درمان واژینیت کاندیدایی

درمان واژینیت کاندیدایی

فهرست مطالب

واژینیت کاندیدایی به عنوان برفک واژن، عفونت مخمر واژن و کاندیدیازیس واژن شناخته می شود، که یکی عفونت های شایع در واژن محسوب می شود.این شرایط زمانی اتفاق می افتد که کاندیدا، قارچی طبیعی، بیش از حد رشد کرده و علائمی مانند خارش واژن، سوزش، درد در حین رابطه جنسی و ترشحات واژن ایجاد می کند.

 

برآورد می شود که 75 درصد از زنان در طول زندگی خود برفک واژن را تجربه می کنند، در 40-45 درصد دیگر نیز دوره های مکرر را تجربه می کنند. اغلب اوقات، این بیماری به دلیل تغییر در محیط واژن و دستگاه گوارش ایجاد می شود، که ممکن است در اثر عواملی مانند استفاده از برخی داروها یا وسایل پیشگیری از بارداری، بارداری و شرایطی از جمله دیابت و HIV ایجاد شود.

واژینیت کاندیدایی می تواند ناخوشایند باشد و پریشانی قابل توجهی ایجاد کند، اما اغلب می تواند با درمان به طور موثر کنترل شود که معمولاً شامل استفاده از داروهای ضد قارچ یا کرم های پوستی است.

نام های دیگر واژینیت کاندیدایی

 1. برفک واژن
 2. کاندیدا ولووواژینیت
 3. عفونت قارچی واژن
 4. عفونت مخمر ولوواژینال
 5. برفک زدن
 6. کاندیدیازیس وولو

علائم واژینیت کاندیدایی

شایع ترین علائم ولووواژینیت کاندیدا یا برفک واژن شامل موارد زیر است:

زنانی که این بیماری را تجربه می کنند ممکن است همه این علائم را نداشته باشند و ممکن است شدت آن در هر فرد متفاوت باشد.

علائم واژینیت کاندیدایی

علل ایجاد ولووواژینیت کاندیدا

کاندیدا یک گروه از قارچ های طبیعی است که در دستگاه گوارش و کمتر در واژن، دهان و روی پوست یافت می شود. به طور معمول، کاندیدا به مقدار کم وجود دارد و هیچ علائمی ایجاد نمی کند.برفک زمانی اتفاق می افتد که تعادل میکروارگانیسم ها و در نتیجه  سطح pH در واژن به هم بخورد و کاندیدا تکثیر شود و باعث ایجاد علائمی شود که در بالا توضیح داده شد.این رشد بیش از حد کاندیدا معمولاً با تغییر در محیط دستگاه گوارش و واژن ایجاد می شود.

تغییرات در محیط دستگاه گوارش و واژن می تواند در نتیجه عوامل مختلفی رخ دهد، از جمله:

#مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها:

به طور معمول آنتی بیوتیک ها با از بین بردن باکتری ها، از جمله آنهایی که در واژن هستند، کار می کنند که این اتفاق می تواند تعادل باکتری ها را در واژن به هم بزند و باعث رشد بیش از حد کاندیدا شود.

#پیشگیری از بارداری

 استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی حاوی استروژن، از جمله قرص ضد بارداری، می تواند واژینیت کاندیدایی را بیشتر کند. این امر در مورد وسایل پیشگیری از بارداری مانند اسفنج های واژن، دیافراگم ها و IUD نیز صدق می کند.

#بارداری:

باردار بودن احتمال ابتلا به واژینیت کاندیدایی را بیشتر می کند. درمان این بیماری در افراد باردار نیاز به رویکرد متفاوتی نسبت به موارد معمول دارد اما خطر کمی برای کودک به دنبال دارد.

#سیستم ایمنی ضعیف:

افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند بیشتر در معرض خطر ولووواژینیت کاندیدا قرار دارند. سیستم ایمنی ضعیف می تواند در نتیجه ی  شرایطی مانند HIV و همچنین استفاده از داروهایی از جمله داروهای مرتبط با شیمی درمانی، استروئیدها و آنهایی که اغلب به دنبال پیوند اعضا تجویز می شوند، رخ دهد.

 

#دیابت:

افراد دیابتی شانس بیشتری برای ابتلا به واژینیت کاندیدایی را دارند، خصوصاً اگر از نظر ضعف کنترل نشوند.

#فعالیت جنسی:

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنانی که از نظر جنسی فعال هستند بیشتر است. این بیماری عفونت مقاربتی (STI) محسوب نمی شود، اما در بعضی موارد می تواند به شرکای جنسی هر دو جنس منتقل شود.

#سن

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنان پس از بلوغ و یائسگی دیده می شود.

تشخیص

زنانی که علائم احتمالی برفک واژن را تجربه می کنند برای ارزیابی باید با پزشک مشورت کنند. علائم این بیماری همانند بسیاری از موارد دیگر است، از جمله واژینوز باکتریایی، درماتیت و تریکوموناس ولووواژینیت، که تشخیص صحیح این موارد گامی مهم در جهت دریافت درمان موثر می باشد.

تشخیص معمولاً پس از معاینه توسط پزشک تأیید می شود. همچنین ممکن است از فرد مبتلا در مورد سابقه پزشکی خود و اینکه آیا قبلاً به این بیماری مبتلا شده است، سوال شود.

برفک واژن در صورت تجربه، چهار بار یا بیشتر در سال، قابل بازگشت است. تقریباً پنج تا هشت درصد زنان به طور مکرر به این بیماری مبتلا می شوند.زنانی که قبلاً به این بیماری مبتلا شده اند، همانند زنانی که برای اولین بار این علائم را تجربه می کنند، به جای اقدام به خود درمانی باید به هنگام بروز علائم با پزشک خود مشورت کنند.

علاوه بر معاینه و بحث در مورد سابقه پزشکی فرد مبتلا، افرادی که دوره های مکرر ولووواژینیت را تجربه می کنند احتمالاً یک نمونه سواب از واژن خود گرفته اند. دوره های مکرر ممکن است به دلیل وجود نوع کمتری از قارچ کاندیدا که در برابر انواع داروهایی که به طور معمول تجویز شده، مقاوم شده اند. با بررسی ترشحات واژن در آزمایشگاه، پزشکان قادر به تشخیص این موضوع هستند.

درمان واژینیت کاندیدایی

درمان معمولاً شامل استفاده از داروی ضد قارچ است که معمولاً به شکل قرص خوراکی و یا کرم موضعی پوست صورت می گیرد. پس از درمان، بیشتر موارد برفک در طی چند روز برطرف می شود. اگر علائم در این بازه زمانی از بین نرفت، باید با پزشک مشورت شود.

✔️ درمان با قرص

دو قرص ضد قارچ معمولاً تجویز می شوند که عبارتند از:

فلوکونازول ها معمولاً بدون نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی غیرمعمول آن می تواند شامل سردرد، اسهال و پوسته پوسته شدن پوست باشد.

ایتراکونازول ها به طور معمول برای موارد شدید اختصاص دارد و به طور کلی فقط با تجویز پزشک در دسترس است. عوارض جانبی احتمالی آن ها اسهال و سر درد می باشد.

✔️کرم های موضعی پوست

اگرچه داروهای خوراکی می توانند راحت تر باشند، اما زنان مبتلا به درد و خارش اطراف واژن ممکن است دریابند که کرم های ضد قارچ پوست، اثربخشی بیشتری دارند.

انواع بدون نسخه ی پزشک این کرم ها در دسترس است که اکثر آنها برای تسکین علائم فقط به یک دوز واحد نیاز دارند. این کار معمولاً با استفاده از اپلیکاتور انجام می شود تا کرم بتواند به داخل واژن برسد، اگرچه برخی ممکن است بخواهند مقدار کمی را به پوست اطراف واژن بمالند. این پماد آن ها عوارض جانبی خاصی ندارند و به ندرت شاید دچار سوزش و التهاب شوید.

✔️درمان در دوران بارداری

زنان باردار همیشه باید قبل از شروع درمان برفک واژن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنند. داروهای رایج مورد استفاده برای درمان این بیماری، از جمله فلوکونازول، برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند. در عوض، پزشک یک داروی ضد قارچ مناسب بارداری تجویز می کند.برفک واژن در زنان باردار به دلیل تحریکات حرکتی بارداری شایع است. نباید دلیل ایجاد نگرانی جدی در نظر گرفته شود

✔️درمان شرکای جنسی

این بیماری عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، اگرچه احتمال کمی برای انتقال واژینیت کاندیدایی به یک شریک جنسی وجود دارد، و معمولاً نیازی به درمان شرکای جنسی افراد مبتلا نیست.

درمان واژینیت کاندیدایی

پیشگیری

تعدادی از اعمال و عادات وجود دارد که تصور می شود به جلوگیری از برفک واژن کمک می کند. البته باید توجه داشت که این اقدامات از نظر پزشکی اثبات نشده اند و فقط در برخی موارد ممکن است مفید باشند.

روش های پیشگیری عبارتند از:

⛔رعایت بهداشت:

شستن واژن با صابون های معطر، اسپرم کش و سایر محصولات مشابه ممکن است به تغییر شرایط محیطی واژن کمک کند و در نتیجه به کاندیدا کمک کند تا رشد کند. برای برخی از زنان ممکن است شستن فقط با آب و صابون های بدون بو مفید باشد.

⛔پوشیدن لباس گشاد:

برخی از خانمها به این باور رسیدند که پوشیدن لباسهای گشاد قسمت پایین بدن برای کمک به جلوگیری از واژینیت کاندیدایی مفید است. تصور می شود که شرایط گرم و مرطوب حاصل از لباس های تنگ می تواند به رشد کاندیدا کمک کند.

⛔جلوگیری از اصطکاک در حین فعالیت جنسی:

گرچه کاندیدا ولووواژینیت یک عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، ولی تصور می شود که اصطکاک در حین رابطه جنسی می تواند آن را بیشتر کند. در نتیجه، اطمینان از خشک نبودن و مخاطی بودن  واژن می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.

سؤالات رایج در مورد واژینیت

1-آیا کاندیدا ولووواژینیت مسری است؟

در اکثر موارد، کاندیدا ولووواژینیت مسری نیست. با این حال، در موارد نادر، عفونت می تواند بین شرکای جنسی، اعم از زن و مرد منتقل شود.

2-آیا واژینیت کاندیدایی عفونت مقاربتی (STI) است؟

خیر، کاندیدا ولووواژینیت در زمره عفونت های مقاربتی طبقه بندی نمی شود. این در حالی است که، در موارد نادر، می توان عفونت را بین شرکای جنسی منتقل کرد. به طور کلی لازم نیست که شرکای جنسی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، خودشان تحت درمان قرار بگیرند.

3-آیا مردان می توانند به بیماری ولووواژینیت کاندیدا مبتلا شوند؟

پاسخ: بله، مردان می توانند به عفونت واژینیت کاندیدایی مبتلا شوند، اگرچه در مواردی از این قبیل، این بیماری در مردان به عنوان برفک یا کاندیدیازیس مردان ذکر می شود که به ندرت دیده می شود، و معمولاً نتیجه رابطه جنسی محافظت نشده با شخصی است که از قبل تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته است.

علائم برفک در مردان

 • احساس سوزش، قرمزی و حس ناراحنی در اطراف سر آلت تناسلی مرد و پشت پوست ختنه گاه
 • ترشح مایعی از آلت تناسلی مرد که معمولاً سفید با بافتی ضخیم یا چسبناک است .
 • بوی بد آلت تناسلی مرد

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پیمان چهارشنبه ۳۱ شهریور ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید - جناب دکتر بنده پیشانی ام کوتاه است و این امر باعث آزار روحی بنده هست - میخواستم بدونم با عمل لیزر می تونم پیشانی بلندتری داشته باشم و حالت رویش جلوی سر م را عوض کنم ؟ 33 ساله و مرد هستم- در ضمن موههای کل بدن بنده دارای حالت موخوره و شکستگی است آیا می تونه مربوط به کم کاری تیروئیدم باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۱ شهریور ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   می توانی با لیزر موهای پیشانی را از بین ببری
   در ضمن برای مشکلی که ذکر نمودی بهتره یک ارزیابی دقیقتر انجام گردد
   موفق
 • تصویر کاربر پرنیا سه شنبه ۳۰ شهریور ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  درود.‌‌
  آقای دکتر من سه سال پیش برای رفع ترک هاس پوست به شما مراجعه کردم که شما گفتین درمان نداره.
  اخیرأ درباره میکرونیدلینگ مطالبی خوندم..میخواستم بدونم آیا واقعا تاثیر داره؟ و آیا شما میکرونیدلینگ انجام میدین ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ شهریور ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته ترک های پوستی معمولا به درمان (حتی میکرونیدلینگ) پاسخ خوبی نخواهند داد
   موفق
 • تصویر کاربر م.ج سه شنبه ۲۳ شهریور ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 394 مشاهده پرسش
  من 32سال دارم و بدون سابقه زایمان هستم زیگیل درواژن داشتم که کرایوتراپی شده درپاپ اسمیرنرمال بوده ولی کولپوسکوپی متاپلازی سرویکس و در بیوپسی کویلوسیتیک اتیبک hpvکه متخصص زنان هیچی درمانی انجان ندادن....لطفا راهنماییم کنیدکه چه بایدبکنم وضمنا واکسن گاراداسیل تزریق کردم...ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۳ شهریور ۹۵( 6 سال پیش)
   علیک سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد

   در صورتی که به هر دلیل امکان مراجعه حضوری به پزشک را نداری می توانی از را دور و به صورت آنلاین با بهره مندی از برنامه Skype از طریق گوشی تلفن همراه مورد معاینه قرار بگیری تا در صورت امکان توصیه های دقیقتر و در صورت لزوم دارو نیز تجویز گردد
   کافی است از طریق لینک زیر نسبت به دریافت کد رهگیری نوبت ویزیت آنلاین اقدام شود
   لینک ثبت نوبت برای ویزیت از راده دور و آنلاین: http://online.drentezari.com

   آدرس مطب : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ملت، روبروی باشگاه خبرنگاران جوان، برج جم، طبقه 2، واحد 3
   تلفن : 22023107

   موفق
 • تصویر کاربر پريسا شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  با سلام و تشكر
  من مادري هستم كه چهار ماه از زايمانم ميگذره،حدود ده روز بعد از عمل سزارين دچار خارش شديد و التهاب فراوان در تاحيه تناسلي شدم همراه با تعدادي خال هاي سياه
  به دكترم مراجعه كردم گفت اينا ضايعات پوستيه و به نظر زگيل مياد و هيچ مسئوليتي نپذيرفت حتي توصيه هم نكرد كه اينا به شدت مسريند
  من خيلي نگران بچمم.التهابوزخارشم با داروهاي گياهي برطرف شد اما اون خال هاي سياه سر جاشونن
  خداااايييي كمكمً كنيد چي كار كنم ؟
  همه نگرانيم بچمه?
  از شدت نگراني زندگيم مختل شده
  ممنون ميشم راهنماييم كنيد
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران فرزند دلبندت نباش چون احتمال انتقال به نوزاد از طریق سزارین اصلا وجود ندارد
   ضایعات موجود را بهتره هرچه سریعتر درمان گردد
   بهتره برای اطمینان بیشتر یک نمونه برداری از ضایعات نیز به عمل آید
   احتمالا لیزر بهترین روش درمانی درمانی باشد
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و ازمایشگاهی در اولین فرصت بیا مطب تا ببینمت
   نگران نباش. انشالله خیلی سریع به زندگی عادی باز خواهی گشت
   موفق
 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۱۶ شهریور ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام دختری 21 ساله هستم 1 ساله به مورفه آ روی دست چپ مبتلا شده ام قطر زایعه حدود1 سانتی متر و حاله بنفش دور ان حدود4 سانتی متر است به دکترهای زیادی مراجعه کرده ام ولی درمان قطعی نداده اند و فقط پیشگیری کرده اند ایا درمانی قطعی برای این بیماری وجود دارد لطفا راهنماییم کنید با تشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۶ شهریور ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   مورفه آ درمان قطعی ندارد ولی قابل کنترل است
   موفق
 • تصویر کاربر محمدی شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختری مجرد و ۱۸ ساله هستم و دچار عارضه جوش در ناحیه تناسلی شدم که احساس کردم با علائمی که شما فرمودین تفاوت داره!اول فقط یه جوش بزرگ زیر پوستی و سفت بود اما حالا زیرش خون جمع شده و روش نازک شده!!!
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه آکنه ژنیتال مطرح باشد
   سعی کن از صابون کلیندا استفاده کنی
   برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر پریسا سه شنبه ۹ شهریور ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 520 مشاهده پرسش
  این تست hpv pcrبه چگونه است؟آزمایش خو هستش با چیز دیگر؟من مجردم هنوز آیا امکان انجام این تست هست آیا؟هزینه این تست چقدر است
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ شهریور ۹۵( 6 سال پیش)
   علیک سلام
   با نمونه گیری از محل ضایعه انجام می شود
   نسبتا پرهزینه است
   موفق
 • تصویر کاربر عادل دوشنبه ۸ شهریور ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از پاسخگویی حضرتعالی
  جناب دکتر مصرف پماد ترتینویین پس از تزریق تریامسینولول تاثیری بر کلویید دارد؟در صورت عدم بهبود کلویید آیا تزریق مجدد انجام میگیرد؟آیا پماد بهتر از ترتینویین هم موجود است؟
  با تشکر.(عادل نهندیان)
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ شهریور ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه موثر باشد
   ولی حتما باید با احتیاط و زیر نظر پزشک معالج درمان پیگیری شود
   موفق
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۴ شهریور ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید. سوال بنده این است چگونه می توان (درموپاتی دیابتی) پای بیماران دیابتی را برطرف کرد و این لکه ها چگونه از بین می رود. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۴ شهریور ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا اینحالت نیاز به درمان نداشته و با کنترل قند خون به مرور زمان مشکل نیز کاهش می یابد
   موفق
 • تصویر کاربر طاهره سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام..من مدتی از بی رنگ کننده پوست استفاده کرد..داروی ترکیبی.هیزروکینون وترکیبی که شامل بنزن..مدتیه دارو استفاده نکردم..پوستم لکه های سکه ای داره..میشه کمکم کنید...تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   این حالت معمولا از عوارض دارویی است
   حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر