منو

Search
Close this search box.

آزمایش hpv و یا زگیل تناسلی برای چیست؟

آزمایش hpv و یا زگیل تناسلی برای چیست؟

فهرست مطالب

اچ پی وی چیست

HPV اچ پی وی به اختصار کلمات ویروس پاپیلومای انسانی را نشان می‌دهد. زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری‌های مقاربتی (STD) است که در حال حاضر میلیون‌ها نفر را مبتلا کرده است. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌تواند هر دو جنسیت مرد و زن را تحت تاثیر قرار دهد. حتی زگیل تناسلی در کودکان نیز در برخی مناطق بسیار شایع است. بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا هستند از ابتلای خود به این بیماری آگاهی ندارند و هیچ گاه با علائم زگیل تناسلی روبرو نمی‌شوند. بنابراین آزمایش hpv و یا همان آزمایش زگیل تناسلی در برخی مواقع بسیار ضروری است.

انواع HPV

انواع متفاوتی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارند. بعضی از انواع این ویروس، به ایجاد مشکلات سلامتی جدی منجر می‌شوند. عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به طور معمول به دو دسته ویروس پاپیلومای پر خطر و کم خطر تقسیم می‌شوند.

ویروس HPV کم خطر

این نوع از بیماری می‌تواند به ایجاد زگیل تناسلی خفیف در ناحیه مقعد و نواحی جنسی منجر شود و بعضی موارد دهان بیماران را نیز آلوده می‌کند که اصطلاحاً زگیل تناسلی در دهان گفته می‌شود. عفونت‌های کم ریسک ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌توانند باعث ایجاد زگیل بر روی بازوها، دست‌ها، پا یا سینه شوند. زگیل‌های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مشکلات سلامتی جدی برای افراد ایجاد نمی‌کنند. این زگیل‌ها معمولا به خودی خود از بین می‌روند، یا پزشکان با جراحی‌های سرپایی قادر به برداشتن آنها هستند.

ویروس HPV پرخطر

بیشتر عفونت‌های خطرناک ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، با علائم همراه نیستند و ظرف مدت یک یا دو سال از بین می‌روند. اما این عفونت‌ها در بعضی موارد می‌توانند سال‌ها در بدن فرد باقی بمانند. عفونت‌هایی که برای زمان طولانی در بدن افراد باقی می‌مانند می‌توانند سرطان زا باشند. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل اصلی سرطان‌های دهانه رحم محسوب می‌شود. در صورتی که انواع پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) زمان زیادی ادامه پیدا کنند قادر به ایجاد سرطان‌های دیگر نظیر سرطان‌های مقعد، واژن، آلت، دهان و گلو نیز هستند.

آزمایش hpv چیست

آزمایش hpv به بررسی وجود نوع خطرناک ویروس در زنان می‌پردازد. با توجه به اینکه در 90 درصد موارد آلودگی ها با ویروس کم خطر است لذا پزشکان معمولا می‌توانند نمونه‌های کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را با معاینه زگیل‌ها تشخیص دهند و در صورت فقدان سایر علائم خطر یا فقدان رفتارهای پرخطر جنسی و بدین ترتیب نمونه کم خطر نیازی به آزمایش ندارد ولی در صورتیکه پزشک به موارد مشکوکی حین معاینه یا بررسی شرح حال بیمار برخورد کند بهتر است برای نمونه برداری و انجام آزمایش HPV PCR اقدام گردد

تست HPV PCR برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان
تست HPV PCR برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان

آزمایش زگیل تناسلی در مردان

با وجود این که مردان نیز در معرض ابتلا به این بیماری هستند،در اکثر متون علمی انجام آزمایش در مردان با نمونه برداری بافتی از ضایعه این آزمایش توصیه شده است. در افردا بدون علامت نمونه برداری از مایع منی یا سواب از مجرا نیز تا حدودی به تشخیص کمک می کند ولی موارد منفی کاذب نیز دیده می شود

آزمایش hpv برای چیست

آزمایش hpv برای چیست

این آزمایش برای بررسی نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که می‌تواند به سرطان دهانه رحم منجر شود، به کار می‌رود. این آزمایش معمولا به طور همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود، در آزمایش پاپ اسمیر به بررسی سلول‌های غیرطبیعی ای پرداخته می‌شود که می‌توانند به ایجاد سرطان دهانه رحم منجر شوند. آزمایشی که در آن آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و پاپ اسمیر به طور همزمان انجام می‌شوند، آزمایش همزمان نام دارد.

آزمایش زگیل تناسلی چه موقعی ضرورت دارد؟

افراد در صورتی که شرایط زیر را داشته باشند، باید به انجام آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بپردازند:

زنان در محدوده سنی 30 تا 65 سال

زنان در محدوده سنی 30 تا 65 سال باید این آزمایش را انجام دهند، انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می‌کند زنان در این گروه سنی، هر پنج سال آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را به همراه آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند.

نتایج غیرعادی آزمایش پاپ اسمیر

زنانی که در آزمایش پاپ اسمیر خود نتایج غیرعادی داشته‌اند نیز باید به انجام این آزمایش بپردازند.

آزمایش زگیل تناسلی و یا همان آزمایش HPV برای زنان جوان تر از سی سال که نتایج پاپ اسمیر عادی دارند توصیه نمی‌شود مگر افرادی که خود یا شریک جنسی شان سابقه رفتارهای پرخطر جنسی داشته باشند

با اینکه سرطان دهانه رحم در این گروه سنی مشکل نادری محسوب می‌شود، با این حال عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در این گروه موضوعی شایع است که در صورت عدم کنترل به موقع ممکن است با عوارض جبران ناپذیری همراه باشد

بیشتر عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در زنان جوان در صورت مداخله موثر پزشک و اقدامات پیشگیرانه کنترل می‌شوند و به زندگی کاملا عادی بازخواهند گشت

آزمایش زگیل تناسلی چگونه است

برای انجام آزمایش hpv از بیمار خواسته می‌شود بر روی میز معاینه دراز بکشد، و زانوهای خود را خم کند. پای زنان در سازه ای به نام رکاب قرار می‌گیرد. در ادامه کادر درمان از یک ابزار پلاستیکی یا فلزی که اسپکولوم نام دارد برای باز کردن واژن استفاده می‌کند تا بدین ترتیب دهانه رحم قابل دست یابی شود. کادر درمانی در ادامه از یک اسپاتول پلاستیکی یا برس نرم برای برداشتن سلول‌های دهانه رحم استفاده می‌کند. اگر بیمار به طور همزمان در حال انجام آزمایش پاپ اسمیر نیز هست، کادر درمانی می‌تواند از نمونه برداشته شده برای هر دو آزمایش استفاده کند، یا ممکن است نمونه دیگری نیز برای این آزمایش برداشته شود.

اقدامات پیش از آزمایش HPV

بیمار نباید در زمان پریود خود به انجام این آزمایش بپردازد. همچنین پرهیز از فعالیت‌های مشخصی پیش از انجام آزمایش ضرورت دارند. دو روز قبل از آزمایش فرد نباید اقدامات بعدی را انجام دهد:

ایا تست hpv خطرناک است

هیچ خطری در آزمایش hpv وجود ندارد. در زمان انجام آزمایش، فرد ممکن است ناراحتی خفیفی را احساس کند. پس از آزمایش، خون ریزی اندک یا ترشحات واژنی دیگر معمول هستند.

تفسیر آزمایش hpv

نتایج آزمایش معمولا به صورت منفی یا مثبت ارائه می‌شوند، آزمایش منفی به معنی شرایط طبیعی و آزمایش مثبت به معنی شرایط غیرطبیعی رحم است.

جواب آزمایش hpv منفی

آزمایش منفی hpv بدین معنی است که هیچ ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) پرخطری یافت نشده است. در این شرایط پزشکان توصیه می‌کنند که پنج سال بعد یا زودتر (بسته به سن و سوابق سلامتی) برای غربالگری بعدی مراجعه شود.

جواب آزمایش hpv مثبت

در این شرایط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) پرخطر یافت شده است. این به معنای وجود سرطان در بدن فرد مبتلا نیست. این بدین معنی است که فرد در معرض ریسک بالاتر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارد. در این شرایط پزشک آزمایش‌های دیگری برای بررسی و تشخیص وضعیت فرد تجویز می‌کند. این آزمایش‌ها می‌توانند موارد بعدی باشند:

۱. کولپوسکوپی

کولپوسکوپی فرایندی است که در آن پزشک از یک ابزار بزرگ نمایی (کولپوسکوپ) برای نگاه کردن به واژن و دهانه رحم استفاده می‌کند.

۲. نمونه برداری از دهانه رحم

در این روش پزشک به برداشتن نمونه از دهانه رحم می‌پردازد تا نمونه در زیر میکروسکوپ بررسی شود.

۳. آزمایش‌های همزمان مستمر

انجام آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و پاپ اسمیر به طور هم‌زمان

واکسن hpv

واکسن گارداسیل در ماه های 0-2-6 باید تزریق گردد
واکسن گارداسیل در ماه های 0-2-6 باید تزریق گردد

باید بگوییم درمان صد در صد زگیل تناسلی وجود ندارد، اما بیشتر عفونت‌های این ویروس به خودی خود از بین می‌روند. فرد می‌تواند اقداماتی برای کاهش ریسک ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام دهد. برقراری رابطه جنسی با شرکای جنسی محدود و انجام روابط جنسی ایمن (استفاده از کاندوم) می‌تواند خطر ابتلای فرد را کاهش دهد. واکسیناسیون نیز می‌تواند به عدم ابتلای فرد کمک کند.

در ویدیو زیر در مورد واکسن زگیل تناسلی و انواع واکسن‌های موجود از زبان دکتر عباس انتظاری آشنا می‌شوید:

 

واکسن hpv چیست

واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، واکسنی ایمن و موثر است که از افراد در مقابل عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که معمولا موجب سرطان می‌شوند محافظت می‌کند. واکسن HPV خصوصا زمانی به خوبی عمل می‌کند که به فردی تزریق شود که پیش از این به این ویروس مبتلا نشده است. بنابرین توصیه می‌شود این واکسن پیش از شروع فعالیت جنسی افراد تزریق شود.

سن مناسب واکسن hpv

سن مناسب واکسن hpv

مرکز مراقبت و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) و آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند پسران و دختران در سنین 11 تا 12 سالگی برای این بیماری واکسینه شوند. به طور معمول انجام دو یا سه واکسیناسیون hpv برای تکمیل این فرآیند ضرورت دارد. این واکسیناسیون‌ها معمولا با فاصله چند ماهه انجام می‌شوند. تفاوت در تعداد دوزهای واکسیناسیون به سن کودک یا تجویز پزشک فرد بستگی دارد.

اگر سوالاتی در مورد واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) دارید، با کلیک بر روی ثبت پرسش، سوالات خود را از دکتر انتظاری بپرسید

دکتر عباس انتظاری، متخصص زگیل تناسلی در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mmm شنبه ۲۳ تیر ۳( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند وقت پیش بعد از شیو یه جوش زدم و صبح باز همون جوش رو با ژیلت زخم کردم و رفتم دکتر و گفتن مشکوک به زگیله و از دوتا از دونه هایی که روی آلتم بود نمونه برداری بیوپسی کردن و نمونه برداری سواب از مجاری ادرار هم کردن و جواب هر دو منفی بود الان همشون خوب شده و فقط جای جوشه یکم مونده طبق عکس‌ زگیل هست؟از توش مو در اومده
  1. تصویر کاربر Mmm پنجشنبه ۲۱ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   سه تا دکتر اورولوژی و یه پوست گفتن نیس یه دکتر اورولوژی و پوست گفتن مشکوکه و من به صورت ارثی فوردایس دارم گیج شدم بخدا
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ تیر ۳( 6 روز پیش)

   سلام جانم با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۲۷ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام ایا نمونه بردای باعث پخش ویروس میشود ؟یا اصلا نیازی به نمونه برداری نیست فقط لیزر کافیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۷ خرداد ۳( 1 ماه پیش)

   سلام جانم البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام
  آیا به این تبلیغاتی که تو اینستا گرام و سایت دیوار میشه در خصوص فروش یسری از مکمل ها که تو مدت ۲ ماه از ریشه زگیل تناسلی رو درمان میکنه و گاها تا ۱۲ میلیون هزینه طلب میکنند میشه اعتماد کرد یا باید فقط زیر نظر متخصص درمان رو ادامه داد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   اینگونه تبلیغات از نظر علمی تایید شده نیست

   موفق

    

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من یکی از فامیلامون زگیل تناسلی گرفته از اوم موقع به بعد دچار خود درگیری شدم ترس تمام وجودمو گرفته حدود یه سال پیش رابطه جنسی پرخطر داشتم بعد شنیدن این یه زائده ریز براق روی چروک ختنه گاهم دیدم فکردم چربیه فشارش دادم متورم شد اما هیچ درد و سوزش و خارشی ندارم جنسشم خیلی نرمه وقتی دست میکشم روش سفید میشه دور ختنه گاهم زائده های چروکی براق هست که وقتی پوست میکشم محو میشه از ترسم رفتم ازمایش hpv اسپرم دادم منفی در اومد ازمایش hiv دادم منفی شد از سرکه سیبم خودم برا تشخیص استفاده کردم چیزی معلوم نبود بنده متاهل هستم و حالم خیلی بده دچار افسردگی شدم از کارهای روز مررگی خودم موندم دنیا برام به اخر رسید نمیدونم چیکار کنم ترس وجودمو گرفته بیشتر از همه من نگران همسرم هستم عکس های فرستادم که انتهای ختنه گاه حالت چروک بوده بعد دقیقا بعد از فشار دادن اون قسمت این زائده پیدا شد تورو خدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)

   سلام جانم با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود موفق

 • تصویر کاربر No دوشنبه ۲۷ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  باتوجه به عکسی که فرستادم میشه راهنمایی کنید که این زیگل هست و راهکار درمانیش چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ فروردین ۳( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر ۱۹۷۹ دوشنبه ۲۷ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام چند روز پیش متوجه تعدادی بر امدگی شبیه غده چربی زیر پوست آلت تناسلی شدم که هیچگونه دردی هم ندارد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ فروردین ۳( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر کامران دوشنبه ۲۷ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام..آیا نمونه برداری از زگیل روی آلت تناسلی در مردان، در اتاق عمل انجام میشود ویا در خود مطب دکتر هم قابل انجام است؟...ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ فروردین ۳( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۲۵ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  زگیل تناسلی دارم کوچک ولی تعداد زیادی هستند از نوع پر خطر یا کم خطر ؟ من قرص پاروفیت استفاده کردم ۳ماه ادامه بدم آقای دکتر من قبلاًن هیچ زگیل در دهان نبود از وقتی که قرص پاروفیت استفاده کردم ضاهر شودند آقا دکتر بهترین راه درمان چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ فروردین ۳( 3 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر M پنجشنبه ۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خواهش میکنم ازتون جواب بدین ،😭😭چند روزی هستش دو سه تا زائده گوشتی ریز در داخل واژنم می بینم خیلی نگرانم که نکنه زگیل هستش قبلا عفونت داشتم اما رفتم دکتر و برطرف شد، و الان دوباره ترشح دارم لطفا عکسی که ارسال کردم و مشاهده کنین نظرتونو بگین،شرایط دکتر رفتنو فعلا ندارمممم 🙏🙏🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   با  توجه به شرح حالی که ذکر کردی و عکس ارسالی بهتره یک تست Pap Smear و HPV PCR برات انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  مدت زمان طولانی هست که این دو برآمدگی رو تقریبا روی پوست ختنه گاهم دارم و رابطه جنسی تا به حال نداشتم آیا زگیل هستن ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر