آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

پی آر پی سلول های بنیادی نیست

 • دکتر عباس انتظاری
 • آخرین ویرایش : 14 دی 96

پی آر پی سلول های بنیادی نیست

طی سالهای اخیر اقدامات گسترده ای برای درمان بسیاری از بیماری ها با سلول های بنیادی در حال انجام است. آما به اشتباه در بین گروهی از مردم تصور بر این است که پی آر پی نیز نوعی درمان با سلول های بنیادی است

در واقع پی آر پی همان پلاسمای غنی از پلاکت است و به هیچ عنوان از رده سلول های بنیادی نیست . پلاکتها، سلولهای خونی دیسکی شکل و بدون هسته هستند که در عملکرد های حیاتی متعددی از جمله هموستاز  انعقاد خون، التهاب، دفاع ضد میکروبی میزبان، رگ زایی و ترمیم زخم نقش دارند.

اگر چه ابتدا تمرکز بر نقش پلاکتها در انعقاد خون بیشتر بود اما بزودی مشخص گردید بیش از ۱۱۰۰ پروتئین در پلاکت ها وجود دارد، از جمله فاکتورهای رشد،  پیامبرهای سیستم ایمنی، آنزی مها و سایر ترکیبات زیستی که در مراحل مختلف روند ترمیم بافت نقش دارندپی آر پی PRP سلول های بنیادی نیست

پلاسمای غنی از پلاکت PRP  (پی آر پی) یک فرآورده خونی است که طی فرآیند جداسازی از خون تازه و لخته نشده تهیه می شود. از سال ها پیش فرآورده تغلیظ شده ی پلاکتی در سازمان های انتقال خون، آماده شده و در بیمارستان ها و مراکز درمانی برای بند آوردن خونریزی یا جلوگیری از آن در بیماران مبتلا به کمبود تعداد یا اختلال در کارکرد پلاکتی استفاده می شود. با این تفاسیر به هیچ عنوان نمی توان آنرا در رده سلول های بنیادی قرار داد. همچنین به عنوان درمان پیشگیرانه در موارد کاهش تولید پلاکت در مغز استخوان، جراحی های تهاجمی، خونریزی های فعال و غیره مورد استفاده است.

تفکر بهره مندی از فرآورده پلاکتی در درمان های دیگر، بر پایه این تئوری شکل گرفت که ترمیم بافت سخت و نرم توسط پروتئین های خاص و پروسه ای از واکنش های داخل و خارج سلولی منظمی انجام می شود که در حال حاضر به طور کامل شناخته نشده اند، اما آنچه که مسلم است این است که پلاکت ها نقش بر جسته و مهمی در فعال سازی فرآیندها و تولید فاکتورهای رشد و پروتئین های خاص دارند .

پلاکت ها در پاسخ به آسیب بافتی و پارگی عروق، با ایجاد پلاک پلاکتی و لخته منجر به هموستاز شده و سپس با ترشح پروتئین های خاصی، تکثیر و تمایز سلولی، حذف بافت آسیب دیده، ایجاد عروق و ماتریکس خارج سلولی، ترمیم و بازسازی بافت آسیب دیده را سبب می شوند. البته سلول های بنیادی نیز نقشی مشابه در ترمیم بافتی دارند

مروری بر مقالات موجود درباره ترمیم زخم نشان می دهد، در دهه ۱۹۵۰ موضوع مهم  دبریدمان زخم و بستن اولیه زخم ها ،موجب پیشرفت قابل ملاحظه روند ترمیم زخم شد و هنوز هم مراقبت اساسی و استاندارد برای زخم ها محسوب می شود. در دهه ۱۹۶۰، علاقه بیشتر به سمت استفاده از آنتی بیوتیک ها متمرکز گردید.

با کشف سفالوسپورین ها و آنتی بیوتیک های مشتق لینکومایسین مانند کلیندامایسین، جهت تکمیل اثرات پنی سیلین و داروهای سولفا مانند سفالوسپورین که از قبل استفاده می شدند، جراحان توانستند بر مشکل اساسی بر سر راه ترمیم زخم ها، یعنی باکتری ها غلبه کنند . پی آر پی PRP چیست؟

در دهه ۱۹۷۰ جراحان اهمیت ثبات زخم را دریافتند. صفحات محکم و وسایل فیکساسیون با محدود ساختن حرکات اندکی که ممکن است مویرگ های در حال تشکیل را پاره کنند و تکثیر سلولی را مهار نمایند، به رشد عروق و تکثیر سلولی و ترمیم بافت کمک می کنند. در دهه ۱۹۸۰ بر اساس مطالعات متعدد انجام شده ، نقش کلیدی اکسیژن را در ترمیم زخم روشن ساخت .

با شناخت نقش فاکتورهای رشد در پیشبرد ترمیم زخم، اولین بار این مطالعات، پاسخ ماکروفاژها به گرادیان اکسیژن را بعنوان یک عامل افزاینده ترشح فاکتورهای رشد مطرح ساختند. این بررسی ها، الگوی تفکر در مورد ترمیم زخم را از توجه به رفع موانع به پیشبرد و فعالانه ترمیم زخم تغییر داد.

با توجه به این یافته ها و توسعه علم پزشکی در زمینه سلول های بنیادی ،انتقال عروق آزاد ،  فلپ های بافتی  و استفاده از اکسیژن پر فشار  به تدریج  بعنوان استانداردهای مراقبت از زخم امروزی بوجود آمدند .پی آر پی PRP چیست؟

از دهه ۱۹۹۰ تاکنون و احتمالاً تا چند دهه دیگر، سلول های بنیادی و فاکتورهای رشد بافتی به عنوان  ”هدف مقدس” نهایی در ترمیم زخم مطرح گردیده اند. در ابتدا فاکتور ترمیم زخم مشتق از پلاکت ۱۲ PDWHF  توسط Knighton از لحاظ بالینی معرفی گردید و سپس فاکتور رشد نو ترکیب مشتق از پلاکت انسانی PDGF و امروزه پلاسمای غنی از پلاکت PRP (پی آر پی) ،پلاکتها را بعنوان سلول های دارای نقش اصلی در آغاز ترمیم زخم در انسان مطرح نمودند.

در سال های اخیر و با پیشرفت دانش پزشکی، از پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی) در رشته های مختلف پزشکی مثل جراحی زیبایی، جراحی پلاستیک ، جراحیهای فک و صورت،  جراحی دهان و دندان، جراحی قلب ،جراحی های مغز و اعصاب، ارتوپدی، پزشکی ورزشی، گوش و حلق و بینی، دندانپزشکی، موارد سوختگی و پزشکی پوست، مو و زیبایی استفاده می شود. در این روش، با بکارگیری تکنیک فرآیند جداسازی پلاسما و تغلیظ پلاکت از خون خود فرد، از آن برای خود وی استفاده می شود و به عنوان روشی نوین و جدید وارد دنیای طب شده است.

امروزه بر کسی پوشیده نیست که پلاکت ها باعث ایجاد و تسریع در بازسازی کلاژن، الاستین و ماتریکس بین سلولی شده و بالاخره باعث شادابی و ایجاد حس برتر جوانی در فرد  میگردند.

بدین علت از پلاکت تغلیظ شده برای درمان چین و چروک های صورت و گردن، درمان تیرگی و گودی زیر چشم ،درمان چروک های پشت دست، برطرف کردن خطوط اخم یا خنده، کنترل و درمان طاسی و ریزش موی سر، درمان اسکار یا جوشگاه های جراحی و سوختگی، تسریع بهبودی در آسیب های فک و صورت، التیام آسیب های تاندونی و مفصلی، درمان کشیدگی ها و پیچ  خوردگیها به منظور باز گرداندن سریع تر ورزشکاران به میادین ورزشی و کم کردن دوره استراحت به خصوص در دنیای ورزش حرفه ای و قهرمانی استفاده می شود .

یکی از کاربردهای پلاسمای غنی از پلاکت PRP  (پی آر پی)، جوانسازی پوست صورت و گردن می باشد.

پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی) به عنوان روشی برای وارد کردن غلظت بالای فاکتور های رشد و سایر ملک ولهای زیستی به بافت آسیب دیده برای  بهینه سازی محیط ترمیمی بافت، پذیرفته شده است. با این حال ،همگی فرآورده های پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی) مشابه نیستند.

حجم خون کامل گرفته شده از بیمار، میزان کارایی روش استحصال پلاکتها ،حجم نهایی پلاسمایی که در آن پلاکت معلق است، وجود یا عدم وجود  گلبولهای سفید یا قرمز خون و اضافه کردن ترومبین یا کلسیم کلراید برای فعال سازی همگی  میتوانند بر روی ویژگی های فرآورده نهایی پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی)  اثر بگذارند

توصیه های من:

در صورتی که مایل به انجام PRP پی آر پی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2. حتما قبل از آغاز درمان باید ارزیابی های اولیه آزمایشگاهی برای شما انجام شود
 3. PRP پی آر پی به هیچ عنوان سلول بنیادی نیست و معمولا نباید به تنهایی انجام شود بلکه باید در کنار سایر روش های درمانی و به عنوان درمان تکمیلی باشد
 4. امکان انجام PRP در مطب دکتر انتظاری به هیچ عنوان وجود ندارد  
آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.. من چند سالی هست صورتم جوش های قرمز داره و حتی جای جوش های قبلی هم هنوز هست .بعضی وقتا جوش ها اونقدر اندازشون بزرگه که شبیه غده میمونن و از زیر پوست بزرگ هستن و قرمز و برامده.. چند ماه پیش، دکتر رفتم قرص داکسی سایکلین مصرف کردم و قرص روی ،الان که 8 ماه میگذره بازم جوش ها پیدا شدن 22 سالمه و مجرد. بیشتر روی گونه هام هستن بعد یه چندتایی روی چونه و جوش های ریز روی پیشونی..
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.
   برای درمان جوش های صورت اقدامات متعددی لازم است علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   علی الحساب صابون کلیندا بزن و سعی کن مصرف غذاهای محرک را کاهش دهی
   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من فردی 24ساله هستم که در حین خدمت سربازی دچار ریزش مو در ناحیه ریش شدم و با مراجعه به پزشک عمومی پادگان تشخیص به وجود قارچ داد پماد کلوتر یمازول داد بعد خدمت متوجه حفره مو در پشت سر سرم شدم به سرعت در سه سه ناحیه در کنار هم دچار سکته مویی شدم استرس در خدمت زیاد داشتم چون منطقه عملیاتی (صفرمرزی)بودم و بعد خدمت هم در گیری های خانوادگی زیاد دارم اگر راهنمایی کنید ممنون میشم من اهل خوزستان هستم اگر دکتر خوبی در این زمینه هست لطفا معرفی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   ریزش موی سکه ای معمولا نیاز به درمان ندارد
   نگران نباش و از استرس پرهیز کن
   به مرور زمان ریزش موی سکه ای برطرف خواهد شد
   پیگیری مشکل قارچی را زیر نظر نزدیکترین پزشک انجام بده
   موفق
 • تصویر کاربر سامان یکشنبه ۲۱ آذر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. خسته نباشی. خواستم بدونم ایا ویتامین دی میتونه عامل ریزش سکه ای باشه یا خیر؟ چون من بدلیل شرایط زندگیم سالی یه بارم شاید جلویه افتاب نرم. بعد چه قرصی ممکنه کمک کنه از ریزش سکه ای نجات پیدا کنم؟سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۱ آذر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   ویتامین دی روی ریزش مو سکه ای اثری ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر علی شنبه ۶ آذر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر.
  من جوانی ۲۱ ساله هستم قبلا ازتون سوالی در رابطه با ریزش مو پرسیده بودم که جواب من رو ندادید لطفا اگر امکان داره جواب منو به صورت کاملا صریح بدین ممنون.
  میخواستم بدونم که آیا خود ارضایی باعث ریزش مو می شود یا نه؟
  من قبلا دوبار دکتر رفتم هر دوبار بدون گرفتن آزمایش بهم گفتن که ریزش موی من ارثیه و راه درمانی نداره.
  مگه توی این سن میشه آدم ریزش موی ارثی داشته باشه؟؟؟؟
  باز هم می پرسم آیا خودارضایی دلیل این ریزشه؟؟؟؟
  ممنون میشم اگر جواب بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ آذر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   سوالت با کد رهیگیری j59i59292 قبلا پاسخ داده شده (2 بار)
   احتمالا ای میل را اشتباهی وارد کردی
   ریزش مو علل متعددی دارد که برای درمان باید آنها را شناسایی و تا حد امکان رفع نمود
   شایعترین علل عبارتند از کم خونی ، کمبود ریز مغذی های و مشکلات هورمونی
   بهتره به پزشک مراجعه کنی تا یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   ممکنه اقدامات درمانی خیلی کمک کننده نباشد
   موفق
 • تصویر کاربر فردین پنجشنبه ۱۹ آذر ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اینجانب من 40 ساله حدود 10 سال است موی صورتم به صورت سکه ای میریزد ومدام به دکتر مراجه کردم ولی نتیجه ای نگرفتم وجای ریزش مو بعداز مدتی به صورت موی سفید در می اید وموی صورتم رنگ به رنگ شده است لطفا راهنمایی کنید(ممنون)
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۹ آذر ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام فردین جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   معمولا یک اختلال ایمونولوژیک یا عفونت دهانی مطرح است
   ممکنه نیاز به دوره های نسبتا طولانی مدت دارویی یا تزریقی باشه
   موفق
 • تصویر کاربر ارزو سه شنبه ۲۶ آبان ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. وقتتون بخیر. من موهام ریزش زیادی داشت و اخیرا در شقیقه سمت چپم یه ناحیه کانلا سفید دیده میشه . بقیه موهاهم در ناحیه شقیقه و جلوی پیشانی بسیار کم پشت شده. تصاویری از نواحی درگیر خدمتتون ارسال میکنم. البته چون فقط یک عکس قابلیت اپلود داشت فقط عکس تمام رخ رو تونستم خدمتتون ارسال کنم .ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ آبان ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام آرزو جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکسی که ارسال کردی بیشتر مسائل هورمونی مطرح است
   ممکنه نیاز به مصرف یک دوره نسبتا طولانی داروی موضعی روی سر باشه
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه. نگران نباش و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن یا اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و ازمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
 • تصویر کاربر مهران یکشنبه ۲۵ مرداد ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ودرود به شما . ممنون از راهنمایی که در مورد پسرمون انجام دادید. آقای دکتر من 35 ساله هستم و از ابتدا پوست بدنم وموهای سرم خیلی چرب هستند وبه خاطر همین چربی ریزش مو دارم وکمی سرم خالی شده و هر روز موهای سرم را با شامپو هیمالیا میشورم . الان نزدیک به یک ماهی هست که از روغن خالص کنجد نارگیل وسیاه دانه استفاده میکنم وریزش کم شده . آیا ترکیب این 3 روغن باهم مشکلی داره یا جدا بزنم بهتره؟ وچه روغنی را شما پیشنهاد میکنید؟ ممنون از زحمات شما.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ مرداد ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام مهران جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز ریزش مو است
   شامپویی که استفاده می کنی از نظر طبی خیلی کمک کننده نیست
   توصیه می کنم در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنی
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و ازمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۲۴ خرداد ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام من 23سالمه حدود یه سال پیش یک رزیم نامناسب گرفتم که 8 کیلوگرم وزن کم کردم بعدازاین رزیم موهای سرم ازناحیه فرق وجلو به شدت وبه طور حجمی کم شدبه طوری که فرق سرم نمایان شدازشما میخوام که کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ خرداد ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام وحید جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد اما ریزش مو به دنبال کاهش وزن شدید یا رژیم های غذایی شدید معمولا برگشت پذیر است اما نیاز به پیگیری مداوم دارد
   بهتره در اولین فرصت به یک پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر پویا جمعه ۲۵ اردیبهشت ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان. من حدود 26 سالمه. ولی یه سری از موهام سفید شده و این به شدت اعصابمو خرد میکنه.از لحاظ تغذیه هیچ مشکلی ندارم.اصلا هم توی عمرم لب به سیگار و قلیون و مشروب و ... نزدم. ورزش هم میکنم. دکتر متخصص رفتم از اول گفت ارثیه به اصرار من یه آزمایش داد که کمبود چیزی نداشته باشم ولی همه چیم میزان بود وگفت ارثیه.پدر و مادر و برادرهام در جوانی اینجوری نشده بودن. من قانع نشدم که ارثیه.
  من نمک و شکر یه کم زیاد میخورم. موهای سفیمو از ریشه میکنم.استرس و نگرانی و مشکلات هم کمی دارم.وقتمو توی اینترنت هم خیلی میگذرونم و مغزمو اینجوری زیاد به کار میگیرم.لیمو ترش طبیعی هم زیاد میخورم.دیگه هیچ نکته ی عجیبی توی زندگیم نیست.به نظرتون کدومشون باعث ایجاد یا تشدید موهای سفید میشه؟ شرمنده سوالم طولانی شد.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۵ اردیبهشت ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام پویا جان
   سفیدی مو علل متعددی دارد
   در موارد غیر ارثی اقداماتی که به کاهش روند سفیدی مو کمک می کنند شامل مصرف غذاهای دریایی، قارچ، سبوس برنج، مصرف میوه و سبزیجات تازه است. پرهیز استرس نیز کمک کندده است
   موفق
 • تصویر کاربر مريم چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  من دختر 27 ساله اي هستم كه موهاي من از قسمت جلوي سر شروع به سفيد شدن كردند و اين مسيله مرا خيلي ازار ميدهد و تا به حال هم هيچ رنگي براي موهايم استفاده نكردم لطفا راهنمايي بفرماييد كه چه كاري بايد انجام دهم در ضمن من حدود دو سال پيش رژيم سختي گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام مریم جان
   سفیدی زودرس موها اگر ناشی از مسائل ارثی نباشد بیشتر ناشی از کمبود ریز مغذی هایی نظیر سلنیوم و ویتامین های گروه B است. ممکنه رژیمی که گرفتی منجر به کمبود این مواد در بدن شده باشه.
   فعلا یک دوره سلنیوم را آغاز کن. البته بهتره یک بررسی دقیقتر برات انجام بشه
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و آزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند