آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

کبد چرب

کبد چرب غیر الکلی یک التهاب کبدی است که در اثر تجمع بیش از اندازه ی چربی در بافت کبد ایجاد می شود. در بیماری کبد چرب تجمع بیش از حد چربی درکبد، گاه باعث اختلال در فعالیت طبیعی بافت کبد می گردد که می تواند سیر پیشرونده پیدا کند و باعث نارسایی کبد و یا سیروز کبدی گردد.

علت بیماری کبد چرب:

اگرچه علت اصلی بیماری کبد چرب مشخص نیست، ولی به نظر می رسد این بیماری ارتباط نزدیک با برخی بیماری های متابولیک دارد که از آن جمله: چاقی، افزایش کلسترول و تری گلیسرید خون و دیابت را می توان نام برد. در درمان کبد چرب، کنترل این بیماری های زمینه ای بسیار موثر می باشد.گفته می شود مصرف زیاد انرژی باعث خواهد شد کبد نتواند سوخت و ساز طبیعی را انجام دهد و در نتیجه انرژی اضافی به صورت چربی در کبد ذخیره شود.

بیماری کبد چرب اغلب افراد را در سنین میانسالی مبتلا می کند. اکثر بیماران از افزایش وزن و چاقی به ویژه چاقی شکمی رنج می برند. همچنین می توانند دچار افزایش چربی های خون بوده و یا از مبتلایان به دیابت باشند.از آنجا که در سال های اخیر شیوع چاقی و بیماری های متابولیک در جوانان افزایش قابل توجهی یافته است، جوانانی که با چاقی و بیماری کبد چرب به پزشک مراجعه می نمایند، کم نیستند. البته باید ذکر کرد بیمارانی هستند که بدون داشتن هیچ کدام از عوامل خطر ذکر شده و بدون هیچ دلیل شناخته شده ای، مبتلا به کبد چرب می گردند.افزایش چربی در بدن که معمولا با چاقی شکمی همراه است، به همراه افزایش چربی های خون و افزایش فشار خون، همه از علائم مجموعه ای از اختلالات تحت نام “سندرم متابولیک” هستند که این سندرم دقیقا وابسته به مقاومت انسولین می باشد.

مجموعه‌ای از عوامل باعث رسوب مزمن چربی در کبد و التهاب و نارسایی مزمن در کبد می‌شوند. کبد چرب به دو گروه عمده تقسیم می‌شود؛ ‌کبد چرب الکلی که ناشی از مصرف طولانی مدت الکل می‌باشد و جنسیت و نژاد در این مساله دخیل هستند که آسیایی‌ها بیشتر مستعد آسیب ناشی از مصرف الکل و ایجاد کبد چرب الکلی هستند و این بیماری در خانمها بیشتر از آقایان شایع است.
کبد چرب غیر الکلی را میتوان به عنوان دومین دسته از کبد چرب نام برد..این نوع کبد چرب در جامعه ما شیوع بیشتری دارد، عوامل زیادی که بسیاری از آنها جنبه ژنتیکی دارند در بروز این نوع کبد چرب موثرند، مطالعات نشان داده عوامل زمینه ساز دیابت و بیماریهای قلبی و برخی بیماریهای متابولیسم با بروز کبد چرب غیر الکلی در رابطه است.»در بین این عوامل دیابت یک علت مهم و شناخته شده در ایجاد کبد چرب می‌باشد و هر چه طول مدت ابتلا به دیابت طولانی باشد و یا درمان آن ناقص انجام گیرد احتمال ابتلا به کبد چرب در این افراد بیشتر است و در آنها ابتلا به التهاب ناشی از کبد چرب بیشتر از افراد عادی است.

علائم و شیوع بیماری کبد چرب:

از آنجا که بیماری کبد چرب سیر پیشرونده دارد می تواند در مراحل اولیه بدون علامت باشد تا زمانی که تاثیرات منفی بر عملکرد کبد ایجاد نماید. در آن زمان علائمی از قبیل احساس ضعف، خستگی و کاهش وزن بروز می کنند.

از آنجا که سیر این بیماری مزمن است، شاید سال ها طول بکشد تا منجر به ایجاد سیروز کبدی (جایگزینی سلول های کبدی با سلول های فیبروز) و در نهایت نارسایی کبد گردد.

در نقطه مقابل، در موارد نادری به دلیل ناشناخته، سیر بیماری کبد چرب متوقف و یا حتی به حالت طبیعی باز می گردد، بدون آنکه درمان مشخصی انجام گرفته باشد.ببین ۱۰ تا ۳۰ درصد بزرگسالان در کشورهای پیشرفته مبتلا به بیماری کبد چرب هستند که معمولا شامل افراد چاق در سنین میانسالی است.

با توجه به شیوه زندگی اعم از نوع تغذیه و فعالیت بدنی، شیوع بیماری کبد چرب در کشورهای در حال توسعه به ویژه در جامعه شهری افزایش چشمگیری داشته است.

شیوع بیماری کبد چرب با افزایش سن، سیر صعودی می یابد. شیوع بیماری کبد چرب در آقایان دو برابر خانم ها می باشد که با افزایش سن، میزان شیوع در خانم ها به آقایان نزدیک می شود، به ویژه پس از یائسگی، شیوع بیماری کبد چرب در خانم ها سیر فزاینده ای دارد.

چاقی به تنهایی می‌تواند زمینه ساز کبد چرب باشد و عوامل ژنتیکی در کنار دیگر عوامل در ایجاد کبد چرب غیرالکلی دخیل است، در برخی بیماران افزایش چربی خون جزء LDL کلسترول در بیماران مبتلا رویت می‌شود که در درمان این افراد کم کردن LDL نقش موثری خواهد داشت. برخی افراد هستند که در آنها بیماریهای زمینه منجر به ابتلای آنها به کبد چرب غیر الکلی می‌شود مثل اختلال در متابولیسم و برخی هپاتیتهای مزمن هم ممکن است همرا با کبد چرب دیده شود مثل هپاتیت Bو C.»آسیب مزمن کبدی در بیمارانی که کبد چرب آنها همراه با التهاب باقی بماند دیده نمی‌شود، اما در عده ای که کبد چرب آنها همراه با التهابات است باعث آسیب مزمن به کبد آنها می‌شود و در برخی بیماران التهابات می تواند پیش رونده بوده و منجر به سیروز کبدی در فرد شود که سیروز کبدی معمولا در افرادی که چاقی مفرط دارند دیده می‌شود و حتی در برخی موارد عامل سیروز کبدی ناشناخته باقی می‌ماند، مثل کشور آمریکا.

راه تشخیص کبد چرب:

یکی از ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص کبد چرب روش تصویربرداری می‌باشد که می تواند به تشخیص کبد چرب در بیماران کمک کند و در کنار آن انجام آزمایش‌ها برای آنزیم‌های کبدی در تشخیص التهاب ناشی از کبد چرب به ما کمک می‌کند و در موارد کمتر سی تی اسکن یا سایر روش تصویربرداری هم در تشخیص بیماری کبد چرب استفاده می‌شود.برای درمان کبد چرب به درمان علت زمینه ساز چه در مرحله التهاب کبد و چه غیر التهاب آن می توان اشاره کرد،«‌ اگر بیماری زمینه عامل بروز کبد چرب در فرد باشد با درمان آن به درمان کبد چرب کمک می‌کنیم.» fatty-liver (1)

 عملا شناخته شده‌ترین روش برای درمان کبد چرب ورزش همراه با کاهش وزن است و حتی دیده شده در بیمارانی که کاهش وزن نداشته‌اند، ورزش نقش مهمی در بهبود کبد چرب را داشته است و در آخر استفاده از داروهای کاهنده قند خون در بیماران دیابتی و استفاده از داروهای کاهنده LDL در بیماران مبتلا به کلسترول از راه‌های مفید در کنار ورزش و کاهش وزن برای درمان کبد چرب است.

مشکلات کبد چرب

کبد فرد مبتلا به این عارضه در مقابل رسوب چربی از خود واکنش نشان می دهد که در دراز مدت سبب آسیب کبد می‌شود.
شیوع این بیماری در زنان به علت کم‌تحرکی بیشتر است. مهم‌ترین اصل برای درمان کبد چرب‌، برطرف کردن بیماری‌های زمینه‌ای ایجاد کننده آن است. اگر پزشک تشخیص دهد که چاقی علت بروز بیماری است، فرد می‌تواند با کم کردن حداقل ۵ کیلوگرم از وزن خود، چربی کبد را کاهش دهد و حتی این بیماری را درمان کند. افراد مبتلا به دیابت هم به دلیل مختل شدن متابولیسم چربی در بدنشان، مستعد این بیماری هستند که با تجویز داروهای مناسب بهبود می‌یابند. بسیاری از این بیماران با مصرف آنتی اکسیدان از جمله ویتامین E و مصرف داروی متفورمین، هم قند خونشان کنترل می‌شود و هم سوخت و ساز چربی در کبد آن‌ها تنظیم می‌شود. چاقی آفت سلامت است و برای کنترل آن و بسیاری بیماری‌های دیگر باید الگوی تغذیه‌ای‌، از غذاهای پرکالری چرب و کم فیبر به سمت غذاهای سالم و تازه تغییر پیدا کند و ورزش و تحرک بدنی جزء برنامه روزانه افراد قرار بگیرد.
۸۰ درصد بیماری‌های عروق کرونر قلب، ۶۰ درصد موارد دیابت، یک سوم سرطان‌ها و بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات دیگر با داشتن رژیم غذایی سالم‌، حفظ وزن در حد طبیعی و فعالیت بدنی مناسب و مستمر قابل پیشگیری است.

چی بخوریم و چی نخوریم؟

برای جلوگیری از آسیب دیدن کبدتان، از خوردن غذاهای زیر اجتناب کنید:

چای، سرخ‌کردنی، غذاهای چرب و پرحجم، سیر داغ، پیاز داغ، آب همراه غذا، دوغ همراه غذا، تخم‌مرغ، تنقلات شور، دارو، پفک، یخمک، روغن سرخ‌کردنی، شیرینی، غذای فریز شده، نمک زیاد، ترشیجات، رب، سس و…

غذاهای مفید برای کبد:

آب (روزی ۶ لیوان آب که حتما باید نیم ساعت قبل از غذا و دو ساعت و نیم بعد از غذا نوشیده شود)، میوه‌جات، لیموترش، روزی ۴-۵ واحد سبزیجات، ترشیجات طبیعی (مثل زرشک یا شاتوت که بهترین دارو است) انواع مرکبات، غلات سبوس‌دار

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رویا پنجشنبه ۵ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ایا با میکرو درم کردن منافذپوست بیشتر باز نمیشن؟
  روزنه پوست من باز هستن ایا بامیکرودرم بیشتر بازنمیشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۵ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   معمولا میکرودرم به کاهش منافذ پوستی کمک کننده است
   البته اقدامات متععدی ممکن است لازم شود
   موفق
 • تصویر کاربر آرزو سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  من چند وقتی هست که قسمت تناسلیم موی زیر پوستی درمیاد من از ژیلت استفاده میکنم،اما تند تند اصلاح نمیکنم صبر میکنم تا موها تقریبا بلند شن که موی زیر پوستی نشه ولی متاسفانه میشه فقط هم قسمت تناسلیم مثلا میبینم 5-6تا زده،بعضیاشم که جوش میشه،علتش چیه هورمونیه بخاطر دارو یا ژیلت. چندماهی میشه اینطوری شدم و واقعا عصبیم کرده نمیدونم چطور اصلاح کنم بهتره چون اپیلاسیون هم همین طور میشه
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   توصیه می کنم برای رهایی از شر موهای زائد زیر پوستی از لیزر استفاده کنی
   بهتره یک تست لیزر برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۸ آذر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ایا لکه های قهوه ای روی دست وگردن وسینه فقابل درمان است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ آذر ۹۵( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   در برخی موارد امکان درمان وجود دارد
 • تصویر کاربر جمال جمعه ۲۱ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. ببخشید سر الت تناسلی ام ضایعه هایی شبیه جوش زیرپوستی زده. اطرافش و تعدادشون زیاد خواهش میکنم زود بگین به نظرتون چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۱ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما یا زگیل یا مولوسکوم مطرح باشه.
   موفق
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۵ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  دوطرف وگوشه لبم لک قهو ه ای داره که به اندازه نیم سانت هستش که همیشه باید با مواد ارایشی محوش کنم وبا پاک شدن کرم دوطرف گوشه لبم نمای زشتی داره میخواستم ببینم از طریق لیزر یا روشهای دیگر قابل از بین بردن هست
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه لیزر کمک کننده باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر کیاهمتی چهارشنبه ۱۴ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتروقت بخیر ولا راستش کن روحم نمیشه برم بیش یه دکترولی خودم هم شک دارم که ایااین زگیل هستش یانه ولی چند تا دونه های سفیدقهوه میشه گفت زیر و رو حالتم زده وقتی که داشتم سایت شمارو میخوندم گفت حالا یه مشورت باشما بکنم ببینم چی هستش البته خیلی مزاحت میکنم خیلی ببخشید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورت یکه زگیل تناسلی مطرح باشد باید هرچه سریعتر دمان آغاز گردد
   بهتره خجالت را کنار بگذاری و برای معاینه به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر ana چهارشنبه ۷ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.دکتر من پوست صورتم چرب هستش و در قسمت پیشانی و چانه دچار جوش زیرپوستی شدم یابهتر بگم جوشهای ریز ریز سرسفید که یه کم قرمزی و التهاب داره و سرشون ریزریزسفید هستش که بیشتر در ناحیه چانه این شکلی هستم که شکل نامناسبی داره و انگار دچار گرمی شده اما اینطور نیست یعنی گرمی نداره بدنم و بیشتر در اواسط سیکل ماهیانه شدت پیدامیکنن.ناگفته نماند از لحاظ هورمونی و کیست مشکل ندارم و حدود5ماهی هست که فکم این مشکلو پیداکرده.خواهش میکنم کمکم کنید از شراین التهابهای کوچیک سرسفید خلاص بشم.و اگه لایه برداری نیاز هست چه لایه برداری.عکس هم پیوست شده.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن

   در صورتی که به هر دلیل امکان مراجعه حضوری به پزشک را نداری می توانی از را دور و به صورت آنلاین با بهره مندی از برنامه Skype از طریق گوشی تلفن همراه مورد معاینه قرار بگیری تا در صورت امکان توصیه های دقیقتر و در صورت لزوم دارو نیز تجویز گردد
   کافی است از طریق لینک زیر نسبت به دریافت کد رهگیری نوبت ویزیت آنلاین اقدام شود
   لینک ثبت نوبت برای ویزیت از راده دور و آنلاین: http://online.drentezari.com

   آدرس مطب : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ملت، روبروی باشگاه خبرنگاران جوان، برج جم، طبقه 2، واحد 3
   تلفن : 22023107

   موفق
 • تصویر کاربر رضوانه دوشنبه ۵ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و تشکر از زحمات شما لطفامرا راهنمايي کنيد که براي پوستهاي سبزه و موهاي ضخيم از چه دستگاهي براي رفع موهاي زايد ميتونم استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۵ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه لیزر الکس یا ای لایت کمک کننده باشد
   بهتره یک تست هم برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من ۱۵سال سن دارم و دور التم یعنی نزدیک کلاهک خطوط سیاه رنگی وجود دارد که برجسته نیستند میشه کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا این حالت طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر بنفشه جمعه ۱۲ شهریور ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  من 26 سالمه و الان چندین ساله به دستور پزشکای مختلف از محلول ماینوکسیدیل 5% به صورت موضعی جهت جلوگیری از ریزش ارثی موهای سرم استفاده میکنم . متاسفانه یکی از عوارض این محلول افزایش موهای زائد مخصوصا ناحیه صورت هست. میخواستم بدونم لیزر با استفاده از ماینوکسیدیل چه تداخلی داره؟ چون توی سایتای مختلف فقط نوشتن جزو موارد منع استفاده از لیزره ولی علتش رو توضیح ندادن و هیچ رفرنس معتبری پیدا نکردم. حتی یه جا خوندم ماینوکسیدیل ممکنه باعث شه لیزر تاثیر عکس داشته باشه و موهای زائد رو بیشتر کنه! متاسفانه امکان کنار گذاشتن ماینوکسیدیلو به خاطر موهای سرم ندارم و نمیدونم برای خلاص شدن از موهای زائد غیر از لیزر چه راه دیگه ای دارم. ایا اگه بعد از اتمام جلسات اصلی ، هرچند ماه یک بار جهت تمدید برم بازم تاثیر نداره؟ ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۲ شهریور ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   ماینوکسیدیل باعث پرمویی می شود به همین دلیل ممکن است لیزر اثربخشی لازم را نداشته باشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند