آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

هیرسوتیسم (پرموئی) چیست؟

هیرسوتیسم  ( پرموئی )

به صورت طبیعی موهای کرکی در صورت و اندام های بانوان وجود دارد ولی چنانچه به هر دلیل این موهای کرکی رشد زیاد داشته باشند و از حالت کرکی به حالت موی انتهایی و کلفت تبدیل شوند در اصطلاح پزشکی به آن هیرسوتیسم  ( پرموئی ) می گوییم. پرموئی در پاره ای از موارد در مردان نیز دیده می شود و مختص زنان نیست.

پرموئی معمولا” بعد از بلوغ خود را نشان می دهد و علاوه بر ایجاد مشکلات زیبایی در فرد می تواند منجر به ایجاد مشکلات روحی و کاهش اعتماد به نفس گردد.

فراوانی این حالت در زنان ایرانی بین ۵ تا ۱۵ درصد گزارش شده است که بیشتر در سنین باروری مشاهده می گردد. البته پس از یائیسگی نیز احتمال ایجاد پرموئی وجود دارد ولی آمار دقیقی از این وضعیت در ایران مشخص نیست.

علت هیرسوتیسم (پرموئی ) چیست؟

پرموئی و چاقی در یک زن جوان با سندرم تخمدان پلی کیستیک (بهترین راه برای از بین بردن موهای موجود استفاده از لیزر است)

پرموئی و چاقی در یک زن جوان با سندرم تخمدان پلی کیستیک (بهترین راه برای از بین بردن موهای موجود استفاده از لیزر است)

در تمام بانوان مقادیری از هورمون های مردانه (Androgen)وجود دارد و چنانچه به هر دلیل این مقدار طبیعی آندروژن ها افزایش یابد باعث ایجاد پرموئی می گردد.

پرموئی معمولا” بعد از بلوغ خود را نشان می دهد و علاوه بر ایجاد مشکلات زیبایی در فرد می تواند منجر به ایجاد مشکلات روحی و کاهش اعتماد به نفس گردد.

سایر علل پرموئی عبارتند از هیپرپلازی مادرزادی غده فوق کلیوی و کمبود آنزیم ۲۱ آلفا هیدروکسیلاز، بیماری کوشینگ، تومورهای سرطانی تخمدان و غدد فوق کلیوی، بعضی از داروها نظیر فنی توئین، چاقی، مقاومت به انسولین، هیپرتکوز استرومال در خانمهای یائیسه.

البته علل دیگری نیز می توانند منجر به ایجاد پرموئی گردند که ناشی از افزایش هورمون های مردانه نیست از این نوع می توان بیماری آکرومگالی و بیماری های تیروئیدی را نام برد. البته این حالت شیوع بسیار کمی دارد. در مواردی نیز هیچ علت زمینه ای برای هیرسوتیم پیدا نمی شود که آنها را موارد ایدیوپاتیک می نامیم.

تشخیص هیرسوتیم چگونه است؟

کلیه افرادی که دچار پرموئی هستند باید توسط پزشک معاینه گردند تا علت زمینه ای آن مشخص گردد. با استفاده از سونوگرافی تخمدان ها و غدد فوق کلیوی و آزمابشات هورمونی و در صورت لزوم و تشخیص پزشک سایر اقدامات پاراکلینیکی می توان تشخیص قطعی را مطرح نمود.

شدت هیرسوتیسم توسط یک معیار بین المللی به نامFreeman-Gallowayاندازه گیری می شود که در شکل زیر این مقیاس نشان داده شده است.

شدت پرمویی در زنان

شدت پرمویی در زنان

 

 

 

در صورتی که مبتلا به موهای زائد بدن و هیرسوتیسم می باشید و مایل به انجام لیزر موهای زائد هستید:

  1. حتما قبل از آغاز درمان یک تست شات لیزر انجام دهید
  2. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
  3. ممکن است نیاز به ارزیابی های آزمایشگاهی به منظور شناسایی عامل زمینه ساز موهای زائد بدن باشد
  4. امکان انجام لیزر موهای زائد در مطب دکتر انتظاری وجود ندارد

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند