آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

چرا با رژیم غذایی ، باز هم چاق می شوم؟

اگر غذایتان زیاد است و تحرک‌تان کم، نباید از چاق شدن‌تان تعجب کنید. اما اگر غذای چندانی نمی‌خورید و تحرک‌تان هم چندان کم نیست، حق دارید اگر از اضافه وزن شوکه شوید. مطالعات نشان داده است که علاوه بر تغذیه، توارث و تحرک، علل دیگری نیز می‌توانند در افزایش وزن ناخواسته ما نقش داشته باشند.

چاقی ناشی از مصرف بعضی از داروها drugs obesity 2

بعضی مواقع مصرف داروی خاصی باعث اضافه وزن­تان شده است، همواره اصول زیر را مورد توجه قرار دهید

اصل اول: هرگز بدون مشاوره با پزشک مصرف هیچ دارویی را قطع نکنید زیرا این دارو ممکن است برای حفظ سلامت ضروری باشد.

اصل دوم: خودتان را با دیگر افرادی که همین دارو را مصرف می‌کنند، مقایسه نکنید. عوارض جانبی یک دارو در همه افراد به یک شکل ظهور نمی‌کند. اگر دارویی باعث چاقی در فردی شده باشد، لزوما این اثر را در شما ندارد. با پزشکتان در این باره مشورت کنید.

اصل سوم: اگر چاقی  شما ناشی از تجمع مایع در بدن بود، نگران نباشید زیرا این اضافه وزن دائمی نیست. هنگامی که مصرف دارو را به پایان برسانید یا بیماری‌تان کنترل شود، پف‌کردگی ناشی از تجمع مایع فروکش می‌کند. در طول این مدت از یک رژیم غذایی کم‌نمک پیروی کنید.

اصل چهارم: با پزشک درباره داروی دیگری که به عنوان جایگزین می‌توانید مصرف کنید، مشورت کنید. در بسیاری از موارد پزشک­تان می‌تواند داروی دیگری را برای شما تجویز کند که این عارضه جانبی را نداشته باشد.

اصل پنجم: اگر افزایش وزن­تان ناشی از کاهش میزان سوخت‌وساز در بدن به علت یک بیماری یا مصرف داروست، باید سعی کنید با ورزش سرعت سوخت ‌و ساز را بالا ببرید.

 مصرف داروهای اعصاب

یک عارضه جانبی برخی از داروهای ضدافسردگی افزایش وزن است، بنابراین اگر فکر می‌کنید داروی ضدافسردگی‌تان باعث چاقی‌ شما شده، با پزشک درباره تغییر برنامه درمانی‌ مشورت کنید اما هرگز خودسرانه داروهایتان را تغییر ندهید. برخی افراد هم پس از مدتی مصرف داروی ضدافسردگی، به علت اینکه حال­شان بهتر و اشتهایشان بیشتر می‌شود، وزن اضافه می‌کنند.

خود افسردگی نیز ممکن است باعث تغییرات وزن شود.از میان داروهای اعصاب و روان، برخی داروهای دیگر نیز افزایش وزن را به دنبال دارند؛ مثلا داروهای ضد سایکوز که برای درمان اسکیزوفرنی و اختلال‌ دوقطبی به‌کار می‌روند.

مصرف داروهای کورتونی

داروهای ضدالتهابی استروییدی (داروهای کورتونی) مانند پردنیزولون به دلیل اثرشان در افزایش‌ وزن مشهور هستند. تجمع مایع در بدن و افزایش اشتها دلایل اصلی افزایش وزن با مصرف این داروهاست، اما این عارضه جانبی آنها به دوز دارو و مدت زمان مصرف بستگی دارد. در برخی مصرف‌کنندگان داروهای استروییدی به‌طور گذرا چربی‌های بدن جابجا و در مناطقی مانند صورت، پشت گردن و شکم جمع می‌شود.

قرص‌های ضد بارداری

برخلاف عقیده رایج، قرص‌های ضدبارداری ترکیبی (استروژن و پروژسترون) باعث اضافه وزن در دراز مدت نمی‌شوند. گاهی برخی از زنانی که قرص‌های ترکیبی مصرف می‌کنند، مقداری اضافه وزن پیدا می‌کنند اما این افزایش وزن به تجمع مایع در بدن مربوط می شود و معمولا کوتاه‌‌مدت است.

یائسگی

بیشتر زنان نزدیک به زمان یائسگی مقداری وزن اضافه می‌کنند، اما احتمالا کاهش هورمون‌‌های جنسی علت این افزایش وزن نیست بلکه با بالا رفتن سن، سوخت ‌و ساز در بدن کند می‌شود و کالری کمتری می‌سوزد. از طرفی تغییرات در شیوه زندگی (مانند تحرک کمتر) نیز ممکن است در این افزایش وزن دخیل باشد اما جایی که در آن چربی در بدن تجمع پیدا می‌‌کند، ممکن است به یائسگی مربوط باشد. در یائسگی، چربی بیشتر اطراف کمر جمع می‌شود، نه در ران‌ها و لگن.

سندرم کوشینگ

افزایش وزن، علامت شایع سندرم کوشینگ است. سندرم کوشینگ گاهی به دلیل مصرف داروهای استروییدی برای بیماری‌هایی مانند آسم، آرتریت یا لوپوس بروز می‌کند. همچنین این سندرم ممکن است در نتیجه تولید بیش از حد هورمون کورتیزول به‌ وسیله غده فوق‌کلیه یا به توموری مربوط باشد که این هورمون را می‌سازد.

ترک سیگار و افزایش وزن smoke Obesity

افرادی که سیگار را ترک می‌کنند به‌طور میانگین کمتر از ۴٫۵ کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند زیرا با حذف نیکوتین چند اتفاق می‌افتد:

فرد احساس گرسنگی بیشتری می‌کند و غذای بیشتری می‌خورد که این احساس گرسنگی ممکن است پس از چند هفته برطرف شود.

بدون اینکه میزان کالری دریافتی کم شده باشد، سوخت‌وساز کند می‌‌شود. غذاها برای فرد خوشمزه‌تر به‌نظر می‌رسند که ممکن است به پرخوری بینجامد. فرد به خوردن غذاهای حاضری پرچربی و پرقند روی می‌آورد.

کم‌خوابی و چاقی sleep obesity

اگر تا دیر وقت بیدار بمانید، احتمال بیشتری وجود دارد که آخر شب به غذا خوردن روی بیاورید و به این ترتیب میزان کالری دریافتی‌تان افزایش می‌یابد. از طرفی تغییرات در میزان هورمون‌ها در این وضعیت باعث افزایش احساس گرسنگی و اشتها می‌شود و دیرتر احساس سیری خواهید کرد.

کم‌کاری تیرویید

اگر غده تیرویید به اندازه کافی هورمون تیروییدی تولید نکند، احتمالا احساس خستگی، ضعف و سرما خواهید کرد و اضافه وزن پیدا می‌کنید. اگر هیپوتیروئیدی ایجاد شده باشد، متابولیسم بدن کند می‌شود و احتمال بالا رفتن وزن افزایش پیدا می‌کند. حتی اگر کارکرد تیرویید در حد پایینی دامنه طبیعی باشد، ممکن است افزایش وزن به‌ وجود آید. معمولا درمان کم‌کاری تیرویید باعث از بین رفتن این اضافه وزن خواهد شد.

استرس و چاقی Stress Obesity

در زمان استرس میزان ترشح کورتیزول یا «هورمون استرس» در بدن افزایش می‌یابد و اشتها را زیاد می‌کند. علاوه بر این ممکن است برای تسکین خودتان هنگام استرس به خوردن غذاهای پرکالری روی بیاورید. ترکیب این دو عامل زمینه را برای افزایش وزن فراهم می‌کند.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک PCO pcos

نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک یک مشکل هورمونی رایج در زنان در سنین باروری است. در بیشتر زنان دچار این نشانگان، کیست‌های کوچک بسیار در تخمدان‌ها رشد می‌کند. این عارضه باعث از بین رفتن تعادل هورمونی می‌شود و بر چرخه قاعدگی تاثیر می‌گذارد و ممکن است پرمویی و آکنه ایجاد کند. خانم‌های دچار این عارضه نسبت به انسولین مقاوم هستند که باعث افزایش وزن یا درجات مختلف چاقی می‌شود و چربی اضافی در شکم آنها تجمع پیدا می‌کند. چاقی شکمی مبتلایان را در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت  قرار می‌دهد.

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلادعباباف دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر عکس از التم میفرستم میخواستم بدونم این چیه به من زده؟ایا این زگیل تناسلیه؟چه بیماریه به من زده من تابه حالا رابطه جنسی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر ابوذر یکشنبه ۸ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  روند برداشتنش با کدوم روشه. چقدر طول می کشه جاش خوب بشه ؟ یا اساسا جاش می مونه تا مدت ها ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۸ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی چنانچه امکان برداشتن آن با لیزر وجود داشته باشد روند بهبودی بسیار سریع خواهد بود
   موفق
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۰ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، چندين سال است كه من در ناحيه تناسلي ( بالاي الت تناسلي يا روي الت تناسلي) دچار تب خال هستم ، قبلا هرچند هفته يا ماه ، عود ميكرد ولي به تازگي هر يك هفته يا ده روز عود مي كند مخصوصا وقتي با همسرم دو يا سه بار در يك هفته نزديكي دارم بلا فاصله عود ميكند ، از كرم تب خال استفاده مي كنم كه معمولا دو سه روزه خوب مي شود ، ولي باز بعد از نزديكي با همسرم نگران عود تبخال هستم ، چه توصيه اَي داريد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   بهترین اقدام در موارد عود بیماری نیز استفاده از کرم و قرص اسیکلوویر است
   موفق
 • تصویر کاربر نسترن سه شنبه ۱۶ آذر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  ممنون از زحماتتون
  روی جفت ران پام زائده های شبیه به زگیل ایجاد شده. به اندازه یک ماش کوچک و دقیقا همرنگ با پوستم وبدون التهاب.و در ابتدا دقیقا شبیه به زگیل . مثل زگیلهای دیگه آویزون نیست. مثل برامدگی جوش هست . اما بعد یه تایمی شبیه به جوش میشه. یعنی چرک میکنه و عفونی میشه. و بعد جاش سیاه میشه و این سیاهی روی پوستم میمونه. پوست روشنی دارم و این موضوع داره نگران کننده میشه . خواهش میکنم راهنماییم کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۶ آذر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی نوع دقیق ضایعه است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   موفق
 • تصویر کاربر Sana سه شنبه ۲ آذر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشيد
  من رو صورتم چند تا جوش داشتم،روى جوشام سير لح شده گذاشتم كه بعدش فهميدم سير باعث سوختگى شده،الان ٢ روز ماست استفاده ميكنم ولى خوب نشده(جاى سوختگى قرمز شده و يه كوچولو ميسوزه فقط)
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ آذر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   توصیه می کنم از هر گونه اقدامات خودسرانه پرهیز کنی و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر الهه شنبه ۲۲ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  اگر فردي ١٥ساله يك نوبت واكسن درسال گذشته تزريق كرده باشد ولي نوبتهاي دوم وسوم را نزده باشدوامسال يعني بعداز گذشت يكسال مجددا يك نوبت واكسن تزريق كرده باشد والان درحال حاضر دوماه از تزريق گذشته ، آيا باهمان پروتوكل ٠-٢-٦ ماه ميبايست ادامه دهد؟؟يعني نوبت دوم وسوم را ميتواند بزند؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   مجددا باید 3 نوبت واکسن تزریق گردد
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دو تا سوال داشتم .من شش جلسه لیزر موهای زائد تمام بدن انجام دادم بعد چن وقت یباردیگه لازمه به دکتر پوست مراجعه کنم واینکه موهای نازک بعد لیزر دراومده بعضی قسمتهای بدنم زیاده اشکالی نداره از تیغ یا ژیلت استفاده کنم؟ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   حداقل سالانه یک بار باید یک جلسه لیزر تکرار گردد
   استفاده از تیغ اشکالی ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر راحله پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  منافذ موجود روی پوست وانگشت دستم بزرگ وکاملا مشخص است چیکار کنم کمرنگ وکوچیک بشوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   معمولا نیازی به درمان نیست
   موفق
 • تصویر کاربر پزشکیان چهارشنبه ۲۸ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید،خانمی هستم۲۵ساله و۴سال است ازدواج کرده ام سه هفته پیش هنگام مقاربت دهانه واژنم زخم شدویک روبعدعادت ماهیانه شدم،پس ازاتمام عادت زخمم چرک کردسپس درران هایم نزدیک فرج کمی ورم بودبعدازمراجعه پزشک زنان متوجه شدم هرپس تناسلی است،پزشکم گفت که ویروس فقط باتماس مستقیم ویانزدیکی به من منتقل شده برای اطمینان له پزشک دیگری مراجعه کردم وهمان خرف هاراشنیدم،پس معلوم میشدکه همسرم این بیماری رابه من منتقل کرده اماهمسرم به متخصص اورولوژی مشهوری مراجعه کردندکه بدون آزمایشات گفته چون هیچوقت علایم رانداشته پس این بیماری راندارد،ضمنا من نه قبلا نامزی داشته ام ونه کمترین نزدیکی باغیرهمسرم،سوالم این است که ایاممکن است همسرم این بیماری راداشته باشدبدون حتی یکبارعلامت؟آیاممکن است همسرم تبخال دهانی داشته باشدالبته تابحال تبخالی دردهان یالب نداشت،وازطریق مقاربت دهانی منتقل شود؟من به هرپزشکی مراجعه کردم گفتندارطریق وسایل یاچیزدیگری منقل نشده فقژ ازژریق تمای مستقیم اماحالاپزشک ارولوژی به همسرم گفته احتمالاازآب آلوده منتق شده باشد،آیاممکن است؟درحالی که من شنیدم ویروس خارج بدن زنده نمیماندوامکان انتقال نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۸ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   هرپس تناسلی عموما از طریق تماس جنسی منتقل می شود
   سایر راه های انتقال بیماری عبارتند از توالت فرنگی، استفاده از تیغ آلوده، جکوزی، سالن های اپیلاسیون و بدنسازی
   موفق
 • تصویر کاربر افسانه سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید.تورو خدا جواب منو بدید چون پریودم و تا چند روز نمیشه برم دکتر. خیلی نگرانم.
  من دو جلسه لیزر موهای زائد رفتم الان چند روزه در ناحیه تناسلی چیزی شبیه جوش دراوردم ممکنه زگیل تناسلی از راه لیزر منتقل بشه؟. امروز سرچ کردم و حس کردم شبیه زگیل تناسله. نه درد داره نه سوزش و نه خارش. وقتی بهش دست میزنم حساسیت جوش رو نداره و فقط یکم برجستس. عکسش رو میفرستم. لطفا نظرتون رو بگید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   عکس ارسالی شباهت زیادی به زگیل تناسلی ندارد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند