آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

چرا کودکان ما چاق هستند؟

چاقی یک عامل خطرزای مهم بیماری های مزمن غیرواگیر بوده و در بروز بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی از جمله پرفشاری خون، بیماری های بدخیم، کبد چرب، اختلالات گوارشی، بلوغ زودرس ، اختلالات روحی از قبیل احساس تنهایی، افسردگی.  اضطراب، کاهش  سطح اعتماد به نفس  و اختلالات متعدد عضلانی اسکلتی مانند صافی کف پا. افزایش خطر شکستگی و بروز مشکلات استخوان ران، عوارض متعدد تنفسی و اختلالات متعدد دیگر نقش دارد.

عوارض اضافه وزن بر سلامتی از سنین پایین شروع شده و تا بزرگسالی ادامه می یابد. از آنجا که این عوارض در طی زمان بروز می کند، بنابراین درمان آن در مراحلی که بیماری شکل گرفته است به تلاش زیادی نیازدارد، در نتیجه پیشگیری و کنترل اضافه وزن از سنین پایین از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و بدیهی است که پیشگیری از اضافه وزن بسیار آسان تر، ارزان تر و موثرتر از درمان آن می باشد.

چاقی مشکلات کوتاه مدت و دراز مدت زیادی برای کودکان و نوجوانان به همراه خواهد داشت. از طرفی باید  درنظر داشت که چاقی در سنین کودکی با چاقی در بزرگسالی نیز همراه است به طوری که ۹۰-۴۰ درصد کودکان چاق در بزرگسالی نیز از چاقی رنج خواهند برد.

فراوانی اضافه وزن و چاقی در مناطق مختلف ایران تفاوت های زیادی دارد. مطالعات ملی در ایران نشان داده است که به طور میانگین حدود ۱۴ درصد کودکان و نوجوانان دچار اضافه وزن و چاقی هستند. در برخی مناطق به خصوص مناطق شهری و مرفه کشور این فراوانی تا حدود ۳۰ درصد گزارش شده است. با در نظر گرفتن اینکه آمار کشوری نشان داده به طور میانگین ۴۲٫۸ درصد جمعیت بزرگسال ایرانی دچار اضافه وزن و چاقی هستند (شامل ۲۸٫۶ درصد اضافه وزن ، ۱۰٫۸ درصد چاقی و ۳٫۴ درصد چاقی مفرط)، بدیهی است باید اقداماتی بنیادی برای پیشگیری و کنترل اضافه وزن از اوان کودکی انجام شود.

هر چند نقش عوامل ژنتیکی را نمی توان نادیده گرفت، اما روند به سرعت رو به افزایش چاقی کودکان ونوجوانان در طی سال های اخیر نمی تواند ناشی از تغییرات ژنتیکی در این رابطه باشد بلکه به نظر می رسد به طورعمده ناشی از تغییرات سریع شیوه زندگی است. پژوهش های متعددی بیانگر این نکته اند که معضل  چاقی کودکی ازیک سو ناشی از تغییر الگوی غذایی و  مصرف غذاهای پرانرژی با ظاهر جذاب ولی با ارزش کم غذایی، مصرفمیان وعده های غذایی چرب یا شیرین، مصرف ناکافی مواد غذایی دارای فیبر و از سوی دیگر، کاهش فعالیت جسمی روزانه و تنش های عصبی ناشی از زندگی ماشینی حاکم در بیشتر جوامع باشد. بدیهی است که باور معمول در جامعه مبنی بر سالم تر بودن کودکان چاق هم به این مشکل دامن زده و باعث تشدید آن می شود. خلاصه ای ازاین چرخه معیوب که منجر به اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان می شود در شکل زیر نشان داده شده است.

چرخه معیوب اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان

چرخه معیوب اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان

 

عوامل موثر در بروز  چاقی دوران کودکی و نوجوانی:

عوامل بسیار زیادی در بروز اضافه وزن کودکان و نوجوانان نقش دارند و نمی توان علت واحدی برای این امر پیچیده عنوان کرد. به طور کلی دلایل اصلی آن عبارتند از : عوامل ژنتیکی ، عوامل مربوط به دوران جنینی ، نوع تغذیه و روند رشد دوران شیرخواری و کودکی، عوامل مربوط به خانواده، رژیم غذایی نامتعادل، فعالیت جسمی ناکافی، علل روحی و تنش های عصبی، عوامل محیطی از جمله نقش تلویزیون، طول مدت خواب و عوامل هورمونی.

ـ عوامل مرتبط با دوران جنینی  Embryonic obesity

شواهد متعددی مبنی بر ارتباط تأخیر رشد دوران جنینی و در نتیجه وزن کم تولد با بیماری های سنین بزرگسالی به ویژه چاقی، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و پرفشاری خون در سنین بزرگسالی وجود دارد. به نظر می رسد واکنش های جبرانی در جهت حفظ بقای جنین منجر به  بروز تغییرات پایدار در روند سوخت و ساز بدن و درنتیجه بیماری های سنین بعدی می شود این موضوع به  ویژه در کشورهای در حال توسعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که مادر بارداری که خود از دوران کودکی وضعیت تغذیه مناسبی نداشته، فرزندی با وزن کم به دنیا خواهد آورد که در معرض خطر ابتلا به چاقی و بیماری های مزمن سنین بعدی است و این چرخه معیوب در نسل های متوالی تداوم می یابد و این عامل به عنوان یکی از دلایل اساسی شیوع و بروز فزاینده بیماری های غیر واگیر درکشورهای در حال توسعه مطرح شده است.

از سوی دیگر، چاقی مادر قبل از بارداری و همچنین اضافه وزن بی رویه مادر حین بارداری هم زمینه ساز بروز بیماری های غیرواگیر فرزندان در سنین بعدی خواهد بود. بنابراین اهمیت اصلاح الگوی غذایی و دیگر  جنبه های شیوه زندگی دختران نوجوان به عنوان مادران آینده و همچنین مراقبت های دوران بارداری مادران و تاثیر این موارد در سلامت نسل بعدی نیاز به توجه بیشتری دارد.

عوامل مرتبط با دوران شیرخواری  

یافته های مطالعات متعدد بیانگر ارتباط مصرف شیر مادر با کاهش احتمال بروز چاقی و بیماری های غیرواگیر و همچنین عوامل خطرزای آن در مادر و شیرخوار بوده اند. در این زمینه می توان ازکاهش احتمال بروز چاقی، اختلالات چربی خون، پرفشاری خون، دیابت، بیماری های قلبی عروقی، پوکی استخوان و برخی بیماری های بدخیم نام برد. همچنین، نوع غذای کمکی مصرفی در دوران شیرخواری با احتمال بروز چاقی و بیماری های غیرواگیر ارتباط دارد، به نحوی که غذاهای تازه و ساده تهیه شده در منزل بر انواع تجاری آن برتری دارند.

ـ عوامل مرتبط با دوران کودکی  Toddler obesity

بسیاری کمبودهای غذایی در کودکان و نوجوانان جامعه ما کنترل شده و شرایط تغذیه ای و بهداشتی مناسب تری در اختیار ایشان قرار گرفته است ولی پیروی از سبک زندگی بی تحرک و تغییر ذائقه، آن ها را درمعرض خطر اضافه وزن و چاقی قرار داده است.

در کشور ما نیز همانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه فراوانی عوامل خطرساز و همچنین ابتلا به بیماریهای غیرواگیر که فراوان ترین آنها، بیماری های قلبی ـ عروقی هستند، رو به افزایش و سن ابتلا رو به کاهش بوده است و به علاوه در سال های اخیر از یک سو فعالیت جسمانی کودکان و نوجوانان جامعه ما رو به کاهش گذاشته و تماشای تلویزیون و انواع بازی های رایانه ای جایگزین بازی های گروهی پرتحرک شده است و از سوی دیگر ذائقه آنها به جای غذاهای سنتی و میان وعده های غذایی ساده به سوی مواد غذایی پر کالری و فاقد ارزش غذایی کافی گرایش پیدا کرده است. این مجموعه عوامل باعث فراوانی اختلالات چربی های سرم در کودکان وهمچنین بروز اختلالات مختلف وزن شده اند.

ـ عوامل مرتبط با دوران نوجوانی

دوران نوجوانی از بحرانی ترین دوران های زندگی است که در آن، فرد دچار تغییرات خلق و خو شده و ازسوی دیگر با احساس استقلال از خانواده دچار تغییرات سریع در شیوه زندگی می شود. به طور معمول، در این دوران به دلیل مشغله های درسی و یا گرایش به سرگرمی های بدون فعالیت. تحرک فرد کاهش می یابد. از سوی دیگر گرایش به غذا خوردن در خارج از منزل و استفاده از انواع غذاهای فوری(Fast food)  و میان وعده های غذایی شور، چرب و یا شیرین افزایش می یابد.

ـ عدم تعادل انرژی دریافتی و مصرفی              

 یکی از دلایل زمینه ای بروز اضافه وزن، عدم تعادل بین انرژی دریافتی و مصرفی است. بدن هر فرد برای انجام اعمال حیاتی و فعالیت روزانه خود به مقدار مشخصی انرژی نیاز دارد. اگر دریافت انرژی بیش از مصرف آن باشد، فرد دچار اضافه وزن می شود  و اگر دریافت انرژی کمتر از مصرف آن باشد وزن فرد کاهش  مییابد.

دلیل افزایش چشمگیر چاقی کودکان، در سال های اخیر تنها مصرف مقدار بیشتر غذا نیست بلکه نامطلوب بودن کیفیت مواد غذایی مصرفی و همراه شدن این عوامل با کم تحرکی در این رابطه نقش به سزایی دارد. در واقع، در بسیاری از موارد اضافه وزن در اثر “بدخوری” است نه “پرخوری“.

حذف وعده های اصلی غذایی باعث کاهش سوخت و ساز بدن  میشود و در نتیجه فرد نسبت به کاهش وزن مقاوم میگردد. نخوردن صبحانه از دلایل عمده بروز چاقی است.

ـ بی تحرکی  sedentary obesity

گرایش به سرگرمی های بی تحرک، ساعت های طولانی تماشای تلویزیون و فیلم های ویدئویی و بازی های رایانه ای، شیوه زندگی امروزی را کم تحرک ساخته است. از سوی دیگر، زندگی در  خانه های کوچک و آپارتمانی مجال دویدن و بازی کردن را از کودکان گرفته است و به نوبه خود باعث گرایش بیشتر کودکان و نوجوانان به سرگرمی های کم تحرک می شود. در افرادی که بیش از ۲ ساعت از شبانه روز را صرف سرگرمی های نشسته ازقبیل تماشای تلویزیون می کنند، خطر چاقی در حدود ۲۳ درصد  افزایش پیدا  میکند.

به ازای هر یک ساعت بیشتر تماشای تلویزیون ، شیوع چاقی به میزان ۲ درصد افزایش می یابد. مصرف میان وعده های غذایی پرکالری در حین تماشای تلویزیون و همچنین گرایش به مواد غذایی پرکالری (با محتوای زیاد قند، چربی یا نمک نظیر چیپس و پفک تبلیغ شده درپیام های بازرگانی) از دیگر موارد تاثیر تلویزیون بر بروز اضافه وزن هستند.

ـ  نقش غذاهای فوری (Fast food)  fast food

خوردن غذاهای فوری  در خارج از منزل، در دسترس بودن انواع میان وعده های غذایی متنوع و پرکالری وهمچنین میل شدید به مصرف نوشیدنی های شیرین بویژه نوشابه های گازدار و آب میوه های مصنوعی و پرکالری دلیل دیگری برای چاقی در دنیای امروز است.

حتی دریافت مقادیر جزئی انرژی بیش از میزان مورد نیاز بدن، در دراز مدت منجر به اضافه وزن می شود به عنوان مثال اگر فردی روزانه یک عدد نان سوخاری بیش از نیاز بدنش مصرف کند، پس از  گذشت ۲۰ سال حدود۱۵ کیلو گرم چاق می شود؛ حال در نظر بگیرید زیاده روی در مصرف مواد با کالری بیشتر از قبیل انواع مواد غذاییچرب و یا شیرین تا چه حد منجر به اضافه وزن خواهد شد.

بنابراین افزایش در میزان انرژی دریافتی و یا کاهش درمیزان انرژی مصرفی فرد، هر قدر هم ناچیز باشد، در دراز مدت باعث بروز اضافه وزن خواهد شد.  

یافته های پژوهش های گوناگون نشان داده است که مصرف غذاهای فوری حالت اعتیادآور دارد و هر چه میزان مصرف آن در طول هفته افزایش یابد، میزان تمایل فرد به مصرف آن بیشتر می شود. روش تهیه و موادموجود در   غذاهای آماده به گونه ای است که مردم را به زیاده روی در خوردن ترغیب می کند و خطر چاقی را افزایش می دهد . غذاهای فوری علاوه بر آن که حاوی مقادیر زیادی کالری هستند با ضعیف کردن مرکز کنترل اشتها احتمال بروز چاقی را افزایش می دهند. بیشتر غذاهای فوری سرشار از کالری هستند و با خوردن تنها مقدارکمی از  آنها، میزان کالری مصرف شده توسط بدن به شدت بالا می رود. پژوهش های گوناگون نشان داده است که میزان مصرف غذاهای سالم مانند میوه و سبزی در کودکان و نوجوانانی که از غذاهای آماده استفاده می کنند کمتراز سایرین است. این نکته هم احتمال بروز اضافه وزن و چاقی را افزایش می دهد.

از سوی دیگر معمولاُ مواد غذایی مضر و پر کالری از قبیل نوشابه های گازدار و سیب زمینی سرخ شده هم به همراه غذاهای آماده مصرف می شوند که عوارض این قبیل غذاها را دو چندان می کند. غذاهای فوری سرشار ازسدیم هستند و مصرف آنها باعث می شود فرد به طور ناخواسته و بدون آنکه متوجه باشد،  مقادیر زیادی نمک دریافت کند که این امر به نوبه خود در همه سنین عوارض درازمدت زیادی در بر دارد.

ـ  تنش عصبی (استرس)

تنش عصبی به چند طریق می تواند در افزایش وزن دخالت داشته باشد و منجر به تغییراتی که در عملکرد داخلی بدن شود. مواجه شدن فرد با تنش عصبی (استرس) منجر به رها شدن هورمون های متعددی در بدن می شودکه در این حالت بدن جنبه دفاعی می گیرد و به  گونه ای عمل می کند که گویا فرد در معرض خطر قرار دارد. در نتیجه تغییراتی در  سوخت و ساز (متابولیسم)، جریان خون و تولید انرژی در بدن روی می دهد و  چنانچه فرد برای مدتی طولانی در این وضعیت بماند، خطرات جدی سلامتی وی را تهدید خواهد کرد.

 استرس مزمن به روش های زیر می تواند باعث افزایش وزن گردد:

تغییر در سوخت و ساز

افزایش اشتهای کاذب

تغییر سطح قند خون و در نتیجه تغییر خلق و خو

ذخیره چربی بویژه در ناحیه شکمی

خوردن هیجانی (به دلیل افزایش سطح کورتیزول خون و ایجاد انرژی عصبی افزون)

گرایش به غذاهای فوری

ـ  مدت و کیفیت خوابsleep obesity 2

کیفیت و طول مدت زمان خواب نقش مهمی در تعادل انرژی و  سوخت و ساز در بدن و در نتیجه  وزن بدن  دارد. کوتاه و ناکافی بودن مدت زمان خواب  و همچنین خواب نامنظم و دیر خوابیدن با افزایش نمای توده بدنی ارتباط دارد. هورمون های تنظیم کننده اشتها و مصرف انرژی در این رابطه دخیل هستند. کم بودن طول خواب باعث اختلال تعادل در ترشح هورمون ها شده و در نتیجه بر ساختار بدنی و توزیع چربی تاثیر می گذارد. از سوی دیگر، دیر خوابیدن باعث می شود روز بعد فرد دیرتر از خواب بیدار شود و فرصت کافی برای صرف صبحانه نداشته باشد، که این امر هم به نوبه خود باعث افزایش احتمال اضافه وزن خواهد شد.

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر m شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ممنون از پاسخ سریع شما
  ولی با عرض پوزش این دو مورد اصلا شبیهاتی ندارند
  مولوسکوم پخش میشه در حالی که من این ضایعات که خیلی شبیه غده های چربی هستن از دوره بلوغ دارم . مجرد هستم و هیچ گونه رابطه این نداشتم. فولیکولیت هم در فولیکول مو ایجاد میشه در حالی که اینها در ناحیه خارجی واژن که هیچ مویی رشد نمی کنه هستند. هیچ خارش سوزش التهاب قرمزی و حتی مایع خارجی ندارند شکلشان هم تغییر نکرده.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   علیکم السلام 

   همانگونه که قبلا هم اشاره کردم بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد اما چنانچه فوردایس آلت مطرح باشد نیازی به درمان ندارد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود 

   موفق

 • تصویر کاربر سعیده پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشید اقای دکتر من موهای صورت زیاد و لیزر هم رفتم بدتر شده قاعدگی نامنظم چاق هم هستم موهای بدنم زیاد بود اما کم شده داروهای بارداری هم زیاد استفاده کردم بعد از شروع درمان ناباروری شروع شد موهای زائدم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   علیک سلام
   یکی از شایعترین علل بروز موهای زائد در زنان اختلالات هورمونی است
   با توجه به چاقی و درمان های ناباروری، به احتمال بسیار زیاد یک عدم تعادل هورمونی مطرح است
   باید جلسات مکرر لیزر انجام شود
   در ضمن هورمون ها نیز با نظر متخصص زنان و غذذ باید کنترل شود
   موفق
 • تصویر کاربر ناهیدذوالفقاری جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام در چهار سال گذشته به دلایل مختلف سه سقط سر خود با آمپول و شیاف در ماه اول و نیمه دوم بارداری داشته ام که باعث شده پریود شدید شود و از 7روز به3 روز برسد همراه با بوی بد و ترشحات بد بو ،آلان میخواهم باردار شوم سیکل پریود دو دوره قبلیم 12/12/95 و 6/1/96بوده هیچ گونه راه جلوگیری تاکنون نداشته ام ولی باردار نیز نمی شوم چرا؟وراه درمان چیست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی تزریقی یا اقداماتی نظیر IVF باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک زنان و زایمان - ناباروری مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ممنونم از اینکه وقت میذارید و سوالات من رو میخونید
  من یک هفته پیش لیزر فرکشنال برای لکهای صورتم انجام دادم
  1)تا چند مدت دیگ مجاز به استفاده از پماد کترل هستم؟
  و اگر امکانش هست یک لایه بردار از کترل قوی تر بهم معرفی کنید؟
  2)من یک شب از کترل و یک شب از ضد لک استفاده میکنم
  میخاستم بدونم این شیوه مناسب هست ؟ یا اینکه شما لطفاروش بهتری بهم معرفی کنید
  3) من از کرم C20 آردن - کرم ضد لک فیس دوکس - سرم ضد لک آردن و سرم ضد لک نلا
  استفاده کردم شما کدوم یک رو بیشتر پیشنهاد میکنید ؟
  یا اینکه لطف کنید و یک ضد لک مناسب تر بهم معرفی کنید
  4) من از گلیکولیک اسید 70 درصد برای پیلینگ استفاده کردم
  البته با احتیاط بسیار زیاد و تجربه ی لازم برای استفاده توی خونه رو دارم
  آیا شما استفاده از این محلول رو ماهی یکبار توصیه میکنید یا خیر؟

  ببخشید که اینقدر سوالاتم طولانی شد
  و از اینکه وقتتون رو گرفتم واقعا معذرت میخام
  اگر بهم پاسخ بدید لطف بزرگی در حقم کردید

  عاقبتتون بخیر
  خدانگهدار
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   اصولا در مواردی که اقدام به لیزر فرکشنال می گردد، با توجه به شدت تابش لیزر، داروهای متعددی از سوی پزشک تجویز خواهد شد
   هرگونه تغییر دارو، کاهش یا افزایش دوز دارو باید با صلاحدید پزشک معالج و با در نظر گرفتن شرایط بیمار انجام شود
   اقداماتی که انجام شده کاملا مناسب است ولی اظهار نظر در خصوص طول دوره مصرف دارو، کاهش یا افزایش آنها برای من مقدور نیست
   فقط سعی کن از آفتاب پرهیز کنی
   حتما با پزشک معالجت هم بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر محمدحسین سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  دکترجان من والان به مدت سه ماه متوجه دانه ای روی بیضه سمت راستم شدم و به شدت نگرانم و خیلی عصبی شده ام تو رو خدا کمکم کنید . دلیلش چیه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی یا مولوسکوم یا کیست اپیدرمال مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۲۶ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام . وقتتون بخیر .
  دکتر روی خط بخیه آلتم حالت سوختکی بوجود اومده. 3 ساله نه کوچیک شده نه بزرگ. فقط تیره شده . علتش چیه؟ مثل سوختگی میمونه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه زگیل تناسلی مسطح یا بونوئید پاپولوزیس مطرح باشد
   بهتره در اولین فرصت برای بررسی دقیقتر و نمونه برداری احتمالی به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر سمانه یکشنبه ۲۵ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام..
  من حدود دوسال پیش رواکوتان مصرف میکردم..
  از اون مدت به بعد حدود ده کیلو وزن کم کردم واصلا وزن نگرفتم..میخواستم بدونم که راهی برای بازگشت وزنم نیست؟؟اصلا این کاهش وزن برای رواکوتانه!؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   هرگونه کاهش وزن ناخواسته نیاز به ارزیابی دقیقتر دارد
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر هیثم سه شنبه ۶ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  خشید چند سالی هست این مشکلو دارم 22 سالمه هیچ رابطه جنسی نداشتم نمیدونم از کجا اومد سرم کمکم کنین چجور درمان میشه غیر لیزر دوا پوماد مشکلی نداره برا ازدواج خواهشا کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۶ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.
   امکان از بین بردن پاپول مرواریدی آلت با دارو وجود ندارد.
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۶ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت شما
  اینجانب قبلأ یک عکس از قسمت آلت تناسلی برای شما فرستادم که تشخیص شما پسوریازیس یا اگزما یا لیکن پلان یا حساسیت داروی بود بعد در شهرستان خودم به دکتر مراجعه کردم و تشخیص فیکس دراگ اراپشن رادادند و داروی موضعی دادند والان خوب شدم ولی هم اکنون در قسمت کف دست و پاهام پوستم در یک نقطه سفت میشه و پس از مدتی پوست قسمتی که سفت شده پوستش خشک میشه و سفید میشه وبه صورت دایره ای میریزه که یک عکس از کف پاهام ضمیمه این نامه فرستادم.ممنون میشم راهنمایی فرمایید.گفتنی است این عارضه فقط در کف دست و پا مشاهده میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۶ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه پسوریازیس مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر زانیارابراهینی یکشنبه ۲۸ شهریور ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر من یک پسر ۲۵ساله هستم من به مدت دوهفته هست که سه عدد زگیل را بر روی آلت تناسلی مشاهده میکنم زگیل های بدن من زیاد نیست من اگه به دکتر مراجعه نکنم با استفاده از پماد پودوفیلین از شر این ضایعات خلاص بشم؟البته من ۷ماه پیش سکس داشتم ولی هفته پیش آزمایش HIVو هپاتیت دادم خوشبختانه منفی بود،یه راه حل جلوی مای من بذارید آقای دکتر عذر میخام من این مورد رو یادم رفت خدمتتون عارض بشم،من الان با صابون گوگرد در حال تمیز کردن آن قسمت هستم،ولی فعلا هیچ تغییری روءیت نشده،این موضوع به طرز وحشتناکی فکر من رو درگیر خودش کرده کلاً ذوق و شوق قبل رو که تو زندگیم برای ادامه داشتم دارم از دست میدم بسیار به گمک شما محتاجم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ شهریور ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه با پدوفیلین بهبود یابد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند