آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

پی آر پی سلول های بنیادی نیست

  • دکتر عباس انتظاری
  • آخرین ویرایش : 14 دی 96

پی آر پی سلول های بنیادی نیست

طی سالهای اخیر اقدامات گسترده ای برای درمان بسیاری از بیماری ها با سلول های بنیادی در حال انجام است. آما به اشتباه در بین گروهی از مردم تصور بر این است که پی آر پی نیز نوعی درمان با سلول های بنیادی است

در واقع پی آر پی همان پلاسمای غنی از پلاکت است و به هیچ عنوان از رده سلول های بنیادی نیست . پلاکتها، سلولهای خونی دیسکی شکل و بدون هسته هستند که در عملکرد های حیاتی متعددی از جمله هموستاز  انعقاد خون، التهاب، دفاع ضد میکروبی میزبان، رگ زایی و ترمیم زخم نقش دارند.

اگر چه ابتدا تمرکز بر نقش پلاکتها در انعقاد خون بیشتر بود اما بزودی مشخص گردید بیش از ۱۱۰۰ پروتئین در پلاکت ها وجود دارد، از جمله فاکتورهای رشد،  پیامبرهای سیستم ایمنی، آنزی مها و سایر ترکیبات زیستی که در مراحل مختلف روند ترمیم بافت نقش دارندپی آر پی PRP سلول های بنیادی نیست

پلاسمای غنی از پلاکت PRP  (پی آر پی) یک فرآورده خونی است که طی فرآیند جداسازی از خون تازه و لخته نشده تهیه می شود. از سال ها پیش فرآورده تغلیظ شده ی پلاکتی در سازمان های انتقال خون، آماده شده و در بیمارستان ها و مراکز درمانی برای بند آوردن خونریزی یا جلوگیری از آن در بیماران مبتلا به کمبود تعداد یا اختلال در کارکرد پلاکتی استفاده می شود. با این تفاسیر به هیچ عنوان نمی توان آنرا در رده سلول های بنیادی قرار داد. همچنین به عنوان درمان پیشگیرانه در موارد کاهش تولید پلاکت در مغز استخوان، جراحی های تهاجمی، خونریزی های فعال و غیره مورد استفاده است.

تفکر بهره مندی از فرآورده پلاکتی در درمان های دیگر، بر پایه این تئوری شکل گرفت که ترمیم بافت سخت و نرم توسط پروتئین های خاص و پروسه ای از واکنش های داخل و خارج سلولی منظمی انجام می شود که در حال حاضر به طور کامل شناخته نشده اند، اما آنچه که مسلم است این است که پلاکت ها نقش بر جسته و مهمی در فعال سازی فرآیندها و تولید فاکتورهای رشد و پروتئین های خاص دارند .

پلاکت ها در پاسخ به آسیب بافتی و پارگی عروق، با ایجاد پلاک پلاکتی و لخته منجر به هموستاز شده و سپس با ترشح پروتئین های خاصی، تکثیر و تمایز سلولی، حذف بافت آسیب دیده، ایجاد عروق و ماتریکس خارج سلولی، ترمیم و بازسازی بافت آسیب دیده را سبب می شوند. البته سلول های بنیادی نیز نقشی مشابه در ترمیم بافتی دارند

مروری بر مقالات موجود درباره ترمیم زخم نشان می دهد، در دهه ۱۹۵۰ موضوع مهم  دبریدمان زخم و بستن اولیه زخم ها ،موجب پیشرفت قابل ملاحظه روند ترمیم زخم شد و هنوز هم مراقبت اساسی و استاندارد برای زخم ها محسوب می شود. در دهه ۱۹۶۰، علاقه بیشتر به سمت استفاده از آنتی بیوتیک ها متمرکز گردید.

با کشف سفالوسپورین ها و آنتی بیوتیک های مشتق لینکومایسین مانند کلیندامایسین، جهت تکمیل اثرات پنی سیلین و داروهای سولفا مانند سفالوسپورین که از قبل استفاده می شدند، جراحان توانستند بر مشکل اساسی بر سر راه ترمیم زخم ها، یعنی باکتری ها غلبه کنند . پی آر پی PRP چیست؟

در دهه ۱۹۷۰ جراحان اهمیت ثبات زخم را دریافتند. صفحات محکم و وسایل فیکساسیون با محدود ساختن حرکات اندکی که ممکن است مویرگ های در حال تشکیل را پاره کنند و تکثیر سلولی را مهار نمایند، به رشد عروق و تکثیر سلولی و ترمیم بافت کمک می کنند. در دهه ۱۹۸۰ بر اساس مطالعات متعدد انجام شده ، نقش کلیدی اکسیژن را در ترمیم زخم روشن ساخت .

با شناخت نقش فاکتورهای رشد در پیشبرد ترمیم زخم، اولین بار این مطالعات، پاسخ ماکروفاژها به گرادیان اکسیژن را بعنوان یک عامل افزاینده ترشح فاکتورهای رشد مطرح ساختند. این بررسی ها، الگوی تفکر در مورد ترمیم زخم را از توجه به رفع موانع به پیشبرد و فعالانه ترمیم زخم تغییر داد.

با توجه به این یافته ها و توسعه علم پزشکی در زمینه سلول های بنیادی ،انتقال عروق آزاد ،  فلپ های بافتی  و استفاده از اکسیژن پر فشار  به تدریج  بعنوان استانداردهای مراقبت از زخم امروزی بوجود آمدند .پی آر پی PRP چیست؟

از دهه ۱۹۹۰ تاکنون و احتمالاً تا چند دهه دیگر، سلول های بنیادی و فاکتورهای رشد بافتی به عنوان  ”هدف مقدس” نهایی در ترمیم زخم مطرح گردیده اند. در ابتدا فاکتور ترمیم زخم مشتق از پلاکت ۱۲ PDWHF  توسط Knighton از لحاظ بالینی معرفی گردید و سپس فاکتور رشد نو ترکیب مشتق از پلاکت انسانی PDGF و امروزه پلاسمای غنی از پلاکت PRP (پی آر پی) ،پلاکتها را بعنوان سلول های دارای نقش اصلی در آغاز ترمیم زخم در انسان مطرح نمودند.

در سال های اخیر و با پیشرفت دانش پزشکی، از پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی) در رشته های مختلف پزشکی مثل جراحی زیبایی، جراحی پلاستیک ، جراحیهای فک و صورت،  جراحی دهان و دندان، جراحی قلب ،جراحی های مغز و اعصاب، ارتوپدی، پزشکی ورزشی، گوش و حلق و بینی، دندانپزشکی، موارد سوختگی و پزشکی پوست، مو و زیبایی استفاده می شود. در این روش، با بکارگیری تکنیک فرآیند جداسازی پلاسما و تغلیظ پلاکت از خون خود فرد، از آن برای خود وی استفاده می شود و به عنوان روشی نوین و جدید وارد دنیای طب شده است.

امروزه بر کسی پوشیده نیست که پلاکت ها باعث ایجاد و تسریع در بازسازی کلاژن، الاستین و ماتریکس بین سلولی شده و بالاخره باعث شادابی و ایجاد حس برتر جوانی در فرد  میگردند.

بدین علت از پلاکت تغلیظ شده برای درمان چین و چروک های صورت و گردن، درمان تیرگی و گودی زیر چشم ،درمان چروک های پشت دست، برطرف کردن خطوط اخم یا خنده، کنترل و درمان طاسی و ریزش موی سر، درمان اسکار یا جوشگاه های جراحی و سوختگی، تسریع بهبودی در آسیب های فک و صورت، التیام آسیب های تاندونی و مفصلی، درمان کشیدگی ها و پیچ  خوردگیها به منظور باز گرداندن سریع تر ورزشکاران به میادین ورزشی و کم کردن دوره استراحت به خصوص در دنیای ورزش حرفه ای و قهرمانی استفاده می شود .

یکی از کاربردهای پلاسمای غنی از پلاکت PRP  (پی آر پی)، جوانسازی پوست صورت و گردن می باشد.

پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی) به عنوان روشی برای وارد کردن غلظت بالای فاکتور های رشد و سایر ملک ولهای زیستی به بافت آسیب دیده برای  بهینه سازی محیط ترمیمی بافت، پذیرفته شده است. با این حال ،همگی فرآورده های پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی) مشابه نیستند.

حجم خون کامل گرفته شده از بیمار، میزان کارایی روش استحصال پلاکتها ،حجم نهایی پلاسمایی که در آن پلاکت معلق است، وجود یا عدم وجود  گلبولهای سفید یا قرمز خون و اضافه کردن ترومبین یا کلسیم کلراید برای فعال سازی همگی  میتوانند بر روی ویژگی های فرآورده نهایی پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی)  اثر بگذارند

توصیه های من:

در صورتی که مایل به انجام PRP پی آر پی هستید:

  1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
  2. حتما قبل از آغاز درمان باید ارزیابی های اولیه آزمایشگاهی برای شما انجام شود
  3. PRP پی آر پی به هیچ عنوان سلول بنیادی نیست و معمولا نباید به تنهایی انجام شود بلکه باید در کنار سایر روش های درمانی و به عنوان درمان تکمیلی باشد
  4. امکان انجام PRP در مطب دکتر انتظاری به هیچ عنوان وجود ندارد  
آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند