نظر علمی هنوز شواهدی به نفع این موضوع دیده نشده است و این احتمال بسیار بسیار ناچیز است

   موفق

 • تصویر کاربر نغمه شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام.امروز حمام بودم و روی آلتم زگیل دارم.دوش پایین حمام رو باز کرده بودم فقط کشاله هامو بشورم چون از بیرون اومده بودم.سرمو خیلی پایین برده بودم که تمیز اب بزنم بعد ابی که از دوش پایین باز کردم اول به ۳ دونه زگیلی که روی التم دارم خورد بعد برگشت روی لبم.نمیدونم چرا فکرکنم جریان اب اینجوری شد.و اب بخاطر فشار برگشت خورد رو لبم دوقطره.اگه زخم کوچیک میکروسکوپی قابل دیدی هم نباشه ممکنه زگیل لب بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   مهم نیست

 • تصویر کاربر فرشته جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من باردارم و هفته ی ۳۵ بارداری هستم
  نزدیک ب دو هفته است ک حس میکنم چند ضایعه ی گوشتی نزدیک مقعدم در اوردم خواستم اگه امکانش هست راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره یک ارزیابی دقیقتر انجام شود

   می تونی در ادامه سوال عکس ناحیه را بفرستی تا ببینم

   یا با پزشک معالجت مشورت کنی

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر