آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

گال یا جَرَب – بیماری انگلی با خارش شبانه

بیماری گال یا جَرَب چیست؟

گال یک بیماری پوستی است که با خارش پوست خود را نشان می دهد و عامل آن یک جاندار بسیار ریز بوده که هشت پا دارد و در زیر پوست حفرات و نقبهائی را ایجاد کرده و در این حفرات تخم گذاری می کند و باعث خارش پوست می شود. این جاندار مایت ( Mite ) نامیده می شود و نام علمی آن Sarcoptes Scabiei است. Scabie 1

 در اثر خارش شدید که خصوصاً شبها هنگام خوابیدن به اوج خود می رسد، فرد شدیداً خود را می خاراند که همین باعث ایجاد زخمهائی در سطح پوست وی می شود.

این بیماری مسری است و از طریق تماسهای نزدیک فیزیکی بسرعت منتقل می شود و در مکانهائی مثل خانه، خوابگاه، مدرسه، محل نگهداری سالمندان، زندانها … سریعاً منتشر می شود و به همین خاطر است که اکثر پزشکان برای درمان گال، توصیه به درمان تمام اعضای خانواده می کنند تا از ریشه کنی بیماری مطمئن شوند.

علائم و نشانه ها

علائم بیماری شامل:

۱-خارش که خصوصاً شبها شدید می شود. scabies-symptoms

۲-برجستگی های کوچک و نامنظم در سطح پوست که ملتهب بوده و گاهی بعلت خارش زیاد زخم شده اند .این ضایعات خصوصاً در محل چینهای پوست بیشتر دیده می شوند این مکانها شامل:

پوست بین انگشتان، فضای آرنج، اطراف مچ دست، اطراف پستان (زنان)، اطراف ناحیه تناسلی( مردان)، فضای بین دو کپل ، پوست اطراف زانو، فضای زیر بغل و … است.

البته بیاد داشته باشید که پوست هر قسمت بدن می تواند در این بیماری درگیر شود گرچه مکانهائی که در بالا ذکر شد شایعتر است.

مشخصات عامل بیماری

مایت که عامل این بیماری است یک جاندار ریز است که بدون استفاده از ذره بین قابل دید نمی باشد. مایت ماده کانالهائی را در زیر پوست حفر می کند و در آنجا تخمگذاری می کند. تخمهای مایت در عرض ۲۱ روز تکامل یافته و به یک مایت جدید تبدیل می شوند و از کانال بیرون آمده و در جاهای دیگر پوست شروع به حفر کانال می کنند.خارش در بیماری گال ناشی از واکنش حساسیتی بدن انسان نسبت به بدن مایت می باشد. scabies 5

برای انتقال مایت، تماس فیزیکی نزدیک وبا شیوع کمتر استفاده از لباس و یا وسائل شخصی فرد آلوده لازم است.

گرچه سگها، گربه ها و انسانها همگی به بیماری گال مبتلا می شوند ولی هر کدام مایت مخصوص به خود را دارند و هرگونه از مایت تمایل دارد که میزبان مخصوص خود را آلوده و روی بدن سایر حیوانات برای مدت طولانی نمی تواند به سر ببرد، برای همین انسانها در تماس با حیوانات آلوده ممکن است بطور گذرا دچار یک واکنش پوستی در برخورد با مایتهای حیوانی بشوند ولی این مایتها نمی توانند بطور کامل روی بدن اسنان به تکامل خود برسند. همچنین مایت مربوط به انسان هم روی بدن حیوانات نمی تواند بیماری کامل ایجاد کند.

ضایعات گال روی مچ دست

ضایعات گال روی مچ دست

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

نه حمام رفتن نه داروهای بدون نسخه نمی توانند باعث نابودی مایتها بشوند. اگر علائم گفته شده خصوصاً خارش در شبها بروز کرد و یا با فردی که دچار بیماری گال بود تماس مستقیم پیدا کردید با پزشک خود مشورت کنید. البته هر خارشی و حتی همراه با ضایعات پوستی گال نیست و بسیاری از مسائل دیگر ممکن است با این مشکلات خود را نشان دهند، برای همین معاینه دقیق برای تشخیص صحیح ضروری است.

تشخیص بیماری گال

برای تشخیص گال، پزشک علاوه بر معاینه پوست و جستجو برای یافتن حفرات کنده شده توسط مایت،گاهی مجبور است با تراشیدن پوست محل درگیری و مطالعه آن زیر میکرسکوپ به وجود مایت یا تخم آن پی برد، تا تشخیص صحیح میسر گردد.

ضایعات گال روی آلت تناسلی

ضایعات گال روی آلت تناسلی

عوارض بیماری گال چیست؟

خاراندن شدید محلهای درگیر باعث آسیب پوست و ایجاد عفونت ثانوی میکروبی در محلهای زخم شده می شود و عفونت های پوستی مثل زرد زخم را ایجاد می کند. زرد زخم یک عفونت سطحی پوست است که توسط باکتریهائی مثل استرپتوککها یا استافیلوککها ایجاد می شود.

ضایعات گال بین انگشتان

ضایعات گال بین انگشتان

درمان بیماری گال

برای درمان گال باید این مایت را از سطح پوست ریشه کن کرد و برای این کار چندین نوع کرم یا محلول در دسترس می باشد که با نسخه پزشک قابل تهیه است که معمولاً این داروها را برروی تمام بدن ( از گردن به پائین خصوصاً کشاله ران، ناخنهای انگشتان دست و پا و پشت گوشها و همچنین برروی صورت ) مالیده می شود ولی از ورود دارو به دهان یا چشم باید کاملاً اجتناب شود. این ترکیبات معمولاً ۸-۶ ساعت روی بدن مانده و سپس شسته
می شوند.

نکته ای که باید توجه کرد این است که حتی پس از کشته شدن مایتها توسط درمان مؤثر آن ، خارش برای چند هفته می تواند ادامه یابد و این تداوم خارش نشانه شکست درمان نیست ولی بتدریج این خارش نیز قطع شده و علائم رفع می شود.

بدلیل اینکه بیماری گال براحتی منتشر می شود، معمولاً پزشکان تمام افراد خانواد اعم از علامتدار یا بی علامت را درمان می کنند، تا اگر کس دیگری نیز دچار بیماری شده است ولی هنوز علائم را نشان نداده، درمان شود.

پیشگیری از گال چگونه است؟

برای جلوگیری از ایجاد عفونت دوباره در فرد، باید پس از مصرف دارو موارد زیر رعایت شود.

۱-پس از مصرف دارو حتماً باید لباسهای تمیز و ترجیحاً لباسهائی که نو بوده و تا به حال استفاده نشده پوشیده شوند، تا دوباره فرد به مایت آلوده نشود.

۲-لباسها، ملحفه ها و حوله و وسائلی که قبل از درمان مورد استفاده بوده است را باید با شستن در دمای ۶۰ درجه و سپس اتو کشیدن، آنها را از وجود مایت پاک کرد.

۳-اگر وسائلی دارید که نمی تـوانید آنها را بشوئید، آنها را در یک کیسه بدون سوراخ که تهویه ندارد ریخته و درب کیسه را ببندید و بمدت ۲ هفته، سر بسته نگه دارید، مایتها پس از یک هفته اگر روی بدن انسان نباشند، کشته می شوند.

سایر توصیه ها برای مراقبت از فرد در برابر بیماری گال

همانطورکه گفتیم متاسفانه علیرغم درمان مؤثر ممکن است خارش برای چند هفته پس از درمان ادامه یابد. برای تسکین خارش می توان از توصیه های زیر استفاده کرد.

۱-پوست خود را خنک و مرطوب نگه دارید: خیس کردن پوست در آب خنک و یا استفاده از یک کهنه آغشته به آب خنک باعث کاهش خارش در محل مبتلا به بیماری می شود.

۲-استفاده از محلولهای تسکین دهنده: مثل لوسیون کالامین که در التهاب پوستی می تواند باعث کاهش خارش گردد.

۳-تجویز آنتی هیستامین :با تجویز پزشک و یا استفاده از فرآورده های آنتی هیستامین بدون نسخه می توان خارش را به حداقل رساند.

در صورتی که مبتلا به  قرمزی یا ضایعات مشکوک روی بدن یا خارش شبانه هستید:

 1. اکیدا از خود درمانی یا اقدامات غیر علمی اجتناب کنید 
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید
 3.  حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 4. حتما برای بررسی عامل زمینه ساز به پزشک مراجعه کنید
 5. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 6. به صورت منظم و حداقل سالانه به منظم چکاپ سلامت با پزشک خود مشورت کنید
 7. در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریسا جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.آیا بیماری تناسلی مردان (گال) واگیری دارد؟درمان دارد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 7 ماه پیش)

   سلام جانم 

   بیماری گال مسری است و به راحتی با شامپو و کرم قایل درمان است 

   موفق

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۳ خرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من پسری 26 ساله هستم که حدودا 2-3 سال هست فقط روی سرم جوش های دردناک و متعددی میزنه ، با مراجعه به پزشک ابتدا تا 2 ماه قرص داکسی سایکلین ، لوسیون دست ساز و کارخانه ای و شامپوی مخصوص تجویز شد اما به توجه به اینکه جوش ها مهار نشد و تغییری در بهبود ایجاد نکرد برام قرص راکوتان تجویز کردن ابتدا به صورت روزانه یک عدد ، بعد یک روز در میان ، 2 روز در میان و 3 روز در میان بعد از اخرین ازمایشم و مراجعه به پزشک ظاهرا به علت مکمل های ورزشی ( غیر استروید ) و مصرف راکوتان یک مقدار انزیم های کبدم کمتر از حد نرمال بیشتر بوده و دکتر دستور به قطع راکوتان و مصرف مجدد چرک خشک کن داد ، اما متاسفانه بعد از مدت کوتاهی دوباره جوش های سرم به همون حالت ابتدای دوره درمان برگشته و خیلی نا امید و تاراحت از این قضیه هستم سوالم خدمت شما پزشک محترم‌ این هست واقعا دلیل اینکه این جوش ها فقط روی سطح سرم ظاهر میشه چی هست ؟؟ مساله دوم اینکه ایا روش درمان قطعی برای این مشکل وجود نداره و باید باهاش کنار بیام ؟؟ اگر درمان راکوتان هست تا چه مدت باید مصرف کنم ؟؟ خواهش میکنم ازتون به سوالات من جواب بدید و پیشاپیش تشکر میکنم برای وقتی‌ که میزارید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۳ خرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.
   علل متعددی ممکن است مطرح باشد نظیر اختلالات کبدی، زمینه های ژنتیکی، اختلالات هورمونی، الگوی زندگی و تغذیه و نظائر آن
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   راکوتان معمولا اولین انتخاب درمانی نیست و معمولا با عوارض متعددی همراه است و باید با احتیاط زیاد مصرف شود
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک معالجت مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند