آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

پیشگیری از سرطان اندام تناسلی

پیشگیری از سرطان دهانه رحم و اندام تناسلی 

سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع خانم ها در جهان، جزو سرطان های دستگاه های تناسلی زنانه است که در نتیجه رشد غیر قابل کنترل سلول های دهانه رحم ایجاد می شود . پیشگیری از سرطان دهانه رحم و اندام تناسلی با اقدامات غربالگری بسیار هزینه اثر بخش بوده و امروزه اکثر کشورها در برنامه های سلامت اجتماعی و ملی خود اقدامات پیشگیری از سرطان دهانه رحم و اندام تناسلی را اجرا می کنند.

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

خوشبختانه سرطان دهانه رحم در زنان و اکثر سرطان های اندام تناسلی در زنان و مردان هم قابل پیشگیری است و هم در مراحل اولیه قابل تشخیص و درمان است و در صورتی که تشخیص آن به تاخیر بیفتد درمان آنها مشکل و گاهی ناموفق خواهد بود  لذا پیشگیری از سرطان با اقداماتی نظیر غربالگری ، تشخیص زود هنگام برخی بیماری های عفونی و درمان زود هنگام آنها باید پیگیری شود

بیماری زگیل تناسلی عامل خطر سرطان دهانه رحم

برای پیشگیری از سرطان اندام تناسلی باید علائم ابتدایی سرطان ها را بشناسیم .یکی از نشانه های سرطان دهانه رحم، عفونت های دستگاه تناسلی است که متاسفانه بیشتر زنان آن را جدی نمی گیرند و سعی می کنند با روش های خانگی و خودسرانه بیماری را درمان کنند یا اینکه وقتی علائم بیماری بهبود پیدا کرد، درمان را رها می کنند اما باید بگوییم همین عفونت ها گاهی تبدیل به ضایعات پیش سرطانی شده و بعد از حداقل ۵ سال به سرطان واقعی تبدیل می شوند.

بهتر است بخوانید   زگیل تناسلی زنان (تشخیص و درمان)

زگیل های تناسلی و سرطان مقعد

زگیل های تناسلی و سرطان مقعد

یکی از شایعترین علائم اولیه که با توجه به تغییرات الگوی زندگی در کشورمان، روز به روز در حال افزایش می باشد ایجاد زگیل تناسلی یا ضایعاتی شبیه خال گوشتی روی اندام تناسلی می باشد که در برخی از موارد آلودگی با سوش هاییی پر خطر ویروس اچ پی وی می تواند به سرطان دهانه رحم در زنان یا سرطان اندام تناسلی یا سرطان مقعد در مردان ووو زنان گردد. لذا یکی از اقدامات بسیار موثر برای پیشگیری از سرطان در زنان و مردان پیگیری و درمان به موقع ضایعات زگیل تناسلی می باشد.

سرطانی که عنوان مسری بودن را یدک می کشد و بدون هیچ گونه علائمی خاص- آن هم با دوره نهفتگی طولانی- در میان سلول های دهانه رحم توده های بدشکل سرطانی را تشکیل می دهد.

در سال های اخیر مشخص شده است، بیشتر سرطان های دهانه رحم از طریق آلودگی به ویروس پاپیلومای انسانی که نام اختصاری آن HPV ( اچ پی وی ) است ایجاد می شود. این ویروس، شایع ترین عفونتی است که از طریقق تماسس جنسی منتقل می شود. البته از راه تماس مستقیم پوست به پوست نیز قابل سرایت است، ولی انتقال آن ازز راهه جنسی شایع تر است.

بهتر است بخوانید   اچ پی وی (ویروس زگیل تناسلی) - ویروس سرطان زا

از ویروس های عامل زگیل دستگاه تناسلی، ۱۳ نوع شان پر خطر هستند و باعث ایجاد سرطان می شوند در این انواع عموما ضایعات به شکل زگیل و شبیه خال گوشتی روی آلت تناسلی هستند.

هیچگونه تفاوت ظاهری با سایر انواع زگیل ندارند و از نظر بالینی قابل شناسایی نمی باشند. باقی ویروس ها زگیل های عفونی به وجود می آورند که معمولاً بدخیم نیستند و حتی ممکن است فاقد علامت بوده یا فقط ضایعاتی شبیه خال گوشتی روی آلت تناسلی ایجاد کنند.

لذا به منظور پیشگیری از سرطان اندام تناسلی باید کلیه موارد مشکوک به زگیل تناسلی یا لک های روی آلت تناسلی توسط پزشک بررسی و پیگیری گردد. درمان زود هنگام و به موقع زگیل تناسلی وو جلوگیری از عود آن نقش بسیار مهمی در پیشگیری از سرطان اندام تناسلی در زنان و مردان دارد

بهتر است بخوانید   زگیل تناسلی و خال گوشتی در ناحیه تناسلی - افزایش خطر سونامی سرطان

زگیل تناسلی مردان - زگیل های متعدد و همرنگ پوست

زگیل تناسلی مردان – زگیل های متعدد و همرنگ پوست

انواع عفونت های دستگاه تناسلی هنگامی که در بافت دهانه رحم، سلول های سرطانی ایجاد می کنند، معمولاً بدون علامت هستند و بیمار متوجه بیماری اش نمی شود. زمانی که این سلول ها در حال تکثیر هستند، ویروس فرصت پیدا کرده و وارد هسته سلول ها می شود و سلول را از کنترل خارج و به طرف تکثیر تومور پیش می برد  لذا درمان زود هنگام عفونت های اندام تناسلی نقش بسزایی در پیشگیری از سرطان اندام تناسلی دارد

اکیدا به بانوان توصیه می گردد، از آنجا که ویروس اچ پی وی مدت زمان طولانی در دستگاه تناسلی باقی می ماند و این زمان بین ۵ تا ۱۰ سال طول می کشد، زنان باید در این سال ها از آزمایش های غربالگری سلول های دهانه رحم به منظور پیشگیری از سرطان استفاده کنند. یکی از این آزمایش ها لزوم آزمایش «پاپ اسمیر» است.

چنانچه ویروس اچ پی وی در مراحل اولیه کشف شود و ضایعات زگیل تناسلی تحت درمان کامل و دقیق قرار گیرند، پیشگیری از سرطان  به خوبی انجام شده است و حتی سرطان نیز در صورت بروز در مراحل ابتدایی ، کاملا قابل درمان است. روش هایی مانند جراحی، لیزر درمانی، سوزاندن و منجمد کردن، سلول های تخریب شدههه سرطانی را از بین می برد و سلامتی را به بیمار هدیه می دهد.

زگیل تناسلی مردان - زگیل و لک های روی آلت تناسلی

زگیل تناسلی مردان – زگیل و لک های روی آلت تناسلی

سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است

چنانچه ضایعاتی شبیه خال گوشتی (زگیل تناسلی) روی آلت تناسلی ایجاد شده است به منظور پیشگیری از سرطان حتما فرد باید از نظر سروتیپ ویروسی، نمونه برداری از ضایعه و آزمایشات سیتوپاتولوژیک و PCR از نظر گونه های با ریسک بالای سرطان زائی به عمل آید

بهتر است بخوانید   زگیل تناسلی مردان چه ارتباطی با سرطان ها و ایدز دارد

عامل اصلی این سرطان دستگاه تناسلی، تماس از طریق مقاربت بویژه ارتباط جنسی است. متاسفانه در بسیاری از بیماران، بیماری به شکل بدون علامت وجود دارد و فرد بدون آنکه به بیماری خود واقف باشد می تواند شریک جنسی خود را آلوده ساخته و او را در خطر ابتلا به سرطان قرار دهد.

زگیل تناسلی زنان (ضایعات قابل مشاهده شبیه خال گوشتی قهوه ای)

زگیل تناسلی زنان (ضایعات قابل مشاهده شبیه خال گوشتی قهوه ای)

عامل ویروسی سرطان دهانه رحم، یا همان  اچ پی وی همچنین در دستگاه تناسلی مردان در چین های پوستی سال ها مخفی شده و به حالت بی علامت باقی می ماند و در مردان سرطان های آلتتت تناسلی یا سرطان مقعد ایجاد می کند.

شناسایی زود هنگام بیماری و درمان به موقع و کامل بیماری زگیل تناسلی می تواند شانس سرطان را به مقادیر قابل توجهی کاهش دهد و نقش بسیار مهمی در پیشگیری از سرطان اندام تناسلی ایفا کند.

بر اساس مطالعات ملی در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی،  سرطان دهانه رحم را جزو ۵ سرطان شایع در زنان ایران است که در صورت شناسایی زود هنگام سروتیپ های پرخطر ویروس زگیل تناسلی و عند اللزوم درمان زود هنگام، پاپ اسمیر سالانه و شناسایی زود هنگام مرحله پیش سرطانی می توان به میزان قابل توجهی از مشکلات این بیماری کاست و در پیشگیری از سرطان دهانه رحم یا سرطان مقعد و اندام تناسلی موفق بود

بهتر است بخوانید   علائم زگیل تناسلی در زنان

متاسفانه آلودگی ویروسی در «مرحله پیش سرطانی» (دیس پلازی) ممکن است هیچگونه علامتی نداشته باشد و تنها علامتی که ممکن است فرد را به سوی درمان و پیگیری هدایت کند ظهور یک یا چند زگیل شبیه خال گوشتی روی آلت تناسلی (مرد یا زن) باشد

از سوی دیگر با توجه به تغییرات الگوی زندگی در کشور، تغییرات اقتصادی اجتماعی در جامعه ایران، بیماری زگیل تناسلی نسبت به گذشته با یک شیب صعودی نگران کننده ای در حال افزایش است و متاسفانه در صورت عدم درمان به موقع زگیل تناسلی شانس بروز سرطان دهانه رحم طی سالهای آتی وجود خواهد داشت و احتمال یک سونامی از سرطان دهانه رحم در آینده نزدیک دور از انتظار نیست لذا پیشگیری از سرطان دهانه رحم برای کل نظام سلامت کشور بسیار حائز اهمیت است 

بهتر است بخوانید   زگیل تناسلی در دختر باکره و راه های پیشگیری و درمان آن

 

اکثر بیماران آلوده به ویروس زگیل تناسلی بدون علامت هستند و همچون کوه یخ فقط بخش کوچکی از بیماری نمایان می شود

اکثر بیماران آلوده به ویروس زگیل تناسلی بدون علامت هستند و همچون کوه یخ فقط بخش کوچکی از بیماری نمایان می شود

تزریق واکسن قبل از ازدواج یک راه بسیار مطمئن برای پیشگیری از سرطان است

هدف از تزریق واکسن  اچ پی وی ( گارداسیل ) این است، قبل از این که خانمی فعالیت جنسی خود را شروع کند، علیه ویروس پاپیلومای انسانی مقاوم شود  و نقش بسیاررر مهمی در پیشگیری از سرطان ایفا خواهد کرد

بهتر است بخوانید   گارداسیل و نقش آن در پیشگیری از سرطان

بهترین زمان تزریق واکسن برای پیشگیری از سرطان ، قبل از ازدواج می باشد و به عبارتی قبل از شروع رابطه جنسی است.

البته در خانم هایی هم که به این ویروس مبتلاشده اند، می توان آزمایشی به اسم HPV typing یا تعیین گونه ویروس پاپیلوما انجام داد و در صورتی که گونه ایجاد کننده بیماری از انواعی نباشد که در واکسن وجود دارد، می توان واکسیناسیون را برای خانم آلوده به ویروس به منظور پیشگیری از سرطان انجام داد.

آیا واکسن در ایران موجود است؟

دو نوع از واکسن های ساخته شده در برابر این ویروس از سوی اداره غذا و داروی آمریکا به نام های سرواریکس (cervarix) و گارداسیل(Gardasil) تائید شده است.

سرواریکس شامل دو گونه ویروس شایع است که ایجاد سرطان دهانه رحم می کند و گارداسیل حاوی دو گونه فوق به انضمام دو گونه شایع ایجادکننده زگیل تناسلی است. 

در ایران فعلا واکسن گارداسیل برای مصرف موجود است و از طریق داروخانه های دولتی و دانشگاهی چون هلال احمر در تهران و شهرستان ها با ارائه نسخه پزشک قابل عرضه است . واکسن نقش بسیار موثری در پیشگیری از سرطان هم در مردان و هم در زنان ایفا می کند

پیشگیری از سرطان - واکسن کارداسیل در ماه های 0-2-6 باید تزریق گرددواکسن کارداسیل در ماه های ۰-۲-۶ باید تزریق گردد واکسن هم در مردان و هم در زنان قابل استفاده است.

ایمنی در برابر بیماری

واکسن ها در برابر تمام انواع  اچ پی وی  مصونیت ایجاد نمی کند و در برابر ایجاد سرطان سرویکس یا زگیل های تناسلی نیز مصونیت صددرصدی به وجود نمی آورد. به همین دلیل زنانی که این واکسن را دریافت کرده اند، باید به صورت مرتب و طبق پروتکل های موجود تست غربالگری سرطان دهانه رحم (پاپ اسمیر) انجام دهند.

البته داده های موجود حاکی است، با انجام واکسیناسیون، ایمنی در برابر ایجاد عفونت، در دست کم سه تا پنج سال و شاید برای مدت بسیار طولانی تر باقی می ماند.

HPV - Cancer male2

نتیجه گیری:

 • هر بیماری با ضایعاتی شبیه خال گوشتی و زگیل روی آلت تناسلی باید از نظر سروتیپ ویروسی بررسی گردد. اینکار با نمونه برداری یا بیوپسی از ضایعه توسط پزشک و بررسی HPV typing در آزمایشگاه به راحتی قابل انجام است.
 • واکسن گارداسیل یک روش مطمئن برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی همچنین پیشگیری از سرطان  دهانه رحم و سرطان آلت تناسلی در مردان است که بهتر است قبل از آغاز روابط جنسی تزریق گردد
 • در صورت ابتلا به زگیل تناسلی بهتر است بعد از HPV typing و به منظور پیشگیری از سرطان ، تزریق واکسن نیز انجام گردد
 • انجام تست های غربالگری سالانه باید به صورت روتین پیگیری گردد

در صورتی که خود یا شریک جنسی شما مبتلا به زگیل تناسلی یا ضایعه مشکوک روی آلت تناسلی بوده یا مشکوک به آلودگی با HPV هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن خال گوشتی روی آلت نکنید
 3. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید
 4. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید
 5. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک سرطان زائی بیماری به پزشک مراجعه کنید
 6. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد
 7. در صورتی که تا کنون رابطه جنسی نداشته اید حتما واکسن گارداسیل را تزریق نمائید
 8. در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

برای درخواست نوبت فوری با تلگرام : 

برای دریافت نوبت فوری، نام خود را ارسال کنیدشماره ۰۹۰۳۹۷۸۹۶۸۲ را به نام مطب دکتر انتظاری در گوشی خود ذخیره نمائید یا اینجا را کلیک کنید سپس نام خود را از طریق تلگرام  ارسال کنید تا اولین نوبت آزاد توسط منشی مطب برای شما اختصاص یابد 

درمان زگیل تناسلی اولین گام پیشگیری از سرطان است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر shayan جمعه ۹ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  ببخشید اگر به این ویروس مبتلا شده باشیم آیا زدن واکسن به خروج ویروس از بدن و عود مجدد آن کمک میکند با تاثیری ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام جانم 

   در اینگونه موارد معمولا واکسن گارداسیل کمک کننده نیست ولی برخی مطالعات جدید نشان داده است که ویروس مهار شده است 

   بین دانشمندان در این مورد اختلاف نظر وجود دارد 

   پزشک معالج با در نظر گرفتن شرایط بیمار و پس از مشاوره کامل با بیمار در این خصوص تصمیم گیری خواهد نمود 

   موفق

 • تصویر کاربر shoresh سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر چند روز پیش پس از اصلاح متوجه جوش مانند هایی در ناحیه بالای الت تناسلی و زیر شکم شدم که البته یکی دو عدد هم روی خود الت در قسمت پایینی هست
  خواهشمندم در صورت امکان تشخیصتان را بفرمایید که ایا زگیل هست یا خیر
  هیچ درد و خونریزی حتی هنگام فشار دادن نداره
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمالا سبوریک کراتوزیس یا زگیل تناسلی یا بونویید پاپولوزیس مطرح باشد

   مورد اول هیچگونه خطری ندارد و نیازی به درمان ندارد ولی دو مورد بعدی معمولا باید هرچه سریعتر درمان شود

   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   موفق

 • تصویر کاربر a جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده نزدیک به 7الی8 ماه قبل زگیل تناسلی گرفتم 4یا5 بار فریز کردم اما فایده نداشت الان یکجلسه هست ک کوتر کردم
  ضایعاتم خیلی خیلی ریز هستند در حدود 3یا4تا و خیلی ریز هستند و من ادم خیلی حساسی هستم الانم ازداج کردم خانمم مبتلا شد الان دوتامون داریم درمان میشویم الان نزدیک به 30 روز هستش ک رابطه نداریم خودم فکر کردم اگه رابطه نداشته باشیم بهتره تا دوتامون خوب بشیم سوال من اینه ک ایا رابطه داشته باشیم یا نداشته باشیم؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته مهمترین اقدام برای کنترل زگیل تناسلی تقویت سیتم ایمنی بدن است

   پرهیز از رابطه جنسی تا پاک شدن ضایعات از هر دو نفر به تسریع روند درمانی کمک خواهد نمود

   موفق

    

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.مت زیر التم دانه سیاه رنگیو مشاهده کردم ک وقتی زیرشو بالا میارم زیرش شفافه فقط سرش سیاهع من مجردم و هیچ گونه رابطه ای هم نداشتم ممکنه چی باشه .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه سبوریک کراتوزیس یا آنژیوکراتوم یا خال اپیدرمال مطرح باشه.
   خوشبختانه هیچکدام از موارد مذکور خطری نداشته و نیازی به درمان ندارد
   نگران نباش ولی بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر ای پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .دوروزه روی سر آلت تناسلی سه تا زگیل یا به اصطلاح خال دیدم .و از شما در خواست راهنمایی دارم آیا حتما باید به دکتر مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام جانم
   با توجه به ناقض بودن طرح سوال یا اشکال در ای میل سوال تو اسپم شناسایی شده است
   لذا توصیه می کنم صفحه زیر را که مربوط به سوالات و پاسح های مرتبط با آن در مورد زگیل تناسلی است را با دقت مطالعه کنی
   امیدورم مطالب زیر کمک کننده باشد
   http://yon.ir/nq2bl
   موفق
 • تصویر کاربر م پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  یه دونه ی قهوه ای گوشتی روی الت تناسلی من رشد کرده و دقیقا همرنگ پوست الت تناسلی هستش ک بعضی وقتا ازش خون میاد و فشارشم میدم درد داره ولی دردش طوری نیست ک نشه تحملش کرد مثل اینکه الت تناسلی رو نیشکون بگیریم این چیه و راه درمانش به چه صورتیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام جانم
   متاسفانه به دلیل اشکال در ثبت سوال یا اشکال در ای میل ، سوال تو توسط سیستم به عنوان اسپم شناسایی شده است
   لذا پیشنهاد می کنم مجددا نسبت به ثبت سوال (البته با دقت) اقدام کنی یا مقالات زیر را در مورد زگیل تناسلی در مردان و روش های درمان زگیل تناسلی مطالعه کنی
   http://yon.ir/usNqK
   همچنین مقاله زیر در مورد زگیل تناسلی در زنان را با دقت مطالعه کن
   http://yon.ir/Xi375
   امیدوارم کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر احمدی دوشنبه ۱۱ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دختری ۲۲ ساله هستم
  چندسال پیش دچار خارش و قرمزی شدیدی در ناحیه تناسلی شدم به پزشک مراجعه کردم و مشکلم رفع شد و از اون پس دچار یه زائده های ریزی هم رنگ ناحیه تناسلیم شدم به صورت پشت سر هم و در یک خط دور بکارتم هستن که الان زیاد شده وقتی مراجعه به پزشک زنان شدم گفت ک زگیل الت تناسلی و محلول پودوفیلین رو تجویز کرد منتها چون اطراف بکارتم به صورت پشت سر هم و خطی این زائده های ریز قرار داره ترسیدم و محلول رو استفاده نکردم
  الانم میخام ازدواج کنم و بسیار نگرانم
  اصلا ممکنه زگیل نباشه؟ یا ممکنه راه درمان دیگه ای وجود داشته باشه ک به بکارتم اسیب نرسه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد
   در اینگونه موارد از نظر طبی نیازی به درمان نیست ولی چنانچه از نظر ظاهری آزار دهنده باشد می توان آن را با لیزر اصلاح نمود
   توصیه می کنم یک ارزیابی دقیقتر برات انجام شود
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر دکتر سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا واکسن گارداسیل باید حتما توسط متخصص پوست تزریق گردد یا در درمانگاه های سطح شهر توسط پرستار میتواند تزریق گردد؟؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام
   واکسن گارداسیل در برخی مراکز بهداشتی و انستیتو پاستور تزریق می شود
   تزریق در مطب خیلی توصیه نمی شود
   ک.فق
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  چه دارویی استفاده کنیم تازگیلوتناسلی ازبین بره یه نوع قطره گرفتم اسیدی میزنم ازبین میره بازم‌درمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   علیک سلام
   برای از بین بردان زگیل تناسلی اقدامات متعددی لازم است
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/mTRrXN
   ممکنه داروی پدوفیلین نیز کمک کننده باشد
 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  Nanaz baba:
  سلام اقای دکتر من چند وقته متوجه شدم که چند تا خال سیاه کم رنگ کنار دستگاه تناسلیم ظاهر شدن به پزشک عمومی مراجعه کردم چندتا پوماد بهم داد نتیجه نگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکن است بونوئید پاپولوزیس یا زگیل تناسلی مطرح باشد
   توصیه می کنم هرچه سریعتر جهت اقدامات تشخیصی و درمانی به پزشک مراجعه شود
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/hjRDRf
   ممکنه نیاز به درمان های طولانی مدت باشد
   احتمالا سریعترین روش درمانی لیزر باشد که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند