آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

پیشگیری و درمان چاقی در کودکان

پیشگیری و درمان چاقی در کودکان

کودکان و نوجوانان نمی توانند به تنهایی عادت غذایی و فعالیت بدنی خود را تغییر دهند بلکه احتیاج به کمک و حمایت از طرف والدین و اطرافیان خود دارند. بنابراین حمایت و همکاری خانواده در درمان چاقی کودکان ونوجوانان ضروری است و این یکی از اساسی ترین زمینه های موفقیت در پیشگیری و درمان چاقی می باشد .

تنها راه درمان موثر، بدون عارضه و دائمی اضافه وزن و چاقی، اصلاح شیوه زندگی به ویژه کنار گذاشتن عادت های غذایی غلط و پیروی از یک رژیم غذایی صحیح است. در این راستا افزایش فعالیت بدنی، سرعت کاهش وزن رابیشتر می کند. حتی در موارد نادری هم که نیاز به مصرف دارو باشد. باز هم اساس درمان. اصلاح شیوه زندگی است.

توصیه های کاربردی در مورد پیشگیری از اضافه وزن در کودکان و نوجوانان:

به طور خلاصه این توصیه ها شامل موارد زیر است که در چند بخش تقسیم می شود.

 الف ـ از بدو تولد تا ۲ سالگی  Preventing-obesity-begins-at-childbirth

ـ استفاده از شیر مادر به عنوان منبع منحصر به فرد غذایی برای ۶-۴ ماه اول زندگی

ـ تداوم مصرف شیر مادر تا پایان سن ۲ سالگی و دست کم تا پایان سن یک سالگی

ـ شروع غذای کمکی در پایان ۶ ماهگی و در شرایط خاص، در پایان ۴ ماهگی

ـ استفاده از مواد غذایی و روش های پخت سالم برای تهیه غذای کودک

ـ عادت دادن ذائقه کودک به مواد غذایی سالم از قبیل سبزیجات

ـ عدم استفاده از غذاهای پرکالری و بدون ارزش غذایی

ـ مجبور نکردن کودکان به تمام کردن وعده های غذایی

ـ عدم استفاده از مواد غذایی به عنوان پاداش برای کودکان.

ب ـ سن ۲ تا ۶ سال  

در این سن، استفاده از رژیم های غذایی بر اساس کیفیت بالای غذا، استفاده از مواد غذایی مفید و با ارزش،مجبور نکردن کودک به مصرف مواد غذایی و همچنین جلوگیری از دریافت کالری اضافی توصیه می گردد.

۱ـ توصیه به مصرف غذاهای سالم از جمله میوه و سبزیجات به جای استفاده از میان وعده های غذایی چرب. child obesity prevention 2

شیرین و شور که به طور معمول کودکان ۶-۲ ساله با مصرف آن آشنا می شوند.

۲ـ استفاده از شیر و لبنیات به عنوان منبع کلسیم و پروتئین و همچنین موثر در کنترل سوخت و ساز چربی در بدن.

ـ در نظر گرفتن اصل خود تنظیمی میزان دریافت کل کالری دریافتی توسط کودکان، بدین معنی که ممکن استکودک در یک یا چند وعده غذایی از خوردن غذا خودداری کند ولی در هر حال در طول شبانه روز کالری کافی مورد نیاز بدن خود را دریافت خواهد کرد و نباید با اجبار به او غذا داد.

ـ تعیین  زمان وعده های غذایی توسط والدین و نه کودکان تا برنامه غذایی از زمان بندی منظمی برخوردار شود

ـ  غذا خوردن اعضای خانواده در کنار هم، این روش باعث می شود عادات صحیح غذایی در کودک شکل گرفته ومصرف مواد غذایی بی ارزش کاهش یابد.

ـ کشیدن غذا در ظرف کوچک و براساس تمایل کودک باعث می شود او دچار مشکل رفتاری اعم از بی اشتهاییو یا پرخوری نشود.

ج ـ سن ۱۸۶  سال   danger-fast-food

به موازات رشد کودکان و نوجوانان، تاثیر  منابع غذایی روی عادات غذایی ایشان افزایش می یابد و در اینگروه سنی، فشار روی خانواده هایی است که فرزندانشان مجبورند در خارج از خانه غذا بخورند و یا از غذاهای آمادهو انواع میان وعده غذایی فاقد ارزش غذایی کافی  استفاده نمایند. از طرفی در مورد انتخاب غذا توسط نوجوانان،تاثیر دوستان و  همسالان بیشتر از والدین می باشد. رژیم های غیر مطلوب در این گروه سنی ممکن است شکل بگیرد زیرا بسیاری از وعده های غذایی و میان وعده ها به طور معمول بدون هیچ کنترلی در خارج از خانه صرف می شود که این اماکن شامل مدارس، خانه دوستان و مکانهای اجتماعی است.

دوران نوجوانی مرحله ای حساس و آسیب پذیر از لحاظ تغذیه ای است زیرا سرعت رشد در این مرحله افزایش می یابد  و  از سوی دیگر به علت تغییرات مربوط به بلوغ جنسی، اشتها تحریک شده و کل کالری دریافتی ونیازهای تغذیه ای نوجوانان افزایش می یابد. از سوی دیگر فعالیت های بدنی به ویژه در دختران کاهش می یابد و زندگی بی تحرک منجر به افزایش احتمال اضافه وزن می گردد.

به موازات تغییرات رفتاری در این گروه سنی به صورت غیر وابسته شدن نوجوانان به خانواده، امکان انتخاب و خرید غذا نیز در این سن افزایش  مییابد. نوجوانان به نوشیدنی های شیرین، سیب زمینی سرخ کرده، پیتزا و غذاهای آماده فوری مثل همبرگر و انواع ساندویچ گرایش پیدا می کنند و در عوض مصرف  میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی، غلات، گوشت بدون چربی و ماهی در ایشان کاهش می یابد.  این تغییرات در الگوی غذای مصرفی باعث مصرف بیش از حد چربی اشباع شده و اسیدهای چرب ترانس می گردد و همچنین استفاده از قند اضافی در کنار مصرف ناکافی کلسیم، آهن، روی، پتاسیم، ویتامین هایD ،A  و اسید فولیک  در این سنین شایع است و کمبود ریزمغذی ها در نوجوانان چاق شایع است.

بطور کلی توصیه می شود  رژیم سرشار از میوه و سبزیجات، غلات، فرآورده های لبنی، حبوبات ، ماهی وگوشت کم چربی و همچنین ماهی به مقدار دست کم دو بار در هفته استفاده شود. لازم به ذکر است که والدین نقش بسیار مهمی در تنظیم نوع و میزان غذای مصرفی کودکان دارند و الگوی شیوه زندگی فرزندان را تشکیل می دهند که در این رابطه مادران نقش مهم تری را ایفا می نمایند. به علاوه وقتی اعضای خانواده بیشتر وقت خود را به تماشای تلویزیون و فعالیت های نشسته بگذرانند، فرزندان ایشان هم از این الگو و شیوه زندگی بدون فعالیت پیروی خواهند کرد.

مدت سرگرمی های بی تحرک مثل تماشای تلویزیون و سرگرمی های رایانه ای باید به حداکثر یک تا دو ساعت در شبانه روز کاهش داده شود.

چند نکته در مورد تهیه غذای سالم

برخی نکات اصلی که باید در تهیه غذا رعایت شوند شامل موارد زیر است:

 1. تنوع مواد غذایی
 2. تعادل بین مصرف گروه های مختلف غذایی
 3. افزایش میزان استفاده از انواع سبزی در تهیه مواد غذایی
 4. مصرف انواع سبزی و سالاد همراه با صرف غذا
 5. محدود کردن میزان روغن مصرفی در تهیه غذا
 6. استفاده از فر یا کباب کردن به جای سرخ کردن برای برشته نمودن مواد غذایی
 7. جایگزین نمودن سبزی های معطر و انواع چاشنی به جای پیاز سرخ شده
 8. افزایش میزان استفاده از انواع حبوبات
 9. محدود کردن میزان نمک و شکر در تهیه غذا
 10. تهیه انواع سس با آبلیمو، سرکه، آبغوره … یا ماست به جای سس های چرب
 11. جداکردن چربی گوشت، مرغ … قبل از طبخ
 12. استفاده از غلات سبوس دار
آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند