کیست اپیدرمال بیضه در چه مواردی خطرناک است؟

کیست اپیدرمال بیضه در چه مواردی خطرناک است؟

فهرست مطالب

کیست اپیدرمال پوستی یکی از شایعترین انواع کیست ها در انسان است و تقریبا در همه نقاط بدن مثل سر، صورت، بدن، اندام ها ممکن است دیده شود. کیست اپیدرمال با نام های دیگری نظیر کیست فولیکولار انفاندیبولار یا کیست اپیدرموئید نیز شناخته می شود.

کیست اپیدرمال خفیف
ضایعه شبیه خال سفید و سفت روی کیسه بیضه

این کیست از نظر ماهیت با کیست سباسه متفاوت است ولی از نظر ظاهری ممکن است شبیه آن باشد. در مواردی که کیست اپیدرمال  بسیار کوچک باشد آنرا با عنوان میلیا نامگذاری می کنند ولی از نظر ماهیت کاملا شبیه کیست اپدرمال است.

آیا کیست اپیدرمال واگیر دار است ؟

بر اساس آخرین مطالعات کیست اپیدرمال واگیر دار نیست و در اکثر موارد باعث بروز مشکل مشابه در همسر نخواهد شد

کیست اپیدرمال کیسه بیضه (نیاز به درمان ندارد)
کیست اپیدرمال کیسه بیضه

معمولا کیست اپیدرمال بیضه کاملا خوش خیم بوده و تا کنون موارد تغییرات بدخیمی بسیار کمی گزارش شده است.

کیست اپیدرمال بیضه در واقع تکثیر بیش از حد و پرولیفراسیون سلول های اپیدرم در فضای بسته در ناحیه درم پوست است. درون این کیست ها موادی به نام سایتوکاین (انواع 1 و 10) آزاد شده که باعث ایجاد التهاب موضعی می شود و این التهاب به مرور زمان باعث رسوب مواد شاخی و بسیار سفت در درون کیست می شود . گاهی مواد درون این کیست ها کاملا شبیه سنگ و بسیار سخت هستند.

کیست اپیدرمال متوسط
ضایعاتی شبیه چربی سفت شده روی کیسه بیضه

علت دقیق این پدیده هنوز شناسایی نشده است اما برخی از مطالعات نقش آلودگی به HPV  و در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفتن را به عنوان عوامل احتمالی مطرح می کنند.

تحریک های مزمن کیست باعث ایجاد التهاب یا خونریزی داخل کیست می گردد.

این بیماری در تمامی نژادها دیده می شود اما در نژاد های سیاهپوست شانس تغییر رنگ و پیگمانتاسیون ضایعات به رنگ سیاه بیشتر خواهد بود

کیست اپیدرمال بیضه در مردان به مراتب بیشتر از زنان دیده می شود. معمولا این بیماری در دهه سوم و چهارم زندگی ایجاد می گردد البته میلیا های کوچک ممکن است در سنین بسیار پایین تر نیز دیده می شود.

زگیل تناسلی و کیست اپی درمال به صورت توام
زگیل تناسلی و کیست اپی درمال به صورت توام

پیش آگهی

کیست اپیدرمال در اکثر موارد بدون علامت است فقط ممکن است به دنبال ضربه دچار التهاب شدید، خونریزی داخلی و درد شدید گردد. معمولا تغییر ماهیت بدخیمی نخواهد داشت ولی موارد اندکی از همراهی با برخی از تومور ها نظیر ملانوما یا مایکوزیس فونگوئیدس یا BCC  یا SCC  در سطح جهان گزارش شده است.

علائم کیست اپیدرمال

در اکثر موارد کیست اپیدرمال بدون علامت است ولی گاهی مواقع ممکن است کیست پاره شده و ماده ای شبیه کیک پنیری و بدون بو از آن خارج شود. گاهی مواقع به دنبال ضربه ممکن است دچار تورم شدید، درد یا خونریزی داخلی گردد.

کیست اپیدرمال کیسه بیضه و آلت تناسلی زنان معمولا خیلی شایع نیست و ممکن است به صورت منفرد یا متعدد دیده شود.

گاهی مواقع ممکن است این پدیده در همراهی با سایر سندرم های سیستمیک نظیر پولیپوز فامیلیال، یا سندرم گاردنر دیده شود که البته این حالت بسیار نادر است.

برای تشخیص معمولا نیازی به ارزیابی های آزمایشگاهی خاصی نیست و پس از معاینه توسط پزشک تشخیص اولیه مطرح خواهد شد ولی در شرایط خاصی ممکن است در صورت صلاح دید پزشک نیاز به اقدامات تصویر برداری نظیر سونوگرافی یا سی تی اسکن یا MRI  باشد حتی در موارد بسیار نادری ممکن است نیاز به نمونه برداری از ضایعات باشد.

کیست اپیدرمال
ضایعاتی شبیه خال و گوشت اضافی روی بیضه

در مطالعات بافت شناختی معمولا یک کپسول در اطراف کیست دیده می شود و گاهی مواقع به دلیل التهاب مزمن تجمع کلسیم نیز در آن دیده می شود.

درمان کیست اپیدرمال بیضه

کیست اپیدرمال بدون علامت (درد یا خونریزی و التهاب) معمولا نیازی به درمان ندارد اما به لحاظ مسائل ظاهری و زیبایی می توان آنها را درمان نمود. برای درمان می توان از روش جراحی یا لیزر استفاده نمود. در مواردی که ضایعه منفرد است می توان با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی از روش جراحی استفاده نمود اما در موارد متعدد بهتر است پس از بستری و با بیهوشی عمومی نسبت به ترمیم ضایعات اقدام نمود

لیزر کیست اپیدرمال

یکی از روش های جدید درمانی استفاده از لیزر کیست اپیدرمال است که معمولا با بی حسی موضعی و بدون نیاز به اتاق عمل انجام می گردد. در درمان با روش لیزر معمولا دوره نقاهت بسیار کوتاه است و در اکثر موارد هیچگونه اختلالی در روند عادی زندگی ایجاد نمی گردد.

خوشبختانه لیزر کیست اپیدرمال هیچگونه عارضه ای روی باروری ندارد. برای انجام لیزر کیست اپیدرمال نیاز به بررسی های مقدماتی توسط پزشک است و انتخاب کاندید مناسب نقش بسزایی در موفقیت لیزر کیست اپیدرمال دارد

در برخی از بیماران ممکن است لیزر کیست اپیدرمال قابل انجام نبوده و ممنوع باشد

لیزر کیست اپیدرمال در چه افرادی نباید انجام شود؟

  • افراد با سن بالای 50 سال
  • افرادی با ضایعات شدید
  • افرادی که دارای بیماری های زمینه ای نظیر فشارخون یا دیابت هستند
  • افرادی با بیماری های عفونی نظیر هپاتیت یا HIV

لیزر کیست اپیدرمال در چه افرادی نتایج بهتری دارد؟

افراد جوان

افرادی با ضایعات پراکنده ( حتی با سایز خیلی بزرگ)

قبل از لیزر کیست اپیدرمال چه اقداماتی لازم است ؟

قبل از لیزر کیست اپیدرمال پزشک معاینات اولیه و بررسی های آزمایشگاهی را انجام خواهد داد و در صورتیکه از نظر عملی ممنوعیت وجود نداشته باشد اقدامات لازم برای لیزر کیست اپیدرمال انجام خواهد شد

بعد از لیزر کیست اپیدرمال چه می شود؟

معمولا لیزر کیست اپیدرمال عارضه جدی یا نگران کننده ای ندارد. معمولا خونریزی یا عفونت دیده نخواهد شد. برای حداقل 5 روز داروی آنتی بیوتیک خوراکی و حداکثر 2 هفته باید آنتی بیوتیک موضعی مصرف شود. دوره نقاعت بسیار کوتاه است و چند ساعت از پس از لیزر کیست اپیدرمال بیمار می تواند به فعالیت های عادی روزانه بازگردد

هزینه درمان کیست اپیدرمال

هزینه درمان کیست اپیدرمال با توجه به شرایط بیمار ، تعداد و اندازه ضایعات و روش درمانی متغغیر خواهد بود و به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست

هیچگونه درمان دارویی برای بیماری شناسایی نشده است اما گاهی مواقع تزریق داخل ضایعه کورتیکواستروئید ها ممکن است کمک کننده باشد ولی این روش بسیار پرعارضه بوده و خیلی توصیه نمی شود.

همانگونه که اشاره شد این پدیده نیاز به درمان ندارد هر چند برخی از مردان و زنان به لحاظ زیبایی ترجیح میدهند تا آنها را بوسیله جراحی یا لیزر بردارند در اینگونه از افراد بهترین اقدام درمانیی استفاده از لیزر است که معمولا با یک یا دو جلسه لیزر و با بی حسی موضعی ضایعات به خوبی درمان می گردند.

کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی
کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی

درمان خانگی کیست اپیدرمال

در برخی از موارد افرد به دلیل خجالتی بودن اقدام به تخلیه کیست با روش های غیر بهداشتی می کنند که در اکثر موارد به دلیل باقی ماندن جدار کیست، ضایعه طی چند روز تا چند هفته با اندازه به مراتب بزرگتر مجددا ایجاد می گردد در برخی موارد ممکن است ضایعات اقماری نیز ایجاد گردد. بنابراین تقریبا در اکثر موارد اقدامات و درمان خانگی کیست اپیدرمال بی تاثیر است و حتی باعث بدتر شدن ضایعات می گردد

بیماری های مشابه با کیست اپیدرمال بیضه

گاهی مواقع در معاینه مشخص می شود که همزمان با کیست اپیدرمال ضایعه زگیل تناسلی نیز وجود دارد که عموما توسط افراد کم اهمیت تلقی می شود . این درحالی است که زگیل تناسلی به صورت بالقوه می تواند خطرناک باشد و باید هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد.

در گروهی از بیماران کیست اپیدرمال به شکل جوش سر سفید و سفت روی پوست بیضه تظاهر می کنند و ممکن است تا سالها بدون تغغیر باقی بمانند ( تصویر زیر نمونه ای کیست اپیدرمال به این شکل است)

کیست اپیدرمال
ضایعات سفید رنگ و شبیه سنگ روی کیسه بیضه

عمل کیست اپیدرمال بیضه

در برخی از موارد که ضایعات متعدد و چسبیده به هم بوده یا بیماری مزمن و شدید باشد نیاز به عمل کیست اپیدرمال بیضه است. در اینگونه موارد باید از حدود یک سال قبل از جراحی اصلی اقدام به نصب دستگاه مخصوص تیشو اکساندر در زیر پوست شکم نموده و با این روش حدود 25 سانتیمتر مربع پوست اضافی تولید می گردد و سپس زیر بیهوشی عمومی اقدام با پیوند پوست جدید به ناحیه اسکروتوم خواهد شد. این روش آخرین روش درمانی در موارد شدیدخواهد بود 

گاهی ممکن است دانه ها و برجستگی صورتی مایل به قهوه ای یا به رنگ پوست و شبیه خال گوشتی روی آلت یا کیسه بیضه دیده شود و با کیست اپیدرمال اشتباه گرفته شود.

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی
زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

یکی از ضایعات پوستی آلت تناسلی که به خصوص در مردان دیده می شود بروز ناگهانی ضایعاتی شبیه خال گوشتی و گاهی مواقع شبیه گل کلم روی آلت تناسلی است. این حالت عموما در بیماری زگیل تناسلی دیده می شود البته برخی از بیماری های دیگر نیز نظیر کراتوز سبورئیک آلت ممکن است به این شکل تظاهر کند.

ایجاد ناگهانی خال های گوشتی به رنگ قهوه ای یا صورتی یا کاملا شبیه پوست بر روی اندام تناسلی مرد، ران، ناحیه شرمگاه (منطقه بالای پایه آلت تناسلی) و یا قسمت تحتانی شکم یا روی لب بزرگ آلت تناسلی زن ، کشاله ران، اطراف مقعد و حتی زیر ناف نیاز به ارزیابی دقیقتر و حتی نمونه برداری دارد. باید هر چه سریعتر درمان آغاز گردد.

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است
شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

خال های گوشتی ناشی از زگیل ناحیه تناسلی شایع ترین بیماری آمیزشی است. معمولا این خال های گوشتی روی آلت باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرند البته خوشبختانه در اکثر موارد ریسک سرطان زائی پائین بوده ولی در 10 درصد از موارد می تواند به سرطان های آلت تناسلی در مردان و زنان تبدیل شود.

گاهی لکه های کوچک ضخیم قرمز یا بنفش رنگ با سطح زگیل مانند روی کیسه بیضه یا آلت دیده می شوند و ممکن است با کیست اپیدرمال اشتباه گرفته شوند. این نوع از ضایعات پوستی آلت تناسلی احتمالا انجیوکراتوما (angiokeratoma) هستند.

 

ضایعات پوستی آلت تناسلی - آنژیوکراتوم
ضایعات پوستی آلت تناسلی – آنژیوکراتوم

آنها در محور سر آلت و یا کیسه بیضه ظاهر می شوند. اغلب اوقات آنها بر روی کیسه بیضه مردان سالمند ظاهر میگردند، هر چند که ممکن است به شکل انفرادی در مردان جوان نیز ظاهر شوند.

این نقاط عفونی نیستند و نیاز به هیچ درمانی ندارند.

کیست اپیدرمال
ضایعات کیستیک متعدد و شدید روی کیسه بیضه

این عارضه معمولا با بزرگ شدن احتمال خونریزی دارند. این ضایعه قابل درمان با روش های مختلف بوده ولی احتمال عود بیماری نیز حتی پس از درمان بالا است. در گروهی از افراد استفاده از لیزر کمک کننده است

در صورتی که خود یا شریک جنسی شما دارای کیست اپیدرمال یا ضایعه مشکوک روی آلت تناسلی هستید:

  1. حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است برخی از بیماری ها  از  نظر ظاهری کاملا شبیه هم باشند
  2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید زیرا بسیاری از بیماری ها ممکن است کاملا شبیه هم باشند ولی درمان های کاملا متفاوتی داشته باشند
  3. از دستکاری و فشار دادن یا ترکاندن ضایعات اکیدا خودداری فرمائید زیرا این اقدام باعث تشدید ضایعات خواهد گردید
  4. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
  5. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید
  6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک سرطان زائی بیماری به پزشک مراجعه کنید
  7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
  8. در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

درخواست نوبت

از دکتر بپرسیددرخواست نوبت با واتساپ

درخواست نوبت با تلگرام

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
  • تصویر کاربر هژیر دوشنبه ۲۵ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
    روی آلت من یک جوش به مدت 4 روز است که ظاهر شده، موقعی که آن را فشار می دهم درد دارد اما حالت عادی خیر، میشه محبت بفرمایید راهنمایی کنید؟
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
      علیک سلام
      احتمالا فولیکولیت مطرح باشد
      جای نگرانی زیادی نیست ولی بهتره به پزشک مراجعه کنی
  • تصویر کاربر صابر چهارشنبه ۲۰ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
    سلام بنده 23 سالمه و مجرد - برای عدم ابتلا به گناه هر از چندی ازدواج موقت انجام میدم البته با شرکای جنسی خیلی محدود. تاکنون هم فقط یک بار رابطه جنسی داشتم آن هم بدون دخول.
    سوالاتم:
    1- چه توصیه ای برای پیشکری از ابتلا به بیماری های مقاربتی برای شخصی در شرایط بنده دارید؟
    2- آیا توصیه می نید واکسن گارداسیل را تزریق کنم؟ اگر بله هزینه و نحوه تهیه و تزریق اش چگونه است؟ واکسن هپاتیت چطور؟
    متشکرم
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
      سلام جانم
      اصولا داشتن شرکای جنسی متعدد تحت هر عنوان (همسر موقت یا دوست یا .....) شانس ابتلا به بیماری های مقاربتی را افزایش می دهد
      گرچه کاندوم از اکثر بیماری های مقاربتی شایع نظیر سفلیس و سوزاک پیشگیری می کند ولی متاسفانه از بیماری های خطرناکی همچون زگیل تناسلی پیشگیری نمی کند
      داشتن روابط جنسی مسئولانه و متعهدانه مهمترین اقدام است
      واکسن گارداسیل با نسخه پزشک در برخی داروخانه ها با قیمتی حدود 300 هزار تومان قابل تهیه است
      موفق
  • تصویر کاربر ایمان یکشنبه ۱۷ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
    با عرض سلام چند سالی هست که یک یا دو بار در سال روی آلت یک جوش میزنه و بعد از مدتی از بین میره .حالت جوش چرکی نیست و اگر دست بزنم درد داره.میخواستم راهنمایی بفرمایید که مشکل چیه و برای درمانه زودتر از حالت طبیعی چه اقدامی باید انجام بدم.ضمنا فقط یک جوش هست و هر سال همون جای همیشگی میزنه. سپاس از جنابعالی
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۷ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
      سلام جانم
      البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
      برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
      ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
      نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
      موفق
  • تصویر کاربر رمضانی سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
    سلام خدمت دکترگرامی
    چند روزی هست دانه های شیشه ای روی لبهام از طرف داخل زده که چون اذیتم میکرد با سوزن سوراخش کردم اما فقط کوچک شدو از بین نرفت و تقریبا سفت بود
    آیا این میتواند زگیل باشد؟؟!!
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
      سلام جانم
      البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
      برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
      نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
      موفق
  • تصویر کاربر ياشار چهارشنبه ۲۹ دی ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
    سلام دكتر مجددا مزاحم ميشم ٢ تا سوال داشتم ممنون ميشم جواب بديد،دكتر وقت پزشك گرفتم هنوز نوبتم نشده خواستم ببينم اين لكه هاي سفيد بيشتر شده روي التم تو عكس واضح است چرا اين طور بايد شه!؟ گفتين يا اگزماست يا پسوريازيس ،بعد دكتر سوال بعديم اينه كه من ١ بار با كسي رابطه برقرار كردم كه ازش تبخال تناسلي گرفتم، و الان ٦ ماهي كه ديگه تبخال نگرفتم دكتر نكنه ايدز گرفتم با اين ١ بار رابطه كه به مدت ١٠ دقيقه رابطه از جلو بدون كاندوم داشتم خودش از ناراحتي كه بهش گفتم ايدز نكنه داشتي تلفون قطع كردالانم سنگ لوزه گرفتم با همين لكه ها روي التم كه نميدونم چيه از استرسي كه هروز دارم درسامم نميتونم بخونم ورزش حرفه اي انجام ميدم كه با اين اوضاع تمريناتم كم شده ممنون ميشم راهنماييم كني با تشكر
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ دی ۹۵( 4 سال پیش)
      سلام جانم
      همانگونه که قبلا اشاره کردم بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما برات مطرح باشه.
      احتمال ایدز مطرح نیست
      همواره احتمال عود تبخال تناسلی وجود دارد
      نگران نباش و طبق نظر پزشک معالج اقدام کن
      موفق
  • تصویر کاربر ب سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
    سلام و خسته نباشيد
    چند وقت پيش در ناحيه تناسلي همسرم جوشهايي زده كه دکتر پس از معاینه گفت زگیل تناسلی داره و با 4 جلسه درمان كرايو ، درمان نشده
    لازم به ذكره كه من خودم از طريق دكتر زنان معاينه شدم و زائده اي نداشتم
    ولي همسرم با وجود درمان دونه هاش زياد شده
    عكسشو واستون ميفرستم نقاطي كه تيره هستن كرايو شده که خیلی هم درد ناک بود. به نظر شما چکار کنیم. خیلی از نظر روحی به هم ریحته و عصبی شده و روابط ما هم خیلی بد شده
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
      سلام جانم
      البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی برای درمان زگیل تناسلی روش های مختلفی وجود دارد
      با توجه به عکس های ارسالی و شرایطی که ذکر کردی به نظر می رسد نیاز به درمان های تهاجمی نظیر جراحی یا لیزر باشد
      البته این نکته را باید توجه نمود که امکان ریشه کنی کامل ویروس در بدن وجود ندارد و همواره احتمال عود بیماری وجود دارد
      احتمال عود به دنبال کرایو بسیار زیاد می باشد ولی احتمال عود به دنبال لیزر بسیار کمتر است
      مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
      https://goo.gl/mTRrXN
      نگران نباش و از پزشک معالج همسرت در مورد روش های درمانی جایگزین نیز مشورت بخواه
      موفق
  • تصویر کاربر پريسا سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
    سلام
    من ازدواج نكردم ولي متاسفانه نميدونم از كجا زگيل تناسلي گرفتم، الانم دارم كرايو انجام ميدم، ميتونم الان واكسن رو بزنم؟ تاثيري تو بهبود يا جلوگيري از تكثيرش داره؟
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
      سلام جانم
      البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
      معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
      بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
      لیزر بهترین روش درمانی است
      واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد
      سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
      از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
      میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
      موفق
  • تصویر کاربر آرمان یکشنبه ۱۴ آذر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
    با سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما
    پیرو سوال قبل (میخاستم بپرسم که من قبلن زیگیل تناسلی داشتم ولی با لیزر سوزوندم ولی الان بعد سه یا چهار ماه من دوباره زیگیل زدم،پیشنهاد شده که از پماد آلدرا استفاده کنم ...) میخواستم اگر ممکنه دوز مصرفی آلدرا رو بفرمایید. فایل عکس از زگیل نیز ضمیمه شده.
    با تشکر فراوان از لطف شما
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۴ آذر ۹۵( 5 سال پیش)
      سلام جانم
      حتما با پزشک معالجت در این خصوص مشورت کن
      موفق
  • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۰ آذر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
    سلام دکتر من یک هفته هست که متوجه شدم که روی التم اکنه های سیاه و برجسته در اومده نشانه چیست
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ آذر ۹۵( 5 سال پیش)
      سلام جانم
      بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
      ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
      موفق
  • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
    با سلام
    اینجانب ساکن هلند هستم و مشکل زگیل تناسلی دارم. بنده روز شنبه 4 دی ماه تهران هستم. ایا امکان دارد ویزیت شوم. وقت مناسب میخواستم.
    چون زمان محدودی ایران هستم اگر لازم شد زگیل ها با روش لیزر از بین بروند این پروسه چه مدت زمان می برد؟
    ایا امکان دارد شماره مطب را داشته باشم تا با تماس با شما مشورت کنم؟ در حد یکی دو دقیقه
    سپاسگزارم.
    منتظر پاسخ شما هستم. ضمنا موبایل من 31655266578
    چون سیستم شما قبول نکرد من موبایل ایران را نوشتم که از 4 دی فعال هست.
    1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 5 سال پیش)
      سلام جانم
      شماره تلفن مطب 02122023107 است
      از طریق تلگرام با شماره فوق (لینک https://telegram.me/drentezarii) آزمایشات و اقدامات مورد نیاز قبل از لیزر را از من دریافت کن
      از طریق لینک زیر روز و ساعت دقیق برای مراجعه به مطب را انتخاب کن
      https://drentezari.com/appointment
      موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر