آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

آزمایش hpv و یا زگیل تناسلی برای چیست؟

HPV به اختصار کلمات ویروس پاپیلومای انسانی را نشان می‌دهد. زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری‌های مقاربتی (STD) است که در حال حاضر میلیون‌ها نفر را مبتلا کرده است. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌تواند هر دو جنسیت مرد و زن را تحت تاثیر قرار دهد. حتی زگیل تناسلی در کودکان نیز در برخی مناطق بسیار شایع است. بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا هستند از ابتلای خود به این بیماری آگاهی ندارند و هیچ گاه با علائم زگیل تناسلی روبرو نمی‌شوند. بنابراین آزمایش hpv و یا همان آزمایش زگیل تناسلی در برخی مواقع بسیار ضروری است.

انواع HPV

انواع متفاوتی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارند. بعضی از انواع این ویروس، به ایجاد مشکلات سلامتی جدی منجر می‌شوند. عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به طور معمول به دو دسته ویروس پاپیلومای پر خطر و کم خطر تقسیم می‌شوند.

ویروس HPV کم خطر

این نوع از بیماری می‌تواند به ایجاد زگیل تناسلی خفیف در ناحیه مقعد و نواحی جنسی منجر شود و بعضی موارد دهان بیماران را نیز آلوده می‌کند که اصطلاحاً زگیل تناسلی در دهان گفته می‌شود. عفونت‌های کم ریسک ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌توانند باعث ایجاد زگیل بر روی بازوها، دست‌ها، پا یا سینه شوند. زگیل‌های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مشکلات سلامتی جدی برای افراد ایجاد نمی‌کنند. این زگیل‌ها معمولا به خودی خود از بین می‌روند، یا پزشکان با جراحی‌های سرپایی قادر به برداشتن آنها هستند.

ویروس HPV پرخطر

بیشتر عفونت‌های خطرناک ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، با علائم همراه نیستند و ظرف مدت یک یا دو سال از بین می‌روند. اما این عفونت‌ها در بعضی موارد می‌توانند سال‌ها در بدن فرد باقی بمانند. عفونت‌هایی که برای زمان طولانی در بدن افراد باقی می‌مانند می‌توانند سرطان زا باشند. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل اصلی سرطان‌های دهانه رحم محسوب می‌شود. در صورتی که انواع پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) زمان زیادی ادامه پیدا کنند قادر به ایجاد سرطان‌های دیگر نظیر سرطان‌های مقعد، واژن، آلت، دهان و گلو نیز هستند.

آزمایش hpv چیست

آزمایش hpv به بررسی وجود نوع خطرناک ویروس در زنان می‌پردازد. پزشکان زنان معمولا می‌توانند نمونه‌های کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را با معاینه زگیل‌ها تشخیص دهند و بدین ترتیب نمونه کم خطر نیازی به آزمایش ندارد.

آزمایش زگیل تناسلی در مردان

با وجود این که مردان نیز در معرض ابتلا به این بیماری هستند، هیچ آزمایشی برای آنها وجود ندارد. بیشتر مردانی که به این ویروس مبتلا می‌شوند بدون هیچ علائمی از این عفونت بهبود پیدا می‌کنند. بنابراین چیزی به نام آزمایش زگیل تناسلی برای مردان وجود ندارد. با این وجود این عبارت در زبان‌ها افتاده و باید بگوییم چنین چیزی بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و پشتوانه علمی ندارند.

آزمایش hpv برای چیست

آزمایش hpv برای چیست

این آزمایش برای بررسی نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که می‌تواند به سرطان دهانه رحم منجر شود، به کار می‌رود. این آزمایش معمولا به طور همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود، در آزمایش پاپ اسمیر به بررسی سلول‌های غیرطبیعی ای پرداخته می‌شود که می‌توانند به ایجاد سرطان دهانه رحم منجر شوند. آزمایشی که در آن آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و پاپ اسمیر به طور همزمان انجام می‌شوند، آزمایش همزمان نام دارد.

آزمایش زگیل تناسلی چه موقعی ضرورت دارد؟

افراد در صورتی که شرایط زیر را داشته باشند، باید به انجام آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بپردازند:

زنان در محدوده سنی 30 تا 65 سال

زنان در محدوده سنی 30 تا 65 سال باید این آزمایش را انجام دهند، انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می‌کند زنان در این گروه سنی، هر پنج سال آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را به همراه آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند.

نتایج غیرعادی آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر

زنانی که در آزمایش پاپ اسمیر خود نتایج غیرعادی داشته‌اند نیز باید به انجام این آزمایش بپردازند.

آزمایش زگیل تناسلی و یا همان آزمایش HPV برای زنان جوان تر از سی سال که نتایج پاپ اسمیر عادی دارند توصیه نمی‌شود. سرطان دهانه رحم در این گروه سنی مشکل نادری محسوب می‌شود، با این حال عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در این گروه موضوعی طبیعی است. بیشتر عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در زنان جوان بدون نیاز به درمان برطرف می‌شوند.

آزمایش زگیل تناسلی چگونه است

برای انجام آزمایش hpv از بیمار خواسته می‌شود بر روی میز معاینه دراز بکشد، و زانوهای خود را خم کند. پای زنان در سازه ای به نام رکاب قرار می‌گیرد. در ادامه کادر درمان از یک ابزار پلاستیکی یا فلزی که اسپکولوم نام دارد برای باز کردن واژن استفاده می‌کند تا بدین ترتیب دهانه رحم قابل دست یابی شود. کادر درمانی در ادامه از یک اسپاتول پلاستیکی یا برس نرم برای برداشتن سلول‌های دهانه رحم استفاده می‌کند. اگر بیمار به طور همزمان در حال انجام آزمایش پاپ اسمیر نیز هست، کادر درمانی می‌تواند از نمونه برداشته شده برای هر دو آزمایش استفاده کند، یا ممکن است نمونه دیگری نیز برای این آزمایش برداشته شود.

اقدامات پیش از آزمایش HPV

بیمار نباید در زمان پریود خود به انجام این آزمایش بپردازد. همچنین پرهیز از فعالیت‌های مشخصی پیش از انجام آزمایش ضرورت دارند. دو روز قبل از آزمایش فرد نباید اقدامات بعدی را انجام دهد:

ایا تست hpv خطرناک است

هیچ خطری در آزمایش hpv وجود ندارد. در زمان انجام آزمایش، فرد ممکن است ناراحتی خفیفی را احساس کند. پس از آزمایش، خون ریزی اندک یا ترشحات واژنی دیگر معمول هستند.

تفسیر آزمایش hpv

نتایج آزمایش معمولا به صورت منفی یا مثبت ارائه می‌شوند، آزمایش منفی به معنی شرایط طبیعی و آزمایش مثبت به معنی شرایط غیرطبیعی رحم است.

جواب آزمایش hpv منفی

آزمایش منفی hpv بدین معنی است که هیچ ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) پرخطری یافت نشده است. در این شرایط پزشکان توصیه می‌کنند که پنج سال بعد یا زودتر (بسته به سن و سوابق سلامتی) برای غربالگری بعدی مراجعه شود.

جواب آزمایش hpv مثبت

در این شرایط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) پرخطر یافت شده است. این به معنای وجود سرطان در بدن فرد مبتلا نیست. این بدین معنی است که فرد در معرض ریسک بالاتر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارد. در این شرایط پزشک آزمایش‌های دیگری برای بررسی و تشخیص وضعیت فرد تجویز می‌کند. این آزمایش‌ها می‌توانند موارد بعدی باشند:

۱. کلونوسکوپی

کلونوسکوپی فرایندی است که در آن پزشک از یک ابزار بزرگ نمایی (کلونوسکوپ) برای نگاه کردن به واژن و دهانه رحم استفاده می‌کند.

۲. نمونه برداری از دهانه رحم

در این روش پزشک به برداشتن نمونه از دهانه رحم می‌پردازد تا نمونه در زیر میکروسکوپ بررسی شود.

۳. آزمایش‌های همزمان مستمر

انجام آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و پاپ اسمیر به طور هم‌زمان

واکسن hpv

واکسن hpv

باید بگوییم درمان صد در صد زگیل تناسلی وجود ندارد، اما بیشتر عفونت‌های این ویروس به خودی خود از بین می‌روند. فرد می‌تواند اقداماتی برای کاهش ریسک ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام دهد. برقراری رابطه جنسی با شرکای جنسی محدود و انجام روابط جنسی ایمن (استفاده از کاندوم) می‌تواند خطر ابتلای فرد را کاهش دهد. واکسیناسیون نیز می‌تواند به عدم ابتلای فرد کمک کند.

در ویدیو زیر در مورد واکسن زگیل تناسلی و انواع واکسن‌های موجود از زبان دکتر عباس انتظاری آشنا می‌شوید:

 

 

واکسن hpv چیست

واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، واکسنی ایمن و موثر است که از افراد در مقابل عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که معمولا موجب سرطان می‌شوند محافظت می‌کند. واکسن HPV خصوصا زمانی به خوبی عمل می‌کند که به فردی تزریق شود که پیش از این به این ویروس مبتلا نشده است. بنابرین توصیه می‌شود این واکسن پیش از شروع فعالیت جنسی افراد تزریق شود.

سن مناسب واکسن hpv

سن مناسب واکسن hpv

مرکز مراقبت و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) و آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند پسران و دختران در سنین 11 تا 12 سالگی برای این بیماری واکسینه شوند. به طور معمول انجام دو یا سه واکسیناسیون hpv برای تکمیل این فرآیند ضرورت دارد. این واکسیناسیون‌ها معمولا با فاصله چند ماهه انجام می‌شوند. تفاوت در تعداد دوزهای واکسیناسیون به سن کودک یا تجویز پزشک فرد بستگی دارد.

اگر سوالاتی در مورد واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) دارید، با کلیک بر روی ثبت پرسش، سوالات خود را از دکتر انتظاری بپرسید

دکتر عباس انتظاری، متخصص زگیل تناسلی در تهران

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Nilofar یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  متوجه این ضایعات شدم ایا میتوننند زیگیل باشند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 2 روز پیش)

   علیک سلام

   پیشنهاد می کنم برای اطمینان بیشتر تست HPV PCR انجام شود

 • تصویر کاربر سمیعی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  چرا بااینک 20 سال سن دارم هنوز صورتم جوش میزند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   علیک سلام

   علل متعددی نظیر اختلالات هورمونی، و .... مطرح است

    

 • تصویر کاربر Haap.at سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. در قسمت کشاله ران نزدیک به بیضه، یک زایده گوشتی هست که اصلا شبیه زگیل نیست چون مثل مو دراز و تقریبا ۳ میلیمتر هستش. شبیه اسکین تگ هم نیست چون از پایه نازک نیست. مثل حرف ال کوچک انگلیسی به این اندازه ( l ) ولی به شکل گوشتی.از نظر شما چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی یا سبوریک کراتوزیس یا اسکین تگ مطرح باشه. ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر Hossrin یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکترعزیز سلام
  من سال گذشته از شهریورماه به مدت ٩ ماه گانودرما استفاده کردم.و۶ ماه هم از کپسول پاورفیت روزی یک عدد مصرف داشتم
  من دی ماه سال گذشته پس از آخرین نوبت کرایو که انجام دادم سه نوبت گارداسیل راهم تزریق کردم(آخرین نوبت تزریق١۵ تیر٩٩ همزمان بااتمام مصرف گانودرما وپاورفیت)
  طی این٨ماه هیچ عارضه ای نداشتم.ولی مجددهفته گذشته عارضه رویت کردم.بنظرتون مصرف پاورفیت را مجدد شروع کنم؟ یاافدام دیگری دستورمیدید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت به پزشک معالجت مراجعه کنی

   گانودرما تاثیر ثابت شده علمی ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر امیرحسین یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام من یه چندماهی است که لکه های قرمزی روی گونه هایم بوجودآمدن وخشک هم میباشندمی خواستم بدونم این نشانه پیسی است یانشانه التهاب دیگری است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   این حالت نشانه پیسی نیست و بیشتر در اگزما یا برخی آلودگی های قارچی دیده می شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید من حدود ۶ ماه پیش چندتا ضایعه دیدم رو آلتم بعد چند هفته از بین رفت ولی الان باز زدم رتم تست دادم مثبت شد تعدادشم خیلی بیشتر شده نوع۵۸ اچ پی وی دارم ایا درمانی داره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف

   کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد

   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   موفق

 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  کف پای من تعداد زیادی میخچه درآورده و دردآور شده.
  تعداد آنها از 25عدد بیشتر است . پیشنهاد شما برای درمان چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   علیک سلام

   روش های مختلفی ممکن است لازم باشد

   معمولا لیزر سریعترین روش است

 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من دختر هستم یک تکه گوشتی اندازه نخود کوچیک‌روی آلتم هست نمیدونم زگیل هست یا نه تقریبا پنج سالی هست
  خواستم بدونم با توجه به عکس با لیزر قابل برداشتن به صورت کامل هست و حدودا هزینش چقدره؟فقط یکی هستش خیلی خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرح حالی که ذکر کردی و عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی وجود دارد

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   بهتره برای نمونه برداری و ارزیابی های دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   معمولا لیزر بسیار کارآمد است . هزینه ها قابل پیش بینی نیست

   موفق

 • تصویر کاربر عبد یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام در ابتدا یک زائده گوشتی در التم بوجود امده بود حین اصلاح کنده شد ولی برور زمان زیاد شد ولی الان رنگش عوض و سیاه شده است
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به شرح حالی که ذکر کردی احتمالا زگیل تناسلی مطرح باشد

   در مواردیکه تعدا ضایعه کم باشد ممکن است بتوان با داروی موضعی پدوفیلین آنرا درمان نمود ولی در سایر موارد نیاز به اقدامات تهاجمی است

   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود 

   از اقدامات خودسرانه و کندن ضایعات نیز پرهیز کن

   موفق

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۸ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یه لکه های سیاه زیر الت وپشت التم دیده میشه اینا سیاه وبرامده نیستن .یک دفعه سوزن زدم خون امد مث کوفته گی است .رابطه زیادم نداشتم .مجردم علت چیه اونا
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۸ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمال آنژیوکراوم مطرح است که خطری ندارد

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر