آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

کلیات چاقی (تشخیص، پیشگیری و درمان)

کلیات چاقی (تشخیص، پیشگیری و درمان)

به تجمع غیر طبیعی چربی در بدن چاقی گفته می شود. زمانی که دریافت انرژی از مصرف یا سوخت انرژی در بدن تجاوز کند ، بدن انرژی اضافه را در سلولهای چربی که در بافت چربی وجود دارند، ذخیره می کند. این سلول های چربی به عنوان ذخیره انرژی عمل می کنند و بسته به این که فرد چگونه این انرژی را مصرف می کند، بزرگ می شوند یا کوچک می شوند. اگر فرد بین دریافت و مصرف انرژی توسط عادات خوردن و ورزش منظم تعادل برقرار نکند، چربی ساخته می شود و فرد دچار اضافه وزن می شود. افراد چاق از نظر مقدار و نحوه توزیع چربی در بدن متفاوت هستند . obesity balance
خطراتی که با چاقی همراه هستند و نوع بیماری هایی که از چاقی ناشی می شوند، تحت تاثیر نحوه توزیع چربی در بدن هستند. زمانی که قسمت عمده چربی در شکم تجمع می یابد خطر عوارض چاقی ، بالاخص بیماری قلبی عروقی بیشتر است.  در برخی از خانواده ها احتمال ابتلا به چاقی بیش از سایر خانواده ها است.

 

عوامل مؤثربرچاقی

 عوامل ژنتیکی:

در خانواده هایی که افراد چاق دارند احتمال بروز چاقی در سایر افراد خانواده بیشتر است. در واقع زمینه ژنتیکی فرد را مستعد می کند تا در صورت دریافت بیش از حد انرژی یا فعالیت ناکافی ، دچار اضافه وزن شود.

عوامل محیطی:

 • عادات غذایی نامناسب مثل مصرف بی رویه غذاهای چرب و شیرین
 • کم تحرکی
 • بعضی از بیماری ها مثل کم کاری تیروئید
 • مصرف بعضی از داروها

ارزیابی و برآورد خطر اضافه وزن و چاقی

نمایه توده بدنی (BMI): تعیین نمایه توده بدنی ساده ترین و رایج ترین راه تعیین اضافه وزن و چاقی است که می تواند شیوع چاقی درجامعه و خطرات همراه و مرتبط با چاقی مانند بیماری قلبی عروقی ، فشارخون بالا، دیابت را تعیین کند. نمایه توده بدنی یک شاخص ساده نسبت وزن به ازای قد بدون توجه به جنس است و ارتباط قوی با میزان چربی بدن دارد. نمایه توده بدنی براساس تقسیم وزن بدن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد برحسب متر محاسبه می شود (Kg/m²)BMI 2

در مجموع هر چه مقدار نمایه توده بدنی بیشتر باشد، خطری که به افزایش وزن مربوط می شود ، بیشتر است. اگر نمایه توده بدنی بالا باشد و بالاخص اگر سایر عوامل خطر مرتبط با اضافه وزن و چاقی نیز وجود داشته باشد، کم کردن وزن بسیار سودمند است. البته باید توجه داشت که در سالمندان ( افراد ۶۰ سال و بیشتر) افزایش BMI تا حدودی می تواند به دلیل کوتاه شدن قد ناشی از پوکی استخوان باشد.

نمایه توده بدنی Kg/m²  ۲۵ و بالاتر در بزرگسالان را اضافه وزن می نامند. از این نقطه به بعد خطر بیماری های همراه و مرتبط با چاقی با افزایش وزن زیاد می شود. نمایه توده بدنی ۳۰ و بالاتررا چاقی می نامند. نمایه توده بدنی ۹/۳۴-۳۰  به چاقی درجه یک، ۹ /۳۹-۳۵  به چاقی درجه ۲ و ۴۰ و بالاتر به چاقی درجه ۳ تقسیم بندی می شود.

وضعیت شیوع چاقی در جهان

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت حدود نیمی از کشورهای جهان دارای شیوع اضافه وزن و چاقی بالای ۵۰% در جمعیت بالای ۲۰ سال خود هستند یعنی BMI آنها ۲۵و بیشتر از آن می باشد.

در سراسر جهان، حداقل ۲٫۸ میلیون نفر در هر سال در نتیجه اضافه وزن یا چاق بودن می میرند. اضافه وزن و چاقی منجر به اثرات متابولیک منفی بر فشار خون، کلسترول، تری گلیسیرید و مقاومت به انسولین می شود. خطرات ناشی از بیماری عروق قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع ۲ دیابت افزایش به طور پیوسته با افزایش (BMI) ، افزایش می یابد. بالا بودن شاخص توده بدنی نیز خطر ابتلا به سرطان پستان، روده بزرگ، پروستات، آندومتر، کلیه و کیسه صفرا را افزایش می دهد. میزان مرگ و میر با افزایش شاخص توده بدنی است افزایش می یابد.obesity epidemy 2

در سال ۲۰۰۸، ۳۵ درصد از بزرگسالان ۲۰ + ساله اضافه وزن داشته یا چاق (BMI ≥ ۲۵ ) بوده اند (۳۴٪ مردان و ۳۵٪ زنان). شیوع چاقی در سراسر جهان بین سال های ۱۹۸۰ و ۲۰۰۸ دو برابر شده است. در سال ۲۰۰۸، ۱۰ درصد از مردان و ۱۴ درصد زنان در جهان چاق (BMI ≥ ۳۰) بودند ، در حالیکه در سال ۱۹۸۰ ۵٪ مردان و ۸ درصد زنان چاق بودند. تخمین زده می شود ۲۰۵ میلیون مرد و ۲۹۷ میلیون زن ( در مجموع بیش از نیم میلیارد بزرگسال بالای  سال۲۰ در سراسر جهان) چاق هستند.

بالاترین میزان شیوع اضافه وزن و چاقی در جهان، مربو ط به منطقه آمریکا (۶۲٪ اضافه وزن ، و ۲۶٪ برای چاقی در هر دو جنس) و کمترین میزان در منطقه جنوب شرق آسیا (۱۴٪ اضافه وزن و ۳٪ چاقی در هر دو جنس) می باشد.

بر اساس آمارهای منتشره از سوی سازمان جهانی بهداشت در کشور ما ۲۱٫۶% مردم چاق هستند و متاسفانه این روند در حال افزایش است. شیوع چاقی در تمام دنیا در زنان بیشتر از مردان است حتی در بعضی از  کشورها حدود ۲ برابر مردان است

عوامل خطر یا بیماری های همراه با چاقی

بعضی از بیماری ها یا عوامل خطر همراه با چاقی ،سلامت بیماران چاق را در معرض خطر جدی قرار می دهند. توجه به درمان ومراقبت این افراد ضروری است. این بیماری ها شامل بیماری عروق کرونر قلب ، سایر بیماری هایی که ایجاد تصلب شرایین می کنند، دیابت نوع ۲ و وقفه تنفسی در خواب، اختلالات زنانگی مثل قطع قاعدگی وخونریزی ، مشکلات استخوانی مفصلی، سنگ کیسه صفرا و عوارض آن ها واسترس هستند.

عوامل خطرآفرین شامل مصرف دخانیات، فشارخون بالا، اختلال چربی خون، اختلال گلوگز ناشتا ، سابقه خانوادگی بیماری عروق کرونر زودرس (سکته قلبی  یا مرگ ناگهانی در مردان درجه یک خانواده در سن ۵۵ سالگی یا قبل از آن،یا درزنان درجه یک خانواده درسن ۶۵ سالگی یا قبل از آن )،مردان ۴۵ سال و بیشتر یا زنان ۵۵ سال و بیشتر (یا بعد از یائسگی ) ، کم تحرکی،  تری گلیسیرید خون بالا هستند.

 

تاثیر اضافه وزن و چاقی برسلامتی

عواقب بهداشتی اضافه وزن و چاقی بسیار متفاوت است و از افزایش خطر مرگ زودرس تا ناتوانی های ناشی از بیماری را شامل می شود. هر چه مدت ابتلا به چاقی بیشتر باشد ،خطر بیشتر است.چاقی یکی از عوامل خطر مهم برای بیماری های غیر واگیر مانند دیابت، قلب و عروق و سرطان است . چاقی خود نیز یک بیماری مزمن است که با افزایش آن خطر مرگ نیز افزایش می یابد. چاقی در کودکی و نوجوانی زمینه ابتلاء به چاقی در بزرگسالی را افزایش می دهد.

فواید کاهش وزن در افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی

کاهش وزن قند خون ، فشارخون و چربی خون رادر سطح مطلوب کنترل می کند. کاهش وزن در حد متوسط سبب بهبودی عملکرد ریه ها و تنگی نفس می شود ، تعداد وقوع وقفه تتنفسی در خواب را کم می کند، کیفیت خواب را بهبود می دهد، خواب آلودگی در طول روز، درد استخوانی مفصلی و نیز درد کمر را کم می کند. البته حفظ وزن کاهش یافته در بهبودی مؤثراست. پیروی از رژیم های غذایی نامناسب برای کاهش وزن سبب کمبود بعضی از مواد مغذی و بروز برخی بیماری ها (مانند اختلال گوارشی) در فرد می شود.کاهش و افزایش وزن مکرر  اثرات منفی بر سلامتی دارد و موفقیت در برنامه های کاهش وزن را مشکل می سازد.

هدف از کاهش وزن و مراقبت آن شامل کاهش وزن، حفظ وزن کاهش یافته به مدت طولانی و پیشگیری از اضافه وزن بیشتر است.

 

درمان اضافه وزن وچاقی

درمان یک فرد دارای اضافه وزن و چاقی شامل دومرحله است: ارزیابی و مراقبت .

ارزیابی شامل تعیین درجه چاقی و وضعیت کلی سلامتی است. مراقبت نه تنها شامل کاهش و حفظ وزن بدن است بلکه شامل انجام اقدامات لازم برای کنترل سایر عوامل خطر آفرین او بیماری ها ست. چاقی یک بیماری مزمن است و بیمار و کارکنان بهداشتی باید بدانند که درمان نیاز به تلاش دراز مدت در طول زندگی دارد. انواع مختلف درمان های مؤثر برای کنترل وزن وجود دارد،که شامل درمان با رژیم غذایی، فعالیت بدنی ،درمان رفتاری (تغیر شیوه زندگی)، درمان دارویی، درمان ترکیبی و جراحی است.

رژیم غذایی

رژیم غذایی یعنی تنظیم یک برنامه غذایی مناسب بر اساس شرایط فرد(از نظر سن،جنس،فعالیت بدنی، سلامتی، عادات غذایی ،….) برای دست یابی به سلامتی Obesity Diet 1

 • یکی از راه های مهم برای اصلاح رژیم غذایی، آموزش افراد در مورد اصول تغذیه مناسب، گروه های غذایی، عادات غذایی مناسب و تهیه و طبخ صحیح مواد غذایی است.
 • در طی رژیم غذایی افراد باید از نظر پیروی صحیح از برنامه و توصیه های غذایی تحت مراقبت قرار گیرند.

 

توصیه های غذایی برای کاهش وزن

•   از مصرف غذا های پر انرژی حاوی مقادیر زیاد چربی وکربوهیدرات  اجتناب شود.

•   حجم غذای مصرفی در هر وعده کاهش یابد.

•   آب به مقدار کافی مصرف شود.

•   رژیم غذایی باید طوری برنامه ریزی شود که در ترکیبات آن مصرف چربی و نمک در حدی باشد که سایر عوامل خطر زای بیماری قلبی عروقی (مانند فشارخون بالا ،کلسترول خون بالا….) را کاهش دهد و اصلاح کند.

•   بعداز کاهش وزن حفظ آن مهم است. برای حفظ وزن ، هر فرد باید در روز به تعادل مقدار انرژی که دریافت می کند و مقدار انرژی که از طریق فعالیت می سوزاند توجه کند تا قادر به حفظ وزن مطلوب خود باشد.

•   کاهش وزن نباید اولین هدف برأى سلامتی باشد. موفقیت در کاهش وزن را نباید براساس مقدار وزن از دست داده ارزشیابی کرد بلکه باید بر اساس میزان بهبودی در عوامل خطرزای بیماری های مزمن همراه با چاقی یا نشانه های آن و پذیرش شیوه زندگی مناسب ، ارزشیابی کرد.

•   هدف از رژیم غذایی تنها کاهش وزن نیست بلکه یکی از اهداف مهم ،کنترل سایر عوامل خطرساز بیماری های  غیر واگیر همراه با چاقی است.

فعالیت بدنی

کاهش فعالیت روزانه در افزایش وزن دخالت دارد. فعالیت بدنی بصورت مستقیم و غیر مستقیم بر سلامت تاثیر دارد.افزایش فعالیت بدنی با افزایش مصرف وسوخت انرژی درکاهش وحفظ وزن مؤثر است. انجام فعالیت بدنی همراه با رژیم غذایی نسبت به یک رژیم غذایی بدون فعالیت بدنی بیشتر در کاهش خطر بیماری قلبی عروقی مؤثر است.فعالیت بدنی حجم چربی بدن را کم می کند و از کاهش توده عضلانی که غالبا”در طی کاهش وزن رخ می دهد،جلوگیری می کند.

•    فعالیت بدنی مناسب فعالیت بدنی با شدت متوسط است که به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیقه در روز و در بیشتر روزهای هفته یا ترجیحا” تمام روز ها انجام گیرد .به عنوان مثال پیاده روی تند،دویدن آرام،دوچرخه سواری و شنا بر اساس شرایط جسمانی فرد از ورزشهای مناسب و تاثیر گذار برآمادگی قلب و ریه در این مورد هستند.

•   فعالیت بدنی یک عامل کلیدی برای حفظ وزن کاهش یافته است.

رفتار درمانی

این نوع درمان شامل تغییر رفتار هایی است که در کاهش وزن مؤثر هستند ازجمله تغییر درالگوهای رژیم غذایی و فعالیت بدنی و رفتار هایی است که درکاهش وزن مؤثر هستند. اصلاح عادات غذایی و میزان فعالیت بدنی به منظور کاهش و کنترل وزن  نیاز به زمان دارد.

درمان داروئی

درمان دارویی در صورت نیاز باید تحت نظر پزشک تجویز شود. بیماران تحت درمان باید بطور منظم برای تعیین تاثیر دارو و تداوم درمان ، تحت پایش و مراقبت قرار گیرند.

جراحی

زمانی که راه های اولیه درمان چاقی شامل اصلاح رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی و یا دارو درمانی مؤثر نباشند، جراحی به عنوان  یکی از راه های درمان چاقی توصیه می شود.در این روش جراحی بر روی معده یا روده به منظور کاهش حجم غذای دریافتی انجام می شود.باید توجه داشت حتی در صورت انجام عمل جراحی پیروی از رژیم غذایی مناسب و افزایش فعالیت بدنی ضروری است.

هشدار در مورد رژیم های غذایی خیلی سخت

پیروی از رژیم های غذایی خیلی سخت عوارض نامطلوب بر سلامت فرد می گذارند و اغلب باعث پر خوری در مراحل بعد از قطع رژیم غذایی می شوندکه خود باعث افزایش مجدد وزن می گردد.کاهش وزن اولیه که در اثر پیروی از رژیم های سخت اتفاق می افتد بیشتر به علت دفع مایعات بدن است. ازعوارض جانبی نامطلوب این گونه رژیم ها می توان از تهوع، عدم تحمل سرما، ریزش مو، سنگ کیسه صفرا و نا منظمی قاعدگی نام برد.

هدف های تغییر رفتار برای کاهش وزن در کودکان و نوجوانان شامل موارد زیر است:

•   افزایش مصرف میوه و سبزی بیش از ۵ بار در روز

•   مصرف فیبرهای غذایی به مقدار کافی و محدودیت مصرف نمک و قند و شکر

•   افزایش مصرف شیر و لببنبات بیش از ۳ بار در روز و افزایش مصرف لبنبات بدون چربی بعد از ۲ سالگی

•   افزایش مصرف غلات بیش از ۶ بار در روز

•   آماده کردن غذا در منزل و کاهش مصرف غذاهای بیرون از خانه ،برنامه ریزی برای تنقلات سالم ، ارائه غذاهای کم انرژی مثل میوه و سبزی

•   افزایش فعالیت بدنی روزانه به ۱ ساعت در روز

•   محدود کردن تماشای تلویزیون به کمتر از ۲ ساعت در روز

•   درگیر کردن کودکان در برنامه ریزی وعده های غذایی، خرید مواد غذایی، آماده کردن غذا و انتخاب غذاهای سالمتر

•   انجام فعالیت بدنی روزانه منظم (در حد عرق کردن که نشان می دهد شدت فعالیت مناسب است و تلاش کافی صورت گرفته است). این توصیه برای همه کودکان کاربرد دارد.

•   کاهش تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری به کمتر از ۲ ساعت در روز

•   توصیه به ورزش و فعالیت بدنی که لذت بخش و مطابق با شرایط و شیوه زندگی خانواده باشد. فعالیت هایی مانند پیاده روی ، دوچرخه سواری، اسکیت، پیاده روی، طناب بازی،کوه پیمایی، وزنه برداری برای بهبود قدرت عضلانی و باغبانی را راحت ترمی نوان در زندگی روزانه انجام داد.

•   استفاده از میان وعده ها، تعداد وعده های غذا در روز را افزایش دهند و حجم هر وعده را کم کنند.

•   باعت ثابتی برای صرف غذا در وعده های مختلف در هر روز داشته باشند و از ریزه خواری پرهیز نمایند.

•   صرف قند و شکر و غذاهای حاوی آنها مثل شیرینی جات، شکلات، آب نبات، نوشابه ها، شربت ها و آب میوه های صنعتی، مربا  و عسل و….. را تا حد امکان محدود کنند.

•   نان مصرفی باید از انواع تهیه شده از آرد سبوس دار (نان سنگکک، نان جو و..) باشد و نان های فانتزی مثل انواع ساندویچی و باگت را کمتر مصرف کنند.

•   انواع حبوبات مثل عدس و لوبیا، نخود و لپه را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

•   اغلب رژیم های غذایی برای کاهش وزن  بر مصرف متعادل ، متنوع و مقدار کافی طبق الگوی غذایی کلی مصرف تاکید دارد. مراقبت و درمان چاقی و اضافه وزن یک مراقبت دراز مدت است و بهتر است خود مراقبتی توسط کودکان و نوجوانان تشویق شود.

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علاقه دوشنبه ۱۴ تیر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر تو رو خدا راهنماییم کنین خیلی میترسم من اچ پی وی نوع 16 و 35 دارم چند روز پیش دهانه رحممو با همل مخروطی شکل تراشیدن گفتن شش ماه دیگه بیا چکاب ببینیم برطرف شده یا نه. من سکس دهانی هم داشتم با شوهرم الان ته زبانم یه چندتا برامدگی زده همرنگ زبانمه ولی برجسته مانند جوشه ولی رنگ زبانمه گوش درد و گلو درد هم دارم. من المان زندگی میکنم راستش دکترای خودمو قبول دارم اینجا رو دوست ندارم
  تو رو خدا بگین نظرتون اینه که اچ پی وی در دهانمم شده ؟؟ یعنی سرطان زبان گلو ممکنه شده باشه؟؟ دارم سکته میکنم
  تو رو خدا راهنمایی کنین اگر باشه درمانش چیه من چکاررر کنم
  من هنوز بچه ندارم33 سالمه ولی دیگه امید به زندگیمو از دست دادم
  تو رو خدااااا راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ تیر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش. در صورتی که سیستم ایمنی بدن تقویت گردد احتما حذف ویروس توسط بدن زیاد است
   سعی کن از استرس پرهیز کنی
   میوه و سبزیجات تازه را مصرف کن
   مکمل های زینک و امگا3 مصرف کن
   ضایعات ته زبان به احتمال خیلی زیاد پرزهای چشایی طبیعی زبان است ولی بهتره یک معاینه دقیقتر برات انجام شود
   بین 60 تا 80 درصد موارد امکان حذف ویروس از بدن وجود دارد
   کارهایی که تا الان انجام شده خوب هست
   نگران نباش
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱۴ تیر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.مدتی هست که بر روی تنه ی آلتم دونه های ریزی درآمده که چندتاشو کندم.با توجه به عکس ممکنه که مولوسکوم یا حساسیت خاصی باشه؟یا زگیله؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ تیر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی مطرح باشد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر مريم یکشنبه ۱۳ تیر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آيا امكان انتقال ويروس اچ پى وى و زگيل تناسلى از راه ليزر موهاى زائد امكانپذير است؟ زيرا براى افراد زيادى از يك دستگاه ليزر استفاده ميشود
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۳ تیر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته امکان انتقال در صورتی که شرایط مناسب ضد عفونی کردن دستگاه ها رعایت شود بسیار کم است
   موفق
 • تصویر کاربر زهره سه شنبه ۱ تیر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام کف پام میخچه زده باسیر درمانش کردم ولی هنوز ریشه ش هست مثل مویرگ ریز چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱ تیر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه با چسب میخچه مشکل برطرف شود
   بهتره از برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۷ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر اینجانب نتاهل هستم و خال گوشتی در گردن و دستگاه تناسلی خود دارم . خالی که در دستگاه تناسلی داشتم را با نخ بستم واست که دیگر خشک شد و از بین رفت و الان یک سال که دیگر خالی ندارم ولی در گردنم باز هم خال گوشتی رشد کرده امروز سایت شما دیدم کمی نگران شدم . لطفا راهنمایی بفرمایید و در مورد هزینه های بررسی نیز توضیح بدید .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۷ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا ضایعاتی که به شکل خال کوشتی روی آلت است در اثر زگیل تناسلی است
   زگیل تناسلی یک بیماری عفونی ویروسی و به شدت مسری است و باید زیر نظر پزشک درمان گردد
   ضایعات گردن عموما ناشی از اسکین تگ بوده ئ خطری ندارد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر هیوا چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام توروخدا جواب بدبد خیلی مهمه یه مدته بیضی سمت راستم رنگ پوستش تیره شده و وقتی فشار بهش میاد اذیت میشه و بعضی وقتا کوچیک میشه و جمع میشه علتش چیه...
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   این علامت برای هیچ بیماری جنبه تشحیصی ندارد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر ناشناس چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر....پسری 20 ساله هستم که تقریبا از 3 ماه پیش زایعه گوشتی شبیه به زگیل را بر روی بدنه التم مشاهده کردم....بعدش دقت کردم بعد از 2 هفته به 4 تا رسید!...اما الان که دقت میکنم 2 ماه میشود که همان چهار تا مانده و یکی از بین رفته(نمیدانم چجوری)و 2 تای دیگر کوچک تر بنظر می ایند....خدایی نکرده زبانم لال رابطه هم نداشتم....ِایا ممکن است که ویروس از بین رفته باشه؟؟؟ خیلی خجالت میکشم برای خانواده ام مطرح کنم....ایا اگر زایعات را از بین ببرم و در اینده هنگام رابطه با همسرم از کاندوم استفاده کنم احتمال انتقال بیماری به صفر میرسد؟؟(با توجه به اینکه پزشک زایعات را از بین ببرد)....لطفا پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی و به شدت مسری است
   کاندوم از انتقال آن پیشگیری نمی کند
   بهتره هرچه سریعتر برای درمان اقدام گردد
   لیزر بهترین روش درمانی با کمترین میزان عود می باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مژده پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  من رنگ پوست تیره دارم و میخام بدونم در صورت سوختگی با لیزر آثار سوختگی ب چ صورتی و تا چ زمانی باقی میمونه و ایا اصلا از بین میره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا عوارض و سوختگی های ناشی از لیزر موقتی بوده و از بین می رود
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . متاسفانه سه سال پیش من به ریزش موی سکه دچار شدم . و بعد از مراجعه به متخصص و مصرف محلول ماینوکسیدل درمان شد و لی بعد از دو سال دوباره به این بیماری دچار شدم و از دفعه قبل شدیدتر بود که پس مراجعه به پزشک و مصرف همان محلول متاسفانه بهبود حاصل نشد . در مراجعه بعدی به دکتر ، برایم آمپول نسخه کرد و به قسمت هایی که ریزش داشت تزریق کرد و پس از یک ماه موهای ریز در بعضی مناطق دیده می شود و متاسفانه در بعضی از نقاط جدید شروع به ریزش کرده . به نظر جنابعالی ، بهبود حاصل میشود ؟اگر نشد چیکار کنم؟ آیا راه درمان دیگری هم دارد ؟ممنون از سایت خوبتان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   ریزش موی سکه ای معمولا نیاز به درمان ندارد و اکثر موارد بعد از شناسایی و رفع عامل زمینه ای بهبود می یابد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر از نظر عواملی نظیر استرس، برخی عفونت های موضعی و سیستمیک برای انجام بشه
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۲ فروردین ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.
  آیابرداشتن خال گوشتی روی لب بالیزر عوارض داردوآیا امکان برداشتن خال بالیزروجودارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۲ فروردین ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا برداشت خال با لیزر عوارض جدی و دراز مدت ندارد
   ممکن است برای مدت کوتاهی ناحیه قرمز باقی بماند
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند