آیا بیماری گال کشنده است؟

آیا بیماری گال کشنده است؟

فهرست مطالب

گال نوعی بیماری پوستی است که توسط حشره‌ای بسیار ریز به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می‌شود. این حشره‌های بسیار ریز میکروسکوپی، می‌توانند ماه‌ها روی پوست شما زندگی کنند. آن‌ها می‌توانند روی سطح پوست تولید مثل کنند، در آن فرو روند، تخم گذاری کنند و باعث ایجاد حساسیت‌های قرمز همراه با خارش بر روی پوست شوند.

در هر زمان تقریباً 130 میلیون مورد از ابتلا به بیماری گال در جهان گزارش می‌شود. اگرچه این یک بیماری بسیار مسری است که به راحتی از طریق تماس مستقیم پوست می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود، اما گال می تواند به عنوان یک بیماری آمیزشی نیز مطرح باشد و از طریق رابطه جنسی نیز منتقل می شود

حداقل مدت زمان تماس برای انتقال انگل گال حدود 30 دقیقه است لذا تماس های کوتاه مدت نظیر دست دادن یا بغل کردن معمولا باعث انتقال بیماری نخواهد شد

علائم گال یا جرب

پس از مواجهه اولیه با گال، حداقل 10 روز تا شش هفته طول می‌کشد تا علائم اولیه ظاهر شوند. علائم معمولاً در افرادی که قبلاً دچار گال بوده‌اند با سرعت بیشتری بروز می‌کنند.

علائم برجسته گال شامل جوش و خارش شدید است که در شب آزاردهنده‌تر خواهد بود. خراش مداوم در ناحیه آلوده می‌تواند  منجر به ایجاد زخم شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به درمان اضافی با آنتی بیوتیک برای عفونت پوستی باشد.

برای آلوده شدن به انگل گال نیاز به تماس نزدیک بین افراد وجود ندارد و هیره ها می‌توانند از طریق تماس با لباس یا ملافه‌های آلوده نیز منتقل شوند.

اگرچه گال می‌تواند برای فرد بیماری آزار دهنده‌ای باشد اما معمولا به نحو موثری درمان است، درمان اغلب شامل داروهایی است که حشره‌های ریز مولد گال و تخم‌های آن‌ها را از بین می‌برد. از آن‌جا که گال بسیار مسری است، پزشکان معمولاً درمان را برای تمام افرادی که در تماس مکرر با شخص مبتلا به گال است، تجویز می‌کنند.

تشخیص گزش گال و حساسیت‌های پوستی قرمز رنگ می‌تواند به یافتن سریع‌تر درمان کمک کند

نواحی شایع درگیری در گال
 • سر
 • صورت
 • گردن
 • دست ها
 • کف پا

این حساسیت‌های پوستی می‌تواند شامل گزش‌های ریز، کهیر، جوش های زیر پوستی یا برجستگی‌های جوش مانند باشد. شیارهای زیرپوستی ناشی از نفوذ حشرات گاهی روی پوست دیده می‌شود و به صورت خطوط ریز برجسته یا تغییر رنگ یافته به نظر می‌رسند.

در مواردی که گال در ناحیه تناسلی دیده شود معمولا به دنبال رابطه جنسی با فرد آلوده بوده است.

گال در ناحیه تناسلی به شگل گال ندولر بوده و به صورت برجستگی قرمز رنگ همراه با خارش می باشد. در بسیاری از موارد بیماری شبیه به زگیل تناسلی مردان است ولی وجه افتراق این دو وجود خارش ( بخصوص خارش شبانه ) در بیماری گال تناسلی است

آیا میدانید دلیل اگزمای دستگاه تناسلی در مردان چیست؟

گال از چی به وجود میاد؟

گال نتیجه هجوم هیره های کوچک و هشت پا از خانواده عنکبوتیان است. این حشره‌ها به قدری کوچک هستند که نمی‌توانید آن‌ها را روی پوست خود ببینید، اما مطمئناً می‌توانید اثرات آن‌ها را ببینید.

انگل ها برای زندگی و تغذیه در لایه بالایی پوست فرو می‌روند. انگل ماده تخم گذاری می‌کنند، پوست به انگل و مواد زائد آن‌ها واکنش نشان می‌دهد و حساسیت‌های قرمز و خارش‌دار ایجاد می‌کند.

این انگل به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. تماس مستقیم پوست آلوده با پوست سالم متداول‌ترین راه برای انتقال آلودگی است. انگل ها از سطوح آلوده زیر نیز همچنین قابل انتقال هستند:

 • مبلمان
 • لباس‌ها
 • ملافه‌ها

وسایل و امکاناتی که افراد مشترکا از آن‌ها استفاده می‌کنند باعث گسترش آلودگی می‌شود، مکان‌هایی نظیر خانه‌های سالمندان یا مراکز مراقبت ویژه.

عکس بیماری پوستی گال

درمان گال چیست؟

درمان گال معمولاً با از بین بردن آلودگی شروع می‌شود، برای این کار پمادها، کرم ها و لوسیون‌هایی تجویز می‌شود که می‌توان آن‌ها را مستقیماً روی پوست قرار داد. داروهای خوراکی نیز برای درمان ممکن است تجویز شود.

پزشک احتمالاً از بیمار می‌خواهد تا دارو را شب‌ها که حشرات بیشتر فعال هستند استفاده کند. شاید لازم باشد درمان را بر تمام پوست خود از گردن به پایین اعمال کنید. صبح روز بعد می‌توان دارو را شست.

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید. ممکن است لازم باشد درمان موضعی را طی هفت روز تکرار کنید.

داروی درمان گال چیست؟

 • کرم 5 درصد پرمترین
 • لوسیون 25 درصد بنزیل بنزوات
 • پماد 10 درصد گوگردی
 • کرم 10 درصد کروتامیتون
 • لوسیون 1 درصد لیندان

آنتی بیوتیک برای گال

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای اضافی برای کمک به تسکین برخی از علائم آزار دهنده مرتبط با گال تجویز کند. این داروها عبارتند از:

 • آنتی هیستامین‌ها، مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) یا لوسیون پراموکسین برای کمک به کنترل خارش.
 • آنتی بیوتیک برای از بین بردن هرگونه عفونت که در نتیجه خاراندن مداوم پوست ایجاد می‌شود.
 • کرمهای استروئیدی برای رفع تورم و خارش

قرص ایورمکتین برای درمان گال

ممکن است برای گال شدید یا گسترده، درمان تهاجمی‌تری لازم باشد. یک قرص خوراکی به نام ایورمکتین (Stromectol) می‌تواند به افرادی داده شود که:

 • پس از درمان اولیه، بهبودی در علائم مشاهده نمی‌کنید.
 • مبتلا به گال نروژی یا پوسته‌دار باشد.
 • گال اکثر بدن را فرا گرفته باشد.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

گوگرد عنصری است که در چندین درمان با گال تجویز می‌شود. همچنین می‌توانید گوگرد را خریداری کنید و از آن به عنوان صابون، پماد، شامپو یا مایع برای درمان گال استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که هیچ درمانی برای گال توسط سازمان غذا و دارو تأیید نشده است.

در هفته اول درمان، ممکن است به نظر رسد که علائم در حال بدتر شدن هستند. با این حال، بعد از هفته اول، خارش کمتری خواهید داشت و در هفته چهارم درمان، بهبودی کامل حاصل می‌شود.

پوستی که ظرف یک ماه بهبود نیافته است ممکن است همچنان به حشره‌های ریز گال مبتلا باشد. لازم به یادآوری است که خارش پس از ابتلا به گال می‌تواند تا یک ماه طول بکشد.

اگر متوجه شدید که علائم پس از چهار هفته درمان همچنان وجود دارد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

راه های طبیعی درمان گال

برخی از درمان‌های سنتی گال می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته مانند احساس سوزش در پوست، قرمزی، تورم و حتی بی‌حسی یا گزگز ایجاد کنند. گرچه این عوارض به طور معمول موقتی هستند، اما ممکن است برای فرد آزار‌دهنده باشند.

درمان های طبیعی متداول برای گال عبارتند از:

روغن درخت چای: 

مطالعات و بررسی‌ها در سطح کوچک نشان می‌دهند روغن درخت چای ممکن است گال را درمان کند، در عین حال خارش را کاهش دهد و به از بین بردن حساسیت‌های پوستی کمک می‌کند. با این حال، روی انگل هایی که در پوست شما فرو رفته‌اند به خوبی اثر نخواهد کرد.

آلوئه ورا:

 ژل آلوئه‌ ورا به دلیل توانایی در کاهش تحریک و سوزش پوست مشهور است، اما یک مطالعه انجام شد کوچک نشان داد که آلوئه ورا به همان اندازه که یک نسخه برای درمان گال تجویز می‌شود موفق است. فقط باید مطمئن باشید که آلوئه ورا خالص را خریداری می‌کنید، نه یک محصول تزریق شده آلوئه ورا.

کرم کپسایسین:

اگرچه این ماده حشرات ریز مولد گال را از بین نخواهد برد، اما کرم‌های ساخته شده با کپسایسین از فلفل کاین ممکن است با حساسیت زدایی از پوست، شما را در برابر گزش‌ها و اشکالات آزار دهنده درد و خارش تسکین دهد.

اسانس‌های روغنی:

روغن میخک یک کشنده طبیعی است که دلیل این امر وجود هیره‌ها است. سایر روغن‌های اساسی از جمله اسطوخودوس‌، گیاه بادرنجبویه و جوز هندی نیز می‌توانند در درمان گال مفید باشند.

صابون:

اجزای فعال پوست، برگ و دانه‌های درخت چریش ممکن است حشره‌های ایجاد کننده گال را از بین ببرند. صابون‌ها، کرم ها و روغن های ساخته شده با عصاره این درخت می‌تواند به ضربه زدن و حذف هیره‌ها کمک کند.

درمان‌های خانگی گال نویدهایی را برای تسکین علائم آلودگی و از بین بردن حشراتی که باعث ایجاد علائم ناخوشایند هستند، می‌دهد. ولی تقریبا برای از بین بردن عامل انگلی بی تاثیر هستند

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید. طی 3تا 5 روز آینده دکتر به سوال شما پاسخ خواهند داد 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۸ آبان ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی
  در حدود دوماه پیش یه دمل چرکی بسیار دردناک روی باسنم ایجاد شد و بعد از چند روز سر بازکرد و تخلیه شد که با شما مشورت کردم وشما پماد مترونیدازول وبتادین تجویز کردید که بعد از چند روز بهبود پیدا کرد اما دوباره بعد از یک ماه دوباره در همون قسمت یه دمل جدید ایجاد شده دکتر جان بنظر شما نیاز به پیگیری و مراجعه حضوری به دکتر هست یانه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ آبان ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نويد چهارشنبه ۵ آبان ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام دكتر خواستم يه عكس بفرستم يك هفتس حالت جوش زده روي الت مشاهده كردم
  معمولا قبلا چند بار اتفاق افتاده مو پيچش كرده و در اوردم خوب شده
  اين يكي يه كم طولاني شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ آبان ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر کلته یکشنبه ۲ آبان ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پسر من الان ۶ ماه گال گرفته هردکتری میبرم خوب نمیشه هرکی یک چیزی میگه چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا گال به راحتی طی حداکثر 6 هفته درمان باید با داروهای ضد انگل مناسب کنترل گردد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر شایان یکشنبه ۲ آبان ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من محلول tca استفاده کردم و التم سوخته و ورم کرده و چند روزیه از کرم سوختگی ادیب درم استفاده میکنم و خیلی نگرانم ایا خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   کرم زینک اکسایبد بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲ آبان ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 339 مشاهده پرسش
  مدتی هس ک چن تا جوش در مقعد م درآمده ک خیلی هم خارش دارم نمی دونم چ کنم لطفا راهنمایی کنید آیا خطر دارد؟ ناگفته نماند ک سرکه سیب و سیر ب آن میزنم کمی بهتر شده ولی کاملا ن لطفا راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 11 ماه پیش)

   علیک سلام

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر معظمی دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا جهت درمان گال بعد از استفاده از کرم پرمترین در دفعه دوم( بعد از یک هفته) باید ملحفه و مبلمان تمیز گردد؟
  آیا الکل بر روی گال اثر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   بله حتما 

   الکل روی گال تاثیری ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۳ مهر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من چندسال بود که خودارضایی میکردم و بهداشت رو رعابت نمیکردم و حتی بعضی اوقات توی خواب جنب میشدم لباس زیرمو عوض نمیکردم اهمیت نمیدادم و درحال حاظر هم یکماهه نمیکنم دیگه اینکارو ترک کردم و بهداشت رو رعایت میکنم . این دون دون شدگیا روی ختنه گاهم هست اینا زگیل تناسلی هستند؟اگر نیستند درمانش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۳ مهر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت یا درماتوفیبروما مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر مرضیه جمعه ۲۳ مهر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  دخترم ۷ساله است و به بیماری پوستی گال مبتلا شده و خارش شدید همراه با زخم داره باید چه دارویی براش استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۳ مهر ۰( 11 ماه پیش)

   علیک سلام

   در مورد گال ترکیبات لیندان یا پرمترین کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

    

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  باسلام بنده خانم 46ساله مبتلابه گال وهمه افرادخانوادم گرفتن تمام داروهارو به مدت چهارماه استفاده میکنیم کرم پرمترین لوسین وبقیشچ یادم نیست تا چندروز خوبه وبازم شروع میشه خسته شدملطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   درمان گال در برخی موارد ممکنه تا 4 هفته نیاز به تکرار باشد

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام گردد

   موفق

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر باور کنید من هر سوالی میپرسم جوابم رو نمتونم نگاه کنم امنیت هسته ای هم اینجوری کد امنیتی نداره آخه ممنون میشم راهنمایم کنید یا یه شماره بدین از واتساپ پی ام بدم درضمن جواب آزمایشم رو هم براتون بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   کد رهگیری برای امنیت بیشتر کاربران است

   کمی دقت کن

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر