آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

کلیات چاقی (تشخیص، پیشگیری و درمان)

کلیات چاقی (تشخیص، پیشگیری و درمان)

به تجمع غیر طبیعی چربی در بدن چاقی گفته می شود. زمانی که دریافت انرژی از مصرف یا سوخت انرژی در بدن تجاوز کند ، بدن انرژی اضافه را در سلولهای چربی که در بافت چربی وجود دارند، ذخیره می کند. این سلول های چربی به عنوان ذخیره انرژی عمل می کنند و بسته به این که فرد چگونه این انرژی را مصرف می کند، بزرگ می شوند یا کوچک می شوند. اگر فرد بین دریافت و مصرف انرژی توسط عادات خوردن و ورزش منظم تعادل برقرار نکند، چربی ساخته می شود و فرد دچار اضافه وزن می شود. افراد چاق از نظر مقدار و نحوه توزیع چربی در بدن متفاوت هستند . obesity balance
خطراتی که با چاقی همراه هستند و نوع بیماری هایی که از چاقی ناشی می شوند، تحت تاثیر نحوه توزیع چربی در بدن هستند. زمانی که قسمت عمده چربی در شکم تجمع می یابد خطر عوارض چاقی ، بالاخص بیماری قلبی عروقی بیشتر است.  در برخی از خانواده ها احتمال ابتلا به چاقی بیش از سایر خانواده ها است.

 

عوامل مؤثربرچاقی

 عوامل ژنتیکی:

در خانواده هایی که افراد چاق دارند احتمال بروز چاقی در سایر افراد خانواده بیشتر است. در واقع زمینه ژنتیکی فرد را مستعد می کند تا در صورت دریافت بیش از حد انرژی یا فعالیت ناکافی ، دچار اضافه وزن شود.

عوامل محیطی:

 • عادات غذایی نامناسب مثل مصرف بی رویه غذاهای چرب و شیرین
 • کم تحرکی
 • بعضی از بیماری ها مثل کم کاری تیروئید
 • مصرف بعضی از داروها

ارزیابی و برآورد خطر اضافه وزن و چاقی

نمایه توده بدنی (BMI): تعیین نمایه توده بدنی ساده ترین و رایج ترین راه تعیین اضافه وزن و چاقی است که می تواند شیوع چاقی درجامعه و خطرات همراه و مرتبط با چاقی مانند بیماری قلبی عروقی ، فشارخون بالا، دیابت را تعیین کند. نمایه توده بدنی یک شاخص ساده نسبت وزن به ازای قد بدون توجه به جنس است و ارتباط قوی با میزان چربی بدن دارد. نمایه توده بدنی براساس تقسیم وزن بدن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد برحسب متر محاسبه می شود (Kg/m²)BMI 2

در مجموع هر چه مقدار نمایه توده بدنی بیشتر باشد، خطری که به افزایش وزن مربوط می شود ، بیشتر است. اگر نمایه توده بدنی بالا باشد و بالاخص اگر سایر عوامل خطر مرتبط با اضافه وزن و چاقی نیز وجود داشته باشد، کم کردن وزن بسیار سودمند است. البته باید توجه داشت که در سالمندان ( افراد ۶۰ سال و بیشتر) افزایش BMI تا حدودی می تواند به دلیل کوتاه شدن قد ناشی از پوکی استخوان باشد.

نمایه توده بدنی Kg/m²  ۲۵ و بالاتر در بزرگسالان را اضافه وزن می نامند. از این نقطه به بعد خطر بیماری های همراه و مرتبط با چاقی با افزایش وزن زیاد می شود. نمایه توده بدنی ۳۰ و بالاتررا چاقی می نامند. نمایه توده بدنی ۹/۳۴-۳۰  به چاقی درجه یک، ۹ /۳۹-۳۵  به چاقی درجه ۲ و ۴۰ و بالاتر به چاقی درجه ۳ تقسیم بندی می شود.

وضعیت شیوع چاقی در جهان

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت حدود نیمی از کشورهای جهان دارای شیوع اضافه وزن و چاقی بالای ۵۰% در جمعیت بالای ۲۰ سال خود هستند یعنی BMI آنها ۲۵و بیشتر از آن می باشد.

در سراسر جهان، حداقل ۲٫۸ میلیون نفر در هر سال در نتیجه اضافه وزن یا چاق بودن می میرند. اضافه وزن و چاقی منجر به اثرات متابولیک منفی بر فشار خون، کلسترول، تری گلیسیرید و مقاومت به انسولین می شود. خطرات ناشی از بیماری عروق قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع ۲ دیابت افزایش به طور پیوسته با افزایش (BMI) ، افزایش می یابد. بالا بودن شاخص توده بدنی نیز خطر ابتلا به سرطان پستان، روده بزرگ، پروستات، آندومتر، کلیه و کیسه صفرا را افزایش می دهد. میزان مرگ و میر با افزایش شاخص توده بدنی است افزایش می یابد.obesity epidemy 2

در سال ۲۰۰۸، ۳۵ درصد از بزرگسالان ۲۰ + ساله اضافه وزن داشته یا چاق (BMI ≥ ۲۵ ) بوده اند (۳۴٪ مردان و ۳۵٪ زنان). شیوع چاقی در سراسر جهان بین سال های ۱۹۸۰ و ۲۰۰۸ دو برابر شده است. در سال ۲۰۰۸، ۱۰ درصد از مردان و ۱۴ درصد زنان در جهان چاق (BMI ≥ ۳۰) بودند ، در حالیکه در سال ۱۹۸۰ ۵٪ مردان و ۸ درصد زنان چاق بودند. تخمین زده می شود ۲۰۵ میلیون مرد و ۲۹۷ میلیون زن ( در مجموع بیش از نیم میلیارد بزرگسال بالای  سال۲۰ در سراسر جهان) چاق هستند.

بالاترین میزان شیوع اضافه وزن و چاقی در جهان، مربو ط به منطقه آمریکا (۶۲٪ اضافه وزن ، و ۲۶٪ برای چاقی در هر دو جنس) و کمترین میزان در منطقه جنوب شرق آسیا (۱۴٪ اضافه وزن و ۳٪ چاقی در هر دو جنس) می باشد.

بر اساس آمارهای منتشره از سوی سازمان جهانی بهداشت در کشور ما ۲۱٫۶% مردم چاق هستند و متاسفانه این روند در حال افزایش است. شیوع چاقی در تمام دنیا در زنان بیشتر از مردان است حتی در بعضی از  کشورها حدود ۲ برابر مردان است

عوامل خطر یا بیماری های همراه با چاقی

بعضی از بیماری ها یا عوامل خطر همراه با چاقی ،سلامت بیماران چاق را در معرض خطر جدی قرار می دهند. توجه به درمان ومراقبت این افراد ضروری است. این بیماری ها شامل بیماری عروق کرونر قلب ، سایر بیماری هایی که ایجاد تصلب شرایین می کنند، دیابت نوع ۲ و وقفه تنفسی در خواب، اختلالات زنانگی مثل قطع قاعدگی وخونریزی ، مشکلات استخوانی مفصلی، سنگ کیسه صفرا و عوارض آن ها واسترس هستند.

عوامل خطرآفرین شامل مصرف دخانیات، فشارخون بالا، اختلال چربی خون، اختلال گلوگز ناشتا ، سابقه خانوادگی بیماری عروق کرونر زودرس (سکته قلبی  یا مرگ ناگهانی در مردان درجه یک خانواده در سن ۵۵ سالگی یا قبل از آن،یا درزنان درجه یک خانواده درسن ۶۵ سالگی یا قبل از آن )،مردان ۴۵ سال و بیشتر یا زنان ۵۵ سال و بیشتر (یا بعد از یائسگی ) ، کم تحرکی،  تری گلیسیرید خون بالا هستند.

 

تاثیر اضافه وزن و چاقی برسلامتی

عواقب بهداشتی اضافه وزن و چاقی بسیار متفاوت است و از افزایش خطر مرگ زودرس تا ناتوانی های ناشی از بیماری را شامل می شود. هر چه مدت ابتلا به چاقی بیشتر باشد ،خطر بیشتر است.چاقی یکی از عوامل خطر مهم برای بیماری های غیر واگیر مانند دیابت، قلب و عروق و سرطان است . چاقی خود نیز یک بیماری مزمن است که با افزایش آن خطر مرگ نیز افزایش می یابد. چاقی در کودکی و نوجوانی زمینه ابتلاء به چاقی در بزرگسالی را افزایش می دهد.

فواید کاهش وزن در افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی

کاهش وزن قند خون ، فشارخون و چربی خون رادر سطح مطلوب کنترل می کند. کاهش وزن در حد متوسط سبب بهبودی عملکرد ریه ها و تنگی نفس می شود ، تعداد وقوع وقفه تتنفسی در خواب را کم می کند، کیفیت خواب را بهبود می دهد، خواب آلودگی در طول روز، درد استخوانی مفصلی و نیز درد کمر را کم می کند. البته حفظ وزن کاهش یافته در بهبودی مؤثراست. پیروی از رژیم های غذایی نامناسب برای کاهش وزن سبب کمبود بعضی از مواد مغذی و بروز برخی بیماری ها (مانند اختلال گوارشی) در فرد می شود.کاهش و افزایش وزن مکرر  اثرات منفی بر سلامتی دارد و موفقیت در برنامه های کاهش وزن را مشکل می سازد.

هدف از کاهش وزن و مراقبت آن شامل کاهش وزن، حفظ وزن کاهش یافته به مدت طولانی و پیشگیری از اضافه وزن بیشتر است.

 

درمان اضافه وزن وچاقی

درمان یک فرد دارای اضافه وزن و چاقی شامل دومرحله است: ارزیابی و مراقبت .

ارزیابی شامل تعیین درجه چاقی و وضعیت کلی سلامتی است. مراقبت نه تنها شامل کاهش و حفظ وزن بدن است بلکه شامل انجام اقدامات لازم برای کنترل سایر عوامل خطر آفرین او بیماری ها ست. چاقی یک بیماری مزمن است و بیمار و کارکنان بهداشتی باید بدانند که درمان نیاز به تلاش دراز مدت در طول زندگی دارد. انواع مختلف درمان های مؤثر برای کنترل وزن وجود دارد،که شامل درمان با رژیم غذایی، فعالیت بدنی ،درمان رفتاری (تغیر شیوه زندگی)، درمان دارویی، درمان ترکیبی و جراحی است.

رژیم غذایی

رژیم غذایی یعنی تنظیم یک برنامه غذایی مناسب بر اساس شرایط فرد(از نظر سن،جنس،فعالیت بدنی، سلامتی، عادات غذایی ،….) برای دست یابی به سلامتی Obesity Diet 1

 • یکی از راه های مهم برای اصلاح رژیم غذایی، آموزش افراد در مورد اصول تغذیه مناسب، گروه های غذایی، عادات غذایی مناسب و تهیه و طبخ صحیح مواد غذایی است.
 • در طی رژیم غذایی افراد باید از نظر پیروی صحیح از برنامه و توصیه های غذایی تحت مراقبت قرار گیرند.

 

توصیه های غذایی برای کاهش وزن

•   از مصرف غذا های پر انرژی حاوی مقادیر زیاد چربی وکربوهیدرات  اجتناب شود.

•   حجم غذای مصرفی در هر وعده کاهش یابد.

•   آب به مقدار کافی مصرف شود.

•   رژیم غذایی باید طوری برنامه ریزی شود که در ترکیبات آن مصرف چربی و نمک در حدی باشد که سایر عوامل خطر زای بیماری قلبی عروقی (مانند فشارخون بالا ،کلسترول خون بالا….) را کاهش دهد و اصلاح کند.

•   بعداز کاهش وزن حفظ آن مهم است. برای حفظ وزن ، هر فرد باید در روز به تعادل مقدار انرژی که دریافت می کند و مقدار انرژی که از طریق فعالیت می سوزاند توجه کند تا قادر به حفظ وزن مطلوب خود باشد.

•   کاهش وزن نباید اولین هدف برأى سلامتی باشد. موفقیت در کاهش وزن را نباید براساس مقدار وزن از دست داده ارزشیابی کرد بلکه باید بر اساس میزان بهبودی در عوامل خطرزای بیماری های مزمن همراه با چاقی یا نشانه های آن و پذیرش شیوه زندگی مناسب ، ارزشیابی کرد.

•   هدف از رژیم غذایی تنها کاهش وزن نیست بلکه یکی از اهداف مهم ،کنترل سایر عوامل خطرساز بیماری های  غیر واگیر همراه با چاقی است.

فعالیت بدنی

کاهش فعالیت روزانه در افزایش وزن دخالت دارد. فعالیت بدنی بصورت مستقیم و غیر مستقیم بر سلامت تاثیر دارد.افزایش فعالیت بدنی با افزایش مصرف وسوخت انرژی درکاهش وحفظ وزن مؤثر است. انجام فعالیت بدنی همراه با رژیم غذایی نسبت به یک رژیم غذایی بدون فعالیت بدنی بیشتر در کاهش خطر بیماری قلبی عروقی مؤثر است.فعالیت بدنی حجم چربی بدن را کم می کند و از کاهش توده عضلانی که غالبا”در طی کاهش وزن رخ می دهد،جلوگیری می کند.

•    فعالیت بدنی مناسب فعالیت بدنی با شدت متوسط است که به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیقه در روز و در بیشتر روزهای هفته یا ترجیحا” تمام روز ها انجام گیرد .به عنوان مثال پیاده روی تند،دویدن آرام،دوچرخه سواری و شنا بر اساس شرایط جسمانی فرد از ورزشهای مناسب و تاثیر گذار برآمادگی قلب و ریه در این مورد هستند.

•   فعالیت بدنی یک عامل کلیدی برای حفظ وزن کاهش یافته است.

رفتار درمانی

این نوع درمان شامل تغییر رفتار هایی است که در کاهش وزن مؤثر هستند ازجمله تغییر درالگوهای رژیم غذایی و فعالیت بدنی و رفتار هایی است که درکاهش وزن مؤثر هستند. اصلاح عادات غذایی و میزان فعالیت بدنی به منظور کاهش و کنترل وزن  نیاز به زمان دارد.

درمان داروئی

درمان دارویی در صورت نیاز باید تحت نظر پزشک تجویز شود. بیماران تحت درمان باید بطور منظم برای تعیین تاثیر دارو و تداوم درمان ، تحت پایش و مراقبت قرار گیرند.

جراحی

زمانی که راه های اولیه درمان چاقی شامل اصلاح رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی و یا دارو درمانی مؤثر نباشند، جراحی به عنوان  یکی از راه های درمان چاقی توصیه می شود.در این روش جراحی بر روی معده یا روده به منظور کاهش حجم غذای دریافتی انجام می شود.باید توجه داشت حتی در صورت انجام عمل جراحی پیروی از رژیم غذایی مناسب و افزایش فعالیت بدنی ضروری است.

هشدار در مورد رژیم های غذایی خیلی سخت

پیروی از رژیم های غذایی خیلی سخت عوارض نامطلوب بر سلامت فرد می گذارند و اغلب باعث پر خوری در مراحل بعد از قطع رژیم غذایی می شوندکه خود باعث افزایش مجدد وزن می گردد.کاهش وزن اولیه که در اثر پیروی از رژیم های سخت اتفاق می افتد بیشتر به علت دفع مایعات بدن است. ازعوارض جانبی نامطلوب این گونه رژیم ها می توان از تهوع، عدم تحمل سرما، ریزش مو، سنگ کیسه صفرا و نا منظمی قاعدگی نام برد.

هدف های تغییر رفتار برای کاهش وزن در کودکان و نوجوانان شامل موارد زیر است:

•   افزایش مصرف میوه و سبزی بیش از ۵ بار در روز

•   مصرف فیبرهای غذایی به مقدار کافی و محدودیت مصرف نمک و قند و شکر

•   افزایش مصرف شیر و لببنبات بیش از ۳ بار در روز و افزایش مصرف لبنبات بدون چربی بعد از ۲ سالگی

•   افزایش مصرف غلات بیش از ۶ بار در روز

•   آماده کردن غذا در منزل و کاهش مصرف غذاهای بیرون از خانه ،برنامه ریزی برای تنقلات سالم ، ارائه غذاهای کم انرژی مثل میوه و سبزی

•   افزایش فعالیت بدنی روزانه به ۱ ساعت در روز

•   محدود کردن تماشای تلویزیون به کمتر از ۲ ساعت در روز

•   درگیر کردن کودکان در برنامه ریزی وعده های غذایی، خرید مواد غذایی، آماده کردن غذا و انتخاب غذاهای سالمتر

•   انجام فعالیت بدنی روزانه منظم (در حد عرق کردن که نشان می دهد شدت فعالیت مناسب است و تلاش کافی صورت گرفته است). این توصیه برای همه کودکان کاربرد دارد.

•   کاهش تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری به کمتر از ۲ ساعت در روز

•   توصیه به ورزش و فعالیت بدنی که لذت بخش و مطابق با شرایط و شیوه زندگی خانواده باشد. فعالیت هایی مانند پیاده روی ، دوچرخه سواری، اسکیت، پیاده روی، طناب بازی،کوه پیمایی، وزنه برداری برای بهبود قدرت عضلانی و باغبانی را راحت ترمی نوان در زندگی روزانه انجام داد.

•   استفاده از میان وعده ها، تعداد وعده های غذا در روز را افزایش دهند و حجم هر وعده را کم کنند.

•   باعت ثابتی برای صرف غذا در وعده های مختلف در هر روز داشته باشند و از ریزه خواری پرهیز نمایند.

•   صرف قند و شکر و غذاهای حاوی آنها مثل شیرینی جات، شکلات، آب نبات، نوشابه ها، شربت ها و آب میوه های صنعتی، مربا  و عسل و….. را تا حد امکان محدود کنند.

•   نان مصرفی باید از انواع تهیه شده از آرد سبوس دار (نان سنگکک، نان جو و..) باشد و نان های فانتزی مثل انواع ساندویچی و باگت را کمتر مصرف کنند.

•   انواع حبوبات مثل عدس و لوبیا، نخود و لپه را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

•   اغلب رژیم های غذایی برای کاهش وزن  بر مصرف متعادل ، متنوع و مقدار کافی طبق الگوی غذایی کلی مصرف تاکید دارد. مراقبت و درمان چاقی و اضافه وزن یک مراقبت دراز مدت است و بهتر است خود مراقبتی توسط کودکان و نوجوانان تشویق شود.

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زینب سه شنبه ۲۰ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  مدتی پیش بخاطر سهل انگاری در اپیلاسیون با موم پوست زیربغلم کنده شد و پس از بهبود جای زخم تیره مانده است. برای رفع تیرگی چه پیشنهادی دارید؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۰ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا استفاده از کرم های موضعی و لیزر کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر می خواستم بدونم این بیماری خطرناکی است؟ اگر این تکه گوشت و دانه ها حدود 1یا2 سال بر روی بیضه باشد خوب شدنی هست یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد بهتره هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد
   موفق
 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من حدود 20 روز پیش در تایلند با دختری بودم و تمام موارد پیشگیری را تقریبا انجام دادم و الان فهمیدم که اون دختر به بیماری HPV مبتلا میباشد میخواستم بدانم آیا ممکن است من هم مبتلا شده باشم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   این احتمال وجود دارد. بهتره معاینات ادواری برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۱ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من نزدیک به یک‌ماه هست که احساس میکنم اطراف مقعدم رنگش تغییر کرده.
  البته چیزی که بیشتر از همه قابل توجه بوده واسم بوی بدی هست که بوجود اومده.
  قبلا شاید نزدیک به ۱۲ ساعت کار میکردم و هیچ مشکل و هیچ بوی بد از ناحیه مقعدم وجود نداشت
  اما اخیرا با توجه ب اینکه استحام هم میکنم . اما بعد از یک ساعت و حتی کمتر این بو بر میگرده.
  لازم ب ذکر که بگم این مدت اطراف مقعدم
  گهگاه دچار خونریری های خفیفی هم میشد
  که معمولا بعد از هر با ر مدفوع اتاق میفتاد
  یعنی وقتی دستمال میگذاشدم متوجه لکه های کوچک خون میشدم
  البته هنوز هم هست
  از جناب دکتر خواهش داشتم راهنمایم کنه
  باز هم تشکر از زحمات خوب شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه فیستول مقعدی مطرح باشد
   بهتره در اولین فرصت با یکی از همکاران جراح مشورت کنی
   ممکنه نیاز به جراحی یا نمونه برداری باشد
   موفق
 • تصویر کاربر بهار جمعه ۲۶ شهریور ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشيد.
  من اطراف ناخن هاي دستم زگيل دارم، و الان تصميم دارم ليزر كنم، البته من حدود يك ماه است كه قرص اكوتان مصرف ميكنم.
  خواستم بدونم مشكلي نداره كه ليزر كنم؟ چون با محلول و فريز درماني بهبودي پيدا نكردم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۶ شهریور ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   لیزر در این شرایط جایز نیست
   موفق
 • تصویر کاربر مهتاب شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید.من دختری 16 ساله هستم که 4 سال است دچارزگیل دست وپاشدم.به تازگی متوجه شدم که روی صورتم هم چندتازگیل کوچک درحال رشداست.خیلی افسرده شدم وبه پزشک مراجعه کردم وایشان فرمودند چون تعداد زگیل ها بسیارزیاداست بایدلیزر بشه.من وضعیت مالی چندان خوبی ندارم.میشه بگید برای هرجلسه لیزر تقریبا چقدر بایدهزینه کرد؟یه دنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   برای درمان با تعرفه های دولتی به بیمارستان های وابسته به تامین اجتماعی (نظیر میلاد در تهران) مراجعه کن
   هزینه لیزر در بخش خصوصی عموما بسیار بالاتر از بخش دولتی است
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۲ مرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام حالتون خوبه؟من 21 ساله هستم ی زمانی 90کیلوبودم ودیر ب دیر ونامنظم پریودمیشدم ولی الان 65 کیلو هستم وپریودیام منظم شده ولی موهای زائد توصورتم وروی سینه هام وکل بدنم خیلی زیاده .دوبارازمایش هورمونی هم دادم گفتن مشکلی نداره .میخاسم بدونم ازمایش هورمونی باید چ مشخصاتی داشته باشه؟لیزرموهای زائدبعدازحاملگی دوباره برمیگرده؟داروهای هورمونی موهاروازبین میبره؟خیلی ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ مرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   لیزر موهای زائد مادام العمر نیست و باید حداقل سالانه یک بار تکرار گردد
   آزمایشات هورمونی با صلاحدید پزشک درخواست می گردد
   داروهای هورمونی موهای موجود را از بین نخواهد برد ولی می تواند مانع تشکیل موهای تیره جدید شود
   موفق
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر من 27سال دارم، ب نوع 51و68 مبتلا هستم،هنوززگیل نزدم رفتم کولوپسکپی و نمونه گیری ک گفتن ب پیش سرطان بدخیم نوع یک دهانه رحم تبدیل شده،و دهانه رحم رو کرایو کردن ک پیشرفت نکنه.واکسن فعلا یکبار زدم.میخاستم ببینم بااین شرایط ممکنه من خوب بشم،یااین ویروس هنوز جای امید هست که پاک بشه؟از لحاظ دهان و مقعد چطور متوجه بشم زگیل میزنه یا نه؟ چه کارهایی باید انجام بدم ک پیشرفت نکنه؟برگه پاتولوژی رو نشد ضمیمه کنم.ن مجردم و زندگیم پراز غصه شده.کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   خوشبختانه در صورتی که سیستم ایمنی بدن عملکرد مناسبی داشته باشد احتمال مهار ویروس های پرخطر نیز وجود دارد
   حتما با نظر پزشک معالجت اقدامات درمانی را پیگیری کن
   ممکنه واکسن گارداسیل نیز کمک کننده باشد
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱ مرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 19 ساله هستم و یک پسر 1ساله دارم همش میترسم او مبتلا شد والان دوماهی متوجه زگیل تناسسلی شدم قبل همسرم روی نوک الت خود ضایعی داشتو ما هر دو از زگیل چیزی نمیدانستیم الان به دکتر زنان مراجعه کردم و به من یه اسید داد که الان یه بار استفاده کردم و زگیل ها رفع شدند همسرمم هم زگیل هایش را سوزاند با لیزر الان هیپکدام نداریم تست پاپ اسمیر همم دادم منفی بود الان میتوانیم رابطه دهنی داشته باشیم لطفا جواب دهید ممنومپ
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ مرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران پسر عزیزت نباش
   احتمال آلودگی او زیاد نیست
   طبق نظر پزشک معالجت اقدام کن
   موفق
 • تصویر کاربر شیما.س پنجشنبه ۲۴ تیر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من دیروز با نامزدم رابطه داشتم. اما حین رابطه متوجه شدم که ردی پوستش خالهای قهوه ای هست حدودا ده تا بود. بعد از رابطه فورا با صابون و الکل ناحیه ی تناسلی و مقعدم رو شستم. به نظر شما با وجود شیت و شو امکان انتقال وجود داره؟ در ضمن دخولی صورت نگرفت توی رابطه.لطفا ایمیل و شماره ام نشان داده نشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۴ تیر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش
   حتما همسرت را برای درمان به پزشک معرفی کن
   واکسن گارداسیل (سه نوبت ) برای پیشگیری از زگیل تناسلی بسیار کمک کننده است
   در اولین فرصت به اتفاق همسرت به پزشک مراجعه کن
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند