آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

کلاژن و الاستین پوست چیست؟

کلاژن پروتئینی است که در ماتریکس خارج سلولی جانوران، وجود دارد.

کلاژن فراوانترین پروتئین بدن محسوب می‌گردد. پروتئین کلاژن بصورت رشته‌های کلاژن مشاهده می‌شود. رشته‌های کلاژن در همه انواع بافت همبند، ولی به میزان متفاوت یافت می‌شوند. سنتز کلاژن به‌وسیله فیبروبلاست‌ها مشابه ساخت سایر پروتئین‌ها می‌باشد. سنتز کلاژن توسط سلول‌های استئوبلاست دراستخوان،کندروبلاست در غضروف، ادونتوبلاست در دندان، سلول‌های ماهیچه صاف در دیواره رگ‌های خونی و سلول‌های اپی تلیال نیز انجام می‌گیرد. ترکیب اسید آمینه تشکیل دهنده کلاژن در بافت‌های مختلف دارای تفاوت‌های جزئی است.

حداقل ۱۳ نوع کلاژن در انسان شناسایی شده‌اند که هر کدام در بافت خاصی وجود دارند. تنوع این کلاژنها به دلیل تفاوت در ماهیت پلی پپتیدهای تشکیل دهنده آنهاست. از کنار هم قرار گرفتن مارپیچهای کلاژن رشته‌های کلاژن بوجود می‌آیند. نحوه قرار گرفتن مارپیچها طوری است که انتهای مولکولهای مجاور روی هم قرار می‌گیرند. این نحوه قرار گیری باعث می‌شود که رشته‌های کلاژن قابلیت کشش زیادی داشته باشند. دستجات متراکم این رشته که در تاندون وجود دارند با قابلیت کشش خود می‌توانند نیروهای زیادی را تحمل کنند.

کلاژن:دو نوع رشته اصلی در درم عبارتند از:

رشته های کلاژن و رشته های ارتجاعی (elastin) . ساختمان اصلی رشته های کلاژن را پروتئین کلاژن و ساختمان اصلی رشته های الاستیک را پروتئین الاستین می سازد این رشته ها به نسبت های مختلف در بافتهای همبند بدن پراکنده هستند و در یک ماده زمینه ای به نام گلیکوزآمینوگلایکان قرار دارند.

در قسمت فوقانی درم در ناحیه درم پاپیلاری و اطراف واحدهای پیلوسباسه، (مو و غده سباسه) و غدد اکرین و آپوکرین فیبریلهای کلاژن شبکه نازکی را تشکیل می دهند. همچنین در اطراف عروق درم نیز فیبرهای کلاژن ظریف هستند، این فیبرهای کلاژن از نوع تیپ IIIمی باشند. بقیه درم که قسمت اعظم درم را تشکیل می دهد درم رتیکولار نامیده می شود و حاوی الیاف کلاژن ضخیم است که در جهات مختلف انتشار یافته است. از نظر بیوشیمائی این قسمت از الیاف کلاژن از نوع تیپ Iهستند. بنابراین قسمت اعظم درم را تیپ Iکلاژن تشکیل می دهد.

فیبریل های رتیکولوم که فیبرهای بسیار ظریف و کوچکی هستند در زمان جنینی و در شرایط پاتولوژیک (بخاطر فعالیت شدید فیبروبلاست ها ،که کلاژن جدید می سازند)وجود دارند. در شرایط عادی الیاف رتیکولوم فقط در ناحیه بالای درم مجاور مامبران بازال اپیدرم و در اطراف ضمائم پوستی و عروق خونی و اطراف هر سلول چربی در ناحیه هیپودرم وجود دارد.

پس به طور کلی قسمت اعظم کلاژن درم را تیپ I در ناحیه درم رتیکولر و بمقدار کمتر تیپ IIIدر درم پاپیلری و اطراف ضمائم تشکیل می دهند.کلاژن تیپ IVدر ساختمان لایه قاعده ای در محل اتصال اپیدرم به درم وجود دارد و کلاژن تیپپ VIIدر فیبریلهای لنگری (anchoring fibril)که باعث اتصال رشته های کلاژن درم به تیغه قاعده ای می گردد وجود دارد.

بعلت تنوع انواع زیادی از کلاژن و ژنهای متفاوت و پراکندگی آنها در بافتهای متفاوت اختلالات متابولیکی کلاژن بسیار متنوع می باشد و طیف وسیعی از بیماریها را در بر می گیرد. اختلالات موتاسیون در سنتز رشته پلی پپتیدی، کمبود آنزیمهای کلیدی در سنتز کلاژن مانند پرولیل هیدروکسیلاز، لیزیل هیدروکسیلاز، لیزیل اکسیداز و اختلالات اکتسابی مانند کمبود ویتامین Cو Zn2+را در بر می گیرد. مانند اهلر دانلوس.

کلاژن توسط آنزیمهای بسیار اختصاصی کلاژناز Collagenase شکسته می شود. شکستن باندهای پپتیدی داخل سوپرهلیکس های کلاژن بسیار مشکل است بدلیل آنکه کلاژن نسبت به آنزیمهای پروتئاز مقاوم است. یک نوع کلاژناز اختصاصی در باکتری  Clostridium histolyticum وجود دارد که باعث ایجاد گانگرن می شود. این باکتری آنزیم کلاژناز را ترشح می کند که باند پپتیدی موجود در کلاژن را در بیش از ۲۰۰ نقطه قطع می کند. محل شکستن باند پپتیدی x-gly-pro-yاست (xو yمی توانند هر اسید آمینه ای باشند) و این باعث از بین رفتن بافتهای همبند می شود. خود باکتری clostridiaدر امان است، چون فاقد کلاژن است.

کلاژناز بافتی که در فیبروبلاست انسانی نیز یافت می شود، بفرم غیر فعال پروآنزیم است و برای فعال شدن احتیاج به آنزیم دیگری بعنوان فعال کننده دارد . کلاژناز هر سه زنجیره سوپر هیلیکس های کلاژن را در یک مکان مشخص می شکند. حدوداً بین اسیدهای آمینه ۷۷۵-۷۷۶این اتفاق می افتد. در زنحیره aباند پپتیدی  بین gly-ileو در زنجیره a2باند پپتیدی را بین gly-leuرا می شکند. زمانیکه کلاژن شکسته شد، بقیه پروتئازها می توانند قسمتهای جدا شده را هیدرولیز کنند. کلاژناز مهره داران دارای فلز Ca2+و روی می باشد و در اپیدرم پوست انسان در مواقع ترمیم زخم  سنتز می شود (البته در آزمایشگاه در خارج بدن و در محیط کشت سلولی بوسیله فیبروبلاست ها هم تولید میشود) احتمالاً محل اصلی کلاژناز در در م پاپیلاری  در مجاورت اپیدرم است . کلاژناز در پوست سالم و طبیعی نیست، ولی زمان ترمیم زخم کلاژناز توسط سلولهای اپیدرمیس ساخته می شود و همچنین  نوتروفیل ها و ماکروفاژهای فعال شده می توانند کلاژناز را تولید کنند.

فیبرهای الاستیک:این الیاف باعث حالت ارتجاعی پوست می شوند . در قسمت های پائین درم الیاف الاستین کلفت هستند و در موازات سطح پوست قرار گرفته اند. و هنگامی که به اپیدرم نزدیک می شوند نازک تر می گردند. در درم پاپیلاری شبکه فیبرهای نازک الونین را تشکیل می دهند که در موازات محل اتصال درم و اپی درم قرار می گیرند. از این شبکه الیافنازکی به نام اکسی تالن از درم پاپیلاری به طرف بالا رفته و عمود بر محل اتصال درم و اپی درم قرار می گیرد و به منطقه مامبران بازل ختم می گردد. الیاف اکسی تالن در سنین پیری کاهش یافته و سرانجام ناپدید می شوند. پیری پوست به علت از بین رفتن این الیاف می باشد.

در شکل زیر ساختمان پوست به تفکیک هر لایه نشان داده شده است و بخش های حاوی کلاژن و الاستین نیز مشخص شده است.

collagen

 

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

Aging

تغییرات پوست با افزایش سن

با افزايش نسبت افراد سالمند در جامعه , علاقه محققان به مطالعه تغييرات مرتبط با سن در حال افزايش است ...

دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساناز یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده حدود دوماه پیش مبتلا به گال شدم، چون باردار هستم، پزشک دارویی تجویز نکرد، یکماه بعد بیماری شدت گرفت، به متخصص مراجعه کردم که گفتن مصرف پماد پرمترین بی ضرر هست.
  من هم یکبار استفاده کردم، و یک هفته بعد مجددا استفاده کردم و خوب شدم.

  الان حدود دو سه هفته میگذره، منتها دونه هایی که در ناحیه ی بین باسنم زده بود و متورم تر از بقیه هم بودن، هنوز هستن و زمان راه رفتن یا نشستن بدلیل تماس با هم، سوزش ایجاد میکنن.البته خارشی ندارن.

  سعی میکنم زیاد نشینم، راه نرم و عرق نکنم...اما بهبود قابل توجهی ایجاد نشده...عاجز شدم..توروخدا بگین راه حلی داره...الان ۱۴ هفته باردارم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که گال مطرح باشد کرم پرمترین کاملا ایمن است و باید تکرار گردد
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک معالجت مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر محمدسجاد پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من بیشتر از یکماه هست که در قسمت پاشنه پام میخچه ای اذیتم میکنه. توی این مدت از داروخانه قطره و چسب میخچه تهیه کردم اما میخچه هنوز وجود داره و تا دو سانت اطرف میخچه درد میکنه. دیروز هم وقتی داشتم پوست روی میچه رو با تیغ میکندم خونریزی کرد. میشه راهنمایی بفرمایید که آیا نیاز به جراحی وجود داره یا خیر و اگر نیاز هست این جراحی چطور انجام میشه؟ ممنون میشم اگر در مورد حدود هزینه ای که داره هم بفرمایید. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به عکس ارسالی به نظر می رسد نیاز به اقدامات تهاجمی نظیر جراحی یا لیزر باشد
   در ابتدا باید حداقل 5 تا 10 روز داروی آنتی بیوتیک مناسب برای کاهش عفونت بافتهای مجاور تجویز شود و سپس نوع و روش درمان انتخاب شود
   هزینه ها اصلا قابل پیش بینی نیست
   مقاله زیر را با دقت در مورد روش های درمان مطالعه کن
   https://goo.gl/9sqkph
   موفق
 • تصویر کاربر maryam چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ســلــام مــن یــڪ هفــتــه قــبــل تــســت پــاپ اســمــیــر انــجــام دادم مــشــڪــلــے نــداشــتــم گــوشــت اضــافــه دهانــه واژن داشــتــم دوشــنــبــه رفــتــم دڪــتــر وقــتــے خــواســتــنــد بــر دارنــد گــفــتــنــد پــایــه داره فــرســتــادنــد پــاتــوبــیــولــوژے جــواب دوهفــتــه دیــگــه ۲۸ مــرداد آمــاده مــیــشــه دڪــتــر دوتــا ڪــپــســول بــه نــامــهاے مــفــنــامــیــڪ اســیــد ۲۵۰ هر ۶ ســاعــت و ســفــالــڪــســیــن ۵۰۰ روزے چــهار بــار ســه شــنــبــه صــبــح دوبــاره یــڪــے دیــگــه دیــدم داخــل تــر و ڪــمــے ڪــوچــڪــتــر از قــبــلــے خــیــلــے نــگــرانــم ڪــه ســرطــان بــاشــه پــریــودم هم ۳ روز عــقــب افــتــاده هیــچ وقــت ایــنــجــورے نــمــے شــدچــیــڪــار ڪــنــم مــنــتــظــر جــواب آزمــایــش بــاشــم یــا بــرم دڪــتــر؟آیــا ســرطــان هســت؟ایــن مــســرے هســت نــزدیــڪ بــچــم نــبــایــد بــرم ؟لــطــفــا زودتــر جــوابــم رو بــدیــد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   همانگونه که قبلا هم گفتم بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی عکس ارسالی نشان دهنده سرطان نیست ولی توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   نگران کودک دلبندت هم نباش می تواتی او را در آغوش گرفته یا ببوسی هیچ مشکلی برای او نخواهد داشت
   انشالله مورد خاصی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر تارا دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشین . مشکلم جوشهای بزرگ و دردناک و گاها چرکی در ناحیه تناسلی و اطرافش هس .دکترم رفتم فقد قرص و پماد اسیکولیور دادن و انتی بیوتیک . این جوشها ی مدت فروکش میکنه و بد باز تشدید میشه .خاهش میکنم کمکم کتید خیلی ناراحت کنندس. ذلیش و درمان قطعیش چیه ایا خطرناکه ؟ خیلی ممنون میشم جوابمو بدین . با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   به هیچ عنوان جوش ها فشار نده یا نترکان زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد
   از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کن
   شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است
   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن ممکنه حتما کمک کننده است
   https://drentezari.com/%D8%AC%D9%88%D8%B4-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%A7%D8%AD%DB%8C%D9%87-%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%84%DB%8C/
   موفق
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسری 19 ساله ام و بالا تنه و صورتم مو نداره 19 سال دارم به نطر شما مشکل چیه؟ایا در مانی داره؟تو رئ خدا بگین چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   هماهنگونه که قبلا نیز گفته بودم البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا یک اختلال هورمونی مطرح است
   ممکنه محلول ماینوکسیدیل موضعی کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۱۱ خرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  روی لبم زگیل بسیار کوچکی تشکیل شده هزینه لیزر چقدر است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۱ خرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   علیک سلام
   هزینه ها بدون معاینه مشخص نیست ولی از حداقل ۵۰ تومان آغاز می شود
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  Mr Reza: با سلام خدمت شما.من یک سالی میشه در ناحیه بیضه و کنار آلت تناسلی و بخصوص زیر بیضه هام خارش شدید دارم و حالا متوجه یه سری برجستگی های قرمز کم رنگ زیر بیضه هام شدم.اول از همه میخوام ببینم زیگیله و بعد اینکه باید چیکار کنم برا تموم شدن خارش و همچنین اگه زیگیله به چه دکتری مراجعه کنم یا خودش خوب میشه.تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا نوروددماتیت یا اگزما یا گال مطرح باشد
   زکیل تناسلی مطرح نیست
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به نزدیکترین پزشک مراجعه کنی
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر آیدا جمعه ۲۹ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .
  من دختری 18 ساله هستم و در طرف راست بدنم متمایل به کمر و نزدیک کلیه ها ولی در سمت پشت بدنم یک خال بیضی شکل قهوه ای رنگ بدون مو و برجسته دارم که نوک این خال کمی کم رنگه و اندازه شم به اندازه ی نوک انگشت کوچیکم میشه البته کمی کوچکتر از اون و این تنها خال برجسته ای که دارم و اینکه سفید پوستم و نمیدونم این خال مادر زادی بوده یا اکتسابی ولی یادم مییاد در که این خال تازه به وجود نیومده و بوده این خال نیازی به جراحی دارد ؟؟ من دانشجوی پزشکی هستم ولی اصلا نمی تونم تشخیص بدم لطفا کمکم کنید ! با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۹ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که تغییری در ضایعه ایجاد شده است بهتره یک نمونه برداری از ضایعه انجام شود
   توصیه می کنم با یکی از اساتید دانشگاه خودت هم مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۱۵ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکترزحمت کش و مهربان. داخل شهرما متخصص پوست نیست و من چون پوستم چرب هست میخواستم برم پیش دکتر عمومی برام آزمایش بنویسه که ببینم اختلال هورمون دارم یا نه باید بهش بگم چه آزمایشی برام بنویسه لطفا اسم آزمایش رو برای من بگید .خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا در ارزیابی های اولیه آزمایشات زیر انجام می شود
   CBC- DIFF -ESR
   FBS
   CHILDREN
   THE
   BUNDLE
   CREATE
   URIC ACID
   T3- T4- TSH
   SHOT
   SHOT
   ALKA PHOS
   موفق
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۰ دی ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام، من 19سالمه؛ موهای زائد آلت تناسلیمو با تیغ کوتاه میکنم اما هر دفعه چون محدوده دقیقی ندارن موها، به محدوده موهای زائدم افزوده شده، طوری که زیر آلت تناسلیم هم رشد مو دارم و حتی اخیرا روی آلتم هم چند مو رشد کردند که اگر با تیغ بزنم، دفعه بد بیشتر میشوند، من کلا مجبورم موهای آلتم و دور و برش(بیضه و...) رو کامل بزنم. من الان مشکلم اینه با این وضع پیش برم، روی آلت تناسلیمم مو دار میشه! حالا چیکار کنم؟ :(
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۰ دی ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   این حالت طبیعی است
   نگران نباش
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند