برداشتن خال ها و ضایعات پوستی با لیزر

nevus LOGO 1

خال صورت بجز در یکی دو جای استثنایی در هر کجای صورت که باشد ظاهر خوبی برای فرد ایجاد نمی کند. اکثر خال ها تجمع سلول های رنگدانه ای به نام ملانوسیت هستند. درون ملانوسیت ها ماده ی رنگی به نام ملانین تولید می شود ورنگ تولید شده باعث رنگی شدن سلول های ملانوسیت می شود. توزیع و فراوانی ملانوسیت ها تعیین کننده ی رنگ پوست است. تجمع بیش از حد ملانوسیت ها در مساحت کوچکی از پوست باعث ایجاد خال می شود. گاهی این تجمع با بالا آمدن پوست همان ناحیه همراه می شود که نتیجه ی آن خال برجسته است.

روش های متعددی برای برداشتن خال وجود دارد. یکی از روش های مرسوم جراحی است. اما مشکل بزرگ در روش جراحی، لزوم انجام برش عمیق جهت برداشتن خال است. همین برش عمیق موجب ایجاد جای زخم یا اِسکار می شود.

اِسکار یکی از معضلات زیبایی است و در عمل، درمان قطعی برای اسکار وجود ندارد. بنابراین توصیه می شود برای برداشتن خال به هیچ وجه از روش های جراحی استفاده نشود مگر در مواقع ضرورت که نتوان از سایر روش ها کمک گرفت.

از دیگر روش های خال برداری استفاده از تکنیک کرایوسرجری یا به اصطلاح کرایو است. در این روش گاز اکسید نیتروژن به سطح پوستی مورد نظر زده می شود و بر اثر سرمای ایجاد شده عروق خونرسان به آن ناحیه یخ می زند و در نتیجه خونرسانی به ناحیه مختل می گردد. اختلال در خونرسانی، مرگ بافتی یا نکروز را به همراه دارد و نهایتا خال به این شکل برداشته می شود. اشکال اصلی در روش کرایو، عدم تعیین عمق آسیب بافتی است زیرا قوام لایه های زیرین پوست تخمینی است و ممکن است سرمای زیاد باعث نکروز لایه های عمقی پوست و ایجاد اسکار گردد.

از مشکلات مهم و قابل توجه روش کرایو تغییر رنگ ناحیه ی عمل است به این معنی که ناحیه ی درمان شده کم رنگ تر یا پر رنگ تر از ناحیه ی اطراف می شود و متاسفانه تغییر رنگ ایجاد شده به روش های مرسوم پاسخ مناسب نداده و معمولا پایدار است.

از روش های بسیار قدیمی و منسوخ شده، برداشتن خال به روش حرارتی یا کوتریزاسیون است که به دلیل عدم تعیین دقیق عمق آسیب بافتی و احتمال زیاد در ایجاد اسکار، به خصوص برای برداشتن خال های صورت توصیه نمی شود.

یکی از بهترین روش های خال برداری لیزر است. در روش لیزر عمق آسیب بافتی به طور دقیق تعیین می شود  این روش برای خالهای مسطح پوستی و یا خالهای جانکشنال (ریشه دار) تنها روش است. حتی می توان از آن جهت برداشتن خال های ناحیه ی اطراف چشم و پلک ها نیز با محافظت از چشم استفاده کرد. اما گران بودن تکنولوژی به کار رفته و آسیب بافتی مبتنی بر ایجاد حرارت و نتیجتا طولانی شدن زمان ترمیم از نکات قابل تامل خال برداری با لیزر است. در این روش روند بهبودی اولیه تا ۲ هفته به طول می انجامد.

لیزر یکی از دقیقترین روش ها است که هیچگونه عارضه جانبی یا خطر ایجاد سرطان و یا عوارض جدی برای فرد ایجاد نمی کند.

برداشتن خال ملانوسیتیک جانکشنال با لیزر

برداشتن خال ملانوسیتیک جانکشنال با لیزر(قبل و سه ماه پس از درمان با لیزر)

آیا می توانم از دکتر وقت ویزیت بگیرم؟

یکی از روش های بسیار مدرن که در بسیاری از مراکز زیبایی به منظور خال برداری از آن استفاده می شود روش رادیوفرکانسی یا آر. اف است. تکنولوژی آر. اف متکی بر تولید و انتقال امواج مایکرووِیو بر سطح پوست است. در این روش به آسانی می توان عمق آسیب بافتی را تعیین نمود و در صورت آگاهی پزشک از ساختمان های پوست و تسلط کافی بر تکنولوژی آر. اف، احتمال ایجاد اسکار یا جای زخم تقریبا صفر است. از آنجا که اساس آر. اف بر ایجاد حرارت نیست معمولا بهبودی و ترمیم ضایعه ی ایجاد شده از سایر روش ها سریع تر است. قیمت مقرون به صرفه ی روش آر. اف از دیگر نقاط قوت این تکنیک است. توانایی آر. اف در برداشتن خال های اطراف چشم و پلک (حتی لابه لای مژه ها) منحصر به فرد است و با هیچ روش دیگری به خوبی آر. اف نمی توان خال های این نواحی را برداشت. بر این اساس بهترین روش برداشتن خال و ضایعات مشابه پوستی آر. اف است.

خال گوشتی

برداشتن خال گوشتی صورت با آر اف (قبل و ۲ هفته پس از درمان)

آیا می توانم از دکتر وقت ویزیت بگیریم؟

از ضایعاتی دیگری که به خوبی با آر اف قابل برداشتن است Skin Tag  یا میخچه های پوستی است. همچنین زگیل ها نیز به خوبی با آر اف قابل برداشتن است. البته در زگیل های راجعه با توجه به ماهیت ویروسی بیماری بهترین روش استفاده از لیزر و از بین بردن ویروس در عمق پوست می باشد.

زگیل پوستی در نواحی مختلف به خوبی به لیزر یا آر اف پاسخ می دهند

زگیل پوستی در نواحی مختلف به خوبی به لیزر یا آر اف پاسخ می دهند

آیا می توانم از دکتر وقت ویزیت بگیریم؟

نمونه هایی از میخچه های پوستی Skin Tag که به آر اف پاسخ داده است در زیر نشان داده شده است

برداشته شدن میخچه های پوستی Skin Tag با آر اف

برداشته شدن میخچه های پوستی Skin Tag با آر اف (قبل و ۲ هفته پس از درمان)

آیا می توانم از دکتر وقت ویزیت بگیریم؟

برای حذف خال با روش آر اف یا لیزر در صورتی که منعی از نظر پزشکی وجود نداشته باشد با یک بی حسی موضعی بدون هر گونه درد یا خونریزی در مدت کوتاهی ضایعه از پوست حذف می گردد. معمولا طی ۲ هفته بهبودی اولیه حاصل خواهد شد.

در پوست های سبزه برای از بین بردن میخچه های پوستی لیزر نسبت به آر اف ارجح تر است

در پوست های سبزه برای از بین بردن میخچه های پوستی لیزر نسبت به آر اف ارجح تر است

آیا می توانم از دکتر وقت ویزیت بگیریم؟

به دوستانتون پیشنهاد دهید!
Email this to someoneShare on Google+۴Share on Facebook۴۴Tweet about this on Twitter۰Print this page

مطالب مرتبط

ارسال پرسش در این رابطه


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

Powered By Hamyar © 2015

لیست پرسش ها


لیست کامل پرسش ها ( 596 مورد )

 • 1. پوست چرب .جای جوش .
  (مهم)
  • با سلام خدمت دکتر عزیز.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید منو.من پسر بیست ساله ای هستم که از سن پونزده سالگی پوستم هیچ مشکلی نداشت .اما به خاطر داروهای هورمونی بدنسازی از همون سن صورتم شروع کرد به جوش زدن زیاد طوری که دو گونه ام مثل ابکش شده .فرورفته های زیادی هستش که عذابم میده .الان جای جوش هام مونده.صورتم فقط جوش زیر پوستی میزنه .پوستم بدنم به خصوص صورتم به حدی چربه که با دستمال کاغذی پاک میکنم دستمال خیس میشه به حدی که چربی از پوستم میره تو چشمم.کلافه شدم.موها هم همینطوره .موهامو با شامپو مخصوص موهای چرب میشورم اما یک روز بعد تمام سرم چربه.دکتر های زیادی رفتم اما گفتن ما با هورمون هات که باعث شده این جوری شه کاری نمیتونیم بکنیم فقط میتونیم شامپو و صابون بدیم همش باید یه دستمال بگیرم صورتمو پاک کنم.تو رو خدا شما بگید چی کارکنم. دارم عذاب میکشم..در ضمن جای جوش هام زیاده ولی نسبتا سطحی لیزر بهتره یا میکرودرم.در ضمن لطف بفرمایید هرینه شو بفرمایید .با تشکر فراوان
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 2. خال گوشتی
  (مهم)
  • سلام خسته نباشید ...مادرمن یه خال گوشتی داشت ک چندروزه این حالت متورم شدنو سوزش داره میخواستم ببینم علتش چیه؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 3. سیاهی دور چشم
  • با سلام دختر 20ساله ای هستم که همیشه زیر چشمام سیاه و کبود هست واقعا رنج میبرم و بشدت ناراحتم اطفا بگین چکار کنم؟
   با تشکر
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 4. ريزش ابرو
  • با سلام و تشكر ازپاسخ هاي خوبتون
   من تو 1/5 ماه تا الان حدودا 20 تا قرص دكوتان براي جوش خوردم اما احساس ميكنم باعث ريزش از ناحيه سر ابرو شده (البته قبلا هم بود اما نه تا اين حد) در درمان ريزش ابرو فقط روغن بادوم تلخ جواب داده(كه در استفاده مكرر و طولاني 3،4 ماه تاثير داره) و كرم سريتا بي فايده بود
   آيا دكوتان باعث ريزش ابرو ميشه؟ و
   راه درمان لطفا

   با تشكر فراوان
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 5. ریزش مو و پرمویی
  • سلام.آقای دکتر.من دچار مشکل پرمویی هستم.از طرفی موهای سرم ریزش داره و کم پشته.چند ماه پیش آزمایش دادم که معلوم شد یکی از هورمون های مردونم بالاس و دکترم برای درمان ریزش مو واسم قرص ضدبارداری دزوسپتیو و ویتامین دی و مکمل آناکپس تجویز کردن. به نظرشما من میتونم همزمان با درمان ریزش مو برای درمان پرمویی با دارو هم اقدام کنم؟ بعدم اینکه شنیدم این داروها به مرورباعث تنبلی تخمدان و افسردگی میشه و در صورت قطع مصرف همه چی برمیگرده سر جای اولش و دیگه اینکه چندین سال هم باید مصرف بشه.متاسفانه فعلا لیزر کردن برای من مقدور نیس ولی حتما باید مشکلمو حل کنم.با توجه به بالا بودن هورمون مردانه میتونم امیدی به بهبودی داشته باشم؟ لطفا منو راهنمایی کنین. ( ببخشید طولانی شد.)
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 6. ریزش مو
  • سلام همسرم ریزش مو داره.البته این قضیه ارثی هست پدر و برادرش هم همینطور هستن.می خواستم ببینم راهی برای تقویت و جلوگیری از ریزش مو های ایشون که اثی هست وجود داره؟ ممنون
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 7. جوش زیرپوستی
  • با عرض سلام و خسته نباشید
   دختر 18 ساله ای هستم که چند ساله روی گونه هام،چونه و پیشانی جوش های سفید زیرپوستی دارم.برای درمانش باید چکار کنم؟لطفا راهنماییم کنید
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 8. لیزر مو
  • دکتر سلام.ممنونم از اینکه وقت میزارین و راهنمای می کنید .من کیست تخمدان دارم و بعد از دوره درمان کامل لیزر باز هم مقداری باقی میمونه .اکه از بند برای اصلاح استفاده کنم زیادتر میشه رشد موها یا نه؟
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 9. زگیل
  • سلام دکتر ..یه سوال داشتم در مورد زگیل ..ایا امکانش هست که زیر ناخن زگیل ایجاد بشه؟چ ویزگی هایی داره؟
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 10. آرایش
  • با سلام خدمت دکتر عزیز.
   سوال بنده این بود که بعد از چه مدت یک فرد که خالهای صورتش رو لیزر کرده میتونه از کرمهای آرایشی استفاده کنه؟
   با تشکر.
  مشاهده پاسخ دکتر

« قبلی 1 60 بعدی » همه
Powered By Hamyar © 2015

206 نظر

 1. م *** گفت :

  بسیار مطلب جالب و آموزنده ای بود.
  مطالب جدید سایت شما همیشه باعث رضایت کاربران خواهد شد.من همیشه مطالب سایت شما را دنبال می کنم.
  به امید مطالب بهتر و حرفه ای تر از سایت شما

 2. ali گفت :

  سلام آقای دکتر
  من سال گذشته یک خال معمولی روی گونه ام بود را به وسیله جراحی برداشتم (در درمانگاه ) . عمل به خوبی انجام شد و دکتر متخصص هم گفت که عمل خوب بوده ( ۲هفته بعد از عمل ) . اما الان پس از گذشت یک سال از جراحی جای آن عمل حدود ۳ یا ۴ روز است که قرمز و ملتهب شده وسمت گونه ام به نظر م داغتر از جای دیگر صورتم صورتم است و قطر قرمز شدگی حدود ۲سانت است وسنم هم ۲۷ سال است .. خیلی ممنون میشم اگر مرا راهنمایی کنید

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام جانم
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی به نظر می رسد یک سلولیت برات مطرح باشد. بهتره هرچه سریعتر برای معاینه و نمونه برداری احتمالی به پزشک معالج خودت مراجعه کنی
   موفق

 3. میلاد گفت :

  سلام اقای دکتر.
  میلاد ١٧ ساله از رشت هستم.
  اقای دکتر زیر چشم من کبودی دارد سیاهی را میخواهم از بین ببرم.
  ایا با لیزر میتوانم بردارمشان.
  لطفا راهنمای کنین چطوری!؟

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام میلاد جان
   گرچه بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد اما مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز و تا حد امکان رفع آن است
   در گزوهی از موارد لیزر کمک کننده است
   موفق

 4. مینا گفت :

  جناب آقای دکتر انتظاری
  سلام و ممنون از وب سایت عالیتون
  آقای دکتر … آیا زگیل تناسلی رو میشه با RF درمان کرد؟ اسکار باقی نمی مونه؟ مثل اینکه کوتریزاسیون برای درمان این ضایعات، روش بهتریه اما من ساکن شیرازم و نمی دونم این روش در شیراز هم انجام میشه یا نه؟ لطفا منو راهنمایی کنید. زگیل ها رو یک با با پودوفیلین درمان کردم اما دوباره عود کرده. جای درمان با پودوفیلین مونده و دنبال راهی برای پاک کردن جای زگیل ها هستم.ضمنا من خانمی ۳۱ ساله ام.

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام مینا جان
   مرسی از ابراز لطفت
   بهترین اقدام لیزر هست. البته لیزر نیز مسائل خاص خودش را دارد و بسیار گرانقیمت است اما عوارض بسیار کم، عود بسیار پائین و سرعت بهبودی سریع از محاسن است
   موفق

 5. سارا گفت :

  سلام اقای دکتر من دختری ۲۸ ساله هستم که خال های زیادی روی پوستم دارم که بیشتر اونها کوچک هستن و از یه لک کوچیک شروع شدن. مثلا پشت لب بالام یه لک خیلی کوچیک بود که به مرور (فکر می کنم بر اثر آفتاب) پررنگ تر شد و تبدیل به خال شد یک خال هم از حدود ۷-۸ سالگی درست وسط پشت لب بالا دارم که خیلی آزارم می ده در ضمن پوستم سفید هست و مثلا جای اکنه زود روی اون می مونه خواستم بدونم چه روشی برای برداشتن اینها بهتره شاید کلا ۱۵ بشه روی صورتم .. ممنون می شم سریعتر پاسخ بدید

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام سارا جان
   راستش بدون معاینه و بررسی دقیق نمی توان روش درمانی را انتخاب یا پیشنهاد کرد
   بعضی از انواع ضایعات حتما باید با نمونه برداری و بررسی شوند.
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و آزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق

 6. فاطمه گفت :

  سلام اقای دکتر با تشکر از وقتی که برای پاسخ دادن سوالات اختصاص می دهید.اخیرا محلولی موضعی به نام قطره زاندروکس محصول یک کمپانی امریکایی که مدعی درمان قطعی ریزش مو در ۴۵روز است تبلیغ میشه .می خواستم بدونم این ادعا چه میزان صجت دارد؟و ایا شما مصرف این محلول را تایید می کنید؟با سپاس

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام فاطمه جان
   این دارو همان ماینوکسیدیل است که با نام تجاری زاندوراکس XANDROX توزیع شده است
   ماینوکسیدیل یکی از درمان های موثر ریزش مو است. استفاده از این محلول باید با در نظر گرفتن شرایط و زیر نظر پزشک باشد
   موفق

 7. ستاره گفت :

  سلام آقای دکتر.دختر پانزده ساله ای هستم.دوسال پیش روی
  پای چپم یک ضایعه پوستی سفیدی ایجاد شد که بعد به رنگ قهوه ای
  درامد.حاشیه ی ان ۲میلی متروعمق ان تا روی عضله است.لطفا راهنمایی ام
  کنید.

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام ستاره جان
   بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   توصیه می کنم در اولین فرصت برای معاینه به پزشک مراجعه کنی
   موفق

 8. پریسا گفت :

  با سلام.
  من ۶ روزاست که خالهای صورتم را لیزر کرده ام و دکتر کپسول.کرم لایه بردار و پماد اکسید بهم داده و قبلش که دکتررفتم برای کک و مک پمادی هم برای کک و مک داده بهم گفته اگه خاستی استفاده کنی میتونی فقط به محل لیزر نخوره میخاستم ببینم بعد از چه مدت میتونم ازاین پماد استفاده کنم که اشکالی نداشته باشه به همه قسمت صورتم بزنم؟
  و اینکه جای لیزر خال ها چه مدت طول میکشه کاملن بره و محو بشه؟
  آیا دراین مدت میتونم ازضدآفتاب استفاده کنم؟آیا ضدآفتاب به محل لیزر زده بشه اشکالی داره؟
  سپاسگزارم

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام پریسا جان
   در این مورد حتما با پزشک خودت نیز مشورت کن
   می تونی از ضد آفتاب استفاده کنی
   موفق

 9. مریم گفت :

  سلام اقا دکتر.با مراجعه به پزشک ایشون خالهای صورتم رو لیزر کردند ولی چیز خاصی برای مراقبت از جای اثر لیزر نگفتند.من از چه موقع میتونم از ضد افتاب استفاده کنم و برای شست و شو از چه نوع صابونی استفاده کنم؟

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام مریم جان
   بهتره در این مورد حتما با پزشک خودت مشورت کنی ولی معمولا هر چه زودتر باید کرم ضد آفتاب آغاز گردد. ممکن است نیاز به کرم های ترمیم کننده نیز باشد
   موفق

*

*


1 × = سه

Top